ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ + لینک دانلود

دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد بعد از انتشار نتایج اولیه برای متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند در سایت سنجش آزاد به نشانی azmoon.iau.ir قرار خواهد گرفت. یکی از مهم‌ترین نکاتی که بایستی به آن توجه داشته باشید، این است که بعد از دانلود دفترچه انتخاب رشته، تمام شرایط و ضوابط انتخاب رشته و سهمیه‌های موثر آن را مطالعه کنید.

چراکه اصولا هر سال، آخرین تغییرات مربوط به ظرفیت دانشگاه‌ها در دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد ذکر می‌شود. به همین دلیل اولویت‌بندی رشته‌ها بعد از مطالعه دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد که اطلاعات جامعی را در اختیار متقاضیان گذاشته، ضروری است.

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1403

بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ارشد، بلافاصله دفترچه انتخاب رشته آن نیز منتشر می‌شود. در کارنامه آزمون آزاد، رتبه، تراز و درصد دروس داوطلبان مشخص است. به طوری که بعد از انتشار دفترچه می‌توانند نام دانشگاه‌هایی که در آن مجاز به انتخاب رشته هستند را مشاهده کنند؛ بنابراین در صورتی که مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه‌های روزانه یا آزاد شده‌ باشید، می‌توانید دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد را دانلود کنید.

پس از اینکه دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد را دریافت کردید باید محل‌هایی که رشته مورد نظر شما را ارائه می‌دهند را بررسی کنید تا با آگاهی کامل در یکی از دانشگاه‌های مورد نظر خود قبول شوید. در حال حاضر با توجه به این که آزمون کارشناسی ارشد 1403 برگزار نشده است؛ نمی‌توان زمان دقیقی برای انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد در نظر گرفت. با این حال ممکن است همانند سال‌های گذشته این دفترچه در خرداد ماه سال 1403 توزیع شود.

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزاد 1403

اکنون امکان مشاهده و دانلود دفترچه انتخاب رشته آزاد در مقطع کارشناسی ارشد وجود ندارد؛ اما پس از انتشار بلافاصله دفترچه را در این بخش قرار خواهیم داد تا شما عزیزان به اطلاعات مندرج در آن دسترسی داشته باشید‌. البته در ادامه نمونه دفترچه انتخاب رشته سال‌های قبل را قرار داده‌ایم تا بعد از دانلود و مشاهده آن از مطالب و موضوعات مرتبط با دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد استفاده کنید‌.

در صورتی که داوطلب آزمون ازاد هستید و بعد از انتشار کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته شده‌اید، می‌بایست در زمان مشخص شده توسط سازمان سنجش و یا در مهلت ویرایش انتخاب رشته ارشد آزاد به سامانه azmoon.org مراجعه کنید و در اسرع وقت با مطالعه کامل و دقیق دفترچه انتخاب رشته کنید. از آن جا که انتخاب رشته دقیق می‌تواند تاثیر زیادی در قبولی شما داشته باشد، دفترچه انتخاب رشته سال‌های قبل را برای آگاهی بیشتر مطالعه نمایید.

دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد
دانلود

دانلود دفترچه انتخاب رشته آزاد

مندرجات دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 1403

دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد راهنمای جامعی برای داوطلبان است که در آن مرحله به مرحله نحوه انتخاب رشته، تکمیل فرم براساس اولویت‌بندی را آموزش می‌دهد. داوطلبان باید برای اینکه یک انتخاب رشته دقیق داشته باشند، کلیه شرایط و ضوابط را مطالعه کنند و بعد طبق کد رشته محل‌هایی که در جدول آمده، دست به انتخاب رشته بزنند.

مندرجات دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، علاوه بر جدول کد رشته محل‌ها، درباره سهمیه ایثارگران، رزمندگان و استعدادهای درخشان توضیحاتی ارائه داده است. همچنین داوطلبان می‌توانند درباره ظرفیت دانشگاه‌های پذیرنده براساس رشته‌ها، به صورت مفصل مطالعه داشته باشند؛ لذا شما با مطالعه دقیق شرایط و ضوابط  عمومی و اختصاصی و سایر اطلاعات دیگر می‌توانید به راحتی رشته‌های مورد علاقه خود را براساس یک برنامه‌ریزی موثر اولویت‌بندی کنید.

در ادامه به سرفصل‌های دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد، به همراه موضوعات آن را پرداخته‌ایم:

 • شیوه انتخاب رشته و پذیرش دانشجو
 • پذیرش نهایی داوطلبان
 • شرایط پذیرش فارغ‌التحصیلان
 • سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • پذیرش اتباع خارجی
 • نکات و تذکرات مهم
 • کد رشته محل‌ها

مندرجات دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد

دانشگاه آزاد برای رزمندگان و ایثارگران سمیه خاصی را در نظر گرفته است. به طوری که تمام مشمولین سهمیه ایثارگری و رزمندگان می‌توانند بر اساس قوانین تصویب شده در دفترچه انتخاب رشته کنند. برای مطالعه سهمیه‌های موثر به جدول زیر مراجعه کنید:

سهمیه رزمندگان در آزمون کارشناسی ارشد
نام سهمیه افراد مجاز به استفاده از سهمیه شرایط
سهمیه رزمندگان افرادی که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه‌های دفاع مقدس از سال 1359 تا 1368 را داشته باشند کسب حداقل 80% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد

البته علاوه بر خود رزمندگان و ایثارگران فرزندان و همسران آن‌ها نیز می‌توانند از این امتیاز در انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد استفاده کنند. در جدول زیر سهمیه ایثارگران و رزمندگان سال‌های گذشته ذکر شده است؛ لذا شما جهت دریافت آخرین اطلاعات آن برای انتخاب رشته ارشد آزاد 1403 باید اطلاعیه‌های رسمی سنجش آزاد را پیگیری نمایید.

سهمیه ایثارگران در آزمون کارشناسی ارشد
نوع سهمیه ایثارگران  افراد مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران
سهمیه 25 درصدی ایثارگران همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر کسب حداقل 70% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد

تبصره: مشمولین سهمیه 25 درصدی به سهمیه 5 درصدی اولویت دارند. در صورت تکمیل مشمولین سهمیه 25 درصدی، مشمولین سهمیه 5 درصدی می‌توانند از ظرفیت باقی‌مانده بهره‌مند شوند.

آزادگان و همسر و فرزندان آنان
جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان
سهمیه 5 درصدی ایثارگران جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان
همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه

سهمیه استعداد درخشان دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد هر ساله تعداد زیادی از افراد را تحت عنوان استعداد درخشان، از طریق یک فراخوان در رشته‌های مختلف جذب می‌کند. به این ترتیب شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات لازم است در مورد زمان ثبت‌نام و جذب دانشجو از این طریق به سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ir مراجعه فرمایید. شرایط لازم برای استفاده از سهمیه استعداد درخشان دانشگاه آزاد، شامل موارد زیر است:

 • داشتن حداقل معدل لازم برای بهره‌مند شدن از سهمیه رشته انسانی؛ یعنی 17 و رشته‌های دیگر 16 الزامی است.
 • فارغ‌التحصیلان تا 3 سال بعد از تمام شدن مقطع کارشناسی می‌توانند از سهمیه استفاده کنند.
 • سهمیه استعداد درخشان تنها برای داوطلبان کارشناسی ارشد است.
 • داوطلبان استعداد درخشان، بدون آزمون و با سهمیه می‌توانند در دانشگاه آزاد پذیرش شوند.

سهمیه استعداد درخشان دانشگاه آزاد

منظور از سهمیه دانشجویان رتبه اول در انتخاب رشته ارشد آزاد چیست؟

دانشجویان برتر دوره کارشناسی در صورتی که در آزمون ارشد آزاد و یا تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد قبول شوند برای آن‌ها سهمیه خاصی در نظر گرفته‌ می‌شود؛ اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که منظور از دانشجویان ممتاز چیست؟ دانشجویان برتر طبق مندرجات دفترچه باید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • کسی که دارای بالاترین معدل و رتبه تحصیلی در بین همکلاسی‌های خود داشته باشد.
 • بر اساس بند دوم دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد هر ساله برای مشخص کردن سهمیه شاگرد اولی، کلیه دانشجویانی که در یک رشته یا گرایش تحصیلی خاصی تا پایان تیر ماه آن سال فارغ‌التحصیل شدند. از لحاظ نمره کل با یکدیگر مقایسه می‌شوند و هر کسی که میانگین معدل کل بالاتر از حد تعیین شده باشد به عنوان شاگرد اول آن گرایش یا رشته مشخص می‌شود.
 • بر اساس بند سوم دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد، افرادی که مدت زمان تحصیلی بالاتر از حد مجاز داشته باشند. براساس این بند می‌توانند از امتیاز خود استفاده کنند.
 • بر اساس بند چهارم مدت زمان مجاز برای گذراندن دوره کارشناسی 4 سال و کارشناسی ناپیوسته دو سال است؛ اما در صورتی که سرفصل‌های مصوب آن‌ها بیشتر از موارد ذکر شده باشند، آن‌گاه می‌توانند از این امتیاز استفاده کنند.
 • دانشجو باید بر اساس آزمون سراسری در دانشگاه‌ها قبول شده باشد.
 • شرط دیگر این است که دانشجو در هیچ یک از دوره‌های تحصیلی مشروط نشده باشد و هیچ درس آن معادل‌سازی نشده باشد.
 • بر اساس بند ششم تمامی دانشجویانی که دارای شرایط یکسان و معدل برابر هستند در میان آن‌ها دانشجویانی که نیمسال تحصیلی کمتری را گذرانده‌اند به عنوان رتبه اول شناسایی می‌شوند. در غیر این صورت همه آن‌ها به عنوان شاگرد اول تلقی می‌شوند.
 • کلیه دانشجویانی که از امتیاز ممتازی برخوردارند (بر اساس حد نصاب قبولی و ظرفیت محاسبه شده) مورد بررسی قرار گرفته و نتایج آن‌ها اعلام خواهد شد. در چنین مواردی از دانشجو خواسته می‌شود که اقدام به ارسال هیچ‌گونه مدرکی نکنند؛ بلکه تنها با مراجعه به دانشگاه، درخواست خود را طبق ضوابط اعلام کنند.
 • دانشجویان کارشناسی ناپیوسته نیز با رعایت مفاد 1 تا 7 می‌توانند از مزایا دانشجو برتر در دانشگاه آزاد بهره‌مند شوند.

منظور از سهمیه دانشجویان رتبه اول در انتخاب رشته ارشد آزاد

نکات تکمیلی دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۳

دانشجویان می‌بایست به هنگام انتخاب رشته نکاتی را در نظر داشته باشند تا بتوانند به صورت اصولی کارهای خود را بدون دردسر انجام دهند. این نکات شامل موارد زیر است:

 • برای انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد باید به صورت اینترنتی اقدام کنید. برای این کار باید یک شناسه و رمز اینترنتی از سایت دانشگاه آزاد خریداری کرده و سپس کد رشته‌ها را وارد کنید.
 • در صورتی که شما در دانشگاه خارج از استان قبول شده باشید، می‌توانید طبق آیین‌نامه نقل و انتقالات دانشجو از دانشگاه آزاد، به دانشگاه آزاد محل زندگی خود منتقل شوید؛ ولی نمی‌توانید از واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی برون‌مرزی به دیگر واحدهای دانشگاه آزاد جابجایی، انتقال و میهمان شوید.
 • دانشجویانی که در دانشگاه آزاد ثبت‌نام کردند؛ ولی به هر دلیلی قصد دارند از آن انصراف دهند؛ باید هزینه انصراف از دانشگاه را پرداخت کنند.
 • شهریه دانشگاه آزاد نیز هرسال براساس مصوبه جدید تعیین می‌شود. در ضمن شهریه واحدها، پردیس‌ها و مراکز بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی 2 برابر شهریه واحدهای داخلی است.

مشاوره انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های انتخاب رشته، انجام مشاوره کنکور ارشد و راهنمایی تخصصی در این زمینه است. چ در صورتی که می‌خواهید در یکی از بهترین و مناسب‌ترین رشته‌هایی دفترچه قبول شوید و یا از مراحل  تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد مطلع گردید، باید با یک مشاوره خبره و با مهارت مشورت کنید. چراکه در دفترچه انتخاب رشته، اطلاعات کاملی درباره رشته‌ها، ظرفیت دانشگاه‌ها، سهمیه‌ها و کد رشته محل‌ها و نحوه انتخاب رشته ارائه شده است.

قبل از انتخاب رشته، دفترچه را با دقت مطالعه کنید. تمام کد رشته‌های مورد نظر خود را برگزینید. در ضمن شما می‌توانید تا سقف 100 کد رشته را انتخاب کنید. همچنین در اولویت‌بندی رشته‌ها، دو رشته متناقض را در لیست خود قرار ندهید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید وارد رشته حقوق شوید، رشته مهندسی معماری را انتخاب نکنید.

برای دانلود pdf مقاله انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد با سراسری هم‌زمان منتشر می‌شود؟

خیر، معمولا  زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد با دانشگاه سراسری متفاوت است.

فاکتورهای مهمِ انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد چیست؟

داوطلبان باید فاکتورهای مهمی مانند علاقه و بازار کار، مسیر ، هزینه و کیفیت دانشگاه را در نظر بگیرد.

دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 1403 در چه تاریخی منتشر می‌شود؟

زمان انتشار دقیق دفترچه انتخاب رشته ارشد آزاد نیز متغیر است. در صورت اعلام زمان انتشار دفترچه ارشد آزاد، تاریخ دقیق آن در مقاله درج می‌شود.

 

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد

  کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد

  کد ضریب ارشد در کارنامه آزمون کارشناسی ارشد درج شده است تا رشته‌ گرایش‌ها را به همراه هر مجموعه امتحانی از هم تفکیک کند. از این رو افراد برای مطالعه منابع امتحانی، تاثیر و ضریب هر درس و نحوه اولویت‌بندی...
 • انتخاب رشته مجازی ارشد

  انتخاب رشته مجازی ارشد 1403 + نرم افزار هوش مصنوعی ایران تحصیل

  انتخاب رشته مجازی ارشد یکی از مراحل مهم و حساس برای دانشجویان کارشناسی ارشد است که می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده تحصیلی و حرفه‌ای آن‌ها داشته باشد. در این فرآیند، دانشجویان بر اساس علاقه‌ها، توانایی‌ها و شرایط خود، رشته‌های مختلف...
 • دفترچه ثبت نام بدون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

  دفترچه ثبت نام بدون کنکور ارشد آزاد ۱۴۰۳ + دانلود PDF

  دفترچه ثبت نام بدون کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای متقاضیان و دانشجویانی که مایل به ادامه تحصیل ارشد بدون کنکور هستند منتشر شده است و تمام داوطلبان میتوانند با دانلود و مطالعه دقیق آن از ضوابط و شرایط ثبت...
 • کارنامه اولیه آزمون ارشد

  سامانه مشاهده کارنامه اولیه آزمون ارشد ۱۴۰۳

  کارنامه اولیه آزمون ارشد ۱۴۰۳ منتشر شد. هم‌زمان با اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور ، کلیه داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کرده و شرکت نموده اند، چنانچه در جلسه آزمون حضور داشته‌اند، می‌توانند در زمان مقرر...
تماس با مشاور