تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
معرفی رشته علوم رادیولوژی

معرفی رشته علوم رادیولوژی به صورت جامع

معرفی رشته علوم رادیولوژی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

رشته رادیولوژی که علم تشخیص بیماری ها با استفاده از تجهیزات و دستگاه ها است، هر ساله بسیاری از داوطلبان را به سوی خود می کشاند. در توضیح و معرفی رشته علوم رادیولوژی باید گفت که نام دیگر آن تکنولوژی پرتو شناسی است، یکی از شاخه های پیراپزشکی می باشد. برای بسیاری سوال است که آیا رشته رادیولوژی خوبه؟ برای پاسخ بهتر است به سراغ بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی رادیولوژی در ایران برویم.

 

 

برای دریافت ریز جزئیات معرفی رشته علوم رادیولوژی – حداقل رتبه مورد قبول و شرایط پذیرش دانشگاه ها با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

معرفی رشته علوم رادیولوژی برای کنکوری های

 

معرفی رشته علوم رادیولوژی برای کنکوری های

معرفی رشته علوم رادیولوژی برای کنکوری های

 

علم پزشکی در یک دوره خاص از تاریخ تصمیم گرفت تا برای شناسایی برخی بیماری ها از دستگاه ها کمک بگیرد. سپس نیروهای انسانی را آموزش داد که بتوانند با استفاده از اشعه های خاصی از بخش های مختلف بدن تصویر برداری نمایند. کسی که این کار را انجام می دهد، کارشناس رادیولوژی یا پرتو شناسی می نامند. این فرد نحوه تصویر برداری و ظهور آن ها را بخوبی می داند و در کنار رادیولوژیست در درمان امراض نقش مهمی دارد.

راه ورود به رشته تجربی از طریق کنکور تجربی می باشد. در ابتدای معرفی رشته علوم رادیولوژی خوب است بدانیم که درس پایه آن زیست شناسی است و در زیرگروه 1 قرار دارد. مدت دوره تحصیلی 4 سال و گزینش آن بومی می باشد. دانشگاه های بسیاری در کشور اعم از روزانه، شبانه، آزاد و خودگردان چارت درسی رادیولوژی را ارائه می دهند و هر کدام دارای شرایط ویژه خود هستند.

البته علاقه مندان همچنین می توانند از طریق ثبت نام غیر حضوری پیام نور این رشته را در این دانشگاه ها ادامه دهند. اگر می خواهید بدانید که آیا  رشته رادیولوژی خوبه؟ باید به جنبه های مختلفی مانند بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی توجه نمود و تشخیص دهیم که آیا با روحیه، علاقه و هدف شخصی ما سازگار است یا خیر. به همین منظور در ادامه بیشتر به این موضوف خواهیم پرداخت. 

 

بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی 

 

بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی 

بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی

 

متقاضیانی که قصد ورود به رشته کارشناسی رادیولوژی را دارند، برای قبولی بایستی دارای سلامت روحی و جسمی باشند. البته معلولیت در چند ناحیه خاص، ورود به دانشگاه و بازار کار رادیولوژی را ممنوع می کند. برای اطلاع از این شرایط خاص و اطلاعات معرفی رشته علوم رادیولوژی در زمینه رتبه لازم برای قبولی می توانید از طریق شماره های 9099072952 ( شهرستان ها) و 9099072952 ( تهران) با مشاورین و کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

بازار کار رادیولوژی

همانطور که قبلا گفته شد چارت درسی رادیولوژی تکنسین یا کارشناسان رادیولوژی با رادیولوژیست ها متفاوت است. رادیولوژیست ها پزشکان عمومی هستند که بعد از گذراندن دوره تخصص، به متخصص رادیولوژی تبدیل می شوند. بنابراین در پاسخ به کسانی که می پرسند رشته رادیولوژی خوبه؟ باید از تفاوت بازار کار رادیولوژی این دو شغل آگاهی یافت و همین مورد اهمیت مشاوره کنکور پزشکی به صورت تضمینی را بیشتر می کند. 

البته معمولا در هر مکانی که کارشناس رادیولوژی کار می کند، معمولا یک پزشک رادیولوژیست هم وجود دارد که بعد ثبت تصاویر آن ها را تفسیر می نماید. همچنین رده کارهای قابل انجام شده توسط کاردان رادیولوژی با کارشناس تفاوت هایی دارد. به طور کلی وظایف و بازار کار رادیولوژی را می توان در بخش های زیر تعریف کرد:

  • کار در بخش رادیولوژی بیمارستان ها
  • تصویربرداری از اعضای مختلف بدن
  • کار با دستگاه موتوگرافی و MRI
  • کار در موسسات تصویربرداری
  • فعالیت به عنوان بازرس کار با اشعه X در سازمان انرژی اتمی
  • آماده‌سازی دستگاه‌های مختلف رادیوگرافی
  • بایگانی و حفاظت عکس‌های رادیولوژی براساس استاندارده

 

درآمد رشته رادیولوژی در ایران

میزان حقوق و درآمد پرتونگار بسته به اینکه بیمارستان ها یا سازمان های دولتی کار کند یا خصوصی، می تواند متفاوت باشد. به طور معمول درآمد رشته رادیولوژی در ایران در کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی بیشتر است. البته میزان سابقه، تجربه و مهارت فرد در کار با انواع تجهیزات تصویربرداری و نگهداری آن ها نیز بسیار اهمیت دارد. به طور معمول پزشکان ترجیح می دهند که افراد خبره را در کنار خود داشته باشند.

اما اگر به معرفی رشته علوم رادیولوژی علاقه مندید و به دنبال درآمدهای بسیار بالاتر باشید، بهترین گزینه، در بین مشاغل مربوط به رشته تجربی تاسیس کلینیک توسط خود شماست. انجام این کار به همین راحتی هم نیست و باید شرایط تنظیم شده از سوی وزارت بهداشت را داشته باشید. اگر سرمایه کافی برای راه اندازی را داشته باشید، می توانید با یک پزشک رادیولوژی توافق کنید و با همکاری یکدیگر دست به تاسیس کلینیک بزنید.

برای تاسیس یک مرکز رادیولوژی حداقل تعداد افرادی که باید در آن کار کنند، پنج نفر است. نکته مثبت این گونه مراکز این است وجود یک پزشک متخصص کافی است و بقیه کارکنان می توانند از کارشناسان رادیولوژی باشند. بنابراین شانس شما برای ورود به چنین کار بیشتر می شود. این مورد همچنین می تواند در فراهم آوردم شرایط نیز موثر باشد، زیرا به این ترتیب هم می توان وام بیشتری گرفت و هم جمع آوری سرمایه بیشتر است.

 

چارت درسی رادیولوژی

در حال حاضر این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ارائه می شود و هر کدام دارای بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی متفاوتی هستند. تعداد کل واحدها در چارت درسی رادیولوژی 130 واحد می باشد که 22 واحد آن دروس عمومیف 92 واحد پایه و اختصاصی و 16 واحد کارآموزی در عرصه می باشد. در ادامه ریز جزئیات و اسامی هر یک دروس را در جداول می بینیم.

 

دروس عمومی رشته رادیولوژی

نام دروستعداد واحدنام دروستعداد واحد
دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام4ادبیات فارسی3
یک درس از دروس اخلاق اسلامی2زبان عمومی3
یک درس از دروس انقلاب اسلامی2تربیت بدنی 11
یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی2تربیت بدنی 21
یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی2جمع22
جمعیت و تنظیم خانواده2

 

دروس پایه و اختصاصی رشته رادیولوژی

نام دروستعداد واحدنام دروستعداد واحد
فیزیک عمومی3بهداشت عمومی1
ریاضیات عمومی2آمار1
زبان تخصصی2آناتومی 12
آناتومی 22آناتومی 32
فیزیولوژی2زیست شناسی سلولی2
آسیب شناسی عمومی2آشنایی با فناوری نوین اطلاعات2
کاربرد رایانه در تصویر برداری پزشکی2اخلاق حرفه ای1
مدیریت بیمارستانی و رفتار سازمانی2اصطلاحات پزشکی در رادیولوژی1
ثبت و نمایش تصاویر در پزشکی2فیزیک پرتوها3
فیزیک پرتوشناسی تشخیصی3روشهای پرتونگاری 13
روشهای پرتونگاری 23روشهای پرتونگاری 32
بیماری شناسی2مراقبت از بیمار در بخش تصویربرداری پزشکی2
رادیوبیولوژی2آشنایی با ساختمان و ویژگیهای مواد کنتراست زا در تصویربرداری پزشکی2
روشهای پرتونگاری اختصاصی2ارزیابی تصاویر پزشکی 12
ارزیابی تصاویر پزشکی 22تصویربرداری با امواج فراصوتی در پزشکی3
دوزیمتری پرتوهای یونیزان2آناتومی مقطعی3
اصول فیزیکی سیستمهای توموگرافی کامپیوتری2تکنیک ها و جنبه های بالینی توموگرافی کامپیوتری2
اصول فیزیکی سیستمهای تصویربرداری MRI2تضمین و کنترل کیفی روشهای تصویربرداری پزشکی3
حفاظت در برابر پرتوهای یونیزان در بخشهای پرتوشناسی تشخیصی2تعمیرات و نگهداری مقدماتی دستگاههای رادیولوژی2
سمینار 11سمینار 21
کارآموزی 12کارآموزی 22
کارآموزی 32جمع92
کارآموزی 42

 

دروس کارآموزی در عرصه رشته رادیولوژی

نام دروستعداد واحدنام دروستعداد واحد
کارآموزی در عرصه 14کارآموزی در عرصه 24
کارآموزی در عرصه 34جمع16
کارآموزی در عرصه 44

 

 

رشته رادیولوژی خوبه؟ مزایا و معایب

 

رشته رادیولوژی خوبه؟ مزایا و معایب

رشته رادیولوژی خوبه؟ مزایا و معایب

 

در معرفی رشته علوم رادیولوژی می توان به مزایا و معایب بسیاری اشاره کرد. اساس کار و بازار کار رادیولوژی با دستگاه هایی است که از طریق ارسال اشعه ایکس، بیماری ها را شناسایی می کند. متاسفانه این اشعه های با وجود خدمت بزرگی که به سلامت جامعه بشری می کنند، می توانند بسیار خطرناک نیز باشند. کارشناسان رادیولوژی نیز در صورتی که نکات ایمنی را رعایت نکنند، احتمال اینکه در معرض خطر باشند، وجود دارد.

البته این مسئله مردان را بیشتر تهدید می کند و حتی می تواند به عقیم شدن منجر شود. با این همه کسانی که چارت درسی رادیولوژی را می گذارنند، هم به صورت تئوری، هم عملا نحوه کار و ایمنی را یاد می گیرند. بعلاوه، طبق آمار جهانی تعداد موارد به خطر افتاده پایین است و آنقدر نگران کننده نمی باشد که بتوان آن را عمومیت داد. همچنین در هنگام کاربرد این اشعه ها برای بیماران نیز باید دقت کافی به کار برده شود.

اما نباید از نکات مثبت و مزایای این رشته غافل شود. درآمد رشته رادیولوژی در ایران نسبتا خوب است اما بهترین مزیت آن این است که برخلاف برخی از مشاغل دیگر پزشکی و پیراپزشکی، در محیطی پاکیزه و به ترشحات، زخم ها و عفونت های ناشی از بیماری کار می کنند. علاوه بر این، نیازی به حضور در ازدحام و جمعیت های زیاد نیست. امیدواریم با این تفاسیر به پاسخ این سوال که آیا رشته رادیولوژی خوبه؟ دست یافته باشید.

 

 

معرفی رشته علوم رادیولوژی برای ادامه تحصیل در ایران و خارج از کشور

متاسفانه رشته رادیولوژی در حال حاضر در کشور ما در مقطع ارشد و دکترا ارائه نمی گردد. اما افراد علاقه مند می توانند در چند گرایش دیگر ادامه تحصیل دهند. در جدول زیر لیستی از گرایش های مرتبط اورده شده است.

 

رشته های مقطع کارشناسی ارشد رادیولوژی (تکنولوژی پرتوشناسی)
رشته مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)رشته مهندسی پزشکی (زیست مواد)رشته اپیدمیولوژیرشته ارزیابی فناوری سلامترشته اقتصاد بهداشترشته انفورماتیک پزشکیرشته آمار زیستی
رشته رادیوبیولوژی و حفاظت پرتوییرشته فناوری اطلاعات سلامترشته علوم تشریحیرشته فیزیک پزشکیرشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکیرشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانیرشته نانوتکنولوژی پزشکی
رشته زیست فناوری پزشکیرشته رفاه اجتماعیتاریخ علوم پزشکیآموزش پزشکیژورنالیسم پزشکیفناوری تصویربرداری پزشکی تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی
مدیریت برنامه ریزی الکترونیکی در علوم پزشکی

 

 

توضیحات تکمیلی در معرفی رشته علوم رادیولوژی از نگاه مشاوران

یکی از شاتباهات بزرگی در بین داوطلبان کنکور تجربی دیده می شود، این است که وقتی رتبه قبولی پزشکی را کسب می کنند، تنها به دلیل شان اجتماعی و تصور عمومی در مورد درآمد بالای آن ها به سمت رشته های پیراپزشکی می روند. متاسفانه در بسیاری از موارد نیز پس از ورود به دانشگاه یا فارغ التحصیلی، از بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی شوکه، نا امید و یا حتی افسرده می شوند. برخی نیز ترک تحصیل می کنند.

یک نگاه عامیانه در مورد رشته رادیولوژی در  جامعه این است که راه ورود و کار در این رشته بسیار راحت است. البته قصد نداریم بگوییم که شغل بسیار سختی است، اما نباید از حساسیت بالای آن غافل شد. این رشته به دلیل تشخیص مشکلاتی مانند استخوان های شکسته، بیماری های قلبی، لخته های خونی و شرایط دستگاه گوارش از طریق تصویر برداری سرطان هایی مانند سرطان سینه و یا روده اجتناب ناپذیر است.

توصیه مشاوران ما در معرفی رشته علوم رادیولوژی این است که در هنگام انتخاب رشته، صرفا به زمان حال و شرایط حاضر توجه نکنید. سعی کنید به این فکر کنید که این رشته یک فاکتور تاثیرگذار و حتی تغییر دهنده تمام زندگی شماست. بنابراین از علاقه و استعداد خود در آن مطمئن شوید. حتی می توانید از  تست شخصیت انتخاب رشته نیز استفاده کنید. صحبت و راهنمایی گرفتن از یک مشاور خبره و دلسوز که در این کار مهارت دارد نیز بسیار مهم است.

 

خلاصه مطالب

در این مطلب تلاش کردیم تا برای آن دسته از متقاضیان عزیزی که می پرسند آیا رشته رادیولوژی خوبه؟ با بررسی و توضیح بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی به معرفی رشته علوم رادیولوژی بپردازیم. اگر مایلید که اطلاعات دقیقی در مورد رتبه لازم برای ورود، شرایط پذیرش دانشگاه ها و  درآمد رشته رادیولوژی در ایران داشته باشید، می توانید از طریق شماره های مندرج در سایت در همه روزهای هفته با مشاورین ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

 

مطالب مرتبط

روش مطالعه زیست برای قبولی پزشکی را بدانیم

چند نمونه کارنامه قبول شدگان لیسانس به پزشکی

چه زمانی و چگونه درس بخوانیم برای پزشکی؟

معرفی رشته علوم رادیولوژی

 

بازار کار ، درآمد در ایران ، چارت درسی رشته رادیولوژی چگونه است؟

رشته رادیولوژی از زیر شاخه های پیراپزشکی محسوب می شود. برای آگاهی دقیق از جوانب مختلف این رشته می توانید از طریق شماره های مندرج در دفترچه با مشاورین ایران تحصیل تماسبگیرید.

رشته کارشناسی رادیولوژی مناسب چه کسانی است؟

کار رادیولوژی بیشتر با اشعه های ارتباط دارد. از این رو باید دارای دقت و حساسیت در انجام کار باشید

آیا رشته علوم رادیولوژی خوبه؟ ویژگی های مثبت آن چیست؟

در این مقاله به معرفی رشته علوم رادیولوژی به صورت جامع پرداختیم. تمامی اطلاعات مورد نظر برای شما عزیزان ارائه شده است.

 

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور