ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

موفقیت در مصاحبه دکتری ۱۴۰۲ + 14 نکته کلیدی

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
موفقیت در مصاحبه دکتری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

اگر به دنبال مهم ترین نکات موفقیت در مصاحبه دکتری هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید. ما قصد داریم تمامی نکات مهم برای موفقیت در مصاحبه دکتری را بررسی کنیم و به سوال شما مبنی بر اینکه چگونه در مصاحبه دکتری موفق شویم؟ پاسخ دهیم.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه موفقیت در مصاحبه دکتری برای دانشگاه سراسری  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

نکات موفقیت در مصاحبه دکتری

در کشور ما برای ورود به مقطع دکتری، علاوه بر شرکت در کنکور و مجاز شدن، نیاز است تا در مصاحبه نیز پذیرفته شوید. برای موفقیت در مصاحبه دکتری، یک سری نکات کلیدی وجود دارد که اگر به آن ها توجه نکنید، نمی توانید در مقطع و رشته مورد نظرتان پذیرفته شوید.

در خصوص موفقیت در مصاحبه دکتری لازم است بدانید که رتبه در آزمون کتبی ارتباطی به قبولی شما نخواهد داشت. یعنی اگر شما رتبه زیر 100 به طور مثال در آزمون دکتری بیاورید، تضمینی وجود ندارد که حتماً پذیرفته خواهید شد.

مورد بعدی مربوط به مدارک پژوهشی و آموزشی که لازم است آماده کنید. این مدارک می تواند هر چیزی شامل، مقاله، کتاب، مدارک آموزشی، مدرک زبان، پایان ناکه و حتی توصیه نامه باشد. توجه داشته باشید که همراه نداشتن مدارک به معنای نداشتن مدارک است؛ زیرا تمامی ارزیابی ها در همان جلسه انجام خواهد شد. قبل از شروع مصاحبه از شما خواسته می شود که خودتان را معرفی کنید. در این مرحله توجه داشته باشید که نقاط قوت خود را برجست کرده و نقاط ضعف خود را پوشش دهید.

اگر در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه داشته اید، حتماً قبل از مصاحبه آن را مرور کرده و سعی کنید و به قسمت های آن تسلط پیدا نمایید. زیرا احتمال دارد سوالاتی از پایان شما پرسیده شود. می توانید برای آشنایی با اساتیدی که مصاحبه را برگزار می کنند، به وبسایت دانشگاه ها مراجعه کرده و از مقالات، کتاب ها و زمینه های مورد علاقه آن ها اطلاعاتی را کسب نمایید.

 

 

مصاحبه دکتری برای دانشگاه تهران

 

 

زمان و شرایط مصاحبه آزمون دکتری

برخی از داوطلبان در رابطه با زمان و شرایط مصاحبه آزمون دکتری سوال می پرسند که در این خصوص باید بدانید زمان و شرایط مصاحبه آزمون دکتری، همواره از طریق وبسایت سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

برای حضور در جلسه مصاحبه نیز باید، حداقل نمره مورد نیاز برای مجاز شدن را کسب کرده و حداقل نمره برای دعوت شدن به مصاحبه را نیز داشته باشید.

 

برای کسب اطلاعات درباره مصاحبه دکتری وزارت بهداشت وارد شوید.

 

اهمیت پایان نامه در مصاحبه دکتری

همانطور که در موارد قبلی اشاره کرده بودیم، برای موفقیت در ورود به مقطع دکتری باید در مصاحبه امتیاز قابل قبولی را کسب کرده باشید. یکی از سوالاتی که در خصوص مصاحبه دکتری و قبولی در آن پرسیده می شود، مربوط به اهمیت پایان نامه است. در این خصوص باید به شما بگوییم که اگرچه در هر دانشگاه، ملاک های متفاوتی برای پذیرش وجود دارد؛ ولی به صورت کلی پایان نامه در تمامی دانشگاه ها مهم است. نکته ای که در این خصوص لازم است بدانید، مربوط به مرتبط بودن موضوع پایان نامه و رشته انتخابی شما در مقطع دکتری می شود. اگر این دو متفاوت باشند، لازم است توضیحاتی قانع کننده را ارائه دهید.

در خصوص امتیاز پایان نامه نیز لازم است بدانید، در کل 4 امتیاز خواهد داشت.

 

 

نحوه محاسبه امتیاز پایان نامه در مصاحبه آزمون دکتری 
نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد ۴ امتیاز عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز

 

 

اهمیت مقاله و نگارش کتاب در مصاحبه آزمون دکتری

از جمله موارد دیگری که برای پذیرش در مقطع دکتری و کسب امتیاز لازم مهم است، چاپ مقاله و نگارش کتاب می باشد. داشتن هرگونه مقالع علمی در کنفرانس های معتبر و یا مجلات معتبر، امتیاز خواهد داشت.

به علاوه ثبت اختراع و کسب مقام در جشنواره ها نیز موثر خواهد بود.

 

 

نحوه محاسبه امتیازات نگارش مقاله و کتاب در مصاحبه آزمون دکتری 
نوع فعالیت حداکثر امتیاز نحوه ارزیابی
مقالات علمی – پژوهشی ( داخلی و خارجی ) مرتبط با رشته تحصیلی ۲۲ امتیاز هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز
برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز
مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی ۶ امتیاز هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر ( داخلی یا خارجی ) ۴ امتیاز خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز
تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی ۴ امتیاز

 

 

مصاحبه دکتری چیست

 

 

اهمیت تاثیر سوابق تحصیلی در مصاحبه آزمون دکتری

یکی از موارد دیگری که در مصاحبه دکتری می تواند تاثیر گذار باشد،سوابق تحصیلی است. داشتن سوابق تحصیلی خوب از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. شاید تصور کنید در سوابق تحصیلی فقط کمیت مهم است؛ اما این طور نیست و کمیت و کیفیت با هم در نظر گرفته می شوند. به طور مثال فردی که در دانشگاه دولتی معدل 16 دارد، وضعیت بهتری از فردی خواهد داشت که در دانشگاه آزاد معدل 19 دارد!

 

 

نحوه محاسبه امتیاز معدل
نوع فعالیت حداکثر امتیاز نوع ارزیابی
معدل و کیفیت دانشگاه کارشناسی حداکثر 6
معدل و کیفیت دانشگاه دوره ارشد ناپیوسته  حداکثر 5 طبق نظر کمیته
طول تحصیل کارشناسی 3 طبق نظر کمیته
طول تحصیل مقطع ارشد ناپیوسته 3 طبق نظر کمیته
برگزیدگان المپیاد دانشجویی 5 رتبه اول تا سوم : 5

رتبه چهار تا شش: 4

رتبه ده تا دوازده: 2

رتبه سیزده تا پانزده :1

 

 

اهمیت مهارت زبان انگلیسی در مصاحبه آزمون دکتری

اهمیت مدرک زبان انگلیسی نیز بر هیچ داوطلبی پوشیده نیست. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری لازم است حتماً مدرک آیلتس یا تافل داشته باشید. در صورت نداشتن مدرک معتبر زبان، از دیگر داوطلبان امتیاز کمتری کسب خواهید کرد.

 

 

همترازی نمرات آزمون های بین المللی
msrt ielts tofel Tofel computer Tofel+tolimo
95-100 7.5-9 113-120 263-300 625-680
90 7 100 250 600
85 6.5 90-91 232 575
80 6 79-80 213 550
75 5.5 69-70 196 525
70 5 56-60 173 500
65 4.5 49-50 152 475
55 4 39-40 133 450
45 3.5 29-30 113 425

 

 

عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری

ما در قسمت های فوق سعی کردیم، نکات کلی را که لازم است برای موفقیت در آزمون دکتری بدانید، بررسی کنیم. حالا در این قسمت قصد داریم به بررسی عوامل موفقیت در مصاحبه دکتری بپردازیم. اولین عامل موفقیت برای هر کاری، داشتن هدف است. سعی کنید به صورت کلی قبل از شروع به مطالعه برای تحصیل در مقطع دکتری، هدفی مشخص برای خود تعیین کرده باشید. توجه داشته باشید که در جلسه مصاحبه دکتری به جز شرایط علمی و پژوهشی فرد، کلیه ویژگی های وی از لحظه ورود تا لحظه خروج در نظر گرفته خواهد شد. از آنجایی که دانشجویان دکتری انتظار می رود، برخی دروس کارشناسی را تدریس کنند، لازم است از این نظر آمادگی کافی را داشته باشید. همیشه صداقت را در تمامی مصاحبه های خود از جمله تحصیلی و شغلی رعایت کنید.

 

 

آمادگی برای مصاحبه دکتری

ما در تمامی موارد فوق سعی کردیم به سوالات شما مبنی بر اینکه چگونه در مصاحبه دکتری موفق شویم؟ پاسخ دهیم. حال در این قسمت قصد داریم به بررسی شرایط آمادگی برای مصاحبه دکتری بپردازیم. یکی از مهم ترین مواردی که باید در آن آمادگی کافی را کسب نمایید، استرس است. اگر توانایی مدیریت استرس خود را داشته باشید، چند قدم از رقیبان خود جلوتر خواهید بود. از آنجایی که به احتمال زیاد بسیاری از افراد فارغ التحصیل در این مقطع به سراغ تدریس می روند، به همین دلیل تمامی پیش زمینه های مورد نظر از نظر شخصی، روحی و روانی در نظر گرفته می شود. برای پاسخ دادن به سوالات عجله نکنید و حتماً کمی مکث و تفکر داشته باشید. حتماً مهارت ها و نقاط قوت خودتان را اعلام کنید. حتماً ارتباط چشمی خود را با افراد مصاحبه کننده حفظ نمایید.

 

 

برای اطلاعات بیشتر از نحوه ورود به مقطع دکتری بدون آزمون کلیک کنید.

 

 

آشنایی با انواع مقالات علمی

 برای حاضر شدن در جلسه مصاحبه دکتری، هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، قطعاً به نفع شماست. ما در این قسمت قصد داریم، انواع مقالات علمی را که اگر با آن ها آشنایی کافی داشته باشید، به نفع شماست، بررسی کنیم.

 

 

مصاحبه دکتری در ایران

 

 

1-مقالات آی.اس.آی ISI

مقالات isi از جمله معروف ترین مقالات و ژورنال های علمی هستند. این پایگاه داده بسیار وسیع بوده و رشته های متنوعی را در بر می گیرد. اگر کسی مقاله چاپ شده در این پایگاه داده باشد، موفقیت بزرگی را کسب کرده است. تمامی مقالات در این ژورنال با شاخص ایمپکت فکتور دسته بندی می شوند. برای مصاحبه این شاخص روش های متفاوتی وجود دارد که روی آن تاثیر می گذارد.

 

 

2-مقالات اسکوپوس SCOPUS

این پایگاه نیز بسیار مشهور بوده و از طرف الزویر راه اندازی شده است.

در اسکوپوس هم مانند ISI شاخص‌هایی برای دادن رتبه به مقالات در نظر گرفته شده است. این شاخص q نام دارد و تمامی مقالات رتبه q1 تاq4  را خواهند داشت.

 

 

3-مقالات ISC

ISC هم پایگاه معروف دیگری است که در رتبه سوم قرار دارد. این پایگاه مخصوص دانشمندان اسلام است. هدف از راه اندازی این پایگاه،  توسعه علم و ارتباطات میان کشورهای اسلامی بوده است.

 

 

4-مقالات کنفرانسی

مقالات کنفرانسی نیز می توانند امتیاز خوبی برای موفقیت در مصاحبه دکتری باشد.اغلب مقالات کنفرانسی بین المللی و ملی در پایگاه سیویلیکا وجود دارند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر از تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی نکات موفقیت در مصاحبه دکتری بپردازیم و به سوال شما مبنی بر اینکه چگونه در مصاحبه دکتری موفق شویم؟ پاسخ دهیم. برای موفقیت در مصاحبه دکتری آگاهی از نکات کلیدی بسیار موثر خواهد بود. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص موفقیت در مصاحبه دکتری داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه موفقیت در مصاحبه دکتری برای دانشگاه خارج از کشور  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط

تاثیر مقاله در آزمون دکتری

گرایش های روانشناسی مقطع دکتری

سوالات مصاحبه دکتری

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا دانشگاه های غیر روزانه نیز مصاحبه دکتری دارند؟

بله دانشگاه آزاد نیز مصاحبه دارد.

آیا نداشتن مقاله منجر به رد شدن در مصاحبه دکتری می شود؟

تا حدودی می تواند در رد شدن تاثیر داشته باشد.

آیا افرادی که پایان نامه ندارند، می توانند در مصاحبه دکتری شرکت کنند؟

بله اما باید حتماً مقالات چاپ شده در مجلات معتبر را به جای پایان نامه ارائه دهند.

آیا ورود به مقطع دکتری بدون مصاحبه امکان پذیر است؟

خیر تقریباً تمامی مراکز معتبر مصاحبه دارند.

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)