ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

انتخاب رشته دکتری 1402 {راهنما و نکات مهم} | ایران تحصیل

انتخاب رشته دکتری۱
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

انتخاب رشته دکتری یکی از مهمترین دغدغه های پذیرفته شدگان می باشد، چرا که تنها پس از مدتی پروسه انجام آن بعد از اعلام نتایج آزمون دکتری انجام می گیرد و اشخاصی که بر اساس کارنامه کتبی خود مجاز به انتخاب رشته شده و حدنصاب نمره موردنظر را کسب کرده اند، امکان انتخاب رشته را دارند.

انتخاب رشته دکتری به نحوی موفقیت آمیز است که همراه با مطالعه دقیق دفترچه، مشخص کردن بهترین و مناسب ترین کد رشته ها و همگی این موارد با کمک مشاوران خبره باشد و بر اساس تجربه بلندمدت و سابقه درخشان مشاورانی که به عنوان همراه شما در این مسیر قرار می گیرند، انجام گیرد.

بنابراین اطلاع از زمان، نحوه، شرایط، مطالعه دقیق دفترچه و در نهایت به حداقل رساندن احتمال خطا در پروسه انتخاب رشته دکتری، امری ضروری است چرا که بروز هر موردی ممکن است به قیمت عدم قبولی و یا قبولی در رشته و دانشگاهی که دلخواه داوطلب نیست، تمام شود.

اطلاعیه: نتایج آزمون دکتری 1402 در تاریخ 27 فروردین 1402 منتشر شد.

زمان انتخاب رشته دکتری

زمان انجام فرآیند انتخاب رشته، هرساله توسط سازمان سنجش و آموزش کشور، از طریق انتشار اطلاعیه به واسطه سامانه خود به نشانی sanjesh.org اعلام می‌گردد و پذیرفته شدگان می‌بایست در بازه زمانی مشخص شده به سایت مراجعه کرده و به انتخاب رشته دکتری بپردازند.

اطلاعیه مهم:

📢 تاریخ انتخاب رشته آزمون دکتری 1402 اعلام شد. متقاضیان از 29 فروردین لغایت 2 اردیبهشت فرصت برای ثبت نام دارند.

⏰ افرادی كه براساس مندرجات كارنامه اوليه مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي دکتری شده‌اند، مي‌بايست از روز سه شنبه مورخ 1402/01/29 تا روز شنبه مورخ 1402/02/02 نسبت به ثبت كدرشته‌ محل‌های انتخابی خود (حداكثر 50 كدرشته محل درصورت وجود) اقدام کنند.

📢 احتمال تمدید مهلت انتخاب رشته بسیار ضعیف است پس به هیچ عنوان انتخاب رشته خود را به روز پایانی موکول نکنید. آخرین روز به علت حجم بالای مراجعه داوطلبین سایت ممکن است به مشکلاتی بر بخورد و انتخاب رشته شما را تحت الشعاع قرار دهد.

زمان انتخاب رشته دکتری

به این داوطلبان توصیه می کنیم که ابتدا دفترچه انتخاب رشته را مطالعه کرده و سپس برای وارد کردن کد رشته ها اقدام کنند.

 دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي اين آزمون از طريق درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان از روز سه شنبه مورخ 1402/01/29 در اختيار داوطلبان مجاز به انتخاب رشته قرار خواهد گرفت.

سوال داری؟

سامانه انتخاب رشته دکتری

همانطور که در موارد فوق اشاره کردیم داوطلبان آزمون دکتری می توانند برای انتخاب رشته در این مقطع، از تاریخ 25 فروردین ماه اقدام نمایند برخی از داوطلبان در مورد سامانه ای که برای انتخاب رشته فعال است سوال می پرسند که در این خصوص باید بگوییم سامانه انتخاب رشته، همان سامانه سنجش است.

البته در این سامانه داوطلبان کنکور سراسری می توانند انتخاب رشته خود را انجام دهند. داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد باید به سامانه مربوط به این مرکز در azmoon.org مراجعه نمایند.

سامانه انتخاب رشته دکتری

انتخاب رشته آزمون دکتری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی Sanjesh.org انجام می پذیرد.

تغییر در میزان تاثیر آزمون کتبی دکتری 1402

یکی از مهم ترین تغییراتی که هرکس نیاز دارد تا در ارتباط با تعیین رشته دکتری خود مد نظر داشته باشد تاثیر 50 درصدی آزمون کنکور است.

این رقم نسبت به آزمون سال گذشته 20% کاهش داشته است. در سال های گذشته آزمون کتبی تعیین کننده 70% از کل نمره قبولی در رشته ها بود. اما این رقم نزول پیدا کرده است.

با توجه به شرایط و قوانین جدید، 30% از کل میزان تاثیر گذاری قبولی دکتری مربوط به سابقه پژوهشی فرد و 20% مربوط به سابقه آموزشی آن شخص است.

در نتیجه سوابق اموزشی و پژوهشی خود را در هنگام انتخاب رشته مد نظر داشته باشید.

مراحل انتخاب رشته مقطع دکتری

مراحل انتخاب رشته مقطع دکتری

در این بخش از مقاله مراحل انتخاب رشته دکتری را به صورت کامل بررسی میکنیم. پس از انتشار کارنامه اولیه آزمون، افرادی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند برای انجام آن اقدام کنند. جهت انتخاب رشته نیز لازم است در زمان مقرر به سایت سنجش مراجعه کرده و کدهای مورد نیاز را ثبت نمایید.

 • در مرحله اول لازم است به به نشانی sanjesh.org مراجعه و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی” از منو سمت راست صفحه کلیک کنید.
 • در مرحله بعدی به صفحه انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1402 وارد خواهید شد.
 • حال نیاز است یک سری نکاتی را که به شما نشان داده شده مطالعه کرده و سپس تایید و ادامه گام بعدی را بفشارید.
 • در مرحله بعدی از شما یک سری اطلاعات خواسته می شود که باید آن ها وارد کرده و سپس گزینه ورود به سیستم را نیز بفشارید.
 • توجه داشته باشید که اطلاعات خواسته شده از شما، شامل دو نوع خواهد بود:
 • روش اول: ثبت شماره پرونده، شماره پیگیری ثبت نام و عبارت امنیتی در کادرهای موردنظر
 • روش دوم: وارد نمودن شماره پرونده، شماره داوطلبی، کد ملی و عبارت امنیتی در بخش مربوطه
 • هنگامی که با یکی از روش های فوق وارد سامانه می شوید، اطلاعات شما قابل مشاهده خواهد بود و باید حالا برای وارد کردن 50 کد رشته انتخابی خود اقدام کنید.
 • کد رشته ها را به ترتیب اولویت وارد کرده و در نهایت یک بار دیگر همه کدها را چک کنید.
 • در آخر نیز به شما کد رهگیری 15 رقمی داده خواهد شد که باید آن را تا زمان اعلام نتایج نزد خودتان نگاه دارید.

 

دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری

قبل از هرگونه اقدام در راستای انتخاب رشته دکتری ابتدا باید دفترچه آن را با دقت مطالعه کرده و سپس باقی مراحل را ادامه دهید. زیرا در دفترچه یک سری نکات مانند سهمیه ها، امکانات دانشگاه ها، شرایط انتخاب رشته و جداول کد رشته ها درج شده است که اگر آن ها را به دقت مطالعه نکنید، ممکن است با مشکل در آینده مواجه شوید.

دفترچه انتخاب رشته سال جاری نیز در روز سه شنبه 29 فروردین ماه 1402 منتشر خواهد شد. اما قبل از قرار گرفتن این دفترچه می توانید از لینک زیر دفترچه سال قبل را مطالعه کرده و نسبت به آن اطلاعات کلی را بدست آورید.

 

 

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری 1401 کلیک کنید.

 

اطلاعیه :

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری 1402 روز سه شنبه مورخ 27 فروردین ماه 1402 می باشد.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری

به صورت کلی نتایج پس از به پایان رسیدن مهلت انتخاب رشته خواهد بود. افرادی که انتخاب رشته کرده اند می توانند برای مشاهده نتایج نهایی به وبسایت sanjesh.org مراجعه کنند. در سال گذشته تاریخ اعلام نتایج انتخاب رشته در 28 اردیبشهت ماه بود و به همین دلیل پیش بینی می شود برای سال جدید نیز احتمالاً تا اواخر اردیهشت نتایج منتشر گردد.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری

انتخاب رشته مقطع دکتری سراسری

نتایج اولیه آزمون دکتری، پس از ثبت نام آزمون دکتری و برگزاری آن، در قالب کارنامه اولیه دکتری از طریق سایت sanjesh.org منتشر شده و در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.

براساس این کارنامه، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دکتری 1402 می باشند، باید در زمان مشخص شده به سایت انتخاب رشته مراجعه کرده و نسبت به انتخاب رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند.

در صورتی که داوطلب مجاز شده باشد، در این مرحله امکان انتخاب کد رشته محل از بین دوره های مختلف دانشگاه های سراسری (روزانه، شبانه (نوبت دوم)، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان) وجود دارد.

پس از دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری، متقاضیان می بایست شرایط، ضوابط و رشته محل های مرتبط با رشته امتحانی خود را بررسی کرده و مطابق آن فرم اینترنتی انتخاب رشته را تکمیل نمایند.

 

دفترچه انتخاب رشته دکتری در زمان انتخاب رشته در مقطع دکتری 1402 منتشر شده و بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد.

 

نحوه انتخاب رشته دکتری آزاد

به جز دوره دانشگاه آزاد که دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد آن با پرداخت هزینه لازم و در سامانه azmoon.org انجام می گیرد.

داوطلبانی که با توجه به کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه و غیر روزانه شده اند، باید در زمان مشخص شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و مطابق راهنمای تصویری زیر بر اساس اولویت بندی خود به ثبت کدرشته های موردنظر بپردازند.

 

راهنمای تصویری نحوه انتخاب رشته

1️⃣ مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و کلیک برروی گزینه “دکترای تخصصی” از منو سمت راست صفحه.

 

 

آغاز انتخاب رشته دکتری

 

 

2️⃣ ورود به صفحه انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1402

 

کلیک روی گزینه انتخاب رشته دکتری

 

3️⃣ پس از مطالعه نکات ذکر شده در این صفحه، کلیک بر روی گزینه تایید و ادامه – گام بعدی

 

اطلاعات انتخاب رشته دکتری

 

4️⃣ درج نمودن اطلاعات خواسته شده از طریق یکی از دو روش زیر و سپس فشردن دکمه “ورود به سیستم”

 

 • روش اول: ثبت شماره پرونده، شماره پیگیری ثبت نام و عبارت امنیتی در کادرهای موردنظر
 • روش دوم: وارد نمودن شماره پرونده، شماره داوطلبی، کد ملی و عبارت امنیتی در بخش مربوطه

 

ورود اطلاعات برای ورود به انتخاب رشته دکتری

 

5️⃣ اطلاعات شما، پس از ورود به سیستم، قابل مشاهده می باشد که می توانید تعداد 50 مورد از کدرشته های انتخابی خود را به ترتیب اولویت در فرم مربوطه درج نمایید. پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات رویت شده، لازم است بر روی گزینه “تایید و ادامه” کلیک کنید.

 

ورود اطلاعات داوطلب برای انتخاب رشته دکتری

 

 

6️⃣ در نهایت نیز شماره پرونده 6 رقمی و رسید انتخاب رشته 15 رقمی خود را از سامانه دریافت نمایید و آن را تا زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری نزد خود نگه دارید.

 

انتخاب رشته دکتری براساس علاقه و فاکتورهای داوطلب آزمون دکتری انجام می‌شود.

سامانه انتخاب رشته آزمون دکتری آزاد

سامانه انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری برای فرآیند انتخاب رشته و دانلود دفترچه راهنما انتخاب رشته ایجاد شده است. نمامی داوطلبین باید به آدرس اینترنتی phdcourse.azmoon.iau.ac.ir مراجعه کرده و نسبت به مطالعه شرایط و دانلود دفترجه انتخاب رشته و در نهایت انتخاب رشته اقدام کنند.

نحوه چینش رشته محل ها در انتخاب رشته دکتری سراسری

داوطلبان می بایست پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری بر اساس علاقه و فاکتورهای مد نظر خود، کد رشته محل های استخراج شده از دفترچه راهنما را مرتب کنند و نحوه چینش انتخاب ها باید به گونه ای باشد که دعوت داوطلب به مصاحبه را در کد رشته های انتخابی افزایش دهد.

با مشاهده کارنامه های پذیرفته شدگان سال های گذشته و نرم افزار انتخاب رشته، متقاضیان می توانند در چینش و الویت بندی انتخاب های خود با دقت بیشتری عمل کنند.

✅ پیشنهاد می‌کنیم 10 کد رشته محل اولیه خود را به صورت خوش بینانه انتخاب کنید. انتخاب های خوش بینانه انتخاب هایی هستند که احتمال پذیرفته شدن در آن ها با توجه به رتبه قبولی دکتری و نمره کل کسب شده شما، کم می باشد اما با این حال نباید از ثبت آن ها غافل شد.

✅ انتخاب های واقع بینانه را به 30 انتخاب بعدی اختصاص دهید. با توجه به توضیحات کارنامه دکتری و ظرفیت دانشگاه ها، احتمال قبولی داوطلبان در این کد رشته محل ها به نسبت 10 کد رشته پیشین، بیشتر است و امکان دارد متقاضی از میان همین رشته ها برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی دعوت شود.

✅ انتخاب های بدبینانه شامل 10 انتخاب آخر می باشند و دلیلش این است که داوطلبان به دلایل مختلفی مانند مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه پرداز بودن دانشگاه، نداشتن امکانات خوابگاهی و … کمترین تمایل را دارند تا در این کد رشته محل ها پذیرفته شوند.

طبق روال هر سال، پس از انجام انتخاب رشته در بازه زمانی مقرر، فرصت جدیدی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور جهت اصلاح و ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری تعیین می شود که به متقاضیان امکان تجدید نظر در کد رشته محل های انتخابی را می دهد.

 

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری

سهمیه در انتخاب رشته آزمون دکتری نیز از جمله مواردی است که باید به آن توجه کافی را داشته باشید. در آزمون دکتری به صورت کلی سه سهمیه وجود دارد که شامل، سهمیه 5 و 25 درصدی ایثارگران و همچین نسهمیه مربیان می شود. اگر فردی هیچ یک از سهمیه های فوق را نداشته باشد، در سهمیه آزاد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری

سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

همانطور که در قسمت فوق اشاره کرده بودیم، سهمیه ایثارگران شامل، سهمیه 25 درصد و 5 درصد خواهد بود.

سهمیه 25 درصدی ایثارگران، به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها داده خواهد شد. افراد برای استفاده از این سهمیه باید 70 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده را گرفته باشند.

سهمیه 5 درصدی ایثارگران نیز به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزند رزمنده هایی که حداقل 6 ماه در جبهه جضور داشته اند، داده می شود.

سهمیه رزمندگان در انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

این سهمیه برای رزمنده هایی است که در جنگ ایران و عراق به مدت 6 ماه حضور داشته اند. افرادی که قصد استفاده از این سهمیه را دارند، لازم است 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده را گرفته باشند. افراد بسیجی اجازه استفاده از این سهمیه را ندارند.

 

سهمیه مربیان در انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

سهمیه مربیان برای تمامی مربی های رسمی قطعی و یا آزمایشی تمامی دانشگاه های دولتی و غیر دولتی است. در این سهمیه افراد باید 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده را گرفته باشند.

 

نکات مهم انتخاب رشته دکتری

در هنگام ورود به سایت، داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، اطلاعاتی که در زمان ثبت نام خود در سیستم وارد کرده اند را مشاهده می کنند.

این مشخصات شامل معدل و نام موسسه فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین اطلاعات مربوط به میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری است که باید صحیح باشند.

نکات مهم انتخاب رشته دکتری

🔴 اگر این اطلاعات مورد تایید داوطلبان واقع شود، می توانند نسبت به انجام انتخاب رشته اقدام نمایند. در غیر این صورت باید ابتدا به ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون پرداخته و سپس به سامانه انتخاب رشته مراجعه کنند.

 

🔴 پذیرفته شدگانی که به مصاحبه دعوت شده اند، باید متناسب با زمان بندی دانشگاه پذیرنده در جلسه آن حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که شرکت در این مرحله مستلزم پرداخت هزینه مصاحبه دکتری می باشد.

🔴 دانشجویان برخی مواقع به دلیل کسب رتبه تک رقمی، حساب ویژه ای بر روی رتبه آزمون کتبی باز می کنند؛ اما این نکته را باید در نظر بگیرید که تنها کسب رتبه عالی و تک رقمی ضمانتی برای پذیرفته شدن در دانشگاه های برتری مثل دانشگاه صنعتی شریف و یا دانشگاه تهران نیست.

بنابراین توصیه می شود که تنها به رتبه آزمون اکتفا نکرده و بدون در نظر گرفتن این مورد اقدام به انتخاب رشته نکنید.

🔴 انجام مصاحبه، از مهم ترین موارد در پروسه پذیرش دانشجوی دکتری می باشد که باید از ابتدا آمادگی لازم را جهت حضور در جلسه آن را بدست آورید. در نتیجه بایستی هدف خود را از انتخاب رشته و گرایش مورد نظر مشخص کرده و در صورت تغییر گرایش نیز دلایل منطقی و قانع کننده ای داشته باشید، در غیر این صورت در مصاحبه شانس کمتری جهت موفقیت دارید.

🔴 دانشجویانی که اقدام به تغییر رشته و یا گرایش می کنند، توجه داشته باشند که اساتید هنگام مصاحبه دلیل این تغییر را جویا می شوند؛

بنابراین حتما گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را ابتدا در اولویت قرار دهید و اگر تصمیم به تغییر آن دارید، با دلایل منطقی و معقول و همچنین پشتوانه علمی اقدامات لازم را به انجام برسانید؛ در غیر این صورت مصاحبه کنندگان برداشت خوبی نسبت به این قضیه نخواهند داشت.

🔴 در نظر داشته باشید، داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند، باید از طریق مطالعه دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد، نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود از طریق سایت رسمی این دانشگاه به آدرس azmoon.org اقدامات لازم را به انجام برسانند و در صورت قبولی برای مصاحبه آن آماده شوند.

بنر کال تو اکشن

مشاوره انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

برای دانستن اینکه در چه دوره هایی برای انجام یک انتخاب رشته اصولی، باید ابتدا کارنامه اولیه آزمون را با دقت بررسی کنید. چرا که احتمال دارد، داوطلبی هم در دوره های روزانه و هم غیرروزانه و یا فقط در دوره های غیرروزانه مجاز به انتخاب رشته شده باشد.

مشاوره انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

💠 توصیه می شود بعد از بررسی کارنامه اولیه و پیش از تکمیل فرم اینترنتی انتخاب رشته، دفترچه راهنمای انتخاب رشته​ را به طور کامل و دقیق مطالعه فرمایید و سپس 50 کد رشته محل را از دفترچه و براساس رشته امتحانی خود با توجه به فاکتور های علاقه، کیفیت، مسافت دانشگاه تا محل سکونت و شهریه دکتری، انتخاب کنید.
 

برای مشاوره انتخاب رشته دکتری میتوانید روی لینک کلیک کرده و با مشاوران ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

اطلاعات دفترچه راهنمای انتخاب رشته دکتری 1402

این دفترچه شامل 3 فصل می باشد که در هر فصل، نکات بسیار مهمی ذکر شده و مطالعه دقیق آن به تمامی داوطلبان توصیه می شود. در ادامه به جزئیات هر یک از فصل ها به صورت مختصر توضیح می پردازیم.
 
فصل اول: كلیات، شرایط و ضوابط
در فصل اول دفترچه مجددا سهمیه های موثر در آزمون دکتری، جزئیات مندرج در کارنامه اولیه دکتری، نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری، نکاتی مهم پیرامون مرحله علمی یا همان مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی و توصیه های مهم شرح داده شده است.
 
فصل دوم: جداول کدرشته محل ها
در فصل ۲، هفت جدول مجزا از هم برای تمامی گروه های آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر، دامپزشکی و زبان به تفکیک دوره تحصیلی، کدرشته محل، نام دانشگاه یا مؤسسه محل تحصیل، نام رشته تحصیلی، نام گرایش، ظرفیت پذیرش در دو نیم سال اول و دوم و همچنین توضیحات دانشگاه های خاص درج شده است.
 
فصل سوم: فرم مخصوص معدل و فرم پیش نویس انتخاب رشته
در فصل آخر، شرایط و ضوابط برخی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، فرم مخصوص معدل برای ثبت نام آزمون دکتری و فرم پیش نویس انتخاب رشته آزمون دکتری درج شده است.

اطلاعیه :

تکمیل فرم معدل مخصوص دانشجویان سال آخر كارشناسی ارشد و یا دكتری حرفه ای می باشد و داوطلبانی که فارغ التحصیل شده اند نیازی به تکمیل این فرم ندارند.

 

اخبار پیرامون انتخاب رشته دکتری

 • انتخاب رشته بیش از ۸۳ هزار داوطلب

در انتخاب رشته دکتری 1401 بالغ بر ۸۳ هزار و ۸۰۰ نفر در آزمون دکتری انتخاب رشته کردند.

 • زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲

29 فروردین 1402 روند انتخاب رشته دکتری آغاز و 2 اردیبهشت 1402 خاتمه میابد.

 • حذف سربازی برای آزمون دکتری

حذف سربازی برای دکتری هنوز وضعیت مشخصی ندارد و در دست بررسی است.

 • اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲ چه موقع است؟

نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری ۱۴۰۲ بعد از زمان انتخاب رشته در پایان اردیبهشت به واسطه صفحه اعلام نتایج دکتری sanjesh.org اعلام می شود.

 

خلاصه مطالب

انتخاب رشته دکتری یکی از مراحل مهم و بسیار تاثیرگذار است به طوریکه افراد پیش از هرتصمیمی به مشاورین متخصص در این حوزه مراجعه می‌کنند تا در این باره از کمک آن‌ها استفاده کنند. انتخاب اشتباه و یا سهل‌انگاری در انتخاب رشته موجب می‌شود تمام زحمات افراد از بین برود.

ولی همچنان انتخاب رشته یکی از با اهمییت ترین بخش‌های شرکت در آزمون دکتر محسوب می‌شود. در مقاله انتخاب رشته دکتری به صورت کامل و جامع به بررسی و آشنایی با مراحل آن آشنا می‌شوید.

 

کاربران گرامی برای دانلود پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

5/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۲ در چه بازه زمانی آغاز می شود؟

تاریخ دقیق این فرآیند 29 فروردین 1402 است و تا 2 اردیبهشت 1402 مهلت انتخاب رشته دکتری مقرر گردیده است.

انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری و آزاد ۱۴۰۲ از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

انتخاب رشته دکتری سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و برای دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.org صورت می گیرد.

در فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری ۱۴۰۲ داوطلبان چند کد رشته محل می توانند انتخاب کنند؟

داوطلبان می توانند نسبت به ثبت حداکثر 50 رشته اقدام نمایند.

نظرات

6 دیدگاه دربارهٔ «انتخاب رشته دکتری 1402 {راهنما و نکات مهم} | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo حیدری گفت:

  خسته نباشید.
  انتخاب رشته دکتری برای چند برابر ظرفیت کلی پذیرش باز میشود؟

  1. Avatar photo rahdar گفت:

   سلام وقت بخیر.
   باید منتظر اطلاعیه ها باشید فعلا چیزی قطعی نیست.

  2. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بستگی به رشته و دانشگاه دارد

 2. Avatar photo irani گفت:

  سلام، وقتتون بخیر، میخواستم بدونم که زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری چه وقتی هست؟

 3. Avatar photo erfun گفت:

  انتخاب رشته دکتری 1401 در چه ماهی نتایجش میاد؟

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   در اواخر خرداد نتیجه نهایی دکتری میاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت

  ثبت نام آزمون دکتری وزارت بهداشت ۱۴۰۲ + زمان و شرایط

  وزارتخانه بهداشت با برگزاری سالانه آزمون دکتری در رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی به داوطلبان علاوه بر فرصت تحصیل در دانشگاه های دولتی، بلکه فرصت تحصیل در سایر دانشگاه های شهریه پرداز مانند دانشگاه...
 • زمان برگزاری آزمون دکتری

  زمان برگزاری آزمون دکتری + تاریخ دقیق سال 1403 | ایران تحصیل

  زمان برگزاری آزمون دکتری ۱۴۰۳ از سوی سازمان سنجش اعلام شد. داوطلبان برای حضور در این آزمون باید ابتدا هزینه ثبت نام را در سامانه سنجش بپردازند و پس از آن مراحل اسم نویسی خود را تکمیل کنند. افرادی که...
 • ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه هرمزگان

  ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه هرمزگان 1402-1403

  اطلاعیه ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه هرمزگان برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ مطابق با آیین نامه مقطع دکتری استعداد درخشان وزارت علوم منتشر شد. دانشگاه هرمزگان یکی از این مراکز آموزشی است که امکان پذیرش بدون کنکور در مقطع دکتری...
 • تاثیر دانشگاه ارشد در مصاحبه دکتری

  تاثیر دانشگاه ارشد در مصاحبه دکتری + آیین نامه 1402 | ایران تحصیل

  برای بسیاری از داوطلبان دکتری ممکن است این موضوع سوال باشد که تاثیر دانشگاه ارشد در مصاحبه دکتری چگونه است؟ بسیاری بر این عقیده هستند که دانشجویان یک دانشگاه برای ادامه تحصیل دکتری در دانشگاه ارشد خود شانس بیشتری خواهند...
تماس با مشاور