تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 1400

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

از سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد و نحوه پاسخگویی چه می دانید؟ از آنجا که گذراندن مرحله مصاحبه نیمی از مسیر قبولی در آزمون دکترا محسوب می شود، داوطلبانی که در مرحله اول آزمون موفق به کسب نمره مجاز شده اند، بایستی بدانند که در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ برای آشنایی با لیست کامل نمونه سوالات و همچنین پاسخنامه و راهنمای قبولی می توانید با مشاورین کاردان ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

 

جهت دریافت لیست کامل سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد و شیوه پاسخگویی از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

اهمیت پاسخگویی به سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

 

در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

 

 

دانشگاه آزاد به عنوان یکی از پرمتقاضی ترین دانشگاه های کشور، هر ساله دانشجویان زیادی را در مقطع دکترا می پذیرد. آزمون دکتری دانشگاه آزاد که تا قبل از سال 96 به صورت جداگانه برگزار می شد، چند سالی است که با دکتری سراسری ادغام شده و داوطلبان پس از شرکت در آزمون و کسب نمره مجاز، بایستی از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش برای دریافت دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد اقدام کنند.

پس از پذیرفته شدن در مرحله انتخاب رشته، نوبت به آمادگی برای پاسخگویی به سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد می رسد. اهمیت عبور از این مرحله از آنجا ناشی می شود که 50% از سهم قبولی در دکتری به مصاحبه اختصاص می یابد و این نشان می دهد که نیمی از موفقیت به نحوه عملکرد متقاضیان در این برهه است.

بدین ترتیب، می توان گفت که اهمیت مصاحبه کمتر از آزمون نیست. البته تاثیر مصاحبه در پذیرش دکتری آموزشی-پژوهشی، با دکتری پژوهش محور متفاوت است. به طوریکه در شیوه آموزشی-پژوهشی 50% نمره به آزمون کتبی و 50% به نمره مصاحبه تعلق می گیرد. اما در رو پژوهش محور 30 نمره کتبی و 70% را نمره مصاحبه شامل می شود.

 

 

جهت اطلاع از زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید

 

 

چگونه برای سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد آماده شویم؟

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری، هر دانشگاه برنامه زمانبندی خود را جهت دعوت متقاضیان به مصاحبه منتشر می کند. بسیاری از داوطلبان به دلیل آنکه نمی دانند با این روند آشنایی ندارند، اغلب می خواهند بدانند که در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ اما اگر متقاضیان برخی موارد و مقدمات خاص را مد نظر قرار دهند، می توانند به سطح آمادگی نسبی برسند و با آمادگی بیشتری در مقابل مصاحبه کنندگان روبرو شوند. پیشنهاد می کنیم که نکات زیر را برای پاسخگویی به سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به ذهن بسپارید.

 

 • بدانید ماهیت و هدف مصاحبه دکترا چیست؟ مصاحبه یک جلسه 10 تا 30 دقیقه ایی است که در آن مصاحبه شونده باید قابلیت ها و ظرفیت های علمی و شخصیتی خود را برای مصاحبه کنندگان به نمایش بگذارد و آن ها را متقاعد کند که برای ورود به این مقطع از شایستگی های لازم برخوردار است.

 

 • از دانش روز اطلاعات نسبی داشته باشید: سعی کنید با مجلات و روزنامه های مرتبط با رشته خود که به تازگی منتشر شده اند، آگاه و با موضوعات جدید آشنایی داشته باشید.
 • توصیه نامه ها را تهیه کنید: اگر در آزمون نمره شما به میزانی است که فکر می کنید احتمال دعوت به مصاحبه زیاد است، سعی کنید توصیه نامه هایی را که از اساتید دوره کارشناسی ارشد دانشگاهتان خواسته می شود را تهیه نمایید. سعی کنید این کار را قبل از اعلام اسامی دعوت شدگان به مصاحبه انجام دهید تا وقتتان هدر نرود.

 

 • رزومه خود را جمع آوری و سر و سامان دهید: در گردآوری رزومه دقت کافی را داشته باشید تا چیزی را از قلم نیندازید و آن را قوی ارائه دهید. اگر این کار را به روزهای پایانی موکول کنید، احتمال ضعیف بودن کیفیت آن بالا خواهد بود.

 

 • زبان انگلیسی خود را به سطح خوبی برسانید: آشنایی و صحبت به زبان انگلیسی در حین مصاحبه از امتیاز برخوردار است. بنابراین، اگر در سطح مناسبی از زبان نیستید، توصیه می کنیم که هر چه زودتر آن را تقویت کنید.

 

 • مدارک اعلام شده از دانشگاه و سایر اقدامات مربوط به جع آوری مدارک را در روزهای قبل از مصاحبه انجام دهید. تمیرنات لازم را نیز انجام دهید تا در هنگام مصاحبه به اصلاح دستپاچه نشوید.

 

در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

 

شانس قبولی در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

 

مسلما نمی توان گفت که سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به یک موارد مشخص و یکسان در بین همه متقاضیان محدود می شود. اما روال معمول و حیطه سوالات به چند دسته تقسیم بندی می شود. اگر بخواهیم این دسته بندی ها را بیان کنیم، می توان به موارد زیراشاره کرد:

 

 1. سوالات تخصصی مربوط به رشته فرد متقاضی و پرسش هایی در حیطه روش تحقیق
 2. سوالاتی به زبان انگلیسی که باید به زبان انگلیسی نیز پاسخ داده شود.
 3. سوالات عمومی
 4. سوالات مربوط به رزومه داوطلب که بخش پژوهشی اعم از پژوهش های انجام شده درپایان نامه کارشناسی ارشد، مقالات، کتب و موضوعاتی که برای رساله دکتری مد نظر است.
 5. سوالات عقیدتی و مذهبی

 

این به دنبال لیست کامل نمونه سوالات و یا پاسخنامه آن ها هستید، می توانید با مشاورین با تجربه ایران تحصیل تماس گرفته و مطلع شوید که در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ اما در ادامه برخی از سوالهای متداول که معمول از همه داوطلبان پرسیده می شود، آورده شده است.

 

 

جهت آشنایی با نحوه امتیازبندی مصاحبه دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

چقدر بر روی پایان نامه خود مسلط هستید؟

یکی از سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد فرد مصاحبه شونده که حتمی و بسیا شایع است، به وضیح در مورد پایان نامه بر می گردد. به طور معمول مصاحبه کنندگان می خواهند بدانند که فرد تا چه حد بر روی پایان نام خود تسلط دارد و به نوعی هدف آن ها ارزیابی اعتماد بنفس فرد در این زمینه نیز می باشد. از جمله سوالاتی که در در حیطه پایانامه پرسیده می شود معمولا به موضوع پایان نامه، روش تحقیق، بروز رسانی اطلاعات مربوط به پایان نامه، نحوه ارجاع دهی پایان نامه، و سوالاتی به زبان انگلیسی در حیطه پایان نامه بر می گردد.

سعی کنید پاسخ های کامل و جامع بدهید، و به اساتید نشان دهید که با علم کافی و به روز پایان نامه خود را جمع آوری کرده و می خواهید که در حل مسائل و مشکلات یا کشف نظریات جدید یاری دهنده باشد.

 

 

زبان انگلیسی تان درچه حدی است؟

ارزیابی زبان در سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اینگونه نیست که مستقیما از فرد پرسیده شود، شما تا چه حد با زبان انگلیسی آشنایی دارید. بلکه اساتید با پرسیدن سوالاتی به زبان انگلیسی، ازمصاحبه شونده انتظار دارند که او هم با زبان انگلیسی پاسخ دهد.

در این بین، رعایت نکات گرامری، به کار بردن کلمات مناسب و تلفظ صحیح فرد سنجیده می شود. البته، ممکن است در برخی از دانشگاه ها، چنین محکی در کار نباشد، اما در کل اغلب موسسات آموزشی عالی برای متقاضیان مصاحبه دکتری خود، این مورد را می گنجانند.

همچنین، ذکر این نکته نیز ضروری است که صرف نداشتن توانایی در زبان انگلیسی بعید است که فرد در مصاحبه رد شود. اما بهتر است که این امتیاز را از دست ندهید و اگر در این زمینه قوی نیستید، به روش های گوناگون خود را تقویت کنید. حال ممکن است بپرسید در حیطه زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

از متقاضی خواسته می شود تا از روی متنی روخوانی یا آن را ترجمه کند، با متقاضی درباره رزومه، اهداف تحصیلی، شرح حال خود، موضوع پایان نامه، مسائل پیرامون و … به زبان انگلیسی مکالمه می شود. معنای لغات تخصصی مربوط به رشته تحصیلی خواسته می شود.

 

 

خودتان را معرفی کنید

این سوال به طور معمول آغاز مصاحبه است. از فرد مصاحبه شونده خواسته می شود تا در مورد سابقه تحصیلی خود، دانشگاه و محل تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، دلیل ضعف های تحصیلی بر اساس نمرات، اهدافی که در آینده در نظر دارید و … توضیح داده شود.

البته توجه داشته باشید که هدف از این سوالات می تواند دو پهلو باشد، و صرفا آشنایی با فرد مد نظر نباشد. بلکه اساتید می خواهند شیوه صحبت کردن، زبان بدن، میزان اعتماد بنفس و ویژگی های لازم جهت تحصیل در رشته مورد را ارزیابی نمایند.

 

 

به منظور اطلاع از زمان مصاحبه دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

از علایق کاریتان صحبت کنید

از جمله سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد این است که فرد متقاضی در مورد زمینه های مورد علاقه خود در کار و تحصیل توضیح دهد. سعی کنید به شکلی صحبت کنید که نشان دهد بر موضوع خاصی تاکید دارید و بی تفاوت به نظر نرسید. همچنین، به موضوعات مرتبط دیگر نیز خود را علاقه مند نشان دهید. از انعطاف لازم برخوردار باشید تا توجه اساتید را بیشتر جلب کنید.

 

 

در زمینه کارهای پژوهشی خود توضیح دهید

از جمله موارد امتیاز گیر در سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به مقالات و کتبی مربوط می شود که توسط مصاحبه شونده نوشته و یا به چاپ رسیده است. عموما، اساتید مصاحبه کننده در این زمینه متقاضی را مورد سوال قرار می دهند. ممکن است از فرد در مورد بیان مساله و یا روش تحقیق پرسش شود.

در برخی از موارد، سوال کنندگان، فرد را به چالش می کشند و حتی ابهاماتی را مطرح می کنند و یا مسائلی را زیر سوال ببرند. اساتید معمولان در این زمینه ها دارای تخصص کافی هستند و می خواهند میزان علم و تسلط فرد را بسنجند.

 

 

برای آگاهی از شرایط ثبت نام آزمون دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

سوالات عمومی

آیا می دانید در بخش عمومی مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ معمولا، بخش عمومی سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به نحوی مستقیم یا غیر مستقیم به رشته یا حیطه تحصیلی شما مرتبط است. از جمله موارد مورد سوال در این قسمت عبارتند از:

داوطلب خود را از لحاظ تحصیلی، سن، دانشگاه و … معرفی کند

وضعیت تاهل یا تجرد

موقعیت شغلی و درآمد

موقعیت و محل سکونت فرد

اولیت های در انتخاب رشته دکتری چیست و چرا؟

عنوان آخرین کتابی که خوانده اید

به چه نوع تفریحاتی علاقه مندید

خودتان به تنهایی زندگی می کنید یا به همراه خانواده

 

 

به سوالات عقیدتی سیاسی پاسخ دهید

بسته به دانشگاهی که قصد رود دارید، ممکن است از شما در مورد مسائل مذهبی و یا سیاسی روز کشور و جهان از شما سوال شود. سعی کنید قبل از روز مصاحبه برای این مورد نیز آمادگی لازم را داشته باشید و با تماشای اخبار از جدیدترین اتفاقات روز نیز آگاه باشید.

 

برای اطلاع از زمان انتشار کارنامه اولیه آزمون دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

مشاوره موفقیت در روز مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

شیوه پاسخگویی و لفظ صحبتتان در روز مصاحبه نیز یک عامل کلیدی در جلب رضایت بین مصاحبه کنندگان است. این را در نظر داشته باشید که بخش بزرگی از موفقیت شما برای ورود به مقطع دکتری به قبولی در این مرحله بستگی دارد، اما نباید این مسئله باعث ایجاد استرس و نگرانی در شما شود، چرا که این احساس می تواند مانع ارائه موارد ضروری شود.

چنانچه در پاسخ به برخی از سوالات مثل پرسش های انگلیسی دچار مشکل شدید، مضطرب نشوید و با تکنیک های درست بر اوضاع مسلط شوید.

اصلا به ساعت نگاه نکنید و با صدای رسا پاسخ دهید. هنگام پاسخگویی مستقیما به چشمان اساتید نگاه کنید، اما در پاسخگویی عجله نداشته باشید. همیشه 5 دقیقه اول مصاحبه از اهمیت بالایی برخوردار است، پس تلاش کنید با اعتماد بنفس شروع کنید.

بهتر است در جواب هایتان صادق باشید، چرا که اساتید در صورت شنیدن دروغ دید بدی نسبت به شما خواهند یافت. گاهی ممکن است از شما سوالات عجیب پرسیده شود تا واکنشتان مورد ارزیابی قرار گیرد.

اگر می خواهید با تسلط کامل علمی و تکنیکی به سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد پاسخ دهید، می توانید از مشاوره آزمون و مصاحبه ایران تحصیل و راهنمای آن استفاده کنید.

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله در مورد اهمیت و نحوه آمادگی برای سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد صحبت کردیم و دیدیم که در در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ 

چنانچه شما نیز می خواهید در این ازمون شرکت کنید، می توانید در مورد همه مراحل از ثبت نام در امتحان گرفته تا لیست کامل نمونه سوالات به همراه پاسخنامه و راهنمای قبولی با مشاورین تحصیلی ما در ارتباط باشید. شما عزیزان می توانید از طریق شماره های درج شده در جدول زیر از ساعت 8 صبح تا 12 شب در روزهای هفته با سامانه ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

 

به منظور آشنایی با شیوه امتیازدهی سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد و سراسری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

تاثیر مقاله در مصاحبه دکتری چگونه است؟

قوانین سربازی با مدرک دکتری

آگاهی از تغییرات ثبت نام آزمون دکتری

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

به این پست امتیاز دهید

در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

در مصاحبه دکتری سوالاتی مربوطه به حیطه های عمومی، تخصصی، رساله دکترا، پایان نامه ارشد، زبان انگلیسی پرسیده می شود.

چگونه می توان به سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد پاسخ داد؟

در این مقاله، در مورد نحوه آمادگی و نکات ضروری صحبت شده است.

سوالات مصاحب دکتری را از کجا تهیه کنیم؟

برای دریافت لیست کامل نمونه سوالات به همراه پاسخنامه و راهنمای قبولی می توانید با کشاورین ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

آیا در مورد مقالات و کتب هم در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد پرسیده می شود؟

بله. به طور معمول بخشی از سوالات به رزومه پژهشی فرد اختصاص دارد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور