ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

سوالات مصاحبه دکتری ۱۴۰۲ + راهنمای جامع قبولی

سوالات مصاحبه دکتری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

سوالات مصاحبه دکتری یکی از مراحلی است که کلیه داوطلبین تحصیل در دوره دکتری برای پذیرفته شدن باید بگذراند، مراحلی که داوطلبین آزمون دکتری باید طی کنند اعم از شرکت در آزمون کتبی و پس از آن قبولی مصاحبه دکتری است، تمامی داوطلبین می‌بایست پیش از شرکت در آزمون نسبت به آماده شدن در این مصاحبه آماده شوند.

نمره مصاحبه در آزمون دکتری از تاثیر 50 درصدی برخوردار است و دارای اهمییت بالایی است که موجب می‌شود تا کلیه داوطلبین پس از تمام شدن آزمون کتبی برای کسب موفقیت در مصاحبه و اطلاع از پیدا کردن سوالات به دنبال راهکارهای موفقیت در این زمینه باشند.

در صورتی که قصد داشته باشید در مصاحبه دکتری ۱۴۰۲ شرکت کنید، نخست باید برخی نکات را رعایت کنید تا در نهایت بتوانید در آن موفق شوید. اطلاع از این که در مصاحبه دکتری چه سوالاتی از شما می‌پرسند به شما کمک بسیار زیادی می‌کنند و در صورت اطلاع از سوالات می‌توانید به راحتی و به صورت کامل و دقیق به تمامی سوالات پاسخ دهید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام مصاحبه دکتری وارد شوید.

 

 

در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

 

زمان مصاحبه آزمون دکتری ۱۴۰۲

 

سازمان سنجش پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری اطلاعیه فهرست اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت این آزمون را به همراه لیست مدارک مورد نیاز در سایت منتشر می کند و این مصاحبه توسط دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود . داوطلبان می توانند به سایت دانشگاهی که در آن به مصاحبه دعوت شده اند مراجعه و با خواندن اطلاعیه مربوطه از زمان دقیق برگزاری جلسه مصاحبه اطلاع پیدا کنند . البته امکان دارد مصاحبه به صورت مجازی نیز برگزار شود که در این صورت داوطلب باید با نرم افزار مصاحبه مجازی آشنا باشد .

یش از شروع مصاحبه دکتری، داوطلبین باید زمینه پژوهشی اساتید مصاحبه‌کننده را بررسی کرده و موضوعاتی در حیطه پژوهشی خود و موردعلاقه اساتد موضوعاتی را ارائه کنند. 

 

سوالات تخصصی مصاحبه دکتری

 

در حین مصاحبه، اساتید مصاحبه‌کننده در خصوص موضوعات درسی بسیاری مهم، سوالات تخصصی رشته تحصیلی خود را از داوطلب می‌پرسند تا از میزان تسلط آن به این موضوعات مطلع شوند.

کلیه داوطلبانی که برای آزمون کتبی دکتری دروس تخصصی خود را به خوبی مطالعه کرده باشند، معمولا در این زمینه فاقد مشکل خواهند بود و قادرند به سوالات استاد خود پاسخ صحیح دهند.

 

شرایط و سوالات مصاحبه دکتری ۱۴۰۲

 

این مصاحبه نیز مانند مراحل دیگر این آزمون شرایط خاصی دارد که داوطلب در صورت دارا بودن آن می تواند سر جلسه حاضر شود ودر مصاحبه شرکت کند .

 

 

جهت اطلاع از زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید

 

سوالات پایان نامه مصاحبه دکتری

 

همانطور که داوطلبین شرکت در مصاحبه دکتری مطلع هستند، سوالات مصاحبه از تنوع بسیار زیادی برخوردار است. اما مهم‌ترین سوالاتی که در مصاحبه دکتری از افراد پرسیده می‌شود. سوالاتی از پایان‌نامه کارشناسی ارشد فرد است.

 

مهم‌ترین سوالات پایان نامه در مصاحبه دکتری

 

 • موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد
 • روش تحقیق پایان نامه
 • بروز کردن اطلاعات درمورد پایان نامه ارشد
 • شیوه ارجاع دهی پایان نامه
 • سوالات انگلیسی از پایان نامه در مصاحبه دکتری

 

شرایط شرکت در مصاحبه دکتری ۱۴۰۲

 

 • ثبت نام آزمون دکتری ۱۴۰۲ و شرکت در آن
 • کسب نمره کل لازم و مجاز شدن به شرکت در مرحله انتخاب رشته دکتری ۱۴۰۲
 • کسب حد نصاب دعوت به مصاحبه رشته محل های انتخابی در فرم انتخاب رشته دکتری
 • اگر داوطلبی حد نصاب کد رشته محل را کسب اما در زمان انتخاب رشته دکتری ، آن کد رشته محل را در فرم مربوط ثبت نکرده باشد امکان شرکت در مراحل مصاحبه و بررسی سوابق علمی برای آن امکان پذیر نمی باشد .
 • در سال‌های گذشته برخی داوطلبان با وجود کسب نمره کل بالا در آزمون کتبی دکتری به دلیل عدم آمادگی برای سوالات مصاحبه در هیچ یک از رشته محل های انتخابی خود پذیرفته نشده اند .
 • در سوالات مصاحبه دکتری ملاک نمره دهی ، هر دانشگاه با توجه به سابقه داوران می تواند متفاوت باشد .
 • پس از پذیرفته شدن در مرحله انتخاب رشته باید خود را برای پاسخگویی به سوالات مصاحبه آماده کنید اهمییت عبور از این مرحله خود نیمی از کل مسیر می باشد در پذیرش دکتری آموزشی،  پژوهشی ۵۰٪ نمره کتبی و ۵۰٪ نمره مصاحبه است اما در دکتری پژوهشی محور ۳۰٪ نمره کتبی و ۷۰٪ نمره مصاحبه است .

 

سوالات پایان نامه مصاحبه دکتری

 

 

چگونه برای سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آماده شویم

 

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری ، هر دانشگاه برنامه زمان بندی خود را جهت تعیین متقاضیان به مصاحبه را منتشر می کند و بسیاری از داوطلبان استرس نوع سوالات مصاحبه دکتری را دارند . بهتر است اول این را بدانید که ماهیت و هدف مصاحبه دکتری چیست . مصاحبه دکتری یک جلسه ۱۰ تا ۳۰ دقیقه ایی می باشد که در آن مصاحبه شونده باید قابلیت ها و ظرفیت های علمی و شخصیتی خود را برای مصاحبه کنندگان به اجرا بگذارد و آن ها را برای شایستگی خود در ورود به این مقطع قانع کند . داوطلب باید از دانش روز اطلاعات کافی داشته باشد و سعی کند با مجلات و روزنامه های مربوط به رشته خود که در حال حاضر منتشر شده اند آگاه باشد . حتی از موضوعات جدید نیز اطلاعات کافی داشته باشد .

توصیه نامه ها یی را که باید از اساتید دوره کارشناسی ارشد تهیه کند را در دست داشته باشد . اینکار را قبل از اعلام اسامی دعوت شدگان به مصاحبه انجام دهد بهتر است تا وقتش هدر نرود . رزومه خود را آماده و حتی در جمع آوری آن دقت فراوانی بکند تا بسیار کامل و قوی ارائه دهد . اگر اینکار را برای روزهای آخر بگذارد امکان ضعیف بودن آن بسیار زیاد است . زبان انگلیسی خود را به سطح بالا برساند چون آشنایی و صحبت به زبان انگلیسی در حین مصاحبه امتیاز بالایی دارد . پس اگر زبانتان در سطح مناسبی نیست آن را تقویت کنید .

تمام مدارک اعلام شده از طرف دانشگاه را در فرصت های مناسب جمع آوری کند و تمرینات لازم برای اجرای مصاحبه و اعتماد به نفس بالا را انجام دهد . اینکار موجب می‌شود تا در مصاحبه دستپاچه نشود.

 

 

جهت آشنایی با نحوه امتیازبندی مصاحبه دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

سوالات مصاحبه دکتری ۱۴۰۲

 

اصلا نمی توان گفت که سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه موارد مشخص و یکسان در بین متقاًضیان است اما بصورت کلی معمولا سوالات به چند دسته تقسیم می شوند:

 • سوالات تخصصی مربوط به رشته داوطلب و پرسش هایی در حیطه روش تحقیق وی
 • سوالاتی به زبان انگلیسی که باید انگلیسی نیز جواب داده شود .
 • سوالات عمومی
 • سوالات مربوط به رزومه مشخص که بخش پژوهشی اعم از پژوهش های انجام شده در پایان نامه است کارشناسی ارشد ، مقالات کتب و موضوعات که برای رساله دکتری مهم است .
 • سوالات عقیدتی و مذهبی
 • همینطور سوالاتی دیگر که تقریبا از تمام افراد یکسان پرسیده می شود .

سنجش زبان انگلیسی برای مصاحبه دکتری

 

برای اینکه داوطلبین به واسطه اساتید به لحاظ سطح زبان انگلیسی سنجیده شوند باید در مصاحبه‌های مختلف دانشگاه‌های آزاد و سراسری به زبان انگلیسی خود را معرفی کنند.

معمولا به کمک برخی از مشاورین در این زمینه می‌توانید به نمونه‌ متن‌هایی به زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری دسترسی داشته باشید تا با تمرین و مطالعه آن به آگاهی بهتر و بیشتری دست یابید.

 

سوالات تخصصی اساتید در مصاحبه دکتری معمولا از مباحثی مطرح می‌کنند که بر آن تسلط دارند.

 

در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

 

چقدر بر روی پایان نامه خود مسلط هستید. این سوال را از همه‌ی داوطلبان می پرسند که بطور معمول مصاحبه کنندگان می خواهند بدانند که داوطلب چقدر بر روی پایان نامه خود تسلط دارد و همینطور هدف آنها ارزیابی اعتماد به نفس شخص در این زمینه می باشد . انها از خود موضوع  پایان نامه ، روش تحقیق آن ، بروز رسانی اطلاعات مربوط به پایان نامه ، و حتی سوالاتی در مورد پایان نامه به زبان انگلیسی نیز سوال طرح می کنند .

شما باید پاسخ های سوالات مصاحبه دکتری را بسیار کامل بدهید تا به اساتید نشان دهید که با آگاهی به روز پایان نامه خود را تکمیل کرده اید تا در حل مسائل و مشکلات با نظریات جدید یاری دهنده باشید. زبان انگلیسی تان در چه حد است . بدین گونه نیست که از مصاحبه کننده بپرسند که تا چه حد با زبان انگلیسی آشنایی دارد بلکه اساتید سوالاتی به زبان انگلیسی می پرسند و انتظار دارند که به زبان انگلیسی نیز پاسخ داده شود . در هنگام پاسخ باید به نکات گرامری و به کار بردن کلمات مناسب و تلفظ درست دقت فراوان کنید . شاید در بعضی دانشگاه‌ها چنین حساسیتی نباشد اما بطور کلی می توان گفت در بسیاری موسسات آموزشی از داوطلبان این نوع سوالات پرسیده می شود.

بهتر است بدانید که نداشتن توانایی در زبان انگلیسی به منزله رد شدن فرد در مصاحبه نیست بلکه امتیاز خوبی می باشد که اگر از دست ندهید بهتر است . اگر در این زمینه قوی نیستید به روش های مختلف خود را تقویت کنید . از فرد داوطلب خواسته می شود که از روی متنی روخوانی یا آن را ترجمه یا فرد در مورد اهداف تحصیلی،  رزومه ، شرح حال خود ، موضوع پایان نامه ، مسائل مربوط به اطراف خود به زبان انگلیسی مکالمه کند و حتی معنای لغت های رشته تحصیلی نیز خواسته می شود .

یکی از سوالات مصاحبه دکتری این است که خودتان را معرفی کنید . از داوطلب می خواهند در مورد وضعیت تحصیلی خود ، دانشگاه و محل تحصیل دوره کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، ضعف های تحصیلی نمرات پایین ، اهداف آینده و غیره توضیح دهد . از این سوالات هدف فقط رسیدن به پاسخ نمی باشد بلکه در جوابگویی فرد شیوه صحبت ، میزان اعتماد به نفس و ویژگی های لازم جهت تحصیل در رشته مورد نظر ارزیابی می شود .

از علاقه کاریتان صحبت کنید . سعی کنید از بهترین علاقه کاری و تحصیلی حال و آینده خود صحبت کنید و هنگام پاسخگویی سعی کنید نظر اساتید را به خود جلب کنید . در زمینه کارهای پژوهشی خود توضیح دهید . یکی از سوالات مهمی که می تواند امتیاز بالایی در برداشته باشد این است که از مقالات و کتبی که توسط مصاحبه شونده نوشته و به چاپ رسیده می باشد که اساتید در این زمینه متقاضی را مورد سوال قرار می دهند و آنها را به چالش می کشند و حتی ابهاماتی را مطرح می‌کنند و یا مسائلی را زیر سوال می برند تا در زمان پاسخگویی داوطلب میزان علم و تسلط فرد را بسنجند .

 

 

به منظور اطلاع از زمان مصاحبه دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

سوالات پژوهشی اساتید از داوطلبین در مصاحبه دکتری

 

سوالات عمومی

 

اولین پاسخ برای سوال در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ سوالات عمومی می باشد. این سوالات مصاحبه دکتری مستقیما به رشته و حیطه تحصیلی داوطلب ربط دارد .

 • متقاضی باید از لحاظ تحصیلی ، سن ، دانشگاه ، خود را معرفی کند .
 • وضعیت تاهل و یا تجرد فرد
 • موقعیت شغلی و درآمد داوطلب
 • موقعیت و محل سکونت
 • اولویت های انتخاب رشته و علت آنها
 • عنوان آخرین کتابی که خوانده شده
 • تفریحات مورد علاقه
 • زندگی مجردی و یا همراه خانواده

 

سوالات عقیدتی سیاسی مصاحبه دکتری

 

دومین پاسخ برای سوال در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ سوالات عقیدتی و سیاسی است. این سوالات مصاحبه دکتری نیز جمعی از سوالات مصاحبه است که شما باید با آگاهی کامل به این سوالات پاسخ دهید. پس با تماشای اخبار از اتفاقات بروز اطلاع کافی داشته باشید.

 

سوالات زمینه پژوهشی داوطلب در مصاحبه دکتری

 

فرآیند مصاحبه دکتری در یک جلسه‌ایی حدودا 10 دقیقه تا 30 دقیقه است که دانش و توانایی علمی و پژوهشی فرد به واسطه اساتید رشته وی سنجیده می‌شوند. این مسئله نشان‌دهنده این است که داوطلب آیا از انگیزه لازم برای تحصیل در دانشگاه موردنظر را دارد یا خیر.

لذا ماهیت اصلی تحصیل در مقطع دکتری مانند مقطع ارشد بیشتر جنبه پژوهشی و تحقیقاتی دارد. پس یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌توانید از آن امتیاز کسب کنید، صلاحیت و توانایی علمی شما است.

 

تامین هزینه تحصیل

 

در جواب این سوال به این نکته دقت کنید که شاغل بودن شما هیچ نکته مثبتی در روند مصاحبه نیست چون اساتید به دنبال دانشجویی هستند که زمان بیشتری برای مطالعه پایان نامه و تحصیل داشته باشد .

 

 

برای آگاهی از شرایط ثبت نام آزمون دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

مشاوره موفقیت در روز مصاحبه دکتری

شیوه پاسخگویی و اعتماد به نفس و لفظ صحبتتان یک عامل بسیار مهم در موفقیت شما می باشد بخش بزرگی از موفقیت شما برای ورود به مقطع دکتری نیز به قبولی در مصاحبه بستگی دارد . اما این مستله نباید باعث ایجاد استرس و دلهره در شما شود . اگر شما در پاسخگویی سوالات به زبان انگلیسی دچار مشکل شدید اصلا مضطرب نشوید تا بر اوضاع مسلط شوید . به ساعت اصلا نگاه نکنید و با صدای رسا و واضح پاسخ داده و هنگام پاسخ به چشمان اساتید نگاه کنید .
در پاسخگویی به سوالات عجله نکنید ۵ دقیقه شروع مصاحبه بسیار مهم است پس سعی کنید با اعتماد به نفس بالا شروع کنید . در پاسخ به سوالات صادق باشید چون اساتید هنگام شنیدن دروغ دید بدی نسبت به شما پیدا می کنند و حتی از شما سوالات مبهمی نیز می پرسند تا شما را ارزیابی کنند شما باید با تسلط و آگاهی علمی به این سوالات پاسخ دهید .

 

برای اطلاع از زمان انتشار کارنامه اولیه آزمون دکتری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

زمان اعلام نتایج مصاحبه دکتری

پس از پاسخگویی به سوالات و اتمام آن شرکت کنندگان منتظر نتایج می باشند  این نتایج پس از بررسی کیفیت حضور متقاضی در جلسه و چگونگی سوابق علمی و پژوهشی او تعیین می شود . برخلاف نحوه دعوت به مصاحبه که خود دانشگاه‌ها تصمیم گیرنده و دعوت کننده بودند نتایج مصاحبه توسط سازمان سنجش اعلام می شود .

نکات مهم روز نتایج مصاحبه دکتری

برای روز مصاحبه لباس آراسته به تن داشته باشید و از بردن لوازم اضافی همراه خود خودداری کنید . برای شرکت در مصاحبه دکتری مدارک لازم برای ارائه را از چند روز قبل بصورت کامل آماده کرده و در یک پوشه جمع آوری کنید برای توصیه نامه از کپی رنگی استفاده کنید و از تمام سوابق علمی و پژوهشی خود علاوه بر اصل کپی هم به همراه داشته باشید . در مورد جدید ترین یافته های علمی رشته خود مطالعه انجام داده و یک یا چند موضوع مورد علاقه تان را بررسی کنید .
در روز مصاحبه حتما قبل از موعد مقرر در محل حاضر شوید . در مورد اساتید که قرار است در روز مصاحبه از شما سوال کنند اطلاعات داشته باشید در اینصورت از نوع سوالات نیز مطلع خواهید شد . برای سوالات زبان انگلیسی آماده باشید اگر تسلط چندانی بر زبان انگلیسی ندارید نحوه معرفی خود و روخوانی از چند پارگراف و لغات مهم را تمرین کنید . جواب سوالهایتان کوتاه مختصر و مفید باشد از جواب های طولانی و اغراق آمیز خودداری کنید .
از ضعف های خود سخن نگویید و بیشتر تمرکز را بر روی نقاط قوت خود قرار دهید . فرصت حضور را از دست ندهید حتی اگر هیچ چیز برای ارائه در جلسه مصاحبه نداشته باشید با حضور در جلسه تجربه کسب می کنید و با سوالات آشنا می شوید و آمادگی‌های برای سالهای بعد بیشتر ی شود . در این مقاله سعی نمودیم شما را به پاسخ سوال در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟ به طور کامل و دقیق برسانیم.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهنمای قبولی در مصاحبه دکتری وارد شوید.

راهنمای ایجاد آمادگی برای سوالات مصاحبه دکتری

مواردی که باید پیش از مصاحبه دکتری جدی گرفته شود و تمامی داوطلبین باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند. برای اساتیدی که در مصاحبه دکتری حضور دارند بسیار مهم و ضرروی است و به نوعی فرد داوطلب به واسطه این موارد فوق سنجیده و به نوعی احتمال قبولی وی در صورت رعایت این موارد بالا می‌رود در ادامه مهم‌ترین عوامل در مصاحبه دکتری را ذکر می‌کنیم.

با وجود اینکه چند سال پیش سازمان سنجش اعلام کرده است که 50 درصد امتیاز گزینش داوطلبین به نتیجه و رتبه کنکور آن‌ها بستگی دارد، اما همچنان باید گفت که مصاحبه و سوالات مصاحبه دکتری از اهمییت بسیار زیادی برخوردارند و به نوعی قبولی در آزمون دکتری، صرفا گذر از یک فیلتر اولیه است.

زیرا اگر فردی در کنکور دکتر رتبه 1 را کسب کند اما در مرحله مصاحبه موفق به کسب نمره حد نصاب دانشگاه مربوطه نشود در این صورت رتبه کنکور وی از ارزش خاصی برای قبولی فرد برخوردار نیست.

پس باید به سوالات و شرایط شرکت در مصاحبه دکتری توجه کافی داشته باشید تا در نهایت بتوانید احتمال قبولی خود را در مصاحبه بالاببرید.

 • ظاهر آراسته
 • اهمییت داشتن مدرک زبان انگلیسی
 • شاغل بودن و یا متاهل بودن در مصاحبه دکتری جزو امتیازات فرد است
 • سوابق تحصیلی در مصاحبه دکتر با اهمییت است.
 • فاصه بین فاغ‌التحصیلی و کارشناسی ارشد موجب می‌شود تا اساتید از شما انتظار داشته باشند شما در این بازه زمانی مقاله‌ایی ارائه داده باشید.
 • تسلط به پایان نامه ارشد 
 • اهمییت داشتن مقاله

اخبار پیرامون سوالات مصاحبه دکتری

 • اعلام زمان دقیق مصاحبه دکتری ۱۴۰۲

بعد از اینکه کلیه داوطلبین در زمینه تحصیلی خود انتخاب رشته کردند، داوطلبینی که از حدنصاب نمره مدنظر دانشگاه‌ها برخوردار شدند به مصاحبه دکتری دعوت خواهند شد. لذا نتابح این آزمون به واسطه سازمان سنجش به اطلاع کلیه داوطلبین می‌رسد.

 • مهمترین تغییرات مرحله مصاحبه در کنکور دکتری ۱۴۰۲

دکتر حسن مروتی: با در نظر گرفتن سیاست‌هایی که دولت برای حضوری شدن تمامی مقاطع تحصیلی برای دانشجویان در نظر گرفته است، مسئله فرآیند مصاحبه از معرفی شدگان برای آزمون دکتری سال ۱۴۰۲ در شورای معاونین وزارت علوم مطرح شد و انجام مصاحبه‌ها به صورت حضوری تصویب شد.

 • برگزاری حضوری مصاحبه های آزمون دکتری تخصصی گروه پزشکی لغو شد

 آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی سال ۱۴۰۰ در پنج نوبت صبح و عصر روز شنبه ۵ تیر، صبح و عصر روز یکشنبه ۶ تیر و صبح دوشنبه ۷ تیر ماه ۱۴۰۰ در ۳۲ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور (۳۰ شهر) به صورت همزمان برگزار شد.

 • مهمترین تغییرات مرحله مصاحبه در کنکور دکتری ۱۴۰۲

یکی از مهم‌ترین تغییرات در خصوص مصاحبه داوطلبین دکتری، حضوری شدن مصاحبه است زیرا

به گفته دکتر حسن مروتی: مصاحبه حضوری در کیفیت پذیرش افراد تأثیرگذار تر است. چرا که در مصاحبه چهره به چهره مواردی برای اساتید روشن می‌شود که شاید در مصاحبه‌های مجازی اینگونه نباشد.

 

پیش از شروع جلسه مصاحبه دکتری پایان­ نامه را  به صورت صحافی ­شده و تمیز و مرتب آماده کنید که در صورت نیاز به آسانی به آن دسترسی داشته باشید.

 

کاربران گرامی برای دانلود پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

یکی از مراحل تحصیل در مقطع دکتری پس از موفق شدن در آزمون اولیه شرکت در مصاحبه است، در این مصاحبه سوالات متعددی از داوطلبین رشته‌های مختلف به واسطه اساتید رشته موردنظر از فرد پرسیده می‌شود. در واقع سوالات مصاحبه دکتری متشکل از موارد متعددی است که مهم‌ترین بخش آن تسلط داوطلب به پایان نامه است شخص باید به اساتید خود ثابت کند که صلاحیت تحصیل در این مقطع تحصیلی را در دانشگاه مذکور دارد.

از سوی دیگر فرد باید به زبان انگلیسی هم تا حدودی تسلط داشته باشد تا بتواند به سوالات اساتید در برخی موارد به صورت انگلیسی پاسخ دهد. در مقاله بالا که در سایت ایران تحصیل قرار داده‌ایم به صورت جامع و کامل به بررسی و آشنایی با این موضوع پرداخته‌ایم.

4/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

در مصاحبه دکتری چه می پرسند؟

در مصاحبه دکتری سوالاتی مربوطه به حیطه های عمومی، تخصصی، رساله دکترا، پایان نامه ارشد، زبان انگلیسی پرسیده می شود.

چگونه می توان به سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد پاسخ داد؟

در این مقاله، در مورد نحوه آمادگی و نکات ضروری صحبت شده است.

سوالات مصاحب دکتری را از کجا تهیه کنیم؟

برای دریافت لیست کامل نمونه سوالات به همراه پاسخنامه و راهنمای قبولی می توانید با کشاورین ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

آیا در مورد مقالات و کتب هم در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد پرسیده می شود؟

بله. به طور معمول بخشی از سوالات به رزومه پژهشی فرد اختصاص دارد.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  sina nikdel
  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۷

  سلام
  خسته نباشید
  میشه بهم بگید برای کاهش استرس در مصاحبه دکتری چه کار باید بکنم؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • Avatar photo
   irani
   ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۵

   سلام، برای کم کردن استرس تسلط به سوالات مصاحبه دکتری بهترین راه هست، علاوه بر این یک سری برنامه ریزی و تمرین وجود داره که به شما توصیه می کنیم با برقراری تماس با مشاورین ما از اون ها برای ایجاد آمادگی خودتون استفاده کنید.

 2. Avatar photo
  صغری
  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۵

  سلام صغری هستم 67 ساله
  میخواستم ببینم شما اونجا سوالات مصاحبه دکتری بصورت فروشی هم دارین؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۶

   سلام
   به شماره 09044768687 پیام ارسال کنید

 3. Avatar photo
  sini
  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۴

  سوالات مصاحبه دکتری رو بصورت pdf دارین؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۵

   سلام
   به شماره 09044768687پیام ارسال کنید

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)