معافیت کفالت مادر مطلقه

معافیت کفالت مادر مطلقه چیست؟

چه افرادی می توانند از معافیت کفالت مادر استفاده کنند؟

مدارک لازم برای اقدام جهت معافیت کفالت مادر چیست؟

مراحل اخذ معافیت کفالت از طریق مادر ؟

 

جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه و  اطلاع از چگونگی استفاده از این طرح و تکمیل مدارک خود با شماره زیر تماس بگیرید:

تماس فقط با شماره 9099072952 ( استان تهران) و یا 9099072952 پاسخگویی 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

معافیت کفالت مادر مطلقه

معافیت کفالت مادر مطلقه از جمله مواردی است که به آن معافیت سربازی داده می شود. این کار بنا به تشخیص نظام وظیفه و پس از طی نمودن مراحل خاص خود امکان پذیر خواهد بود.

معافیت های متعددی است که جوانان می توانند به وسیله آن از خدمت سربازی معاف شوند. معافیت کفالت مادر مطلقه راهی تقریبا شدنی و آسان می باشد که به دلیل اطلاع رسانی ضعیف هر کسی از شرایط آن با خبر نیست و نمی داند به چه صورت می توان اقدام به گرفتن این نوع معافیت سربازی کرد.

همین امر باعث می شود تا افرادی که از این شرایط برخوردار هستند هرگز به فکر گرفتن این نوع معافیت سربازی نشوند. مشاوران مرکز مشاوره تخصصی نظام وظیفه  ایران تحصیل می توانند راهنمایی های تخصصی به شما عزیزان در راستای اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه دهند.

 

معافیت کفالت مادر مطلقه ،‌ معافیت دائم است؟

اکثر جوانان نمی دانند که معافیت کفالت مادر مطلقه جزء معافیت دائم محسوب می شود یا معافیت موقت است!؟ در گذشته قانون به این صورت بود که افرادی که پدر و مادرشان از هم جدا شده بود بلافاصله تشکیل پرونده می دادند و برای معافیت کفالت مادر اقدام می کردند. پس از تکمیل مدارک و سوالات کمیسیون معافیت کفالت می توانستند کارت معافیت را دریافت کنند که معافیت آن ها به صورت دائم بود .

اما در حال حاضر با توجه به عوض شدن قوانین و سفت و سخت تر شدن شرایط گرفتن معافیت کفالت مادر مطلقه این قانون به این صورت تغییر پیدا کرده است که اگر یقین پیدا شد که شما شرایط معافیت کفالت را دارید و می توانید از این معافیت استفاده کنید ،‌ به شما معافیت موقت داده می شود و طبق قوانین نظام وظیفه فرد مشمول به عنوان کفیل مادر خود معرفی شناخته می شود و در مدت 5 سال این معافیت به صورت موقت باقی خواهد ماند و این 5 سال به شکل متوالی می باشد و اگر در این مدت قوانین مربوطه از طرفین رعایت شده بود به فرد مشمول معافیت دائم سربازی داده می شود.

دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه تابع آیین نامه جدبد معافیت می باشد که برای کسب اطلاع از جزئیات آن می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

شرایط اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه

اولین شرطی که یک شخص باید داشته باشد و بتواند برای معافیت کفالت مادرش اقدام کند این است که مشمول باشد. یعنی به سن 18 سالگی رسیده باشد. فردی که 18 سالش به اتمام برسد بلافاصله می تواند انواع معافیت ها را اخذ نماید . لذا برای گرفتن معافیت کفالت مادر هم نیاز به رسیدن سن به 18 است.

در مرحله بعد بایستی طلاق مادر از همسرش احراز شود و یقین پیدا کنند که این طلاق به صورت صوری نبوده است و طلاق زوج صحت دارد. در قانون قدیم این مرحله زیاد مورد توجه قرار نمی گرفت و بسیاری طلاق ها به صورت صوری انجام می گرفت و جوانان زیادی بودند که موفق به دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه شدند.

اما در قانون جدید در آیین نامه نظام وظیفه اینطور بیان شده است که اگر فرزندی بخواهد کفالت مادر مطلقه خود را دریافت کند و مادرش از پدرش جدا شده باشد باید تاریخ طلاق صورت گرفته مربوط به زمانی باشد که فرزند قبل از سن 16 سالگی رسیده باشد.

حال این سوال پیش می آید که اگر طلاق برای موقعی باشد که فرد مشمول از 16 سال بزرگتر بوده باشد و این طلاق صورت گرفته است تکلیف چه خواهد بود؟ در جواب باید گفت که این کار مستلزم آن است که باید توضیح داده شود و تصمیم گیری صورت گیرد. به همین دلیل باید گفت که اگر بخواهید از جزئیات آن باخبر شوید می توانید با مشاوران ما در این زمینه تماس حاصل نمایید و مشورت کنید. آنان راهنمایی های دقیقی شما را خواهند کرد.

برای اثبات این که مادر طلاق گرفته است تمامی مدارک باید کامل و دقیق باشد . طلاق نامه ،‌ شناسنامه مادر از ملزومات اصلی این مدارک می باشد.

استعلام اینکه شناسنامه درست می باشد باید گرفته شود.

عکس مادر توسط کلانتری محل سکونت مورد تأیید باشد و همچنین تصویر شناسنامه پدر و اگر فوت کرده بود گواهی قوت و شناسنامه متوفی باید همراه داشته باشید.

 فرد مشمول همچنین باید توسط پزشک مورد آزمایش قرار بگیرد و اگر مشکلی یا بیماری داشته باشد مشخص شود .زیرا ممکن است که بک فرد بخواهد برای معافیت کفالت مادر مطلقه خود اقدام کند و اگر دارای بیماری باشد صلاحیت سرپرستی از مادرش را نخواهد داشت و به او هرگز کفالت مادرش را نمی دهند و برای این منظور می تواند از معافیت پزشکی استفاده کند.

لذا برای گرفتن معافیت کفالت مادر سلامت جسمانی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

یکی دیگر از راه های تأیید طلاق مادر و اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه،‌ درست کردن و نوشتن برگ استشهادنامه می باشد. تأیید این برگ توسط کلانتری محل صورت می پذیرد که در برگ استشهاد نامه باید وضعیت سه نفر از اعضا مشخص گردد. یکی مادر ،‌ یکی پدر و خود مشمول و سپس تأیید گردد.

برای نوشتن متن استشهاد نامه می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل نمایید تا شما را در این امر یاری رسانند.

چنانچه پدر خانواده در داخل زندان باشد و حبس باشد نیز فرزند می تواند سرپرستی مادر خود را بر عهده بگیرد که خود مستلزم قوانینی می باشد. یکی از مدارکی که باید برای این کار تهیه کرد رونوشت حبس پدر خانواده می باشد.

در خصوص این مسئله هنگامی مشمول می تواند اقدام کند که از حبس پدر یکسال باقی مانده باشد.

 

جهت گرفتن معافیت کفالت مادر مطلقه و  اطلاع از چگونگی استفاده از این طرح و تکمیل مدارک خود با شماره زیر تماس بگیرید:

تماس فقط با شماره 9099072952 ( استان تهران) و یا 9099072952 پاسخگویی 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

کانال راهنمای معافیت کفالت مادر مطلقه
کانال راهنمای معافیت کفالت مادر مطلقه

 

مطالب مرتبط :

مشاوره تخصصی نظام وظیفه

تاثیر معافیت پزشکی در استخدام

معافیت فرزندان ایثارگر

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزان

امریه سربازی

معافیت پزشکی سربازی

معافیت کفالت مادر مطلقه

4 نظر برای «معافیت کفالت مادر مطلقه – شرایط اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه»

 • با سلام
  من رضا هستم و 26 سالمه و مشعغول به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد .پدر و مادرم نزدیک چهار سال هس که طلاق گرفته اند . من یه برادر 22 ساله دارم که با پدرم زندگی میکنه . و من و مادرم تو یه شهر دیگه زندگی میکنیم و هیچگونه ارتباط خاصی هم با پدرم و برادرم نداریم .
  الان من مشمول معافیت مادر مطلقه میشوم یا نه . ممنون میشم جواب بدید

 • سلام و وقت بخیر
  یکی شرایط اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه برا شما جوری که ابتدا ثابت بشه که برادر کوچکتر از شما کلا با شما زندگی نمیکن

 • با سلام

  من 23 ساله هستم پدر و مادرم 1ساله که از هم جدا شدند ومن دو سال پیش 4 ماه از خدمت سربازیم میگذشت
  که مرخصی گرفتم و دیگه نرفتم سر خدمت الان میخواستم برای معافیت اقدام کنم ایا میشه؟ در ضمن تک پسر هستم
  لطفا راهنمایی کنید. متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *