ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط ثبت نام آزمون وکالت

شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401

شرایط ثبت نام آزمون وکالت
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شرکت در آزمون کانون وکالت دادگستری مشروط به داشتن شرایط تعیین شده از سمت مرجع برگزاری این آزمون می باشد. داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون وکالت را دارند، باید از شرایط ثبت نام آزمون وکالت آگاهی یابند و بعد از آن چنانچه شرایط لازم را داشته باشند، می توانند در این آزمون ثبت نام کنند. لازم به ذکر است تنها افرادی که مدرک کارشناسی آن ها حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تأیید مرجع صالح باشد، می توانند در این آزمون شرکت نمایند. در ادامه شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401 و همچنین بخشنامه جدید سن مجاز شرکت در این آزمون را بررسی خواهیم کرد. 

 

معرفی کانون وکلا دادگستری و مرکز وکلا قوه قضائیه

کانون وکلا دادگستری یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین سازمان های مردم نهاد کشور است. این سازمان در سال 1331 به عنوان یک نهاد مستقل شناخته شده است. البته اولین بار در سال 1300 مجمع وکلا رسمی تشکیل شد و با صبر و تلاش وکلا در سال 1333 لایحه استقلال کانون وکلا تصویب شد.

هم اکنون، در ایران 25 کانون مستقل وکلا وجود دارد که کانون وکلا مرکزی در تهران واقع است و سایر کانون ها در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، آذربایجان غربی، قزوین، بوشهر، کردستان، مازندران، خراسان، اصفهان، فارس، کهکیلویه و بویر احمد و …. قرار دارند.

این کانون ها اتحادیه ای تحت عنوان، اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران دارند که در اصطلاح به عنوان “اسکودا” شناخته می شود. هزاران وکیل و کارآموز وکالت کانون های مختلف دادگستری سراسر کشور ایران زیر نظر این کانون های استانی و تجمیعی فعالیت می کنند.

مرکز وکلا قوه قضائیه مطابق ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سال 1380 تاسیس شد، یعنی کمتر از 20 سال از تاسیس آن می گذرد. هنگام تأسیس این مرکز، تعداد وکلا کم بوده و این تعداد وکیل پاسخگوی نیازهای حقوقی جامعه در آن زمان نبوده اند. در این اوضاع و احوال قوه قضائیه با مجوزی که قانون به او اعطا کرد توانست تا نسبت به تایید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و ایجاد موسسات حقوقی اقدام کند.

با توجه به آنکه ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه محدودیت زمانی قائل نشده بود، قوه قضائیه همچنان اقدام به برگزاری آزمون وکالت قوه قضاییه و جذب وکیل می نماید. البته این موضوع برخی از مواقع با اعتراضات بالای وکلا و فارغ التحصیلان حقوق رو به رو شده است. عمده اختلاف آن ها بحث استقلال کانون وکلا دادگستری است.

جهت بررسی تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه می توان به تفاوت در تعرفه حقوق دیوان وکلا دادگستری به بیان ساده تر تمبری که وکیل باید برای جواز شرکت در پرونده باطل کند، اشاره نمود. وکلا کانون دادگستری صندوق بیمه تعاون بازنشستگی، کمیسیون های رفاهی، علمی، ورزشی و … دارند. این در حالی است که وکلا مرکز وکلا قوه قضائیه تنها بیمه تکمیلی کمیسیون آموزش دارند. وکلا کانون دادگستری حق رای گیری سمینار دارند، اما وکلا مرکز وکلا قوه قضاییه فقط به صورت اسمی حق رأی دارند و خود وکلا شرکت کننده نیستند.

وکلا کانون دادگستری 25 کانون مستقل در سراسر کشور دارند، اما وکلا مرکز وکلا قوه قضائیه 4 کانون تازه تأسیس دارند. حق الوکاله وکلا مرکز وکلا قوه قضائیه حداکثر تا 60 درصد تعرفه وکلا پایه یک دادگستری می باشد. متقاضیان آزمون های وکالت دادگستری و قوه قضاییه می توانند با مطالعه مقالات زیر از جزئیات بودجه بندی این آزمون ها اطلاع یابند.

زمان برگزاری آزمون وکالت

زمان برگزاری آزمون وکالت

 

برای اطلاع از نحوه ثبت نام آزمون وکالتبر روی لینک کلیک کنید. 

 

شرایط ثبت نام آزمون وکالت

رشته حقوق از دیرباز یکی از زمینه های تحصیلی مورد علاقه بسیاری از داوطلبان کنکور بوده و اکثر افراد سودای قبولی در آزمون وکالت را در سر دارند. گفتنی است که تعداد علاقه مندان برای تحصیل در این رشته هر سال رو به افزایش است. فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی در حوزه های مختلف می توانند فعالیت نمایند از جمله فعالیت در امور پژوهشی یا مشاوره ای، اما محبوب ترین حوزه فعالیت فارغ التحصیلان این رشته وکالت است. متقاضیان برای کسب پروانه و مجوز برای فعالیت در حوزه وکالت باید در آزمون وکالت پذیرفته شوند که سازمان سنجش و آموزش کشور متصدی ثبت نام و برگزاری این آزمون می باشد.

 

اطلاعیه

زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری سال 1401 از 26 اردیبهشت آغاز شده و تا 4 خرداد ادامه دارد. مهلت ثبت نام آزمون وکالت دادگستری ۱۴۰۱ تا 15 خرداد تمدید شده است.

 

اگر علاقه مند به شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری می باشید، بهتر است قبل از اقدام برای ثبت نام از شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401 و شرایط شرکت در این آزمون اطلاعات کافی کسب نمایید و مطمئن شوید که واجد تمام شرایط برای ثبت نام در آزمون هستید. این شرایط  هر سال در اعلامیه یا دفترچه ثبت نام درج می شود. در ادامه جزییات شرایط ثبت نام آزمون وکالت را شرح خواهیم داد.

ثبت نام در آزمون های مختلف شرایط و پیش نیازهایی دارد و آزمون وکالت هم از این قاعده مجزا نیست. توجه داشته باشید که فقط افرادی که مدرک لیسانس آن ها حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تأیید مرجع صالح باشد، می توانند در آزمون وکالت شرکت کنند. این امر به این معنا است که داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در هر یک از گرایش های حقوق بدون آنکه تحصیلات کارشناسی شما در رشته ای به غیر از حقوق باشد مورد قبول نیست و تنها داشتن مدرک مقطع کارشناسی ملاک ثبت نام و شرکت در آزمون است.

شرایط عمومی ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری 

1. تابعیت جمهوری اسلام ایران

2. اعتقاد به ولایت فقیه

3. اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان آسمانی

4. اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران

5. عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

6. عدم سوء پیشینه کیفری

7. عدم وابستگی به احزاب و گروهک های تروریستی

8. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

9. داشتن گواهی تاییدیه سلامت جسمی و روانی

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری 

1. داشتن حداقل 24 سال سن در زمان ارائه پروانه وکالت

2. داشتن حداکثر 50 سال سن در زمان ارائه پروانه وکالت

3. داشتن مدرک حداقل کارشناسی در رشته های حقوق و فقه و حقوق اسلامی مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

4. داشتن حداقل مدرک سطح سه حوزه در رشته هایی که معادل حقوق و فقه و حقوق اسلامی می باشند. به شرط تایید وزارت علوم

5. داوطلبانی که دارای مدرک بالاتر از کارشناسی در رشته حقوق و یا فقه و حقوق بشند ام مدرک کارشناسی آن ها این دو رشته نباشد نمی توانند در آزمون وکالت دادگستری شرکت کنند.

6. داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته باشند در صورتی می توانند در این آزمون شرکت کنند که مدرک کاردانی آن ها نیز رشته حقوق یا زیر شاخه های آن باشد.

7. متقاضیان نباید شاغل در ارگان های دولتی و کشوری باشند. همچنین متقاضی نباید به ارگان خاصی تعهد خدمت داشته باشد.

ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه 

شرکت در آزمون وکالت کانون وکلای قوه قضائیه 1401 نیز نیاز به داشتن یک سری شرایط خاص دارد که این شرایط تا حدودی با شرایط کانون وکلای دادگستری متفاوت است و بعضی از شرایط هم با آزمون دادگستری همپوشانی دارد. شرایط شرکت و قبولی در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه سال ۱۴۰۱ شامل موارد زیر است:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • نداشتن سوء شهرت
 • مشغول به کار در هیچ کدوم از سازمان ها، نهادهای انقلابی، وزارتخانه ها، شهرداری ها و موسسات خدمات عمومی، ادارات و شرکت های دولتی نباشن.
 • متقاضیا باید در زمان ثبت نام آزمون وکالت دارای حداقل 22 و حداکثر 63 سال سن باشن.
 • مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی که به تایید مرجع صالح رسیده باشه. البته کسایی که در حال تحصیل هستن هم می توانند در آزمون ثبت نام کنن ولی مشروط بر این که مدرک تحصیلی خودشون رو قبل از شروع دوره کارآموزی آزمون وکالت تحویل بدن.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر با تایید پزشکی قانونی
 • نداشتن سابقه کیفری موثر و محرومیت از حقوق اجتماعی
 • ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت موقت یا دائم
 • تعهد به اصل نظام و قانون اساسی

البته مرکز وکلا قوه قضائیه در آزمون سال گذشته شرایط ویژه ای برای کسانی که در حال سپری کردن خدمت سربازی هستند یا در مهلت قانونی اعزام به خدمت بعد از دوران تحصیل باشند در نظر گرفت و این افراد نیز می توانند ثبت نام آزمون وکالت رو انجام دهند.

بخشنامه جدید سن مجاز ثبت نام آزمون وکالت 

بر اساس آیین نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری، ابلاغ شده طی نامه شماره 9000/24975/100 مورخ 1400/4/6 توسط رییس قوه قضاییه، یک شرط جدید به شرایط ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری اضافه شده است. طبق این شرط جدید، لازم است که سن داوطلب در زمان ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا حداقل 24 سال باشد.

بخشنامه جدید سن مجاز آزمون وکالت

بخشنامه جدید سن مجاز آزمون وکالت

 

جهت اطلاع از شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون بر روی لینک کلیک کنید. 

 

سهمیه ها و امتیازات قانونی آزمون وکالت

از لحاظ قانونی داوطلبانی که واجد هر کدام از شرایط زیر باشند، می توانند متقاضی استفاده از سهمیه شوند. همانطور که اطلاع دارید، ظرفیت هایی که برای داوطلبان واجد شرایط استفاده از سهمیه در نظر گرفته می شود، از ظرفیتی که برای سایر داوطلبان در نظر می گیرند مجزا است و هرکدام شرایط خاص خود را دارند. سهمیه ها و امتیازات قانونی آزمون وکالت 1401 به قرار زیر است:

 • همسر و فرزندان شهدا
 • جانبازان با حداقل ده درصد جانبازی و بالاتر
 • رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه و بالاتر
 • همسران و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر
 • آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و بالاتر
 • همسر و فرزندان آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و بالاتر
 • فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه دارند.

 

اطلاعیه

گفتنی است که آزمون وکالت 1401 تنها توسط کانون وکلا دادگستری برگزار نمی شود. یک آزمون وکالت دیگر هم هر ساله از طرف مرکز وکلا قوه قضاییه برگزار می شود و جزییات زمان بندی آن از طریق سایت سازمان سنجش به اطلاع داوطلبان می رسد. 

 

مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت 

تا اینجا در مورد شرایط و نحوه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری صحبت کردیم، در ادامه به بررسی مباحث و دروس امتحانی و ضرایب آزمون وکالت به طور جداگانه خواهیم پرداخت. در جدول زیر مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری و مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضاییه 1401 ارائه شده است.

مطابق با اطلاعیه های کانون های وکلای دادگستری و دفترچه ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا و مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری سال گذشته، می توان پیش بینی کرد که مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت کانون وکلای 1401 نیز به شرح جدول زیر خواهد بود.

دروس ضرایب تعداد سوال
حقوق مدنی 3 20
آیین دادرسی مدنی 3 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
اصول استنباط حقوق اسلامی و متون فقه 1 20
حقوق اساسی 1 20

مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضاییه 1401

قوه قضاییه مشابه کانون های وکلای دادگستری با انتشار اطلاعیه رسمی آزمون مشاوران حقوقی و با در نظر گرفتن مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضاییه، مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه 1401 را اعلام می کند. از آنجا که هنوز مواد امتحانی آزمون وکالت 1401 منتشر نشده، در جدول زیر ضرایب دروس سال گذشته این آزمون ارائه شده است.

دروس ضرایب تعداد سوال
حقوق مدنی و امور حسبی 2 20
آیین دادرسی مدنی 2 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا عمومی و اختصاصی 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
متون فقه 2 10
حقوق ثبت 1 10
مواد و دروس امتحانی آزمون وکالت

مواد و دروس امتحانی آزمون وکالت

 

اطلاعیه

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه 1401 از 20 تا 26 فروردین بوده و دفترچه ثبت نام این آزمون در این زمان منتشر خواهد شد. بنابراین وضعیت قطعی دروس امتحانی آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضاییه ۱۴۰۱ و مباحثی که در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه مورد سنجش قرار می گیرند، در این دفترچه مشخص می شوند.

 

بر اساس جداول بالا مشاهده می کنید که در مورد بعضی از درس ها و تعداد سوالات آزمون وکالت هر درس تفاوت وجود دارد. تعداد کل سوالات آزمون وکالت کانون وکلا 120 سوال و مدت آزمون 135 دقیقه است و تعداد کل سوالات آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه 120 سوال و مدت آزمون 140 دقیقه می باشد. 

در صورت انتشار اطلاعیه رسمی ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و آزمون وکالت قوه قضاییه، مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری 1401 و آزمون وکالت قوه قضاییه ۱۴۰۱ اعلام گردیده و مقاله به روز رسانی خواهد شد. 

از مهم ترین تفاوت های آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1401 و آزمون مرکز وکلا قوه قضائیه ۱۴۰۱، نحوه برگزاری دوره کارآموزی این مراکز است. داوطلبان پذیرفته شده در هر کدام از این آزمون ها باید توجه داشته باشند که معمولاً شیوه برگزاری دوره کارآموزی این با یکدیگر تفاوت دارد.

 

برای اطلاع از چگونگی برگزاری آزمون وکالت آنلاین بر روی لینک کلیک کنید. 

 

ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت

قبل از ثبت نام آزمون وکالت 1401 در سایت ثبت نام آزمون وکالت، ضروری است که متقاضیان ظرفیت پذیرش کارآموز در هر استان را مورد بررسی قرار دهند زیرا همانطور که در متن بالا ذکر شد، امکان تغییر کانون پس از انتخاب آن وجود ندارد. ظرفیت پذیرش کارآموزان آزاد و ایثارگران آزمون وکالت برای سال 99 شامل موارد مذکور در جدول زیر بوده است که در صورت تغییر برای سال جاری، بروزرسانی می گردد.

 

ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت در هر استان 
نام کانون ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران جمع کل
1 – مرکز شامل استانهای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان 1260 540 1800
2 – آذربایجان شرقی 70 30 100
3 – فارس و کهگیلویه و بویراحمد 88 38 126
4 – اصفهان 133 57 190
5 – آذربایجان غربی 63 27 90
6 – مازندران 74 32 106
7 – خراسان رضوی، شمالی و جنوبی 112 48 160
8 – گیلان 63 27 90
9 – قزوین 70 30 100
10 – خوزستان 91 39 130
11 – کرمانشاه 70 30 100
12 – همدان 35 15 50
13 – قم 18 8 26
14 – کردستان 35 15 50
15 – گلستان 35 15 50
16 – اردبیل 28 12 40
17 – مرکزی (اراک) 35 15 50
18 – بوشهر 49 21 70
19 – زنجان 55 23 78
20 – لرستان 35 15 50
21 – کرمان 70 30 100
22 – البرز 73 31 104
23 – چهارمحال و بختیاری 14 6 20
24 – یزد 77 33 110
25 – ایلام 39 16 55
ظرفیت پذیرش آزمون وکالت

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت

 

اطلاعیه

افراد واجد شرایطی که در موعد مقرر جهت شرکت در این آزمون اعلام علاقه مندی نموده اند، می توانند با مطالعه مفید و دقیق منابع آزمون وکالت 1401 خود را برای کسب نتیجه مطلوب در این رقابت آماده سازند.

 

کارآموزی آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 

لازم است پذیرفته شدگان آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1401 بدانند که پس از طی مراحل اداری و تحویل مدارک و معرفی وکیل سرپرست، باید 18 ماه کارآموزی را بگذرانند. پذیرفته شدگان در طول مدت کارآموزی می توانند پرونده های حقوقی مختلفی را با شرایطی دریافت نمایند و از این طریق کسب درآمد کنند.

پس از اتمام دوره کارآموزی، آزمونی تحت عنوان اختبار به صورت شفاهی از آن ها گرفته می شود که دریافت پروانه وکالت منوط به قبولی در این آزمون است و چنانچه کارآموزی موفق به قبولی در آزمون اختبار نشود، برای 3 نوبت از او آزمون گرفته می شود و در صورت عدم قبولی در اختبار سوم پذیرش آن ها باطل می گردد.

وظایف کارآموزان کانون وکلا دادگستری

 • حضور در سخنرانی ها
 • شرکت در جلسات دادرسی مدنی و کیفری حداقل چهار مرتبه در ماه
 • تهیه گزارش از چند پرونده
 • کار کردن نزد یکی از وکلا با سابقه دادگستری
 • فعالیت در کانون اعم از دادگاه یا دادسرا یا شعبه معاضدت قضایی یا راهنمایی یا سایر کارهای اداری و دفتری
 • انجام امور معاضدت قضایی محول شده توسط شعبه معاضدت قضایی یا ریاست کانون

سایت ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری در گذشته به صورت همزمان و در قالب یک آزمون تحت عنوان آزمون وکالت برگزار می شد. در حال حاضر با توجه به افزایش پرونده های قضایی در کشور و همچنین گسترش تعداد دفاتر قضایی و دادگستری ظرفیت آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری نیز افزایش پیدا کرده است. با توجه به افزایش ظرفیت آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری این دو آزمون نیز از یکدیگر تفکیک شده اند.

مراحل ثبت نام آزمون وکالت دادگستری معمولاً از طریق سامانه سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام خواهد شد. در برخی از سال ها ثبت نام ممکن است از طریق سامانه اختبار انجام شود. در طول 5 سال گذشته معمولاً ثبت نام تنها از طریق سامانه سازمان سنجش صورت گرفته است. 

 

برای آشنایی با جزوه آزمون وکالت بر روی لینک کلیک کنید. 

 

نحوه ثبت نام آزمون وکالت 1401

همناگونه که اشاره شد ثبت نام آزمون وکالت دادگستری معمولاً از طریق سامانه سازمان سنجش انجام می شود. در بعضی از سال ها ممکن است ثبت نام از طریق سامانه اختبار انجام شود. ثبت نام همیشه به صورت غیر حضوری و اینترنتی بوده است. داوطلبان برای ثبت نام باید در زمان تعیین شده به سامانه سازمان سنجش مراجعه کنند. معمولا زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری قابل تمدید می باشد. اکثر مواقع زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری 3 تا 5 روز بعد از اتمام فرصت ثبت نام نیز قابل تمدید خواهد بود.

از آنجا که بسیاری از داوطلبان ممکن است تاکنون در این آزمون ثبت نام نکرده باشند و با نحوه ثبت نام اینترنتی آزمون وکالت آشنایی لازم را نداشته باشند، به همین منظور در ادامه راهنمای تصویری گام به گام و نحوه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری 1401 را ارائه می کنیم. 

 

1. ابتدا باید از طریق مرورگر اینترنت خود وارد سامانه سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید.

شرایط شرکت در آزمون وکالت

شرایط شرکت در آزمون وکالت

 

2. در مرحله دوم باید از سمت راست سایت سازمان سنجش گزینه سایر آزمون های استخدامی را انتخاب نمایید.

 

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا

 

3. در این مرحله باید بر روی گزینه سامانه ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت، کانون وکلای دادگستری کلیک کنید.

 

شرایط عمومی ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا

شرایط ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا

 

4. در مرحله بعد باید ابتدا از منوی سمت راست گزینه خرید کارت اعتباری را انتخاب نمایید.

 

شرایط اختصاصی ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا

شرایط اختصاصی ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا

 

5. سپس در صفحه باز شده باید بر روی گزینه سریال ثبت نام آزمون کارورزی وکالت کلیک کنید.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

 

6. در این مرحله باید اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و درگاه بانکی خود را انتخاب نمایید. سپس بر روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.

 

شرایط شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه

شرایط شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه

 

7. در این مرحله می توانید شماره پیگیری پرداخت و سایر اطلاعات را مشاهده کنید. بعد از تأیید اطلاعات به درگاه پرداخت هزینه ثبت نام وارد خواهید شد.

 

نحوه شرکت در آزمون وکالت

نحوه شرکت در آزمون وکالت

 

8. در مرحله هشتم باید اطلاعات کارت بانکی خود را به صورت دقیق وارد کرده و بعد از آن بر روی گزینه پرداخت کلیک نمایید تا هزینه ثبت نام واریز شود.

 

نحوه شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه

نحوه شرکت در آزمون وکالت قوه قضاییه

 

9. بعد از پرداخت هزینه ثبت نام شماره سریال 12 رقمی را دریافت خواهید کرد. در این مرحله باید به یک صفحه قبل تر بازگشته و بعد از مطالعه شرایط و ضوابط ثبت نام تیک مربوطه را فعال کنید. پس از فعال کردن تیک بر روی گزینه شروع فرآیند ثبت نام کلیک کنید.

 

نحوه شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا

نحوه شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا

 

10. در این مرحله شماره سریال خریداری شده را وارد کرده و وارد صفحه ثبت نام شوید.

 

شرایط چگونگی ثبت نام در آزمون وکالت

شرایط چگونگی ثبت نام در آزمون وکالت

 

11. بعد از ورود به صفحه ثبت نام باید مدارک مورد نیاز را بارگذاری نموده و اطلاعات لازم و ضروری را به دقت وارد کنید. در نهایت و پس از اتمام مراحل ثبت نام کد رهگیری و شماره پرونده ثبت نام خود را دریافت نمایید.

 

زمان ثبت نام آزمون وکالت 

همانطور که می دانید آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه در طی چند سال گذشته به صورت جدا از هم برگزار شده است. زمان ثبت نام و برگزاری آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه معمولاً با هم متفاوت می باشد. داوطلبان برای ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری باید به سامانه سازمان سنجش مراجعه نمایند.

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری معمولًا هر ساله به صورت منظم برگزار خواهد شد. اما زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری هر ساله ثابت نمی باشد. معمولا زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری در نیمه اول سال انجام خواهد شد. تا کنون اطلاعیه ای دقیق مبنی بر زمان ثبت نام از سوی کانون وکلای دادگستری منتشر نشده است، اما به گفته منابع نیروی انسانی این ارگان ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای قوه قضاییه 1401 از 6 تا 27 مهر ماه می باشد. معمولاً زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری قابل تمدید نیز خواهد بود.

هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

افراد داوطلب علاقمند به ثبت نام در آزمون وکالت دادگستری در زمان ثبت نام باید هزینه ای جهت خرید سریال ثبت نام آزمون وکالت پرداخت کنند. متقاضیان در صورت عدم پرداخت هزینه ثبت نام نمی توانند وارد صفحه ثبت نام شوند. به علاوه هزینه ثبت نام آزمون صرفاً باید از طریق درگاه خدمات الکترونیکی سازمان سنجش پرداخت شود. افراد متقاضی توجه داشته باشند در صورت پرداخت هزینه ثبت نام و انصراف از ثبت نام  هزینه ثبت نام آزمون بازگردانده نخواهد شد.

هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری سالانه افزایش می یابد. میزان افزایش هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری ثابت نیست و این افزایش هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری بستگی به وضعیت تورم در کشور خواهد داشت. در برخی از سال ها هزینه ثبت نام نسبت به دوره گذشته بالای 100 درصد نیز افزایش داشته است.

در مجموع هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری 1401 حدود 350 هزار تومان می باشد. توجه داشته باشید که هزینه ثبت نام را باید فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیکی سازمان سنجش واریز نمایید. بر این اساس واریز هزینه از طریق هر سایت دیگری دارای اعتبار نخواهد بود. 

هزینه ثبت نام آزمون وکالت

هزینه ثبت نام آزمون وکالت

 

اطلاعیه

کانون وکلای دادگستری برای آگاهی علاقه مندان از تمام شرایط، زمان برگزاری آزمون وکالت، دریافت کارت ورود به جلسه و تمام نکات دیگری که به ثبت نام آزمون وکالت اختصاص دارد دفترچه ای تحت عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام منتشر می کند.

 

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سالانه در اواسط مهر ماه صورت می گیرد و همانطور که در اطلاعیه ذکر شده ارسال 4 مدرک برای تکمیل فرآیند ثبت نام ضروری می باشد. با توجه به اینکه ثبت نام اینترنتی انجام می شود، برای تکمیل این فرآیند باید مدارک زیر برای ثبت نام آزمون وکالت 1401 با کیفیت مشخص شده بارگزاری شوند.

فایل اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس:

​1- اسکن تصویر دانشنامه لیسانس بدون حاشیه زائد

2- اندازه تصویر حدود 595 در 842 pixels باشد.

3- با وضوح تصويری 72 dpi

4- تنها گواهی فراغت از تحصیل و یا مدرک لیسانس مورد پذیرش است و کسانی که ترم آخر هستند امکان شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

5- کسانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته دارند، باید علاوه بر مدرک کارشناسی مدرک کاردانی خود را نیز اسکن نمایند.

فایل اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت و یا معافیت دائم:

1- اسکن تصویر بدون حاشیه زائد

2- اندازه تصویر حدود 213 در 312 pixels باشد.

3- با وضوح تصويری 72dpi 

4- در فرمت jpg

فایل عکس پرسنلی اسکن شده:

1- عکس 3 در 4 پرسنلی که در سال 1401 گرفته شده باشد.

2- حجم فایل نباید از 70 کیلوبایت بیشتر باشد.

3- اندازه عکس حداقل 200 در 300 تا حداكثر 300 در 400 pixels باشد.

4- مشخص ، واضح و فاقد اثر منگنه یا مهر باشد.

5- در صورت امکان عکس سیاه سفید اسکن شود و در غیر اینصورت حتما دارای زمینه سفید باشد.

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون وکالت

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون وکالت

مشاوره شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401

قبل از ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری​ توجه به چند امر ضروری است. اول اینکه توصیه می شود قبل از هر اقدامی دفترچه ثبت نام آزمون سال جاری را به طور کامل مطالعه کرده و بعد از اطمینان از احراز شرایط ثبت نام آزمون وکالت، برای شرکت در این آزمون، فرم ثبت نام اینترنتی وکالت دادگستری تکمیل کنید. 

توجه به این نکته ضروری است که اگر مدرک کارشناسی شما از رشته های نام برده در دفترچه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری نباشد، حتی در صورت پذیرش نهایی در آزمون کتبی نمی توانید بقیه مراحل اخذ پروانه کارآموزی را طی نمایید. علاوه بر این در صورت ارسال عکس اشتباه و یا فاقد مشخصات تعیین شده توسط سازمان سنجش، ثبت نام و آزمون شما بی اثر تلقی خواهد شد.

افراد متقاضی که ترم آخر تحصیلی خود را سپری می کنند و کسانی که در خدمت سربازی به سر می برند، نمی توانند در این آزمون شرکت نمایند، اما کانون وکلا دادگستری تنها نهادی نیست که عهده دار برگزاری این آزمون است. داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه ثبت نام آزمون وکالت، کارت اعتباری مورد نیاز برای ورود به سامانه ثبت نام را تهیه نمایند.

مشاوره ثبت نام در آزمون وکالت

مشاوره ثبت نام در آزمون وکالت

 

اطلاعیه

شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری سال 1401 شرایط و ضوابط بخصوصی دارد که در دفترچه این آزمون درج می شود. متقاضیان، قبل از ثبت نام باید از این شرایط کاملا مطلع شده و آن ها را در خود احراز کنند.

 

جدیدترین اخبار شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1401

 • حسینی ایجی: نتایج آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۶ تیر اعلام می‌شود.

پایگاه خبری اختبار- سخنگوی مرکز وکلای قوه قضاییه روز ۶ تیر را به عنوان روز انتشار نتایج آزمون فوق‌العاده سال ۱۴۰۱ این مرکز اعلام کرد.

در حالی که پیش‌ تر از سوی رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه وعده اعلام نتایج آزمون روز ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ این مرکز ظرف روزهای ۱ تا ۲ تیر به داوطلبان داده شده بود، یک بار دیگر زمان اعلام نتایج تغییر کرد. در این راستا، اسماعیل حسینی ایجی سخنگوی مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: نتیجه آزمون روز ۶ تیر ماه و به مناسبت هفته قوه قضائیه و در آستانه همایش تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) منتشر می‌شود.

 • عضو کمیسیون جهش تولید: برگزاری آزمون شفاهی وکالت ممنوع است.

اقتصاد آنلاین – صبا نوبری؛ به دنبال اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌ و کار، کانون‌های وکلا ملزم به حذف ظرفیت‌ گذاری از آزمون پذیرش وکالت شدند.

با وجود مقاومت‌ های فراوان کانون وکلا برای سرباز زدن از اجرای قانون، در نهایت تمامی مراجع قانونی تأکید کردند که این قانون باید اجرا شود.

اما این کانون آگهی آزمون سال 1401 را با تعیین ظرفیت منتشر کرد و با وجود اینکه وعده داده بود به زودی آگهی آزمون بدون ظرفیت را منتشر می‌کند هنوز این اقدام را عملی نکرده است.

شرایط شرکت در آزمون وکالت

شرایط شرکت در آزمون وکالت

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی شرایط ثبت‌ نام آزمون وکالت پرداختیم. از آنجا که شرایط ثبت‌ نام آزمون وکالت در کانون وکلای دادگستری و قوه قضاییه با یکدیگر تفاوت دارد، شرایط ثبت نام در هر کدام از این دو مرکز و همچنین بخشنامه جدید سن مجاز برای ثبت نام در آزمون را بررسی کردیم.
با توجه به اینکه هر سال ممکن است شرایط جدیدی به شرایط ثبت نام آزمون وکالت اضافه شود، به همین دلیل مطالعه دفترچه و اطلاع از شرایط برگزاری آزمون و همچنین نحوه ثبت‌ نام و آشنایی با ظرفیت ها و دروس امتحانی امری ضروری است.
چنانچه شما داوطلب گرامی در زمینه شرایط ثبت نام آزمون وکالت نیاز به مشاوره و راهنمایی داشته باشید، مشاوران ما در مجموعه ایران تحصیل می‌توانند شما را در این امر یاری نمایند.

 

برای دنلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در چه زمانی انجام می شود؟

به طور معمول ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در مهر ماه انجام می گیرد که در صورت تغییر در زمان ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1401 تاریخ دقیق اطلاع رسانی خواهد شد.

ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت به چه صورت است؟

ظرفیت پذیرش برای هر استان متفاوت می باشد که تعداد دقیق نفرات مورد نیاز برای هر استان، در این مقاله آمده است.

آیا داوطلبان بدون داشتن مدرک کارشناسی می تواند در آزمون وکالت شرکت کنند؟

در صورتی که داوطلب مدارک بالاتر از کارشناسی رشته های مذکور در این مقاله را داشته باشد اما مدرک کارشناسی را خیر، اجازه شرکت در آزمون وکالت را نخواهد داشت.

 

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور