ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط ثبت نام آزمون وکالت + بخشنامه جدید 1403 سن مجاز| ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۷۷
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
شرایط ثبت نام آزمون وکالت
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط ثبت نام آزمون وکالت هر سال در سایت ثبت نام آزمون اعلام خواهد شد. طبق اطلاعیه جدید، متقاضیان ثبت نام در آزمون وکالت که شرایط مندرج در دفترچه را دارا هستند، در بازه زمانی که از سوی اختبار اعلام می‌شود، می‌توانند در این آزمون ثبت نام کنند. شرکت در آزمون کانون وکالت دادگستری مشروط به داشتن شرایط تعیین شده از سوی مرجع برگزاری این آزمون است.

داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون وکالت را دارند، باید از شرایط ثبت نام آزمون وکالت آگاهی یابند و بعد از آن چنانچه شرایط لازم را داشته باشند، می‌توانند در آزمون ثبت نام کنند. لازم به ذکر است، تنها افرادی که مدرک کارشناسی آن‌ها حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تأیید مرجع صالح باشد، می‌توانند در آزمون وکالت شرکت نمایند. در ادامه شرایط ثبت نام آزمون وکالت و همچنین بخشنامه جدید سن مجاز شرکت در آزمون را بررسی خواهیم کرد.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

رشته حقوق از دیرباز یکی از رشته‌های تحصیلی مورد علاقه بسیاری از داوطلبان کنکور بوده است؛ بنابراین اکثر افراد سودای قبولی در آزمون وکالت را در سر دارند. گفتنی است که تعداد علاقه‌مندان برای تحصیل در این رشته هر سال رو به افزایش است. فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی در حوزه‌های مختلف می‌توانند فعالیت نمایند؛ از جمله فعالیت در امور پژوهشی یا مشاوره‌ای.

با این حال، محبوب‌ترین حوزه فعالیت فارغ‌التحصیلان این رشته وکالت است. متقاضیان برای کسب پروانه و مجوز برای فعالیت در حوزه وکالت باید در آزمون پذیرفته شوند که سازمان سنجش و آموزش کشور متصدی ثبت نام و برگزاری این آزمون است.

اگر علاقه‌مند به شرکت در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری هستید، بهتر است قبل از اقدام برای ثبت نام از شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1403 اطلاعات کافی کسب نمایید و مطمئن شوید که واجد تمام شرایط برای ثبت نام در آزمون هستید. این شرایط هر سال در اعلامیه یا دفترچه ثبت نام درج می‌شود. در ادامه جزییات شرایط ثبت نام آزمون وکالت را شرح خواهیم داد.

ثبت نام در آزمون‌های مختلف، شرایط و پیش نیازهایی دارد و آزمون وکالت هم از این قاعده مجزا نیست. توجه داشته باشید که فقط افرادی که مدرک لیسانس آن‌ها حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تأیید مرجع صالح باشد، می‌توانند در آزمون وکالت شرکت کنند.

این امر به این معنا است که داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در هر یک از گرایش‌های حقوق، بدون آنکه تحصیلات کارشناسی شما در رشته‌ای به غیر از حقوق باشد، مورد قبول نیست و تنها داشتن مدرک مقطع کارشناسی ملاک ثبت نام و شرکت در آزمون است.

جهت اطلاع از تمدید ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه کلیگ گنید.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

شرایط عمومی ثبت نام آزمون وکالت

افراد واجد شرایط که قصد شرکت در آزمون وکالت را دارند، باید ابتدا از شرایط عمومی آن آگاه شوند و سپس با توجه به موارد ذکر شده در قانون برای نام نویسی اقدام کنند. لازم به ذکر است در صورتی که فرد هر یک از شرایط زیر را نداشته باشد، در صورتی که حتی قبول شود، امکان دریافت پروانه وکالت برای وی وجود ندارد. بنابراین بادقت به موارد گفته شده توجه کرده و با تمرکز آن‌ها را مرور نمایید:

1. تابعیت جمهوری اسلام ایران

2. اعتقاد به ولایت فقیه

3. اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان آسمانی

4. اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران

5. عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

6. عدم سوء پیشینه کیفری

7. عدم وابستگی به احزاب و گروهک های تروریستی

8. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان

9. داشتن گواهی تاییدیه سلامت جسمی و روانی

شرایط عمومی ثبت نام آزمون وکالت

شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون وکالت

هر یک از کانون‌های وکالت و قوه قضاییه؛ علاوه بر داشتن شرایط عمومی که بین  آن‌ها مشترک است، دارای شرایط اختصاصی هستند تا افرادی را به عنوان کارآموز جذب کنند. البته استخدام کارآموز باید مطابق با شرایط و قوانین تنظیم شده در کانون باشد؛ بنابراین پیش از نام نویسی از شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون وکالت، اطلاعات کافی و جامع به دست آورید:

1. داشتن حداقل 24 سال سن در زمان ارائه پروانه وکالت

2. داشتن حداکثر 50 سال سن در زمان ارائه پروانه وکالت

3. داشتن مدرک حداقل کارشناسی در رشته‌های حقوق و فقه و حقوق اسلامی مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

4. داشتن حداقل مدرک سطح سه حوزه در رشته‌هایی که معادل با حقوق و فقه و حقوق اسلامی هستند. البته به شرط تایید وزارت علوم.

5. داوطلبانی که دارای مدرک بالاتر از کارشناسی در رشته حقوق و یا فقه و حقوق باشند و یا مدرک کارشناسی آن‌ها یکی از این دو رشته نباشد، نمی‌توانند در آزمون وکالت دادگستری شرکت کنند.

6. داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته باشند در صورتی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند که مدرک کاردانی آن‌ها نیز رشته حقوق یا زیر شاخه‌های آن باشد.

7. متقاضیان نباید شاغل در ارگان‌های دولتی و کشوری باشند. همچنین متقاضی نباید به ارگان خاصی تعهد خدمت داشته باشد.

بنر کال تو اکشن

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

شرکت در آزمون وکالت کانون وکلای قوه قضائیه 1403 نیز نیاز به داشتن یک سری شرایط خاص دارد که این شرایط تا حدودی با شرایط کانون وکلای دادگستری متفاوت است. البته بعضی از شرایط آن با آزمون دادگستری همپوشانی دارد. شرایط شرکت و قبولی در آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه سال 1403 شامل موارد زیر است:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • نداشتن سوء شهرت
 • مشغول به کار در هیچ کدوم از سازمان‌ها، نهادهای انقلابی، وزارتخانه‌ها، شهرداری‌ها و موسسات خدمات عمومی، ادارات و همچنین شرکت‌های دولتی نباشند.
 • متقاضیان باید در زمان ثبت نام آزمون وکالت دارای حداقل 22 سال سن و حداکثر 65 سال سن باشند.
 • مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی که به تایید مرجع صالح رسیده باشد. البته کسانی که در حال تحصیل هستند نیز می‌توانند در آزمون ثبت نام کنند؛ ولی مشروط بر این که مدرک تحصیلی خودشان را قبل از شروع دوره کارآموزی آزمون وکالت تحویل بدهند.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر با تایید پزشکی قانونی
 • نداشتن سابقه کیفری موثر و محرومیت از حقوق اجتماعی
 • ارائه کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت موقت یا دائم
 • تعهد به اصل نظام و قانون اساسی

البته مرکز وکلا قوه قضائیه در آزمون سال گذشته، شرایط ویژه‌ای برای کسانی که در حال سپری کردن خدمت سربازی هستند یا در مهلت قانونی اعزام به خدمت بعد از دوران تحصیل باشند در نظر گرفت تا افراد بتوانند ثبت نام آزمون وکالت رو انجام دهند.

شرایط ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

شرایط سنی ثبت نام آزمون وکالت

به غیر از موارد ذکر شده و شرایط عمومی و اختصاصی که در هر آزمون چه آزمون وکالت در کانون وکلا دادگستری و چه آزمون در کانون قوه قضاییه، مورد مهم دیگری به عنوان یکی از شروط اصلی و مهم وجود دارد که تصمیم گرفتیم به آن در یک بخش مجزا بپردازیم.

شرایط سنی از آن دسته موردهایی است که همیشه درباره آن سوال می‌شود. افراد زیادی در حین آزمون وکالت و یا آزمون قوه قضاییه، درگیر سوال و جواب شرایط سنی آزمون وکالت با قوه قضاییه می‌شوند. به همین خاطر عده‌ای از دانشجویان پیش از ثبت نام، قصد بررسی تمامی شرایط و ضوابط آزمون را دارند که بعدها دچار مشکلات غیر قابل حل نشوند. یکی از همین سوالات، شرط سنی ثبت نام آزمون وکالت است.

کانون وکلا دادگستری و قوه قضاییه در این امر سختگیر بوده و رنج سنی مشخصی را برای کسب مجوز و پروانه وکالت در نظر گرفته است. به همین خاطر در ادامه این بخش قصد داریم به حداقل و حداکثر سن مجاز برای شرکت در آزمون و دریافت پروانه وکالت بپردازیم.

کانون وکلا دادگستری تهران از حداقل 24 سال تا حداکثر 40 سال
قوه قضاییه از حداقل 24 سال تا حداکثر 65 سال
شعبه‌های دیگر کانون وکلا دادگستری از حداقل 24 سال تا حداکثر 50 سال

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری، سالانه در اواسط مهر ماه صورت می‌گیرد. همانطور که در اطلاعیه ذکر شده، ارسال 4 مدرک برای تکمیل فرآیند ثبت نام ضروری است. باتوجه به اینکه ثبت نام اینترنتی انجام می‌شود، برای تکمیل فرآیند باید مدارک زیر با کیفیت مشخص شده بارگذاری شوند.

 • فایل اسکن تصویر مدرک تحصیلی لیسانس

​1- اسکن تصویر دانشنامه لیسانس بدون حاشیه زائد

2- اندازه تصویر حدود 595 در 842 pixels باشد.

3- با وضوح تصويری 72 dpi

4- تنها گواهی فراغت از تحصیل و یا مدرک لیسانس مورد پذیرش است و کسانی که ترم آخر هستند امکان شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

5- کسانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته دارند، باید علاوه بر مدرک کارشناسی مدرک کاردانی خود را نیز اسکن نمایند.

 • فایل اسکن تصویر کارت یا گواهی پایان خدمت و یا معافیت دائم

1- اسکن تصویر بدون حاشیه زائد

2- اندازه تصویر حدود 213 در 312 pixels باشد.

3- با وضوح تصويری 72dpi

4- در فرمت jpg

 • فایل عکس پرسنلی اسکن شده

1- عکس 3 در 4 پرسنلی که در سال 1403 گرفته شده باشد.

2- حجم فایل نباید از 70 کیلوبایت بیشتر باشد.

3- اندازه عکس حداقل 200 در 300 تا حداكثر 300 در 400 pixels باشد.

4- مشخص ، واضح و فاقد اثر منگنه یا مهر باشد.

5- در صورت امکان عکس سیاه سفید اسکن شود و در غیر این صورت حتما دارای زمینه سفید باشد.

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون وکالت

امتیازات قانونی شرایط ثبت نام آزمون وکالت

از لحاظ قانونی، داوطلبانی که واجد هر کدام از شرایط زیر باشند، می‌توانند متقاضی استفاده از سهمیه شوند. ظرفیت‌هایی که برای داوطلبان واجد شرایط استفاده از سهمیه در نظر گرفته شده، از ظرفیتی که برای سایر داوطلبان در نظر می‌گیرند، مجزا است و هرکدام شرایط خاص خود را دارند. سهمیه‌ها و امتیازات قانونی آزمون وکالت 1403 به قرار زیر است:

 • همسر و فرزندان شهدا
 • جانبازان با حداقل ده درصد جانبازی و بالاتر
 • رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه و بالاتر
 • همسران و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر
 • آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و بالاتر
 • همسر و فرزندان آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و بالاتر
 • فرزندان رزمندگانی که حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه دارند.

مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت

مطابق با اطلاعیه‌های کانون‌های وکلای دادگستری و دفترچه ثبت نام آزمون وکالت، مباحث و دروس امتحانی آزمون وکلای دادگستری سال گذشته را می‌توان پیش‌بینی کرد. به این ترتیب با مطالعه  منابع آزمون وکالت علاوه بر آشنایی با کتاب‌های مفید آموزشی و نمونه سوالات کتاب‌های تستی، می‌توانید با بودجه‌بندی دقیق دروس و سرفصل‌های این آزمون آشنا شوید.

اطلاعیه

گفتنی است که آزمون وکالت 1403 تنها توسط کانون وکلا دادگستری برگزار نمی‌شود. آزمون وکالت دیگری هم هر ساله از طرف مرکز وکلا قوه قضاییه برگزار می‌شود و جزییات زمان‌بندی آن از طریق سایت سازمان سنجش به اطلاع داوطلبان می‌رسد.

هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

افراد داوطلب و علاقمند به ثبت نام در آزمون وکالت دادگستری، در زمان ثبت نام باید هزینه‌ای جهت خرید سریال ثبت نام آزمون وکالت پرداخت کنند. متقاضیان در صورت عدم پرداخت هزینه ثبت نام نمی‌توانند وارد صفحه سایت شوند. به علاوه هزینه ثبت نام آزمون صرفا باید از طریق درگاه خدمات الکترونیکی سازمان سنجش پرداخت شود. افراد متقاضی توجه داشته باشند در صورت پرداخت هزینه ثبت نام و انصراف از ثبت نام، هزینه نام نویسی آزمون بازگردانده نخواهد شد.

لازم به ذکر است هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری سالانه افزایش پیدا می‌کند. میزان افزایش هزینه ثبت نام آزمون دادگستری ثابت نیست و این افزایش هزینه نام نویسی آزمون وکالت دادگستری، بستگی به وضعیت تورم در کشور دارد. در برخی از سال‌ها هزینه ثبت نام نسبت به دوره گذشته بالای 100 درصد نیز افزایش داشته است.

در مجموع هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری 1403 حدود 350 هزار تومان است. توجه داشته باشید که هزینه ثبت نام را باید فقط از طریق درگاه خدمات الکترونیکی سازمان سنجش واریز نمایید. بر این اساس واریز هزینه از طریق هر سایت دیگری دارای اعتبار نخواهد بود. کانون وکلای دادگستری برای آگاهی علاقه مندان از تمام شرایط، زمان برگزاری آزمون وکالت، دریافت کارت ورود به جلسه و تمام نکات دیگری که به ثبت نام آزمون وکالت اختصاص دارد؛ دفترچه‌ای تحت عنوان دفترچه راهنمای ثبت نام منتشر می‌کند.

هزینه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری

مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضاییه 1403

قوه قضاییه مشابه کانون‌های وکلای دادگستری، با انتشار اطلاعیه رسمی آزمون مشاوران حقوقی و با در نظر گرفتن مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت قوه قضاییه، مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه 1403 را اعلام می‌کند. از آنجا که هنوز مواد امتحانی آزمون وکالت منتشر نشده، در جدول زیر ضرایب دروس سال گذشته این آزمون ارائه شده است. داوطلبان پس از مطالعه مباحث و دروس امتحانی، باید در آزمون شرکت کنند و تا زمان اعلام نتایج آزمون وکالت منتظر بمانند.

دروس ضرایب تعداد سوال
حقوق مدنی و امور حسبی 2 20
آیین دادرسی مدنی 2 20
حقوق تجارت 2 20
حقوق جزا عمومی و اختصاصی 2 20
آیین دادرسی کیفری 2 20
متون فقه 2 10
حقوق ثبت 1 10

براساس جداول بالا مشاهده می‌کنید که در مورد بعضی از درس‌ها و تعداد سوالات هر درس، تفاوت وجود دارد. تعداد کل سوالات آزمون وکالت کانون وکلا 120 سوال و مدت آزمون 135 دقیقه است و تعداد کل سوالات آزمون وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه، 120 سوال و مدت آزمون 140 دقیقه است.

در صورت انتشار اطلاعیه رسمی ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و آزمون وکالت قوه قضاییه، مباحث و دروس امتحانی آزمون وکالت وکلای دادگستری 1403 و آزمون وکالت قوه قضاییه 1403 اعلام گردیده و مقاله به روز رسانی خواهد شد.

از مهم‌ترین تفاوت‌های آزمون وکالت آنلاین کانون وکلا دادگستری و آزمون مرکز وکلا قوه قضائیه، نحوه برگزاری دوره کارآموزی این مراکز است. داوطلبان پذیرفته شده در هر کدام از این آزمون‌ها باید توجه داشته باشند که معمولا شیوه برگزاری دوره کارآموزی این دو با یکدیگر تفاوت دارد.

ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت

قبل از ثبت نام آزمون وکالت 1403 در سایت، ضروری است که متقاضیان ظرفیت پذیرش کارآموز در هر استان را مورد بررسی قرار دهند؛ زیرا همانطور که در متن بالا ذکر شد، امکان تغییر کانون پس از انتخاب آن وجود ندارد. ظرفیت پذیرش کارآموزان آزاد و ایثارگران آزمون وکالت برای سال 99 شامل موارد مذکور در جدول زیر بوده است که در صورت تغییر برای سال جاری، به‌روزرسانی می‌گردد.

ظرفیت پذیرش کارآموز وکالت در هر استان
نام کانون ظرفیت پذیرش آزاد ظرفیت پذیرش ایثارگران جمع کل
1 – مرکز شامل استانهای تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان 1260 540 1800
2 – آذربایجان شرقی 70 30 100
3 – فارس و کهگیلویه و بویراحمد 88 38 126
4 – اصفهان 133 57 190
5 – آذربایجان غربی 63 27 90
6 – مازندران 74 32 106
7 – خراسان رضوی، شمالی و جنوبی 112 48 160
8 – گیلان 63 27 90
9 – قزوین 70 30 100
10 – خوزستان 91 39 130
11 – کرمانشاه 70 30 100
12 – همدان 35 15 50
13 – قم 18 8 26
14 – کردستان 35 15 50
15 – گلستان 35 15 50
16 – اردبیل 28 12 40
17 – مرکزی (اراک) 35 15 50
18 – بوشهر 49 21 70
19 – زنجان 55 23 78
20 – لرستان 35 15 50
21 – کرمان 70 30 100
22 – البرز 73 31 104
23 – چهارمحال و بختیاری 14 6 20
24 – یزد 77 33 110
25 – ایلام 39 16 55

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

وظایف کارآموزان کانون وکلا دادگستری

داوطلبانی که در آزمون وکلا شرکت کرده و پذیرفته شدند، باید به مدت 18 ماه برای کارآموزی خودشان را آماده کنند. دوره کارآموزی بیشتر جنبه با تجربه کردن فرد و افزایش مهارت وی در برخورد با موکلین، متهمین و مجرمین را دارد. ساعت کاری زیاد و دستمزد کم گاهی باعث اذیت و خستگی فرد می‌شود؛ اما به هر حال داوطلب بایستی وظایفی را در دوره کارآموزی به عهده بگیرد که این وظایف عبارت است از:

حضور در سخنرانی‌ها
شرکت در جلسات دادرسی مدنی و کیفری حداقل چهار مرتبه در ماه
تهیه گزارش از چند پرونده
کار کردن نزد یکی از وکلا با سابقه دادگستری
فعالیت در کانون اعم از دادگاه یا دادسرا یا شعبه معاضدت قضایی یا راهنمایی یا سایر کارهای اداری و دفتری
انجام امور معاضدت قضایی محول شده توسط شعبه معاضدت قضایی یا ریاست کانون

سایت شرایط ثبت نام آزمون وکالت

ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری در گذشته به صورت هم‌زمان و در قالب یک آزمون، تحت عنوان آزمون وکالت برگزار می‌شد. در حال حاضر باتوجه به افزایش پرونده‌های قضایی در کشور و همچنین گسترش تعداد دفاتر قضایی و دادگستری، ظرفیت آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری نیز افزایش پیدا کرده است. باتوجه به افزایش ظرفیت آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری، این دو آزمون نیز از یکدیگر تفکیک شده‌اند.

مراحل ثبت نام آزمون وکالت دادگستری معمولا از طریق سامانه سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام خواهد شد. در برخی از سال‌ها ثبت نام ممکن است از طریق سامانه اختبار انجام شود؛ اما در طول 5 سال گذشته معمولا ثبت نام تنها از طریق سامانه سازمان سنجش صورت گرفته است. داوطلبان باید پیش از ثبت نام در سایت جزوه آزمون وکالت را مطالعه کنند تا شانس قبولی خود را افزایش دهند.

سایت ثبت نام آزمون وکالت

زمان ثبت نام آزمون وکالت

آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه در طی چند سال گذشته به صورت جدا از هم برگزار شده است. زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری و قوه قضاییه معمولا با هم متفاوت می‌باشد. داوطلبان برای ثبت نام در آزمون وکالت قوه قضاییه و دادگستری باید به سامانه سازمان سنجش مراجعه نمایند. ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری معمولا هر ساله به صورت منظم برگزار خواهد شد.

متاسفانه زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری ثابت نیست که بتوان به صورت دقیق برگزاری آن را پیش بینی کرد. معمولا زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری در نیمه اول سال انجام خواهد شد. تاکنون اطلاعیه‌ای دقیق، مبنی بر زمان ثبت نام از سوی کانون وکلای دادگستری منتشر نشده است؛ اما به گفته منابع نیروی انسانی این ارگان، ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلای قوه قضاییه 1403 در آبان و آذر ماه است. معمولا زمان ثبت نام آزمون وکالت دادگستری قابل تمدید نیز خواهد بود.

مشاوره شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1403

قبل از ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری،​ توجه به چند امر ضروری است. اول اینکه توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی دفترچه ثبت نام آزمون سال جاری را به طور کامل مطالعه کرده و بعد از اطمینان از احراز شرایط ثبت نام آزمون وکالت، برای شرکت در این آزمون، فرم ثبت نام اینترنتی وکالت دادگستری تکمیل کنید.

توجه به این نکته ضروری است که اگر مدرک کارشناسی شما از رشته‌های نام برده در دفترچه ثبت نام آزمون وکالت دادگستری نباشد؛ حتی در صورت پذیرش نهایی در آزمون کتبی، نمی‌توانید بقیه مراحل اخذ پروانه کارآموزی را طی نمایید. علاوه بر این در صورت ارسال عکس اشتباه و یا فاقد مشخصات تعیین شده توسط سازمان سنجش، ثبت نام و آزمون شما بی اثر تلقی خواهد شد.

افراد متقاضی که ترم آخر تحصیلی خود را سپری می‌کنند و کسانی که در خدمت سربازی به سر می‌برند، نمی‌توانند در این آزمون شرکت نمایند. اما کانون وکلا دادگستری تنها نهادی نیست که عهده دار برگزاری این آزمون است. داوطلبان می‌توانند با پرداخت هزینه ثبت نام آزمون وکالت، کارت اعتباری مورد نیاز برای ورود به سامانه ثبت نام را تهیه نمایند.

مشاوره شرایط ثبت نام آزمون وکالت

 

جدیدترین اخبار شرایط ثبت نام آزمون وکالت 1403

ثبت نام در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری 1403 فقط با داشتن شرایطی از جمله ارائه مدرک تحصیلی مورد تایید، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، شناسنامه و کارت و پواهی دوره لیسانس امکان پذیر است. طبق گزارش خبرگذاری اختبار، متقاضیانی که علاقه‌مند هستند در آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری 1403 شرکت کنند، پیش از ثبت نام لازم است ضوابط و شرایط را مطالعه کرده و در صورت واجد شرایط بودن برای تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند.

ثبت‌نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در سال ابان یا آدر ماه سال 1403 خواهد بود. هزینه ثبت نام در هر دوره متفاوت است و در دوره قبل حدود ۴۰۰ هزار تومان برآورد شده که باتوجه به نرخ تورم منطقی است. در ضمن برای شرکت در آزمون وکالت و یا قوه قضاییه، داوطلب باید مدرک کارشناسی رشته حقوق را  داشته باشد؛ به این ترتیب افرادی که دارای مدارک کارشناسی ناپیوسته حقوق و یا مدرک کاردانی مرتبط هستند، می‌توانسنند در آزمون شرکت کنند.

خلاصه مقاله شرایط ثبت نام آزمون وکالت

شرایط ثبت‌ نام آزمون وکالت با قوه قضاییه کمی متفاوت است. از آن‌ جا که شرایط آزمون کانون وکلای دادگستری و قوه قضاییه از جمله موضوعات مهم برای داوطلبین هر دو رشته محسوب می‌شود، شرایط ثبت نام در هر کدام از این دو مرکز و همچنین بخشنامه جدید سن مجاز برای ثبت نام در آزمون را بررسی کردیم.
باتوجه به اینکه هر سال ممکن است شرایط جدیدی به شرایط ثبت نام آزمون وکالت اضافه شود، مطالعه دفترچه و اطلاع از شرایط برگزاری آزمون و همچنین نحوه ثبت‌ نام و آشنایی با ظرفیت‌ها و دروس امتحانی، امری ضروری است. فایل دانلود دفترچه ثبت نام آزمون وکالت هر سال در سامانه سنجش و آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org بارگذاری می‌شود.

برای دانلود فایل PDF شرایط ثبت نام آزمون وکالت کلیک کنید.

3.9/5 - (7 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در چه تارخی است؟

به طور معمول ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری در پاییز است. در صورت تغییر در زمان ثبت نام آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری ۱۴۰۳ تاریخ دقیق اطلاع رسانی خواهد شد.

شرایط سنی ثبت نام آزمون وکالت به چه صورت است؟

در حال حاضر، شرایط سنی آزمون وکالت از حداقل 24 سال تا حداکثر 40 سال است.

ظرفیت پذیرش متقاضیان در آزمون وکالت به چه صورت است؟

ظرفیت پذیرش برای هر استان متفاوت است و تعداد دقیق نفرات مورد نیاز در جدول ظرفیت هر استان منتشر می‌شود.

 

نظرات

77 دیدگاه دربارهٔ «شرایط ثبت نام آزمون وکالت + بخشنامه جدید 1403 سن مجاز| ایران تحصیل»

 1. Avatar photo داریوش پورهمت گفت:

  سلام وقت بخیر من کاردانی حقوق شورای حل اختلاف خوندم و لیسانس حقوق ثبت آیا میتوانم در آزمون شرکت کنم؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   یکی از شرایط ثبت نام آزمون وکالت دارا بودن مدرک کارشناسی حقوق است.
   مشاور مربوطه در این زمینه سرکارخانم همامی داخلی 102 از ساعت 12 الی 20 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 پاسخگوی شما می باشد.

 2. Avatar photo اکار گفت:

  سلام من کارمند رسمی (ثابت) شهرداری تهران هستم. اگر لیسانس حقوقم را بگیرم می توانم در آزمون وکالت شرکت کنم؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   احتمال شرکت را دارید اما باید واجد شرایطی باشید جهت اطلاع از این شرایط به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشد در این بخش خانم همامی داخلی ۱۰۲ در ساعات ۱۱ الی ۲۰ روزهای شنبه تا پنج شنبه با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ بدون پیش شماره از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 3. Avatar photo ناصر گفت:

  سلام مدرک کاردانی و کارشناسی حقوق ناپیوسته علمی کاربردی هست مشکل نداره

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله شما این امکان رادارید ازمون وکالت شرکت کنید با مدرک علمی کاربردی اما رشته ای که شما تحصیل کرید و نوع گرایش شما هم حائز اهمیت میباشد که هر کدام از گرایش های حقوق شرایطی برا ورود به ازمون وکالت دارندجهت برسی تخصصی تر نسبت به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با شماره 9099075307 تماس بگیرید وبا کارشناس مربوطه خانم همامی صحبت بفرمایید تا اطلاعات کافی را در اختیارتان قرار دهند

 4. Avatar photo Zeynab گفت:

  سلام من بهمن ۱۴۰۳ فارق التحصیل‌میشم میتونم توی ازمون وکالت ابان ماه شرکت کنم؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای ازمون وکالت حداقل سن ۲۴ سال تمام میباشد به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشدخانم همامی داخلی ۱۰۲ در ساعات ۱۱ الی ۲۰.۰۰ روزهای شنبه تا پنج شنبه با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ بدون پیش شماره از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 5. Avatar photo سحرخانم گفت:

  سلام ببخشید من فوق دیپلم حسابداری گرفتم
  بعدش اومدم دانشگاه پیام نور از اول لیسانس حقوق خوندم
  آیا میتونم توی ازمون وکالت شرکت کنم؟؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله شما این امکان را دارید

 6. Avatar photo Sara گفت:

  سلام خسته نباشید.
  آیا مدرک کارشناسی علوم قضایی هم از مدارک معتبر برای آزمون وکالت و هم رده با حقوق و فقه و حقوق اسلامه؟
  با مدرک کارشناسی علوم قضایی میتونم ازمون وکالت بدم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر نمیتوانید شرکت کنید

 7. Avatar photo علی رضا گفت:

  سلام وقت بخیر.
  من شغل دولتی دارم (معلم هستم)لیسانس حقوق دارم آیا می توانم آزمون وکالت بدم چون در توضیحات بالا، هر گونه تعهد خدمت و شغل دولتی نمی تواند آزمون وکالت بده

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. بله درسته و شما باید تعهد خدمتتون رو تمام کنید.

 8. Avatar photo علی رضا گفت:

  سلام وقت بخیر.
  من شغل دولتی دارم (معلم هستم)لیسانس حقوق دارم آیا می توانم آزمون وکالت بدم چون در توضیحات بالا، هر گونه تعهد خدمت و شغل دولتی نمی تواند آزمون وکالت بده

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورت داشتن تعهد نمی توانید در ازمون وکالت شرکت نمایید

 9. Avatar photo هانیه گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۲سالمه میتونم ثبت نام کنم ؟اگر قبول بشم تایید میشه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خبر حداقل سن 23 میباشد

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • گزینش غیبت در امتحان ترمیم معدل

  عواقب غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل 1403 + شرایط موجه

  غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟ دانش‌آموزانی که برای شرکت در آزمون سراسری ثبت نام کرده‌اند؛ اما معدل آن‌ها از حداقل معدلی که اعلام شده پایین‌تر است، اکنون می‌توانند در امتحانات نهایی پایه دوازدهم شرکت کنند تا نمرات...
 • دریافت کارت ورود به جلسه آزمون لیسانس به پزشکی 1403 pdf

  دریافت کارت ورود به جلسه آزمون لیسانس به پزشکی 1403 pdf

  آزمون لیسانس به پزشکی برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی برگزار می‌شود و با شرکت در این آزمون که اجرای آن زیر نظر دانشگاه تهران است، می‌توان وارد رشته پزشکی شد. دریافت کارت ورود به جلسه آزمون لیسانس به پزشکی و همراه...
 • آیین نامه آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

  آیین نامه آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد 1403 + راهنما جامع

  آیین نامه آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد هر سال برای داوطلبانی که به دنبال تکمیل رساله خود در مقطع دکتری هستند، منتشر می‌شود. به این ترتیب دانشجویان باید دوره پژوهشی خود را با موفقیت بگذرانند تا بتوانند نمره قبولی...
 • زمان ثبت نام کنکور فنی حرفه ای

  زمان ثبت نام کنکور فنی حرفه ای 1403+ تاریخ دقیق

  دانشگاه‌های فنی حرفه ای از متقاضیان و فارغ التحصیلان هنرستان‌ها، دارندگان مدارک دیپلم کار و دانش، فنی حرفه ای و حتی رشته های نظری، جهت ورود به رشته های مختلف هر ساله با ظرفیت مشخص استقبال می‌کند. با توجه به...
تماس با مشاور