تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت

سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت + تغییرات 1401

سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت، متقاضیانی که در زمان انتخاب رشته دارای هریک از سهمیه های استعداد درخشان، سهمیه آزاد، رزمندگان و ایثارگران و … می باشند، با محدودیت های کمتر می توانند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایند.

داوطلبانی که دارای سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت می باشند، تنها با متقاضیانی که دارای سهمیه های مشابه هستند رقابت می نمایند، در نتیجه احتمال قبولی آن ها افزایش پیدا می کند چرا که رتبه های کسب شده توسط آن ها، در مجموعه آماری کوچک تری مقایسه می گردد.

ناگفته نماند متقاضیانی که با استفاده از سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت در دانشگاه های روزانه در مقطع کارشناسی ارشد قبول شده اند، دیگر امکان استفاده از این سهمیه ها را برای آزمون های ارشد سال های بعدی نخواند داشت.

 

جهت اطلاع از سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت + تغییرات 1401 با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت

داوطلبان می بایست به این نکته توجه نمایند که در زمان انتخاب رشته، اعمال سهمیه تاثیر بسزایی در احتمال قبولی آن ها در رشته و دانشگاه مورد نظر خود دارد و در نتیجه عدم اطلاعات کافی در این زمینه و نیز عدم مطالعه دقیق دفترچه کنکور ارشد وزارت بهداشت، موجب می شود که این مزایا را از دست بدهند.

 

سهمیه ارشد وزارت بهداشت

تغییر سهمیه آزمون در ھیچ يک از مراحل آزمون پس از اتمام آخرین مهلت ويرايش اطلاعات سهمیه امكانپذير نمی باشد. چه در ھر صورت پذيرش و چه در صورت عدم پذيرش داوطلب

سهمیه ھای انتخابی بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی عبارتست از :
▪︎آزاد
▪︎رزمندگان و ایثارگران
▪︎ سهمیه بومی مناطق محروم

 

 

جهت اطلاع از نحوه استفاده مجدد از سهمیه روزانه کنکور بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

سهمیه آزاد ارشد وزارت بهداشت

متقاضیانی که دارای سهمیه ایثارگران و یا رزمندگان در رشته های کنکور ارشد وزارت بهداشت 1401 نمی باشند، از دارندگان سهمیه آزاد به شمار می روند. داوطلبان مذکور ساکن مناطقی به جز مناطق محروم بوده و لذا در زمان ثبت نام کنکور ارشد بهداشت می بایست سهمیه آزاد را انتخاب نمایند.
 
برخی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت پس از دریافت کارت ورود به جلسه متوجه می شوند سهمیه درج شده بر روی کارت، سهمیه آزاد درج شده است. این در حالی است که خود را واجد شرایط دریافت سهمیه ایثارگران یا رزمندگان دانسته و زمان ثبت نام کنکور ارشد گزینه مربوط به این سهمیه را انتخاب می کنند، این امر زمانی که مدارک ایثارگری ارسال شده از سوی داوطلب مورد قبول وزارت بهداشت قرار نگرفته باشد پدید می آید.

سهمیه ایثارگران و رزمندگان کنکور ارشد وزارت بهداشت

نهادهای مختلف بنیاد شهید، وزارت کشاورزی، نیروهای مسلح ، سپاه پاسداران و … سهمیه ایثارگران در کنکور و رزمندگان را که دارای دو دسته سهمیه 25 درصد و سهمیه 5 درصد می باشد، در اختیار متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت قرار می دهند.

سهمیه رزمندگان شامل فرد رزمنده که دارای حضور داوطلبانه در جبهه باشد. سهمیه ایثارگران نیز افرادی که براساس قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران جامعه ھدف بنیاد شهید و امور ایثارگران و ماده ٩٠ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، فرھنگی و اجتماعی جمهوری اسلامی و تبصره آن مشمول استفاده از این سهمیه ھستند.

 

ظرفیت پذیرش ھر رشته محل به رزمندگان و ایثارگران

■ فرزندان و ھمسر شاھد، جانبازان، آزادگان، فرزندان و ھمسر آزادگان، فرزندان و ھمسر جانبازان بیست و پنج درصد (%٢٥) و بالاتر – به شرط کسب حد نصاب ٧٠ % نمره علمی گزینش آزاد ھر رشته محل.

■ فرد داوطلب، رزمنده باشد – به شرط کسب حدنصاب ٨٠ % نمره علمی گزینش آزاد ھر رشته محل

 

از ظرفیت پذیرش ھر رشته محل به رزمندگان و ایثارگران

■ جانباز کمتر از ٢٥% فرزند و ھمسر جانباز کمتر از ٢٥% – به شرط کسب حد نصاب ٧٠ % نمره علمی گزینش آزاد ھر رشته محل

■ ھمسر و فرزند فرد رزمنده با حداقل ٦ ماه حضور داوطلبانه در جبهه- به شرط کسب حد نصاب ٧٠% نمره علمی گزینش آزاد ھر رشته محل

جهت اطلاع از جزئیاتی مانند نوع سهمیه، حدنصاب لازم جهت قبولی، ظرفیت پذیرش، ارگان تایید کننده سهمیه می بایست جدول سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 1401 که برای گروه های مختلف رزمنده و ایثارگر ارائه شده است را مطالعه نمایید.

 

شرایط سهمیه استعداد درخشان ارشد بهداشت

داوطلبان کنکور ارشد وزارت بهداشت دارای شرایط زیر برای دریافت سهمیه استعداد درخشان ارشد می بایست باشند:

■ دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی ناپیوسته که رتبه اول را با میانگین معدل هفده در بین هم رشته ای ها و هم ورودی دانشگاه محل تحصیل خود به دست آورده اند و در مدت حداکثر چهار نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.

■ دانشجویان ممتاز مقطع کارشناسی پیوسته که رتبه اول را با معدل هفده در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی دانشگاه محل تحصیل خود کسب کرده اند و در مدت حداکثر هشت نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.

■ دانشجوی نمونه گروه پزشکی در مقطع کارشناسی به تائید ستاد انتخاب دانشجوی نمونه کشوری

■ چنانچه در بین متقاضیان واجد شرایط برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد یک رشته محل، امتیازات کسب شده یکسان باشد، اولویت با معدل های بالاتر خواهد بود.

■ در صورتی که دانشجو از رشته پذیرفته شده خود انصراف دهد، مشمول محرومیت یکساله نمی شود اما نمی تواند مجددا از سهمیه استعداد درخشان استفاده نماید.

■ ادامه تحصیل دانشجوی ممتاز متقاضی استفاده از سهمیه شرایط استعداد درخشان کارشناسی ارشد در همان دانشگاه محل تحصیل خود می باشد ولی در صورت وجود سهمیه بیش از یک نفر در هر دانشگاه، حداقل یک سهمیه به دانشجویان ممتاز سایر دانشگاه ها اختصاص داده می شود.

 

سهمیه مناطق محروم کنکور ارشد وزارت بهداشت

30 درصد از ظرفیت دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی 10 منطقه کشور بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی، در رشته های مورد نیاز به داوطلبانی تعلق می گیرد که ساکن مناطق محروم کشوری باشند.
 

شرایط استفاده از سهمیه مناطق محروم

● داوطلب می بایست متولد استان مورد تقاضا بوده و حداقل دو مقطع تحصیلی کامل از مقاطع تحصیلات را چه متوالی و چه متناوب در یکی از شهرهای دانشگاه مورد تقاضا گذرانده باشد.
 
● حداقل سه مقطع تحصیلی می بایست توسط داوطلب اعم از متوالی یا متناوب را در شهرهای دانشگاه مورد تقاضا گذرانده شود.
 
● استان مورد نظر می بایست محل تولد یکی از والدین یا همسر متقاضی بوده و شخص مذکور 5 سال اخیر را در یکی از شهرهای حوزه دانشگاه مورد تقاضا اقامت داشته باشد.
 
● امکان تغییر سهمیه یا دانشگاه منطقه محروم پس از قبولی با این سهمیه جهت گذراندن تعهدات خدمت نیروی انسانی وجود ندارد.

 

سهمیه ارشد وزارت بهداشت

 

تغییرات سهمیه ارشد وزارت بهداشت

▪︎تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی:
در آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو بخش الف ماده ۳ سهمیه های این لایحه در مقاطع کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای، سهمیه های پذیرش به صورت آزاد، مناطق یک و دو و سه و ایثارگران است.

ظرفیت هر کدرشته محل در آزمون سراسری در بخش الف ماده ۴ ظرفیت سهمیه آمده است که در مجموع به میزان ۵۰ درصد به نسبت شرکت کنندگان به هر یک از مناطق یک و دو و سه و مابقی ۵۰ درصد به صورت آزاد به تمامی داوطلبان متقاضی هر کدرشته محل اختصاص می یابد.

در نتیجه سهمیه بندی بومی، قطب، استانی و ناحیه ای از کنکور سراسری حذف شد و فقط بخش مناطق یک و دو و سه اعمال می شود و دیگر نیازی به محاسبه پیچیده برای اعمال سهمیه های بومی در نمره کنکور فرد نیست.

تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی در بند پ ماده ۴ ظرفیت سهمیه ها، در تمامی آزمون ها ۵ درصد از ظرفیت تعیین شده در هر کدرشته محل به صورت اضافه بر ظرفیت به ایثارگران اختصاص می یابد.

▪︎تبصره ۲:
در استفاده از سهمیه فوق اولویت با همسر و فرزندان شهدا، مفقود الاثران، جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همسران و فرزندان ایشان، آزادگان و همسران و فرزندان ایشان، رزمندگان با شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه و جانبازان زیر ۲۵ درصد است. چنانچه ظرفیت مذکور تکمیل نشود، خالی مانده ظرفیت به خانواده شهدا (پدر، مادر، خواهر و برادر)، همسر و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می یابد و در صورت تکمیل این ظرفیت در هر کد رشته محل، سایر ایثارگران با داوطلبان غیر ایثارگر رقابت می کنند.

در نتیجه یکی از تغییرات مهم این لایحه نسبت به سهمیه های موجود مازاد شدن آن است و همچنین تغییر حدنصاب آن است که حدنصاب مربوط به ایثارگران در تمامی آزمون ها ۸۵ درصد حدنصاب گزینش آزاد است. در گذشته این میزان حدنصاب ۷۰ تا ۷۵ درصد بود.

▪︎بر اساس ماده ۱۰ تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی این لایحه، سهمیه بهیاری نیز در کنار سهمیه های بومی گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، لغو شده است.

▪︎بر اساس بند ج ـ در تمامی آزمون‌ها تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی در این بخش این است که برای تأمین نیاز مناطق محروم (کم برخوردار) با توجه به نیازسنجی‌های وزارت، در صورت نیاز حداکثر ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به صورت مازاد بر ظرفیت، در دانشگاه‌های استان مربوطه اختصاص می‌یابد. در صورت عدم وجود رشته در همان استان، وزارت ها می‌توانند در نزدیک‌ترین مؤسسه‌های واقع در استان‌ این ظرفیت را اختصاص دهند.

▪︎بر اساس ماده ۸ ـ مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیئت علمی تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی در این بخش این است که از زمان اجرای این قانون لغو می‌شود.

▪︎تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی در این بخش این است که بر اساس بند ح سهمیه‌های مصوب برای بلایای طبیعی در آزمون سراسری مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی به قوت خود باقی است. این سهمیه به صورت مازاد بر ظرفیت توسط سازمان سنجش تخصیص داده می‌شود.

▪︎که بر اساس بند چ ـ در آزمون‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی و نیز دستیاری گروه پزشکی و دامپزشکی تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی در این بخش این است که حداکثر سقف ظرفیت پذیرش دانشجوی استعداد درخشان که مشمولین آن توسط شورای هدایت استعدادهای درخشان تعیین می‌شود، حداکثر تا ۵ درصد مازاد بر ظرفیت هر کد رشته محل است که بر اساس نیاز با نظارت کامل سازمان یا مرکز انجام می‌شود.

▪︎بر اساس ماده ۱۰ تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی آمده است که سهمیه حافظان قرآن نیز در کنار سهمیه های بومی گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، بهیاری، دانشجوی نمونه کشوری، لغو شده است.

 

 

جهت اطلاع از بهترین سهمیه مناطق کنکور بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

▪︎بر اساس ماده ۱۰ تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی آمده است که در کنار سهمیه های بومی گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، بهیاری، دانشجوی نمونه کشوری، لغو شده است.

به همین خاطر بر مبنای تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی بر پایه بند چ ـ در آزمون‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی و نیز دستیاری گروه پزشکی و دامپزشکی حداکثر سقف ظرفیت پذیرش دانشجوی استعداد درخشان که مشمولین آن توسط شورای هدایت استعدادهای درخشان تعیین می‌شود، حداکثر تا ۵ درصد مازاد بر ظرفیت هر کد رشته محل است که حسب مورد با نظارت کامل سازمان یا مرکز انجام می‌شود.

در بند پ ماده ۴ ظرفیت سهمیه ها آمده است که در تمامی آزمون ها ۵ درصد از ظرفیت تعیین شده در هر کدرشته محل به صورت اضافه بر ظرفیت (مازاد) به ایثارگران اختصاص می یابد.

▪︎بر اساس ماده ۱۰ تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی آمده است که قانون عدالت آموزشی و سهمیه مربیان لغو شده است.

▪︎بر اساس ماده ۱۰ تغییرات مهم لایحه ساماندهی سهمیه های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی آمده است که قانون عدالت آموزشی لغو شده است.

▪︎مشمولینی که توسط شورای هدایت استعدادهای درخشان برای حداکثر سقف ظرفیت پذیرش دانشجوی  استعداد درخشان  تعیین می‌شود، حداکثر تا ۵ درصد مازاد بر ظرفیت هر کد رشته محل است که حسب مورد با نظارت کامل سازمان یا مرکز انجام می‌شود.

▪︎ایثارگران همان گونه که برای آزمون کارشناسی ارشد اعلام شده، درباره سهمیه نیز در بند پ ماده ۴ ظرفیت سهمیه ها آمده است: در تمامی آزمون ها ۵ درصد از ظرفیت تعیین شده در هر کدرشته محل به صورت اضافه بر ظرفیت (مازاد) به ایثارگران اختصاص می یابد.

 

در این مقاله سعی بر آن شده است تا سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت + تغییرات 1401 را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره کارشناسی ارشد وزارت بهداشت با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

 

جهت اطلاع از سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت + تغییرات 1401 با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط:

 

 نمونه سوالات آزمون ارشد وزارت بهداشت

ویرایش ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

 دریافت کارت ورود به جلسه ارشد وزارت بهداشت

دفترچه آزمون استخدامی وزارت بهداشت

سهمیه های کنکور ارشد وزارت بهداشت + تغییرات 1401

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور