ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

روش تست زدن ریدینگ کنکور 1403 + بهترین روش

روش تست زدن ریدینگ کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بخش ریدینگ یا همان درک مطلب سوالات زبان آزمون سراسری از جمله بخش هایی است که عدم آشنایی با روش تست زدن ریدینگ کنکور می تواند استرس زیادی را در مواجه با آن برای داوطلب ایجاد کند. همین عدم اطلاع از روش تست زدن ریدینگ کنکور است که داوطلب را مجبور به حذف تست زنی و مطالعه این مبحث و پرداختن به بخش های دیگر همچون close test می کند.

اما توجه داشته باشید که در صورت آشنایی و اطلاع از تکنیک حل تست های ریدینگ کنکور دیگر هیچ جای نگرانی بابت نجوه پاسخ دهی به این سوالات ندارید و از آن ها فرار نمی کنید. برای اطلاع کامل در خصوص روش تست زدن ریدینگ کنکور، تا نتهای مقاله همراه ما باشید.

مهارت های لازم در روش تست زدن ریدینگ کنکور

👈 مهارت‌های لازم برای پاسخ دادن به تست reading بسیار حائز اهمیت می‌باشند. برای پاسخ‌گویی به این تست‌ها، نیاز است که به اندازه کافی به لغات و گرامر زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

برای اطمینان از دانش خود و اعتماد به نفس، ضروری است که پیش از شرکت در آزمون، به حد لازم آمادگی کسب کنید.

همچنین، علاوه بر دانش عمومی زبان، برای پاسخ‌گویی به تست‌های ریدینگ، نیاز است که به مهارت‌های ویژه دیگری نیز مسلط باشید. این مهارت‌ها شامل

❇️ دانستن معنای کلمات

❇️ استنتاج محتوای متن و درک معنای یک کلمه

❇️ تشخیص مقصود نویسنده

❇️ شناسایی آرایه‌های ادبی  در یک متن

❇️ تشخیص لحن نویسنده و درک حال و هوا و موقعیت متن (عوامل، اشیا، زمان و مکان) است.

این مهارت‌ها تنها از طریق تمرین و تکرار به دست می‌آیند و برای پاسخ دادن به سوالات درک مطلب، ضروری هستند.

مهارت های لازم در روش تست زدن ریدینگ کنکور

برای اطلاع از تست زنی به روش مهندسی معکوس چیست؟ کلیک نمایید.

روش تست زدن ریدینگ کنکور چگونه است؟

👈 روش انجام آزمون ریدینگ زبان برای کنکور اما چگونه باید آزمون ریدینگ زبان برای کنکور انجام داد؟ بخش درک مطلب آزمون زبان انگلیسی در دفترچه عمومی کنکور سراسری شامل ۸ سوال است .

معمولا بخش ریدینگ آزمون سراسری شامل ۲ متن است که برای هر کدام ۴ سوال طراحی‌شده‌است. روش انجام آزمون ریدینگ زبان برای کنکور بدون شک، با استفاده از منابع زیاد می‌توان مهارت درک مطلب را افزایش داد، اما سوالات کنکور در سال‌های گذشته، منبع بسیار خوبی جهت تمرین و درک بهتر شما می باشد.

در روش انجام آزمون ریدینگ زبان برای کنکور سراسری معمولا موارد زیر درباره متن مورد سوال قرار می‌گیرند:

❇️مشخص کردن مرجع ضمیر

❇️ یافتن معنی یک واژه در متن

❇️ سوال از ایده اصلی متن

❇️ سوال از جزئیات موجود در متن

❇️ سوال‌های مفهومی و استنباطی

❇️ سوال از منظور نویسنده

❇️ سوال درباره لحن نویسنده

❇️ خلاصه‌سازی متن و جاگذاری متن.

برای پاسخ‌گویی به تمام انواع سوال‌های مطرح‌شده‌در بخش ریدینگ، باید در زمانی ایده‌آل متن را بخوانید و دایره واژگان مناسبی نیز داشته باشید. بنابراین مطالعه دقیق درسنامه‌های منتشر‌شده‌از کتب منبع کنکور و استفاده از کتاب‎های تستی، هنگامی راهگشا خواهد‌بود که مطالعه کتاب‌های لغت مانند ۱۱۰۰ یا ۵۰۵ واژه را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

جهت مطلع شدن از روش های نوین مطالعه کنکور سراسری بر روی لینک کلیک کنید.

چرا یادگیری روش تست زدن ریدینگ کنکور مهم است؟

👈 در حال حاضر درس زبان انگلیسی به عنوان یک درس عمومی کنکور نقش مهمی در آزمون سراسری و خوب شدن رتبه شما ایفا می کند. درسی که، علی رغم سخت نبودن سوالات و مباحث آن شمار زیادی از داوطلبان توجه چندانی به آن نشان نمی دهند.

بخش ریدینگ در میان سوالات زبان بخشی است که در حدود 40 درصد از سوالات را شامل می شود. قسمتی که عده زیادی به علت ندانستن روش تست زدن ریدینگ کنکور از خیر پاسخدهی به سوالات آن می گذرند.

اما در اینجا باید عرض کنیم که به علت اهمیت این بخش از سوالات زبان بهتر است با روش تست زنی در ریدینگ کنکور آشنا شوید. مطمئن باشید که بخش درک مطلب آن قدر که شما فکر می کنید سخت نیست.

بلکه برعکس آسان تر هم هست. ولی همواره یادتان باشد که باید با تکنیک حل تست های ریدینگ کنکور آشنایی پیدا کنید تا دیگر تصور سخت بودن سوالات ریدینگ از ذهنتان پاک شود. به قول معروف، برای حل هر موضوع و مسئله ای باید از در آن وارد شد.

چرا یادگیری روش تست زدن ریدینگ کنکور مهم است؟

بهترین روش تست زدن ریدینگ کنکور چه می تواند باشد؟

👈 روش تست زدن ریدینگ کنکور از نگاه مشاوران تحصیلی متفاوت است. هر یک از این مشاوران ممکن است روش معرفی شده خود را بهترین روش تست زدن ریدینگ کنکور بدانند.

اما این که کدام روش برای شما بهترین روش تست زدن ریدینگ کنکور است بستگی به خودتان دارد. ما هم در اینجا چند روش تست زنی ریدینگ کنکور را به شما معرفی می کنیم تا در صورت نیاز آن ها را به کار بگیرید.

اما قبل از پرداختن به این روش ها بهتر است کمی از مشکلات دانش آموزان در مواجه با متون درک مطلب سخن بگوییم.

‼️ مشکل اول: زمان بر بودن و دشوار بودن پاسخ به سوالات ریدینگ

یکی از مشکلاتی که داوطلبان در رابطه با تست های ریدینگ مطرح می کنند دشوار بودن و زمان بر بودن پاسخ به این سوالات است. راه حل رفع این مشکل این است که قبل از پاسخ دادن به سوالات اول آن ها را بخوانید.

این گونه، اولاُ متوجه می شوید که باید در متن به دنبال چه کلید واژه ها، عبارات و اطلاعاتی بگردید.

دوماً کدام یکی از بخش های متن را باید سریع و جمله به جمله و کدام قسمت را باید با دقت بیشتری بخوانید.

به این ترتیب، می توانید زمان خود را به شکل هوشمندانه ای مدیریت کنید. مشکل دوم این داوطلبان این است که، متون درک مطلب غیرقابل فهم و مشکل هستند.

حال راه حل چیست؟ چاره این است که، از لغت هایی که معنی آن ها را به خاطر نمی آورید چشم پوشی کنید. تنها کافیست که خلاصه ای از مهم ترین بخش های متن را متوجه شده باشید و بر روی واژه های کلیدی تمرکز کنید.

فقط توجه داشته باشید که به خاطر نداشتن معنی شماری از لغات متن شما را ناامید و دلسرد نکند.

با یادگیری روش تست زدن ریدینگ کنکور در بخش درک مطلب درصد بالایی را کسب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره تحصیلی کنکور سراسری بر روی لینک کلیک کنید

تکنیک های حل تست های ریدینگ کنکور

👈 در آخرین بخش از این نوشته چند تکنیک حل تست های ریدینگ کنکور را خدمتتان بازگو می کنیم. استفاده از این روش های تست زنی می تواند به پاسخگویی هر چه بهتر در بخش ریدینگ کمک کند.

 

💢 استفاده از روش skimming یا سریع خوانی

روش skimming یا سریع خوانی همواره به عنوان بهترین روش تست زدن ریدینگ کنکور در بین داوطلبان شناخته شده است. دقت کنید که همواره اولین جمله هر یک از پاراگراف ها از مابقی جملات مهم تر است و پیام اصلی متن در آن گنجانده شده است.

در صورت نداشتن وقت کافی جهت خواندن همه جمله های ریدینگ می توانید فقط اولین و آخرین پاراگراف و نخستین جمله پاراگراف های بین این دو پاراگراف را بخوانید و مابقی جملات را فقط نگاهی بکنید. این روش همان سریع خوانی یا skimming است.

 

💢 استفاده از مداد

هرگز متون ریدینگ را به شکل روزنامه وار نخوانید. در زمان خواندن باید زیر تمامی جملات و کلمه کلیدی متن خط بکشید و به آن ها دقت کنید.

 

💢 داشتن تمرین زیاد

داشتن تمرین زیاد روشی است که می تواند کمک زیادی به شما در زدن تست های ریدینگ کند. به طور معمول، دانش آموزانی با عملکرد نامطلوب در پاسخدهی به سوالات ریدینگ تمایل زیادی به حل تمرین های خارج از آزمون های آزمایشی از خود نشان نمی دهند.

اما به خاطر داشته باشید که زمانی به مؤفقیت دست پیدا می کنید که با ضعف ها و مشکلاتتان در مطالعه روبرو شوید. این موضوع یکی از مهم ترین راهکارهای مطالعه رتبه های برتر است.

 

💢 قبل از اینکه وقت زیادی را برای مطالعه یک قسمت از متن صرف نمایید، مطمئن شوید که کل آن را بررسی کرده‌اید. لطفا به تعداد پاراگراف‌ها و تعداد سوالات مربوط به هر بخش توجه کنید. لطفا اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای پاسخ دادن به تمام سوالات را دارید.

لطفا تمرکز خود را بر روی سوالات قرار دهید. گاهی اوقات ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد، اما لطفا سوالات را قبل از خواندن متن مربوطه مطالعه کنید.

همچنین لطفا به تمام گزینه‌ها نگاه کنید، به‌خصوص اگر سوال، صحیح‌ترین پاسخ را از شما می‌خواهد. این گاهی به این معنا است که چندین پاسخ تقریبا درست در گزینه‌ها وجود دارد.

اگر در ابتدا ترجیح دادید از روی یک سوال گذشت کنید، لطفا نترسید و این کار را انجام دهید. به سراغ سوالاتی بروید که پاسخ آن‌ها را می‌دانید و بعدا به سوال‌های دشوارتر برگردید.

لطفا به نکات زیر در مورد متن توجه کنید:

تعدادی از سوالات شما نیازمند درک مطلب هستند که شما باید تعریف یک کلمه را در متن پیدا کنید.

بسیاری از این عبارات با استفاده از قلم مورب (ایتالیک) نوشته شده‌اند، بنابراین قبل از وقت گذاشتن برای خواندن کل متن، این کلمات را بررسی کنید.

می‌توانید از اطلاعات موجود در اطراف کلمه استفاده کنید تا معنی آن را فهمید. یکی از ترفندهای مفید برای درک ایده اصلی متن در تست ریدینگ زبان این است که ابتدا و انتهای متن را بررسی کنید، اگر مطلبی در هر دو طرف تکرار‌شده‌است، احتمالا ایده اصلی همان است.

همچنین، لطفا وقت کافی را صرف بررسی مجدد تمام پاسخ‌های خود کنید. علاوه بر این، نباید فقط یکبار متن را بخوانید. گاهی اوقات ضروری است آن را دو بار، سه بار یا بیشتر مطالعه کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

استفاده از تکنیک حذف گزینه در آشنایی با تکنیک ریدینگ کنکور و سایر آزمون‌های آزمایشی بد نیست. اگر می‌خواهید بدانید، همیشه انواعی از گزینه‌ها وجود دارند که معمولا اشتباه هستند و می‌توان آن‌ها را حذف کرد.

تجربه اینگونه ثبا کرده است که اگر از اصطلاحی مانند هرگز و یا همیشه استفاده شود، آن صحیح نمی باشد.

بعضی اوقات چند گزینه تقریبا یکسان وجود دارند که مفهوم آن‌ها فقط با عبارات مختلف دوباره بیان‌شده‌است، این گزینه‌ها احتمالا غلط هستند.

💢 روشی را انتخاب کنید که با آن راحت تر هستید

در این جا چند روش حل تست های ریدینگ کنکور را به شما معرفی کردیم. شما بعد از تجربه استفاده از هر کدام از آن ها می توانید تکنیک حل تست ریدینگ کنکور مناسب خود را بیابید.

این روش ها غیر قابل انعطاف و مطلق نیستند و می توانید با توجه به عادت ها و نیازهای خود از آن ها استفاده کنید.

مطمئن باشید که با به کارگیری این روش ها و استراتژی های کاربردی و مهم و البته کمی تمرین می توانید به آسانی از عهده زدن تست های ریدینگ کنکور بربیایید و درصد بالایی را در درس زبان انگلیسی بدست آورید.

در صورت نیاز به کسب اطلاع از روش های بیشتر و دقیق تر تست زنی ریدینگ کنکور با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید.

تکنیک های حل تست های ریدینگ کنکور

برای مطالعه مقاله بهترین ساعت مطالعه کنکور، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

تکنیک زمان‌های نقصانی، روشی موثر برای آزمون‌دهی در کنکور

👈 این تکنیک یکی از روش‌های مدیریت زمان و آزمون‌دهی در کنکور است که به‌عنوان مکملی برای تکنیک ضربدر منها عمل می‌کند. داوطلب در این تکنیک برای پاسخ‌گویی به هر مبحث، بازه‌ای زمانی مشخص را در نظر می‌گیرد، به حل تست‌ها می‌پردازد و پس از اتمام حل تست‌ها، سوالاتی که شک و تردید در ذهن دارد را برای مرور مطالب نگهداری می‌کند تا از آن استفاده کند.

نمره منفی در آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری، تاثیر زیادی در نتیجه این آزمون‌ها دارد. بهترین روش در مواجهه با تست‌های شک و تردید، مطالعه دقیق دانش خود در آن مبحث است.

به‌عنوان مثال، اگر آن مبحث را مطالعه نکرده‌ایم، از پاسخ دادن به آن خودداری کرده و اگر مطالعه و تمرین مبحث را انجام داده‌ایم، بر روی گزینه‌ها بیشتر فکر کرده و گزینه‌ای را انتخاب می‌کنیم که مطمئن‌تر به نظر می‌رسد زیرا احتمال درست بودن آن وجود دارد.

چگونگی دستیابی به موفقیت در کنکور زبان انگلیسی

👈 در صورتی که تمام تلاش خود را به کار بگیرید و به نکات گفته‌شده‌در این مطلب به‌خوبی عمل کنید، دستیابی به یک درصد ایده‌آل در درس زبان انگلیسی دیگر غیرممکن نیست، حتی اگر الان تصور می‌کنید در این درس بسیار ضعیف هستید.

تمامی آنچه برای موفقیت و پاسخ به انواع سوالات زبان در کنکور نیاز دارید، در موارد زیر خلاصه می‌شود که در بخش‌های بعد نحوه مطالعه و کسب هر مهارت را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

تسلط به گرامر داشتن دایره واژگان وسیع مهارت درک مطلب و استدلال تکنیک‌های تست‌زنی زبان انگلیسی کنکور جمع‌بندی درست آموخته‌ها مدیریت زمان کنترل استرس

آموزش تکنیک زمان های نقصانی برای کنکور روی لینک کلیک کنید. 

نکاتی در خصوص تست زدن ریدینگ کنکور

👈 تست زدن ریدینگ کنکور نیاز به تمرکز، استراتژی و مهارت دارد. در اینجا برخی از روش‌هایی که می‌توانید برای افزایش کارایی خود در این بخش از کنکور استفاده کنید را بیان می‌کنیم.

🔵 تمرین منظم

مانند هر مهارت دیگری، تقویت مهارت خواندن انگلیسی نیاز به تمرین دارد. هر چه بیشتر بخوانید، سرعت خواندن و فهم متن شما بهتر خواهد شد.

🔵 تکنیک‌های خواندن

یاد بگیرید چگونه برای خواندن مطالب طولانی استراتژی ایجاد کنید. برای مثال، شاید بتوانید از روش سکیمینگ (خواندن سریع برای گرفتن ایده کلی) یا اسکنینگ (جستجو برای اطلاعات خاص) استفاده کنید.

🔵 واژگان

افزایش دایره واژگان خود یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش سرعت و فهم خواندن است. سعی کنید واژگان جدید را در زمینه‌های مختلف یاد بگیرید.

🔵 تمرین با سوالات کنکور

تمرین با سوالات کنکور قدیمی می‌تواند به شما کمک کند تا با نوع سوالاتی که ممکن است در آزمون با آن‌ها مواجه شوید، آشنا شوید.

🔵 آمادگی روانی

آمادگی روانی همچنین یک جزئ مهم در موفقیت در بخش ریدینگ کنکور است. سعی کنید آرام باشید و به خودتان اعتماد داشته باشید.

امیدواریم این روش‌ها به شما کمک کند تا در بخش ریدینگ کنکور موفق باشید. برای مشاوره کنکور آنلاین با مشاورین ایران تحصیل در ا رتباط باشید.

نکاتی در خصوص تست زدن ریدینگ کنکور 

جهت اطلاع از برنامه ریزی رتبه های برتر کنکور کلیک نمایید.

خلاصه مطلب

روش تست زدن ریدینگ کنکوربرای کسب نمره خوب در آزمون‌های تستی زبان انگلیسی اهمیت بسیاری دارد. اگرچه آشنایی با لغات و گرامر انگلیسی و دانش زبانی برای درک مطلب مهم است، اما با توجه به تعیین‌کننده بودن زمان در آزمون‌هایی مانند کنکور، آشنایی با تکنیک ریدینگ کنکور که سرعت پاسخ‌گویی را افزایش می‌دهد، ضروری است.

با به‌کارگیری این تکنیک‌ها، شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه با متن انگلیسی ارتباط برقرار کنید، مفاهیم را ترکیب کنید، ایده مطلب را تجسم کنید، استنتاج کنید و اهمیت هر بخش را تعیین کنید.

به یاد داشته باشید که تمامی مهارت‌ها، تکنیک‌ها و نکاتی که در این مقاله ذکر شد، تنها هنگامی به کار شما می‌آیند که دست از تمرین مداوم برندارید و با مطالعه دقیق کتاب درسی، درسنامه‌های معتبر، استفاده از کتب تستی، زدن تست ریدینگ زبان و شرکت در آزمون‌های آزمایشی، تسلط خود را افزایش دهید.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله روش تست زدن ریدینگ کنکور کلیک نمایید.

5/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

علت اهمیت یادگیری روش تست زنی ریدینگ کنکور چیست؟

از آن جایی که زمان برای پاسخگویی به سوالات ریدینگ کم است و البته بخش زیادی از سوالات زبان شامل این سوالات هستند یادگیری این تکنیک ضرورت دارد.

بهترین تکنیک حل تست های ریدینگ کنکور برای داوطلبان چه می تواند باشد؟

باید عرض کنیم که تکنیک مشخصی جهت تعمیم به تمام داوطلبان نیست و انتخاب بهترین تکنیک با توجه به تجربه استفاده فرد از آن ها صورت می گیرد.

آیا استفاده از روش اسکیمینگ به عنوان روش تست زنی ریدینگ کنکور می تواند مؤثر باشد؟

بله. این روش می تواند کمک زیادی به شما در تست زنی ریدینگ کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • چگونه تست بزنیم تا موفق شویم

  چگونه تست بزنیم تا موفق شویم؟ { 10 اصل مهم تست زنی}

  چگونه تست بزنیم تا در کنکور بتوانیم موفق شویم؟ در این مقاله 10 اصل تست زنی در کنکور را برای شما شرح می دهیم .در دوران تحصیل در مدارس به دلیل تشریحی بودن امتحانات و عادت برای موفقیت در امتحانات...
 • افزایش سرعت تست زنی کنکور

  افزایش سرعت تست زنی کنکور

  آیا تکنیک های تست زنی را بلد هستید و می دانید یکی از مواردی که می‌تواند باعث کسب رتبه بالا در کنکور شود بالا بودن سرعت تست زنی می باشد. توجه داشته باشید بسیاری از افراد نمی توانند با سرعت...
 • روش dls در شیمی کنکور

  روش dls در شیمی کنکور

  آیا با روش dls در شیمی کنکور ، آشنایی دارید؟ این روش یکی از جدیدترین و به روزترین تکنیک های تست زنی در کنکور است که با استفاده از آن می توانید به تمامی سوالات از جمله استوکیومتری و… پاسخ...
 • روش سریع محاسبات استوکیومتری

  روش سریع محاسبات استوکیومتری

  روش سریع محاسبات استوکیومتری مشخص شده است. شیمی یکی از دروس تخصصی رشته های ریاضی و تجربی است و داوطلبان این دو گروه باید درصد خوبی از این درس را کسب نمانید تا به رتبه مورد نظر خود برسند. در...
تماس با مشاور