ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۱۴۵
 • تاریخ بروزرسانی: ۸ خرداد ۱۴۰۳
معافیت سربازان فراری متأهل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان اخذ معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ معافیت سربازان متأهل؛ همانند معافیت‌های دیگر یکی از بحث‌های مهم سازمان نظام وظیفه محسوب می‌شود که در حال حاضر قوانین مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. به این ترتیب افراد می‌توانند با مراجعه یه سایت سازمان نظام وظیفه قوانین مربوطه را بررسی نمایند.

هر سال سربازان زیادی به دنبال کسب اطلاعات در این زمینه هستند، چراکه گرفتن معافیت تنها راهی است که از طریق آن افراد می‌توانند کارت معافیت خدمت خود را دریافت کرده و از خدمت سربازی معاف شوند. در سال 1402 و 1403 قانونی برای کاهش خدمت سربازی مشمولین غایب مجرد و متاهل در نظر گرفته شده است. به طوری که متاهلین دارای دو یا سه فرزند می‌توانند به طور کامل معاف شوند.

منظور از سرباز فراری چیست؟

سرباز فراری شخصی است که در حین خدمت سربازی، به مدت 15 روز غیبت کند. این غیبت ممکن است بنا به شرایطی متفاوت اتفاق بیافتد. اگر فرد برای اولین بار غیبت کرده باشد، به طوری که تا 60 روز ادامه دار شود، موضوع باید در یگان خدمت مشمول مورد بررسی قرار بگیرد. در چنین حالتی بایستی کمیسیون یگان ویژه تشکیل شود و وضعیت و مشکلات سرباز فراری برای تعیین تکلیف بررسی شود.

اگر سرباز برای بار دوم فرار کرده باشد و بیش از 60 روز از فرار وی طول کشیده باشد، پرونده به سازمان قضایی نیروهای مسلح ارجاع داده شده و پس از رسیدگی رأی نهایی صادر می‌شود. در این صورت معمولا مشمول فراری باید جریمه نقدی به سازمان نظام وظیفه vazifeh.police.ir بپردازد. ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده چنانچه افراد مشمول خدمت نظام وظیفه و سربازان فراری در اسرع وقت خود را معرفی کنند، از مزایایی چون افزایش حقوق برخوردار خواهند بود.

اطلاع از معافیت سربازی متاهلین و شرایط آن برای مشمولین از اهمیت بالایی برخوردار است؛ یعنی افرادی که متاهل هستند منتهی فرزندی ندارند، نمی‎‌توانند از رفتن به خدمت سربازی، معاف شوند؛ بنابراین در صورتی که به موقع برای اعزام به خدمت اقدامی نکنند، سرباز فراری محسوب می‌شوند.

آیین نامه شرایط سربازان فراری متأهل

افرادی که به دنبال اخذ معافیت هستند، باید از مدارک مورد نیاز معافیت خدمت سربازی، مدت زمان غیبت و سایر مباحث مربوط به آن اطلاع کسب کنند؛ اما بسیاری از افراد این سوال را دارند که آیا امکان معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ شرایط دریافت آن چیست؟

در حال حاضر انواع معافیت‌ها از طریق سازمان نظام وظیفه معرفی شده است. کسری خدمت یکی از موقعیت‌هایی است که افراد می‌توانند مدت کمتری را در خدمت خود سپری کنند؛ زیرا معافیت سربازی تنها برای عده‌ای لحاظ خواهد شد.

قوانین مربوط به سربازان فراری متأهل، توسط سازمان نظام وظیفه تصویب شده است. این قوانین به افراد مشمول کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانند مشکل خود را پیگیری نمایند. قوانین مربوط به سربازان فراری متأهل هر سال در حال تغییر و به‌روزرسانی است.

سرباز فراری متأهل افرادی هستند که به خدمت وظیفه اعزام می‌شوند و پس از گذراندن دوره آموزشی، زمانی که برای مرخصی از ارگان خارج شده‌اند، بعد از 15 روز مجدد بازنگشته‌اند. اگر این افراد توسط نیروی انتظامی شناخته شوند، دستگیر شده و باید به پادگان اعزام گردند.

جهت اطلاع از بخشش غیبت سربازان متأهل کلیک کنید.

شرایط سربازان فراری متاهل

با این حساب افرادی که متأهل هستند، شرایط بهتری نسبت به افراد مجرد دارند. چراکه از مزایای بیشتری در طول سربازی بهره‌مند می‌شوند و میزان مرخصی آن‌ها از سایرین بیشتر است؛ علاوه بر این نحوه دریافت معافیت سربازان فراری متأهل، سوالی است که افراد مختلفی با آن درگیر هستند.

باید بگوییم در حال حاضر متأهلین می‌توانند از کسری خدمت یا امریه استفاده کنند. برخی از افراد شرایط مناسبی دارند و پس از آغاز دوره مشمولیت به دنبال ثبت درخواست معافیت هستند. برخی دیگر نیز از کسری خدمت بهره‌مند شده و برخی نیز بین شش تا یک سال می‌توانند مدت سربازی خود را کاهش دهند.

در مجموع قوانین برای افرادی که جزو سربازان فراری به حساب می‌آیند، چنانچه مشمول غیبت باشند، شرایط سختی برای آن‌ها وجود خواهد داشت که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • محرومیت جهت استفاده از خدمات رفاهی و اجتماعی.
 • ترس از دستگیری و اعزام مجدد به خدمت نظام وظیفه سربازی.
 • پرداخت کردن جریمه مربوط به سازمان نظام وظیفه.
 • تحمل کردن مجازات های مختلف و در بعضی موارد حبس و زندانی شدن جهت ادامه دادن فرار از خدمت نظام وظیفه سربازی.

اخذ معافیت سربازان فراری متأهل

معافیت سربازان فراری متأهل دغدغه بسیاری از افراد مشمول است، چراکه با داشتن غیبت با محرومیت‌هایی مواجه خواهند شد که به جای آن مایل به اخذ معافیت هستند. در سال‌های گذشته سربازان فراری می‌توانستند با پرداخت جریمه نقدی از سربازی معاف شوند؛ اما امروزه این قانون وجود ندارد و فرد حتما باید به خدمت اعزام شود.

با این حال به جای دریافت معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی؛ قوانینی جهت دریافت کسری خدمت برای متأهلین تعریف شده است که سربازان می‌توانند با توجه به این شرایط امکان کاهش دادن طول دوران خدمت را خواهند داشت. با توجه به قوانین، فرد متأهل که به خاطر تأهل می‌تواند سه ماه کسری خدمت دریافت کند،  چنانچه دارای فرزند باشد، به ازای سه فرزند به طور کامل معاف خواهد شد. معافیت سربازی متاهلین دارای 2 فرزند یا بیشتر یکی از قوانین جدید برای مشمولین متاهل است.

معافیت سربازان فراری متاهل با دو فرزند

بعد از سال 1402 به منظور تحکیم بنیاد خانواده و مسئولیت‌پذیری در قبال همسر و فرزندان، قانونی برای سربازان فراری متاهل با دو فرزند و سه فرزند به تصویب رسیده است. طبق این فانون جدید،  مشمولین خدمت سربازی بالای 35 سال سن، دارای دو فرزند، از خدمت در نظام وظیفه معاف می‌شوند. به علاوه کسانی که بیشتر از دو فرزند داشته باشند؛ حتی از قبل 35 سالگی، از خدمت معاف می‌شوند.

سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرایط افراد، متاهل و یا مجرد بودن، مزایای را در نطر گرفته‌اند. به همین خاطر در صورتی که طبق قانون، یکی از این شرایط گفته شده را داشته باشید، می‌توانید از خدمت سربازی به طور کلی معاف شوید. البته برخی از مشمولین متاهل و دارای دو الی سه فرزند، معاف از رزم هستند.

معافیت سربازان فراری متاهل با دو فرزند

معافیت سربازان فراری بالای هشت سال

سربازان فراری که بیشتر از هشت سال به عنوان سرباز فراری هتسند و در هیچ ارگانی خدمت نکرده‌اند، می‌توانند از معافیت برخوردار شوند. البته این مورد برای افرادی است که تا 95 به مدت 8 سال به عنوان سرباز فراری بوده‌اند. طبق قانون جدید سازمان نظام وظیفه عمومی، افرادی که به مدت هشت سال از غیبت‌شان گذشته باشد، به جای خدمت سربازی پیوسته می‌توانند با خدمت سربازی ناپیوسته به مدت 2 تا 8 سال، سربازی خود را تمام کنند.

سربازان فراری می‌بایست قرارداد ستاد نیروهای مسلح قرارداد امضا کنند و متعهد شوند که هفته‌ای 64 ساعت برای این ارگان خدمت کنند. سربازان فراری با عهد این قرارداد از مهارت‌های خود در نیروهای مسلح استفاده کرده و می‌توانند به راحتی بعد از اتمام این دوره خدمت خود را بگذرانند و گواهی پایان خدمت خود را دریافت نمایند. گفتنی است طرح سربازی ناپیوسته از سال 1401 توسط سپاه پاسداران مطرح شده است.

معافیت سربازان فراری بالای ده سال

در حال حاضر هیچ معافیت قانونی بعد از سال 95 برای سربازان فراری که به مدت 10 سال غیبت داشته‌اند، اعلام نشده است. با این حال آن دسته از افرادی که به مدت ده سال سرباز فراری بوده‌اند با پرداخت جریمه نقدی می‌توانند شانس معافیت از خدمت را داشته باشند. میزان جریمه نقدی براساس تحصیل، مدرک دانشگاهی و متاهل یا مجرد بودن فرد بستگی دارد.

البته میزان درصد جریمه نیز طبق قانون طرح معافیت خدمت سربازان فراری مشخص شده است. افراد به ازای هر سال غیبت، باید 10 درصد بیشتر از مبلغ خرید سربازی به نظام وظیفه عمومی بپردازند. گفتنی است این قانون برای سربازان فراری قبل از سال 95 بوده و در حال حاضر برای سربازان فراری ارتش و سپاه، صدق نمی‌کند. به این ترتیب مشمولان می‌توانند طبق قانون جدیدی که برای سربازان فراری بالای هشت سال در نظر گرفته شده، دوره خدمت سربازی خود را به صورت ناپیوسته بگذرانند.

معافیت سربازان فراری بالای ده سال

خلاصه مقاله معافیت سربازان فراری متاهل

در این مقاله سعی کردیم در ارتباط با شرایط و قوانین معافیت سربازان فراری متأهل صحبت کنیم.  افرادی که از خدمت سربازی فرار می‌کنند یا بیش از 60 روز غیبت داشته باشند، توسط سازمان نظام وظیفه یا یگان خدمتی خود مورد تعقیب قرار خواهند گرفت و پرونده آن‌ها بررسی خواهد شد. بسیاری از مشمولین این سوال را دارند که آیا امکان اخذ معافیت برای سربازان متأهل فراری وجود دارد؟

در حال حاضر سربازان فراری متأهل  می‌توانند از شرایط کسری خدمت یا امریه استفاده کنند و با داشتن فرزند می‌توانند از معافیت دائم برخوردار شوند. البته این شرایط متغیر و متفاوت است. مشمولین غایب متاهل دارای دو فرزند، در صورتی که بالای 35 سال سن داشته باشند، معاف هستند. مشمولین دارای سه فرزند، در هر سنی که باشند، از خدمت معاف هستند.

برای دانلود pdf مقاله معافیت سربازان متاهل فراری روی لینک کلیک کنید.

4.4/5 - (13 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سربازان فراری متأهل چه کسانی هستند؟

سرباز فراری شخصی است که به دلیل تأهل بیش از 60 روز از خدمت نظام وظیفه خود غیبت کرده است.

شرایط معافیت سربازی فراری متأهل چیست؟

در حال حاضر برای سربازان فراری متأهل شرایطی تعریف نشده و این افراد باید خدمت سربازی خود را سپری کنند.

معافیت خدمت سربازان متأهل دارای دو فرزند چگونه است؟

این افراد با داشتن دو فرزند در صورتی که بالای 35 سال باشند، از خدمت به طور کامل معاف شوند.

نظرات

145 دیدگاه دربارهٔ «معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo ariya گفت:

  باعرض سلام خدمت شما عزیزان که پاسخگویی رایگان رو ارائه میدید
  خدمت شما عرض شود من 92 بعد اموزشی یگان تقسیم شدیم و به دلیل مشکل اعصاب وروان و یه سری مشکلات مرخصی گرفتم و دیگه برنگشتم
  و در کمسیون پزشکی اعصاب روان معاف از رزم و انتقال به شهر خودم تصمیم شد ولی انتقال ندادن بار ها نامه های متعددی از شخص های بزرگ زده شد و انتقال ندادن و الان چند سالی میگذره
  سوال اولم خواستم بدونم اگر برگردم متاهل هستم میتونم بلا فاصله به شهر خودم منتقل شم؟
  سوال دوم اموزشی رو گذروندم تجدید دوره اموزشی میشم؟
  سوال سوم اینکه میتونم وقتی متاهل هستم روز برگ در شهر خودم باشم؟
  از شما سپاس گزارم

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله شما در صورت متاهل بودن امکان انتقالی گرفتن بدون هیچ‌مانعی را دارید بابت روزبرگ و اموزشیاین امکان را دارید با شماره۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷تماس بگیرید و با کارشناس ارشد نظام وظیفه اقای صانعی صحبت بفرمایید تا کامل راهنماییتان کنند

 2. Avatar photo Alireza گفت:

  سلام وقت بخیر من ۴۸ سالمه دارای ۲ فرزند و ۲۰ ماهم خدمت کرده ام و بعد به دانشگاه رفتم و بعد انصراف دادم از سال ۸۰ تا الان دیگر سراغ خدمت نرفتم ایا معاف هستم؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   معافیت سربازان متاهل و دارای فرزند نسبت به گذشته متفاوت شده و تعداد فرزندان افزایش یافته است.
   مشاور مربوطه در این زمینه سرکار خانم طهماسبی داخلی 108 از ساعت 9 الی 17 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 پاسخگوی شما می باشد.

 3. Avatar photo کاوه گفت:

  سلام من۲۰ سال اصلا دفترچه نفرستادم دوفرزند دارم ۴۰ سالمه معاف میشم

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   شرط معافیت داشتن حداقل 3 فرزند است.

 4. Avatar photo حسین گفت:

  باسلام من 19 ماه خدمت کردم سال 92/2/19 بعد فراری شدم الان مرحله دوم فرار هستم اخرین بار سال 93/8 رفتم متاهلم و یک فرزند دارم تکلیف من چطور میشه ممنون از سایت خوبتون

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما به دلیل فرار از خدمت سرباز فراری هستید و فرار از سربازی جرم محسوب میشود و میبایست خودتان را به نظام وظیفه معرفی کنید

 5. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  بنده سال 94 از خدمت فرار کردم آیا طبق قانون 8 سال میتونم باپرداخت جریمه معاف بشم؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام فعلا این قانون اجرایی نمیشود ولی اول باید جریمه تون رو پرداخت کنید

 6. Avatar photo محسن گفت:

  سلام چند ماه هس کسری برای غیر بومی فاصله 300 کیلومترهس از منزل تایگان ؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. بین 1 تا 3 ماه کسری خواهید داشت.

  2. Avatar photo مهدی گفت:

   درودمن۴۳سالمه ساال۷۹اعزام شدم ارتش دراورومیه وبعد۶ماه خدمت دیگرنرفتم متاهل ویک فرزنددارم وشکستگی ارمچ پاداشتم وپیگیری نکردم

   1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

    سلام وقت به خیر
    شرایط معافی سربازان فراری متاهل نسبت به قبل تغییراتی داشته است.
    مشاور مربوطه در این زمینه جناب آقای فتح اللهی داخلی 104 از ساعت 17 الی 23 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن پیش کد و صفر با شماره 9099075307 پاسخگوی شما می باشد.

 7. Avatar photo علی گفت:

  باسلام من 18ماه خدمت کردم بعد فراری شدم الان متاهلم و یک فرزند دارم تکلیف من چطور میشه ممنون میشم پاسخ بدید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما هم اظافه خواهید داشت و دادسرای نظامی براسی شما لحاظ میشود وهمچنین کسری بابت متاهل و فزرزند دریافت میکنید با توجه به این که مدت خدمت 21 ماه میباشد بلکه شما 3 الی 4 ماه خدمت درنظر بگیرند

 8. Avatar photo ناصر گفت:

  سلام من سال 93رفتم سال 94 دیگه نرفتم الان 30ساله 3تا فرزند دارم آیا معافیت به من تعلق میگیره ممنون

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام باید جریمه فرار از خدمتی تون رو پرداخت کنید و برای دریافت کارت پایان خدمت سه فرزندی هنوز اجراییه ابلاغ نشده

   1. Avatar photo عبدالعزیز گفت:

    سلام من یازده ماه خدمت کردم از سال 88 سرباز فراری هستم در ضمن متأهل هستم و دارای دو فرزندم
    آیا معافیت به من تعلق میگیره

    1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

     سلام وقتتون بخیر افراد زیر چهل سال با داشتن چهار فرزند معاف هستند

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور