ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سربازی برای مشمولین خدمت، امری واجب است که معمولا باعث می‌شود افراد از تحصیل و یا از اشتغال زایی و ازدواج عقب بمانند. در این مقاله به پرسش دیرینه آقایان، شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی خواهیم پرداخت. بدون شک اغلب افراد با سوالاتی نظیر معافیت سربازی، امریه سربازی و تحصیل هم زمان با سربازی و پرسش‌های گوناگونی از این قبیل سر و کار دارند. همانطور که می‌دانید دوره خدمت ۲۴ ماه است و به عبارتی تمام وقت مشمولین سربازی را می‌گیرد، اما افراد می‌توانند بین دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دفترچه ثبت نام اعزام به خدمت را از پلیس +۱٠ دریافت کنند و پس از پایان سربازی، مجدد برای کارشناسی ارشد شرکت نمایند.

شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی

افرادی که به سن قانونی رسیده و یا بایستی به سربازی بروند تا جریمه نشوند، با سوالاتی مواجه می‌شوند که قصد داریم به هر یک از آن‌ها به صورت مجزا بپردازیم. تعویق انداختن سربازی، ادامه تحصیل و یا تحصیل هم زمان با خدمت همه این موارد از جمله پرسش‌هایی است که دارای شرایطی خاص می‌باشد. اما شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی چیست؟ افراد با چه شرایطی می‌توانند پس از خدمت در کنکور شرکت کنند و دوباره برای ادامه تحصیل اقدام کنند؟

شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی

طبق قوانین اجرایی جمهوری اسلامی ایران، مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نمی‌باشند و بایستی به این نکته توجه کنند. در غیر این صورت پس از پایان خدمت، می‌توانند در کنکور سراسری، آزاد و پیام نور شرکت نمایند. اما اگر این عده در دوره سربازی غایب شوند، در صورتی که در کنکور شرکت کنند و حتی پذیرش گردند، اجازه ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل را ندارند. البته مطابق با قانون هیچ یک از موسسات آموزشی، غیر انتفاعی و دانشگاه‌های سراسری، آزاد و پیام نور حق ثبت نام فرد مذکور را نخواهند داشت.

برخی از افراد به ناچار و زودتر از موعد برای خدما در نظام وظیفه آماده می‌شوند. اما پس از انصراف از دانشگاه با پشیمانی به دنبال راهی می‌گردند تا بتوانند پس از پایان خدمت، دوباره برای ادامه تحصیل اقدام کنند. در ادامه به شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی اشاره خواهیم کرد:

شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی
یکی از مواردی که برای ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل سربازان، واجب است، فاصله بین انصراف و اقدام برای نام نویسی می‌باشد. برخی از دانشگاه‌ها مثل آزاد، پیام نور و علمی کاربردی برای این دسته از افراد که مشتاق ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری هستند؛ چنین شرطی را وضع کرده است.
یکی دیگر از شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی، تسویه حساب مالی با دانشگاه است. داوطلب اگر از قبل شهریه پرداخت نشده‌ای داشته باشد، ابتدا بایستی شهریه ثابت و متغیر خود را به حساب دانشگاه آزاد واریز کند و بعد برای ادامه تحصیل در هر مقطع(کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری)اقدامات لازم را انجام دهد.
و در آخر با توجه به شرایط ذکر شده، در صورتی که فرد مشکلاتی در نظام وظیفه نداشته باشد، با پرداخت هزینه کمیسیون برای ثبت درخواست بازگشت به ادامه تحصیل؛ مجدد وارد دانشگاه می‌شود.
نکته: لازم به ذکر است که فاصله بین انصراف از دانشگاه و ادامه تحصیل، باید حداقل کمتر از ۵ سال باشد. با این وجود برای اطلاعات دقیق از شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 

برای مطالعه انصراف از دانشگاه و سربازی کلیک کنید.

 

ممنوعیت ادامه تحصیل بعد از سربازی

با توجه به آیین نامه 1403 افرادی که به هر دلیلی از ا دانشگاه اخراج می‌شوند و یا انصراف می‌دهند، بایستی تا پایان خدمت دوره صبر کنند. زیرا در دوره سربازی حق ادامه تحصیل را ندارند و به ناچار باید بعد از تمام شدن این دوره در صورتی که امکان تحصیل برای اخراجی‌ها و انصرافی‌ها وجود داشت، مجدد برای کنکور نام نویسی کنند.

یکی از شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی این است که برابر با تبصره ۲ قانون خدمت وظیفه عمومی، فرد دوره کاردانی خود را تمام کرده باشد. بنابراین  سربازان نمی‌توانند در هنگام خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی، پادگان را ترک کنند.

همچنین سربازان نمی‌توانند به صورت هم‌زمان در انجام خدمت، تحصیل کنند. در ضمن سنوات اولیه تحصیلی در مقطع کاردانی حداکثر دو سال و نیم است. البته در موارد خاص مثل دانشگاه شرایط کمی تغییر می‌کند و این مدت به‌ عنوان سنوات ارفاقی به مدت سه ماه قابل افزایش می‌باشد.

برای آشنایی با معافیت سربازی کلیک کنید.

هزینه بازگشت به تحصیل بعد از سربازی

بسیاری از افرادی که برای سربازی به پلیس +۱٠ مراجعه می‌کنند تا پس از تکمیل دفترچه آن را برای نظام وظیفه ارسال کنند، پس از شروع خدمت از انصراف در دانشگاه پشیمان می‌شوند. بنابراین به دنبال راهی می‌گردند تا بتوانند از شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی اطلاعاتی کسب کنند. یکی از این شرایط هزینه کمیسیون دانشگاه و ثبت درخواست بازگشت به تحصیل است.

هزینه بازگشت به تحصیل بعد از سربازی

برای دریافت مشاوره سربازی کلیک کنید.

متاسفانه مبلغ مشخصی برای این مورد وجود ندارد و با توجه به فاصله زمانی، نوع دانشگاه اینکه آزاد است یا پیام نور و یا سراسری، هزینه فرق می‌کند و فرد بایستی با تماس به دانشگاه و یا از کمک مشاوران مجرب ایران تحصیل از این دسته موارد با جزئیات کامل، اطلاعاتی دقیق و موثق کسب کند. البته لازم به ذکر است که جدا از انصرافی‌ها، افرادی که پس از پایان یکی از مقاطع می‌خواهند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند، باید برای ثبت درخواست خود مبلغی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان به حساب دانشگاه واریز نمایند.

 

برای دانلود فایل PDF شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله به شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی پرداختیم و گفتیم که فرد باید چه مواردی داشته باشد تا بتواند پس از پایان خدمت، وارد دانشگاه شود. داوطلبانی که می‌خواهند پس از سربازی دوباره تحصیل کنند بایستی به یکسری بایدها و نبایدها توجه نمایند. یکی از این بایدها، فاصله بین انصراف از دانشگاه و درخواست دوباره برای ادامه تحصیل است. این فاصله نباید بیشتر از ۵ سال باشد. همچنین یکی از نبایدها غایب نشدن فرد در نظام وظیفه است. اگر داوطلب به این مورد مهم توجه نکند، نمی‌تواند پس از پایان خدمت برای تحصیل در کنکور ثبت نام کند. بنابراین بهتر است افراد پیش از ترک تحصیل و ورود به خدمت، تمامی موارد ذکر شده را با دقت ارزیابی کنند.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی چیست؟

در متن مقاله ایران تحصیل به شرایط بازگشت به تحصیل به صورت مفصل پرداختیم.

ممنوعیت بازگشت به تحصیل بعد از سربازی چیست؟

یکی از مهم ترین ممنوعیت‌های بازگشت به تحصیل غیبت فرد در دوره خدمت است.

هزینه بازگشت به تحصیل بعد از سربازی چقدر است؟

هزینه بازگشت به تحصیل در هر دانشگاه با توجه به شرایط متفاوت می‌باشد.

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo سجاد گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد هستم و هنوز خدمت نرفتم. میخواستم بعد از ازمون جامع برم خدمت و بعد برگردم و پایان نامه رو ادامه بدم. آیا امکانش هست و اینکه بعد از تحصیل شهریه به نرخ جدید حساب میشه؟ ممنون ازشما

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان این موضوع نیست

 2. Avatar photo امین گفت:

  سلام و‌وقت بخیر
  آیا امکان ایست تحصیلی در مقطع کارشناسی و رفتن به خدمت وجود دارد؟ به زبان دیگر زمانی که هنوز تعدادی از واحدها مونده ایست تحصیل بزنیم و بریم خدمت و بعد ار خدمت بقیه دانشگاه رو ادامه بدیم!؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان را دارید و باید با دانشگاه صحبت کنید که بعد از پایان خدمت بازگشت به تحصیل بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • معافیت داشتن برادر صغیر

  معافیت داشتن برادر صغیر 1403 + مدارک و شرایط جدید

  شرایط جدید معافیت داشتن برادر صغیر اعلام شد. این معافیت به افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند این امکان را می‌دهد که با استفاده از بند مصوب مربوطه و با توجه به شرایط خود، از انجام خدمت سربازی معاف شوند...
 • مشاوره سربازی

  مشاوره سربازی + سامانه تلفنی پاسخگو 24 ساعته نظام وظیفه

  مشاوره نظام وظیفه یکی از خدمات مجموعه ایران تحصیل است که شامل مشاوره سربازی و راهنمایی در خصوص دریافت کسری خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی، انواع معافیت های پزشکی، شرایط هر فرد برای دریافت معافیت های مختلف، قوانین غیبت موجه،...
 • ثبت نام آزمون توجیهی بدو خدمت

  ثبت نام آزمون توجیهی بدو خدمت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  شرایط ثبت نام آزمون توجیهی بدو خدمت 1403 اعلام شد. برگزاری دوره های ضمن خدمت توسط دانشگاه های علوم پزشکی هر ساله انجام می شود که هدف از برگزاری آن ها ارتقای سطح علمی کارکنان و افزایش توانمندی های آن...
 • کد سخا

  کد سخا چیست؟ دریافت آنلاین اینترنتی از services.epolice.ir

  افرادی که واجد شرایط برای انجام خدمت سربازی هستند باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و مشخصات خود را به صورت کامل ارائه دهند. کد سخا (سایت خدمات الکترونیک انتظامی)، یک کد پنج رقمی است که هر یک از...
تماس با مشاور