ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

متن درخواست بازگشت به تحصیل + نکات مهم | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۸ خرداد ۱۴۰۳
متن درخواست بازگشت به تحصیل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بازگشت به تحصیل یکی از تصمیمات مهم زندگی است که می‌تواند مسیر حرفه‌ای و شخصی شما را تغییر دهد. اما این تصمیم نیاز به برنامه‌ریزی و آمادگی دارد. در این مقاله، با توجه به نکات مهم بازگشت به تحصیل، راهنمایی‌هایی برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید با اطمینان بیشتری این گام مهم را بردارید. همچنین، متن درخواست بازگشت به تحصیل را برای شما توضیح خواهیم داد تا بتوانید این فرآیند را به راحتی آغاز کنید. برای اطلاع از نحوه درخواست بازگشت به تحصیل تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نکات مهم در ارسال متن درخواست بازگشت به تحصیل

درخواست شما باید به شکلی نوشته شود که کاملا واضح و قابل فهم باشد. فرمت، ساختار و زبان استفاده‌شده‌ در درخواست بسیار مهم است. همچنین باید مطمئن شوید که درخواست شما به درستی ارسال‌شده‌است و به دست مراجع مربوطه رسیده است.

 • فرمت مناسب: از فرمت مناسب و رسمی برای نوشتن درخواست خود استفاده کنید.
 • زبان قابل فهم: از زبانی ساده و قابل فهم استفاده کنید تا همه بتوانند محتوای درخواست شما را درک کنند.
 • تاییدیه ارسال: بعد از ارسال درخواست، از دریافت تاییدیه اطمینان حاصل کنید.

نکات مهم در ارسال متن درخواست بازگشت به تحصیل

برای اطلاع از شرایط ثبت‌نام دانشجویان انصرافی در کنکور  کلیک نمایید.

چگونگی تهیه یک درخواست موفق برای بازگشت به تحصیل

تهیه یک درخواست موفق برای بازگشت به تحصیل ممکن است در ابتدا کمی ترسناک به نظر برسد، اما با استفاده از چند راهنمایی ساده، این فرآیند می‌تواند بسیار ساده‌تر شود. اولین گام در تهیه درخواست موفق، مطمئن شدن از دلایل صحیح برای بازگشت به تحصیل است.

نمونه ای از متن درخواست بازگشت به تحصیل را می توانید مشاهده نمایید. همچنین ایران تحصیل میتواند در روند نوشتن این متن به شما کمک نماید فقط کافی است با شماره های این سامانه تماس گرفته و درخواست راهنمایی نمایید.

متن درخواست بازگشت به تحصیل  دانلود 

بررسی گام‌های لازم برای بازگشت به فرآیند تحصیل

برای بازگشت موفق به فرآیند تحصیل، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و مرحله به مرحله است. ابتدا باید هدف خود را از تحصیل مجدد مشخص کنیم. آیا می‌خواهیم دانش و مهارت‌های خود را به‌روز کنیم یا قصد داریم در یک رشته جدید تحصیل کنیم؟

پس از تعیین هدف، باید بررسی کنیم که چه منابعی برای تحقق این هدف لازم است. آیا نیاز به پشتیبانی مالی داریم؟ یا باید زمان خود را مدیریت کنیم تا بتوانیم به تحصیل ادامه دهیم؟

بررسی وضعیت فعلی

برای بازگشت به تحصیل، باید وضعیت فعلی خود را بررسی کنیم. کجای فرآیند تحصیلی خود قرار داریم و چه چالش‌هایی در پیش رو داریم؟ این بررسی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهیم.

گام‌های لازم برای بازگشت به تحصیل

 • تعیین هدف: باید دقیقا بدانیم که چرا می‌خواهیم به تحصیل بازگردیم و چه چیزی را از این تجربه انتظار داریم.
 • بررسی وضعیت فعلی: کجای فرآیند تحصیلی خود قرار داریم و چه چالش‌هایی در پیش رو داریم؟ این بررسی به ما کمک می‌کند تا بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهیم.

با انجام این گام‌ها، می‌توانیم به راحتی و با اطمینان بیشتری به فرآیند تحصیل بازگردیم.

برای اطلاع از شرایط بازگشت به تحصیل بعد از سربازی کلیک کنید.

نحوه درخواست بازگشت به تحصیل برای دانشجویان انصرافی

بسیاری از دانشجویان هر ساله به دلایل مختلفی مانند بیماری، مشکلات مالی و … نمی توانند به تحصیل خود ادامه دهند و مجبور به انصراف از دانشگاه می باشند. حال برخی از این افراد پس از مدت زمانی که شرایط مجدد برای تحصیل پیدا می نمایند قصد دارند برای ادامه تحصیل خود به دانشگاه برگردند و برای این امر بتدا باید شرایط بازگشت را داشته و سپس باید متن درخواست بازگشت به تحصیل خود را به دانشگاه ارائه نماید. حال ما در ادامه به توضیح این شرایط خواهیم پرداخت:

دانشجو انصرافی باید حداکثر 5 سال از زمان انصراف آن گذشته باشد و اگر مدت زمان بیشتری از آن گذشته باشد، ادامه تحصیل برای او مقدور نخواهد بود.

اگر دانشجو به دلیل بیماری از دانشگاه انصراف داده باشد، می تواند بغد از گذشته 4 ترم به دانشگاه برگشته و مشغول به تحصیل شود. البته برای این امر باید کمیسیون پزشکی رفته و متن درخواست بازگشت به تحصیل خود را به عنوان بیمار شرح دهد.

بازگشت به تحصیل برای مقطع خاصی نمی باشد و تمامی مقاطع می توانند برای این امر اقدام نمایند.

تمامی دانشجویان آقا برای ادامه به تحصیل خود باید هیچ گونه مشکل خدمت سربازی نداشته باشند.

اگر دانشجویی در دانشگاه آزاد تحصیل کرده و بدون تسویه حساب دانشگاه را ترک کرده باشد باید ابتدا تاییدیه دانشگاه را گرفته و سپس برای ارسال متن درخواست بازگشت به تحصیل اقدام نماید.

ثبت متن درخواست بازگشت به تحصیل برای دانشجویان انصرافی بستگی به کمیسیون های آموزشی دارد.

نحوه درخواست بازگشت به تحصیل برای دانشجویان انصرافی

نحوه درخواست بازگشت به تحصیل برای جاماندگان از ثبت نام

گاهی دانشجویان به دلایلی نمی‌توانند در زمان تعیین‌شده‌ثبت نام نهایی کنند. این دانشجویان می‌توانند درخواست بازگشت به تحصیل را به دانشگاهی که در آن پذیرفته شده‌اند، ارسال کنند. متن درخواست بازگشت به تحصیل را می‌توان در سایت دانشگاه یا سایت گلستان دانشگاه‌ها پیدا کرد.

شرایط ثبت درخواست جاماندگان از تحصیل به شرح زیر است:

افراد متقاضی باید حتما در زمان مقرر و اعلام شده برای ارسال متن درخواست بازگشت به تحصیل باید اقدام نمایند.

مشکل نظام وظیفه باید برای دانشجو آقا متقاضی بر طرف شده باشد.

برای درخواست بازگشت به تحصیل افراد نباید از مدت زمان تحصیل ان ها زمان زیادی گذشته باشد.

ارسال متن درخواست بازگشت به تحصیل دارای هزینه برای کمیسیون می باشد.

برای اطلاع از بخشنامه بازگشت به تحصیل دانشگاه آزاد کلیک نمایید.

نحوه درخواست بازگشت به تحصیل برای اخراج شدگان

دانشجویان می‌توانند فقط یک بار در طول تحصیل خود از دانشگاه انصراف دهند و در رشته دیگری تحصیل کنند. آن‌ها باید تا یک سال پس از انصراف، شرایط معافیت تحصیلی خود را مشخص کنند و در دانشگاه جدید ثبت نام کنند. دانشجویانی که به دلیل اخراج از دانشگاه تحصیل خود را قطع کرده‌اند، باید درخواست بررسی شرایط ادامه تحصیل خود را ارائه دهند.

اگر دانشجویی واحدهای حد نصاب را گذرانده اما نتوانسته تحصیل خود را به اتمام برساند، با مدرک کاردانی فارغ التحصیل می‌شود. در صورت اشتباه در اخراج دانشجو، دانشگاه می‌تواند با تایید کمیسیون موارد خاص، مجوز بازگشت دانشجو به تحصیل را صادر کند.

در صورت این شرایط فرد می تواند متن درخواست بازگشت به تحصیل را به دانشگاه اعلام گرده و درخواست بازگشت دهد.

نحوه درخواست بازگشت به تحصیل علوم پزشکی

با توجه به قوانین و مقررات وزارت بهداشت در خصوص بازگشت دانشجویان علوم پزشکی به تحصیل، این دانشجویان الزامی دارند که به بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه مراجعه نمایند. در صورت عدم وجود بخشنامه‌ای مرتبط، از دستورالعمل‌های موجود استفاده نمایند. بر اساس دستورالعمل مربوط به بازگشت دانشجوی انصرافی در رشته‌های علوم پزشکی، این دانشجویان در صورت عدم تسویه حساب و گذشته نبودن بیش از دو نیمسال از تاریخ انصراف، قادر به بازگشت به تحصیل هستند، بر اساس تصمیم کمیسیون موارد خاص حوزه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی.

در صورت بیماری، دانشجو اجازه دارد تا چهار نیمسال یا چهار ترم بعد به تحصیل بازگردد، البته با توجه به تایید کمیسیون پزشکی و کمیسیون موارد خاص حوزه علوم پزشکی. اما دانشجویی که نامه انصراف ارائه و تسویه حساب کرده است، قادر به بازگشت نخواهد بود.

 

هزینه های مربوط به بازگشت به تحصیل 1403

موسسات آموزشی عالی، در زمینه بررسی درخواست‌های دانشجویی که مایل به ادامه تحصیل پس از انصراف یا عدم ثبت نام هستند، هزینه‌های متنوعی را اخذ می‌نمایند. دانشگاه‌هایی که از دانشجویان شهریه دریافت می‌نمایند، هزینه مربوط به بازگشت به تحصیل را بصورت مستقل از شهریه دانشجو اخذ می‌کنند و نمی‌توان هزینه کلی را برای دانشگاه‌ها تعیین کرد.

بطور عمومی، در صورتی که دانشجویان از زمان ثبت نام باقی مانده باشند، هزینه ۱۵۰ هزار تومانی اخذ می‌گردد. البته این مبلغ برای دانشجویان سطح کارشناسی است. دانشجویان کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۳۰۰ هزار تومانی، می‌توانند درخواست خود را برای بازگشت به تحصیل ثبت نمایند.

در سایر موارد، دانشجویانی که از دانشگاه انصراف داده‌اند و قصد بازگشت به دانشگاه را دارند، باید هزینه‌ای را به دانشگاه پرداخت نمایند. میزان هزینه بازگشت به تحصیل در ایران بستگی به عوامل متفاوتی از جمله مدت زمان انصراف دانشجو، نوع دانشگاه، دولتی و یا آزاد بودن دانشگاه، مقطع تحصیلی و… دارد و نمی‌توان هزینه دقیقی را برای آن تعیین کرد.

 

برای اطلاع از کنکور مجدد دانشجو انصرافی کلیک نمایید.

 

مشاوره بازگشت به تحصیل 1403

دانشجویان در طول دوران تحصیل ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که نیاز به دوری موقت از دانشگاه داشته باشند. برای رفع این مشکل، تسهیلاتی مانند مرخصی ترمی در نظر گرفته‌شده‌است. اما اگر دانشجویان بدون دریافت مرخصی ترمی از دانشگاه انصراف داده باشند، باید شرایط خاصی را برای بازگشت به تحصیل داشته باشند. همچنین، برای آقایانی که مشمول سرویس وظیفه هستند، بازگشت به تحصیل ممکن نیست و تنها درخواست‌های آقایانی که مشمول سرویس وظیفه نیستند، بررسی خواهد شد.

برای دریافت مشاوره می توانید با مشاورین ایران تحصیل در ارتباط باشید.

مشاوره بازگشت به تحصیل

اخبار پیرامون نحوه درخواست بازگشت به تحصیل

 • تکلیف افراد متقلب برای بازگشت به دانشگاه چیست؟

معترضانی که در آزمون مجدد سازمان سنجش مردود‌شده‌بودند، پس از تصویب استفساریه ماده ۱۱ آزمون سراسری، به دیوان عدالت اداری شکایت کردند. استاد دانشگاه می‌گوید این افراد رسما دانشجو نیستند و سازمان سنجش امکان صدور مجوز بازگشت به تحصیل برای کسانی که تقلبشان محرز‌شده‌است، ندارد. او همچنین اعلام کرد که دستور صادر‌شده‌مجال ورود هزاران متقلب به رشته‌های تاثیرگذار مانند پزشکی را فراهم می‌کند.

 • برگشت چند داوطلب به دستور دیوان عدالت 

داوطلبانی که به تخلف در آزمون‌های سراسری سال‌های ۱۴۰۰ و قبل از آن متهم شده‌بودند و با وجود حکم قطعی محکومیت، سعی در بازگشت به تحصیل داشتند. این افراد با استناد به قانون استفساریه ماده ۱۱ و با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری، خواستار بازگشت به تحصیل شدند. اما هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات آزمون سراسری در سازمان سنجش آموزش کشور، با توجه به صدور حکم قبل از ابلاغ قانون استفساریه، رای قبلی خود را حفظ کرد و اجازه به ادامه تحصیل آنان نداد.

این داوطلبان با استناد به ماده ۷۹ قانون دیوان عدالت اداری، سعی در بازگشت به تحصیل در رشته‌های مختلف داشتند. در نهایت، سازمان سنجش آموزش کشور با مستندات قانونی، مقابله با تلاش‌های این داوطلبان برای بازگشت به دانشگاه کرد.

 

خلاصه مطلب

با توجه به اینکه بازگشت به تحصیل می‌تواند یک گام بزرگ و مهم در زندگی فرد باشد، آمادگی روحی و روانی برای این مرحله حیاتی ضروری است. متن درخواست بازگشت به تحصیل نیز نیازمند توجه و دقت ویژه است. برای این منظور، باید به صورت صریح و واضح توضیح داد که چرا قصد دارید به تحصیل بازگردید و این بازگشت چه تاثیری بر آینده شما خواهد داشت. همچنین، تهیه یک درخواست موفق، با برنامه‌ریزی دقیق و تمرکز بر روی اهداف خود، می‌تواند عملی ساده و لذت‌بخش باشد. در نهایت، با توجه به اهداف تعیین شده، باید منابع مورد نیاز برای تحقق آن‌ها را بررسی و تدارک دید. با عبور از این مراحل با دقت و صبر، بازگشت به تحصیل و تحقق اهداف تحصیلی به یک روند لذت‌بخش تبدیل خواهد شد. جهت راهنمایی برای نوشتن یک متن برای بازگشت به تحصیل می توانند از مشاورین ایران تحصیل کمک بخواهید.

برای دانلود و مطالعه پی دی اف مقاله متن درخواست بازگشت به تحصیل کلیک نمایید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان حضور دانشجویانی که از دوره کارشناسی اخراج شده‌اند در آزمون کنکور سراسری به منظور ادامه تحصیل وجود دارد؟

دانشجویانی که از دوره کارشناسی اخراج‌شده‌و مدرک کاردانی یا فوق دیپلم را از محل تحصیل قبلی خود به دست آورده‌اند، در صورتی که موردی از لحاظ غیبت سربازی نداشته باشند، می‌توانند در کنکور سراسری سال بعد شرکت کنند، مشابه دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده‌اند.

شرایط بازگشت به تحصیل در دانشگاه‌ها چیست؟

برای بازگشت به تحصیل در دانشگاه ها، شرایط مشخصی را می‌بایست رعایت نمایید که یکی از مهم‌ترین آن ها، مدت زمان بازگشت به تحصیل است. لطفا جهت آگاهی از شرایط کامل، به متن مقاله مراجعه فرمایید.

چگونگی ارائه درخواست بازگشت به تحصیل چیست؟

دانشجویان محترمی که قصد بازگشت به تحصیل را دارند، باید طبق توضیحات موجود در متن مقاله، به دانشگاه مربوطه مراجعه و مراحل ثبت درخواست را طی نمایند

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • شرایط استخدام آموزش و پرورش

  شرایط استخدام آموزش و پرورش + بخشنامه جدید 1403

  امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان در رشته های مختلف به دنبال اطلاع از شرایط استخدام آموزش و پرورش هستند، چرا که فرهنگیان آموزش و پرورش و معلمان ساعات کمتری نسبت به کارمندان مشغول کار دارند و همچنین از حقوق بازنشستگی...
 • شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون

  شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون + قوانین 1403 | ایران تحصیل

  شرایط اخذ پروانه وکالت بدون آزمون اعلام شد. کلیه داوطلبان واجد شرایط می‌توانند بعد از کسب اطلاعاتی در رابطه با شرایط و ضوابط اخذ پروانه وکالت، اقدامات لازم را برای دریافت آن انجام دهند. دقت داشته باشید در صورت نداشتن...
 • دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری وکالت

  دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری وکالت سال 1403

  داوطلبان رشته حقوق برای دریافت پروانه وکالت ابتدا باید جز واجدین شرایط باشند تا بعد برای دریافت کارت ورود به جلسه آزمون وکالت اقدام نمایند. دریافت کارت، به صورت الکترونیک و با استفاده از سامانه دریافت کارت ورود به جلسه...
 • ثبت نام آزمون وکالت

  ثبت نام آزمون وکالت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  ثبت نام آزمون وکالت توسط دو نهاد قوه قضاییه و دادگستری به صورت مجزا بر گزار می‌گردد و افرادی که قصد گرفتن پروانه وکالت دارند باید در این آزمون‌ها شرکت نمایند. طبق اطلاعیه جدید، متقاضیان ثبت نام در آزمون وکالت...
تماس با مشاور