ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۱,۴۲۹
 • تاریخ بروزرسانی: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی اعلام شد. از آنجایی که شرایط خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی متفاوت است، لازم است دانشجویانی که تصمیم به این کار دارند از شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی اطلاعات لازم را کسب نمایند.

برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه دیگری را دارند، شرایط معافیت تحصیلی متفاوت تر است. این افراد ممکن است بخواهند از دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنند انصراف داده و در دانشگاهی دیگر ادامه تحصیل دهند. اما در این صورت، شرایط معافیت تحصیلی آنان به دقت باید مورد بررسی قرار گیرد.

معرفی شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی

مطابق با قانون جدید معافیت تحصیلی، دانشجویان آقا پس از انصراف از دانشگاه حداکثر تا یک سال پس از تاریخ انصراف می‌توانند وارد رشته و دانشگاه دیگری شوند و در غیر این صورت مشمول غیبت سربازی خواهند شد. این امر مبتنی بر قوانین نظام وظیفه است که باید به آن پایبند باشند.

بعلاوه مشمولان خدمت سربازی در صورتی که تحصیل آنها قبل از سنوات تحصیلی مجاز باشد، می‌توانند ادامه تحصیل دهند؛ اما اگر وارد سنوات ارفاقی شده باشند، با ادامه تحصیل آنها موافقت نخواهد شد. این نکته نشان‌دهنده اهمیت زمان‌بندی مسائل تحصیلی و نظام وظیفه برای دانشجویان است.

در نهایت باید توجه داشت که مقطع جدید تحصیلی نباید تکراری باشد؛ به عنوان مثال، دانشجوی انصرافی که قبلاً مدرک کارشناسی را دریافت کرده است، نمی‌تواند مجدداً برای دوره کارشناسی اقدام کند.

این نکته نشان‌دهنده لزوم بررسی دقیق شرایط و معیارهای ورود به دوره‌های تحصیلی است تا از هرگونه ابهامی جلوگیری شود.

معرفی شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی

شرایط دو بار انصراف از دانشگاه و سربازی

دانشجویان آقا در صورتی که برای بار اول از دانشگاه انصراف داده باشند مجاز به بازگشت به تحصیل تا یکسال هستند.

طی سال‌های اخیر برخی از دانشجویان به این قانون اعتراض کرده‌اند و آن را غیرمنطقی دانسته‌اند، به همین دلیل قانون ”استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع برای یکبار» مورد بررسی قرار گرفت؛ اما هنور تغییراتی در آن صورت نگرفته است.

دانشجویانی که برای بار دوم از تحصیل انصراف می‌دهند باید خود را آماده خدمت سربازی کنند و پس از دریافت کارت پایان خدمت مجدد در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود به تحصیل بپردازند و معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی دیگر به آنها تعلق نخواهد گرفت. در این شرایط بهتر است در خصوص تمدید معافیت تحصیلی مطالعات لازم را انجام دهید.

شرایط دو بار انصراف از دانشگاه و سربازی

 

نکات مهم انصراف از دانشگاه و سربازی

زمانی که قصد انصراف از دانشگاه و اعزام به خدمت سربازی دارید، یا بالعکس می‌خواهید از معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی بهره‌مند شوید، باید به نکات زیر توجه کنید:

قبل از اقدام به ایست خدمت سربازی، باید به دقت شرایط و مقررات مربوطه را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که شما واجد شرایط لازم برای استفاده از این فرصت هستید و می‌توانید از آن بهره‌مند شوید.

در صورتی که قصد انصراف از تحصیل را دارید و این سوال برای شما وجود دارد که چگونه معافیت تحصیلی بگیریم؟ و در عین حال از ایست خدمت سربازی استفاده می‌کنید، لازم است به موقع اقدامات لازم را انجام داده و مدارک مربوطه را به‌ دقت تهیه کنید.

پس از انصراف از دانشگاه یا اتمام خدمت سربازی، باید مسیر بعدی زندگی خود را در نظر بگیرید. این شامل ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، ورود به بازار کار، یا اقدام به کارآفرینی می‌شود که نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و تصمیم‌گیری‌های مهم است.

در صورت داشتن مشکلات پزشکی، از جمله بیماری‌های خاص، حتماً پیش از اقدام به ایست خدمت سربازی مشورت با پزشک خود را جستجو کنید تا اطمینان حاصل شود که می‌توانید از این فرصت بهره‌مند شوید.

برای انصراف از تحصیل یا ایست خدمت سربازی، نیاز به برنامه‌ریزی مالی دقیق دارید. لازم است موقعیت مالی خود را برای دوره‌های بعدی زندگی مدیریت کنید تا از مشکلات مالی جلوگیری شود.

بهتر است در مسیر اخذ معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی، با مشاوران نظام وظیفه در ارتباط باشید تا شما را به بهترین شکل راهنمایی کنند و شما را در جریان شرایط تمدید این نوع از معافیت قرار دهند.

جهت اطلاع از شرایط  وارد لینک شوید.

بخوانید : عواقب قبولی در دانشگاه و نرفتن چیست؟

نکات مهم انصراف از دانشگاه و سربازی

شرایط دریافت معافیت های تحصیلی دانشجویی

افراد پس از اتمام دوره متوسطه، لازم است برای ادامه تحصیل خود اقدام نمایند. پس از پایان دوره متوسطه ، تمامی مشمولان تا 20 سالگی زمان دارند که در کنکور پذیرفته شوند.

افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند، لازم است از سنوات مجاز برای دوره متوسطه اطلاعات لازم را کسب نمایند. اگر بعد از تمام شدن مدت زمان سنوات مجاز فرد در دانشگاه قبول نشد، به خدمت اعزام شده و پس از قبولی می‌تواند ترخیص از خدمت را دریافت نماید.

با انصراف از دانشگاه و سربازی اگر فرد قصد استفاده از معافیت تحصیلی را دارد، نباید حتی یک روز غیبت برای وی ثبت شده باشد. در غیر این صورت اجازه استفاده هیچ گونه معافیتی تحصیلی را نخواهد داشت. شرایط خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی نیز به همین شکل است.

شرایط خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی و افرادی که از دانشگاه اخراج شده و یا فارغ التحصیل شده‌اند، یکسان است پس انصراف از دانشگاه و سربازی، شرایط خاصی را برای فرد ایجاد نخواهد شد.

خلاصه مقاله شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی

اطلاع از شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی برای مشمولان نظام وظیفه بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که بسیاری از دانشجویان ممکن است در طول تحصیل تصمیم به انصراف بگیرند، به همین دلیل باید با قوانین جدید از جمله در زمینه شرایط دو بار انصراف از دانشگاه و سربازی آشنایی داشته باشند، چراکه انصراف از دانشگاه و ادامه تحصیل به عنوان یک تصمیم مهم می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای بر زندگی فرد داشته باشد.

این تصمیم باید با دقت و شناخت کافی از شرایط و قوانین مربوطه اتخاذ شود. دانشجویان باید به خوبی از این نکته آگاه باشند که تنها یک بار می‌توانند از تمدید معافیت تحصیلی برای انصراف از دانشگاه و ورود به دانشگاه دیگری استفاده کنند. بنابراین، تصمیم گیری برای انصراف از دانشگاه باید با در نظر گرفتن تمامی عواقب ممکن و با بررسی دقیق انجام شود.

برای دانلود پی دی اف مقاله شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی کلیک کنید.

2.7/5 - (16 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی برای تمام دانشجویان یکسان است؟

بله این شرایط برای تمامی دانشجویان یکسان است.

شرایط خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی چه تفاوتی با دانشجویان دیگر دارد؟

تفاوت خاصی ندارد؛ اما یک سری قوانین خاص دارد که در متن آمده است.

شرایط دوبار انصراف از دانشگاه و سربازی در حال حاضر وجود دارد یا خیر؟

این شرایط هنوز وضعیت مشخصی ندارد ؛ زیرا بخش نامه تصویب شده اما اجرا نمی شود.

برای اطلاع از شرایط خدمت سربازی برای دانشجویان انصرافی چه راهی وجود دارد؟

می توانید در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

نظرات

1,429 دیدگاه دربارهٔ «شرایط انصراف از دانشگاه و سربازی»

 1. Avatar photo عرشیا گفت:

  سلام قبلا سابقه‌ی انصراف داشتم و‌ درحال حاضر دانشجوی کارشناسی مکانیک هستم.اگه پزشکی یا دندانپزشکی قبول شم میتونم برای بار دوم انصراف بدم و معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما امکان انصرافی را دارید اما نظام وظیفه مجدد برای شما معافیت تحصیلی لحاظ نمیکند مگر واجد شرایطی باشید جهت اطلاع از این شرایط به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشد در این بخش خانم طهماسبی داخل 108در ساعات ۸.۳۰ الی ۱۷.۳۰ روزهای شنبه تا پنج شنبه با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ بدون پیش شماره از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 2. Avatar photo محمل گفت:

  با سلام من دی ماه یک سال فورجه ام تمام شده یعنی ۵ ماه پیش حدودا بنده دانشجو خارج هستم بنا به دلایلی مجبور به مرخصی شدم از دانشگاه خارج و وارد ایران شدم چند ماه پیش الان باید شهریور ماه برگردم وگرنه از دانشگاهم اخراج میشم من باید چیکار کنم ؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت بخیر
   سوال شما نیاز به برسی تخصصی تری دارد تا بتوان راهکارهایی برای شما در نظر گرفت به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشد در این بخش اقای رضایی داخلی ۱۰۹ در ساعات ۱۱ الی ۲۳ روزهای شنبه تا پنج شنبه با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ بدون پیش شماره از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 3. Avatar photo مسعود گفت:

  سلام خسته نباشید ، ببخشید من پارسال اواخر شهریور از ارشد انصراف دادم حالا الان میخواستم اقدام کنم برای اعزام به خدمت منتها من مدرک کارشناسی رو ندارم و بهم نمیدنش ، میخواستم ببینم من میتونم با نامه انصرافم از دانشگاه که پارسال در مهرماه دریافتش کردم و داخلش قید شده من دوره کارشناسی رو گذروندم برای اعزام اقدام کنم ؟ به عنوان آخرین مدرک تحصیلیم ؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   در صورت ارائه برگه سبز به دانشگاه میتوانید گواهی نامه پایان تحصیل را دریافت نمایید.
   برای مشاوره و دریافت اطلاعات در زمینه اعزام به خدمت با کارشناس مربوطه جناب آقای صانعی داخلی 112 از ساعت 16 الی 23 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون پیش کد و صفر با شماره 9099075307 تماس بگیرید.

   1. Avatar photo مسعود گفت:

    یعنی میفرمایید که ابتدا با نامه انصراف اقدام کنم برای اعزام ، بعد از اومدن برگ سبز مدرکم رو دریافت کنم و تحویل پلیس بعلاوه ۱۰ بدم ؟

    1. Avatar photo ranjbar گفت:

     سلام وقت بخیر
     بله

 4. Avatar photo مهر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من در مقطع کاردانی دو ترم رو در دانشگاه علمی و کاربردی خوندم و میخوام برای اولین بار انصراف بدم .
  اینکه اگر امسال هم قبول بشم با توجه به اینکه انصراف دادم میتونم برم دانشگاه درسته؟
  و اگر انصراف بدم فرجه یکساله برای مطالعه برای کنکور 1404 را خواهم داشت؟

  1. Avatar photo ranjbar گفت:

   سلام وقت لخیر
   شما بعد از انصرافی دارای فرجه ۱ ساله میباشید و مجدد هم میتوانید دانشگاه ثبت نام کنید اما باید توجه داشته باشید که بابت انصرافی ترم های گذرانده شما هم‌ملاک میباشد تا بتوانید مجددد دانشگاه ثبت نام کنید جهت اطلاع از نحوه انصرافی به منظور برسی تخصصی تر با توجه به شرایط ویژه شما این امکان را دارید با کارشناس ارشد در این بخش اقای رضایی داخلی ۱۰۹در ساعات ۱۷ الی ۲۳ روزهای شنبه تا پنج شنبه با شماره ۹۰۹۹۰۷۵۳۰۷ بدون پیش شماره از طریق تلفن ثابت تماس بگیرید تا تمامی اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند

 5. Avatar photo علی.م گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من ترم دوم کاردانی دانشگاه علمی کاربردی رو تموم کردم و الان قبل شروع ترم سوم میخوام انصراف بدم اگر الان انصراف بدم معافیت یکساله تا نتایج کنکور سال ۱۴۰۴ خواهم داشت؟ و اینکه اگر امسال قبول بشم مشکلی در ثبت نام پیش نمیاد؟

  1. Avatar photo کارشناس 2 گفت:

   سلام وقت به خیر
   یکی از شرایط انصراف از دانشگاه پرداخت جریمه و داشتن معافیت یکساله است.
   برای اطلاع از نحوه و شرایط انصراف با کارشناس مربوطه سرکار خانم همامی داخلی 102 از ساعت 12 الی 20 روزهای شنبه تا پنجشنبه از طریق تلفن ثابت بدون پیش کد و صفر با شماره 9099075307 تماس بگیرید.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور