ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

معافیت سربازی + شرایط قانون جدید معافیت نظام وظیفه 1403

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۳۲
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
معافیت سربازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس با مشاوران معافیت سربازی

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معافیت سربازی راهی است برای افرادی که بنا به هر دلیلی امکان رفتن به خدمت سربازی و سپری کردن این دوران نسبتا طولانی را ندارند. اما در این میان هر فرد مشمول باید قبل از هر اقدامی برای دریافت این امتیاز مهم از انواع معافیت سربازی و همین طور شرایط معافیت سربازی اطلاعات کافی داشته باشد تا بتواند برای معافیت خدمت سربازی اقدام کند.

از این رو، در این نوشته در خصوص قانون جدید معافیت سربازی صحبت خواهیم کرد. از طرفی سعی داریم شما را با معافیت از سربازی در ایران آشنا کنیم. همچنین می‌خواهیم در رابطه با قانون جدید معافیت سربازی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قانون جدید معافیت سربازی

خبر فوری معافیت سربازی در سال جاری به این صورت می‌باشد که بر اساس قوانین جدید معافیت سربازی اخذ معافیت پزشکی از خدمت نظام وظیفه به دلیل بروز برخی بیماری‌های جسمی یا روانی ممکن است، با این شرط که بیماری مورد تایید شورای پزشکی نظام وظیفه قرار گیرد.

👈 لطفا توجه داشته باشید که قوانین جدید معافیت از خدمت سربازی برای انواع معافیت سربازی به شرح زیر است:

۱. مشمولان دارای خالکوبی در شرایط خاص، مشمول این قانون می‌شوند.

۲. مشمولان دارای ۳ و ۴ فرزند با شرایط سنی خاص نیز از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

۳. ساکنان جزایر خلیج همیشه فارس بر اساس قانون جدید معافیت سربازی، از وظیفه نظامی معاف می‌باشند.

۴. مددجویان سازمان بهزیستی نیز از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

۵. همچنین افرادی که دارای تراکم استخوان هستند نیز بر اساس قانون جدید معافیت سربازی، از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

برای اطلاع از قانون جدید معافیت سربازی سال جدید و اطلاع از خبر فوری معافیت سربازی با مشاورین ایران تحصیل با شماره 9099075307 در ارتباط باشید.

انواع معافیت سربازی

معافیت از سربازی در ایران به دو گروه کلی تقسیم می‌شود: معافیت دائم و معافیت موقت. معافیت دائم شامل معافیت مدرک تحصیلی، سن، بیماری، تاهل، و داشتن فرزند است. این نوع معافیت به سربازان این امکان را داده که قبل یا حین خدمت سربازی نیز معاف شوند.

اما معافیت موقت نیز شامل مواردی مانند تحصیل، ایست خدمت، پزشکی، و کفالت می‌شود. از این رو سربازان مشمول این نوع معافیت، باید پس از پایان دوره معافیت موقت، باید دوباره برای بررسی مراجعه کنند. بنابراین ممکن است جز مشمولین معافیت سربازی قرار گیرند و یا برای خدمت در نظام آماده شوند.

💢 انواع معافیت خدمت سربازی به شرح زیر است:

انواع معافیت دائم
معافیت پزشکی معافیت موارد خاص معافیت متاهلین بالای ۴۰ سال معافیت با خرید خدمت سربازی
معافیت کفالت معافیت عفو رهبری معافیت سربازی متاهلین معافیت ایثارگری
معافیت ماده ۶ بهزیستی معافیت کمیته امداد معافیت ساکنین جزایر خلیج فارس معافیت متاهلین کمتر از ۴۰ سال

انواع معافیت سربازی موقت

انواع معافیت موقت
معافیت موقت کفالت معافیت موقت حین تحصیل معافیت موقت پزشکی معافیت موقت ایست خدمت

برای دریافت مشاوره رایگان نظام وظیفه و اطلاع از خبر فوری معافیت سربازی می‌توانید همین حالا با کارشناسان حرفه‌ای ایران تحصیل با شماره تلفن ثابت 9099075307 تماس بگیرید تا شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند.

برای دریافت مشاوره سربازی کلیک کنید.

شرایط معافیت سربازی دائم

👈 معافیت‌های دائم، همان‌طور که گفتیم، باعث می‌شود فرد مشمول به طور کامل از خدمت سربازی معاف شود و در هر مرحله‌ای، حتی اگر در حین خدمت یا سرباز فراری باشد، بتواند معافیت بگیرد. به عنوان مثال یکی از معافیت‌های دائم معافیت اعصاب روان است. برای آشنایی با انواع معافیت دائم و شرایط معافیت سربازی به موارد زیر توجه نمایید:

شرایط معافیت پزشکی

👈 معافیت‌های پزشکی مربوط به بیماری‌هایی است که فرد را ناتوان کرده و از شرایط عادی زندگی دور کرده است. تقریبا هر بیماری‌ای که فکرش را بکنید، در ۱۷ بخش و بیش از ۳۰۰‌ بند توسط نظام وظیفه تدوین‌ شده‌ است که بر اساس آن می‌توان معافیت گرفت.

در معافیت پزشکی، شرایط سنی یا غیبت سربازی وجود ندارد، اما یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای صدور معافیت در نظر گرفته می‌شود، مدرک تحصیلی است.

بنابراین، هر چقدر مدرک تحصیلی بالاتر باشد، امکان معافیت کمتر خواهد شد. همچنین، در اکثر بیماری‌ها، نمی‌توان در حین تحصیل برای معافیت اقدام کرد. در صورتی که مشکل جسمی داشته باشد، می‌تواند معاف از رزم شود.

شرایط معافیت کفالت

👈 طبق خبر فوری معافیت سربازی در صورتی که والدین فرد به دلایل مختلف قادر به تامین نیازهای خانواده نباشند یا از هم جدا‌ شده‌ باشند، فرد می‌تواند در این شرایط کفالت از والدین یا دیگر اعضای خانواده خود را بگیرد.

لازم به ذکر است که این امر محدود به والدین نیست و فرد می‌تواند کفالت از برادران، خواهران، مادربزرگ و پدربزرگ خود را نیز دریافت کند. البته هرکدام دارای شرایط خاص و جداگانه‌ای است.

در معافیت از سربازی مدرک تحصیلی اهمیتی ندارد، اما شرایطی همچون عدم غیبت از خدمت سربازی، تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال بودن و همچنین زندگی مشترک با فردی که قرار است کفالتش را بر عهده بگیرد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از مهمترین شرایط کفالت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

⁉️ شرایط کفالت پدر

سن پدر مشمول باید بالای ۷۵ سال سن داشته باشد و یا در صورتی که کمتر از این سن باشد، باید طبق رای شورای پزشکی وظیفه عمومی نیاز به مراقبت داشته باشد.

⁉️ شرایط کفالت مادر

مادر باید فاقد همسرپدر مشمول در زمان زندگی نباشد و همچنین باید مجددا ازدواج ننموده یا طلاق گرفته باشد.

⁉️ شرایط کفالت برادر

برادر کمتر از ۱۸ سال تمام باید در زمان زندگی پدر را از دست داده باشد و تنها برادر و سرپرست برادر کمتر از ۱۸ سال خود باشد.

⁉️ شرایط کفالت خواهر

خواهر باید فاقد پدر، همسر و فرزند پسر سالم باشد و همچنین باید فاقد پسر باشد و اگر همسرش فوت کرده یا از او جدا‌ شده‌ باشد.

همچنین باید تنها برادر تنی و سرپرست بالای ۱۸ سال خواهر باشد.

شرایط معافیت سربازی

⁉️ شرایط کفالت برادر بیشتر از 18 سال

برادر بیش از ۱۸ سال باید فاقد همسر، فرزند پسر سالم بالای ۱۸ سال، شغل و پدر باشد و نیازمند به مراقبت باشد.

⁉️ شرایط کفالت پدربزرگ

پدربزرگ باید فاقد فرزند باشد و نیازمند مراقبت باشد.

⁉️ شرایط کفالت مادربزرگ

مادربزرگ باید فاقد همسر و فرزند باشد و نیازمند مراقبت باشد.

⁉️ شرایط کفالت پدر و یا برادر فوت شده در حال خدمت

در صورت فوت حین خدمت پدر یا برادر، یکی از برادران یا فرزندان سرباز نیز مشمول معافیت کفالت می‌شود.

⁉️ شرایط کفالت فرزند

یکی از از انواع معافیت سربازی دائم کفالت فرزند صغیر است. همسر باید فوت کرده و فرد دارای فرزند صغیر باشد یا همسر او پس از ازدواج معلول‌ شده‌ و فرزندش نیاز به مراقبت داشته باشد.

⁉️ شرایط کفالت برادر در حال خدمت

هر دو برادر در حال خدمت نباید فاقد غیبت نظام وظیفه باشند. همچنین برای اطلاع از معافیت سربازی طلاب می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

شرایط معافیت سربازی ایثارگری

👈 معافیت سربازی ایثارگری نیز برای افرادی اعمال می‌شود که یکی از اعضای درجه ۱ خانواده‌شان در مناطق جنگی و عملیاتی حضور داشته یا به دلیل آسیب‌های جسمی یا روحی جانباز‌ شده‌ باشند. همچنین رزمندگانی که مدتی تحت اسارت بوده‌اند نیز از این معافیت برخوردار می‌شوند.

شرایط معافیت ایثارگری به شرح زیر است:

قانون جدید معافیت سربازی

✔️ حداقل زمان حضور در جبهه‌های جنگ ۳۰ ماه

✔️ حداقل درصد جانبازی برای معافیت ۲۵ درصد

✔️ حداقل مدت اسارت برای معافیت ۱۲ ماه ترکیب قوانین معافیت ایثارگری در صورتی که هر یک از شرایط گفته‌شده‌به حد نصاب تعیین‌شده‌نرسد، بر اساس ترکیب قوانین و رسیدن جمع این موارد به عدد ۳۰، فرد مورد نظر می‌تواند از خدمت سربازی معاف شود و در غیر اینصورت، کسری خدمت به او تعلق می‌گیرد.

✔️ اگر هر یک از شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان فاقد فرزند ذکور باشند، طبق قوانین و مقررات، تنها یکی از برادران آن‌ها می‌تواند از امتیاز معافیت استفاده نماید.

✔️ همچنین بانوان جانبازی که پیش از این، فرزند یا برادر آن‌ها به موجب جانبازی خواهر معاف شده‌اند، می‌توانند همسر مشمول خود را از خدمت سربازی معاف نمایند.

بنر کال تو اکشن

معافیت سربازی برای موارد خاص

👈 این نوع معافیت سربازی برای افراد خاصی می‌باشد. از این رو طبق شرایط معافیت سربازی افراد در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند برای دریافت آن اقدام نمایند. این شرایط به شرح زیر است:

✔️ ازدواج با همسر معلول

✔️ داشتن فرزند معلول

✔️ خرید خدمت سربازی

✔️ عفو رهبری

✔️ معافیت ۳ خواهری البته هر یک از این موارد دارای شرایط مشخص و آیین‌نامه‌های خود می‌باشند که مشمول حتما باید دارا باشد تا بتواند از معافیت خدمت سربازی موارد خاص بهره‌مند شود.

برای اطلاع از معافیت سربازی چربی خون کلیک نمایید.

⁉️ شرایط معافیت در شرایط خاص به شرح زیر است:

✔️ براساس قانون جدید معافیت سربازی، اهمیتی ندارد که یک مادر فاقد همسر چند فرزند پسر داشته باشد. حتی اگر مادری بیش از دو فرزند پسر داشته باشد، مشروط به آن است که قبلا برادران دیگر از معافیت کفالت مادر استفاده نکرده باشند، فرد مشمول از خدمت سربازی معاف می‌شود.

✔️نکته حائز اهمیت در خصوص این نوع معافیت، فاقد همسر بودن مادر به سبب فوت شوهر یا طلاق از وی است. بنابراین مادرانی که همسر آن‌ها مفقودالاثر‌شده‌یا در حبس می‌باشند، مشمول این قانون نمی‌شوند.

✔️خانواده‌های دارای سه فرزند دختر و یک فرزند پسر مشمول می‌بایست تنها پسر خانواده بوده و هیچ برادری نداشته باشد.

✔️ تاهل یا مطلقه بودن خواهران فرد مشمول، مانع معافیت وی نمی‌شود.

✔️ در صورتی که پدر در قید حیات باشد، وضعیت جسمانی وی ملاک عمل نبوده و تنها تحت پوشش بودن وی یا مادر مشمول در کمیته امداد یا بهزیستی شرط اصلی معافیت است.

✔️ استفاده برادر ناتنی از این معافیت صرفا در صورتی امکان‌پذیر است که خواهران از طریق پدر یا مادر با مشمول دارای رابطه نسبی باشند.

✔️ اگر مشمول معافیت بوده  و فرزند معلول داشته باشید. در صورتی که غیبت نداشته باشید و همچنین فرزند تحت پوشش بهزیستی باشد، می‌توانید از این نوع معافیت بهره‌مند شوید.

✔️ اگر با بانویی دارای معلولیت جسمی – حرکتی ازدواج نمایید، می‌توانید به‌طور موقت برای ۵ سال از خدمت سربازی معاف شوید و در صورت ادامه ازدواج، می‌توانید از معافیت دائم استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره معافیت سربازی قهرمانان ورزشی می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

خبر فوری معافیت سربازی

شرایط معافیت متاهلین

👈  سربازی برای ازدواج‌کرده‌ها بر اساس قوانین جدید، بر اساس قانون معافیت سربازی متاهلین دارای سه فرزند و قانون جدید معافیت سربازی 1403 می‌توانند از خدمت سربازی معاف شوند.

توجه نمایید این شرایط برای افرادی که دارای غیبت بوده و یا از سربازی خود فرار کرده‌اند نیز قابل اعمال است.

شرایط معافیت از خدمت سربازی برای افراد بالای ۴۰ سال

👈 شرایط معافیت سربازی بالای چهل سال اینگونه می‌باشد که هر فردی که حداقل ۴۰ ساله باشد و دارای حداقل ۳ فرزند باشد، می‌تواند تحت هر شرایطی از خدمت سربازی معاف شود. از این رو برای اطلاع از ساده ترین راه معافیت سربازی باید از قانون جدید معافیت سربازی مطلع باشید.

شرایط معافیت از خدمت سربازی برای افراد زیر ۴۰ سال

👈 هر فردی که دارای کمتر از ۴ فرزند و سن کمتر از ۴۰ سال باشد، می‌تواند تحت هر شرایطی از خدمت سربازی معاف شود.

توجه افرادی که به عنوان سرباز فراری شناخته می‌شوند، برای دریافت معافیت باید به یگان خدمتی مراجعه کرده و از طریق آن اقدام نمایند. اگر تعداد فرزند مورد نیاز برای معافیت وجود نداشته باشد، می‌توان از تاهل و فرزند برای کسری خدمت سربازی استفاده کرد.

شرایط معافیت عفو رهبری

👈 برای معافیت عفو رهبری حداکثر سن معافیت سربازی برای افراد مشمول، مرتبط با سال تولد آن‌ها است و دیگر داشتن یا نداشتن فرزند تاثیری ندارد.

در حال حاضر، افراد متولد تا سال ۱۳۵۴ می‌توانند حتی در صورت مجرد بودن یا نداشتن فرزند از خدمت سربازی معاف شوند. از این رو مشمولین با پیگیری از اخبار و قوانین معافیت از سربازی در ایران می‌توانند عفو رهبری بگیرند.

همچنین، افرادی که به سن ۵۰ سالگی می‌رسند یا رسیده‌اند، نیازی به اقدام رسمی در نظام وظیفه ندارند و شناسنامه آن‌ها حکم معافیت دارد. از این رو می‌توانند از تمامی خدمات کارت پایان معافیت یا پایان خدمت سربازی استفاده نمایند.

شرایط معافیت عفو رهبری

شرایط معافیت از طریق خرید خدمت سربازی

👈 در طول تاریخ، خرید خدمت سربازی در برخی مواقع و با شرایط مختلف انجام می‌شد؛ به‌عنوان مثال، در سال ۹۵، با مبالغ مناسب و شرط ۸ سال غیبت، می‌توانستید خدمت سربازی خود را خریداری کنید.

اما در پایان سال ۱۴۰۰، مجلس قوانینی را تصویب کرد که مبلغ آن بین ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان‌ب ود و شرط حداقل ۵ سال غیبت داشت. بنابراین اطلاع از شرایط معافیت سربازی و خرید خدمت، پیش از اقدام ضروری است.

شرایط معافیت ساکنین جزایر خلیج‌فارس

👈 ساکنین جزایر خلیج‌فارس و افرادی که به مدت طولانی در آنجا ساکن هستند، می‌توانند از خدمت سربازی معاف شوند. انواع معافیت‌های موقت نیز برای آنان وجود دارد که البته برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است.

شرایط معافیت سربازی موقت

👈 اعطای معافیت موقت ممکن است برای افراد بسیاری از افراد ذی‌نفع اهمیت داشته باشد و برای بعضی دیگر بی‌اهمیت باشد، اما در هر صورت انواع مختلف معافیت موقت وجود دارد که بوسیله آن می‌توان از انجام خدمت نظامی برای مدتی معاف شد، حتی از کشور خارج یا در آزمون‌های استخدامی شرکت کرد. همچنین قبولی در دانشگاه با معافیت موقت امکان‌پذیر است.

شرایط معافیت تحصیلی

👈 از سن ۱۸ سالگی و از زمانی که فرد مشمول می‌شود، می‌تواند با ورود به دانشگاه از معافیت تحصیلی بهره‌مند شود. پس از پایان تحصیلات، وضعیت وظیفه عمومی خود را باید مشخص کند. هر مقطع تحصیلی زیر نظر وزارت علوم یا بهداشت، سنوات تحصیلی یا همان مدت زمان مشخص خود را دارد و این نوع معافیت برای دانش آموزان و دانشجویان به صورت موقتی بوده و پس از پایان تحصیل خود باید برای خدمت سربازی اقدام نمایند.

همچنین برای دانشجویانی که انصراف می‌دهند یا اخراج می‌شوند، قانون جدید معافیت سربازی تحصیلی مشخصی تدوین‌ شده‌ است که برای استفاده از آن لازم است اطلاعات کافی داشته باشند. به این ترتیب برای آشنایی با شرایط معافیت سربازی رتبه های برتر کنکور بهتر است با مشاورین ما در ارتباط باشید.

شرایط معافیت تحصیلی

شرایط معافیت موقت کفالت

👈 مشمولین محترم، مراقبت‌های لازم جهت صدور معافیت سربازی موقت کفالت باید به دقت انجام شود. برای دریافت معافیت موقت کفالت، باید از طلاق یا فوت پدر حداقل ۳۰ ماه گذشته باشد تا مشمول بتواند به طور قطعی از خدمت سربازی معاف شود.

در صورتی که این زمان کامل‌ نشده‌ باشد، مشمول معافیت موقت کفالت داده می‌شود تا وارد غیبت سربازی نشود. برای صدور معافیت موقت، تمامی اقدامات از جمله تشکیل پرونده در دفاتر پلیس +۱۰، کمیسیون کفالت، تحقیقات محلی و ارائه مدارک لازم باید به درستی انجام شود.

شرایط معافیت موقت پزشکی

👈 معافیت موقت پزشکی براساس آیین نامه‌های پزشکی موجود و با تصمیم شورای پزشکی صادر خواهد شد.

این معافیت قبل از خدمت سربازی و در حین خدمت در بازه‌های ۶ ماهه صادر می‌شود و می‌تواند تا چند دوره به مشمول معافیت موقت پزشکی تعلق گیرد.

در صورت دریافت معافیت پزشکی و نیاز به درمان، فرد می تواند از کشور خارج شود.

البته توجه نمایید فرد معاف شده باید در انتهای دوره خود به نظام وظیفه مراجعه کرده و مجدد بررسی های لازم را انجام دهد.

بیماریهایی که باعث معافیت سربازی میشود شامل موارد زیر می باشد:

بیماری های معافیت پزشکی
بیماری‌های مربوط به جراحی دیسک کمر بیماری واریکوسل بیماری‌های مربوط به شکستگی استخوان بیماری‌های غدد
بیماری‌های مربوط به اعصاب و روان بیماری هیدروسل بیماری‌های مربوط به مشکلات پوستی

برای اطلاع از معافیت سربازی نخبه ها کلیک نمایید.

مراحل معافیت از سربازی در ایران

👈 در این بخش قصد داریم به مراحل معافیت از سربازی در ایران نیز اشاره کنیم. این مراحل با پخش خبر فوری معافیت سربازی، تغییراتی داشته است.

بنابراین مراحل معافیت از سربازی در ایران به صورت زیر می‌باشد:

حضور در دفاتر پلیس+۱۰

دریافت فرم ۳ برگی از دفاتر پلیس+۱۰ و تکمیل آن‌ها

مراجعه به مراکز واکسیناسیون و مهر برگه توسط مرکز

✅ یکی از مراحل معافیت از سربازی در ایران، مراجعه به پزشک معتمد نیروی انتظامی

حضور مجدد در دفاتر پلیس+۱۰ و تحویل مدارک

ارسال پیامک توسط وظیفه عمومی و تعیین زمان و مکان کمیسیون

شرکت در جلسه کمیسیون معافیت مورد نظر و ارائه مدارک

گذشت مدت زمان ۳۰ تا ۴۵ روز و ارسال پیامک مجدد توسط وظیفه عمومی

حضور در کمیسیون وظیفه عمومی استان یا شهرستان

پرداخت هزینه مصوب کارت پایان خدمت در صورت تصویب معافیت توسط کمیسیون

فرصت ۱۰ روزه برای اعتراض در صورت رد معافیت

🛑 لطفا توجه فرمایید: برای درخواست معافیت از خدمت سربازی، مشمولان باید با داشتن نامه اشتغال به خدمت به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نمایند. اما در صورت نیاز به معافیت پزشکی، می‌توانند از طریق بیمارستان‌های زیر مجموعه یگان خود اقدام نمایند و نیازی به مراجعه به پلیس+۱۰ نیست.

مدارک مورد نیاز برای معافیت از سربازی در ایران

👈 مدارک مورد نیاز برای معافیت سربازی در ایران شامل موارد زیر می‌باشد:

سوابق درمانی و بستری برای معافیت پزشکی

طلاق‌نامه یا گواهی فوت برای معافیت کفالت

اجاره‌نامه یا سند مالکیت محل سکونت

آخرین مدرک یا وضعیت تحصیلی

اشتغال به خدمت سربازی برای مشمولان حین خدمت

گواهی کمیته امداد یا بهزیستی

مدارک شناسایی همسر و فرزندان برای معافیت بالای 40 سال

مدارک شناسایی تمام اعضای خانواده برای تمامی معافیت ها به جز پزشکی

مدارک سکونتی در جزایر خلیج‌فارس

مدارک کامل شناسایی (شناسنامه و کارت ملی)

انگشت‌نگاری الکترونیکی و عکس‌برداری الکترونیکی است.

مدارک مورد نیاز برای معافیت از سربازی

این موارد به‌طور کلی ذکر شده‌اند تا اطلاعات کاملی در خصوص مدارک مورد نیاز برای دریافت هر یک از معافیت‌های سربازی به دست آید. در صورت وجود نقص در مدارک پرونده، حتما پرونده برگشت داده خواهد شد و هر بار برگشت پرونده از سوی نظام وظیفه، حداقل ۱ ماه تاخیر در روند رسیدگی معافیت سنی سربازی را به همراه خواهد داشت.

مشاوره معافیت سربازی

👈 معافیت از خدمت سربازی انواع مختلفی دارد که می توان انواع معافیت را به دو دسته معافیت دائم و موقت قرار داد. معافیت موقت شامل معافیت‌های تحصیلی، معافیت بنیاد ملی نخبگان و گواهی اشتغال به خدمت است.

همچنین، معافیت دائم شامل معافیت‌های پزشکی، بخشودگی سن، معافیت کفالت، مددجویان، متعهدین خدمت و ایثارگران است. برای دریافت معافیت پزشکی ۱۴۰۳، باید معاینات لازم توسط پزشکان نیروهای مسلح انجام‌شده‌و تایید شود.

همچنین، معافیت کفالت ۱۴۰۳ بر اساس قانون جدید معافیت سربازی شامل کفالت پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر، خواهر، فرزند، والدین معلول و اعضای نیازمند به مراقبت خانواده است که متقاضی باید شرایط نام برده در متن فوق را دارا باشد.

همچنین، مشمولانی که پدر یا مادر یا فرزند یا برادر یا خواهر آن‌ها شهید یا جانباز یا اسیر یا جاویدالاثر باشد، در صورت احراز شرایط لازم می‌توانند معافیت دائم بگیرند. برای دریافت معافیت، مشمولان باید ۲ الی ۳ ماه قبل از موعد اعزام مراحل لازم را طی نمایند.


خلاصه مقاله معافیت سربازی

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی انواع معافیت سربازی بپردازیم و به شما کمک کنیم تا بتوانید با اطلاع از شرایط معافیت سربازی، در صورتی که واجد شرایط معافیت از سربازی در ایران باشید، معافیت خود را بگیرید و خبر فوری معافیت سربازی را بر اساس قانون جدید معافیت سربازی را شرح دادیم.

در صورتی که بعد از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص چگونه معافیت بگیریم داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم و قانون جدید معافیت سربازی را در اختیار شما قرار دهند.

برای دانلود pdf کلیک کنید.

5/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس با مشاوران معافیت سربازی

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

انواع معافیت سربازی کدام موارد است؟

از میان انواع معافیت‌های سربازی می‌توان به معافیت کفالت، ایثارگران، عفو رهبری، نخبگان و غیره اشاره کرد.

شرایط معافیت سربازی دائم چیست؟

شرایط معافیت سربازی برای انواع معافیت سربازی متفاوت است. برای اطلاع دقیق از این موضوع با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

قانون جدید معافیت سربازی اعلام شده است؟

بله. شرایط سنی معافیت سربازی متاهلین و مجردین، طبق قانون جدید و خبر فوری معافیت سربازی دارای تغییراتی می‌باشد.

نظرات

32 دیدگاه دربارهٔ «معافیت سربازی + شرایط قانون جدید معافیت نظام وظیفه 1403»

 1. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام پدر بنده رزمنده ایثارگر دارای ۲۸ ماه جبهه میباشد.برادرم موقع خدمت از کسری پدرم استفاده کرده ایا من هم میتوانم استفاده کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله این امکان را درید

 2. Avatar photo مجید گفت:

  سلام، من تیروئید پرکار دارم آیا معافی شاملم میشه!؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر معاف از زرم

 3. Avatar photo ساجد بامری گفت:

  سلام متولد ۵۶ هستم ۴۷ ساله استم دو تا فرزند دارم آیا معاف میشم

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. باید صاحب 3 فرزند باشید.

 4. Avatar photo احمد گفت:

  سلام،۳۸سالمه با۳فرزند آیاباقانون جدید که خدمت شده ۱۴ ماه یا ۳فرزندی معافیت شاملم میشه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله میتوانید برای معافیت اقدام کنید

 5. Avatar photo اسی گفت:

  سلام من 37سال سن دارم ودارای 2 فرزند واز سال 85 فرار ازخدمت دارم آیا معافی شامل من میشه؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   معافیت دو فرزندی تصویب نشده است

 6. Avatar photo سیدحسین حسینی گفت:

  سلام من 43سال سن دارم ومشگل دیسک کمر دارم سیاتیک تحت فشار دارم ودوتاانگشت پام بی حسه ویه پسر دارم ایا هنوز میشه از تک فرزندی استفاده کرد برای معافیت یانه راهنمایی میفرمایید

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما می توانید برای معافیت پزشکی اقدام نمایید در صورتی که سیاتیک شما ال 4 و یا ال 5 باشد معافیت دائم تعلق می گیرد

 7. Avatar photo قنبری گفت:

  سلام
  مشولان غایب دارای2فرزند وبالای35سال بالا از خدمت سربازی معاف هستند

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام خیر

 8. Avatar photo محمد صادقی گفت:

  سلام وقت بخیر بنده متولد ۸۰ هستم ، دانشجو و معافیت تحصیلی دارم و پدر متولد ۲۹ ، سال بعد اسفند ماه سنشون ۷۵ تمام میشن ، تک پسر خانواده ، میتونم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر پدر در انجام کار خود به مشکل میخورد بله.

 9. Avatar photo آرش گفت:

  سلام خوبید من ۲ تا برادر بزرگ‌تر دارم هر دوتاشون خدمت رفتن و الان هر دوتاشون متاهل هستن و دارای فرزند من هم ۱۹ سالمه و غیبت هم ندارم معافیت تحصیلی دارم و مادرم تحت پوشش بیماری های خاص هستش و پدرم هم ۶۵ سال سنشه آیا معافیت شامل من میشه

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   چون دارای دو برادر بزرگ هستید
   نمیتوانید معافیت و کفالت مادر را بگیرید.

 10. Avatar photo ادهم گفت:

  سلام خوبی من پدرم فوت شده و می‌خوام کفالت از سرپرستی خانواده بگیرم دو برادر بزرگتر دارم یکی عروسی کرده دومی نه میشه توضیح بدید

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   تماس بگیرید شرایط شما بررسی گردد

 11. Avatar photo کامبیز حسنی گفت:

  سلام من معاف از رزم شدم و اعتراض زدم برای کمیسیون پزشکی مجدد. مشکل قلبی حاد دارم و پزشکی قانونی گفته معافم باید چیکار کنم الان؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   کمسیون پزشکی مجدد برای شما لحاظ میشود

 12. Avatar photo مسعود گفت:

  سلام معافیت سربازی از طریق معافیت کفالت پدر هنوز قانونش هست؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله شرایط شما باید بررسی شود . تماس بگیرید

 13. Avatar photo ابوذر گفت:

  سلام متولد ۶0هستم متاهل یک فرزند دارم زیردیپلم هستم 9ماه خدمت کردم فرارکردم معافیت شامل من میشود؟

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر تنها معافیت که با وجود غیبت شامل شما میشود معافیت پزشکی میباشد

 14. Avatar photo احمدی گفت:

  سلام معافیت سربازی دوفرزندی ازکی اجرامی شود

  1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

   سلام وقتتون بخیر این معافیت در حال اجرا است و دو فرزندی در صورتی که بالای چهل سال باشید اجرا میشود

   1. Avatar photo اسی گفت:

    سلام من 37سال سن دارم ودارای 2 فرزند واز سال 85 فرار ازخدمت دارم آیا معافی سلام من 37سال سن دارم ودارای 2 فرزند واز سال 85 فرار ازخدمت دارم آیا معافی شامل من میشه؟ امل من میشه؟

    1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

     سلام وقت بخیر
     معافیت دو فرزندی تصویب نشده است

     1. Avatar photo احمد گفت:

      سلام،۳۸سال دارم با ۳ فرزند،معافیت شامل من میشه؟

     2. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

      سلام وقت بخیر بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت

  عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت + آیین نامه 1403 | irantahsil

  یکی از مهم‌ترین عواقب خروج از کشور با وثیقه و عدم بازگشت، پرداخت سنگین جرایم مالی، ممنوعیت خروج از کشور و ضبط وثیقه است. آقایان بعد از سن 18 سالگی باید خود را برای ورود به خدمت سربازی آماده کنند....
 • طرح انصار سربازی

  طرح انصار سربازی 1403 + خبر خوش مشمولان غایب

  امکان شرکت در طرح انصار سربازی فراهم شد. این طرح که به مشمولان غایب سربازی بالای 8 سال تعلق می‌گیرد، به‌ تازگی تصویب شده است. به این ترتیب مشمولین غایب در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند ثبت‌نام خود را انجام...
 • استعلام غیبت سربازی با کد ملی

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی + ورود به سامانه آنلاین | ایران تحصیل

  استعلام غیبت سربازی با کد ملی از جمله راه‌های آسان برای مشاهده غیبت مشمولین است. البته این نوع استعلام از راه‌های مختلفی اعم از حضوری و غیر حضوری امکان پذیر شده تا افراد در صورتی که تمایلی نداشته باشند به...
 • معافیت سربازان فراری متأهل

  معافیت سربازان فراری متأهل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

  آیا امکان اخذ معافیت سربازان فراری متأهل وجود دارد؟ معافیت سربازان متأهل؛ همانند معافیت‌های دیگر یکی از بحث‌های مهم سازمان نظام وظیفه محسوب می‌شود که در حال حاضر قوانین مشخصی برای آن در نظر گرفته شده است. به این ترتیب...
تماس با مشاور