ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور چقدر است + سهمیه سمپاد ۱۴۰۲ | ایران تحصیل

سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری و قبولی در رشته های پر مخاطب غیرقابل انکار است. دانش آموزان در این مدارس کلاس های فوق برنامه ی زیادی را می گذارند و در کلان شهرها ساعات بیشتری را نسبت به مدارس تیزهوشان شهرهای کوچک تر می گذارند. رقابت برای کسب جایگاه برتر بین دانش آموران به گونه ای است که منجر به افزایش ساعت مطالعاتی و درنتیجه کسب رتبه ی درخشان تر در بین دانش آموزان سایر مدارس می شود.

در این مقاله قصد داریم نگاهی اجمالی به تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور دانش آموزان بیندازیم. همچنین به بررسی آمار قبولی دانش آموزان و مقایسه ی رتبه های آن ها در مدارس مختلف می پردازیم. با تمام ویژگی های مثبت این مدارس، جنبه های منفی مدارس تیزهوشان که از دیدگاه دانش آموزان بیان شده است در انتهای مقاله آورده شده است تا بیش از پیش با تحصیل در مدارس سمپاد آشنا شوید.

پیش از شروع مقاله لازم است بدانید آنچه که در مسیر کنکور، آینده ساز است تلاش و پشتکار خود دانش آموزان است و نوع مدرسه به تنهایی نمی تواند تاثییری در رتبه ی داوطلبان داشته باشد.

 

جهت اطلاع از تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور، سهمیه سمپاد ۱۴۰۲ با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مهم ترین علل افزایش قبولی دانش آموزان مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری

 

  • رقابت

جو رقابت طلبی که در بین دانش آموزان مدارس تیزهوشان برقرار است تاثیر بسزایی در افزایش ساعت مطالعه ی آن ها دارد که از عوامل مهم موفقیت در بین داوطلبان کنکور است.

 

  • اعتماد به نفس بالا

هیچ فردی از ابتدای تولد با استعداد و موفق نبوده است. بلکه با سال ها تلاش و صرف زمان به عنوان (انسان موفق) شناخته می شود. آنچه که اعتماد به نفس را به وجود می آورد موفقیت های کوچک و بزرگ فرد در زندگی است و همان اعتماد به نفس باز هم باعث موفقیت های بیشتر می شود و این چرخه ادامه خواهد داشت. دانش آموزان مدارس تیزهوشان هم از این قائده استثناء نیستند و پیرو مشاهده ی نتایج تلاش های بسیارشان اعتماد به نفس بیشتری کسب می کنند.

 

  • انگیزه

اکثر دانش آموزان مدارس تیزهوشان  خود را در آینده به عنوان افراد برجسته و تاثیر گذار جامعه تصور می کنند. آن ها باور دارند نتیجه ی تلاش هایشان را خواهند دید و به راهشان امید دارند. بنابراین با انگیزه و امید بسیار تلاش می کنند و درس می خوانند.

 

  • ساعت مطالعه ی بالا

این مورد نتیجه ی تمام عواملی است که تا به اینجا بررسی کردیم. رقابت،اعتماد به نفس و انگیزه نیروهای محرک دانش آموزان تیزهوش برای افزایش ساعت مطالعه و درس خواندن بی وقفه است. در مصاحبه ای رتبه های برتر کنکور سال های گذشته که از مدارس تیزهوشان بودند اظهار داشتند میانگین ساعت مطالعه آن ها در حدود8 تا 9 ساعت در روز است که  دلیل موفقیت آن ها را کاملا توضیح می دهد.

 

  • کلاس های فوق برنامه

بسیاری از مدارس تیزهوشان خدمات بیشتری را نسبت به مدارس عادی به دانش آموزان ارائه می دهند. به این ترتیب که برای دروس اختصاصی و عمومی به صورت مجزا معلم های با تجربه و برجسته ای را استخدام می کنند تا دانش آموزان با فرمول ها و روش های تست زنی بهتر و بیشتر آشنا شوند.

 قبولی در آزمون ورودی به مدارس تیزهوشان تضمین موفقیت در کنکور را به همراه ندارد بلکه به دلیل ترغیب دانش آموزان به مطالعه و تلاش بیشتر، شانس قبولی آن ها را افزایش می دهد.

 

 

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

 

آیا برای قبولی در رشته های پزشکی،دندانپزشکی و یا داروسازی باید دانش آموز مدارس تیزهوشان باشیم؟

قطعا خیر. با بررسی نتایج کنکور سال های اخیر می توانیم رتبه های برتری را ببینیم که در مدارس عادی درس می خواندند و رمز موفقیت خود را تلاش و مطالعه ی بسیار می دانند. همان طور که در ابتدا اشاره کردیم قبولی در مدارس تیزهوشان شرط کافی برای تضمین آینده ی درسی تان نیست بلکه می تواند شما را در راستایی قرار دهد که اهداف بزرگ تری داشته باشیم و تلاش بیشتری کنید. دانش آموزان مدارس عادی و تیزهوشان منابع درسی یکسانی دارند و موفقیت یا عدم موفقیت در هردو گروه به خودشان بستگی دارد.

 

 

برای اطلاع از شرایط ثبت نام در آزمون مدارس تیزهوشان پایه هفتم و دهم کلیک کنید.

 

 

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری

 

مقایسه آمار قبولی مدارس سمپاد،نمونه، غیر انتفاعی، شاهد و دولتی در رشته های پرمخاطب کنکور

  • طبق آمار امسال مدارس تیرهوشان 3.5 درصد کل دانش آموزان سال دوازدهم را پوشش می دهد. که شامل 39 درصد رتبه های زیر 3000 کنکور سراسری می باشند.
  • مدارس نمونه 9 درصد دانش آموزان سال دوازدهم کل کشور را شامل می شود. از این تعداد 24.5 درصد رتبه های زیر 3000 کنکور را تشکیل می دهند.
  • 19 درصد دانش آموزان سال دوازدهم در مدارس غیرانتفاعی درس می خوانند که این تعداد 19 درصد رتبه های زیر 3000 را تشکیل می دهند.
  • 5درصد و 54درصد دانش آموزان سال دوازدهم به ترتیب در مدارس شاهد و دولتی درس می خوانند که جمعا 12 درصد از جمعیت رتبه های زیر 3000 را تشکیل می دهند.

 

 

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری

تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور

سهمیه مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری چگونه محاسبه می شود؟

در این مورد باید بگوییم سهمیه ای برای دانش آموزان مدارس استعداد درخشان در کنکور سراسری وجود ندارد. در واقع علل موفقیت آن ها در این آزمون به مواردی که در ابتدای مقاله اشاره کرده ایم بستگی دارد.

 

علاقه ی معلم ها برای بیان مطالب بیشتر در مدارس تیزهوشان

دانش آموزانی که وارد مدارس استعداد درخشان می شوند از پایه ی تحصیلی قوی تری برخوردارند و براساس تجربه ی شخصی خود می دانند چگونه درس بخوانند. همین موضوع باعث می شود برای یادگیری عمیق مطالب تمایل بیشتری نشان دهند در نتیجه سوالات بیشتری از معلم های خود می پرسند. در این شرایط معلم مطمئن می شود که دانش اموزان مطالب کتاب درسی را به خوبی فرا گرفته اند بنابراین به بیان مطالب فراتر از کتاب و نکات کنکوری می پردازد. علاوه براین بیشتر امتحانات به صورت تستی یزگزار می شوند چرا که معلم از یادگیری نکات کتاب های درسی توسط دانش آموز اطمینان دارد.این مورد هم باعث افزایش تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور می شود.

 

ثاثیر منفی مدارس تیزهوشان در کنکور

اگرچه مدارس سمپاد در تربیت رتبه های برتر کنکور خودشان را ثابت کرده اند اما آسیب هایی را هم به دانش آموزان وارد می کنند:

 

غرور 

از بزرگ ترین چالش هایی که دانش آموزان در این مدارس با آن روبه رو هستند غرور بیش از اندازه است. گاها پیش می آید که دانش آموزان با این طرز فکر که تمام مطالب را بهتر از هم سن سالان خود آموخته اند تست زنی را رها می کنند. همچنین ممکن است پس از کسب نتایج درخشان در آزمون های شبیه سازکنکور به خود مغرور شوند. و ساعت مطالعه ی خود را در این شرایط کاهش می دهند.

 

استرس 

همانطور که اشاره شد جو رقابت در این مدارس بسیار بالا است. دانش آموزان با نمره های بسیار نزدیک به هم طبقه بندی می شوند. بنابراین حتی یک شکست در آزمون های شبیه ساز کنکور آن ها را از زمین مسابقه و رقابت بین هم کلاسی های خود دور می کند.استرس باقی ماندن در اسامی برترین های آزمون های آزمایشی بخش بزرگی از دوران تحصیلی آن ها را تشکیل می دهد. در نهایت این استرس اگر به میزان مناسبی باشد می تواند محرکی برای درس خواندن بیشتر باشد ولی درصورتی که از حد خود بگذرد آسیب رسان خواهد بود.

 

رقابت 

با وجود آن که این مورد در نکات مثبت مدارس تیزهوشان بیان شد، اما می تواند آسیب رسان هم باشد. رقابت ناسالم سبب فروپاشی بسیاری از روابط دوستانه می شود و می تواند خاطرات شیرین دوران تحصیل را تلخ کند.

 

 

خلاصه مطالب

سال ها است که دانش آموزان مدارس تیزهوشان سهم بزرگی از رتبه های برتر کنکور سراسری را به خود اختصاص داده اند. در این مقاله به چگونگی تاثیر مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری پرداختیم. همچنین به اختصار از علل موفقیت این گروه از دانش آموزان اشاره کردیم.شما می توانید سوال های دیگر خود در خصوص مدارس تیزهوشان و نحوه ی قبولی درآن ها را با تماس با کارشناسان ما پیگیری کنید.

 

 

برای دریافت فایل PDF مقاله کلیک  کنید.

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

 

مهم ترین علل موفقیت دانش آموزان مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری چیست؟

اعتماد به نفس،انگیزه،ساعت مطالعاتی بالا،رقابت،کلاس های فوق برنامه

آیا دانش آموزان در مدارس تیزهوشان نسبت به دانش آموزان در مدارس عادی، ساعات بیشتری در کلاس می گذرانند؟

بله به سبب کلاس های فوق برنامه ساعات بیشتری ذر کلاس حضور دارند

آیا مدارس تیزهوشان در کنکور سراسری سهمیه دارند؟

خیر از این نظر بین مدارس عادی و سمپاد تفاوتی وجود ندارد.

 

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)