ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

دلایل بی علاقگی و فرار از درس خواندن

فرار از درس خواندن
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

یکی از دلایل افت تحصیلی دانش آموزان، بی میلی و مشکل فرار از درس خواندن  است. برخی از والدین به برای رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز به سرزنش او می پردازند. اما شاید بهتر باشد که به دنبال ریشه های این بی علاقگی باشیم. 8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان در میان سایر دلایل قوی تر است که بایستی شناسایی و برطرف شوند. 

 

 

برای رفع احساس فرار از درس خواندن-استرس کنکور و بهترین تکنیک های مطالعه بدون خستگی با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

  چرا احساس فرار از درس خواندن به ما دست می دهد؟

 

دلایل بی علاقگی و فرار از درس خواندن

دلایل بی علاقگی و فرار از درس خواندن

 

تنبلی در همه کارها می تواند به سراغ ما بیاید، حتی در درس خواندن. در این حالت یک علت درونی و یا بیرونی باعث می شود که رغبتی به مطالعه نداشته باشم و به نوعی از آن فراری باشیم. این احساس می تواند در تمام دوره های تحصیلی به سراغ ما بیاید. 

اما علت فرار از درس خواندن از چه عواملی ناشی می شود؟ دلایل بسیاری می تواند منجر به این مسئله شود. در این بین مشاوران ایران تحصیل 8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان را بارزتر از بقیه می دانند که اگر به آن ها رسیدگی شود می توان بر این احساس غلبه کرد.

در بعضی اوقات عوامل خارجی موجب به وجود آمدن این حالت در ما می شوند و گاهی باید در درون خودمان به دنبال علت باشیم. اما ما برای پیشرفت و رسیدن به آرزوهایمان چاره ایی جز حرکت و تلاش نداریم. پس بهتر است دست به کار شویم و برای رفع مانع و مشکل فرار از درس خواندن به دنبال راهکار باشیم. 

 

 

8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان کدامند؟

 

8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان کدامند؟

8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان کدامند؟

 

مانند هر مشکل تحصیلی و شخصی دیگری، دلیل فرار از درس خواندن نمی تواند در همه افراد یکسان باشد. حتی شدت و ضعف آن در پسران و دختران می تواند متفاوت است. البته یک سری علت ها به طور میانگین در میان افراد  مشترک است که به قرار زیر می باشند.

 

1. یادآوری یک تجربه تلخ

گاهی یک خاطره و تجربه ناخوشایند همچون شکست خوردن، بی نتیجه ماندن تلاش ها، سرزنش های دیگران، رفتار نامناسب معلم و یا استاد می تواند باعث مشکل فرار از درس خواندن شود. البته تعریف هر شخص از شکست متفاوت است، اما یادمان باشد که از ناکامی ها فاجعه نسازیم.

ممکن است ما بخاطر نمره نگرفتن و یا قبول نشدن در امتحان و کنکور احساس سرشکستگی کرده باشیم . اما چه خوب است به جای مغلوب شدن به دنبال دلایل شکست و در صدد حل آن ها باشیم. این مورد در مشاوره و برنامه ریزی که توسط مشاوران ایران تحصیل صورت می گیرد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

2. نا امیدی

بدترین چیز این است که شما بخاطر ناامیدی پا به میدان نگذارید و خود را بازنده حساب کنید. همانطور که حضرت علی می فرمایند ” بزرگترین بلا، نا امیدی است”. پس یک راهکار مهم برای رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز دیدی مثبت و امیدوارانه به آینده است.

یک جمله معروف از جیم ران وجود دارد که می گوید : ” افراد موفق کارهایی انجام می دهند که افراد ناموفق دوست ندارند انجام دهند. آرزو نکنید که ای کاش آسانتر شود. آرزو کنید ای کاش من بهتر شود”. شهامت و دید مثبت ما را به آینده درخشان خواهد رساند.

 

3. کمبود اعتماد بنفس

هنگامی که خود را از هدفی کوچکتر می بینیم ترجیح می دهیم که به سراغ آن نرویم. اما این تفکر بسیار اشتباهی است. به توانایی هایتان ایمان داشته باشید و به جای فرار از درس خواندن با شجاعت به سراغ آن بروید و مطمئن باشید که هیچ تلاشی بی نتیجه نخواهد بود.

 

4. تمرکز و حواسپرتی 

وقتی حواسمان دائما پرت می شود و فکرمان مشغول چیزی جز درس خواندن است، چیزی شبیه درجا زدن اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند که در بین 8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است.

روش های مختلفی برای افزایش تمرکز وجود دارد. در این بین مشاوره افزایش تمرکز در مطالعه با رتبه های برتر به عنوان کسانی که با این مسیر آشنایی کامل دارند می تواند به رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز کمک بسیاری کند.

 

5. فشارهای روحی

وجود مشکلات و سختی ها بخش اجتناب پذیر زندگی ماست. در چنین شرایطی احتمالا درس خواندن دشوار خواهد بود و طبیعتا می تواند به بی حوصلگی و فرار از درس خواندن منجر شود. اما متاسفانه زمان ما کمتر از آن است که آن را صرف غصه خوردن و زانوی غم بلغ گرفتن کنیم.

سعی کنید روحیه خود را دوباره بدست آورید. با کسی که احساس نزدیکی می کنید درد و دل نمایید و راهنمایی بگیرید. علاوه بر این می توانید احساستان را روی کاغذ بنویسید و سپس آن را مچاله یا دور بی اندازید. صحبت با یک مشاور در چنین مواقعی نیز گزینه بسیار خوبی است.

 

6. قانون پنج دقیقه راهی برای رفع مشکل فرار از درس خواندن

همه می دانیم که شروع هر کاری سخت ترین مرحله آن است. این مسئله در مورد درس خواندن نیز می تواند رخ دهد. اینکه مدام مطالعه را به تعویق بی اندازیم و از انجام آن منصرف شویم، یعنی اینکه هیچوقت قصد نداریم آن را انجام دهیم.

طبق قانون پنج دقیقه در چنین مواقعی خود را ملزم کنید تا پنج دقیقه به مطالعه بپردازید. اگر در این پنج دقیقه همچنان احساس کردید می توانید ادامه دهید، پنج دقیقه دیگر به آن اضافه کنید و به همین ترتیب تکرار کنید. در غیر اینصورت کمی استراحت کنید و دوباره یک پنج دقیقه به اضافه یک دقیقه دیگر تنظیم کنید.

 

7. دوستان هدفمند و درس خوان داشته باشید

محیط تاثیر فراوانی در برانگیختن شما برای درس خواندن دارد. برخی از دوستان خود را به سرگرمی های دیگری مشغول می کنند و ممکن است شما را نیز دعوت به همراهی کنند. این باعث دور شدن از فضای مطالعه می شود و در شما بی علاقگی به وجود می آورد.

در مقابل سعی کنید با دوستانی معاشرت داشته باشید که دائما دغدغه مطالعه داشته باشند. راز درس خواندن رتبه های تک رقمی در این است خود را در چنین فضاهایی قرار می دهند. فضای معمول چنین دوستانی باعث می شود که حس رقابت سازنده ایی برقرار شود و انگیزه شما چند برابر گردد. حتی در صورت فرار از درس خواندن احساس عذاب وجدان خواهید کرد.

 

8. گوشی را یک مزاحم تلقی کنید

مزیت ها و خوبی های تلفن و گوشی همراه بر کسی پوشیده نیست. اما این دستگاه کوچک گاهی شما را آنچنان سرگرم می کند که کنترل زمان از دستتان می رود. بعلاوه، به دلیل جذابیت و مشغله های ذهنی که با خود به همراه می آورد شما را دائم وسوسه می کند.

به منظور غلبه بر این عادت، برای خود برنامه ریزی کنید و ساعات مشخصی را برای سر زدن به گوشی تعیین کنید. اگر به فضاهای اجتماعی اعتیاد دارید، انتظار نداشته باشید که آن را یک مرتبه کنار بگذارید. گام به گام و بتدریج خود را به شرایط جدید عادت دهید.

 

 

رابطه شیوه مطالعه و فرار از درس خواندن

 

رابطه شیوه مطالعه و فرار از درس خواندن

رابطه شیوه مطالعه و فرار از درس خواندن

 

روشی که ما برای درس خواندن به کار می بریم، قطعا در ایجاد انگیزه و علاقه مندی تاثیر چشمگیری دارد. کسی که بدون هدف و برنامه ریزی مطالعه می کند، دیر یا زود دچار بی حوصلگی می شود و آن را کاری بیهوده می پندارد. همین باعث می شود که آن را جدی نگیرد.

اگر برای ساعت، روز، هفته، ماه و حتی سال خود برنامه ریزی صحیحی داشته باشیم، خود را مکلف به انجام می کنیم. در روش های نوین مطالعه کنکور سراسری گفته می شود که اگر ساعتی را برای مطالعه تعیین کردید و آن را بیهوده هدر دادید، خود را مکلف کنید که حتما آن را جبران نمایید تا ذهن خود را منظبط کنید. 

آزمون های آزمایشی و برنامه های درسی که مشاوران در اختیار دانش آموزان و دانشجویان عزیز قرار می دهند، به فرد کمک می کند تا هدفمند درس بخواند و زمان را بسیار ارزشمند قلمداد کند. غیر از این منابع مطالعاتی و کتب تست و کمک آموزشی نیز بایستی به درستی انتخاب شوند.

 

 

تاثیر فضای مطالعاتی در رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز

مکانی که در آن درس می خوانیم اهمیت فوق العاده ایی دارد. برای مثال گرمی یا سردی بیش از حد اتاق، ما را بی قرار و از درس خواندن منصرف می کند. علاوه بر این نبود اکسیژن کافی و هوای تازه باعث کسلی و خواب آلودگی می گردد.

بنابراین در رسیدگی به فضایی که در آن مطالعه می کنید دقت زیادی داشته باشید. نیازی به تجملات و وجود وسایل گران قیمت نیست. بلکه همین که مثلا اتاقتان مرتب و دارای نور کافی باشد، در روحیه شما تاثیر فوق العاده ایی خواهد داشت و باعث سرزندگی تان می گردد.

علاوه بر این ها، کتابخانه ها مکانی بسیار مناسب برای تمرکز در مطالعه به شمار می روند. غیر از این، به دلیل فضای حاکم در سالن مطالعاتی، ببشتر به خواندن راغب می شوید. گاهی نیز می توانید در مکان های باز خلوت که تمرکزتان را بهم نمی زند، درس بخوانید.

 

 

خلاصه مطالب

در مطالبی که ارائه شد، 8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان بررسی گردید و تلاش شد تا راهکارهای مقابله با فرار از درس خواندن ارائه گردد. چنانچه برای رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز و دانشجو به راهنمایی نیاز دارید، مشاوران ایران تحصیل در تمامی روزهای هفته و از طریق شماره تماس های قید شده در جدول خدمت شما عزیزان خواهند بود.

 

 

مطالب مرتب

 مصاحبه و گفتگو با رتبه های برتر کنکور سراسری

جزئیات و نکات برنامه ریزی درسی

بهترین روش های تست زنی سریع

فرار از درس خواندن

8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان 

 

3.7/5 - (13 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چرا در روزهای تابستان نمی توانیم مطالعه کنیم و احساس فرار از درس خواندن داریم؟

این حالت تا حدی طبیعی است اما به دلیل اهمیت این فصل برای آمادگی کنکور، کارشناسان ایران تحصیل برای رفع مشكل درس نخواندن دانش آموز در تابستان راهکارهای جدیدی ارائه می دهند که می توانید از آن ها استفاده کنید.

 

من به درس خواندن خیلی علاقه دارم، اما وقتی میروم سراغ کتاب نمی توانم بخوانم، دلیلش چیه؟

این حالت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما 8 علت اصلی درس نخواندن دانش آموزان در بین همه افراد مشابه است که می توانید آن ها را در این مقاله بخوانید.

 

برای کسانی که مدت هاست از درس خواندن فاصله گرفته اند، مشکل فرار از درس خواندن  چگونه حل می شود؟ 

شروع مطالعه در چنین شرایطی مشکل ترین بخش کار است. شما می توانید از قانون پنج دقیقه استفاده کنید و به مرور خود را به درس خواندن عادت دهید. 

نظرات

6 دیدگاه دربارهٔ «دلایل بی علاقگی و فرار از درس خواندن»

 1. Avatar photo مهدیس پیرهادی گفت:

  سلام
  واقعا مفید بود
  من مشکلم تا امیدی هست احساس میکنم از دیگران عقب هستم
  و با این احساس درس رو نمیتونم بخونم و واقعا دوست دارم که این مشکل حل …..

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   می توانید با مشاوران ما ارتباط بگیرید شما را راهنمایی خواهند کرد

 2. Avatar photo امیر عباس گفت:

  اصلا دوست ندارم درس بخونم باید کیو ببینم ناموسا؟

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام با مشاورین ما تماس بگیرید تا علاقه به درستون افزایش پیدا بکنه

 3. Avatar photo ناشناس گفت:

  مطلب به نسبت مفیدی بود. ممنون

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام
   ممنون از نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • مشاوره تحصیلی رایگان بگیرید

  مشاوره تحصیلی رایگان بگیرید! تلفنی 24 ساعته | irantahsil

  ایران تحصیل به عنوان یکی از بهترین وب سایت‌های مشاوره تحصیلی رایگان است که به دلیل کیفیت بالای مشاوره و قیمت مناسب تا به حال توانسته بخش اعظمی از داوطلبان کنکور و دانش آموزان را به خود جذب کند. به...
 • مشاوره تحصیلی دانش آموزان مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه

  مشاوره تحصیلی دانش آموزان مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه

  دریافت مشاوره تحصیلی دانش آموزان مدارس جهت کسب آمادگی برای آزمون‌های مختلف و برنامه‌ریزی درست، بسیار مهم و حیاتی است. مشاوره تحصیلی مدرسه، دانشگاهی و نظام وظیفه در حال حاضر نقش بسیار پررنگ‌تری نسبت به گذشته دارد و بیشتر مورد...
 • مشاوره تحصیلی تلفنی

  مشاوره تحصیلی تلفنی | تمامی مقاطع + 24 ساعته | ایران تحصیل

  آیا می‌دانستید به جای مراجعه به مراکز مشاوره حضوری می‌توانید از مشاوره تحصیلی تلفنی استفاده کنید؟ شایان ذکر است بدانید مشاوره تحصیلی تلفنی دارای مزایای بسیار زیادی می‌باشد به همین دلیل این روزها اکثر افراد از تمایل بیشتری به استفاده...
 • برنامه ریزی درسی

  برنامه ریزی درسی + 11 راز مهم رتبه ها + pdf برنامه 1403

  داشتن برنامه ریزی درسی مناسب می تواند به دانش آموزان و دانشجویان کمک کند تا پیشرفت تحصیلی بهتری داشته باشند. آن دسته از افرادی که در طول ترم برای خواندن هر کدام از دروس و آمادگی جهت شرکت در امتحانات...
تماس با مشاور