ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

وام دانشجویی چیست؟ + شرایط، مدارک، مبلغ و ضامن 1403

از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای آشنایی با انواع وام دانشجویی تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

وام دانشجویی به منظور کمک در هزینه پرداخت شهریه، مسکن و… از سوی صندوق رفاه دانشجویی برای تمامی دانشجویان کشور در نظر گرفته شده است. صندوق رفاه دانشجویان، هر سال تسهیلاتی را از طریق سامانه خود به نشانی swf.ir در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. وام دانشجویی به دلیل کارمزد پایین، درخواست‌های زیادی در بین دانشجویان دارد، اما شرایط وام دانشجویی وام چندان ساده نیست و دانشگاه صرفا درخواست برخی افراد را با توجه به شرایط آن‌ها تایید می‌کند.

مهم ترین مسئله در زمان درخواست وام دانشجویی انتخاب نوع مناسب وام و ارائه مدارک مورد نیاز برای آن می‌باشد که درخواست اغلب دانشجویان به علت بی‌اهمیتی به همین موضوع رد می‌شود. اگر تجربه ثبت نام وام را ندارید بهتر است تا با برقراری یک تماس با شماره 9099075307 و ثبت نام وام به کمک مشاورین ایران تحصیل، شانس خود را برای دریافت وام مورد نظر افزایش دهید.

معرفی انواع مختلف وام دانشجویی 1403

وام دانشجویی شامل 25 مورد می‌باشد که این موارد در عناوین مختلف دسته بندی شده است. اما مهمترین‌ترین آن‌ها که هر ساله در صندوق رفاه قرار می‌گیرند و دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده نمایند، به شرح زیر است:

وام تحصیلی

وام تحصیلی از ساده‌ترین و عمومی‌ترین وام‌های دانشجویی به شمار می‌آید و هر ساله دانشجویان زیادی برای حل مشکلات تحصیلی خود از این وام‌ها بهره می‌برند. هر دانشجو در هر نیمسال تحصیلی می‌تواند وام تحصیلی خود را دریافت کند و تنها شرط آن تسویه کردن وام قبلی است. دانشجویان برای استفاده از وام دانشجویی تحصیلی باید شرایط وام دانشجویی خاصی داشته باشند و مدارکی را نیز در این مورد ارائه دهند که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

    📣 اطلاعیه 📣

مبلغ وام دانشجویی تحصیلی برای دانشجویان برتر، ممتاز، مبتکر و یا تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد هر ساله 50 درصد بالاتر از سقف وام در نظر گرفته شده است.

وام ضروری دانشجویی

وام ضروری دانشجویی به تمامی مقاطع مختلف تعلق می‌گیرد، اما شرایط وام دانشجویی در دانشگاه آزاد و دولتی با یکدیگر متفاوت است. به این صورت که دانشگاه آزاد وام ضروری را در زمان احتیاج دانشجو مثل خدمات درمانی فوری نظیر بستری شدن و یا جراحی اختصاص داده است، اما وام ضروری دانشجویی در دانشگاه سراسری موارد بیشتری را پوشش می‌دهد؛ مواردی نظیر تولد فرزند، فوت اقوام درجه یک دانشجو، وقوع حادثه و تصادف و ابتلا به بیماری‌های خاص. برای اطلاع از مبالغ این وام‌ها با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

وام مسکن دانشجویی

وام ودیعه مسکن دانشجویی تنها به افراد متاهل به شرط ارائه اجاره‌ نامه معتبر همراه با کد رهگیری خانه‌ای که در شهر محل تحصیل دانشجو قرار دارد، تعلق می‌گیرد. هر دانشجو یک بار در دوران تحصیل امکان استفاده از این وام را دارد. مبلغ این وام به دلیل تفاوت قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور برای دانشجویانی که در شهرهای مختلف تحصیل می‌کنند، متفاوت است. به طوری که دانشجویان ساکن در شهر تهران بیشترین رقم وام مسکن را به ارزش 150 میلیون تومان برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴دریافت می‌کنند.

معرفی انواع مختلف وام دانشجویی

وام شهریه دانشجویی

وام شهریه دانشجویی، فقط به دانشجویان پذیرفته شده دانشگاه آزاد و یا دانشگاه شبانه تعلق می‌گیرد. پس از درخواست دانشجو و ثبت نام در سامانه صندوق رفاه دانشجویان، این صندوق هزینه همان نیمسال را به دانشگاه پرداخت کرده و دانشجو تنها باید قسط وام خود را بپردازد. قسط‌ها معمولا به گونه‌ای تقسیم می‌شوند که به دانشجو فشار مالی وارد نشود، بنابراین اگر شما جز دانشجویان دانشگاه شبانه یا آزاد هستید، می‌توانید از این وام استفاده کنید. در جدول زیر به حداقل مبلغ وام دانشجویی نیز توجه نمایید:

مقطع تحصیلی مبلغ وام دانشجویی
کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و پیوسته 3 میلیون تومان
کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته 5 میلیون تومان
دکترای حرفه‌ای پیوسته 5 میلیون تومان
دکترای تخصصی ناپیوسته 7 میلیون تومان

برخی دیگر از وام‌های دانشجویی عبارت است از:

🎓 وام دانشجویی بانک ملی

وام دانشجویی بانک ملی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین وام‌ها برای دانشجویان است. این وام تنها برای دانشجویان دانشگاه آزاد می‌باشد و دانشجویان این دانشگاه برای دریافت وام بانک ملی، ابتدا باید معرفی نامه بگیرند و سپس به شعب بانک ملی مراجعه نمایند تا درخواست وام خود را ثبت کنند.

توجه کنید که هر دانشجو در دوران تحصیل خود تنها یک مرتبه مجاز به گرفتن وام بانک ملی است، اما استفاده همزمان از وام دانشجویی صندوق رفاه و بانک ملی برای دانشجویان وجود دارد. همچنین مبلغ و اقساط وام به مقطع تحصیلی شما بستگی دارد که جزئیات این وام در جدول زیر قابل مشاهده می‌باشد:

    مقطع تحصیلی       تعداد اقساط (ماه)          سود  تسهیلات
        کاردانی              24               10درصد
        کارشناسی              48               10درصد
      کارشناسی ارشد              36               10درصد
        دکتری              60               10درصد

البته به غیر از وام دانشجویی بانک ملی، می‌توانید از وام‌های دانشجویی بانک‌‎های دیگری مانند تجارت، ملت، رسالت، مهر، سپه، صادرات و غیره استفاده کنید که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن‌ها می‌توانید از مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید.

وام دانشجویی بانک ملی

🎓 وام دانشجویان اربعین

صندوق رفاه وزارت علوم، تسهیلاتی را برای دانشجویانی که برای شرکت در مراسم پیاده روی اربعین حسینی عازم عراق شده‌اند در نظر گرفته است. زائران پس از بازگشت از کربلا می‌توانند با ارائه مدارکی نظیر گذرنامه درخواست خود را در سامانه صندوق رفاه وزارت علوم ثبت کنند. مبلغ وام دانشجویی اربعین در سال 1403، بیشتر از 3 میلیون تومان می‌باشد.

🎓 وام دانشجویان خرید خوردو

دانشگاه آزاد برای حمایت از دانشجویان خود جهت خرید خودرو، تسهیلاتی را ارائه می‌دهد. دانشجویانی که قصد خرید خودرو دارند، می‌توانند از این وام که با شرایط دانشجویی سازگار است استفاده نمایند. دانشجویان برای دریافت وام خرید خودرو باید در تاریخ مقرر شده به سامانه صندوق رفاه به آدرس bp.swf.ir مراجعه کرده و طبق مراحل درج شده در سایت، اقدامات لازم را انجام دهند. وام دانشجویی خرید خودرو برای دانشجویان واجد شرایط در طول تحصیل تنها یک بار ارائه می‌شود، به طوری با افزایش سقف وام نیز نمی‌توانند آن را تمدید کنند.

برای اطلاع از شرایط ثبت نام وام دانشجویی وزارت بهداشت کلیک کنید.

🎓 وام دانشجویان خرید گوشی و لپ تاپ

یکی از وام‌هایی که برای دانشجویان ارائه می‌شود، وام دانشجویی خرید گوشی و لپ تاپ است که با شیوع کرونا تقاضا برای ثبت نام بیشتر از قبل شده است. دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های کشور در صورت لزوم می‌توانند از این وام استفاده کنند. در حال حاضر دانشجویان دانشگاه پیام نور با در دست داشتن مدارک خود می‌توانند به بانک مهر ایران مراجعه کنند و در آن جا وام  خرید گوشی و لپ تاپ خود را به ارزش 20 میلیون تومان دریافت کنند.

🎓 وام تغذیه دانشجویی

وام تغذیه با هدف ارائه کمک به دانشجویان کم بضاعت در نظر گرفته شده است تا بتوانند از پس خورد و خوراک خود بر آیند. مبلغ این وام با توجه به قیمت هر ژتون غذای دانشگاه، ممکن است متفاوت باشد. دانشجویانی که در خوابگاه سکونت دارند حداکثر 10 وعده ناهار و شام و دانشجویان غیرخوابگاهی حداکثر 5 وعده ناهار می‌توانند از این وام استفاده کنند.

وام تغذیه دانشجویی

🎓 وام دانشجویان برای زیارت عتبات عالیات

هدف از ارائه وام زیارت عتبات عالیات، تشویق جوانان و دانشجویان به سفر زیارتی می‌باشد و به دانشجویانی که قصد سفر زیارتی به کشور عراق را دارند، تعلق می‌گیرد.

🎓 ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی

وام ودیعه مسکن دانشجویان متأهل غیر ایرانی همانطور که از نامش پیداست مخصوص دانشجویانی است که تابع کشورهای خارجی هستند. دانشجویان برای دریافت این وام می‌بایست در یکی از دانشگاه‌های دولتی – روزانه مشغول به تحصیل باشند و نیز متاهل بوده و در حال حاضر در منزل اجاره‌‌ای زندگی کنند.

🎓 وام ازدواج دانشجویی

وام ازدواج دانشجویی را به عنوان مبلغی برای تشویق دانشجویان به ازدواج و کمک خرج به آن‌ها ارائه می‌دهند. از جمله شرایط وام دانشجویی این است که حتما ازدواج باید در طول دوران تحصیل انجام شده باشد و از زمان عقد بیشتر از یک سال نگذشته باشد. ضمنا ارائه کپی سند ازدواج جزء مدارک اصلی دریافت این وام می‌باشد. توجه داشته باشید که وام ازدواج تنها یک بار در طول تحصیل به دانشجو تعلق می‌گیرد.

🎓 وام استعداد درخشان دانشجویی

وام استعداد درخشان به دانشجویانی که برتری ویژه‌‌ای نسبت به سایر دانشجویان در زمینه‌‌های مختلفی مانند: فرهنگی، ورزشی و المپیاد دارند، تعلق می‌گیرد. تشخیص دانشجوی برتر بر عهده رئیس دانشکده است و همچنین لازم به ذکر می‌باشد که به استعدادهای درخشان حداکثر دو برابر سایر دانشجویان معمولی وام تعلق می‌گیرد.

مبلغ وام دانشجویی سال ۱۴۰۳

وزارت علوم، مبالغ مختلفی را به ازای هر یک از انواع وام‌های دانشجویی توضیح داده شده در نظر گرفته است. بر اساس بخشنامه جدید، مبالغ وام حداقلی و حداکثری دانشجویی برای سال 1403، به شرح زیر می‌باشد:

نوع وام مقطع مبلغ(تومان) توضیحات
تحصیلی کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته 3 میلیون دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی و آموزشکده های فنی و حرفه ای
کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکتری حرفه ای و دکتری پیوسته 5 میلیون
دکتری تخصصی ناپیوسته 7 میلیون
ودیعه مسکن متاهلی شهر تهران 70 میلیون
کلان شهرها 50 میلیون
سایر شهرها 30 میلیون
ضروری ازدواج 7 میلیون
تولد فرزند دانشجوی متاهل 7 میلیون
دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات ( جراحی) 7 میلیون
دانشجویان مبتلا به بیماری های خاص و پرهزینه 7 میلیون
بیماری خاص و پرهزینه یکی از اعضای تحت تکفل دانشجو 7 میلیون
دانشجویان توان خواه 7 میلیون
خرید لوازم کمک آموزشی 7 میلیون
دانشجویان برتر، نمونه کشوری، مبتکر و استعدادهای درخشان 7 میلیون
دانشجویان قهرمان ورزشی 7 میلیون
فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو 7 میلیون
حوادث و بلاهای طبیعی 7 میلیون
شهریه کاردانی،کارشناسی پیوسته و ناپیوسته 3 میلیون مخصوص دانشجویان نوبت دوم دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی، آموزشکده های فنی و حرفه ای، پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی و موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی
کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکتری حرفه ای و دکتری پیوسته 5 میلیون
دکتری تخصصی ناپیوسته 7 میلیون

 

📣 اطلاعیه 📣

مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متاهل حداکثر تا دوبرابر مبلغ وام دانشجویان مجرد می‌باشد.

شرایط وام دانشجویی 1403

دریافت وام در تمامی دانشگاه‌ها برای دانشجویان تحت شرایطی خاص انجام می‌شود. شرایطی که هر فرد تنها در صورت برخورداری از آن‌ها می‌تواند برای دریافت وام دانشجویی اقدام کند.

از این رو در این قسمت از مقاله به بررسی کامل شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای دریافت وام خواهیم پرداخت. شرایط وام دانشجویی بسته به هر نوع وام تا حدودی متفاوت است و همین مسئله ممکن است تا حدودی موجب گمراهی شما شود، برای انتخاب نوع مناسب نسبت به شرایط شما بهترین گزینه استفاده از مشاوره مرکز ایران تحصیل به شماره 9099075307 می‌باشد، پس با ما در ارتباط باشید!

شرایط دریافت وام دانشجویی

شرایط عمومی لازم برای ثبت نام وام دانشجویی 1403

برای دریافت وام دانشجویان، ابتدا لازم است دارای شرایط وام دانشجویی زیر باشید:

✅ دانشجو می بایست دارای یکی از ادیان رسمی نوشته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی باشد.

✅ دانشجو از وام‌ها و کمک بورسیه‌های دانشجویی دیگر استفاده نکند.

✅ دانشجو می‌بایست از نظر دانشگاه صلاحیت لازم را داشته باشد.

✅ نیاز مالی دانشجو باید ثابت و تایید شود.

✅ دانشجو باید حداقل دو ضامن معتبر داشته باشد.

✅ عدم شاغل بودن دانشجو نیز یکی از شرایط عمومی می‌باشد.

شرایط عمومی لازم برای ثبت نام وام دانشجویی

برای مشاهده سامانه وام دانشجویی صندوق رفاه روی لینک کلیک کنید.

شرایط آموزشی برای دریافت وام دانشجویی در دوره‌های ۱۴۰۳ – ۱۴۰۳

دانشجو برای درخواست وام دانشجویی باید شرایط وام دانشجویی را داشته و سپس درخواست خود را ثبت کند.

شرایط وام دانشجویی برای دوره‌های روزانه و غیر روزانه به شرح زیر است:

۱. حضور در دوره آموزشی به صورت تمام وقت

۲. اشتغال به تحصیل در سنوات تحصیلی مجاز برای استفاده از وام صندوق رفاه بدین شرح است:

– کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۲ سال تحصیلی (۴ نیمسال)

– کارشناسی پیوسته حداکثر ۴ سال تحصیلی (۸ نیمسال) – کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۲ سال تحصیلی (۴ نیمسال)

– کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه‌ای حداکثر ۶ سال تحصیلی (۱۲ نیمسال)

– دکتری تخصصی ناپیوسته غیر بورسیه حداکثر تا هشت نیم سال تحصیلی

 

شرایط اختصاصی لازم برای دریافت وام دانشجویی 1403

برای دریافت وام دانشجویی علاوه بر شرایط عمومی، نیازمند شرایط اختصاصی هستید. شرایط وام دانشجویی به صورت اختصاصی به شرح زیر است:

 نوع وام دانشجویی شرایط وام دانشجویی توضیحات
 تحصیلی  ✅مبالغ وام بر اساس مقطع تحصیلی می‌باشد.

✅پرداخت وام ویژه دکتری در قالب وام تحصیلی مقطع دکتری (به صورت 6 ماهه)     پرداخت می‌شود.

✅مبلغ وام تحصیلی دانشجویان متأهل حداکثر تا دو برابر مبلغ وام دانشجویان مجرد است.

دانشجویان روزانه دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی و آموزشکده های فنی و حرفه ای
ضروری  ✅دانشجو می‌تواند در هر نیمسال منحصرا از یک رویداد استفاده نماید.

✅ استفاده از هر رویداد در طول مقطع تحصیلی، صرفا یک بار مجاز می‌باشد.

✅رویداد ازدواج ، فقط یک نوبت در تمام مقاطع تحصیلی و حداکثر تا 18 ماه پس از   تاریخ عقد صرفا در دوران تحصیل امکان پذیر خواهد بود.

✅با توجه به جایگزینی وام ضروری رویداد به “تشخیص ریاست صندوق” با “رویداد خرید لوازم کمک آموزشی”، دانشجویانی که قبلا از وام ضروری رویداد به تشخیص ریاست صندوق بهره‌مند شده‌اند، امکان استفاده از وام رویداد خرید لوازم کمک آموزشی را ندارند.

✅رویداد خرید لوازم کمک آموزشی با تکمیل فرم تقاضای وام با تأیید معاون محترم   دانشجویی و ارائه مدارک لازم (شامل فاکتور رسمی و معتبر لپ تاپ، قلم نوری و…)   پرداخت خواهد شد.

(ودیعه)مسکن
متأهلی
 ✅این وام مخصوص دانشجویانی است که متاهل می‌باشند و همچنین در خوابگاه   ساکن نیستند و نیازمند کمک مالی برای تهیه مسکن هستند. برای دریافت این وام، ارائه عقد نامه و اصل اجاره‌ نامه الزامی است.

✅به آخرین نیمسال تحصیلی مجاز، وام مسکن تعلق نمی‌گیرد.

✅در صورتی که زوجین دانشجو باشند، فقط یکی از آن‌ها می‌تواند از وام ودیعه مسکن بهره‌مند شود.

شهریه از منابع
صندوق
 ✅وام شهریه به شماره حساب دانشگاه بابت تأمین بخشی از بدهی شهریه   دانشجوی متقاضی واریز و به عنوان بدهی وی در پرونده دانشجو ثبت می‌گردد.

✅دانشجویان ورودی جدید دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند صرفا از وام   شهریه صندوق بهره‌مند شوند.

مخصوص دانشجویان نوبت دوم دانشگاه های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه های اجرایی، آموزشکده های فنی و حرفه ای، پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد اسلامی و موسسات غیردولتی و غیر انتفاعی
مازاد شهریه
دانشجویان تحت
پوشش کمیته
امداد و بهزیستی
 ✅این وام صرفا به دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی )ره( و سازمان   بهزیستی کشور تعلق می‌گیرد.

✅برای ثبت وام مذکور نیازی به ارائه سند تعهد توسط دانشجو نبوده و نهادهای   حمایتی ضمانت پرداخت وام را بر عهده دارند.
✅دانشجویان تحت پوشش واجد شرایط در ابتدای هر نیمسال از سوی نهادهای حمایتی معرفی شده و ثبت درخواست وام مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش، توسط دانشجو و صرفا از طریق پورتال دانشجویی صندوق رفاه امکان پذیر می‌باشد.

✅به دلیل پرداخت کل مازاد شهریه دانشجو در قالب این وام، دانشجویان معرفی شده امکان استفاده از وام شهریه صندوق و بانک را ندارند.

شهریه از منابع
بانک قرض الحسنه
مهر ایران
 ✅وام شهریه بانک به دانشجویانی که قبال از این وام استفاده نموده‌اند، تعلق می‌گیرد.
✅دانشجویانی که در نیمسال‌های گذشته از وام شهریه صندوق بهره‌مند شده‌اند، امکان استفاده از وام بانک مهر را ندارند.  ✅دانشجویان ورودی جدید موسسات غیرانتفاعی، علمی کاربردی و آزاد صرفا امکان استفاده از وام شهریه صندوق را دارند.
✅دانشجویان متقاضی پس از درخواست وام در پورتال دانشجویی حتما به شعبه انتخابی مراجعه نمایند.

بنر کال تو اکشن

شرایط لازم برای ضامنین وام دانشجویی 1403

همانطور که دانشجویان برای دریافت وام باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشند، ضامنین وام دانشجویی نیز نیازمند داشتن شرایطی خاص هستند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

☑️ ضامن شدن کارکنان رسمی دستگاه اجرایی

☑️ ضامن شدن کارکنان قرارداری با 5 سال سابقه

☑️ کارکنان رسمی قوه قضاییه

☑️ کارکنان قراردادی قوه قضاییه با 5 سال سابقه

☑️ کارکنان قراردادی بانک با سابقه بالا

☑️ کارکنان نیروهای مسلح

☑️ کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد

☑️ کارکنان و اعضای علمی علوم تحقیقات

☑️ بازنشتگان مستمری بگیران تامین اجتماعی

☑️ بازنشستگان کشوری و لشکری

☑️ اعضا و خانواده درجه یک بنیاد شهید

☑️ کارکنان قوه مقننه با 5 سال سابقه

نکته: داوطلبین در زمان ثبت نام وام دانشجویی مسکن به صورت همزمان، اجازه ثبت نام برای وام ودیعه مسکن را ندارند. به نوعی می‌توان مدعی شد که ثبت نام وام دانشجویی در هر برهه زمانی صرفا در یک نوع برای دانشجو مجاز می‌باشد، پس به شما توصیه می‌کنیم در صورت نیاز به مشاوره برای انتخاب نوع مناسب وام اقدام به برقراری تماس با شماره 9099075307 نمایید.

 

تاثیر سنوات بر وام دانشجویی

به‌طور کلی سنوات تحصیلی یکی از شرایط دریافت وام از دانشگاه است. بدین معنا که باید طبق برنامه دانشگاه و وزارت علوم، دروس دانشگاه را با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید درخواست وام دهید.

به عنوان مثال، اگر دانشجوی ترم چهارم هستید، برای درخواست وام باید واحدهای این ترم را قبول کنید. در صورتی که به ترم‌های بیشتری نیاز دارید، امکان دریافت وام وجود ندارد.

تعداد سنوات تحصیلی برای دانشجویان کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۲ سال تحصیلی است و دانشجویان کارشناسی پیوسته نیز به حداکثر ۴ سال تحصیلی احتیاج دارند.

اگر در طول دوره تحصیلی، مرخصی تحصیلی دریافت کنید و مرخصی تایید‌شده‌باشد، زمان مرخصی به عنوان بخشی از دوره تحصیلی محاسبه نمی‌شود.

در صورتی که تا کنون از وام دانشجویی استفاده نکرده‌اید، مدت زمان تحصیل به عنوان بخشی از سنوات تحصیلی در نظر گرفته می‌شود و امکان استفاده از بقیه دوره وجود دارد.

میزان نرخ بهره تسهیلات چه مقدار است؟

سود تسهیلات تحصیلی چهار درصد تعیین‌شده‌است. طبق مقررات صندوق رفاه دانشجویان، این صندوق مجاز است که در ابتدا، سودی معادل چهار درصد را از متقاضیان اخذ نماید. این میزان سود، پیش از آغاز فرآیند بازپرداخت اقساط از آن‌ها دریافت می‌گردد.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

روش بازپرداخت وام به چه صورت است؟

یک نکته حائز اهمیت در خصوص بازپرداخت اقساط این است که ضروری است طی دوران تحصیل، مشغول به کار نباشید و اقساط وام را در این دوران پرداخت نمایید.

در صورتی که صندوق رفاه دانشجویی متوجه شود قوانین نادیده گرفته شده‌اند، امکان دارد مبادرت به وضع جریمه بر شما نماید.

علاوه بر این، در صورتی که پس از دریافت وام، شغلی را آغاز کنید، لازم است که کل مبلغ وام را یکجا پرداخت نموده و به این مبلغ، سودی معادل ۴ درصد افزوده می‌شود.

همچنین، در صورت انصراف از تحصیل پس از دریافت وام، تا سه ماه پس از انصراف، فرصت دارید که وام را به صورت یکجا بازپرداخت نمایید.

جمعی از دانش‌آموختگان بلافاصله پس از فارغ‌التحصیلی وارد مقطع تحصیلی بعدی می‌شوند، در صورتی که این افراد وام خود را به‌طور کامل بازپرداخت کنند، کارمزدی به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.

اما با پرداخت نیمی از مبلغ وام، ملزم به پرداخت کارمزدی به میزان ۲ درصد خواهند بود.

دسته‌ای از دانشجویان شامل دانشجویان از کار افتاده و دارای بیماری‌های صعب‌العلاج می‌شوند، در صورتی که این افراد حین تحصیل دچار از کارافتادگی گردند، بدهی‌ها و جرائم آن‌ها بخشیده خواهد شد.

نکته پایانی این است که دانشجویان نابینا و ناشنوا پس از گذشت ۲ سال، باید اقساط وام خود را پرداخت نمایند.

​نکات مهم وام دانشجویی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۳​

وام ودیعه مسکن دانشجویی برای تهیه مسکن برای اجاره یا رهن مخصوص دانشجویان متاهل است و از سال تحصیلی جدید تنها از طریق بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پرداخت می‌شود. برای دریافت این وام، دانشجویان نیازمند اجاره نامه با کد رهگیری هستند.

وام شهریه برای پرداخت شهریه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط وام دانشجویی در دانشگاه‌های شهریه پرداخت می‌شود و به صورت نقدی به دانشجو تعلق نمی‌گیرد. دانشگاه‌ها برای درخواست مجدد دانشجویانی که از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران استفاده کرده و درخواست جدید دارند، باید درخواست آن‌ها را به صندوق ارسال نمایند.

دانشجویان ورودی سال‌های گذشته دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علمی و کاربردی و موسسات غیردولتی – غیرانتفاعی که از وام شهریه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران استفاده کرده‌اند، در صورت تمایل می‌توانند پس از ارائه سند تعهد جدید و مدارک به اداره رفاه دانشگاه از وام شهریه صندوق رفاه استفاده نمایند.

​نکات مهم وام دانشجویی ۱۴۰۳

خلاصه مقاله وام دانشجویی

یکی از دغدغه‌های همیشگی دانشجویان، تامین هزینه‌های تحصیلی خود در طول تحصیل بوده است. صندوق رفاه دانشجویان برای بر طرف کردن این مشکل، وامی برای دانشجویان در عنوان مختلف در اختیار قرار داده است. وام دانشجویی انواع مختلفی دارد که تمامی آن‌ها در طول مقاله بیان شده است.

همچنین تمامی نکات مربوط به وام، اعم از شرایط دریافت و همچنین شرایط وام دانشجویی، به صورت کامل بیان شده است. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله پرسشی در این خصوص داشتید، می‌توانید با کارشناسان در ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

برای دریافت فایل PDF مقاله کلیک کنید.

پادکست صورتی مقاله وام دانشجویی

 

4.2/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای آشنایی با انواع وام دانشجویی تماس بگیرید.

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا به دانشجوی مشروطی وام تعلق می‌گیرد؟

اگر دانشجو در نیمسال قبل مشروط شده باشد، تنها امکان استفاده از نصف مبلغ وام را دارد و اگر دو مشروطی متوالی قبل از درخواست وام داشته باشد، وام به او تعلق نمی‌گیرد.

چگونه می‌توان برای دریافت وام دانشجویی اقدام نمود؟

متقاضیان می‌بایست با ثبت نام در پورتال دانشجویی صندوق رفاه به نشانی swf.ir برای دریافت وام اقدام نمایند.

وام مسکن جزو وام های دانشجویی به شمار می‌رود؟

بله، وام مسکن به دانشجویان تعلق می‌گیرد و بسته به شهر دانشگاه و محل تحصیلشان مبلغش متفاوت است.

نظرات

23 دیدگاه دربارهٔ «وام دانشجویی چیست؟ + شرایط، مدارک، مبلغ و ضامن 1403»

 1. Avatar photo مهلا گفت:

  من چندتا چک برگشتی و بدهی مالیات دارم. با این شرایط فکر میکنید بتونم وام بگیرم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر سوابق مالی و امتیاز و گردش حساب شما برای گرفتن وام نیاز است

 2. Avatar photo سیما گفت:

  برای گرفتن وام ازدواج دانشجویی باید سند ازدواج داشت؟ برای ما هنوز نیومده ولی تو شناسنامه ها اسمامون هست

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام بله سند ازدواج نیاز است

 3. Avatar photo مهدب گفت:

  سلام من این ترم بعده اینکه درخواست وام دادم وامم تایید شد حذف ترم کردم این ترمو شرایط واسه من چی میشه نوشته تو سایت در حال بررسی کارشناسی صتدوق هم ضروری درخواست دادم هم تحصیلی

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام وقت بخیر
   برای بررسی دقیق تر وضعیت تون با مشاورین مجموعه تماس بگیرید

 4. Avatar photo س گفت:

  سلام چرا تو سایت نمیشه وام دانشجویی ثبت نام کرد هر چند تو گوشی امتحان میکنم نمیشه لطفا یکی راهنمایی کنه ممنونم

  1. Avatar photo rahdar گفت:

   سلام وقت بخیر.
   متاسفانه سایت کمی باگ دارد منتظر باشید تا عملکرد سایت بهتر شود.

 5. Avatar photo کوثر گفت:

  سلام وقتتون بخیر ،جسارتا من قبلاً دانشجو دانشگاه دولتی بودم و فارغ تحصیل شدم درحال حاضر دارم اقساط وام های که قبلاً گرفتم پرداخت میکنم در حال حاضر هم دانشجو دانشگاه پیام نور هستم ،آیا می توانم دوباره وام دریافت کنم ؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور ابراهیمی گفت:

   سلام
   معمولا مشکلی ندارد
   اما با اموردانشجویی دانشگاه صحبت کنبد

  2. Avatar photo ابوالفضل گفت:

   سلام چرا نمیشه درخواست وام ثبت کرد و ارور نبود ارتباط با وزارت علوم میدن

   1. Avatar photo مشاور حمامی گفت:

    سلام وقتتون بخیر سایت دچار باگ میباشد

 6. Avatar photo پسرخسته گفت:

  سلام آیا وام تحصیلی به صورت پول به دانشجویان پرداخت می شودیامثلاکم کردن از هزینه مثلاخوابگاه وغذای دانشجو؟

  1. Avatar photo مشاور فتح اللهی گفت:

   سلام خیر بصورت نقدی به حسابتان واریز نمیشود و وام دانشجویی بصورت پرداخت شهریه میباشد

 7. Avatar photo هاشم ناصری گفت:

  میخواستم بدونم وام دانشجویی ای که برای ازدواج به دانشجو ها داده میشه به بانوان هم تعلق میگیره یا صرفا این وام برای آقایان هست؟ اگر وام ازدواج دانشجویی به خانم ها تعلق میگیره سودش چقدر هست؟ آیا وام ازدواجی که از سمت دانشگاه داده میشه هم مثل وام ازدواج عمومی بدون بهره هست؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که شرایط اخذ وام را داشته باشید به زوجین و هر کدام جداگانه تعلق میگیرد. میزان بهره به بانک محل اخذ وام بستگی دارد .

 8. Avatar photo علی عباس نژاد گفت:

  سلام وقتتون بخیر، توی مقاله نوشتید که برای دریافت وام دانشجویی نیاز دانشجو باید از طرف دانشگاه تایید بشه، میخواستم بدونم دقیقا معیار سنجش این نیاز از سمت دانشگاه چی هست و اصلا از کجا متوجه میشن که ما نیاز به وام دانشجویی داریم یا نه؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   بر اساس نیاز هر دانشجو به هر یک از موضوعات وامی دانشگاه آزاد ، پس از بررسی مدارک مربوطه امکان دریافت وام وجود خواهد داشت . برای مثال دریافت وام ازدواج مستلزم ارایه ی سند ازدواج می باشد.

 9. Avatar photo صادق واحدی گفت:

  سلام من قصد سفر به کشوری رو داریم برای اتمام یک پروژه تحصیلی اما نمیدونم وام دانشجویی به این نوع از سفر تعلق میگیره یا نه، میخواستم بدونم که آیا این نوع از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویان برای سفر صرفا به وام دانشجویی اربعین محدود میشه<

  1. Avatar photo ariya iranikhah گفت:

   سلام، وام دانشجویی اغلب اوقات برای سفر اربعین در نظر گرفته میشه اما برای موارد خاص مثل سفر شما که سفری علمی هست این موضوع رو باید با دانشگاه در میون بگذارید تا تصمیم گیری بشه.

 10. Avatar photo قادر گفت:

  سلام وقتتون بخیر من چند ماه پیش وام دانشجویی گرفتم، الان در حال حاضر جایی شاغل هستم اما توی یه بخش خصوصی (رستوران) و بیمه هم بهم تعلق نمیگیره، میخواستم بدونم در صورت پی بردن دانشگاه به این موضوع شرایط بازپرداخت وام دانشجویی برای من به چه صورت می باشد.

  1. Avatar photo ariya iranikhah گفت:

   سلام وقت بخیر طبق قانون اگر شما شاغل باشید وام دانشجویی نباید به شما تعلق بگیره و مجددا طبق همون قانون اگر عدله ای بابت فعالیت و کار شما در دست دانشگاه قرار بگیره شما موظف به پرداخت یکجای وام هستید.

 11. Avatar photo ariya iranikhah گفت:

  سلام وقتتون بخیر من چند ماه پیش وام دانشجویی گرفتم، الان در حال حاضر جایی شاغل هستم اما توی یه بخش خصوصی (رستوران) و بیمه هم بهم تعلق نمیگیره، میخواستم بدونم در صورت پی بردن دانشگاه به این موضوع شرایط بازپرداخت وام دانشجویی برای من به چه صورت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • وام ازدواج دانشجویی

  ثبت نام وام ازدواج دانشجویی 1403 + شرایط، مدارک + مبالغ | راهنما ثبت نام

  امکان ثبت نام وام ازدواج دانشجویی برای دانشجویان واجد شرایط فراهم شده است. از آنجایی که هزینه‌ های زندگی در دوران دانشجویی یکی از مهم‌‎ترین دغدغه‌های دانشجویان است. برای رفع و کاهش این دغدغه‌‌ها، دانشگاه‌‌ها تسهیلاتی را با عنوان وام...
 • شرایط انتقالی فرزندان ایثارگر دانشگاه ها

  شرایط انتقالی فرزندان ایثارگر دانشگاه ها + بخشنامه ۱۴۰۳

  موضوع مهمی که دانشجویان دوره های روزانه، شبانه، دانشگاه آزاد  و دیگر دانشگاه ها به منظور تغییر محل تحصیل خود باید به آن ها توجه کنند این است که باید در آغاز واجد شرایط لازم باشند. البته لازم است خدمتتان...
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • معدل پایین کارشناسی

  اهمیت معدل کارشناسی + ایا معدل لیسانس مهم است؟ | ایران تحصیل

  اهمیت معدل پایین کارشناسی ممکن است برای بسیاری از دانشجویان موضوعی نگران‌کننده باشد و می‌تواند تاثیر قابل‌توجهی بر فرصت‌های آتی تحصیلی و شغلی فرد داشته باشد. دانشجویانی که معدل بالایی دارند، شانس بیشتری برای پذیرش در رشته‌ها و دانشگاه‌های معتبر...
تماس با مشاور