ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

پذیرش دانشجوی مهمان در دانشگاه سراسری

شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

بسیار مشاهده‌ شده است که دانشجویی پس از قبولی در یک دانشگاه به علت‌های متعدد تصمیم به جابجایی به دانشگاه دیگری می‌گیرد. این جابجایی یا می‌تواند به‌صورت انتقالی و یا به‌صورت مهمانی باشد. ما در اینجا قصد داریم شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری را بررسی کنیم. بهتر است قبل از هر چیز تعریف مهمان شدن در یک دانشگاه را بدانیم.

مهمان شدن به این معنی است که دانشجو از یک دانشگاه خود را به دانشگاه دیگر با همان رشته ، همان دوره و همان مقطع تحصیلی تغییر دهد. با توجه به اینکه نقل و انتقال در دانشگاه آزاد و سراسری متفاوت است ، لذا متقاضیان عزیز دانشگاه بایستی با توجه به ضوابط  دانشگاه مبدأ و مقصد سراسری و دانشجویان دانشگاه آزاد با توجه به شرایط نقل و انتقالات دانشگاه آزاد اقدام به جابجایی و مهمانی کنند.

متأسفانه به دلیل پیچیدگی شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری ، اغلب دانشجویان عزیز با مشکلاتی مواجه می‌شوند و خوشبختانه سایت ایران تحصیل ، سامانه انتقال و مهمانی دانشگاه های سراسری  را به منظور خدمت‌رسانی به دانشجویان عزیز فراهم کرده است و در تمامی مراحل نقل و انتقال و مهمان شدن یاری‌رسان دانشجویانی است که با مشکل روبرو می‌شوند.

 

شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری

شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری

 

جهت اطلاع دقیق از شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری ، هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید

9099075307 در صورت شلوغی خطوط 9099075307 ( استان تهران) پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب

 

هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری

بر اساس شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری، دانشجویانی که در دانشگاه‌های دیگر به‌صورت مهمان جابجا می‌شوند ، متقبل هزینه‌هایی می‌شوند. هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری بر اساس تعرفه‌هایی است که خود دانشگاه تعیین می‌کند و در دانشگاههای مختلف متفاوت است. دلیل دریافت این شهریه‌ها هم هزینه‌هایی است که دانشگاه به دلیلی پذیرش دانشجوی فوق ظرفیتش متحمل می‌شود.

البته گاهی با تبصره‌های موجود دانشجویان می‌توانند از هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری ، معاف شوند. برای مثال یکی از نمونه‌های معافیت از پرداخت شهریه مهمانی مبتلا شدن به بیماریهای صعب‌العلاج است. بدین‌صورت که اگر دانشجویی در حین تحصیل به بیماری صعب‌العلاجی دچار شود، دانشگاه او را از پرداخت شهریه مهمانی معاف می‌کند.

علاوه بر این استثنائات دیگری وجود دارد که دانشجو را از پرداخت هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری معاف می‌کند. چنانچه دانشجوی محترم نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باشد ، سایت ایران تحصیل آماده پاسخگویی به تماس‌های این عزیزان است و دانشجو را با تمامی مصوبات و شرایط انتقالی از دانشگاه دولتی به دولتی و هزینه آن مطلع خواهد کرد.

 

 

شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری بر اساس آیین نامه نقل و انتقال است که گاهی با تغییرات کوچکی همراه خواهد بود

 

 

شرایط مهمانی در دانشگاه سراسری چیست؟

علاوه بر توضیحاتی که تاکنون داده شد ، بهتر است بدانیم که در مبحث مهمانی در دانشگاه دو واژه به نام دانشگاه مبدأ و مقصد وجود دارد. دانشگاه مبدأ همان دانشگاهی است که دانشجو در آن در حال تحصیل است و دانشگاه مقصد دانشگاهی است که به آن منتقل یا در آن مهمان می‌شود. البته هر کدام این دانشگاه‌ها می‌توانند روزانه ، شبانه ، غیرانتفاعی ، علمی کاربردی و آزاد باشند. بنابراین مهمانی مختص به دانشگاه خاصی نیست.

یکی از شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری این است که اگر دانشجویی بخواهد به دانشگاه مقصد برود ، باید حتما حداقل یک ترم را در دانشگاه مبدأ گذرانده باشد و معدل او کمتر از 13 نباشد. حال مدت زمان این مهمانی برای مقطع کارشناسی سه ترم و در مقطع کاردانی دو ترم می‌باشد. پس از سپری شدن این مدت دانشجو موظف است به دانشگاه مبدأ بازگردد.

حال طبق شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری ، چنانچه دانشجو در طی این مدت معدلی بالاتر معدل میانگین ورودی‌های همان سال و رشته دانشگاه مقصد کسب کند ،می‌تواند به‌عنوان مهمان دائم در این دانشگاه ادامه تحصیل دهد. البته پس فارغ‌التحصیلی مدرک توسط دانشگاه مبدأ صادر می‌شود که برای توضیحات بیشتر و رفع ابهام در این زمینه می‌توانید از مشاورین ما راهنمایی‌های لازم را کسب کنید.

همان‌طور که گفته شد مهمان شدن در یک دانشگاه مستلزم پرداخت هزینه می‌باشد و هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری به تعرفه و تصمیم گیری هر دانشگاه بستگی دارد. ولی به‌طورکلی و طبق آیین‌نامه مهمانی و انتقال دانشجویان دوره‌های کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ، این شهریه برای دانشجویان روزانه و شبانه متفاوت است.

 

سامانه اطلاع از شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری

به دلیل اینکه قوانین و شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری و هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری دارای پیچیدگی‌های خاصی است ، به‌طورمعمول دانشجویان دراین‌بین دچار مشکلاتی می‌شوند. سایت ایران تحصیل که به‌طور تخصصی در تمامی زمینه‌های تحصیلی حضور فعال دارد و دارای مجرب‌ترین کارشناسان و مشاوران تحصیلی می‌باشد ، خوشبختانه در تمامی مراحل کمک‌رسان دانشجویان گرامی بوده است.

از سوی دیگر از آنجا قوانین نقل و انتقال و مهمانی دارای بندها ، ماده‌ها و تبصره‌ها و بندهای فراوانی است ، و بعلاوه پیوسته دچار تغییر می‌شود ، بر اساس تجربه و به احتمال زیاد دانشجو را دچار سردرگمی می‌کنند. مشاورین ما به دلیل به‌روز بودن و آگاهی از این موارد اما ده خدمت‌رسانی به همه متقاضیان عزیز است و اطلاعات لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

سامانه ایران تحصیل در تمامی ساعات شبانه‌روز و در مورد هرگونه سؤال و مشکل احتمالی آماده پاسخگویی به عزیزان می باشد. برای این کار می‌توانید از طریق شماره‌های مندرج شده در جدول‌های بالا با ما تماس فرمایید و هرگونه مشکل یا پرسشی در زمینه شرایط مهمان شدن در دانشگاه‌ها و هزینه مربوط به آن داشتید مطرح کنید.

 

جهت اطلاع دقیق از شرایط مهمان شدن در دانشگاه سراسری ، هزینه مهمانی در دانشگاه سراسری با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید

9099075307 در صورت شلوغی خطوط 9099075307 ( استان تهران) پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب

 

کانال اطلاع رسانی مهمان شدن در دانشگاه سراسری

کانال اطلاع رسانی مهمان شدن در دانشگاه سراسری

 

بیشتر بدانید

2.7/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  Arta
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۷

  سلام وقتتون بخیر
  من برای رشته های بدون کنکور ثبت نام کردم و مترجمی زبان روزانه دانشگاه بم قبول شدم و هنوز ثبت نام نکردم،میخواستم بدونم در صورت ثبت نام میشه در دانشگاه هایی مثل اهواز یا کرمانشاه یا همدان به صورت مهمان درس بخونم؟و اینکه اگه میشه هزینش چطوریه؟لطفا جواب بدین چون دانشگاه بم خیلی دوره از محل زندگیم؛ممنونم.

  • Avatar photo
   مشاور فتح اللهی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۰

   سلام وقت بخیر بله امکان مهمانی در دانشگاه های سراسری وجود دارد ولی باید ترم اول را همین دانشگاهی که پذیرش شده اید تحصیل کنید

 2. Avatar photo
  نیکشا
  ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۶

  سلام، من دانشجوی فرهنگیان اهواز هستم میخواستم ببینم بدون داشتن هیچکدوم از شرایط مثل ازدواج و بیماری و… میتونم برای حداقل 1 ترم به پردیس های شیراز یا اصفهان مهمان بگیرم؟ یا حتما باید دلیلی برای مهمان گرفتن وجود داشته باشه؟

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۲

   سلام وقتتون بخیر برای دریافت انتقالی شرایط دانشگاه مبدا رشته های موجود و تایید دانشگاه مبدا و مقصد حائز اهمیت است و باید برسی شود برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل بفرمایید

 3. Avatar photo
  سجاد
  ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۷

  سلام ،من دانشجویی کارشناسی ارشد دولتی و روزانه بدون سهمیه هستم میخواستم بدونم چقدر هزینه میهمانی ترمی برای یک نیم سال تحصیلی (1402_1401)(نیم سال دوم) به دانشگاه دولتی مقصد باید پرداخت کنم ؟
  آیا هزینه داره ،خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر…

  • Avatar photo
   مشاور ذوالنورنیا
   ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴

   سلام وقت بخیر
   باید شرایط مهمانی دایم یا مبنا را داشته باشید و هزینه ی مهمانی به اندازه ی شهریه ی نوبت دوم یا شبانه ی همان رشته و همان دانشگاه می باشد .

 4. Avatar photo
  D
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۱

  سلام وقت بخیر مهمان شدن در دانشگاه های دولتی و آزاد چند بار میشه بگیریم؟ میشه زود جواب بدین؟

  • Avatar photo
   abbasi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۲

   سلام وقت بخیر
   شرایط دانشگاه و رشته شما باید بررسی شود .

 5. Avatar photo
  D
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۰

  سلام وقت بخیر مهمان شدن در دانشگاه های دولتی و آزاد چند بار میشه بگیریم؟

 6. Avatar photo
  D
  ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۸

  سلام وقت بخیر مهمان شدن در دانشگاه های دولتی و آزاد چند بار میشه؟

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۵

   میتونین برا اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

  • Avatar photo
   اتنا
   ۱۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲

   سلام وقتتون بخیر من رشته ریاضی کاربردی در دانشگاه زنجان میخونم الان به دلیل متاهل شدنم می‌خوام انتقالی بگیرم تهران بنظرتون کدوم دانشگاه راحت تر پذیرش داره؟

   • Avatar photo
    karimi
    ۱۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۴

    سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 7. Avatar photo
  زهرا
  ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۴

  سلام وقت بخیر چند بار میشه مهمان شد در دانشگاه های دولتی و ازاد؟

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۵

   بسته به موافقت دانشگاه داره

 8. Avatar photo
  رها
  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۶

  سلام وقتتونبخیر من دانشجوی روزانه دانشگاه علوم پزشکی ایران هستم هزینه‌ی میهمان شدن برای یه ترم در دانشگاه تبریز چقدر است پیراپزشکی هستم؟تقریبا چقدر میشه

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۰

   سلام هرترم متفاوته

 9. Avatar photo
  مریم
  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۸

  ببخشید من میخواستم از دانشگاه علم و فناوری بهشهر انتقالی بگیرم به فناوری های نوین آمل ، با اموزش دانشگاه امل صحبت کردم گفتن منو میگیرن ، درخواست دادم برای انتقالی ممکنه رد بشه؟ و اینکه الان ترم دومم

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴

   سلام وقت بخیر برای انتقالی در دانشگاه های سراسری شما باید تاییدیه دانشگاه مبدا و مقصد و شرایط انتقالی را داشته باشید و درخواست خود را در سامانه سجاد ثبت نمایید.

 10. Avatar photo
  رها
  ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۲

  سلام وقت بخیر، من دانشجوی ترم۲ دانشگاه فردوسی مشهد هستم روزانه، میتونم بعنوان مهمان مدتی در یکی از دانشگاه‌های دولتی تهران منتقل بشم؟ چه مدت(چند ترم) میتونم بعنوان مهمان اونجا بمونم؟ آیا لازمه هزینه‌ای هم پرداخت کنم؟و اینکه انتقالی بعنوان مهمان فقط یک بار در سال هست یا یکبار تو کل دوره کارشناسی؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۲

   با سلام.مهمانی برای دو نیم سال متوالی و نهایت چهار نیم سال امکان پذیر است.

 11. Avatar photo
  منصوره
  ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۰

  سلام چرا شماره رو میگیرم تماس قطع میشه؟

  • Avatar photo
   moshaverarshad
   ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۴

   سلام با شماره ثابت بدون گرفتن پیش شماره

 12. Avatar photo
  Mahdiyeh514
  ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۰۸

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  سوال من این هست که اگر کسی از دانشگاه دندانپزشکی روزانه بخواد به دندانپزشکی روزانه دیگری مهمان دائم بشه،باید همون هزینه پردیس رو بپردازه؟یا کمتر؟ممنون

تماس با مشاور