ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور ۱۴۰۲

شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برخی از افراد بنا بر دلایل مختلفی نمی خواهند که در کنکور شرکت کنند و می خواهند بدون شرکت در این آزمون، در دانشگاه ها درس بخوانند. این افراد می توانند بر اساس سوابق تحصیلی در برخی از دانشگاه ها ثبت نام نموده و درس بخوانند. آن ها می توانند در برخی از دانشگاه های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و … ثبت نام نمایند. اما، آن ها باید شرایطی را دارا باشند تا بتوانند بدون کنکور در دانشگاه ها درس بخوانند. عدم وجود حتی یک از شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور، سبب می شود تا نتوانند در آن دانشگاه ها ثبت نام نمایند. بنابراین، افراد باید تمامی شرایط ثبت‌ نام دانشگاه بدون کنکور سراسری و شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد را بدانند و دارا باشند. 

اگر شما و یا یکی از نزدیکانتان قصد دارید که در دانشگاه های بدون کنکور ثبت نام کرده و درس بخوانید، باید با تمامی این شرایط آشنا شوید. در واقع، شما باید ابتدا شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور را دانسته و سپس نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. برای آشنایی با تمامی شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد و شرایط ثبت‌ نام دانشگاه بدون کنکور سراسری، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله هر آن چه که باید در رابطه با شرایط عمومی و اختصاصی این دانشگاه ها بدانید را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد. 

 

 

اطلاعیه:

طبق اطلاعیه سازمان سنجش ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر ۱۴۰۲ در مرداد ماه و پس از اعلام نتایج کنکور سراسری انجام خواهد شد.

 

 

زمان ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های آزاد و سراسری

داوطلبانی که می خواهند در دانشگاه های آزاد و سراسری بدون شرکت در کنکور ثبت نام نمایند، باید در زمان مقرر نسبت به ثبت نام اقدام کنند. لازم به ذکر است تا بدانید که این دانشگاه ها دو بار در سال، یک بار در مهر ماه و یک بار در بهمن ماه دانشجو می پذیرند. البته، افراد باید پس از دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی در این دانشگاه ها ثبت نام نمایند. زمان ثبت نام، توسط سازمان سنجش در دفترچه مربوطه اعلام می گردد. اما، ما در ادامه به ورت مختصر زمان ثبت نام در ترم بهمن و مهر را بیان خواهیم کرد. 

 

مقطع تحصیلی  آغاز ثبت نام برای ترم مهر ماه آغاز ثبت نام  برای ترم بهمن ماه
کاردانی پیوسته 15 مرداد الی 26 شهریور 14 الی 24 آذر
کاردانی ناپیوسته 15 مرداد تا 14 شهریور 14 الی 24 آذر
کارشناسی پیوسته 15 مرداد تا 14 شهریور 14 الی 24 آذر
کارشناسی ناپیوسته 15 مرداد تا 9 شهریور 14 الی 24 آذر

 

 

 برای دانلود دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور سراسری

تمامی دانشگاه هایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرند، شرایطی را برای ورود دانشجویان در نظر گرفته اند و افراد برای ثبت نام، باید تمامی شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور را دارا باشند. در واقع، دانشجویان باید تمامی شرایط عمومی و اختصاصی را دارا باشند تا بتوانند در این دانشگاه ها ثبت نام نموده و درس بخوانند. برخی از مهم ترین شرایط ثبت‌ نام دانشگاه بدون کنکور سراسری، شامل موارد زیر می باشند: 

شرایط عمومی ثبت نام بدون آزمون سراسری

شماری از شرایط ثبت نام بدون کنکور سراسری جزء شرایط عمومی محسوب می شوند. در ادامه به ذکر شماری از این شرایط عمومی بسیار مهم برای شما عزیزان می پردازیم.

 • رعایت و توجه به مقررات تدوین شده برای دانشگاه
 • نداشتن هیچ گونه دشمنی و مشکلی با نظام مقدس جمهوری اسلامی در زمان ثبت نام بدون کنکور
 • پذیرفتن و قبول یکی از دین های رسمی ایران از جمله اسلام
 • عدم برخورداری از فساد اخلاقی برای افراد ثبت نام کننده
 • اعتقاد قلبی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران
 • عدم وجود هیچ گونه منعی جهت ادامه تحصیل برای افراد ذکور از طرف سازمان نظام وظیفه

 

 

شرایط ثبت‌ نام دانشگاه بدون کنکور سراسری

شرایط ثبت‌ نام دانشگاه بدون کنکور سراسری

 

 

شرایط اختصاصی ثبت نام رشته های بدون آزمون سراسری

علاوه بر شرایط عمومی، افراد باید شرایط اختصاصی را نیز داشته باشند، برخی از مهم ترین این شرایط اختصاصی شامل موارد زیر می باشند:

 • متقاضیان دوره روزانه لازم است تا 31 مرداد ۱۴۰۲ انصراف قطعی خود را تسلیم دانشگاه کنند تا مجاز به ثبت نام بدون کنکور سراسری باشند.
 • داوطلبان گرامی ورودی نیمسال اول تا 30 شهریور و متقاضیان ورودی نیمسال دوم تا 30 بهمن ماه فرصت فارغ التحصیلی و اخذ مدرک دارند.
 • افرادی که در متقاضی ثبت نام در رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری در مقطع کارشناسی هستند، باید مدرک دیپلم نظام قدیم (چهار ساله)، دیپلم و پیش دانشگاهی، دیپلم سال دوازدهم (نظام جدید) و یا کاردانی (فوق دیپلم) را ارائه دهند. البته، لازم به ذکر است تا بدانید که ارائه مدرک پیش دانشگاهی برای داوطلبان مقطع کاردانی ضرورتی ندارد.
 • با توجه به اینکه پذیرش داوطلبان بدون آزمون و صـرفاً بر اسـاس سـوابق تحصیلی صورت می گیرد، چنانچه نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی مورد تقاضا متفاوت باشد، درصد اعمـال معدل دیپلم متفاوت خواهد بود. 

لازم به ذکر است تا بدانید که هیچ شرط سنی برای پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری سال ۱۴۰۲ تعریف نشده است. علاوه بر این، به یاد داشته باشید که پذیرفته شدگان دوره روزانه سال 1400 اجازه ثبت نام در دوره های روزانه سال ۱۴۰۲ را نخواهند داشت.

 

شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد

علاوه بر دانشگاه های سراسری، افراد می توانند در دانشگاه های آزاد اسلامی نیز بدون شرکت در کنکور، ثبت نام نموده و درس بخوانند. اما، برای ثبت نام در این دانشگاه ها نیز باید شرایط عمومی و اختصاصی را نیز دارا باشند. برخی از مهم ترین شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد، شامل موارد زیر می باشند: 

شرایط عمومی ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های آزاد

برخی از شرایط وجود دارند که تمامی افراد باید آن ها را دارا باشند که این شرایط تحت عنوان شرایط عمومی شناخته شده اند. برخی از مهم ترین شرایط عمومی ثبت نام در دانشگاه های آزاد بدون شرکت در کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی، شامل موارد زیر می باشند: 

 • تمامی متقاضیان باید توانایی جسمی متناسب برای تحصیل در رشته های انتخابی را داشته باشند.
 • متقاضیان باید هیچ گونه فساد اخلاقی نداشته باشند. 
 • تمامی داوطلبان باید به هیچ یک از مواد مخدر اعتیاد نداشته باشند. 
 • عدم عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران و عدم وابستگی، عضویت، هواداری و پرداخت کمک مالی به گروهک های محارب
 • پذیرفتن قوانین نظام جمهوری اسلامی ایران و یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران
 • ممنوعیت نقل و انتقال در صورت پذیرفته شدن بر اساس سوابق تحصیلی
 • پرداخت شهریه بر اساس مصوب سالانه
 • پذیرفتن کلیه مقررات دانشگاه

 

شرایط اختصاصی ثبت نام بدون کنکور کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد 

 • متقاضیان برخی از رشته ها علاوه بر سلامت کامل جسمانی باید توانایی لازم برای تحصیل در رشته مورد نظر را دارا باشند. رشته هایی همچون: مهندسی دریا – دریانوردی ( سلامت کامل بینایی )، رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی ( نداشتن معلولیت های حاد جسمی، بیماری قلبی و تنفسی ) و رشته نمایش – بازیگری و نمایش – کارگردانی ( دارای سلامت کامل بینایی، شنوایی و کلامی ).
 • متقاضیان رشته موسیقی باید در آزمون عملی و مصاحبه فرهنگی نیز شرکت کنند و در صورت قبولی در این مراحل، مجاز به تحصیل در رشته مذکور هستند.
 • داوطلبان باید مدرک دیپلم چهارساله نظام قدیم و یا یک مدرک دیپلم نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) به جای مدرک پیش دانشگاهی ارائه دهند. بنابراین، داوطلبان با مدرک دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی است حق ثبت نام را ندارند.
 • دانش آموختگان و داوطلبان تحصیل در علوم حوزوی حتما باید دارای مدرک معادل دیپلم نظام قدیم مورد تایید حوزه علمیه قم باشند و حق ثبت نام در رشته های گروه علوم انسانی را دارند.
 • افرادی که دارای مدرک کاردانی علوم پزشکی را دارند، مجاز به ثبت نام در مقاطع بالاتر هستند.

 

 

شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد

شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد

 

 

شرایط خصوصی ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور در مقطع کارشناسی ناپیوسته 

 • داوطلبان باید مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) پیوسته یا ناپیوسته با معدل بالا 12 باشند. 
 • تمامی متقاضیان باید سلامت جسمانی کامل و توانایی متناسب با رشته های تربیت بدنی و علوم ورزشی را دارا باشند. 
 • معدل داوطلبان برای اخذ مدرک کارشناسی باید بالای 12 باشد. 
 • متقاضیان باید 20 واحد جبرانی برای با مدرک کاردانی پیوسته گذرانده باشند. 

 

شرایط اختصاصی ثبت نام در مقطع کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد

 • داوطلبان باید مدرک دیپلم چهارساله نظام قدیم، دیپلم نظام جدید و یا یک مدرک دیپلم سه ساله نظام سالی، واحدی و ترمی رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش را ارائه دهند. 
 • متقاضیان باید حداکثر 12 واحد جبرانی برای دیپلمه های نظری را گذرانده باشند. 
 • گذراندن حداکثر 14 واحد جبرانی برای داوطلبانی که رشته ای متناسب با مدرک تحصیلی خود انتخاب کرده اند برای تمامی داوطلبان مقطع کاردانی اجباری می باشد. 

 

شرایط خصوصی ثبت نام در مقطع کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 • داوطلبان باید مدرک دیپلم و گواهی پیش دانشگاهی را ارائه دهند. لذا، داوطلبان با مدرک دیپلم فنی و حرفه ای و کار و دانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی است، حق ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های آزاد اسلامی را ندارند.
 • فارغ التحصیلان کاردانی علوم پزشکی مجاز به ثبت نام در مقاطع بالاتر هستند.
 • داشتن سلامت جسمانی کامل و توانایی متناسب با رشته های تربیت بدنی و علوم ورزشی.
 • داوطلبان علوم حوزوی حتما باید دارای مدرک معادل دیپلم نظام قدیم مورد تایید حوزه علمیه قم باشند و حق ثبت نام در رشته های گروه علوم انسانی را دارند.

 

شرایط خصوصی ثبت نام در مقطع کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد

شرایط خصوصی ثبت نام در مقطع کاردانی ناپیوسته دانشگاه آزاد

 

 

چگونه می توان اقدام به انتخاب رشته و ثبت نام در بدون کنکور سراسری کرد؟

در رابطه با نحوه ثبت نام در دوره بدون آزمون سراسری باید عرض کنیم که هر فرد داوطلب بعد از اطلاع از شرایط رشته های بدون آزمون سراسری باید از طریق ورود به سایت سازمان سنجش آموزش کشور هر گونه اقدام لازم جهت ثبت نام در این دوره را انجام دهد. اولین قدم پس از ورود به سایت کلیک کردن بر روی لینک ثبت نام و سپس خریدن کارت اعتباری از طریق منوی سمت راست سایت است. با واریز هزینه درخواستی برای ثبت نام می توان به صفحه اول سامانه بازگشت و مابقی اقدامات لازم جهت ثبت نام را انجام داد. البته یادتان باشد پس از واریز وجه مورد نظر شماره پیگیری پرداخت را دریافت کنید. بعد از بازگشت به صفحه اصلی سایت می توانید با درج کد امنیتی و شماره سریال امنیتی و البته بعد از بارگذاری عکس خود عملیات ثبت نام و انتخاب رشته را آغاز کنید.

 

 

برای آشنای بیشتر با نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

دانشگاه های بدون کنکور سراسری در دوره های مختلف کدامند؟

یکی دیگر از موارد مهم در زمان انتخاب رشته دانشگاه های سراسری اطلاع از دانشگاه هایی است که رشته مورد علاقه شما را ارائه می کنند. البته بهتر است بیشتر به دنبال شناخت دانشگاه هایی باشید که از هر نظر عالی هستند و می توانند نیازهای شما را به عنوان یک دانشجو برآورده کنند. شناخت دقیق این قبیل از دانشگاه ها کار سختی نیست از طریق یک مشاور تحصیلی خبره می توانید اسامی تمامی این دانشگاه ها را بدانید. البته بد نیست اگر از ظرفیت پذیرش این قبیل از دانشگاه ها هم مطلع شوید. مسلماً با توجه به ظرفیت این مراکز دانشگاهی می توانید انتخاب رشته بهتر و دقیق تری را تجربه کنید. برای کسب این اطلاعات می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس بگیرید. علاوه بر این، می توانید مقاله زیر را به خوبی مطالعه نمایید. 

 

 

برای مطالعه مقاله رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

جدیدترین اخبار پیرامون شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور

اعلام زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور ۱۴۰۲

ثبت نام برای پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای سال ۱۴۰۲ از مرداد ماه سال آینده آغاز می‌ شود.

 

آخرین مهلت ثبت‌ نام بدون کنکور ارشد

 با اعلام مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی www.azmoon.org از نتیجه ثبت نام خود مطلع شوند.

پذیرش بدون کنکور دانشجوی دکترا در دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور ارتقای کیفی دوره­‌ های دکتری و حمایت از استعدادهای درخشان و در چارچوب ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و آیین‌نامه داخلی، تعداد محدودی از فارغ‌ ­التحصیلان و دانشجویان سال آخر کارشناسی‌ ­ارشد را برای ورود به دوره دکتری سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ بدون آزمون پذیرش می‌ کند.

 

 

اطلاعیه:

اخذ مدرک تحصیلی مورد نظر (دیپلم یا پیش دانشگاهی) برای متقاضیان تحصیل در رشته های بدون کنکور نیمسال مهر ماه و بهمن ماه دانشگاه های سراسری، حداکثر تا پایان تاریخ 31 شهریور ماه ۱۴۰۲ الزامی می باشد.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با تمامی شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که اگر می خواهید در دانشگاه های آزاد درس بخوانید، باید تمامی شرایط ثبت نام دانشگاه بدون کنکور آزاد، را دارا باشید. همچنین، اگر می خواهید که در دانشگاه های آزاد درس بخوانید، باید تمامی شرایط شرایط ثبت‌ نام دانشگاه بدون کنکور سراسری را دارا باشید. بنابراین، شرایط ذکر شده را به خوبی مطالعه کنید و اگر سوالی در این زمینه دارید، با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس گرفته و یا برای ما کامنت بگذارید. مشاوران ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ خواهند داد. 

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

5/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه های سراسری امکان پذیر است؟

بله، برای پذیرش داوطلبان باید شرایط عمومی و اختصاصی را داشته باشند.

شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری شامل چه مواردی می شوند؟ 

شرایط رشته های بدون آزمون سراسری مواردی شامل شرایط اختصاصی و عمومی می شوند. برای اطلاع از این شرایط با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

آیا برای ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های آزاد نیز شرایطی وجود دارد؟

بله برای ثبت نام در دانشگاه های آزاد بر اساس سوابق تحصیلی نیز شرایطی وجود دارد که برای اطلاع از آن ها کافی است مقاله را مطالعه نمایید.

نظرات

 1. Avatar photo
  مجمدرضا
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۲

  سلام روزتون بخیر، من وارد وران غیبت شدم چون نتونستم برم سربازی، با توجه به این مورد من شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه رو دارم؟ دانشگاهش هم فرقی نمیکنه.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور