تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور
سنوات مجاز کارشناسی ارشد

سنوات مجاز کارشناسی ارشد 1401 + بخشنامه جدید

سنوات مجاز کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

مدت سنوات مجاز کارشناسی ارشد چه میزان است؟ این سنوات برای دانشجویان کارشناسی ارشد از طریق سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مشخص و ابلاغ می شود. هر فردی ممکن است درباره انواع معافیت های نظام وظیفه تحقیق کرده باشید. که بحث این موضوع گستردگی های بسیار زیاد و انواع متنوع دارد. از بهترین خدمات نظام وظیفه معافیت های آن می باشد. تعداد متقاضیان دریافت معافیت های خدمت سربازی امروزه بسیار افزایش پیدا کرده است. معافیت های نظام وظیفه این امکان را برای مشمولان ایجاد می کند که بدون رفتن به خدمت سربازی و گذراندن دوره های اجباری کارت معافیت دریافت کنند. این مسئله باعث شده تا تعداد نفراتی که به دنبال گرفتن  معافیت های گوناگون هستند افزایش پیدا کند. 

 

 

انواع معافیت ها

 • معافیت های خدمت سربازی نظام وظیفه عمومی کشور
 • انواع معافیت های تحصیلی
 • انواع معافیت های پزشکی
 • انواع معافیت های کفالت
 • معافیت های خدمت سرباز فراری
 • معافیت های فرزندان ایثارگر و جانبازان
 • معافیت های بخشودگی سنی

و… می باشد که جزوی از تهسیلات نظام وظیفه هستند.

متقاضین برای دریافت هر یک از معافیت ها باید منتظر بمانند تا شرایط آنها به طور کامل و دقیق بررسی گردد. معافیت تحصیلی با بقیه معافیت ها تفاوتی دارد تفاوتش این است که در جریان این معافیت شما کارت دریافت نخواهید کرد. در تمام معافیت های دیگر مشمولان کار معافیت دریافت می کنند. در معافیت تحصیلی فرد باید بعد از اتمام تحصیلش به خدمت سربازی برود.

 

سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی ارشد

سنوات مجاز کارشناسی ارشد جزو موارد بسیار مهمی می باشد که داوطلبان کارشناسی ارشد باید به این موضوع دقت بسیار زیادی داشته باشند. داوطلبان باید دقت داشته باشند که تمامی دروس خود را در موعد سنوات به اتمام رسانند. که در غیر این صورت به عنوان سرباز غایب نامیده می شوند. لازم به ذکر است که سنوات مجاز برای کارشناسی ارشد در دوره های پیوسته و ناپیوسته یکی نمی باشد. سنوات مجاز برای مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ۸ سال در نظر گرفته شده است و کمسیون موارد خاص می تواند برای افزایش سنوات مجاز تحصیلی اقدام کند.

در صورتی که این کمسیون تایید کند سنوات تا دو نیمسال دیگر نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اما در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته شرایط معافیت از تحصیل برای مشمولین ۳ سال می باشد. در صورتی که دانشجو ها موفق به اتمام دروس خود در مدت سنوات مجاز نشده باشند می توانند برای گرفتن سنوات ارفاقی در خواستی  به دانشگاه دهند و خواستار سنوات ارفاقی شوند. در کمسیون دانشگاه به این مورد رسیدگی می شود و قبولی و عدم قبولی از این طریق به دانشجو ابلاغ می شود و سنوات ارفاقی برای دانشجویان ناپیوسته ۱.۵ سال می باشد. زمینه برای دریافت سنوات ارفاقی سه ماه بعد از اتمام سنوات مجاز اولیه فراهم خواهد شد. در خارج از این زمان درخواستی ثبت نخواهد شد. و در غیر این صورت سنوات ارفاقی و … تعلق نخواهد یافت.

سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی ارشد

سقف سنوات مجاز معافیت تحصیلی 

سقف سنوات مجاز برای مقاطع مختلف متفاوت می باشد و با هم فرق دارند. سقف سنوات در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته با هم فرق دارد و بدین صورت می باشد، یک و نیم سال برای کارشناسی ناپیوسته و ۳ سال برای کارشناسی پیوسته می باشد.  

 

جریمه سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی ارشد

جریمه سنوات مجاز دانشجویان ارشد چقدر می تواند باشد؟ این سوال ممکن است برای بسیار از افراد پیش آید. امروزه به دلیل سخت بودن شرایط سربازی متقاضیان به دنبال گرفتن معافیت تحصیلی می باشند. و در ادامه به جای اینکه در ۱۸ سالگی به سربازی بروند در دانشگاه های مختلف در رشته های گوناگون به تحصیل می پردازند. این معافیت دارای قوانین بسیار زیاد و جدی از سمت سازمان نظام وظیفه می باشد. در این قانون مقدار سنوات مجاز را برای تمامی مقاطع مشخص می کند که بر این اساس سنوات مشمولین می توانند برای تحصیل اقدام کنند. جریمه سنوات مجاز برای دانشجویان کارشناسی ارشد که از تحصیل انصراف داده اند به صورت های مختلف می باشد. متقاضیان به دلیل غیبت غیر موجه باید جریمه های نقدی و غیر نقدی پرداخت کنند.

 

کاهش سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی ارشد

کاهش سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی ارشد موضوعی می باشد که امروزه در میان افراد بسیار گفته می شود. این سنوات برای انواع مقاطع تحصیلی مانند دیپلم ، فوق دیپلم، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و … متفاوت می باشد. مشمولین این سنوات در مقاطع کارشناسی ارشد در رشته های مختلف می توانند به مدت ۳ سال تحصیل کرده و برای استفاده از افزایش سنوات باید نامه ای را برای سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ارجاع دهند. متقاضیان سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی ارشد باید بعد از گذر ۳ سال کارهای اعزام به خدمت را انجام دهند.

در صورتی که برای تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد اقدام نکنند اگر حتی یک روز هم غیبت داشته باشند حق ادامه تحصیل درمقاطع بالاتر را نخواهند داشت. جوانان باید تمام این مسائل را در نظر داشته باشند تا بعدا دچار مشکل نشوند.

 

مراحل استفاده از سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی ارشد

 • متقاضیان باید از این موضوع اطلاع داشته باشند که از تاریخ فارق التحصیلشان فقط ۱ سال مهلت دارند تا در کنکور کارشناسی ارشد قبول شوند.
 • مشمولین این سنوات باید بعد از قبولی در مقطع کارشناسی ارشد برای ثبت نام در این مقطع در دانشگاه مربوطه حضور پیدا کنند و اقدامات مربوط به ثبت نام را طی کنند.
 • بعد از ثبت نام متقاضیان می توانند برای دریافت کارت معافیت تحصیلی به نزدیک ترین دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند.
 • در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مشمولین این سنوات می توانند با ارائه مدارک خود می توانند معافیت تحصیلی دریافت کنند و برایشان کارت معافیت صادر می شود.
 • صدور برگه ی معافیت تحصیلی به عنوان مجوز برای استفاده از سنوات مجاز در مقاطع کارشناسی ارشد می باشد که باید به دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده اند تحویل دهند.

نکته: در صورتی که مشمول به تاریخ اعزام به خدمت نزدیک شده باشد باید ابتدا خدمت سربازیش را طی کند. بعد از این که نتایج اعلام شود فرد می تواند از پادگان سربازی مرخص شود و از سنوات معافیت تحصیلی استفاده کنند. معافیت از سربازی برای این افراد در صورتی ممکن خواهد بود که پادگان تمامی اقدامات لازمه را انجام دهد. موارد استثنا نیز وجود دارد که در مواقع جنگ نظر فرمانده پادگان نظامی برای سنوات معافیت متقاضیان مهم می باشد.

 

افزایش سنوات تحصیلی کارشناسی ارشد

برای جلوگیری از هدر رفتن سرمایه گذاری دانشگاه ها و همچنین ‌و ایجاد فرصت بیشتر و اضافه تر برای دانشجویان که علارغم تلاش زیادی که داشتند موفق به اتمام تحصیل نشده اند. شیوه نامه ای  برای اضافه کردن سنوات اضاف بر مدت مجاز به شرح زیر تهیه می گردد.

افزایش سنوات برای افرادی که مدت سنواتشان به همراه اضافه آن در پایه کارشناسی ارشد پایان یافته است، و ادامه تحصیل آنها از لحاظ نظام وظیفه مانعی نداشته باشد و همچنین با موافقت کمسیون موارد خاص دانشگاه حداکثر برای دو نیمسال تحصیلی دیگر قابل تمدید می باشد.

در صورت موافقت و قبولی کمسیون موارد خاص با تمدید سنوات مازاد برای تحصیل ادامه تحصیل دانشجو با پرداخت شهریه مدت سنوات برای دانشجو تمدید می شود. تمامی این مقرارات شامل دانشجویان مشغول در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

 

متن درخواست افزایش سنوات تحصیلی کارشناسی ارشد

اینجانب…. به شماره دانشجویی….. دانشجوی رشته …. که تا کنون تعداد…. واحد درسی را با معدل…. در تعداد…. ترم تحصیلی گذرانده ام. تقاضای تمدید سنوات ترم…. را در نیمسال…. سال تحصیلی…. دارم.

ضمنا آگاهی دارم

مطابق با ماده ۱۵ مدت مجاز برای تحصیل ۸ سال می باشد.

هزینه افزایش سنوات تحصیلی مطابق آیین نامه دریافت خواهد گردید.

تصمیم گیری جهت تمدید سنوات ترم نهم و دهم با شورای آموزشی و در شرایط خاص میسر می باشد.

مطابق با این آیین نامه چنانچه در این مدت دانش آموخته نشوم از تحصیل محروم خواهم شد.

نام، نام خانوادگی

امضا

تاریخ

 

حداکثر مدت مجاز تحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

داوطلبانی که در کنکور مقطع کارسناسی ارشد ناپیوسته شرکت کرده اند، وارد این مرحله می شوند. مدت زمان تحصیل برای مقطع کارشناسی ناپیوسته ۲ سال می باشد و به مدت ۴ ترم به پایان می رسد. بنابراین تعداد نیم سال های مجاز برای این مقطع ۴ می باشد که در شرایط خاص می توان تا ۶ و با بیشتر افزایش داد.

 

مدت مجاز برای کارشناسی ارشد پیوسته

مدت مجاز برای کارشناسی ارشد پیوسته با ناپیوسته متفاوت می باشد و دوره ارشد حدودا ۶ سال می باشد که کارشناسی پیوسته اینگونه است. و دانشگاه های زیادی با کنکور چنین دانشجویانی را می پذیرند.

مدت مجاز برای کارشناسی ارشد پیوسته

تعداد واحد های درسی در مقطع کارشناسی ارشد

 • مجموعا تعداد واحد های درسی کارشناسی ارشد ۳۲ واحد می باشد که می توان در ۴ ترم گذراند. این تعداد واحد در رشته های دیگر با هم فرق دارد و به طور مثال در برخی رشته ها ممکن است تعداد واحد های درسی کمتر و بیشتر باشد.
 • دانشجو مجاز است در هر ترم ۶ الی ۱۴ واحد درس را انتخاب واحد کند. قابل ذکر است که اخذ ۱۴ واحد درسی برای دانشجویی امکان پذیر است که معدل الف باشد.
 • دانشجویان کارشناسی ارشد در نیمسال پایانی از شرط اخذ حداقل تعداد واحد آموزشی معاف می باشند.
 • حداقل نمره قبولی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۲ است.
 • حداقل معدل قابل قبول در این مقطع در هر ترم ۱۴ می باشد.
 • دانشجویانی که در هر ترم در یک یا چند واحد درسی اخذ شده نمره قبولی کسب نکنند، و در ترم بعد همان درس و یا درس ها را قبول شوند نمره ی مردودی آنها در کارنامه و ریز نمراتشان ثبت خواهد شد. و تاثیری در معدل کل تاثیری نخواهند داشت و محاسبه نمی شود.
 • دانشجویانی که در دو نیمسال پشت سر هم مشروط شده باشند، از ادامه تحصیل محروم می شوند.
 • در صورتی که واحد های باقی مانده و یا واحد های انتخابی دانشجو در هر نیمسال کمتر از ۸ واحد درسی باشد، آن نیمسال به عنوان ترم کامل در نظر گرفته می شود و نمرات این ترم در مشروط شدن دانشجو بی تاثیر است.
 • در صورتی که دانشجو در مدت تعیین شده نتواند فارق التحصیل شود از دانشگاه اخراج می شود.

 

تمدید سنوات کارشناسی ارشد کرونا

معاون آموزشی از قانونی که برای این دوران کرونا گذاشته شده است، خبر داد که حذف ترم در نیمسال ۹۸-۹۹ بدون احتساب سنوات به در خواست خود دانشجو امکان پذیر می باشد. متن نامه نیز بدین ترتیب می باشد که ، به دلیل شیوع خیلی سریع این بیماری در سطح جهان تمامی کشور ها برای جلوگیری از همه گیری این بیماری سیاست تعطیلی مدارس و دانشگاه ها را انتخاب نموده اند. در ایران نیز تعطیلی مدارس و دانشگاه ها از اسفند ۹۸ تا الان نیمه دوم سال ۱۴۰۰ ادامه دارد. سیاست آموزشی برای اینکه آسیب های کمتری به تحصیل دانش اموزان ، دانشجویا وارد شود تدابیری اندیشیده است. آموزش الکترونیک را جایگزین آموزش حضوری کرده است.

 

تعیین زمان حضور در دانشگاه ها

تعیین زمان حضور در دانشگاه ها برای آموزش حضوری با ستاد مقابله با کرونا می باشد. که دانشگاه ها و موسسات عالی آموزشی وابسته به وزارت علوم همه تابع این سیاست هستند.

آموزش های الکترونیکی بدون محدودیت برای تمامی دروس مجاز است . برگزاری جلسات ترکیبی حضوری و غیر حضوری با تاکید دانشگاه مجاز است. حذف کامل واحد های درسی نیمسال جاری مجاز است.

انتقال دروس ناتمام به نیم سال بعدی مجاز است. دروس حذف شده در نیم سال جاری در تابستان نیز ارائه می گردد. افزایش یک نیم سال به سنوات دانشجویان مجاز می باشد.

برگزاری امتحانات به صورت حضوری صورت می گیرد. مهمان گرفتن دانشجو ها به محل سکونتشان به غیر از دانشگاه های تهران مجاز می باشدو….  تعداد مفادی که برای دوران کرونا گذاشته اند بسیار زیاد می باشد.      

 

مطالب مرتبط  

لیست رشته های دانشگاه وزارت اطلاعات 1400

جواب کنکور 1400

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور