ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

بومی گزینی کنکور 1401

بومی گزینی کنکور 1401 + آیین نامه جدید سهمیه بومی

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
بومی گزینی کنکور 1401
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

بومی گزینی کنکور 1401، سهمیه بومی یا گزینش بومی در کنکور سراسری یکی از موارد بسیار مهم برای انتخاب رشته و دانشگاه داوطلبان است. پس از اعلام سازمان سنجش آموزش کشور مبنی بر پذیرش متقاضیان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت بومی، 80 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به داوطلبان بومی اختصاص یافت. در نتیجه دانشگاه ها تنها موظف به اختصاص ۲۰ درصد از ظرفیت دانشگاه به داوطلبان غیر بومی باشند. در صورتی که شما مجاز به استفاده از طرح بومی گزینی شهر خود باشید، احتمال قبولی شما در کد رشته محل هایی که شامل طرح بومی گزینی می شوند بیشتر خواهد بود.

 

جهت اطلاع از نحوه بومی گزینی کنکور 1401 + آیین نامه جدید سهمیه بومی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

بومی گزینی کنکور

گزینش بومی در کنکور سراسری به داوطلبان بومی ورود به یک دانشگاه کمک می کند تا شانس قبولی بیشتری نسبت به داوطلبان غیر بومی داشته باشند. از اهداف سهمیه بومی یا گزینش بومی در کنکور سراسری می‌توان به کاهش مشکلات دانشگاه ها از جمله:
● مشکلات مالی و اقتصادی
● کمبود خوابگاه
● افسردگی دانشجویان پس از دوری از خانواده
● کاهش مهاجرت
● امکان قبولی بیشتر اشاره کرد.

تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری

در گزینش هر داوطلب، سه عامل تعیین کننده در انتخاب رشته رایگان کنکور سراسری عبارتند از:
■ نمره کسب شده توسط داوطلب در هر یک از زیر گروه ها ( برای رشته محل هایی که پذیرش از طریق آزمون دارند ) و یا معدل کتبی ( برای رشته هایی که پذیرش در آن ها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی است )
■ استان بومی
■ سهمیه داوطلب 

بومی گزینی تاثیر بسزایی در کاهش مشکلات اقتصادی و زندگی دانشجویان در شهری دیگر و کاهش مهاجرت های شهری خواهد داشت و داوطلبانی که با آگاهی از شرایط شرکت در کنکور و میزان و نحوه تاثیر سهمیه ها و بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری شرکت می کنند، انتخاب آگاهانه تر و با شانس قبولی بیشتر ی خواهند داشت.

 

جهت اطلاع از بهترین سهمیه مناطق کنکور کلیک نمایید.

 

میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور

در رشته ها و دانشگاه های سراسری، پذیرش داوطلبان به صورت بومی گزینی صورت می گیرد. ممکن است این سوال برای بسیاری از داوطلبان پیش بیاید که بومی گزینی به چه معنی است و چگونه در انتخاب رشته داوطلبان اثر می گذارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که دانشگاه های سراسری ملزم هستند 80 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های خود را به داوطلبان بومی اختصاص دهند و مابقی آن را که حدود 20 درصد می باشد به داوطلبان غیر بومی اختصاص دهند. بر اساس این روش قطعا شانس قبولی داوطلب در دانشگاه های مناطق بومی خود افزایش خواهد یافت.

بومی گزینی

تمامی کد رشته های مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری (کارنامه کنکور سراسری) براساس ظرفیت های اعلام شده، پذیرش دانشجو دارد. برخی رشته ها براساس برخی شرایط خاص و از برخی استان ها و شهرها پذیرش دارند و مابقی کد محل رشته ها براساس بومی گزینی و دیگر سهمیه ها همچون:
▪︎سهمیه فرهنگیان
▪︎خانواده شهدا
▪︎خانواد ایثارگر و … دانشجو می پذیرند لذا تنها داوطلبان واجد شرایط می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

دسته بندی بومی گزینی:

▪︎بومی گزینی استانی
▪︎بومی گزینی ناحیه ای
▪︎بومی گزینی قطبی
▪︎بومی گزینی کشوری

گزینش بومی تمامی رشته ها به صورت استانی، ناحیه ای، قطبی و یا کشوری انجام می گیرد. بومی گزینی در گزینش کشوری انجام نمی شود، اما در رشته هایی که با توجه به ماهیت رشته و کاربرد آن برای هر استانی مورد نیاز هستند، پذیرش در آن ها بومی استانی است. استانی که دانشگاهی مجاور با استان های نزدیک دارد، پذیرش دانشجو در رشته مد نظر در صورتی که در آن دانشگاه باشد، به صورت بومی ناحیه ای است. پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و رشته های تربیت معلم به صورت بومی استانی است.
▪︎ استان های مجاور هم یک ناحیه بومی گفته می شود. برای مثال استان تهران و استان البرز
▪︎ یک قطب بومی به چند ناحیه مجاور به هم می گویند و پذیرش دانشجو در رشته موجود در یک ناحیه از چند ناحیه نزدیک به هم، به صورت بومی قطبی می باشد.
▪︎ پذیرش به صورت بومی قطبی برای رشته هایی است که حتی به صورت بومی گزینی استانی و بومی قطبی پذیرش ندارند و تنها در چند دانشگاه دولتی ارائه می شوند.

گزینش بومی در کنکور سراسری

گزینش بومی در کنکور سراسری

ملاک های تعیین استان بومی داوطلبان کنکور

پذیرش متقاضیان در رشته ها و دانشگاه های سراسری به شکل بومی گزینی است و نحوه تعیین استان بومی شرکت کنندگان آزمون سراسری به شرح زیر می باشد.

■ چنانچه محل دریافت مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه (دبیرستان یا هنرستان) برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید در یک استان باشد، داوطلب، بومی آن استان محسوب می شود.
■ اگر محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر یک داوطلب در یک استان نباشد، استان محل تولد داوطلب به عنوان استان بومی وی تلقی خواهد شد.
■ اگر داوطلبی سه سال آخر دبیرستان خود را در خارج از کشور گذرانده باشد، استان محل تولد او به عنوان استان بومی تلقی خواهد شد.
■ آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر این که سه سال آخر دبیرستان خود را در خارج از کشور گذرانده اند بلکه محل تولد آن ها نیز خارج از کشور می باشد، در این صورت استان بومی این دسته از داوطلبان استان تهران محسوب می شود.

گزینش بومی در کنکور

گزینش بومی می تواند نحوه ی پذیرش افراد در دانشگاه ها کشور باشد. گزینش بومی و گزینش قطبی در واقع هر دانشگاه در هر منطقه از کشور سهمیه پذیرش (تاثیر سهمیه در کنکور سراسری) برای افراد متفاوت است. در این شیوه پذیرش، دانشگاه ها ملزم هستند 80 درصد سهمیه دانشگاه را از افراد بومی و 20 درصد باقی مانده را از افراد غیر بومی پذیرش نمایند. داوطلبی که مدرک سه سال آخر دبیرستان چه نظری و چه هنرستان نظام قدیم و یا نظام جدید را در  یک استان گذارنده باشد، داوطلب بومی آن استان خواهد بود.

دسته بندی رشته ها در گزینش بومی

سازمان سنجش آموزش کشور برای اجرایی کردن این قانون دسته بندی رشته ها در گزینش بومی را انجام داد. این دسته بندی ها به شرح ذیل می باشد.

رشته های کشوری:
رشته های کشوری رشته هایی هستند که گزینش در آن ها به صورت کشوری انجام خواهد پذیرفت و متقاضیان تنها بر اساس نمره آزمون مورد پذیرش قرار می گیرند. در این رشته ها شانس پذیرش متقاضیان در هر نقطه از ایران با یکدیگر یکسان می باشند.
رشته های استانی:
رشته های استانی رشته هایی هستند که در بیشتر استان ها و دانشگاه های آن استان وجود دارد. در این رشته ها نیاز استان مربوطه به مشاغلی مرتبط با رشته مربوطه در نظر گرفته شده است. داوطلبان می توانند با مراجعه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته گروه آزمایشی خود از این گونه رشته ها و کسب اطلاع نمایند.
رشته های ناحیه ای:
آن دسته از رشته هایی را رشته های ناحیه ای می گویند که در استان مورد نظر ارائه نمی‌شود اما استان های مجاور و دانشگاه های آن ها این رشته را ارائه می دهند دانشگاه های مجاور این استان برای این رشته ها ناحیه بومی حساب می شوند. برای اطلاع از این رشته ها می توانید به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری رجوع کنید.
رشته های قطبی:
رشته های قطبی کنکور رشته هایی هستند که در اکثر نواحی وجود ندارند اما در چند ناحیه که به عنوان قطب یا ناحیه بومی نام می گیرند دارای ظرفیت می باشند. جهت مشاهده این رشته ها می توانید دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری مراجعه نمایید.

بومی گزینی استانی

این شیوه ی پذیرش به معنای آن است که شما در استان محل زندگی خود و در شهرستان آن بومی محسوب می شوید و شانس قبولی شما در استانی که در آن بومی هستید به نسبت دیگر افراد، بیشتر خواهد بود. این شیوه برای داوطلبان بومی به میزان 80 درصد سهمیه دانشگاه و برای داوطلبان سهمیه آزاد 20 درصد سهمیه پذیرش می باشد. وضعیت پذیرش شما در سایر استان ها نیز که در آن ها بومی محسوب نمی شوید به همین شیوه خواهد بود.
رشته های دبیری و همینطور کاردانی پذیرش آن ها به صورت بومی گزینی ( گزینش بومی و گزینش قطبی ) استانی می باشد.

یک داوطلب چگونه بداند در کدام منطقه بومی است؟

داوطلبی که مدرک سه سال آخر دبیرستان چه نظری و چه هنرستان نظام قدیم و یا نظام جدید را در  یک استان گذارنده باشد، داوطلب بومی آن استان خواهد بود ولی اگر محل اخذ مدرک سه سال آخر در یک استان نبود، استان بومی، استان محل تولد وی درج خواهد شد.

بومی گزینی ناحیه ای

این شیوه ی بومی گزینی گستره ی وسیع تری برای پذیرش دانشجو دارد. در این شیوه استان هایی که شما در آن ها بومی محسوب می شوید بیشتر از مورد قبل می باشد و شما می توانید در استان هایی که هم ناحیه هستند پذیرش شوید. اسامی استان های هم ناحیه در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه که از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org  منتشر می شود، ذکر شده است اما در این مقاله برای سهولت در کار شما این استان های هم ناحیه برای بومی گزینی و گزینش بومی و گزینش قطبی را معرفی کرده ایم.

آیین نامه جدید سهمیه بومی

آیین نامه جدید سهمیه بومی

دسته بندی نواحی بومی کشور در کنکور

■ ناحیه یک:
▪︎البرز ، تهران ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم و مرکزی
■ ناحیه دو:
▪︎آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل
■ ناحیه سه:
▪︎اصفهان ، چهارمحال بختیاری و یزد
■ ناحیه چهار:
▪︎سیستان و بلوچستان و کرمان
■ ناحیه پنج:
▪︎بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان
■ ناحیه شش:
▪︎کردستان ، کرمانشاه و همدان
■ ناحیه هفت:
▪︎ایلام ، خوزستان و لرستان
■ ناحیه هشت:
▪︎خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی
■ ناحیه نه:
▪︎گلستان ، گیلان و مازندران

گزینش قطبی

نوعی بومی گزینی می باشد با این تفاوت که دایره استان‌های هم قطب، بیشتر از دو مورد قبلی می باشد. در ادامه اسامی استان های هم قطب را برای شما معرفی خواهیم کرد.

دسته بندی قطب های بومی کشور در کنکور

قطب یک) البرز، تهران، زنجان، سمنان، قم، قزوین، مرکزی، گلستان، گیلان، مازندران

قطب دو) خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، کرمان

قطب سه) آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، همدان، کردستان، کرمانشاه

قطب چهار) اصفهان، ایلام، چهار محال و بختیاری، یزد، لرستان، خوزستان

قطب پنج)  فارس، بوشهر، هرمزگان، کهکیلویه و بویراحمد

 

 

جهت اتصال به سامانه دریافت کد منطقه شهرداری محل سکونت کلیک نمایید.

 

نحوه بومی گزینی در دوره های مختلف ( روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، مجازی، پیام نور و پردیس خودگردان )

گزینش در دوره های روزانه به دلیل ویژگی های آموزشی و امکانات بهتر نسبت به سایر دوره های آموزشی، به صورت استانی یا ناحیه ای یا قطبی و یا کشوری است که برای هر رشته تحصیلی در هر گروه آزمایشی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری مشخص شده است. پذیرش در دوره های نوبت دوم ( شبانه ) و نیمه حضوری گزینش بومی استانی و در دوره های غیر دولتی و غیرانتفاعی گزینش بومی ناحیه ای انجام می گیرد. در دوره های مجازی و پردیس خودگردان نیز گزینش به صورت کشوری می باشد و بومی گزینی صورت نمی گیرد. در دوره های پیام نور برای 70% ظرفیت رشته ها در واحد های هر شهرستان از داوطلبان بومی و 30 % ظرفیت پذیرش به داوطلبان شهرستان های تحت پوشش آن مرکز آموزشی تعلق خواهد گرفت .
ظرفیت پذیرش در هر کد رشته محل پس از کسر سهمیه 25 درصدی ایثارگران و جانبازان، با توجه به نوع گزینش در دوره های مختلف به صورت زیر می باشد:

گزینش در رشته های کشوری:

در رشته هایی که پذیرش در آن ها به صورت کشوری می باشد، ظرفیت هر کد رشته محل به نسبت هر یک از متقاضیان شرکت کننده در سهمیه مناطق و سهمیه خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه آزمایشی تعیین می شود. برای درک بهتر این موضوع فرض کنید در کد رشته محلی در یک دانشگاه ظرفیت پذیرش 100 نفر باشد. با کسر سهمیه 25 درصدی ایثارگران باقی مانده ظرفیت 75 نفر خواهد بود. حال فرض کنید شرکت کنندگان منطقه یک از این گروه آزمایشی 40 درصد از کل افراد شرکت کننده در این گروه آزمایشی را تشکیل می دهند. بنابراین از 75 نفر باقی مانده 30 نفر از ظرفیت پذیرش در این رشته محل مختص به داوطلبان منطقه یک از این گروه آزمایشی می باشد و مابقی ظرفیت یعنی 45 نفر باقی مانده با توجه به سهمیه مناطق دیگر طبق همین روال بین شرکت کنندگان مناطق دیگر تقسیم خواهد شد.

گزینش در رشته بومی ( استانی، ناحیه ای، قطبی ):

در رشته محل هایی که گزینش در آن ها به صورت بومی می باشد، پس از کسر سهمیه 25 درصدی ایثارگران (سهمیه ایثارگران در کنکور) و جانبازان، 20 % از ظرفیت باقی مانده به داوطلبان آزاد ( غیر بومی ) و مابقی به نسبت تعداد شرکت کنندگان هر یک از سهمیه های مناطق و خانواده شهدا در بوم مربوطه به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم از گروه آزمایشی اختصاص می یابد.

اهداف بومی گزینی

با توجه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر گزینش بومی به صورت استانی، ناحیه ای، قطبی و گزینش به صورت کشوری (بدون بومی گزینی) با اهداف مشخصی صورت می گیرد که این اهداف عبارتند از:

■ کاهش مشکلات احتمالی نظیر کمبود خوابگاه، مشکلات مالی و اقتصادی، افت تحصیلی ناشی از دوری خانواده و …
■ امکان قبولی بیشتر داوطلبان در رشته های بومی هر ناحیه با توجه به امتیازات در نظر گرفته شده
■ کاستن از مهاجرت های درون کشوری

بومی گزینی دانشگاه فرهنگیان

رتبه قبولی در دانشگاه فرهنگیان، در انتخاب رشته و شرایط قبول شدن اساس انتخاب رشته، بومی گزینی است. یعنی هر داوطلب فقط می تواند شهرها و دانشگاه هایی را انتخاب کند که در دفترچه انتخاب رشته برای استان او ذکر شده است. نه جاهای دیگر. برای مثال داوطلبان بومی استان تهران نمی توانند از رشته های مخصوص داوطلب های بومی استان البرز در انتخاب رشته خود بزنند و برعکس.

معیارهای بومی گزنی

در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان معیار بومی بودن عبارتند از:

1) استان محل تحصیل سه سال دوره دوم دبیرستان.
2) استان محل تصیل دو سال آخر تحصیل.
3) اگر داوطلب یکسال در مناطق سهمیه 1 درس بخواند سپس به مناطق دو یا سه برود، جزو داوطلب منطقه 1 خواهد بود.
4) اگر داوطلب در 3 سال دبیرستان خود، در 3 استان مختلف باشد، محل تولد او به عنوان استان بومی است.

حذف بومی گزینی کنکور

در این مورد، معاون فنی و آماری سازمان سنجش گفت: پیشنهاد ما این است که سهمیه بومی‌گزینی به طور کامل حذف شود و به جای آن سهمیه‌ مناطق یک، دو و سه در راستای دسترسی بیشتر مناطق کم ‌برخوردار به ظرفیت‌‌ ‌های آموزشی و اجرا شدن عدالت آموزشی در نظر گرفته شود. ابراهیم سوزنچی معاون خطی مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در راستای کار کارشناسی انجام شده در مورد حذف و اصلاح سهمیه ‌بومی ‌گزینی، به مشروح صورت‌ جلسه‌ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۹ به منظور بررسی اهداف و فلسفه مصوبه بومی‌گزینی رجوع شده است. ذاکری به ضرورت اعمال سهمیه بومی‌گزینی در دانشگاه‌‌ ‌های محلی و منطق‌ ‌های تأکید کرد و گفت: در راستای عدالت آموزشی سهمیه بومی‌گزینی برای دانشگاه‌‌ ‌های سطح یک نباید اعمال شود. به جای حذف کامل این سهمیه ضرورت دارد، بازنگری و اصلاح شود. وی به لزوم تصمیم‌ گیری سریع در مورد سهمیه‌‌ ‌های کنکور سراسری تأکید کرد و افزود: در صورت حذف کامل سهمیه بومی‌گزینی، مشکلاتی نظیر تأمین خوابگاه، بالارفتن سن ازدواج به وجود می‌آید. حقدوست: بررسی سهمیه‌ ها باید به صورت یک‌جا انجام شود. در ادامه جلسه علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سهمیه‌‌ ‌های کنکور به صورت یک منظومه است، گفت: بررسی سهمیه ‌ها باید به صورت یکجا انجام شود نه به صورت تکی و برای حذف سهمیه بومی ‌گزینی باید سهمیه‌‌ ‌های دیگر نیز در نظرگرفته شود. وی به پرهیز از تصمیم عجولانه در مورد حذف سهمیه‌‌ ‌های بومی ‌گزینی و دیگر سهمیه ‌ها تأکید کرد و پیشنهاد داد: مطالعات دقیق کوتاهی در مورد کل سهمیه‌ ها انجام شود و بعد تصمیم ‌گیری نهایی شود. همچنین دکتر شاهین آخوندزاده قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سهمیه بومی‌گزینی مزایا و معایبی دارد، گفت: سهمیه بومی‌گزینی نیاز به اصلاح دارد و نباید به صورت کامل حذف شود.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا بومی گزینی کنکور 1401 + آیین نامه جدید سهمیه بومی را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص بومی گزینی کنکور 1401 + آیین نامه جدید سهمیه بومی برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

 

جهت اطلاع از نحوه بومی گزینی کنکور 1401 + آیین نامه جدید سهمیه بومی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

مطالب مرتبط:

بومی سازی سربازی

سهمیه ایثارگران در کنکور 

نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی

 لیست رشته های ناحیه ای کنکور 1401 و گزینش ناحیه ای چیست؟

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 

بومی گزینی کنکور 1401 + آیین نامه جدید سهمیه بومی

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

نحوه بومی گزینی در رشته های پرطرفدار به چه صورت است؟

بومی گزینی برای رشته های پرطرفدار 60 به 40 است به این نحو که 60 درصد ظرفیت کد رشته محل های هر بوم به داوطلبان بومی اختصاص دارد.

نوع بومی گزینی در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان به چه نحوی است ؟

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان از نوع بومی گزینی استانی است.

با توجه به گزینش بومی در انتخاب رشته دانشگاه های سراسری می توان گفت شانس قبولی در بوم برای داوطلب بیشتر است ؟

با توجه به اینکه دانشگاه های سراسری، 80 درصد از ظرفیت پذیرش رشته های خود را به داوطلبان بومی اختصاص می دهند شانس قبولی در بوم بیشتر است. برای اطلاع از ناحیه بومی خود می توانید مقاله را مطالعه کنید.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور