ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

بودجه بندی آزمون تیزهوشان 1401

بودجه بندی آزمون تیزهوشان 1401 + بخشنامه جدید ششم و نهم | ایران تحصیل
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

همان طور که می دانید دانش آموزان برای ورود به مدارس تیزهوشان باید در آزمون ورودی این مدارس شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. این آزمون دارای بودجه بندی خاصی است که هر ساله بودجه بندی آزمون تیزهوشان توسط بخشنامه ای جدید ابلاغ می شود. در واقع، در این بخشنامه، به طور کامل و مفصل بودجه بندی آزمون مدارس تیزهوشان در پایه ششم و نهم بیان می شود. لازم به ذکر است تا بدانید که بخشنامه ای که هر ساله ابلاغ می شود، دارای اطلاعات مهمی می باشد. اطلاعات مهم این بخشنامه شامل: شرایط ثبت نام داوطلبان آزمون ورودی، تعداد سوالات آزمون، مراحل و نحوه ثبت نام در آزمون و… می باشند.

اگر شما هم جز دانش آموزانی هستید که قصد شرکت در این آزمون ها را دارید، ابتدا باید با بودجه بندی آزمون تیزهوشان آشنا شوید. برای آشنایی کامل با زمان ابلاغ بخشنامه، اطلاعات مهم بخشنامه و… در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله هر آنچه که باید در رابطه با این موضوعات بدانید را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

 

بودجه بندی آزمون تیزهوشان 1401

 

 

بخشنامه آزمون تیزهوشان 1401 چه زمانی ابلاغ می شود؟

معمولا یک ماه پیش از آغاز ثبت نام آزمون، سازمان ملی استعدادهای درخشان، بخشنامه بودجه بندی آزمون تیزهوشان را انتشار می دهد. این بخشنامه در سال 1401 از تاریخ 16 فروردین لغایت 25 فروردین منتشر خواهد شد. لازم به ذکر است تا بدانید که آزمون پایه ششم و نهم، هر کدام دارای بخشنامه ای جداگانه هستند و هر دو آن ها از 16 تا 25 فروردین منتشر خواهند شد. بنابراین، شما دانش آموزان عزیز باید در زمان های مذکور به سایت سازمان ملی استعدادهای درخشان مراجعه کرده و بخشنامه مربوط به پایه تحصیلی خود را دریافت کنید.

 

زمان ثبت نام، زمان توزیع کارت آزمون و زمان برگزاری آزمون

در بخشنامه جدیدی که از سمت سازمان ملی استعدادهای درخشان منتشر شده است، زمان ثبت نام، توزیع کارت و برگزاری آزمون نیز بیان شده است که به شرح زیر می باشند:

پیش از ثبت نام، دانش آموزان باید دفترچه راهنما را دانلود کرده و از طریق آن با تمامی مدارس تیزهوشان آشنا شوند. دانش آموزان گرامی می توانند از طریق سایت Azmoon.medu.ir نسبت به دریافت دفترچه راهنما اقدام نمایند. پس از دریافت دفترچه و مطالعه کامل آن، متقاضیان شرکت در آزمون پایه هفتم و دهم باید از تاریخ روز سه شنبه 16/1/1401 لغایت روز پنج شنبه 25/1/1401 از طریق سایت Azmoon.medu.ir نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

 

 

زمان ثبت نام، زمان توزیع کارت آزمون و زمان برگزاری آزمون

 

 

کارت ورود به جلسه که شامل اطلاعاتی همچون: نام و نام خانوادگی( به همراه سایر مشخصات فردی)، عکس داوطلب، مدارس انتخاب شده و …. می باشد. این کارت 5 روز پی از برگزاری آزمون از طریق سایت مذکور در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. زمان برگزاری آزمون پایه هفتم، ساعت 9 روز پنج شنبه 26/3/1401 و زمان برگزاری آزمون پایه دهم، در روز جمعه مورخ 27/3/1401 در ساعت 9 می باشد.

 

 

برای آگاهی از نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان، بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

شرایط و ضوابط مهم بخشنامه جدید پایه ششم و نهم

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، بخشنامه آزمون تیزهوشان، دارای بخش های مختلف و اطلاعات مهمی است. یکی از این بخش های مهم، شرایط و ضوابط ثبت نام در آزمون تیزهوشان می باشد. در واقع، تمامی داوطلبان باید این شرایط را دارا باشند تا بتوانند در این آزمون ثبت نام کرده و شرکت کنند. در غیر این صورت، ثبت نام و شرکت آن ها غیر ممکن خواهد بود. برخی از مهم ترین این شرایط و ضوابط طبق بخشنامه سازمان ملی استعدادهای درخشان، شامل موارد زیر می باشند:

  • داوطلبان باید تابعیت ایرانی داشته باشند.
  • داوطلبان غیر ایرانی باید برای ثبت نام تابع بخشنامه شماره 340/3297/44 باشند و برای ثبت نام به مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور مراجعه کنند.
  • متقاضیانی که در پایه ششم هستند و می خواهند در آزمون ورودی پایه هفتم شرکت کنند، باید در تمامی دروس نوبت دوم پایه پنجم و نوبت اول پای ششم خود نمره خیلی خوب را کسب نمایند.
  • اگر داوطلبی در مجموع تمامی دروس خود، فقط یک درس را با نمره خوب قبول شود، باز هم می تواند در این آزمون شرکت کند.
  • چنانچه متقاضیان در پایه نهم باشند و قصد شرکت در آزمون پایه دهم را داشته باشند، معدل آن ها باید در پایه هشتم 19 باشد.
  • دانش آموزان متقاضی ثبت نام در آزمون تیزهوشان پایه هفتم و پایه دهم، باید تمامی مراحل ثبت نام را از طریق سایت مربوطه انجام دهند.
  • دانش آموزانی که در دوره اول متوسطه در مدارس تیزهوشان درس می خوانند، می توانند بدون ثبت نام و شرکت در آزمون تیزهوشان، دوره دوم متوسطه را نیز در مدارس تیزهوشان درس بخوانند.

 

شرایط و ضوابط مهم بخشنامه جدید پایه ششم و نهم

 

مراحل و نحوه ثبت نام آزمون تیزهوشان

پس از مطالعه شرایط و ضوابط، اگر که شما دانش آموزان عزیز آن شرایط را دارا بودید، می توانید از طریق مراحل زیر در آزمون تیزهوشان ثبت نام کنید.

در ابتدا شما عزیزان باید پس از ورود به سایت های مربوطه، فرم تقاضا نامه ثبت نام را به درستی و با دقت پر کنید. به یاد داشته که برای ادامه فرایند حتما باید به مدرسه خود مراجعه کرده و رمز همگام را دریافت کنید. اگر رمز همگام خود را فراموش کرده اید و یا گم کرده اید، نگران نباشید؛ زیرا، می توانید از طریق مطالعه مقاله زیر آن را مجدد به دست آورید.

 

 

برای مطالعه مقاله رمز همگام خود را فراموش کرده ام، بر روی لینک کلیک راست کنید.

 

 

پس از تکمیل فرم، شما عزیزان باید مدارسی که مد نظر دارید را طبق اولویت خود انتخاب نمایید. سپس، عکسی خود را در ابعاد 200 در 300 یا 300 در 400 پیکسل با زمینه سفید، در سایت بارگزاری کنید. به یاد داشته باشید که جدیدترین عکس خود را در سایت بارگزاری کنید. پس از بارگزاری عکس، باید مبلغ ثبت نام(400/00 چهارصد هزار ریال) را از طریق سایت نام برده، پرداخت نمایید. در نهایت، باید شماره پیگیری را دریافت نموده و تا زمان اعلام نتایج به همراه خود نگهدارید.

 

 

برای آموزش گام به گام و تصویری ثبت نام آزمون تیزهوشان بر روی لینک کلیک نمایید.

 

 

 

منابع آزمون، تعداد سوالات و ضریب سوالات

منابع آزمون، تعداد سوالات و ضریب هر سوال در پایه ششم و نهم با یکدیگر متفاوت می باشند. برای آشنایی با هر یک از آن ها در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

منابع آزمون، تعداد سوالات و ضریب سوالات

 

 

بودجه بندی آزمون تیزهوشان ششم به هفتم( تعداد سوالات، ضریب آن ها و…)

طبق بودجه بندی این پایه، سوالات این آزمون چهار گزینه ای هستند و برای سنجش هوش، خلاقیت و استعداد دانش آموزان طراحی می شوند. سوالات آزمون ششم به هفتم، دارای نمره منفی هستند و به ازای هر پاسخ غلط، 1 نمره منفی در نظر گرفته می شود. در این آزمون اگر داوطلبی برای یک سوال، دو گزینه را پاسخ داده باشد، 1 نمره منفی خواهد گرفت. اما، اگر متقاضی سوالی را پاسخ ندهد، نه نمره منفی و نه نمره مثبتی را دریافت نخواهد کرد.

 

بودجه بندی آزمون تیزهوشان نهم به دهم(منابع آزمون، تعداد سوالات و…)

برخلاف آزمون پایه ششم، آزمون تیزهوشان پایه نهم به دهم، علاوه بر سوالات تحلیلی، سوالات تحصیلی نیز دارد. در واقع، 50 درصد سوالات این آزمون از بخش تحلیلی و 50 درصد مابقی آن از بخش تحلیلی می باشد. بنابراین، منابع این آزمون هم کتاب های درسی و هم کتاب های هوش می باشند. برخی از مهم ترین این منابع، به همراه تعداد سوالات آن ها، شامل موارد زیر می باشند:

 

بخش تعداد سوالات مدت پاسخ گویی
بخش استعداد تحلیلی 50 عدد 50 دقیقه
سوالات بخش استعداد تحصیلی تعداد سوالات ضریب ادبیات و علوم انسانی ضریب علوم تجربی ضریب ریاضی ضریب سمپاد مهارتی منابع طرح سوالات مدت پاسخ گویی به سوالات
زبان و ادبیات فارسی 10 1 1 1 1 تمامی سوالات بخش تحصیلی از کتاب های پایه هشتم و نهم می باشند.  

 

 

70 دقیقه

قرآن و معارف اسلامی 10 4 2 2 2
علوم تجربی 10 2 4 2 3
مطالعات اجتماعی 10 1 1 1 1
ریاضیات 10 2 2 4 3
جمع کل 50

 

 

ظرفیت و شرایط پذیرش داوطلبان در بودجه بندی آزمون تیزهوشان

ظرفیت و شرایط پذیرش دانش آموزان هر استان با یکدیگر متفاوت است و نمی توان عدد واحدی را برای این امر در نظر گرفت. لازم به ذکر است تا بدانید که پذیرش دانش آموزان متوسطه اول بر اساس نتیجه سنجش آن ها خواهد بود. اما، پذیرش داوطلبان متوسطه دوم بر اساس رتبه مبتنی بر امتیاز کل آزمون آن ها خواهد بود. دانش آموزان باید در تمامی استان ها فقط سه مدرسه را طبق اولویت بندی خود انتخاب کنند.

 

 

ظرفیت و شرایط پذیرش داوطلبان در بودجه بندی آزمون تیزهوشان

 

شرایط و ضوابط نقل و انتقال دانش آموزان طبق بودجه بندی آزمون تیزهوشان

دانش آموزان باید در زمان انتخاب مدارس و اولویت بندی آن ها دقت کافی را داشته باشند. زیرا، نقل و انتقال دانش آموزان فقط در صورت پذیرش در یکی از مدارس مبدا، داشتن امتیاز پذیرش در مدرسه شهرستان مقصد، کسب موافقت از اداره کل آموزش و پرورش استان مبدا و استان مقصد امکان پذیر می باشد. اما در برخی از موارد ممکن است حتی با داشتن موارد ذکر شده باز هم داوطلبان نتوانند تا یکسال مدرسه خود را تغییر دهند.

 

 

جهت دانلود بودجه بندی بخشنامه جدید آزمون تیزهوشان، بر روی لینک مرتبط کلیک راست نمایید.

 

 

جدیدترین اخبار پیرامون آزمون تیزهوشان پایه هفتم و دهم

 

دانش آموز شيرواني، مهدی عباس زاده، نشان طلاي المپياد تفکر و کار آفريني را کسب کرد

رضا خسروی با اعلام این خبر  اظهار داشت: این دانش آموز پس از کسب رتبه برتر در مرحله اول و دوم به مرحله سوم راه یافت و پس از شرکت در آزمون این مرحله توانست نشان طلای المپیاد تفکر و کار آفرینی تابستان 1401 که توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار شد  از آن خود کند. وی با قدردانی از زحمات تیم مدیریتی دبیرستان‌های  تیزهوشان شهید بهشتی دوره دوم، نمونه امام خمینی (ره) و تیزهوشان فرزانگان دوره دوم، این موفقیت بزرگ را به جامعه فرهنگیان شیروان، همشهریان و دانش آموز مهدی عباس زاده و خانواده ایشان تبریک گفت.

 

استفاده از منابع خارجی علت بروز اشتباه در سوال تیزهوشان

کوشا صمیمی، موسس و مدیر موسسه کوشاهوش، در گفت و گو با ایسنا به تشریح مشکلات ایجاد شده در طراحی سوالات تیزهوشان پرداخت و اظهار کرد: اساسا چون طراحان سوالات جزء نخبگان هستند و اختلاف سنی زیادی بین آن ها و دانش آموزان وجود دارد، قدرت تشخیص سختی و آسانی سوال را ندارند، در نتیجه زمانی می توان به درجه سهولت و صعوبت سوال پی برد که آن سوال در جامعه آماری بزرگتری سنجیده شود.

 

 جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما دانش آموزان عزیز و گرامی را به طور کامل با مباحث بودجه بندی آزمون تیزهوشان آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که تمامی سوالات آزمون پایه هفتم و دهم، دارای نمره منفی هستند. بنابراین، اگر در پاسخ سوالی شک دارید، بهتر است که به آن پاسخ ندهید. علاوه بر این، بهتر است که در زمینه برای افزایش شانس قبولی خود حتما از مشاوران مجرب و کاربلدی همچون: مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید. اگر در این زمینه سوالی دارید و یا به کمکی احتیاج دارید، حتما با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید. شما عزیزان  برای برقراری ارتباط با مشاوران ما می توانید با ما تماس بگیرید و یا برای ما کامنت بگذارید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

ثبت نام در آزمون تیزهوشان از طریق چه سایتی است؟

ثبت نام در این آزمون از طریق سایت Azmoon.medu.ir انجام می شود.

بخشنامه آزمون تیزهوشان شامل چه اطلاعاتی است؟

این بخشنامه دارای اطلاعات زیادی همچون: شرایط و ضوابط ثبت نام، زمان ثبت نام، منابع آزمون، تعداد سوالات و ... می باشد.

سوالات آزمون تیزهوشان پایه نهم از چه منابعی است؟

منابع این آزمون از کتاب های درسی پایه هشتم و نهم و کتاب های هوش است.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور