ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

راهنما انتخاب واحد در سامانه هم آوا

سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

اولین قدم پیش از شروع کلاس های هر ترم تحصیلی انتخاب واحد به صورت اینترنتی است. در این ایام دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی به دنبال تاریخ دقیق انتخاب واحد و دروس ارائه شده در نیم سال پیش رو هستند و اگر در مدت زمان معین شده اقدامی برای انتخاب واحد انجام نشود به منزله عدم تمایل به شرکت در کلاس ها تلقی می شود و دروس برای دانشجوی مورد نظر ثبت نخواهد شد. در این خصوص لازمه ی انتخاب واحد صحیح، آشنایی با نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا می باشد.

در این مقاله به مواردی مانند نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا، تاریخ انتخاب واحد در سال جاری، راهنمای تصویری انتخاب واحد و مواردی از این قبیل خواهیم پرداخت.همچنین در انتهای مقاله در خصوص سقف انتخاب واحد در هر یک از دانشگاه های سراسری، آزاد و پیام نور  جداول و نکاتی قرار داده شده است که توجه به آن ها برای برنامه ریزی در نیم سال تحصیلی جدید ضروری است.

 

نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا

در مرحله ی اول لازم است وارد سایت هم وای دانشگاه خود شده و با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد صفحه ی شخصی خود می شوید. شماره شناسنامه به عنوان کلمه ی عبور و از کدملی به عنوان نام کاربری استفاده نمایید.

 

از دسترسی سریع گزینه ی نیم رخ تحصیلی را انتخاب نمایید.

انتخاب واحد در سامانه هم آوا

انتخاب واحد در سایت هم آوا

 

راهنمای انتخاب واحد در سامانه هم آوا

نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا

در مرحله ی بعد همانند تصویری که مشاهده می کنید گزینه ی بروزرسانی نیم رخ در سمت چپ تصویر را انتخاب نمایید.

انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی

نحوه انتخاب واحد در سامانه علمی کاربردی

سپس مجددا به دسترسی سریع بازگشته و روی گزینه ی انتخاب واحد کلیک نمایید.

انتخاب واحد در سایت هم آوا

مراحل انتخاب واحد سامانه هم آوا

 

همانطور که مشاهده می کنید لیست دروس قابل اخذ در سمت راست تصویر مشخص شده است. با کلیک بر روی نام درس و سپس علامت مثبت کنار آن، درس مورد نظر برای شما انتخاب می شود.

در مرحله ی بعد گزینه ی قرمز رنگ ( نهایی کردن دروسی که ثبت موقت هستند ) را انتخاب نمایید.

 

شیوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا

شیوه انتخاب واحد در سایت هم آوا

 

در مرحله ی آخر رسید انتخاب واحد قابل مشاهده است و با زدن گزینه ی پرداخت می توانید نسبت به پرداخت هزینه ی واحد ها (در صورت وجود) اقدام نمایید. لازم به ذکر است که سامانه فقط برای دو ساعت پیش ثبت نام شما را حفظ می کند و اگر در مدت معلوم پرداخت صورت نگیرد انتخاب واحد شما لغو خواهد شد.

راهنمای تصویری انتخاب واحد در سامانه هم آوا

راهنمای تصویری انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی

 

 

تاریخ انتخاب واحد در سامانه هم آوا

تاریخ انتخاب واحد هم آوا نیمسال بعدی سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۲ دانشگاه ها معمولا از بهمن ماه آغاز می شود که تحت عنوان ترم یا همان نیمسال دوم شناخته می شود. دانشجویان ورودی جدید بهمن ۱۴۰۲ و یا دانشجویان ورودی های قبلی موظف هستند مانند ورودی مهر ماه طبق زمانبندی اعلام شده برای انتخاب واحد خود اقدام کنند.دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان برای انتخاب واحد می توانندبه سامانه جامع آموزشی هم آوا دانشگاه علوم پزشکی همدان وارد شده واز این طریق اقدام نمایند.

دانشگاه ها تقویم آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۲ که شامل زمانبندی انتخاب واحد نیمسال دوم و زمان حذف و اضافه دانشگاه بوده را منتشر کرده اند و دانشجویان با ورود به صفحه فرادید می توانند اقدام به انتخاب واحد نمایند.

 

 

سقف انتخاب واحد در سامانه هم آوا دانشگاه سراسری

دانشگاه های مختلف برای انتخاب واحد دانشجویان سقف مشخصی را در نظر می گیرند و دانشجو باید انتخاب واحد خود را بر اساس این سقف مشخص شده انجام دهد در ادامه به بررسی تعداد واحد های مجاز در هر نیم سال تحصیلی در دانشگاه های مختلف خواهیم پرداخت.

شایان ذکر است در صورتی که دانشجویان مایل به اتمام واحد ها و فارغ التحصیلی زودتر از زمان معین شده باشند می توانند با مراجعه به مدیر گروه رشته ی خود و توضیح شرایط و در صورت برخورداری از معدل مناسب نسبت به افزایش تعداد واحد های خود اقدام نمایند. در جدول زیر سقف واحد در مقاطع مختلف دانشگاه سراسری ذکر شده است. 

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه سراسری
مقطع تحصیلی معدل لازم سقف انتخاب واحد
کارشناسی زیر 17 12 تا 20 واحد
بالای 17 12 تا 24 واحد
کارشناسی ارشد تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 8 تا 14 واحد
تمامی معدل ها به غیر از مشروطی در شرایط خاص و با تایید مدیر گروه 8 تا 16 واحد
دکتری تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 6 تا 12 واحد

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزادب برای انتخاب واحد در هر نرم با محدودیت هایی مواجه می شوند. از جمله این موارد تعداد واحد های مجاز در هر ترم تحصیلی است. دانشجویان در هنگام انتخاب واحد باید به سقف تععین شده از سوی دانشگاه دقت نمایند. سقف انتخاب واحد در مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت می باشد. توجه به تعداد واحد های مجاز به دانشجو امکان برنامه ریزی ئ تصمیم گیری در خصوص دروس ترم پیش رو را می دهد.

در جدول زیر سقف انتخاب واحد دانشگاه های آزاد را مشاهده می کنید. در نظر داشته باشید که تمامی این سقف ها در بین تمامی دانشگاه های آزاد یکسان می باشد و همه دانشگاه ها مطابق این دستورالعمل در زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد اقدام به ارائه دروس می کنند. در صورتی که قصد انتخاب واحد در دانشگاه های آزاد را دارید، می توانید طبق جدول زیر واحد انتخاب کنید.

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه های آزاد
مقطع تحصیلی معدل لازم سقف انتخاب واحد
کارشناسی زیر 12 12 تا 14 واحد
12 تا 17 12 تا 20 واحد
بالای 17 12 تا 24 واحد
کارشناسی ارشد تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 8 تا 14 واحد
تمامی معدل ها به غیر از مشروطی در شرایط خاص و با تایید مدیر گروه 8 تا 16 واحد
دکتری تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 10 واحد

 

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد تحصیل می کنندمی توانند در ترم تابستان تعداد هشت واحد را انتخاب نمایند که این تعداد شامل دروس آموزش قرآن و وصایای امام نمی باشد.

 

 

برای اطلاع از چگونگی انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی کلیک کنید.

سقف انتخاب واحد دانشگاه پیام نور در سامانه هم آوا

دانشگاه پیام نوز هم همانند دانشگاه های دیگر سقف مشخصی را برای انتخاب واحد در نظر دارد  و دانشجویان موظف اند بر این اساس انتخاب واحد خو را در سامانه ی مربوطه تکمیل نمایند. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید سقف انتخاب واحد در این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. همچنین سقف انتخاب واحد در ترم تابستان 8 واحد در کنار یک واحد درسی معارف اسلامی است.

 

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه های پیام نور
مقطع تحصیلی معدل لازم سقف انتخاب واحد
کارشناسی زیر 12 12 تا 14 واحد
12 تا 17 12 تا 20 واحد
بالای 17 12 تا 24 واحد
کارشناسی ارشد (ورودی 92 به قبل) 14 به بالا 8 تا 14 واحد
14 به پایین           8 تا 12 واحد
کارشناسی ارشد (ورودی 93 به بعد) 14 به بالا 8 تا 14 واحد
14 به پایین حداکثر 8 واحد
دکتری ندارد ندارد

 

 

اخرین اخبار پیرامون انتخاب واحد در سامانه هم آوا

  • جزئیات پرداخت شهریه دانشجویان برای انتخاب واحد ترم جدید

این روزها  تعدادی از دانشجویان نسبت به اخذ پیش پرداخت شهریه متغییر در روند انتخاب واحد به همراه شهریه ثابت معترض اند. حسین جوادی، قائم مقام معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی درباره مراحل انتخاب واحد و پرداخت شهریه دانشجویان در نیمسال دوم گفت: دانشجو در تمامی ترم‌ها برای ثبت نام باید شهریه ثابت و بخشی از شهریه متغیر را پرداخت کند. دانشجویانی که به هر نحوی برای پرداخت شهریه مشکل دارند می‌توانند از تسهیلات موجود که دانشگاه درنظر گرفته استفاده کنند. درضمن در روند انتخاب واحد و اخذ شهریه تغییری اعمال نشده است.

 

  • برگزاری کارگاه انتخاب واحد در دانشگاه علم وصنعت

چندی پیش انجمن علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت،انجمن علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت کارگاهی با مباحثی درباره‌ی اهمیت انتخاب واحد ، آشنایی با فضای سیستم گلستان و راه حل‌های ساده برای اخذ تمام واحدهای درسی مورد نظر برگزار کرد که مورد استقبال دانشجویان این دانشگاه قرار گرفت.

 

 

برای دانلود این مقاله به صورت PDF کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطالب

در دانشگاه برای اخذ دروس و کسب تاییدیه حضور در کلاس های پیش رو لازم است در ابتدای هر نیم سال تحصیل انتخاب واحد انجام پذیرد. در این خصوص آشنایی با نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا این فرایند را برای دانشجویان دانشگاه های مختلف از جمله علوم پزشکی و علم و صنعت آسان تر می کند. بنابراین در این مقاله به نحوه ی انتخاب واحد در سامانه هم آوا، تاریخ انتخاب واحد و سقف انتخاب واحد در دانشگاه های مختلف بررسی شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.  

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب واحد در نیم سال دوم سال تحصیلی در چه تاریخی صورت می گیرد؟

انتخاب واحد برای نیمسال دوم در بهمن ماه هر سال صورت می گیرد.

دانشجویان در زمان انتخاب واحد در صورت مواجه شدن با پیام ظرفیت تکمیل است چه کاری باید انجام دهند؟

دانشجویان در صورت ارائه همان درس با کد دیگر و عدم تداخل با سایر انتخاب ها می توانند کد دیگر را انتخاب کنند در غیر این صورت باید به واحد آموزش دانشگاه جهت ایجاد ظرفیت جدید مراجعه نمایند.

چه تعداد واحد برای ترم تابستان دانشگاه آزاد می توان اخذ کرد؟

8 واحد به علاوه دروس قرآن و وصایای امام

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)