ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

راهنما جامع انتخاب واحد سامانه هم آوا + + زمان بندی 1402

راهنما-انتخاب-واحد-در-سامانه-هم-آوا
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اولین قدم پیش از شروع کلاس‌های هر ترم تحصیلی، انتخاب واحد به صورت اینترنتی است. در این ایام دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی، به دنبال تاریخ دقیق انتخاب واحد هستند و اگر در مدت زمان معین شده اقدامی برای انتخاب واحد انجام نشود، به منزله عدم تمایل به شرکت در کلاس‌ها تلقی می‌گردد. بنابراین دروس عمومی، تخصصی و… برای دانشجوی مورد نظر ثبت نخواهد شد. در این خصوص لازم است برای انتخاب واحد صحیح، با نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا آشنا شوید..

در این مقاله به مواردی مانند نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا، تاریخ انتخاب واحد در سال جاری، راهنمای تصویری انتخاب واحد و مواردی از این قبیل خواهیم پرداخت. همچنین در انتهای مقاله در خصوص سقف انتخاب واحد در هر یک از دانشگاه‌های سراسری، آزاد و پیام نور جداول و نکاتی قرار داده شده است که توجه به آن‌ها برای برنامه ریزی در نیمسال تحصیلی جدید، ضروری است.

معرفی سامانه هم آوا

سامانه انتخاب واحد هم آوا به نشانی الکترونیکی edu.uast.ac.ir برای دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه جامع علمی کاربردی راه اندازی شده است. سامانه هم آوا علمی کاربردی برای ارائه خدمات آنلاین تاسیس شده تا افراد بتوانند بدون تحمل ترافیک و رفت و آمد در شهر، هدر رفتن وقت و انرژی و صرف هزینه‌هایی مثل کرایه ماشین یا بنزین؛ از طریق این سایت به امور مربوطه رسیدگی کنند.

سایت آموزشی دانشگاه علمی کاربردی که به هم آوا معروف است، خدمات غیر حضوری بسیار مهمی را به دانشجویان و کارکنان این مجموعه ارائه می‌دهد. افراد با مراجعه به این سامانه می‌توانند ثبت نام خود را انجام دهند. شهریه خود را به حساب دانشگاه واریز کنند و برای انتخاب واحد در سامانه جامع هم آوا، اقدامات لازم را انجام دهند.

نحوه انتخاب واحد سامانه هم آوا

نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا

در مرحله‌ی اول لازم است وارد سایت هم آوا دانشگاه علمی کاربردی شوید و بعد با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، به صفحه خود دسترسی پیدا کنید. شماره شناسنامه به عنوان نام کاربری و از کدملی به عنوان رمز عبور  استفاده نمایید. ضروری است که در بازه زمانی مشخص شده برای انتخاب واحد، اقدامات لازم را جهت اخذ دروس تخصصی، عمومی، پایه و اختیاری انجام دهید. بنابراین برای انتخاب واحد در سامانه جامع آموزشی هم آوا، بایستی مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

✅ ابتدا آدرس انتخاب واحد در سامه هم آوا را به نشانی اینترنتی edu.uast.ac.ir در مرورگر گوگل سرچ کرده و وارد صفحه اصلی سامانه شوید.

جستجو-سامانه-هم-آوا

✅ در گام بعدی نام کاربری و رمز عبور خود را که معمولا شماره دانشجویی و کد ملی است، در جایگاه‌های مشخص شده وارد کنید.

ورود-به-دانشگاه-جامع-علمی-کاربردی

✅ گزینه دسترسی در بالای صفحه و سپس انتخاب واحد را انتخاب نمایید تا وارد مرحله بعدی شوید.

انتخاب-واحد-سامانه-هم-آوا

✅ واحدهای درسی که در چارت آمده است را با دقت بررسی نمایید و هر درس که ظرفیت آن باز است را انتخاب کنید.

چارت-واحدهای-درسی-سامانه-جامع-علمی-کاربردی

✅ اساتید هر درس و روز و ساعت و تاریخ هر کدام را مشاهده نمایید و در صورتی که قصد اضافه کردن درس دیگری را دارید، بر روی گزینه به علاوه کلیک کنید.

انتخاب واحدهای درسی دانشگاه جامع علمی کاربردی

✅ در آخر تمامی مراحلی که طی کردید و انتخاب واحدهایی که انجام دادید، به صورت تصویر زیر به نمایش درخواهد آمد.

حذف-و-اضافه-انتخاب-واحد-دانشگاه-جامع-علمی-کاربردی

✅ گزینه ثبت نهایی را انتخاب کنید تا به مرحله آخر یعنی پرداخت شهریه ورود پیدا کنید.

ثبت-نهایی-انتخاب-واحد-سامانه-هم-آوا

✅ در این بخش باید برای پرداخت شهریه به صورت الکترونیکی و  سیستم بانکی، اطلاعات لازم را درج نمایید.

پرداخت-شهریه-سامانه-جامع-دانشگاهی-علمی-کاربردی

تاریخ انتخاب واحد در سامانه هم آوا

تاریخ انتخاب واحد در سامانه هم آوا برای نیمسال تحصیلی 1402 از 21 تا 31 شهریور ماه است که تحت عنوان ترم یا همان نیمسال اول شناخته می‌شود. دانشجویان ورودی جدید مهر ۱۴۰۲ و یا دانشجویان ورودی‌های قبلی موظف هستند، طبق زمانبندی اعلام شده برای انتخاب واحد خود اقدام کنند. به صورت کلی، دانشجویان از ترم دوم به بعد با توجه به معدلی که کسب می‌کنند، بین 8 تا 24 واحد درسی برای نیمسال تحصیلی بعدی اخذ نمایند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان برای انتخاب واحد می‌توانند به سامانه جامع آموزشی هم آوا دانشگاه علوم پزشکی همدان وارد شده و از این طریق اقدام نمایند. دانشگاه‌ها تقویم آموزشی سال تحصیلی ۱۴۰۲ که شامل زمانبندی انتخاب واحد نیمسال دوم و زمان حذف و اضافه دانشگاه بوده را منتشر می‌کنند و دانشجویان با ورود به صفحه فرادید می‌توانند اقدام به انتخاب واحد نمایند.

نحوه ثبت نام در سامانه هم آوا

سامانه جامع علمی کاربردی هم آوا برای دانشجویان، اساتید و کارکنان این دانشگاه است. افراد برای ثبت نام ابتدا باید به آدرس سایت هم آوا edu.uast.ac.ir مراجعه کنند و مراحل ثبت نام را به ترتیب طی نمایند. در صورت نیاز برای نهایی کردن انتخاب واحد، بایستی به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه نمایند. بنابراین برای نام نویسی ابتدا به سامانه همخ آوا علمی کاربردی وارد شوید.

کد ملی به عنوان رمز عبور، شماره شناسنامه یا شماره دانشجویی خود را به عنوان نام کاربری در جایگاه‌های مربوطه ثبت نمایید و بعد اطلاعات خود را تکمیل کنید. اطلاعاتی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و شماره تلفن و…برای ثبت نام غیر حضوری در دانشگاه علمی کاربردی لازم است.

بازیابی رمز عبور در سامانه هم آوا

یکی از مشکلات بزرگ دانشجویان، فراموشی رمز عبور است. بسیاری از افراد رمز عبور خود را پس از تعویض در سایت هم آوا، فراموش خواهند کرد. به همین خاطر برای بازیابی رمز عبور سامانه جامع علمی کاربردی، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

✅ ابتدا آدرس سامانه هم آوا را به نشانی edu.uast.ac.ir در مرورگر گوگل سرچ کرده و وارد صفحه اصلی سایت شوید.

جستجو-سامانه-هم-آوا

✅ پایین بخش ورود، بر روی گزینه “نام کاربری یا رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟” کلیک کنید.

بازیابی-رمز-عبور-سامانه-جامع-علمی-کاربردی

✅ یکی از گزینه‌های به نمایش درآمده را بر حسب نقشی که دارید، انتخاب کرده و کد ملی خود را برای بازیابی رمز عبور وارد نمایید.

درج-کد-ملی-برای-بازیابی-رمز-عبور

سقف انتخاب واحد دانشگاه سراسری

دانشگاه‌‎های مختلف برای انتخاب واحد دانشجویان، سقف مشخصی را در نظر می‌گیرند و دانشجو باید انتخاب واحد خود را بر اساس این سقف مشخص شده انجام دهد. در ادامه به بررسی تعداد واحدهای مجاز در هر نیم سال تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف خواهیم پرداخت. شایان ذکر است در صورتی که دانشجویان مایل به اتمام واحدها و فارغ التحصیلی زودتر از زمان معین شده باشند، می‌توانند با مراجعه به مدیر گروه رشته‌ی خود و توضیح شرایط و در صورت برخورداری از معدل مناسب، نسبت به افزایش تعداد واحدهای خود اقدام نمایند. در جدول زیر سقف واحد در مقاطع مختلف دانشگاه سراسری ذکر شده است. 

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه سراسری
مقطع تحصیلی معدل لازم سقف انتخاب واحد
کارشناسی زیر 17 12 تا 20 واحد
بالای 17 12 تا 24 واحد
کارشناسی ارشد تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 8 تا 14 واحد
تمامی معدل ها به غیر از مشروطی در شرایط خاص و با تایید مدیر گروه 8 تا 16 واحد
دکتری تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 6 تا 12 واحد

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد برای انتخاب واحد در هر ترم با محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند. از جمله این موارد تعداد واحدهای مجاز در هر ترم تحصیلی است. دانشجویان در هنگام انتخاب واحد باید به سقف تعین شده از سوی دانشگاه دقت نمایند. سقف انتخاب واحد در مقاطع مختلف تحصیلی مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت می‌باشد. توجه به تعداد واحدهای مجاز به دانشجو امکان برنامه ریزی و تصمیم گیری در خصوص دروس ترم پیش رو را می‌دهد.

در جدول زیر سقف انتخاب واحد دانشگاه های آزاد را مشاهده می کنید. در نظر داشته باشید که تمامی این سقف ها در بین تمامی دانشگاه های آزاد یکسان می باشد و همه دانشگاه ها مطابق این دستورالعمل در زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد اقدام به ارائه دروس می کنند. در صورتی که قصد انتخاب واحد در دانشگاه های آزاد را دارید، می توانید طبق جدول زیر واحد انتخاب کنید.

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه های آزاد
مقطع تحصیلی معدل لازم سقف انتخاب واحد
کارشناسی زیر 12 12 تا 14 واحد
12 تا 17 12 تا 20 واحد
بالای 17 12 تا 24 واحد
کارشناسی ارشد تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 8 تا 14 واحد
تمامی معدل ها به غیر از مشروطی در شرایط خاص و با تایید مدیر گروه 8 تا 16 واحد
دکتری تمامی معدل ها به غیر از مشروطی 10 واحد

 

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد تحصیل می‌کنند، می‌توانند در ترم تابستان تعداد هشت واحد را انتخاب نمایند که این تعداد شامل دروس آموزش قرآن و وصایای امام نمی‌باشد.

 

برای اطلاع از چگونگی انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی کلیک کنید.

سقف انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور هم همانند دانشگاه‌های دیگر سقف مشخصی را برای انتخاب واحد در نظر دارد و دانشجویان موظف‌اند بر این اساس انتخاب واحد خود را در سامانه‌ی مربوطه تکمیل نمایند. همانطور که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، سقف انتخاب واحد در این دانشگاه در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است. همچنین سقف انتخاب واحد در ترم تابستان 8 واحد همراه با یک واحد درسی معارف اسلامی است.

 

سقف انتخاب واحد دانشگاه های پیام نور
مقطع تحصیلی معدل لازم سقف انتخاب واحد
کارشناسی زیر 12 12 تا 14 واحد
12 تا 17 12 تا 20 واحد
بالای 17 12 تا 24 واحد
کارشناسی ارشد (ورودی 92 به قبل) 14 به بالا 8 تا 14 واحد
14 به پایین           8 تا 12 واحد
کارشناسی ارشد (ورودی 93 به بعد) 14 به بالا 8 تا 14 واحد
14 به پایین حداکثر 8 واحد
دکتری ندارد ندارد

 

اخرین اخبار پیرامون انتخاب واحد در سامانه هم آوا

طبق اخبار جدید باشگاه جوانان علوم پزشکی ایران، سامانه سجاد یا همان سامانه هم آوا تنها مختص به دانشگاه علمی کاربردی است. به این ترتیب، تمامی دانشجویان، اساتید و کارکنان اداری دانشگاه علمی کاربردی؛ با ورود به سایت edu.uast.ac.ir می‌توانند از امکانات غیر حضوری سامانه سجاد که اکنون با نام هم آوا شناخته شده است، استفاده نمایند. خدمات ارائه شده و آنلاین سامانه جامع علمی کاربردی هم آوا، شامل ثبت نام اینترنتی، انتخاب واحد و پرداخت شهریه است.

 

خلاصه مطالب

در دانشگاه برای اخذ دروس و کسب تاییدیه حضور در کلاس‌های پیش رو لازم است در ابتدای هر نیمسال تحصیلی انتخاب واحد انجام پذیرد. در این خصوص آشنایی با نحوه انتخاب واحد در سامانه هم آوا این فرایند را برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف از جمله علوم پزشکی و علم و صنعت آسان‌تر می‌کند. بنابراین در این مقاله به نحوه‌ی انتخاب واحد در سامانه هم آوا، تاریخ انتخاب واحد و سقف انتخاب واحد در دانشگاه‌های مختلف بررسی شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.  

 

برای دانلود فایل PDF انتخاب واحد در سامانه هم آوا کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

انتخاب واحد در نیم سال اول سال تحصیلی در چه تاریخی صورت می‌گیرد؟

انتخاب واحد برای نیمسال اول در شهریور ماه هر سال صورت می‌گیرد.

دانشجویان در صورت مواجه شدن با پیام تکمیل ظرفیت چه کاری باید انجام دهند؟

دانشجویان در صورت ارائه همان درس با کد دیگر و عدم تداخل با سایر انتخاب‌ها، می‌توانند کد دیگری را انتخاب کنند.

چه تعداد واحد برای ترم تابستان دانشگاه علمی کاربردی می‌توان اخذ کرد؟

حدود 8 واحد به علاوه دروس قرآن و وصایای امام.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور