تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
انتخاب واحد دانشگاه آزاد

انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی 1401 + آموزش تصویری | ایران تحصیل

انتخاب واحد دانشگاه آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب واحد دانشگاه آزاد سال تحصیلی 1402-1401 بر اساس تقویم آموزشی این دانشگاه خواهد بود. دانشجویان بایستی پیش از آغاز هر کدام از نیمسال های تحصیلی اول و دوم، در زمان مقرر با مراجعه به سامانه انتخاب واحد دانشگاه به نشانی edu.iau.ac.ir، تعداد و نام واحدهای درسی عمومی و اختصاصی خود را مشخص و ثبت نمایند.

از آنجا که ممکن است انجام این کار برای برخی از دانشجویان با ابهاماتی روبرو باشد، در ادامه علاوه بر ذکر زمان، به نحوه و راهنمای تصویری انتخاب واحد دانشگاه آزاد می پردازیم. همچنین، برای کسب راهنمایی های بیشتر می توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 

برای انجام انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی، اطلاع از نحوه پرداخت شهریه، اطلاع از نحوه رفع مشکلات با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307تماس از سراسر کشور

9099075307تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

چگونه بهترین انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی را داشته باشیم؟

 

نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی

 

پس از ورود به سامانه انتخاب واحد اینترنتی دانشگاه آزاد انتخاب واحد شما آغاز می گردد. توجه داشته باشید که امکان انتخاب رشته تنها در زمان تعیین شده آن امکان پذیر است و در صورتی که در زمان دیگری جهت انتخاب رشته اقدام نمایید، سامانه بسته خواهد شد و ظرفیت تمامی کلاس ها پر می شود.

برای بسیاری از دانشجویان اهمیت کلاس های عمومی نسبت به سایر کلاس هاص تخصصی کمتر می باشد و صرف تکمیل واحدهای خود ممکن است در این کلاس ها حضور یابند.

اگر شما نیز جزو این دسته از دانشجویان می باشید، حتما در همان روزهای ابتدایی نسبت به انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی اقدام نمایید تا در کلاس های اساتیدی حضور یابید که سخت گیری کمتری دارند و امتحانات را به صورت راحت تری برگزار می کنند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید برای انجام انتخاب رشته مد نظر قرار دهید، روز امتحان و تشکیل کلاس های آن می باشد.

به عنوان مثال ممکن است در انتخاب واحد شما در یک روز سه امتحان عمومی و تخصصی داشته باشید که در این صورت نحوه مطالعه شما سخت خواهد شد و همچنین در صورت عدم مطالعه دقیق، در معدل شما تاثیر گذار خواهد بود. بنابراین قبل از انتخاب تائید نهایی، حتما نگاهی به زمان بندی امتحان دروس داشته باشید.

 

برای اطلاع از زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد وارد لینک مربوطه شوید.

 

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد همانند همه دانشگاه های دیگر، برای دانشجویان خود در دو نیمسال اول و دوم تحصیلی، یک بازه زمانی را جهت انتخاب واحد تعیین می کند. انتخاب واحد دانشگاه آزاد معمولا چند روز قبل از شروع کلاس های هر ترم آغاز می شود و به طور معمول طبق یک زمانبندی مشخص حدود یک یک هفته به طول می انجامد.

در این مدت می بایست دانشجویان ضمن پرداخت شهریه به سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد مراجعه، و به صورت اینترنتی برای این امر اقدام نمایند.

زمان دقیق انتخاب واحد این دانشگاه از طریق تقویم آموزشی اعلام می گردد. البته برای سال تحصیلی 1402-1401 هنوز تاریخ مشخصی منتشر نشده است.

هر چند که در سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی، شروع کلاس ها با تعویق همراه بود، اما روال مرسوم انتخاب واحد دانشگاه آزاد تقریبا یکسان است.

برای اشنایی بیشتر در جدول زیر تقویم آموزشی سال جدید را ذکر کرده ایم، اما جهت اطلاع از زمان دقیق و نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد سال جاری می توانید سایت ایران تحصیل را پیگیری نمایید.

 

نیمسال نام ورودی زمان انتخاب واحد
نیمسال تحصیلی اول ورودی های قبل از 99 1 لغایت 28 شهریور
نیمسال تحصیلی اول ورودی های 99 8 لغایت 15 آبان
نیمسال تحصیلی دوم ورودی های قبل از 99 11 لغایت 23 بهمن
نیمسال تحصیلی دوم ورودی های 99 20 لغایت 30 بهمن

 

اگر می خواهید بدانید دانشگاه شبانه بهتر است یا آزاد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای داوطلبان جدیدالورود چگونه است؟

برای انجام انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجویان جدیدالورود نیازی به ورود به سامانه و همچنین انتخاب واحدهای مختلف نخواهند داشت.

به طور معمول دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی برای دانشجویان ترم اولی خودشان اقدام به انتخاب رشته می نمایند.

تعداد واحدهای در نظر گرفته شده برای رشته های مختلف در ترم اول متفاوت می باشد. اما به طور معمول برای مقطع کارشناسی 14 تا 17 واحد در نظر گرفته می شود.

در مقاطع کارشناسی ارشد نیز در صورتی که ثبت نام اینترنتی شما در سایت به انجام رسیده باشد، شما در سامانه ثبت نام نموده اید و دانشگاه خود برای انتخاب واحد شما اقدام خواهد نمود.

رمز عبور و نام کاربری به طور معمول شماره دانشجویی و شماره ملی شما در نظر گرفته شده است. در صورتی که هنوز برای انجام ثبت نام اینترنتی در دانشگاه اقدام ننموده اید، ما راهنمای تصویری را برای شما در ادامه خواهیم آورد.

در مقطع دکتری نیز، آن دسته از داوطلبانی که موفق به پذیرش در این دانشگاه شده اند و در سایت این دانشگاه برای انجام ثبت نام اینترنتی اقدام نموده اند، می توانند پس از ورود به سایت، از تعداد واحدهای انتخابی دانشگاه مطلع شوند و جدول زمانبدی دانشگاه را مشاهده نمایند.

 

برای اطلاع از شرایط میهمانی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام اینترنتی دانشجویان جدید الورود دکتری

قبل از انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی باید در سایت این دانشگاه ثبت نام نمایید. مراحل انجام ثبت نام را به طور کلی می توان به سه دسته ثبت نام اینترنتی، بررسی مدارک و مسائل مربوط به مشمولین برادر تقسیم نمود.

پس از انجام ثبت نام حضوری لازم است برای تشکیل پرونده خود به واحدهای مختلف این دانشگاه مراجعه نمایید. شماره دانشجویی به عنوان نام کاربری و همچنین شماره شناسنامه به عنوان رمز عبور شما در نظر گرفته شده است.

برای ورود به به سایت و انجام ثبت نام اینترنتی و پرداخت شهریه دانشگاه لازم است در این سایت اقدام به ثبت نام نمایید. در صورتی می توانید پرینت انتخاب واحد را در سایت داشته باشید که شهریه را پرداخت نموده باشید.

دانشجویان جدید الورود پس از در دست داشتن برگه انتخاب واحد به اداره امور دانشجویی مراجعه نموده و کارت دانشجویی خود را دریافت نمایید. دانشجویان مقطع دکتری باید تعهد نامه را به هنگام ثبت نام تکمیل نمایند. دانشجویانی که تغییر رشته داده اند، دروس جبرانی را باید بگذارنند.

 

به منظور آشنایی بانحوه ورود به سامانه وادانا – vadamp.iauec.ac.ir وارد لینک قرمز شوید.

 

راهنمای تصویری و نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد جهت انجام انتخاب واحد می بایست به سامانه آموزشیار مراجعه نمایند. در این سایت برای هر دانشجو یک پنل شخصی وجود دارد که لازم است پس از ورود به آن سایر مراحل مربوطه را طی نماید.

البته در گذشته سامانه سیدا برای این منظور در نظر گرفته شده بود، اما با ایجاد سامانه یکپارچه آموزشیار، همه فرایندهای انتخاب واحد از این مسیر امکانپذیر شد. در ادامه به راهنمای تصویری انتخاب واحد دانشگاه آزاد می پردازیم.

 

 • وارد شدن به سامانه edu.iau.ac.ir که در صورت روشن بودن فیلتر شکن، آن را خاموش نمایید.

 

سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 

 • انتخاب گزینه ” دانشجو” که در صفحه اصلی قرار گرفته است.

 

ورود به سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 

 • وارد کردن شماره دانشجویی و کد امنیتی، و سپس انتخاب دکمه ” ورود”

 

نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی

 

 • کلیک بر روی گزینه ” ثبت نام دانشجو” و انتخاب منوی ” انتخاب واحد” که به صورت کشویی پایین می آید. سپس دکمه “ادامه ” را لمس نمایید.
 • برای انتخاب دروس عمومی بر روی گزینه ” انتخاب کلاس درس از دروس دانشجو”، و برای انتخاب واحدهای اختصاصی بر روی ” انتخاب کلاس درس از دروس دانشجو” کلیک کنید.

 

راهنمای تصویری انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 

 • در بخش بعد لیست دروس به همراه ظرفیت های باقی ماند و اساتید ارائه دهنده مشخص خواهد شد، پس از اینکه انتخاب خود را انجام دهید، دکمه ” انتخاب ” لمس نمایید.
 • برای همه دروس می توانید به همین ترتیب عمل کنید. در نهایت برای اطمینان بیشتر، لیست ارائه شده را بررسی نماید.

سامانه آموزشیار انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی

 

برای نهایی نمودن و ثبت قطعی انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی خود بر روی گزینه ثبت نهایی انتخاب واحد کلیک نمایید. پس از انتخاب گزینه مورد نظر، انتخاب واحد شما نهایی شده است.

در صورتی که بر روی گزینه تثبیت نهایی کلیک نمایید، انتخاب واحد شما نهایی خواهد شد و از وضعیت تثبیت نشده به تثبیت شده تغییر خواهد یافت.

 

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

نکات مهم انتخاب واحد دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد برای انتخاب واحد دانشجویان خود، یک سری ضوابط و قوانین تنظیم کرده است که رعایت آن ها الزامی است. مهم ترین موارد به شرح زیر هستند:

 • دانشجویان باید در زمان مقرر به سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد مراجعه نمایند. اگر مدت زمان تاخیر، از نسبت سه شانزدهم ساعت هر کدام از دروس تجاوز نکند، در صورت موافقت شورای آموزشی دانشگاه امکان انتخاب رشته وجود دارد.
 • حداقل و حداکثر تعداد واحدهای مجاز دانشجویان مقطع کارشناسی تمام در هر ترم به ترتیب 12 و 20 واحد می باشد.
 • برای ترم های تابستانی حداکثر 6 واحد است. ولی اگر فرد در تابستان فارغ التحصیل گردد، تا 7 واحد نیز می تواند اخذ نماید.
 • غیبت غیر موجه بیش از حد مجاز، منجر به حذف درس مربوطه خواهد شد.
 • اگر شخصی در هنگام امتحان غیبت داشته باشد، درس مورد نظر حذف می شود.
 • چنانچه دانشجو در آخرین ترم خود، 24 واحد باقی مانده داشته باشد، حتی در صورتی که در ترم پیش مشروط شده باشد هم می تواند همه واحدهای باقی مانده را اخذ کند.
 • دانشجویانی که معدل آن ها در امتحانات پایان ترم 17 یا بالاتر از آن باشد، مجاز به انتخاب تا سقف 24 واحد در ترم بعدی خواهند بود.

 

برای اطلاع از زمان و نحوه اعلام نتایج انتقالی دانشگاه آزاد اسلامی وارد لینک مربوطه شوید.

 

معانی پیغام های متداول در سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد

در صورتی که شماره دانشجویی شما تعریف نشده باشد، لازم است به گروه مربوط به رشته خود مراجعه نمایید.

پیغام عدم محاسبه شهریه: در صورتی که امور مالی دانشکده، مطابق با روال تعیین شده برای تعیین محاسبه انتخاب واحد، اقدام ننموده باشد، شما با این خطا مواجه خواهید شد.

پیغام لطفاً در زمان تعیین شده مراجعه نمایید: در صورتی که ورود به سامانه انتخاب واحد اینترنتی دانشگاه آزاد برای شما در زمان تعیین شده و مقرر در سایت نمی باشد، نمی توانید به سامانه ورود یابید.

پیغام وضعیت ترمی باید عادی باشد لطفاً به آموزش مراجعه شود: آن دسته از دانشجویانی که در ترم های گذشته وضعیت تحصیلی آنان ترم عادی نبوده است، بدین معنا که به صورت مرخصی، ‌عدم مراجعه، حذف ترم، محروم… بوده اند، امکان ثبت نام برای انتخاب واحد را نخواهند داشت و باید به گروه مراجعه نمایید.

پیغام وضعیت مشخصات دانشجو باید عادی باشد: این خطا در زمان انتخاب واحد نیز، به عدم عادی بودن وضعیت دانشجو مربوط می شود. برای اینکه اجازه ثبت نام را داشته باشید، و تغییر وضعیت خود می توانید با شماره های 9099075307 (از سراسر کشور) و 9099075307 (از استان تهران) از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب تماس حاصل نمایید.

انتخاب واحد اولیه ثبت نشده لطفاً به آموزش مراجعه نمایید: یکی از اصولی که در رابطه با نحوه انتخاب واحد باید رعایت نمایید، انتخاب واحد اولیه یادگیری می باشد، در صورتی که واحد اولیه نداشته باشید، اجازه حذف و اضافه به شما داده نمی شود.

مشمول دانشجویان با تاخیر ثبت نام نمی باشید: اگر به هنگام ثبت نام، در صورتی که تاخیری برای دانشجویانی که انتخاب واحد اولیه داشته اند و تعداد واحدهای آنان بالای 10 واحد باشد، داده می شود.

 

برای اطلاع از نرخ جدید شهریه دانشگاه آزاد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

راهنمای پرداخت شهریه برای انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی

با توجه به اینکه پرداخت شهریه برای انتخاب واحد الزامی می باشد، لذا برای پرداخت شهریه دانشگاه خود به سامانه مورد نظر مراجعه نموده و پس از آن از طریق مسیر لینک ثبت نام، امور مالی، پرداخت شهریه اقدام به پرداخت شهریه مطابق با میزان تعیین شده دانشگاه بپردازید.

امکان پرداخت شهریه با توجه به تمامی کارت های عضو شبکه شتاب امکان پذیر است اما درگاه های پرداخت تعیین شده از سوی دانشگاه، درگاه بانک ملی و بانک پارسیان می باشد و لزومی در رابطه با اینکه کارت پرداختی به نام دانشجو باشد، وجود نخواهد داشت.

آن دسته از دانشجویانی که پرداخت شهریه آنان به صورت الکترونیک و از طریق بانک ملی و ملت انجام می شود، حتما بر روی گزینه بازگشت به صفحه پذیرنده کلیک نمایند.

در غیر این صورت مبلغ مورد نظر به حساب دانشجو واریز نمی شود و همچنان شما به عنوان بدهکار خواهید بود. برای رفع و همچنین جلوگیری از خطاهای احتمالی جهت انجام انتخاب رشته می توانید با مشاوران دانشگاه آزاد ما تماس خاصل نمایید.

 

پادکست صوتی مقاله

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی ارائه نماییم. همچنین راهنمای تصویری انتخاب واحد دانشگاه آزاد را برای تمامی دانشجویان ارائه نمودیم.

در صورتی که مشکلی در ورود به سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد دارید می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در وب سایت موجود می باشد، تماس حاصل نمایید.

مشاوران ما علاوه بر ورود به سامانه انتخاب واحد اینترنتی دانشگاه آزاد، به تمامی سوالات شما پاسخ خواهند داد. کافی است با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید.

 

به منظور آگاهی از زمان و نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی، اطلاع از نحوه پرداخت شهریه، اطلاع از نحوه رفع مشکلات با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307تماس از سراسر کشور

9099075307تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

 

مطالب مرتبط

ورود به سامانه سیدا دانشگاه آزاد آزمون های آنلاین

سامانه ساجد دانشگاه آزاد

چگونه در سایت دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنیم؟

شرایط انتقالی دانشگاه آزاد بدون کنکور

انتخاب واحد دانشگاه آزاد

پیگیری ثبت نام دانشگاه آزاد بدون کنکور

4.7/5 - (4 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

تعداد انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی برای دانشجویان چند واحد است؟

تعداد انتخاب واحد بسته به معدل شما می تواند متفاوت باشد. اما از 12 تا 24 واحد می تواند متفاوت باشد.

چگونه می توانم برای ورود به سامانه انتخاب واحد اینترنتی دانشگاه آزاد وارد شویم؟

تمامی راهنمای تصویری انتخاب واحد دانشگاه آزاد را در سایت قرار داده ایم که پس از ورود به سایت می توانید آن را مشاهده نمایید.

آیا پرداخت شهریه در سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد امکان پذیر است؟

بله. در صورتی که نکات مهم به هنگام پرداخت شهریه را رعایت ننمایید، حتی در صورت پرداخت شهریه، بدهی شما کم نخواهد شد.

 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. امیر
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۳

  تغییر شماره تلفن ثبت شده ، به چه صورتی امکان پذیره ؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۸

   سلام وقت بخیر.
   از طریق خود دانشگاه امکان پذیر است.

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۹

   سلام بله تغییر شماره تلفن ثبت شده برای کجا مدنظرتون هست

 2. هادی
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۴۰

  برای ثبت نام کارشناسی ناپیوسته باید دانشگاه محل اخذ مدرک کاردانی رو وارد کرد که تو لیستش هیچ دانشکده ای از دانشگاه فنی و حرفه ای نیست، دلیلش چیه؟ ما نمیتونیم ثبت نام کنیم؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳

   سلام
   باید یک درخواست به دانشگاه ازاد ارسال فرمایید که برای شما بررسی های لازم انجام شود.از سایت azmoon.org قسمت ارتباط با ما درخواست خود را ثبت کنید

 3. مجید
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۱

  انتخاب واحد وپرداخت شهریه دانشگاه ازاد ورودی۱۴۰۰ تا چه زمانی وقت دارد(دکتری)

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۲

   سلام وقتتون بخیر.
   از طریق خود دانشگاه باید پیگیری کنید.

ایران تحصیل
تماس با مشاور