ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

امریه سربازی پسادکتری چیست؟ شرایط و مزایا | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
امریه سربازی پسادکتری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

امریه سربازی پسادکتری چیست؟ این سوال از جمله مسائلی است که پسران بعد از دریافت مدرک دکتری خود، برای تعیین تکلیف سربازی با آن مواجه می شوند. سربازی پسادکتری فرصتی برای افراد است که پس از اتمام دوره دکتری، به خدمت سربازی بپردازند. این نوع امریه به دانشمندان و پژوهشگران فرصتی می‌ دهد تا پس از اتمام دوره تحصیلی خود، در حوزه‌ های مختلف نظامی فعالیت کنند. این فرصت به آنها امکان می‌ دهد تا تخصص و دانش علمی خود را در خدمت نیروهای غیر نظامی قرار دهند و به توسعه فناوری‌ ها و نوآوری‌ ها کمک کنند. در این مقاله ما قصد داریم به امریه سربازی پسادکتری و شرایط و مزایا آن بپردازیم.

معرفی امریه سربازی در پسادکتری

امریه سربازی پسادکتری یا همان اعفای موقت از خدمت سربازی برای فارغ‌التحصیلان دکتری است. در برخی کشورها، فارغ‌التحصیلان دکتری می‌ توانند در صورت تمایل به ادامه تحصیلات پسادکتری و تحقیقات علمی، از خدمت سربازی معاف شوند یا آن را به تعویق بیندازند. بنابراین امریه سربازی یک روش حذف سربازی و جایگزینی آن با طرح پژوهشی در قالب پسادکتری است.

شرایط امریه پسادکتری چیست؟

شرایط امریه دوره پسادکتری ممکن است بسته به سازمان و موسسه ای که برنامه را ارائه می دهد، متفاوت باشد. به طور کلی شرایط این امریه عبارتند از:

 • در هنگام ثبت درخواست باید از شرط سنی برخوردار باشید. حداکثر سن 45 سال است.
 • برخورداری از صلاحیت های عمومی
 • نداشتن غیبت در دفترچه نظام وظیفه
 • داشتن توصیه نامه صلاحیت علمی برای پژوهش از سوی استاد راهنما و یا گروه علمی محل کار
 • کسب حداقل امتیاز 15 از مقالات علمی- پژوهشی منتشر شده در نشریه های معتبر در سه سال آخر فارغ التحصیلی

 

برای اطلاع از امریه سربازی کلیک کنید.

 

 

امریه سربازی پسادکتری چیست؟ شرایط و مزایا | ایران تحصیل

مدارک لازم برای امریه سربازی پسادکتری

برای انجام امریه سربازی پسادکتری مدارکی لازم است که در ادامه این بخش از مقاله قرار است تا به آن‌ها بپردازیم:

 • فرم اطلاعات شخصی
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه
 • ارائه دو نامه از استادانی که از متقاضی شناخت دارند به همراه شماره تماس.
 • سوابق علمی شامل: سوابق تحصیلی، آموزشی، پژوهشی به همراه مستندات و همچنین ذکر نام زمینه تحقیقاتی.
 • ارائه تصویر مدرک دکتری که نباید از تاریخ آن 4 سال گذشته باشد.
 • کارت پایان خدمت یا مدرکی که وضعیت نظام وظیفه متقاضی را نشان دهد.

بهتر است قبل از رفتن به مراکز موردنظر، در ابتدا با آنها تماس گرفته و از آنها مدارکی که موردنیاز است را سوال کنید تا در هنگام مراجعه به مشکل برنخورید. زیرا ممکن است قانون در هر منطقه و یا هر سال تغییر کند.

برای آشنایی با امریه وزارت دفاع روی لینک بزنید.

آیا دوره پسادکتری به معنی حذف خدمت است؟

دوره پسادکتری به معنای حذف خدمت سربازی نیست. پسادکتری یک دوره تحصیلی پس از دریافت مدرک دکتری است که برای افرادی که علاقه‌مند به تحقیقات علمی هستند و می‌خواهند در حوزه‌ تخصصی و شغلی خود فعالیت کنند، ارائه می‌شود. این دوره معمولاً شامل تحقیقات پیشرفته، نگارش پایان‌نامه و ارائه آن به جامعه علمی است. در بسیاری از کشورها، افرادی که دوره پسادکتری را با موفقیت به پایان می‌ رسانند، معافیتی از خدمت سربازی دریافت می‌ کنند. اما این معافیت در هر کشور وابسته به قوانین و مقررات آن کشور است. در واقع این طرح به داوطلبان دکتری کمک می کند تا بتوانند به راحتی در پروژه های تحقیقاتی و شرکت های دانش بنیان فعالیت کنند.

 

طرح جایگزین خدمت سربازی پسادکتری

برای آشنایی با معافیت سربازی کلیک کنید.

طرح جایگزین خدمت سربازی پسادکتری

در حال حاضر، در بسیاری از کشورها، جایگزینی مستقیم برای خدمت سربازی پسادکتری وجود دارد. خدمت سربازی یک الزام قانونی است که در بسیاری از کشورها برای تمام شهروندان، از جمله دارندگان دکتری، لازم است. با این حال، در برخی کشورها، افرادی که دارای مدارک تحصیلی بالاتر هستند، می‌ توانند از طرح جایگزین خدمت سربازی پسادکتری استفاده کنند.

باتوجه به اینکه امروزه پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی و طرح جایگزین خدمت برای افراد با مدرک دکتری و افراد نخبه در حال اجراست. افراد واجد شرایط می توانند در ازای انجام پروژه های مرتبط با رشته تحصیلی خود و با هماهنگی نیروهای مسلح، کارت پایان خدمت دریافت نمایند. براساس این طرح افرادی که مدرک دکتری خود را دریافت می کنند، به جای سربازی امریه پسادکتری دریافت می کنند و به مراکز آموزشی معرفی می شوند.

برای آشنایی با خرید سربازی کلیک کنید.

مزایای امریه پسادکتری

در ادامه مبحث امریه سربازی پسادکتری باید بگوییم این دوره یک برنامه است که به دانشجویان دکتری امکان می‌ دهد در طول دوره تحصیلی خود در دانشگاه، به جای انجام خدمت سربازی، فعالیت های تحقیقاتی و علمی را انجام دهند. این برنامه در برخی کشورها وجود دارد و مزایای زیر را دارد:

 • ادامه تحصیل: با استفاده از امریه سربازی در پسادکتری، دانشجویان دکتری می‌ توانند بدون نیاز به قطع تحصیلات خود، به تحقیقات و پروژه‌ های علمی ادامه دهند. این امر به آنها اجازه می‌ دهد تا در حوزه تخصصی خود تخصص و تجربه بیشتری کسب کنند.
 • توسعه علمی: با امریه پسادکتری، دانشجویان دکتری می‌ توانند به صورت فعال در تحقیقات علمی شرکت کنند و به پیشرفت دانش و فناوری در حوزه خود کمک کنند. این برنامه به آنها فرصت می دهد تا نتایج تحقیقات خود را منتشر کنند ، به جامعه علمی معرفی شوند.
 • ارتباط با صنعت: در طول دوره این امریه، دانشجویان دکتری م یتوانند با صنعت و بخش خصوصی همکاری کنند. این امر به آنها اجازه می‌ دهد تا ارتباطات حرفه‌ ای برقرار کنند و تجربه کاری در محیط صنعتی را کسب کنند. این ارتباط می‌ تواند به آنها در گسترش فرصت‌ های شغلی و کارآفرینی کمک کند.
 • حفظ منابع انسانی: استفاده از امریه سربازی در پسادکتری می‌ تواند به حفظ منابع انسانی کشور کمک کند. با این برنامه، دانشجویان دکتری می‌ توانند پس از اتمام تحصیلات خود به صورت مستقیم وارد بازار کار شوند.
 • ساعات کاری و حقوق مناسب: افراد در دوره امریه سربازی پسادکتری می توانند ساعات اداری که کارمندان سپری می کنند را بگذرانند و  میزان حقوق آنها 80 درصد حقوق و مزایای ماهانه استادیار پایه یک وزارت علوم است. مابه التفاوت حقوق و مزایا را باید شرکت و موسسه ای که در آن فعالیت می کنید، پرداخت نماید.

 

  برای اطلاع از راهنمای ثبت نام امریه سربازی در rdcir.ir کلیک کنید.

 

امریه سربازی پسادکتری چیست؟ شرایط و مزایا | ایران تحصیل

امریه سربازی در پسادکتری به چه کسانی تعلق می گیرد؟

امریه سربازی پسادکتری به افرادی تعلق می‌ گیرد که دارای مدرک دکتری در رشته‌ های علوم پایه، علوم پزشکی، مهندسی و علوم انسانی هستند و مشمول خدمت سربازی باشند. این افراد باید شرایط و معیارهای مشخصی را نیز داشته باشند که توسط سازمان سربازی تعیین می‌ شود. این شرایط ممکن است شامل سن، سابقه تحصیلی، سلامت جسمانی و روانی، علاقه و توانایی به خدمت در نیروهای مسلح و سایر موارد مرتبط باشد.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله ما در مورد امریه سربازی پسادکتری و همچنین شرایط و مزایای آن صحبت کردیم. سربازی پسادکتری، به عنوان یک فرصت منحصربه‌فرد برای افرادی که در مسیر تحصیلات خود به اوج رسیده‌اند، به ما امکان می‌ دهد تا در کنار خدمت به وطن، به توسعه حرفه‌ ای خود نیز بپردازیم. این تجربه، ما را با مسئولیت‌ها، همکاری، رهبری و تحمل فشار آشنا می‌ کند و مهارت‌ هایی را در ما تقویت می‌ کند که در زندگی حرفه‌ ای و شخصیمان بسیار ارزشمند خواهند بود.

 

برای مشاهده پی دی اف این صفحه کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امریه سربازی پسادکتری به معنی حذف سربازی است؟

خیر، سربازی پسادکتری طرح جایگزینی است که افراد با مدرک دکتری می توانند با انجام پروژه های علمی-تحقیقاتی خدمت سربازی خود را انجام دهند و کارت پایان خدمت دریافت نمایند.

حقوق سربازان پسادکتری چقدر است؟

باتوجه به آیین نامه جدید حقوق سربازی پسادکتری حدود 80 درصد حقوق و مزایای استادیار است.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور