ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و سخا

استعلام وضعیت نظام وظیفه
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در حال حاضر مشمولین خدمت می‌توانند برای استعلام وضعیت نظام وظیفه خود از کد ملی و کد سخا استفاده کنند. در این روش نیازی به مراجعه حضوری ندارند و تنها در خانه می‌توانند به کمک سیستم هوشمند آخرین وضعیت خدمت خود را پیگیری کنند. معمولا پیگیری وضعیت خدمت به این روش به استعلام نظام وظیفه با کد ملی یا استعلام کردن وضعیت نظام وظیفه با کد سخا معروف است که مشمولین خدمت در آن می‌توانند اکثر کارهای خدمت خود را انجام دهند.

همان‌گونه که می‌دانید رفتن به خدمت فرآیندهای زیادی دارد که مشمولین خدمت باید آن‌ها را طی کنند. آن‌ها برای کاهش رفت و آمدهای خود به دفاتر پستی و پلیس + 10 می‌توانند استعلام وضعیت نظام وظیفه خود را به صورت آنلاین انجام دهند تا متوجه وضعیت خدمت خود شوند.

در حال حاضر سازمان نظام وظیفه کشور برای استعلام کردن وضعیت نظام وظیفه سربازان، سامانه‌ای را راه‌اندازی کرده است که مشمولین خدمت با مراجعه به این سایت می‌توانند اطلاعات زیادی را به دست بیاورند و برخی کارهای اعزام به خدمت یا معافیت خود را انجام دهند. حال این سامانه کدام است و چگونه به کمک آن می‌توانید استعلام وضعیت نظام وظیفه بگیرید؟ از جمله مباحثی هستند که در این مقاله ایران تحصیل قصد داریم در مورد آن‌ها صحبت کنیم.

 

اطلاعیه:

حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه تلویزیونی خود بیان کرد، در سال جدید سربازان متاهل 90 درصد حقوق سال گذشته خود را دریافت خواهند کرد که حقوق آن‌ها 4 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود. حقوق سربازان مجرد نیز در سال ۱۴۰۲ بر اساس موقعیت آن‌ها تعیین خواهد شد. به طوری که این دسته از سربازان به دو دسته تقسیم می‌شوند، آن دسته از سربازانی که در خطوط جنگی، خط مقدم و مرزی کشور مشغول خدمت هستند حداقل 75 درصد حقوق پایه را دریافت خواهند کرد. بنابراین حقوق آن‌ها 3 میلیون 750 هزار تومان خواهد بود. دسته دیگری از سربازان مجرد که در مناطق عادی و شهری مشغول خدمت هستند 60 درصد حقوق پایه را دریافت خواهند کرد که این رقم 3 میلیون تومان است.

 

 

سامانه استعلام وضعیت نظام وظیفه خدمت

یکی از مهم‌ترین اموری که مشمولین خدمت باید همواره آن را پیگیری کنند، پیگیری وضعیت نظام وظیفه می‌باشد. آن‌ها می‌توانند این کار را به صورت آنلاین در سامانه استعلام وضعیت نظام وظیفه انجام دهند. در هر بار پیگیری وضعیت نظام وظیفه متوجه خواهند شد چقدر غیبت سربازی دارند یا چقدر زمان برای اعزام آن‌ها به خدمت وجود دارد تا برنامه‌ریزی خود را بر اساس آن‌ها انجام دهند. در سامانه آنلاین استعلام کردن وضعیت نظام وظیفه، اطلاعات بروزی در مورد وضعیت نظام وظیفه کشور و اخبار مربوط به آن وجود دارد. همچنین، آموزش‌ها و قوانینی که در این زمینه توسط سازمان نظام وظیفه منتشر شده است، نیز قرار دارند. آدرس الکترونیکی این سامانه sakha.epolice.ir است که شما با مراجعه به این سایت می‌توانید اطلاعات زیادی را به دست بیاورید و بسیاری از کارهای خود را به صورت غیر حضوری انجام دهید.

به صورت کلی شما با پیگیری وضعیت نظام وظیفه در این سامانه می‌توانید همه اطلاعات مربوط به اعزام مانند تاریخ پست کردن دفترچه، تاریخ اعزام، نوع خدمت سربازی، امریه و غیره را مشاهده کنید. بنابراین، لازم است همه مشمولین خدمت با نحوه پیگیری وضعیت نظام وظیفه در سامانه سخا آشنایی داشته باشند. برای آشنایی با مراحل و نحوه پیگیری از این طریق، در اداه مقاله با ما همراه باشید. 

 

 

سامانه استعلام وضعیت نظام وظیفه خدمت

 

مراحل استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا

کلیه مشمولین خدمت برای پیگیری وضعیت نظام وظیفه خود باید کد ملی و کد سخا داشته باشند تا بر اساس آن‌ها بتوانند در سامانه سخا نظام وظیفه استعلام بگیرند. کد سخا یک کد 5 رقمی است که به هنگام پست کردن دفترچه خدمت آن را به مشمولین می‌دهند تا در آینده پیگیری وضعیت نظام وظیفه با کد سخا را انجام دهند. حالا اگر کد سخا خود را دریافت نکرده باشید یا آن را فراموش کردید بهتر است در ابتدا آن را بازیابی کنید. کارشناسان ایران تحصیل می‌توانند در این خصوص شما را بهتر و آسان‌تر راهنمایی کنند. بعد از آن لازم است کلیه مراحل پیگیری وضعیت نظام وظیفه با کد سخا و کد ملی را طبق روال زیر انجام دهید:

 • سامانه سخا نظام وظیفه را در مرورگر خود به آدرس الکترونیکی sakha.epolice.ir جستجو کنید. رای پیگیری وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا باید آن‌ها را به عنوان نام کاربری و کلمه عبور وارد کنید. در واقع کد ملی، نام کاربری و کد سخا، کلمه عبور شما خواهند بود. بعد از آن کد امنیتی را وارد کرده و گزینه ورود را کلیک کنید.

 

مراحل استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا

 

 • بعد از ورود به سایت سخا در سمت چپ گوشه نواری را مبنی بر انجام خدمات الکترونیکی مشاهده خواهید کرد که برای پیگیری وضعیت نظام وظیفه بر روی این نوار کلیک کنید تا تمام خدمات الکترونیکی خود را مشاهده کنید. حالا روی گزینه وظیفه عمومی کلیک کنید. در پنجره باز شده تمام امکانات مربوط به وظیفه عمومی را مشاهده خواهید کرد که باید برای پیگیری وضعیت نظام وظیفه خود روی گزینه استعلام کلیک کنید.

 

راهنمای تصویری استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا

 

 • پس از زدن دکمه استعلام اطلاعات مختلفی مانند زمان اعزام به سربازی را در این قسمت مشاهده خواهید کرد و از نوع خدمت سربازی یا تاریخ پایان خدمت خود آگاه خواهید شد.

 مراحل کامل استعلام نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا را برای شما بیان کردیم. به طوری که شما تنها با داشتن این دو کد می‌توانید به راحتی وضعیت خدمت خود را پیگیری کنید. حال اگر به هنگام استعلام کردن وضعیت نظام وظیفه با کد سخا و کد ملی دچار هر گونه ابهام و خطایی شدید می‌توانید برای برطرف کردن آن با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد سخا و کد ملی از طریق پیامک

علاوه بر روش آنلاین و اینترنتی مشمولین خدمت می‌توانند با سامانه پیامکی از آخرین وضعیت خدمت خود استعلام بگیرند. برای این کار نیاز به کد ملی دارند و نیازی به اینترنت ندارند. بلکه تنها با گوشی هوشمند و ساده می‌توانند وضعیت خدمت خود را پیگیری کنند. این سامانه پیامکی به شماره 110206010 است که دو سرویس مختلف را ارائه می‌دهد که در زیر در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم:

سرویس اول:

در این سرویس تمام اطلاع‌رسانی‌ها در مورد بررسی و اقدامات انجام شده توسط حوزه‌های وظیفه عمومی را منتشر می‌کنند. این اطلاع‌رسانی‌ها می‌تواند تاریخ بررسی پرونده، تایید، ارسال به شورا، دعوت به شوراها، درخواست برای استعلام و عودت و صدور کارت، تحویل به پست و غیره باشد که همه آن‌ها توسط این سامانه به اطلاع مشمولین خدمت رسانده می‌شود.

سرویس دوم:

 در سرویس دوم مشمولین خدمت می‌توانند استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا را انجام دهند. برای این کار تنها کافی است علامت (؟) را به شماره ((110206010)) ارسال کنند. سپس برای دریافت اطلاعات زیر به ترتیب کدهای زیر را وارد کنند:

 • برای دریافت آخرین وضعیت مشمولین عدد 1، کد سخا و کد ملی را ارسال کنند.
 • برای اطلاع از وضعیت رسیدگی به پرونده عدد 2، کد سخا و کد ملی را به ترتیب ارسال کنند.
 • جهت اطلاع از وضعیت رسیدگی به درخواست تعویض کارت به ترتیب عدد 3، کد سخا و کد ملی را پیامک کنند.

 

استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد سخا و کد ملی از طریق پیامک

 

بعد از آن که مشمولین از وضعیت خدمت خود آگاه شدند می‌توانند برای طی کردن سایر مراحل خدمت خود با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنند. زیرا آن‌ها تجربه زیادی در زمینه خدمت سربازی و معافیت‌های آن دارند که می‌توانند به شما راهنمایی‌های بهتر و آسان‌تری کنند. علاوه بر این، افراد می توانند جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مقاله زیر را مطالعه نمایند. 

 

 

جهت مطالعه مقاله اطلاع از وضعیت سربازی با پیامک، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

سامانه سخا چه خدماتی را به مشمولین خدمت ارائه می‌دهد؟

همان‌گونه که در بالا اشاره کردیم سامانه سخا کاربردهای زیادی مانند استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد سخا و کد ملی دارد. به طوری که شما با مراجعه به این سامانه می‌توانید اطلاعات زیادی را پیدا کنید. حال در زیر به چند نمونه از خدمات آن برای مشمولین خدمت ارائه می‌کنیم که در صورت نیاز به توضیحات بیشتر می‌توانید با کارشناسان این سامانه در تماس باشید.

خدمات الکترونیکی سامانه سازمان نظام وظیفه
خدمات الکترونیکی توضیحات
درخواست مجوز خروج از کشور این گزینه مخصوص دانشجویانی است که با گواهی اشتغال به تحصیل می‌خواهند به خارج از کشور بروند یا سربازانی هستند که در حین خدمت تمایل به خروج از کشور دارند.
تمدید و تعجیل داوطلبان مشمول خدمت که می‌خواهند زمان اعزام به خدمت خود راه به دلایل مختلفی تغییر دهند.
عودت کارت کاربران استعلام کارت پایان خدمت یا کارت معافیت خدمت مشمولین را از این بخش جستجو می‌کنند.
مهارت‌ها و رزومه همان‌گونه که مشخص است، در این بخش مشمولین خدمت باید تمامی مهارت‌ها و توانایی‌های خود را درج کنند.
اعتراض به درخواست معافیت پزشکی داوطلبان مشمولی که می‌خواهند به آرای صادر شده به معافیت پزشکی خود اعتراض کنند باید از این قسمت آن را دنبال کنند.
استعلام مواردی که از این قسمت وجود دارند عبارتند از:

1. تاریخ و محل اعزام به خدمت

2. معافیت تحصیلی

3. معافیت موارد خاص

4. معافیت پزشکی

5. معافیت جریمه غایب

6. معافیت کفالت

7. امریه و جذب

8. سابقه خدمت

9. کارت المثنی

10. درخواست تعویض کارت

خرید شماره سریال دفترچه این قسمت، برای خرید شماره سریال دفترچه اعزام به خدمت مشمولین خدمت قرار داده شده است.

 

 

اطلاعیه مهم:

سازمان وظیفه عمومی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه ای اعلام کرد: کلیه مشمولان غایب و غیرغایب متولد سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۳ می بایست مطابق قوانین و مقررات خدمت وظیفه عمومی وضعیت خدمتی خود را تعیین تکلیف کنند.

 

کد سخا چیست و چه الزامی برای دریافت آن وجود دارد؟

همان طور که در ابتدای مقاله بیان شد، کد سخا یک کد 5 رقمی است که به تمامی افرادی که دفترچه خود را پست می کنند، داده می شود. البته، افراد می توانند از طریق روش های دیگری همچون: پیامک، اینترنتی و … نیز این کد را دریافت نمایند. کد سخا، کاربردهای مختلفی برای افراد دارد و بنا به دلایل مختلفی، الزامی است تا تمامی سربازان آن را دریافت کنند. برخی از مهم ترین دلایل دریافت کد سخا، شامل موارد زیر می باشند: 

 • درخواست تعجیل در اعزام به خدمت مقدس سربازی و یا تمدید زمان آن
 • دادن درخواستی جهت خروج از ایران
 • اطلاع سرباز نظام وظیفه از محل خدمت

 

کد سخا چیست و چه الزامی برای دریافت آن وجود دارد؟

 

ممکن است سوال کنید که اگر کد سخا را فراموش کنیم، چگونه می توان آن را بازیابی کرد؟ برای بازیابی کد سخا شما باید مراحل و اقداماتی را انجام دهید که برای آشنایی با آن ها می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید. 

 

 

برای مطالعه مقاله فراموش کد سخا، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

جدیدترین اخبار پیرامون استعلام وضعیت نظام وظیفه

حقوق سربازان در سال ۱۴۰۲

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفتند: «برای سال ۱۴۰۲ مصوب شده است، سربازان متاهل حقوقشان معادل ۹۰% حداقل حقوق دریافتی باشد. این مبلغ امسال ۵ میلیون تومان بوده است پس حداقل حقوق سربازان متاهل برای سال ۱۴۰۲ مبلغ ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.»

خرید خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲

نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که مشمولان غایب خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو می‌ توانند کارت معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند.

معافیت سربازان دارای دو فرزند لغو شد

نمایندگان مجلس برای تأمین نظر شورای‌ نگهبان در لایحه بودجه ۱۴۰۲، بند مربوط به اعطای معافیت رایگان به مشمولان متأهل دارای ۲ فرزند را حذف کردند.

هشدار نظام وظیفه به مشمولان غایب گروه پزشکی و پیراپزشکی

سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی اظهار کرد: برابر اطلاع رسانی‌ های صورت گرفته تمام مشمولان رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی که در سال ۹۸ فارغ التحصیل شده اند، با هدف تأمین کادر پزشکی مراکز درمانی و مقابله با ویروس کرونا باید تا تاریخ ۹۹/۲/۱۵ نسبت به ثبت درخواست اعزام و تعیین تکلیف وضعیت خدمتی خود اقدام می‌ کردند.

هشدار نظام وظیفه به مشمولان غایبی که وضعیت خدمتی خود را مشخص نکنند

سردار رحمان علیدوست بیان کرد: مشمولان غایبی که وضعیت خدمتی خود را مشخص نکنند برابر مواد ۵۸ و ۶۲ قانون خدمت وظیفه عمومی با تشدید محدودیت ها و محرومیت های اجتماعی همچون عدم برخورداری از تسهیلات دولتی و اشتغال به کار در سازمان ها و کارگاه‌ های دولتی و خصوصی مواجه می شوند.

 

اطلاعیه:

توسعه منابع انسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قصد دارد با همکاری ادارات کل اجرایی در استان‌ها تعدادی نیروی متخصص، نخبه و متعهد با مدرک تحصیلی دکتری، فوق لیسانس و لیسانس جهت اعزام به خدمت در تاریخ 01/04/۱۴۰۲ جذب کند. بنابراین کلیه متقاضیان می‌توانند تا تاریخ 15/02/۱۴۰۲ به سامانه مردم یار (تعاون‌یارقدیم) این وزارتخانه به آدرس اینترنتی taavonyar.mcls.gov.ir مراجعه کنند تا با مطالعه شرایط پذیرش و جذب در ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها ثبت‌نام کنند.

خلاصه مطلب

در این مقاله از ایران تحصیل در مورد استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا صحبت کردیم و به اهمیت استعلام وضعیت کردن نظام وظیفه اشاره کردیم. در ادامه مقاله نحوه استعلام کردن وضعیت نظام وظیفه با کد سخا و کد ملی به صورت اینترنتی و پیامکی را توضیح دادیم. سپس ضمن معرفی سامانه آنلاین نظام وظیفه سخا به برخی از خدمات آن اشاره کردیم. حال اگر شما هر گونه سوالی در مورد استعلام نظام وظیفه با کد ملی و کد سخا داشته باشید می‌توانید در اسرع وقت با کارشناسان این سامانه در تماس باشید.

 

 

 

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

3.4/5 - (10 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و سخا وجود دارد؟

بله، در حال حاضر شما با مراجعه به وب‌سایت اصلی سامانه سخا می‌توانید استعلام وضعیت نظام‌ وظیفه خود را با کد سخا و کد ملی انجام دهید.

آیا سامانه پیامکی برای استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی وجود دارد؟

بله، شما برای این کار می‌توانید به سامانه پیامکی 110206010 پیامک بزنید که نحوه پیامک زدن و شیوه استعلام وضعیت خدمت را در بالا به صورت مفصل توضیح دادیم.

چگونه کد سخا را برای استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد سخا دریافت کنیم؟

کد سخا یک کد 5 رقمی است که آن را به هنگام ارسال دفترچه نظام وظیفه دریافت خواهید کرد. این کد را باید تا مراحل پایانی دریافت کارت خدمت به همراه داشته باشید. حال اگر این کد را به یاد نداشته باشید می‌توانید جهت بازیابی آن با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

نظرات

112 دیدگاه دربارهٔ «استعلام وضعیت نظام وظیفه با کد ملی و سخا»

 1. Avatar photo رضا حمیدی گفت:

  با سلام من از سمت ایثارگری بابام ۸ ماه و ۱۲ روز کسری دارم و متاهلم و الان ۷ ماه خدمت کردم با توجه به این ماهشهر خوزستان خدمت میکنم خدمت ما از ۲۱ ماه به ۱۸ ماه کاهش داده شده من دیگه چقدر باید خدمت کنم؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام دوست عزیز استعلام دقیق مدت باقیمانده ی خدمت شما باید از طریق منابع انسانی پادگانتون انجام شود.

 2. Avatar photo عماد گفت:

  سلام
  چند روز هست خدمتم تمام شده برای دانشگاه خواستم ثبت نام کنم بهم گفتن باید برگه ترخیصیتو باید نشون بدی درصورتی که محل خدمت به من برگه ترخیصی نداد جایی که خدمت کردم دور هست بندرعباس هست الان باید چکارکنم

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام دوست عزیز، شما در صورت نیاز باید به محل خدمتتون مراجعه کنید و برگه رو تحویل بدید.

 3. Avatar photo علی گفت:

  سلام من الان 24روزه خدمتم تموم شده تو سایت سخا وضعیت مشمول زده پایان خدمت ولی هنوز کارتم نیومده چقدر زمان میبره؟

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام نهایتا یک ماه

 4. Avatar photo محسن گفت:

  من میخوام درخواست خروج از کشور بدم برای اربعین
  ولی میزنه شما درخواست فعال دیگری دارید
  ولی هیچ درخواست دیگه ای برای من ثبت نشده
  لطفا راهنمایی کنید????????

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   حضورن تشریف ببرید نظام وظیفه .

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور