ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

روش های درس خواندن در سر و صدا

درس خواندن در سر و صدا
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

یکی از معظلاتی که دانش آموزان و دانشجویان با آن روبرو هستند، مشکل درس خواندن در سر و صدا است. هر کسی ممکن است در چنین شرایطی قرار گیرد. بنابراین اینکه چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟ یک هنر بزرگ است. برای حل این مسئله 8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا پیشنهاد می شود که می توانند در چنین مواقعی به کمک ما بی آیند.

 

 

برای دریافت مشاوره در رابطه با درس خواندن در سر و صدا – افزایش تمرکز، کاهش استرس و افزایش راندمان مطالعه با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 –  تماس از سراسر کشور

9099075307 –  تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

نکات مهم درس خواندن در سر و صدا 

 

درس خواندن در سر و صدا هم امکان پذیر است

درس خواندن در سر و صدا هم امکان پذیر است

 

مطالعه ایی که بدون تمرکز باشد، به طور مسلم بازدهی خوبی نخواهد داشت. عدم تمرکز می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. اما به طور عمده ما به دو علت تمرکز نداریم: دلایل درونی و دلایل بیرونی. دلایل و مشکلات درونی می توانند ناشی از درد، رنج، غم و غصه، نگرانی، گرسنگی و تشنگی، سردی و گرمی، ترس و خشم و شادی و سردرد باشند.

به طور کلی از بین بردن عوامل عدم تمرکز درونی مشکل تر از عوامل خارجی خواهد بود. اما مزاحمت های خارجی عبارتند از درس خواندن در سر و صدا ، نور کم یا زیاد، رفت و آمد و غیره. البته بنظر می رسد که وجود سر و صدا بیش از سایر تحریکات کلافه کننده است. با این تفاسیر چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟ 

اگر در محیط شلوغی هستیم که مطالعه در آن کم بازده و یا همراه با حواسپرتی است، نا امید نشوید و مصمم باشید. راهکارهای مختلفی برای افزایش راندمان مطالعه این مشکل وجود دارد و مشاوران ایران تحصیل 8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا را جمع آوری کرده و تاثیر آن در افزایش راندمان مطالعه را مشاهده نموده اند. 

 

8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا بدانیم

 

8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا بدانیم

8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا بدانیم

 

هیچ کدام از ما بطور مادرزادی با تمرکز بالا به دنیا نیامده ایم. مسلما گاهی پیش می آید که خانه پر از صداهای مختلفی مثل صحبت کردن، تلویزیون و … می شود. یا اینکه مهمانی ها و صدای موسیقی همسایه ها آزار دهنده است. تمام آلودگی های صوتی از این دست باعث کاهش تمرکز شما می شود، اما اگر به نکات زیر دقت داشته باشید، دیگر لزومی به توقف مطالعه نیست.

 

اتاقی جداگانه داشته باشید

البته شاید این نکته در ظاهر بسیار پیش افتاده و آشکار به نظر بیاید. اما برخی از افراد با وجود داشتن اتاق جداگانه، باز هم در اتاقی مانند نشیمن باز هم درس خواندن در سر و صدا  را دوست دارند. این کار می تواند منشاهای مختلفی از جمله وابستگی داشته باشد. اما بهتر ست خودمان را گول نزنیم. مسلما درسی که در جمع خوانده می شود هیچ گاه معادل با خواندن آن در جای خلوت نیست.

 

برای درس خواندن در سر و صدا بهانه گیر نباشید

خیلی از اوقات ما به جای مهار عوامل تمرکز زا و عدم توجه به صداهای اطراف، به دنبال این هستیم که مبادا هیچ سر و صدای بشنویم. این ویژگی به نوعی یک وسواس فکری به شمار می رود که فرصت های ما را برای مطالعه محدود می کند. شاید بهتر باشد که به جا این حساسیت ها، یاد بگیریم که چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟

در چنین شرایطی 14 راهکار جادویی و مهم برای افزایش تمرکز در مطالعه کنکور بسیار موثر است. برای مثال در هنگام وجود صداهای اضافی، فکر خود را فقط بر روی درس متمرکز کنیم. البته می توانید در گوش خود پنبه قرار دهید تا از شدت این سر و صداها کاسته شود و یا از هدفون های طبی استفاده کنید.

 

از وایت نویز استفاده کنید

 

از وایت نویز استفاده کنید

از وایت نویز استفاده کنید

 

یکی از موارد جالب در  8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا ، استفاده از برنامه وایت نویز (White Noise) است. صدای این برنامه چیزی شبیه به برفک تلویزیون و یا موج دریا است که البته به حیطه صدا بسط داده می شود. تصور کنید که در یک جای بسیار شلوغ مانند یک بازارچه هستید. در چنین محیطی شما انواع صداها را همزمان می شنوید.

بنابراین از آنجا که گوش ادغامی از صداها را دریافت می کند، نسبت به آن ها بی تفاوت خواهد بود و دیگر برای تمایز آن ها کنجکاوی نمی کند. این مزیت وایت نویز باعث می شود تا هنگام درس خواندن در سر و صدا های خانه یا بیرون، دو یا چند صدا افکار شما را به هم می ریزد، صدای ملایمی همچون صدای خفیف یک ازدهام برای شما پخش شود و شما را از توجه به باقی صداها باز دارد.

 

 در کتابخانه درس بخوانید

امروزه با افزایش تعداد کتابخانه ها و سالن های مطالعاتی، امکان بسیار خوبی برای مطالعه در اختیار همه افراد بخصوص کنکوری های عزیز قرار داده است. البته برخی این مکان ها در قبال رزو جا برای مطالعه، هزینه دریافت می کنند. البته در کتابخانه ها نیز شما به 14 راهکار جادویی و مهم برای افزایش تمرکز در مطالعه کنکور نیازدارید.

 

برای درس خواندن در سر و صدا مشکل را با اطرافیان در میان بگذارید

گاهی اعضای خانواده، دوستان و یا حتی همسایه ها ناخواسته باعث ایجاد مزاحمت می شوند. در چنین شرایطی به جای تحمل و یا وارد کردن استرس به خود، اطرافیان را آگاه کنید و درمورد مشکلتان با آن ها صحبت نمایید. مطمئنا اطرافین با صحبت های منطقی شما توجیه خواهند شد و با شما همکاری می کنند.

 

با صدای بلند بخوانید

در مواقعی که مجبور به ماندن در یک جای شلوغ و درس خواندن در سر و صدا هستید، از تکنیک های مطالعه همچون خواندن با صدای بلند استفاده کنید. البته شاید این کار کمی انرژی بر باشد و شما را زودتر خسته کند، اما بهتر از این است که به کلی از درس خواندن دست بکشید. در حین خواندن نیز می توانید انگشتتان را در گوش فرو کنید.

اگر از آن دسته افراد هستید که درس خواندن به همراه موسیقی برایتان مشکل آفرین نیست، می توانید از زدن هندزفری وگوش دادن به موسیقی های ملایم نیز استفاده کنید. البته حدالامکان سعی کنید از موسیقی های تکراری استفاده کنید که جلب توجه نکنند و ذهنتان به دنبال کنجکاوی آن ها از مسیر مطالعه خارج نشود.

 

روی تمرکز حواس خود کار کنید

شما حتی اگر در شلوغ ترین مکان ها باشید، در صورتیکه که تمرکز حواس بالایی داشته باشید مطمئنا به مطالعه ادامه می دهید. در مشاوره افزایش تمرکز متوجه خواهید شد که با روش های ساده نیز به تمرکز بالایی در مطالعه دست پیدا کنید.

یکی از مهمترین تکنیک های مطالعه این افراد، داشتن جدیت در مطالعه است. چنانچه شما در 8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا جدیت داشته باشید، با وجود تمام مزاحمت ها باز هم می توانید تمرکز داشته باشید. از تاثیر یادداشت برداری نیز غافل نشوید. چرا که با نوشتن، درس خواندن در سر و صدا های زیاد هم امکانپذیر است. 

 

 

درس خواندن در سر و صدا و شلوغی ذهن

 

درس خواندن در سر و صدا و شلوغی ذهن

چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟

 

شلوغی ها و صداهای مزاحم همیشه هم از محیط خارج ناشی نمی شود. چه بسا خاموش کردن سر و صدای بیرون کاری آسان تر از حذف شلوغی های ذهن باشد. گاهی بعضی از افکار، مسائل شخصی و خانوادگی، صحبت های ناراحت کننده اطرافیان و هزاران مورد دیگر مدام در ذهن تکرار می شوند و تمرکز ما را به هم می ریزند.

علاوه بر همه این ها، گاهی ماندن در اتفاقات گذشته مرور مداوم آن ها نیز در درون ما صدای ذهنی ایجاد می کند. همه این ها منجر به حواسپرتی می شود. روش صحیح درس خواندن کنکور، مدرسه و یا دانشگاه این است که در زمان حال زندگی کنیم و از تحلیل اتفاقات، واکنش ها، موقعیت ها و افراد دست بکشیم.

برای اینکه بدانیم چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟ راه های مختلفی وجود دارد. از جمله آن ها مراجعه به یک مشاور خوب است. مشاوران ایران تحصیل با داشتن تجربه طولانی در این زمینه شیوه های کاربردی بسیاری را برای بالا بردن تمرکز و راندمان مطالعه به داوطلبان عزیز ارائه می دهد.

 

 

چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟

اگر سر و صدای محیط شما را آزار می هد، و امکان رفتن به کتابخانه را ندارید ، در آن ساعات به فضاهای بیرونی مثل پارک های خلوت و یا جاهایی از این دست بروید. البته در اینطور مکان ها نیز مطمئنا تحریکاتی برای حواسپرتی خواهد بود، اما هنر شما این است که اوضاع را تحت کنترل خود در آورید.

 

 

 خلاصه مطالب

در مقاله ایی که خواندید، 8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا ذکر شد تا یاد بگیریم که چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟ چنانچه شیوه های درس خواندن در سر و صدا برا نمی دانید، می توانید از طریق شماره تماس های درج شده در جدول و سایت با مشاوران ما تماس گرفته و راهنمایی بگیرید.

 

 

 

مطالب مرتبط

راهنمایی و مشاوره انتخاب رشته انسانی کنکور 

برای نمره 20 شب امتحان چگونه درس بخوانیم؟ 

بهترین کتاب فیزیک کنکور تجربی

برنامه ریزی آنلاین هفتگی کنکور ۱۴۰۳

8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا

درس خواندن در سر و صدا

 

3.1/5 - (17 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چگونه تمرکز خود را هنگام درس خواندن در سر و صدا حفظ کنیم؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که حساسیت بیش حدی به سر و صدای محیط دارند، بهتر است با مشاور مشورت کنید. برای این کار می توانید از طریق شماره تماس های 9099075307 (شهرستان ها) و 9099075307 (تهران) از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.  

در مکان های شلوغ چگونه هنگام درس خواندن صدا نشنویم ؟

گاهی پیش می آید که مجبور به مطالعه در سر و صدا خواهیم بود. اگر به 8 نکته طلایی برای مطالعه در سر و صدا دقت کنید، به راحتی به این مشکل غلبه خواهید کرد. 

 من در مکان های آرام هم نمی توانم درس بخوانم، چرا؟

در چنین مواقعی چون عامل حواسپرتی و بی میلی بیرونی نیست، بایستی علت مشکل فرار از درس خواندن را در درون و ذهنیت خود جستجو کنید و به دنبال رفع آن باشید. 

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «روش های درس خواندن در سر و صدا»

 1. Avatar photo ناشناس گفت:

  سلامـ
  من اصلا تو خونه شرایط درسـ خواندن رو ندارم یکسره سروصدا هستش بلند حرف میزنن یکسره خواهرم یا صدای تلویزیون رو تا آخر زیاد می‌کنه یا خودش گریه و جیغ و داد می‌کنه
  امکان رفتن به کتابخونه رو ندارم و من کلا یک عادت بدی دارم تو تنهایی نمیتونم درس بخونم . تو اتاق هم که درو می‌بندم بازم کار ساز نیست حتا با هدفون فیلم آموزشی میبینم بازم صدا هست
  من کلا خانواده خوبی ندارم و من برای خانواده ارزش ندارم فقط منو یک مدرسه گذاشتنو تمام
  هروقت هم میگی میگن نمیشه چون تو میخوای درس بخونی همه خفه شن که
  دارم دیوانه میشم نمی‌دونم چیکار کنم

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. دوست عزیز سوال شما نیاز به مشاوره ی تخصصی دارد. با مشاورین ما در این مورد در تماس باشید

 2. Avatar photo ناشناس گفت:

  سلام
  با خانوادم درمیون گذاشتم ولی اصلا گوش نمیدن بلند صحبت می کنن موقع تست زدن چه کار کنم واقعا کلافه کنندست تستایی که بلدم از شدت عصبانیت نمی تونم روشون تمرکز کنم خیلی وحشتناکه😭 هم زمان تست زدنم بالا میره هم درصدم کاهش پیدا می کنه🥺💔

  1. Avatar photo مشاور جوادی گفت:

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی سعی کنید در صورت امکان به کتابخونه مراجعه کنید
   در غیر این صورت میتونید با صدای بلند درس بخونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور