ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

با وجود کمبود زمان برای شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

همه ما استرس ها و تلاطم های شب قبل از امتحان را تجربه کرده ایم. اگر در طول سال تحصیلی درس خوانده باشیم این اضطراب ها کم تر خواهد بود اما برای کسانی که خواندن را به ثانیه نود واگذار می کنند همیشه این سوال پیش می آید که شب امتحان چگونه درس بخوانیم؟ با این حال در این زمان کوتاه نیز می توان از 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن استفاده کرد و نتیجه خوبی گرفت. 

 

اگر می خواهید بدانید که شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟- راندمان مطالعه را بالا ببریم و  نحوه تکنیک های تست زنی می توانید با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

با وجود استرس شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

 

 

با وجود استرس شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

با وجود استرس شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

 

بسیاری از افراد تصور می کنند که شب امتحان تنها مخصوص کسانی است که به اصطلاح شب امتحانی نامیده می شوند و تمام بار مطالعه را به این زمان موکول کرده اند. البته این تصور تا حدی درست است، اما حتی با وجود مطالعه زیاد در طول امتحان نیز ممکن است ندانیم که شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

استرس، زمان محدود و ترسی که از نحوه سوالات در ذهن دانش آموزان و دانشجویان است، باعث می شود که گاهی این شب به یک کابوس تبدیل شود. اما حالا دیگر وقت غصه خوردن و ترسیدن نیست. بهتر است تکنیک های مطالعه را به کار ببریم. توصیه می شود که اگر در درسی به قدر کافی تسلط دارید، وقت خود را به دروس دیگری که ضعیف هستید اختصاص دهید.  

البته این بدان معنا نیست که صرفا مطالبی را بخوانید که اصلا در طول سال مطالعه نکرده اید. واقعیت این است که اگر حجم این دروس زیاد باشد، نمی توان همه آن ها را یک شبه در ذهن فرو کرد. اما هیچگاه ناامید نشوید. شما با حفظ آرامش هنوز می توانید نتیجه بگیرید و اگر 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن را بلد باشید از همین زمان کم هم می توانید بهترین عملکرد را داشته باشید. 

 

 

10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن

 

10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن

10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن

 

هر دانش آموز یا دانشجویی در دوران تحصیل به دنبال ایده آل ترین نمره یعنی نمره بیست است. اما متاسفانه این انتظار در بعضی از افراد تنها در حد یک رویا باقی می ماند چرا که تلاش چندانی در طول سال ندارند. حال اگر به زمان امتحانات نزدیک می شوید و دچار نگرانی شده اید، دانستن 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن می تواند کمک بزرگی به شما کند.

 

1. دستپاچه نشوید

طبیعی است که به دلیل نزدیک شدن امتحان دچار استرس شوید و شاید هم ندانید که از کجا باید شروع کنید. اگر در زمان فرجه امتحانات هستید متناسب با قوت و ضعف خود در کتاب ها و میزان اهمیت شان، آن ها ر ا الویت بندی کنید. به طور معمول دروس اختصاصی، سنگین تر و برای یادگیری زمان بیشتری می خواهند.

این کار را نیز برای روز و شب قبل از امتحان نیز انجام دهید. اگر نمی دانید که شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ و  اصولی ترین راهکارهای افزایش مطالعه را بلد نیستید مشاوران ایران تحصیل همه روزهای هفته آمادگی راهنمایی و ارائه بهترین شیوه درس خواندن به شما عزیزان هستند.

 

2. روی مباحث مهم انرژی بیشتری بگذارید

شما در طول سال و هنگامی که در کلاس حضور داشته اید، از نحوه سوال پرسیدن معلم، به بخش های مهم کتاب پی برده اید. بنابراین اگر می خواهید بدانید که شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ گذشته تحصیلی خود را مرور کنید. حال ممکن است بگویید برای افرادی که امتحان نهایی دارند چه؟ برای این امتحانات نیز می توانید نمونه سوالات سال های قبل را تهیه و بررسی کنید و  از  اعلام نتایج امتحانات نهایی به خود استرس راه ندهید.

 

3. اگر میخواهید بدانید شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ خلاصه نویسی کنید

یکی از طلایی ترین 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن مرور خلاصه نویسی هایی است که در طول داشته جمع آوری کرده اید. خلاصه نویسی به چند روش انجام می شود. مثلا شما می توانید در طی خواندن، زیر خطوط نکته دار و مهم علامت گذاری کرده و یا آن ها را با رنگ های دیگر هایلایت نمایید.

اما اگر به دنبال بهترین روش صحیح خلاصه نویسی هستید، ما روش خلاصه برداری درختی را توصیه می کنیم. این روش برای افرادی که نمی دانند شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ به شدت پربازده است. برای این کار ابتدا فصل های کتاب را به زیر فصل هایس تقسیم کنید و آن ها را مانند یک درخت از اصلی ترین عنوان به سمت بخش های ریزتر پیش می بریم. البته نیازی نیز که جزئیات را ببنویسیم، بله ما با کلمات کلیدی مبحث را یادآوری می کنیم. 

 

4. از رمز گزاری استفاده کنید

بسیار پیش می آید که در کتاب های مختلفی مانند ادبیات، زبان، زیست و یا دروس فرمولی، با اینکه چندین بار می خوانیم باز هم فراموش می کنیم. علت این است که شما دارید طوطی وار حفظ می کنید و این در حافظه بلند مدت شما نمی ماند. در مقابل سعی کنید ابتدا مفهومی بخوانید و بعد برای اسامی، سال ها، نا کتب و از این دست محتواهاف رمز ها و یا داستان بسازید تا فراموش نگردند.

 

5. شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ در محیط آرام 

شما هر چقدر هم که قدرت تمرکز بالایی داشته باشید، در محیط پر سر و صدا راندمان کمی خواهید داشت. در اتاق جداگانه، کتابخانه، سالن های مطالعه  و یا محیط های خلوت به مطالعه بپردازید. اگر چنین امکانی ندارید، روش های درس خواندن در سر و صدا را یاد بگیرید تا بتوانید در محیطهای شلوغ نیز به مطالعه با کیفیت ادامه دهید.

 

6. استراحت کردن برای شما ضروری است

اینکه زمانتان محدوداست و مجبورید دائم در حال مطالعه باشید، معقولانه است. اما به یاد داشته باشید که استراحت های هر چند کوتاه مدت بازدهی ذهن شما را بیشتر می کند. در حالیکه اگر خسته باشید، مغز نمی تواند همه مطالب را به خاطر بسپرد و حتی دچار آشفتگی می کند. موارد بسیاری مشاهده شده است که افراد تمام شب قبل از امتحان را بیدار می مانند و در روز امتحان دچار مشکل می گردند.

 

7. تغذیه مناسب داشته باشید

علاوه بر خوردن وعده های اصلی، گاهی در بین وقت های استراحت خود، یک خوراکی هر چند مختصر بخورید. خرما، مغزها، بیسکویت، میوه و کشمش برای این منظور بسیار مناسبند. پس اگر برایتان سوال است که چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم؟ یکی از راهکارهای آن رساندن مواد مغذی به بدن و ضعیف نشدن قوای جسمی خواهد بود. 

 

8. گوشی را کنار بگذارید

یکی از دلایلی که نمی دانیم شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ این است که ذهن خود را به از مشغله های ذهنی مانند فضای مجازی پر کرده ایم. همین ابزار کوچک، از جمله دلایل بی علاقگی و فرار از درس خواندن است. فارغ از وقتی که از شما می گیرد، تاثیر منفی نور صفحه آن است که باعث خستگی چشمان شما می شود. 

 

9. نرمش یا ورزش کنید

منظور از این جمله این نیست که یک یا چند ساعت را صرف ورزش کنید. یک نرمش کوتاه چند دقیقه ایی کمک بسیاری به گردش خون و افزایش تمرکز می کند. اگر هم احساس می کنید این کار در شما استرس ایجاد می کند که دارید زمان را از دست می دهید، یک روش دیگر را می توانید به کار ببرید. این روش این است که راه بروید و درس بخوانید و هر ازگاهی یک نفس عمیق بکشید.

10. آمادگی نهایی

در پایان شب، قبل از اینکه بخوابید یک مرور سریع و چشمی داشته باشید. اگر در برگه خلاصه نویسی کرده اید یا در کتاب هایلایت نموده اید به سرعت آن ها را مرور کنید. این روش یکی از کلیدی ترین موارد 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن است و ماندگاری در ذهن را بالا می برد. البته اینکه حس کنید مطالب را فراموش کنید تا حدی طبیعی است و منشا آن استرس درونی تان است.

 

 

شب امتحان چگونه حجم زیادی درس بخوانیم ؟

یکی از بهترین 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن این است که چیزی را که یاد می گیرید، آموزش دهید. برای این کار کتاب را کنار بگذارید و هر آنچه را که خوانده و یاد گرفته اید را برای شخص دیگری مثل دوستان و اهل خانواده بگویید. اگر این امکان را ندارید برای خودتان بلند بلند بخوانید.

این کار بشدت سودمند است. چرا که اگر مبحثی را فراموش کرده یا به خوبی یاد نگرفته باشید، متوجه خواهید و می توانید آن را تقویت کنید. بنابراین اگر برای کسی سوال است که شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ این شیوه بعلاوه راه های افزایش ساعت مطالعه می تواند شما را به بهترین نتیجه برساند. 

 خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش شد تا با معرفی 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن به دانش آموزان و دانشجویان عزیز برای کسب نتیجه خوب کمک شود. چنانچه در مورد اینکه شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟ و شیوه های افزایش ساعات مطالعه دچار مشکل هستید می توانید با مشاوران ما در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح تا 9 شب تماس حاصل نمایید.

 

 

مطالب مرتبط

راز موفقیت در امتحانات نهایی پایه دوازدهم و نهم

راز درس خواندن رتبه های تک رقمی چیست؟

شیوه های افزایش راندمان مطالعه

کارآمدترین و بهترین روش برای درس خواندن کنکور 

10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن

شب امتحان چگونه درس بخوانیم؟

4/5 - (75 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای کلاس دوازدهم شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

امتحانات پایه دوزادهم و نهم به دلیل هماهنگ بودن شرایط متفاوت تری دارند. اگر احساس می کنید در برنامه ریزی و راندمان مطالعه مشکل دارید، می توانید از راهنمایی های مشاورین ایران استفاده کنید.

در صورت عدم آمادگی شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟

حتی در صورت عدم آمادگی نیز نا امید نشوید. 10 ترفند طلایی شب امتحان برای 20 گرفتن وجود دارد که می تواند نتیجه شما را رضایت بخش کند.

درس ریاضی را  شب امتحان چگونه بخوانیم؟

درس ریاضی به دلیل فرمولی بودن کمی زمان بر است. اگر قبلا همه کتاب را مطالعه نکرده اید، بهتر است تمرکز خود را بر قسمتی از کتاب بگذارید و در مقابل آن را به خوبی مطالعه کنید. 

 

نظرات

147 دیدگاه دربارهٔ «با وجود کمبود زمان برای شب امتحان چگونه درس بخوانیم ؟»

 1. Avatar photo Taha گفت:

  خیلی خوبه
  من وقتی میخوام عربی بخونم کلا استرس میگیرم و توی عربی نمره خوبی ندارم چی کار باید کنم

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت مشاوره بیشتر تماس حاصل فرمایید

 2. Avatar photo :) گفت:

  سلام من یه روز بیشتر فرصت ندارم درس بخونم ،فردا هم امتحان علوم دارم.وقتی دارم درس میخونم حواسم به چیز های بیخود پرت میشه.چجوری درس بخونم اونم توی یه روز؟

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت دریافت مشاوره تحصیلی با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید
   راه ارتباط :9099075307

 3. Avatar photo زهرا گفت:

  من کلاس هفتمم درسم خوبه میتونم خوب بخونم ولی زیاد تو مغزم خوب ثبت نمیشه
  بعدشم وقتی ریاضی تمدین میکنم کلا سرم گیج میره چیکا کنم؟
  و از ریاضی خیلی زده شدم کاری از دستتون بر مباد
  و اینگیلیسی کلاس زبان نرفتم انچنانم بلد نیستم اینو چیکا کنم؟ ینی اکثرا بلدم بخونم ولی ترجمه نه

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما باید مورد برسی قرار بگیرید و همین طور جهت راهنماایی بیشتر میتوند تماس بگیریرد نا روانشناسان مربوطه راهنماییتون کنند

 4. Avatar photo بهاره گفت:

  سلام من کلاس پنجم هستم و فردا پرسش فارسی دارم چچوری معنی،مخالف،هم خانواده و معنی شعر رو تو این چند ساعت حفظ کنم لطفا کمکم کنید🙏🏻

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام دوست عزیز.
   برای بررسی دقیق تر و مشاوره تماس بگیرید

 5. Avatar photo Mohadeseh Jafari گفت:

  سلام شب بخیر
  من امسال سال دهم رو امتحان دادم و رشتمم تجربی هست ولی متاسفانه ۴ درس اصلی رو یعنی فیزیک و شیمی و ریاضی و زیست رو افتادم و الان هیچی نخوندم و اصلا از درس ها هیچی یادم نیست و امتحان هام هم از یکم شهریور شروع میشه فقط ۲۰ روز وقت دارم واقعا نمیدونم چه کار کنم????????????????????????????

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت مشاوره تخصصی با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید .

 6. Avatar photo SINA گفت:

  سلام من فردا امتحان هدیه دارم چجوری بخونم.

 7. Avatar photo Esmatullah گفت:

  سلام من فردا امتحان تاریخ فلسفه قرون میانه و رنسانس دارم نمی دانم چگونه بخوانم حجم کتاب خیلی زیاد است

 8. Avatar photo Omid گفت:

  سلام
  فردا امتحان زبان دارم نمیدونم از کجا شروع کنم به خوندن و اینکه وقت کم دارم چه کنم؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره ی تحصیلی و امتحان در یک روز متاسفانه نمیتوان مشاوره ی تخصصی ارائه داد.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • روش تورق سریع

  روش تورق سریع | جمع بندی کنکور در چند دقیقه

  روش تورق سریع یکی از روش‌های کارآمد برای مطالعه در کمترین زمان است. بسیاری از افراد که پشت کنکوری هستند، با اطلاع از تورق سریع می‌توانند مطالب کنکور را در چند دقیقه جمع‌بندی کنند. این روش برای افراد مناسب است...
 • تکنیک زمان های نقصانی

  تکنیک زمان های نقصانی | مزایا و معایب + نکات طلایی

  تکنیک زمان های نقصانی، برای افراد در کنکور و دیگر آزمون‌ها برای ورود به دانشگاه یا کار بسیار مورد توجه است. این تکنیک می‌تواند یک روش موثر و کاربردی برای آزمون مهمی مانند کنکور باشد. می‌دانیم یکی که از اصلی‌ترین...
 • تکنیک های تندخوانی کنکور

  تکنیک های تندخوانی کنکور + مزایای تندخوانی در مطالعه

  از بهترین روش ها جهت جلوگیری از هدر رفتن زمان و صرفه جویی در آن بهره گرفتن از تکنیک های تندخوانی کنکور در هنگام مطالعه و آماده شدن برای آزمون سراسری است. هرچند تأثیر تندخوانی در کنکور انکارناپذیر است، اما باز هم...
 • راز موفقیت در امتحانات نهایی

  راز موفقیت در امتحانات نهایی + 11 روش طلایی | ایران تحصیل

  راز موفقیت در امتحانات نهایی این است که تمامی جوانب را بسنجید و تا جایی که می‌توانید فعالیت قابل پیش بینی خود را تمرین کنید، در این صورت می‌توانید از عهده امتحانات خود برآیید و آن‌ها را پشت سر بگذارید....
تماس با مشاور