ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۲۹
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۲ شهریور ۱۴۰۲
Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملا متفاوت شده است و دانش آموزان باید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و کتاب های درسی طراحی شده است که تحت نظارت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی می باشد.

دانش آموزان باید حتما در زمان مقرر از طریق سمانه ثبت نام کتاب درسی، نسبت به خرید کتاب درسی اقدام کرده و هزینه آن را نیز پرداخت نمایند. آن ها برای ثبت نام و خرید کتاب باید مراحلی را طی کنند. اگر می خواهید کتاب درسی تهیه کنید و یا فرزند شما به کتاب درسی نیاز دارد، حتما در زمان تعیین شده به سایت irtextbook.ir مراجعه کنید. برای کسب اطلاع بیشتر از نحوه و زمان ثبت نام کتاب درسی، می توانید با شماره 9099075307 تماس بگیرید و با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

اطلاعیه

داوطلبان برای ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی باید به سایت irtextbook.ir مراجعه کنند.

 

معرفی سامانه Irtextbook

شما دانش آموزان عزیز برای تهیه و ثبت‌ نام کتاب درسی دیگر نیازی نیست تا به صورت حضوری مراجعه کنید. بلکه، می توانید از طریق اینترنت به سایت irtextbook.ir مراجعه کرده و کتاب درسی پایه تحصیلی خود را تهیه کنید. این سمانه، به منظور تسهیل خرید کتاب های درسی توسط اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی، طراحی شده است.

 لازم به ذکر است تا بدانید که زمان ثبت نام هر یک از پایه های تحصیلی با یکدیگر متفاوت می باشند. لذا، باید ابتدا اطلاعات دقیقی در رابطه با زمان ثبت نام پایه تحصیلی خود دریافت نموده و سپس نسبت به ثبت نام اقدام کنید. اما، اگر به هر دلیلی نتوانستید در زمان مقرر برای ثبت نام اقدام کنید، نگران نباشید. زیرا می توانید از طریق مقاله زیر برای ثبت نام کتاب درسی خود اقدام کنید. 

در حال حاضر تمامی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا rtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب های درسی مورد نظر، سفارش خود را به ثبت برسانند.

 

برای مطالعه مقاله جاماندگان از ثبت نام کتاب درسی، بر روی لینک کلیک کنید. 

معرفی سامانه Irtextbook

زمان ثبت نام کتاب های درسی در سامانه irtextbook.com

دانش‌آموزان و اولیاء آنان، در صورتی که قصد ثبت سفارش انفرادی را داشته باشند، باید از کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، برای “رمز عبور” ورود به سامانه استفاده کنند.

کتاب های درسی دانش‌آموزان دوره های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه های فنی و حرفه ای، کاردانش، رشته معارف اسلامی و کتاب های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان، از طریق مدرسه محل تحصیل توزیع می شود. در جدول زیر زمان ثبت نام کتاب درسی در سامانه irtextbook.com ارائه شده است.

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی
 

عنوان فعالیت

 

دوره تحصیلی

 

 

شروع

 

پایان

 

 

ثبت سفارش گروهی و انفرادی

 

پایه های تحصیلی آمادگی2 (استثنائی) ، اول2 (استثنائی)، اول3 (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم  

9 اردیبهشت 1403

 

 

26 خرداد 1403

آمادگی1 (استثنائی)،اول1 (استثنائی)، اول مقدماتی(استثنائی)، پایه اول ابتدایی

 

5 تیر 1403 10 شهریور 1403
پایه های تحصیلی هفتم، دهم            5 تیر 1403 10 شهریور 1403
اصلاح سفارش تمامی دوره های تحصیلی

 

18 تیر 1403 31 شهریور 1403
توزیع منطقه به مدرسه

 

تمامی دوره های تحصیلی

 

11 شهریور 1403 31 شهریور 1403
توزیع مدرسه به دانش‌آموز

 

تمامی دوره های تحصیلی

 

18 شهریور 1403 1 مهر 1403

 

ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه irtextbook.com

در این قسمت همراه ما باشید تا نحوه ثبت کد ملی دانش آموز و شماره سریال شناسنامه را بررسی کنیم. برای این کار نیاز است که دانش آموزان یا مدیران ابتدا به سامانه مراجعه کرده و ثبت اطلاعات اولیه را که شامل نام کاربری و سریال شناسنامه می شود انجام دهند. توجه داشته باشید که سریال شناسنامه همان رمز عبور خواهد بود. نحوه ثبت کد ملی دانش آموز و شماره سریال شناسنامه irtextbook.com طبق مراحل زیر انجام می شود.

در ابتدا باید به آدرس سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com در قسمت آدرس مرورگر، مراجعه کنید. سپس، گزینه « سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی: ورود به سامانه » را انتخاب کنید. 

گام اول ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه ثبت نام کتاب درسی

در این مرحله می توانید به راحتی کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود را وارد کرده و سپس با کلیک بر روی گزینه « ورود » وارد سایت شوید. 

گام دوم ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه ثبت نام کتاب درسی

لازم به ذکر است تا بدانید که اگر شماره سریال شناسنامه شما صحیح نباشد و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد، باید برای حل مشکل به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنید.

بنر کال تو اکشن

نحوه ثبت نام در سامانه irtextbook

شما دانش آموزان عزیز جهت ثبت کتاب های درسی خود می توانید به سامانه های irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه کرده و فرآیند ثبت سفارش های کتاب های درسی خود را انجام دهند. اگر هر یک از شما دانش آموزان عزیز نتوانید ثبت سفارش کتاب های خود را انجام دهید، می توانید هزینه کتاب را به مدیر مدرسه پرداخت کنید تا برای شما ثبت کتاب را به صورت اینترنتی انجام دهد. اما، اگر می خواهید که خودتان این کار را انجام دهید، باید مراحلی را با دقت و به خوبی طی کنید که این مراحل، به شرح زیر می باشند:

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

در بخش اول، شما عزیزان باید وارد سایت irtextbook شده و گزینه « ورود دانش آموزان » را انتخاب کنید. سپس، باید کد ملی خود و شما سریال شناسنامه خود را به درستی وارد کرده و بر روی گزینه « ورود » کلیک کنید. 

گام اول ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

پس از انجام اقدامات بالا، شما عزیزان وارد صفحه اصلی سایت می شوید که در این میان باید از منوی بالا سمت راست، به دنبال گزینه « ثبت سفارش » گشته و بر روی آن کلیک کنید. 

گام دوم ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

در این بخش شما عزیزان باید بسته آموزشی مخصوص خود را ( متناسب با پایه تحصیلی خودتان ) انتخاب کرده و بر روی عبارت « انتخاب درگاه بانکی » کلیک نمایید. سپس، باید گزینه سبز رنگ یعنی « ثبت سفارش و پرداخت » را انتخاب نموده و هزینه کتاب های درسی خودتان را پرداخت نمایید. 

گام سوم ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

 

اطلاعیه

چنانچه در خصوص نحوه ثبت نام در سامانه کتاب های درسی سوال و ابهامی دارید، کافی است با شماره 909075307 تماس بگیرید تا مشاوران خبره آکادمی ایران تحصیل پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند. 

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

توجه داشته باشید که تمامی هزینه ها به صورت اینترنتی و با استفاده از کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت خواهد شد. برای پرداخت هزینه ها می توانید وارد سامانه شده و اطلاعات کارت خود را جهت پرداخت وارد نمایید. در مرحله آخر نیز یک کد پیگیری به شما داده می شود که با استفاده از آن امکان تکمیل کردن سفارش وجود خواهد داشت.

در نهایت سامانه کدی را به عنوان ” شماره پیگیری” صادر کرده و پیامکی نیز به شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه ارسال می کند که به منزله تکمیل فرآیند ثبت سفارش می باشد. اگر هم پس از پرداخت قصد تغییر رشته و یا ترک تحصیل را داشتید این امکان وجود دارد که از گزینه اصلاح سفارش تغییرات لازم را اعمال نمایید.

با توجه به این که ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه “سناد” انجام می پذیرد، مدارس می بایست آخرین وضعیت اطلاعات تحصیلی و شناسنامه ای دانش آموزان را در سامانه مذکور به روز رسانی کرده باشند. توجه داشته باشید که ورود مدارس به سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی”، از طریق سامانه سناد صورت می گیرد.

جهت ورود به سامانه سناد، بر روی لینک کلیک کنید. 

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

مشکلات رایج سامانه ثبت نام کتاب درسی

هم اکنون که به طور کامل با این سامانه آشنا شدید، بهتر است بدانید که در برخی از اوقات ممکن است که در هنگام ورود به این سامانه با مشکاتی رو به رو شوید. در واقع، اغلب دانش آموزان در هنگام ورود به irtextbook با مشکلاتی رو به رو می شوند. برخی از رایج ترین آن ها، شامل موارد زیر می باشند: 

 • اگر که یک دانش آموز برای سال جاری در سامانه سناد دانش آموزی ثبت نام نکرده باشد، نمی تواند با وارد نمودن اطلاعات خود به ثبت سفارش کتاب های درسی بپردازد. بنابراین برای حل این مشکل باید به مدرسه محل تحصیل دانش آموز مراجعه کند.
 • همچنین ممکن است شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نبوده و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد که در این شرایط نیز مراجعه به مدرسه محل تحصیل وی راه حل مشکل می باشد.

برای آشنایی با روند خرید کتاب درسی دبستان روی لینک بزنید.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

جدیدترین اخبار پیرامون خرید کتاب درسی

تمدید فرصت ثبت‌نام کتاب درسی دانش‌آموزان

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان میان پایه از تاریخ ۲۲ مرداد تا ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۳ تمدید شد.

توزیع کتاب‌های درسی دانش آموزان از شهریور

معاون توسعه و برنامه ریزی منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام گفت: توزیع کتاب‌های درسی دانش آموزان ایلامی از ۱۰ شهریور آغاز می ‌شود.

۸۰ درصد کتاب های درسی چاپ شده است

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای تکرار نشدن مشکل کمبود کتب درسی برای سال تحصیلی جدید برنامه‌ ریزی‌ های خوبی صورت گرفته و تاکنون ۸۰ درصد از کتب درسی سال آینده به چاپ رسیده است.

برای ثبت نام کتب درسی هنرستان روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با سامانه irtextbook آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که حتما تمامی مراحل ذکر شده را به دقت انجام دهید و در انتها حتما شماره پیگیری را یاد داشت نمایید. زیرا، اگر این کد پیگیری را فراموش کنید و یا یادداشت نکنید، ممکن است نتوانید کتاب درسی خود را دریافت کنید.

اگر در زمینه سامانه ثبت نام کتاب درسی و خرید کتاب درسی از طریق این سایت، سوالی دارید و یا به کمک نیاز دارید، می توانید از همکاران ما یاری بخواهید. برای برقراری ارتباط با همکاران ما کافی است تا در زیر این مقاله کامنت بگذارید و یا با شماره های تماس ما، تماس حال فرمایید. همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ داده و شما را یاری خواهند کرد. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

پادکست صوتی مقاله

4/5 - (25 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا می توان برای ورود به سامانه irtextbook.ir از تبلت و یا گوشی تلفن همراه استفاده نماییم؟

ورود به سامانه از طریق اپلیکیشن تلفن همراه در نظر گرفته شده برای ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی امکان پذیر است.

آیا می توان در سامانه irtextbook.com برای خرید تک کتاب اقدام نمود؟

بله. در قسمت فروش و توزیع کتب درسی دانش آموزان بخشی برای خرید کتب تکی در نظر گرفته شده است.

اطلاعات دانش آموز را در سامانه irtextbook.ir به درستی وارد میشود، اما نمی توانیم وارد سامانه شویم علت چیست؟

برای رفع مشکلات خود متن مقاله را به خوبی مطالعه کنید یا با کارشناسان مجموعه ایران تحصیل در ارتباط باشید. 

نظرات

29 دیدگاه دربارهٔ «irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان»

 1. Avatar photo شمیرانی گفت:

  خسته نباشید. خرید کتاب درسی حضوری نمیشه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر به صورتی اینترنتی باید سفارش دهید

 2. Avatar photo مرامی گفت:

  سلام
  سایت irtextbook.com نمیاد

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   میاد تلاش کنید

 3. Avatar photo صبا صلاح زاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من کتابای هنرستان رو میخواستم ولی خوب خانواده ام نمیذارن برم هنرستان خودم میخوام تو خونه بخونم و کنکور هنر بدم آیا امکان پذیره؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام بله محدودیتی ندارد.

 4. Avatar photo رضا جوادپور گفت:

  سلام ما چندروزه شاید بالای هزار بار اقدام کردیم برای ثبت کتاب هفتم درسامانه ولی متاسفانه به هیچ عنوان وارد سایت ثبت نام نمیشه ماندیم که چه کار کنیم از شما خواهشمندیم که راهنمای کنید. سپاسگزارم

  1. Avatar photo abbasi گفت:

   سلام وقت بخیر برای ثبت نام کتاب درسی دانش اموزان با مشاورا مرکز تماس بگیرید .

 5. Avatar photo پرهام گفت:

  سلام روز بخیر من هر کاری میکنم نمیتونم وارد سیستم ثبت نام کتاب هفتم بشم با وجودی که از شناسنامه اطلاعات وارد میکنم میزنه کدی یافت نشد میشه راهنمایی کنید

  1. Avatar photo hedayati گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت ثبت نام کتاب درسی و راهنمایی با مرکز تماس بگیرید.

  2. Avatar photo alizadeh گفت:

   سلام روزبخیر
   باید به مدرسه مراجعه کنید.

 6. Avatar photo حشمت گفت:

  سلام روز شما بخیر؛ من میخواستم بدونم که مگه کتب درسی دانش آموزان رو مدارس تامین نمی کنن؟ مدرسه پسر من میگه این کار رو انجام نمیده و من باید اینترنتی ثبت نام کنم میخواستم بدونم به چه سایتی باید مراجعه کنم من؟ همین سایت irtextbook.ir هست؟

  1. Avatar photo aria گفت:

   سلام بله؛ خرید اینترنتی کتاب برای مدارس از طریق سایت IRTEXTBOOK.COM امکان پذیر است.

 7. Avatar photo atefeh گفت:

  سلام برای انصراف از خرید کتاب باید چه مراحلی رو رفت؟

  1. Avatar photo alizadeh گفت:

   سلام وقت بخیر . به سامانه irtextbook مراجعه کنید و جهت لغو و انصراف با پشتیبان سامانه تماس بگیرید

 8. Avatar photo علی گفت:

  سلام، مهلتی که برای اصلاح و یا به اصطلاح ویرایش محصول وجود دارد چه بازه زمانی ای می باشد؟

  1. Avatar photo irani گفت:

   سلام، برای ویرایش سفارش خود برای خرید کتاب برای دانش آموزان در هفته اول تیر می توانید اقدام نمایید.

 9. Avatar photo محمود گفت:

  سلام، مدرسه پسر من گفته که برای دریافت کتاب های درسی نیاز نیست به سایت ایران تکست بوک مراجعه کنید، گفتن خودشون میخرن و تو مدرسه به پسرم تحویل میدن، میخواستم بپرسم که ممکنه مدرسه هزینه بیشتری رو از ما بگیره و خودش اقدام به خرید به قیمت پایین تری بکنه؟

  1. Avatar photo irani گفت:

   سلام، بسیاری از مدارس برای دانش آموزان خودشون این امکان رو فراهم می کنند و علت این موضوع هم اینه که اغلب خانواده ها علاقه ای به خرید کتب درسی از طریق IRTEXTBOOK. IR ندارن و ترجیح میدن مدارس درگیر این قبیل موارد باشه تا خودشتون.

 10. Avatar photo علی گفت:

  سلام، من خرید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان رو بلد نیستم، میخواستم بپرسم ازتون که راهی نداره که به مغازه یا مرجع به خصوصی مراجعه کنم و خرید کتاب دانش آموز خودم رو به صورت حضوری انجام بدم؟ قبلا خرید به صورت واسطه کردن مدارس امکان \ذیر بود، الان این موشوع هم امکان پذیر نیست؟

  1. Avatar photo irani گفت:

   سلام، اصلی ترین و بهترین راه خرید کتاب درسی برای دانش آموزان مراجعه به وبسایت Irtextbook.com می باشد، در صورتی که قصد خرید حضوری را دارید می توانید اقدام به درخواست خرید از سوی کادر مدرسه دانش آموز خود نمایید.

 11. Avatar photo حسین صباح گفت:

  سلام بعد از وارد کردن کد ملی و شناسه شناسنامه دیگه وارد نمیشه میگه مدرسه باید کد سیدا ثبت کرده باشه توضیع میفرمائید

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   با سلام.کد را باید از مدیر مدرسه دریافت کنید.

 12. Avatar photo م گفت:

  سلام من کتاب سفارش دادم و با موفقیت انجام شد و چون فقط از برگه ای عکس گرفته که شماره مسیری با موفقیت ثبت شد اینارو نوشته شده و از اون برگه ای عکس نگرفتم که کد ملی و اسمم نوشته باش الان قبول نمی کنن باید زنگ بزنم به شماره پیگیری؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام بله برای پیگیری سفارش کتب درسی حتما باید از طریق پشتیبانی اقدام کنید که از تحویل کتاب جا نمونید

 13. Avatar photo یاسی گفت:

  سلام من یک پشت کنکوری ام باتوجه به تغییرات کتاب دهم قصد خرید کتاب تک جلدی دارم از کجا میتونم خریداری کنم

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام وقت به خیر از بازار آزاد باید تهیه کنید.معمولا بانک کتاب های انقلاب ارائه میکنند.

 14. Avatar photo کاظمی گفت:

  معلم برای استفاده از کتاب درسی چگونه می تواند سفارش دهد

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام
   به صورت ازاد میتوانید از کتاب فروشی ها تهیه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • اعلام نتایج امتحانات نهایی

  اعلام نتایج امتحانات نهایی ۱۴۰۳ + مشاهده نمرات

  با توجه به زمان برگزاری امتحانات و عوامل دیگر  اعلام نتایج امتحانات نهایی هر ساله دستخوش تغییراتی می‌شود. برای دریافت نتایج ابتدا با ورود به سامانه مشاهده نمرات امتحانات نهایی دی و خرداد و وارد نمودن اطلاعات خود می‌توانید نتایج...
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • لیست مدارس آموزش از راه دور

  لیست مدارس آموزش از راه دور 1403 + زمان و شرایط + هزینه

  اطلاع از لیست مدارس آموزش از راه دور کمک می‌کند تا شما بتوانید از میان مدارسی که به صورت غیر حضوری فعالیت دارند؛ مدرسه‌ای که از نظر شما امکانات بهتری در اختیارتان قرار می‌دهد را انتخاب کنید. مدارس آموزش از...
 • شهریه مدارس نمونه دولتی

  شهریه مدارس نمونه دولتی 1403 + کلیه مقاطع | ایران تحصیل

  در میان مراکز آموزشی دولتی، مدارس نمونه دولتی از امتیاز و رتبه بسیار خوبی برخوردارند؛ به همین دلیل نیز بسیاری از دانش‌ آموزان برای ورود به این مدارس با شرکت در آزمون ورودی آن با یکدیگر رقابت می‌ کنند. یکی...
تماس با مشاور