ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۲۳
سامانه irtextbook
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملا متفاوت شده است و دانش آموزان باید از طریق سایت irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و کتاب های درسی طراحی شده است که تحت نظارت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی می باشد. دانش آموزان باید حتما در زمان مقرر از طریق سمانه ثبت نام کتاب درسی، نسبت به خرید کتاب درسی اقدام کرده و هزینه آن را نیز پرداخت نمایند. آن ها برای ثبت نام و خرید کتاب باید مراحلی را طی کنند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد. 

اگر شما هم جز افرادی هستید که می خواهید کتاب درسی تهیه کنید و یا فرزند شما به کتاب درسی نیاز دارد، حتما در زمان تعیین شده به سایت irtextbook.ir مراجعه کنید. برای آشنایی با نحوه و زمان ثبت نام کتاب درسی، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله هر آن چه که باید در رابطه با زمان ثبت نام، نحوه ثبت نام، نحوه پرداخت هزینه و …. بدانید را به طور کامل به شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

 

اطلاعیه

داوطلبان برای ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی باید به سایت irtextbook.ir مراجعه کنند.

 

معرفی سامانه Irtextbook

همان طور که در ابتدا مقاله بیان شد، شما دانش آموزان عزیز برای تهیه و خرید کتاب دیگر نیازی نیست تا به صورت حضوری مراجعه کنید. بلکه، می توانید از طریق اینترنت به سایت irtextbook.ir مراجعه کرده و کتاب درسی پایه تحصیلی خود را تهیه کنید. این سمانه، به منظور تسهیل خرید کتاب های درسی توسط اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی، طراحی شده است. لازم به ذکر است تا بدانید که زمان ثبت نام هر یک از پایه های تحصیلی با یکدیگر متفاوت می باشند. لذا، باید ابتدا اطلاعات دقیقی در رابطه با زمان ثبت نام پایه تحصیلی خود دریافت نموده و سپس نسبت به ثبت نام اقدام کنید. اما، اگر به هر دلیلی نتوانستید در زمان مقرر برای ثبت نام اقدام کنید، نگران نباشید. زیرا، می توانید از طریق مقاله زیر برای ثبت نام کتاب درسی خود اقدام کنید. 

 

برای مطالعه مقاله جاماندگان از ثبت نام کتاب درسی، بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

زمان ثبت نام کتاب های درسی مقاطع مختلف 

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی
 

عنوان فعالیت

 

دوره تحصیلی

 

 

شروع

 

پایان

 

 

ثبت سفارش گروهی و انفرادی

 

پایه های تحصیلی آمادگی2 (استثنائی) ، اول2 (استثنائی)، اول3 (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم  

28 فروردین 1401

 

 

21 خرداد 1401

آمادگی1 (استثنائی)،اول1 (استثنائی)، اول مقدماتی(استثنائی)، پایه اول ابتدایی

 

5 تیر 1401 11 شهریور 1401
پایه های تحصیلی هفتم، دهم            5 تیر 1401 11 شهریور 1401
اصلاح سفارش تمامی دوره های تحصیلی

 

12 تیر 1401 31 شهریور 1401
توزیع منطقه به مدرسه

 

تمامی دوره های تحصیلی

 

10 شهریور1401 31 شهریور 1401
توزیع مدرسه به دانش‌آموز

 

تمامی دوره های تحصیلی

 

14 شهریور 1401 1 مهر 1401

 

لازم به ذکر است تا بدانید که دانش‌آموزان و اولیاء آنان، در صورتی که قصد ثبت سفارش انفرادی را داشته باشند، باید از کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، برای “رمز عبور” ورود به سامانه استفاده کنند. کتاب های درسی دانش‌آموزان دوره های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه های فنی و حرفه ای، کاردانش، رشته معارف اسلامی و کتاب های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان، از طریق مدرسه محل تحصیل توزیع می شود.

 

نحوه ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه irtextbook.com

در این قسمت همراه ما باشید تا نحوه ثبت کد ملی دانش آموز و شماره سریال شناسنامه را بررسی کنیم. برای این کار نیاز است که دانش آموزان یا مدیران ابتدا به سامانه مراجعه کرده و ثبت اطلاعات اولیه را که شامل نام کاربری و سریال شناسنامه می شود انجام دهند. توجه داشته باشید که سریال شناسنامه همان رمز عبور خواهد بود. نحوه ثبت کد ملی دانش آموز و شماره سریال شناسنامه irtextbook.com طبق مراحل زیر انجام می شود.

در ابتدا باید به آدرس سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com در قسمت آدرس مرورگر، مراجعه کنید. سپس، گزینه « سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی : ورود به سامانه » را انتخاب کنید. 

 

 

نحوه ثبت کد ملی در سامانه irtextbook

 

 

در این مرحله می توانید به راحتی کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود را وارد کرده و سپس با کلیک بر روی گزینه « ورود » وارد سایت شوید. 

 

نحوه ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه irtextbook.com

 

 

لازم به ذکر است تا بدانید که اگر شماره سریال شناسنامه شما صحیح نباشد و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد، باید برای حل مشکل به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنید.

 

نحوه ثبت نام در سامانه irtextbook

شما دانش آموزان عزیز جهت ثبت کتاب های درسی خود می توانید به سامانه های irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه کرده و فرآیند ثبت سفارش های کتاب های درسی خود را انجام دهند. اگر هر یک از شما دانش آموزان عزیز نتوانید ثبت سفارش کتاب های خود را انجام دهید، می توانید هزینه کتاب را به مدیر مدرسه پرداخت کنید تا برای شما ثبت کتاب را به صورت اینترنتی انجام دهد. اما، اگر می خواهید که خودتان این کار را انجام دهید، باید مراحلی را با دقت و به خوبی طی کنید که این مراحل، به شرح زیر می باشند:

 

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

در بخش اول، شما عزیزان باید وارد سایت irtextbook شده و گزینه « ورود دانش آموزان » را انتخاب کنید. سپس، باید کد ملی خود و شما سریال شناسنامه خود را به درستی وارد کرده و بر روی گزینه « ورود » کلیک کنید. 

 

نحوه ثبت نام در سامانه irtextbook 

 

پس از انجام اقدامات بالا، شما عزیزان وارد صفحه اصلی سایت می شوید که در این میان باید از منوی بالا سمت راست، به دنبال گزینه « ثبت سفارش » گشته و بر روی آن کلیک کنید. 

 

 

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

 

 

در این بخش شما عزیزان باید بسته آموزشی مخصوص خود را ( متناسب با پایه تحصیلی خودتان ) انتخاب کرده و بر روی عبارت « انتخاب درگاه بانکی » کلیک نمایید. سپس، باید گزینه سبز رنگ یعنی « ثبت سفارش و پرداخت » را انتخاب نموده و هزینه کتاب های درسی خودتان را پرداخت نمایید. 

 

 

خرید کتاب درسی از سایت irtextbook

 

 

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

توجه داشته باشید که تمامی هزینه ها به صورت اینترنتی و با استفاده از کارت های عضو شبکه شتاب پرداخت خواهد شد. برای پرداخت هزینه ها می توانید وارد سامانه شده و اطلاعات کارت خود را جهت پرداخت وارد نمایید. در مرحله آخر نیز یک کد پیگیری به شما داده می شود که با استفاده از آن امکان تکمیل کردن سفارش وجود خواهد داشت. در نهایت سامانه کدی را به عنوان ” شماره پیگیری” صادر کرده و پیامکی نیز به شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه ارسال می کند که به منزله تکمیل فرآیند ثبت سفارش می باشد. اگر هم پس از پرداخت قصد تغییر رشته و یا ترک تحصیل را داشتید این امکان وجود دارد که از گزینه اصلاح سفارش تغییرات لازم را اعمال نمایید.

با توجه به این که ثبت سفارش کتاب های درسی دانش آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه “سناد” انجام می پذیرد، مدارس می بایست آخرین وضعیت اطلاعات تحصیلی و شناسنامه ای دانش آموزان را در سامانه مذکور به روز رسانی کرده باشند. توجه داشته باشید که ورود مدارس به سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی”، از طریق سامانه سناد صورت می گیرد.

 

جهت ورود به سامانه سناد، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

مشکلات رایج سامانه ثبت نام کتاب درسی

هم اکنون که به طور کامل با این سامانه آشنا شدید، بهتر است بدانید که در برخی از اوقات ممکن است که در هنگام ورود به این سامانه با مشکاتی رو به رو شوید. در واقع، اغلب دانش آموزان در هنگام ورود به irtextbook با مشکلاتی رو به رو می شوند. برخی از رایج ترین آن ها، شامل موارد زیر می باشند: 

 • اگر که یک دانش آموز برای سال جاری در سامانه سناد دانش آموزی ثبت نام نکرده باشد، نمی تواند با وارد نمودن اطلاعات خود به ثبت سفارش کتاب های درسی بپردازد. بنابراین برای حل این مشکل باید به مدرسه محل تحصیل دانش آموز مراجعه کند.
 • همچنین ممکن است شماره سریال شناسنامه دانش آموز صحیح نبوده و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد که در این شرایط نیز مراجعه به مدرسه محل تحصیل وی راه حل مشکل می باشد.

 

 

جدیدترین اخبار پیرامون خرید کتاب درسی

تمدید فرصت ثبت‌نام کتاب درسی دانش‌آموزان

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان میان پایه از تاریخ ۲۲ مرداد تا ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۱ تمدید شد.

توزیع کتاب‌های درسی دانش آموزان از شهریور

معاون توسعه و برنامه ریزی منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام گفت: توزیع کتاب‌های درسی دانش آموزان ایلامی از ۱۰ شهریور آغاز می ‌شود.

۸۰ درصد کتاب های درسی چاپ شده است

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای تکرار نشدن مشکل کمبود کتب درسی برای سال تحصیلی جدید برنامه‌ ریزی‌ های خوبی صورت گرفته و تاکنون ۸۰ درصد از کتب درسی سال آینده به چاپ رسیده است.

 

اطلاعیه

تمامی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا rtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب های درسی مورد نظر، سفارش خود را به ثبت برسانند.

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان را به طور کامل و مفصل با سامانه irtextbook آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که حتما تمامی مراحل ذکر شده را به دقت انجام دهید و در انتها حتما شماره پیگیری را یاد داشت نمایید. زیرا، اگر این کد پیگیری را فراموش کنید و یا یادداشت نکنید، ممکن است نتوانید کتاب درسی خود را دریافت کنید. اگر در زمینه سامانه ثبت نام کتاب درسی و خرید کتاب درسی از طریق این سایت، سوالی دارید و یا به کمک نیاز دارید، می توانید از همکاران ما یاری بخواهید. برای برقراری ارتباط با همکاران ما کافی است تا در زیر این مقاله کامنت بگذارید و یا با شماره های تماس ما، تماس حال فرمایید. همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان پاسخ داده و شما را یاری خواهند کرد. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

 

پادکست صوتی مقاله

4.2/5 - (20 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا می توان برای ورود به سامانه irtextbook.ir از تبلت و یا گوشی تلفن همراه استفاده نماییم؟

ورود به سامانه از طریق اپلیکیشن تلفن همراه در نظر گرفته شده برای ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی امکان پذیر است.

آیا می توان در سامانه irtextbook.com برای خرید تک کتاب اقدام نمود؟

بله. در قسمت فروش و توزیع کتب درسی دانش آموزان بخشی برای خرید کتب تکی در نظر گرفته شده است.

اطلاعات دانش آموز را در سامانه irtextbook.ir به درستی وارد میشود اما نمی توانیم وارد سامانه شویم علت چیست؟

برای رفع مشکلات خود بر روی مقاله کلیک کرده و آن را به خوبی مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  رضا جوادپور
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۲۷

  سلام ما چندروزه شاید بالای هزار بار اقدام کردیم برای ثبت کتاب هفتم درسامانه ولی متاسفانه به هیچ عنوان وارد سایت ثبت نام نمیشه ماندیم که چه کار کنیم از شما خواهشمندیم که راهنمای کنید. سپاسگزارم

  • Avatar photo
   abbasi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۸

   سلام وقت بخیر برای ثبت نام کتاب درسی دانش اموزان با مشاورا مرکز تماس بگیرید .

 2. Avatar photo
  پرهام
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۸

  سلام روز بخیر من هر کاری میکنم نمیتونم وارد سیستم ثبت نام کتاب هفتم بشم با وجودی که از شناسنامه اطلاعات وارد میکنم میزنه کدی یافت نشد میشه راهنمایی کنید

  • Avatar photo
   hedayati
   ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۳

   سلام وقت بخیر
   جهت ثبت نام کتاب درسی و راهنمایی با مرکز تماس بگیرید.

  • Avatar photo
   alizadeh
   ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۴

   سلام روزبخیر
   باید به مدرسه مراجعه کنید.

 3. Avatar photo
  حشمت
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۸

  سلام روز شما بخیر؛ من میخواستم بدونم که مگه کتب درسی دانش آموزان رو مدارس تامین نمی کنن؟ مدرسه پسر من میگه این کار رو انجام نمیده و من باید اینترنتی ثبت نام کنم میخواستم بدونم به چه سایتی باید مراجعه کنم من؟ همین سایت irtextbook.ir هست؟

  • Avatar photo
   aria
   ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام بله؛ خرید اینترنتی کتاب برای مدارس از طریق سایت IRTEXTBOOK.COM امکان پذیر است.

 4. Avatar photo
  atefeh
  ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۴۶

  سلام برای انصراف از خرید کتاب باید چه مراحلی رو رفت؟

  • Avatar photo
   alizadeh
   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۰

   سلام وقت بخیر . به سامانه irtextbook مراجعه کنید و جهت لغو و انصراف با پشتیبان سامانه تماس بگیرید

 5. Avatar photo
  علی
  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۱

  سلام، مهلتی که برای اصلاح و یا به اصطلاح ویرایش محصول وجود دارد چه بازه زمانی ای می باشد؟

  • Avatar photo
   irani
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۸

   سلام، برای ویرایش سفارش خود برای خرید کتاب برای دانش آموزان در هفته اول تیر می توانید اقدام نمایید.

 6. Avatar photo
  محمود
  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۹

  سلام، مدرسه پسر من گفته که برای دریافت کتاب های درسی نیاز نیست به سایت ایران تکست بوک مراجعه کنید، گفتن خودشون میخرن و تو مدرسه به پسرم تحویل میدن، میخواستم بپرسم که ممکنه مدرسه هزینه بیشتری رو از ما بگیره و خودش اقدام به خرید به قیمت پایین تری بکنه؟

  • Avatar photo
   irani
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۹

   سلام، بسیاری از مدارس برای دانش آموزان خودشون این امکان رو فراهم می کنند و علت این موضوع هم اینه که اغلب خانواده ها علاقه ای به خرید کتب درسی از طریق IRTEXTBOOK. IR ندارن و ترجیح میدن مدارس درگیر این قبیل موارد باشه تا خودشتون.

 7. Avatar photo
  علی
  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۸

  سلام، من خرید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان رو بلد نیستم، میخواستم بپرسم ازتون که راهی نداره که به مغازه یا مرجع به خصوصی مراجعه کنم و خرید کتاب دانش آموز خودم رو به صورت حضوری انجام بدم؟ قبلا خرید به صورت واسطه کردن مدارس امکان \ذیر بود، الان این موشوع هم امکان پذیر نیست؟

  • Avatar photo
   irani
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۵

   سلام، اصلی ترین و بهترین راه خرید کتاب درسی برای دانش آموزان مراجعه به وبسایت Irtextbook.com می باشد، در صورتی که قصد خرید حضوری را دارید می توانید اقدام به درخواست خرید از سوی کادر مدرسه دانش آموز خود نمایید.

 8. Avatar photo
  حسین صباح
  ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۳

  سلام بعد از وارد کردن کد ملی و شناسه شناسنامه دیگه وارد نمیشه میگه مدرسه باید کد سیدا ثبت کرده باشه توضیع میفرمائید

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۳

   با سلام.کد را باید از مدیر مدرسه دریافت کنید.

 9. Avatar photo
  م
  ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۹

  سلام من کتاب سفارش دادم و با موفقیت انجام شد و چون فقط از برگه ای عکس گرفته که شماره مسیری با موفقیت ثبت شد اینارو نوشته شده و از اون برگه ای عکس نگرفتم که کد ملی و اسمم نوشته باش الان قبول نمی کنن باید زنگ بزنم به شماره پیگیری؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۶

   سلام بله برای پیگیری سفارش کتب درسی حتما باید از طریق پشتیبانی اقدام کنید که از تحویل کتاب جا نمونید

 10. Avatar photo
  یاسی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۲

  سلام من یک پشت کنکوری ام باتوجه به تغییرات کتاب دهم قصد خرید کتاب تک جلدی دارم از کجا میتونم خریداری کنم

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۶

   سلام وقت به خیر از بازار آزاد باید تهیه کنید.معمولا بانک کتاب های انقلاب ارائه میکنند.

 11. Avatar photo
  کاظمی
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۵

  معلم برای استفاده از کتاب درسی چگونه می تواند سفارش دهد

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۹

   سلام
   به صورت ازاد میتوانید از کتاب فروشی ها تهیه فرمایید

تماس با مشاور