ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان 1403 + ورود irtextbook

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۲۹
Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملاً متفاوت شده است و دانش‌آموزان باید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و کتاب‌های درسی طراحی شده است. لازم به ذکر است که این سامانه با نظارت اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی اداره می‌شود. دانش‌آموزان باید حتماً در زمان مقرر از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی، نسبت به خرید کتاب درسی اقدام کرده و هزینه آن را نیز پرداخت نمایند.

معرفی سامانه Irtextbook

شما دانش آموزان عزیز برای تهیه و ثبت‌ نام کتاب درسی دیگر نیازی نیست که به صورت حضوری مراجعه کنید. بلکه، می‌توانید از طریق اینترنت به سایت irtextbook.ir مراجعه کرده و کتاب درسی پایه تحصیلی خود را تهیه کنید. این سامانه، به منظور تسهیل خرید کتاب‌های درسی توسط اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی، طراحی شده است.
بد نیست بدانید که زمان ثبت نام هر یک از پایه‌های تحصیلی با یکدیگر متفاوت هستند. لذا، باید ابتدا اطلاعات دقیقی در رابطه با زمان ثبت نام پایه تحصیلی خود دریافت نموده و سپس نسبت به ثبت نام اقدام کنید. اما، اگر به هر دلیلی نتوانستید در زمان مقرر برای ثبت نام اقدام کنید، نگران نباشید. زیرا می‌توانید از طریق مقاله زیر برای ثبت نام کتاب درسی خود اقدام کنید.

در حال حاضر تمامی دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می‌توانند در موعد مقرر به سامانه irtextbook.com یا rtextbook.ir مراجعه نموده و با پرداخت اینترنتی هزینه کتاب‌های درسی مورد نظر، سفارش خود را به ثبت برسانند.

معرفی سامانه Irtextbook

زمان ثبت نام کتاب های درسی در سامانه irtextbook.com

دانش‌آموزان و اولیا آنان، در صورتی که قصد ثبت سفارش انفرادی را داشته باشند، باید از کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، برای \”رمز عبور\” ورود به سامانه استفاده کنند.
کتاب‌های درسی دانش‌آموزان دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه دوم شاخه‌های فنی و حرفه‌ای، کاردانش، رشته معارف اسلامی و کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعداد‌های درخشان، از طریق مدرسه محل تحصیل توزیع می‌شود. در جدول زیر زمان ثبت نام کتاب درسی در سامانه irtextbook.com ارائه شده است.

تقویم زمانی سفارش کتاب های درسی
 

عنوان فعالیت

 

دوره تحصیلی

 

 

شروع

 

پایان

 

 

ثبت سفارش گروهی و انفرادی

 

پایه های تحصیلی آمادگی2 (استثنائی) ، اول2 (استثنائی)، اول3 (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم  

9 اردیبهشت 1403

 

 

26 خرداد 1403

آمادگی1 (استثنائی)،اول1 (استثنائی)، اول مقدماتی(استثنائی)، پایه اول ابتدایی

 

5 تیر 1403 10 شهریور 1403
پایه های تحصیلی هفتم، دهم            5 تیر 1403 10 شهریور 1403
اصلاح سفارش تمامی دوره های تحصیلی

 

18 تیر 1403 31 شهریور 1403
توزیع منطقه به مدرسه

 

تمامی دوره های تحصیلی

 

11 شهریور 1403 31 شهریور 1403
توزیع مدرسه به دانش‌آموز

 

تمامی دوره های تحصیلی

 

18 شهریور 1403 1 مهر 1403

ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه irtextbook.com

برای ثبت کد ملی دانش‌آموز و شماره سریال شناسنامه نیاز است که دانش‌آموزان یا مدیران ابتدا به سامانه مراجعه کرده و ثبت اطلاعات اولیه را که شامل نام کاربری و سریال شناسنامه می‌شود انجام دهند. توجه داشته باشید که سریال شناسنامه همان رمز عبور خواهد بود. نحوه ثبت کد ملی دانش‌آموز و شماره سریال شناسنامه irtextbook.com طبق مراحل زیر انجام می‌شود.

در ابتدا باید به آدرس سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی irtextbook.com در قسمت آدرس مرورگر، مراجعه کنید. سپس، گزینه « سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی: ورود به سامانه » را انتخاب کنید.

گام اول ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه ثبت نام کتاب درسی

در این مرحله می توانید به راحتی کد ملی و شماره سریال شناسنامه خود را وارد کرده و سپس با کلیک بر روی گزینه «ورود» وارد سایت شوید. 

گام دوم ثبت کد ملی و شماره سریال شناسنامه در سامانه ثبت نام کتاب درسی

لازم به ذکر است که اگر شماره سریال شناسنامه شما صحیح نباشد و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد، باید برای حل مشکل به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنید.

نحوه ثبت نام در سامانه irtextbook

شما دانش‌آموزان عزیز جهت ثبت کتاب‌های درسی خود می‌توانید به سامانه‌های irtextbook.com یا irtextbook.ir مراجعه کرده و فرآیند ثبت سفارش‌های کتاب‌های درسی خود را انجام دهند. اگر هر یک از شما دانش‌آموزان عزیز نتوانید ثبت سفارش کتاب‌های خود را انجام دهید، می‌توانید هزینه کتاب را به مدیر مدرسه پرداخت کنید تا برای شما ثبت کتاب را به صورت اینترنتی انجام دهد. اما، اگر می‌خواهید که خودتان این کار را انجام دهید، باید مراحلی را با دقت و به خوبی طی کنید که این مراحل، به شرح زیر هستند:

راهنمای تصویری ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

در بخش اول، شما عزیزان باید وارد سایت irtextbook شده و گزینه «ورود دانش آموزان» را انتخاب کنید. سپس، باید کد ملی خود و شما سریال شناسنامه خود را به درستی وارد کرده و بر روی گزینه «ورود» کلیک کنید. 

گام اول ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

پس از انجام اقدامات بالا، شما عزیزان وارد صفحه اصلی سایت می‌شوید که در این میان باید از منوی بالا سمت راست، به دنبال گزینه «ثبت سفارش» گشته و بر روی آن کلیک کنید.

گام دوم ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook


در این بخش شما عزیزان باید بسته آموزشی مخصوص خود را (متناسب با پایه تحصیلی خودتان) انتخاب کرده و بر روی عبارت «انتخاب درگاه بانکی» کلیک نمایید. سپس، باید گزینه سبز رنگ یعنی «ثبت سفارش و پرداخت» را انتخاب کرده و هزینه کتاب‌های درسی خودتان را پرداخت نمایید.

گام سوم ثبت نام کتاب درسی در سایت irtextbook

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

توجه داشته باشید که تمامی هزینه‌ها به صورت اینترنتی و با استفاده از کارت‌های عضو شبکه شتاب پرداخت خواهد شد. برای پرداخت هزینه‌ها می‌توانید وارد سامانه شده و اطلاعات کارت خود را جهت پرداخت وارد نمایید. در مرحله آخر نیز یک کد پیگیری به شما داده می‌شود که با استفاده از آن امکان تکمیل کردن سفارش وجود خواهد داشت.
در نهایت سامانه کدی را به عنوان ”شماره پیگیری” صادر کرده و پیامکی نیز به شماره تلفن همراه ثبت شده در سامانه ارسال می‌کند که به منزله تکمیل فرآیند ثبت سفارش می‌باشد.  اگر هم پس از پرداخت قصد تغییر رشته و یا ترک تحصیل را داشتید این امکان وجود دارد که از گزینه اصلاح سفارش تغییرات لازم را اعمال نمایید.
با توجه به این که ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان بر اساس اطلاعات موجود در سامانه “سناد” انجام می‌پذیرد، مدارس می‌بایست آخرین وضعیت اطلاعات تحصیلی و شناسنامه‌ای دانش‌آموزان را در سامانه مذکور به روز‌رسانی کرده باشند. توجه داشته باشید که ورود مدارس به سامانه “فروش و توزیع مواد آموزشی”، از طریق سامانه سناد صورت می‌گیرد.جهت ورود به سامانه سناد، بر روی لینک کلیک کنید.

پرداخت هزینه کتاب های درسی از طریق سامانه irtextbook

مشکلات رایج سامانه ثبت نام کتاب درسی

اکنون که به طور کامل با این سامانه آشنا شدید، بهتر است بدانید که در برخی از اوقات ممکن است که در هنگام ورود به این سامانه با مشکاتی رو به رو شوید. در واقع، اغلب دانش‌آموزان در هنگام ورود به irtextbook با مشکلاتی رو به رو می‌شوند.

برای مثال اگر که یک دانش‌آموز برای سال جاری در سامانه سناد دانش‌آموزی ثبت نام نکرده باشد، نمی‌تواند با وارد نمودن اطلاعات خود به ثبت سفارش کتاب‌های درسی بپردازد. بنابراین برای حل این مشکل باید به مدرسه محل تحصیل دانش‌آموز مراجعه کند.
همچنین ممکن است شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز صحیح نبوده و به اشتباه در سامانه سناد ثبت شده باشد که در این شرایط نیز مراجعه به مدرسه محل تحصیل وی راه حل مشکل است.

جدیدترین اخبار پیرامون خرید کتاب درسی

تمدید فرصت ثبت‌نام کتاب درسی دانش‌آموزان

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: ثبت سفارش کتاب‌های درسی دانش‌آموزان میان پایه از تاریخ ۲۲ مرداد تا ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۳ تمدید شد.

توزیع کتاب‌های درسی دانش‌آموزان از شهریور

معاون توسعه و برنامه‌ریزی منابع انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام گفت:  توزیع کتاب‌های درسی دانش آموزان ایلامی از ۱۰ شهریور آغاز می‌شود.

۸۰ درصد کتاب‌های درسی چاپ شده است

وزیر آموزش و پرورش گفت: برای تکرار نشدن مشکل کمبود کتب درسی برای سال تحصیلی جدید برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته و تاکنون ۸۰ درصد از کتب درسی سال آینده به چاپ رسیده است.

برای دانلود فایل PDF ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان کلیک کنید.

پادکست صوتی مقاله

4/5 - (26 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا می‌توان برای ورود به سامانه irtextbook.ir از تبلت و یا گوشی تلفن همراه استفاده نماییم؟

ورود به سامانه از طریق اپلیکیشن تلفن همراه در نظر گرفته شده برای ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی امکان‌پذیر است.

آیا می‌توان در سامانه irtextbook.com برای خرید تک کتاب اقدام نمود؟

بله. در قسمت فروش و توزیع کتب درسی دانش‌آموزان بخشی برای خرید کتب تکی در نظر گرفته شده است.

اطلاعات دانش‌آموز را در سامانه irtextbook.ir به درستی وارد می‌شود، اما نمی‌توانیم وارد سامانه شویم علت چیست؟

برای رفع مشکلات خود متن مقاله را به خوبی مطالعه کنید یا با کارشناسان مجموعه ایران تحصیل در ارتباط باشید.

نظرات

29 دیدگاه دربارهٔ «سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان 1403 + ورود irtextbook»

 1. Avatar photo شمیرانی گفت:

  خسته نباشید. خرید کتاب درسی حضوری نمیشه؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر به صورتی اینترنتی باید سفارش دهید

 2. Avatar photo مرامی گفت:

  سلام
  سایت irtextbook.com نمیاد

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   میاد تلاش کنید

 3. Avatar photo صبا صلاح زاده گفت:

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من کتابای هنرستان رو میخواستم ولی خوب خانواده ام نمیذارن برم هنرستان خودم میخوام تو خونه بخونم و کنکور هنر بدم آیا امکان پذیره؟

  1. Avatar photo tahmasebi گفت:

   سلام بله محدودیتی ندارد.

 4. Avatar photo رضا جوادپور گفت:

  سلام ما چندروزه شاید بالای هزار بار اقدام کردیم برای ثبت کتاب هفتم درسامانه ولی متاسفانه به هیچ عنوان وارد سایت ثبت نام نمیشه ماندیم که چه کار کنیم از شما خواهشمندیم که راهنمای کنید. سپاسگزارم

  1. Avatar photo abbasi گفت:

   سلام وقت بخیر برای ثبت نام کتاب درسی دانش اموزان با مشاورا مرکز تماس بگیرید .

 5. Avatar photo پرهام گفت:

  سلام روز بخیر من هر کاری میکنم نمیتونم وارد سیستم ثبت نام کتاب هفتم بشم با وجودی که از شناسنامه اطلاعات وارد میکنم میزنه کدی یافت نشد میشه راهنمایی کنید

  1. Avatar photo hedayati گفت:

   سلام وقت بخیر
   جهت ثبت نام کتاب درسی و راهنمایی با مرکز تماس بگیرید.

  2. Avatar photo alizadeh گفت:

   سلام روزبخیر
   باید به مدرسه مراجعه کنید.

 6. Avatar photo حشمت گفت:

  سلام روز شما بخیر؛ من میخواستم بدونم که مگه کتب درسی دانش آموزان رو مدارس تامین نمی کنن؟ مدرسه پسر من میگه این کار رو انجام نمیده و من باید اینترنتی ثبت نام کنم میخواستم بدونم به چه سایتی باید مراجعه کنم من؟ همین سایت irtextbook.ir هست؟

  1. Avatar photo aria گفت:

   سلام بله؛ خرید اینترنتی کتاب برای مدارس از طریق سایت IRTEXTBOOK.COM امکان پذیر است.

 7. Avatar photo atefeh گفت:

  سلام برای انصراف از خرید کتاب باید چه مراحلی رو رفت؟

  1. Avatar photo alizadeh گفت:

   سلام وقت بخیر . به سامانه irtextbook مراجعه کنید و جهت لغو و انصراف با پشتیبان سامانه تماس بگیرید

 8. Avatar photo علی گفت:

  سلام، مهلتی که برای اصلاح و یا به اصطلاح ویرایش محصول وجود دارد چه بازه زمانی ای می باشد؟

  1. Avatar photo irani گفت:

   سلام، برای ویرایش سفارش خود برای خرید کتاب برای دانش آموزان در هفته اول تیر می توانید اقدام نمایید.

 9. Avatar photo محمود گفت:

  سلام، مدرسه پسر من گفته که برای دریافت کتاب های درسی نیاز نیست به سایت ایران تکست بوک مراجعه کنید، گفتن خودشون میخرن و تو مدرسه به پسرم تحویل میدن، میخواستم بپرسم که ممکنه مدرسه هزینه بیشتری رو از ما بگیره و خودش اقدام به خرید به قیمت پایین تری بکنه؟

  1. Avatar photo irani گفت:

   سلام، بسیاری از مدارس برای دانش آموزان خودشون این امکان رو فراهم می کنند و علت این موضوع هم اینه که اغلب خانواده ها علاقه ای به خرید کتب درسی از طریق IRTEXTBOOK. IR ندارن و ترجیح میدن مدارس درگیر این قبیل موارد باشه تا خودشتون.

 10. Avatar photo علی گفت:

  سلام، من خرید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان رو بلد نیستم، میخواستم بپرسم ازتون که راهی نداره که به مغازه یا مرجع به خصوصی مراجعه کنم و خرید کتاب دانش آموز خودم رو به صورت حضوری انجام بدم؟ قبلا خرید به صورت واسطه کردن مدارس امکان \ذیر بود، الان این موشوع هم امکان پذیر نیست؟

  1. Avatar photo irani گفت:

   سلام، اصلی ترین و بهترین راه خرید کتاب درسی برای دانش آموزان مراجعه به وبسایت Irtextbook.com می باشد، در صورتی که قصد خرید حضوری را دارید می توانید اقدام به درخواست خرید از سوی کادر مدرسه دانش آموز خود نمایید.

 11. Avatar photo حسین صباح گفت:

  سلام بعد از وارد کردن کد ملی و شناسه شناسنامه دیگه وارد نمیشه میگه مدرسه باید کد سیدا ثبت کرده باشه توضیع میفرمائید

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   با سلام.کد را باید از مدیر مدرسه دریافت کنید.

 12. Avatar photo م گفت:

  سلام من کتاب سفارش دادم و با موفقیت انجام شد و چون فقط از برگه ای عکس گرفته که شماره مسیری با موفقیت ثبت شد اینارو نوشته شده و از اون برگه ای عکس نگرفتم که کد ملی و اسمم نوشته باش الان قبول نمی کنن باید زنگ بزنم به شماره پیگیری؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام بله برای پیگیری سفارش کتب درسی حتما باید از طریق پشتیبانی اقدام کنید که از تحویل کتاب جا نمونید

 13. Avatar photo یاسی گفت:

  سلام من یک پشت کنکوری ام باتوجه به تغییرات کتاب دهم قصد خرید کتاب تک جلدی دارم از کجا میتونم خریداری کنم

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام وقت به خیر از بازار آزاد باید تهیه کنید.معمولا بانک کتاب های انقلاب ارائه میکنند.

 14. Avatar photo کاظمی گفت:

  معلم برای استفاده از کتاب درسی چگونه می تواند سفارش دهد

  1. Avatar photo کارشناس ارشد گفت:

   سلام
   به صورت ازاد میتوانید از کتاب فروشی ها تهیه فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم

  حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم ۱۴۰۳ + راهنما

  کسب معدل لازم برای رشته انسانی اهمیت زیادی برای دانش آموزان متقاضی آن دارد چراکه سرنوشت‌سازترین تصمیم‌گیری در مسیر تحصیلی و شغلی در آینده آن‌ها به شمار می‌آید. بسیاری از رشته‌های پرطرفدار مانند حقوق، حسابداری، روانشناسی و مدیریت از این...
 • انتخاب رشته دبیرستان

  مشاوره انتخاب رشته دبیرستان ۱۴۰۳ + تست استعداد شما!

  انتخاب رشته دبیرستان از جمله مهم ترین و چالش برانگیزترین انتخاب هایی است که پیش روی دانش آموزان مقطع متوسطه قرار دارد. اینجاست که دریافت مشاوره  انتخاب رشته دبیرستان اهمیت زیادی پیدا می کند. با دریافت مشاوره انتخاب رشته دبیرستان...
 • شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع + شیوه نامه 1403

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع با دانش ‌آموزان ایرانی متفاوت است. این دسته از دانش ‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای که سازمان آموزش و پرورش معرفی کرده است، در پایه‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ثبت...
 • ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ

  ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ ۱۴۰۳ + ورود mehrefarhang.ir

  ثبت نام آزمون ورودی مدارس فرهنگ ۱۴۰۳ آغاز شد. آن دسته از داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در مدارس فرهنگ می باشند، می توانند در زمان مقرر ، نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. ثبت نام آزمون ورودی مدارس...
تماس با مشاور