ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی

مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

دانشگاه علمی کاربردی بهتره یا آزاد؟ اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی را دارید اما تصمیم دارید در دانشگاهی تحصیل نمایید که در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیل شدن، با مشکل مواجه نشوید، باید به مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی بپردازید. البته موارد دیگری مانند شهریه علمی کاربردی بیشتره با آزاد و اعتبار علمی کاربردی بیشتره یا آزاد، جزو مواردی می باشند که در این مطلب تصمیم داریم به صورت تخصصی به آن بپردازیم.

دانشگاه های علمی کاربردی و آزاد، هر دو رشته های تحصیلی بی شماری را به صورت بدون کنکور ارائه می دهند و تنوع رشته های تحصیلی در هر دو دانشگاه زیاد می باشد. هم چنین تحصیل در هر یک از دانشگاه های نام برده شده، نیاز به پرداخت شهریه دارد. اما در موارد دیگر تفاوت هایی وجود دارد که در این مطلب یک به یک آن ها مورد بررسی قرار می دهیم.

دانشگاه های آزاد با دانشگاه های علمی و کاربردی چه تفاوتی با هم دارند؟

بسیاری از دانشگاه ها از جمله دانشگاه آزاد و علمی کاربردی، هر ساله تعداد بیش ماری از رشته های تحصیلی خود را به صورت بدون کنکور ارائه می دهند تا از این طریق فرصت ادامه تحصیل برای داوطلبان و متقاضیان، فراهم شود. این دسته از افراد به طور معمول شرایط شرکت در کنکور را ندارند و یا در کنکور رتبه مناسب برای اشتغال به تحصیل در رشته مورد علاقه خود را به دست نیاورده اند.

هر یک از دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی، مزیت های مختلفی نسبت به سیار دانشگاه ها دارند که شما باید با بررسی تمامی جوانب، دانشگاه مناسبی برای برای ادامه تحصیل انتخاب کنید.

مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی برای ادامه تحصیل

مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی برای ادامه تحصیل

 

برای استعلام مدرک دانشگاه علمی کاربردی کلیک کنید.

 

رشته های تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی بهتره یا آزاد؟

یکی از نکاتی که باید در زمان مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی به آن پرداخته شود، بررسی رشته های تحصیلی هر دانشگاه می باشد که در این بخش از مطلب تصمیم داریم به صورت کامل به آن بپردازیم.

همان طور که پیش تر گفته شد، رشته های تحصیلی زیادی در دانشگاه های علمی کاربردی و آزاد ارائه می شوند و شما می توانید از تمام گروه ها اعم از علوم انسانی، فنی مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و حتی برخی از رشته های علوم پزشکی، در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوید.

از محبوب ترین و شناخته شده ترین رشته های بدون کنکور دانشگاه های آزد و علمی کاربردی می توانیم به حقوق، حسابداری، روانشناسی، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معماری، گرافیک، تکنسین اتاق عمل، تکنسین تجهیزات پزشکی، دارو یاری، دامپزشکی و…. اشاره کنیم.

در دانشگاه آزاد علاوه بر رشته های بدون کنکور رشته های پرستاری، هوشبری، اتاق عمل، پزشکی، دندانپزشکی، دارو سازی و…‌ نیز به صورت با کنکور برای دانشجویان و داوطلبان فراهم شده است. در حالی که هیچ یک از رشته های نام برده شده در دانشگاه علمی کاربردی ارائه نمی شوند.

 

 

اطلاعیه

میزان شهریه دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه علمی کاربردی بیش تر است.

 

 

مقایسه مقاطع تحصیلی داشگاه آزاد و علمی کاربردی

مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی نیز شامل بررسی مقاطع تحصیلی این دو دانشگاه می شود. در این صورت شما می توانید به درستی در رشته تحصیلی و دانشگاه مورد علاقه خود مشغول به تحصیل شوید.

در دانشگاه علمی کاربردی صرفا دو مقطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ارائه می شود. به همین خاطر اگر به سراغ ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی بروید، امکان تحصیل پیوسته برای دریافت مدرک لیسانس ندارید و ابتدا باید کاردانی را پشت سر بگذارید و پس از آن که فوق دیپلم خود را دریافت کردید، وارد دوره کارشناسی ناپیوسته شوید.

اما در دانشگاه آزاد، مقاطع کاردانی پیوسته، کاردانی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته ارائه می گردد. شما می توانید با انتخاب مقطع کارشناسی پیوسته، تحصیل چهار ساله پیوسته داشته باشید و مدرک لیسانس یا همان کارشناسی خود را دریافت کنید.

لازم است بدانید که در دانشگاه آزاد، مقاطع ارشد و نیز دکتری تخصصی ارائه می شود. در حالی که دانشگاه علمی کاربری فقط تا دوره کارشناسی، رشته تحصیلی ارائه می گردد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام بدون کنکور کاردانی دانشگاه آزاد وارد شوید.

 

 

نحوه مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی

نحوه مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی

 

برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ کلیک کنید.

 

شهریه دانشگاه علمی کاربری بیشتره یا آزاد؟

همان طور که می دانید، به طور کلی  شهریه دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه علمی کاربردی بیش تر است. به همین خاطر اگر به دنبال تحصیلی مقرون به صرفه هستید، به شما دانشگاه علمی کاربردی را پیشنهاد می دهیم. به طور مثال در رشته های فنی مهندسی شهریه دانشگاه آزاد ممکن است به بیش از 4 میلیون تومان برسد، در حالی که میزان شهریه این رشته ها در دانشگاه علمی کاربردی بین 2 تا 3 میلیون تومان می باشد.

 

برای مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها کلیک کنید.

 

اعتبار علمی کاربردی بیشتره یا آزاد؟

نکته دیگری که باید در مورد دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی بدانید، اعتبار مدرک این دو دانشگاه می باشد. به طور کلی مدارک هر دو دانشگاه برای شرکت در آزمون استخدامی، استخدام شدن و ادامه تحصیل از اعتبار کافی برخوردار می باشد. به طور مثال شما می توانید با مدرک لیسانس دانشگاه علمی کاربردی در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کنید و هیچ گونه مشکلی سر راه شما وجود نخواهد داشت

برای ورود پیدا کردن به بازار کار نیز پیش از این که دانشگاه محل فارغ تحصیلی شما مهم باشد، به مهارت ها و توانمندی هایی که دارید توجه می شود. به همین خاطر به شما توصیه می کنیم که در حین تحصیل در رشته مورد علاقه خود، حتما مهارت های مرتبط با آن را آموزش ببینید تا برای پیدا کردن شغل عملکرد بهتری داشته باشید.

اعتبار علمی کاربردی بیشتره یا آزاد

اعتبار علمی کاربردی بیشتره یا آزاد

 

برای دانلود پی دی اف این مطلب کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

به طور کلی مقایسه دانشگاه آزاد و علمی کاربردی، موارد مختلفی از جمله رشته های تحصیلی، اعتبار مدرک، شهریه دانشگاه و… را در بر می گیرد. این که دانشگاه علمی کاربردی بهتره یا آزاد، لازم است بدانید که هر دو دانشگاه جوانب مختلفی را برای بررسی دارند.

همین طور لازم به ذکر است که اعتبار مدرک هر دو دانشگاه از اعتبار کافی برخوردار می باشد. اما شهریه دانشگاه آزاد به نسبت بیش تر از دانشگاه علمی کاربردی است. اما سایر موارد مانند رشته های تحصیلی، لازم است بر اساس علاقه شما انتخاب شود. اما لازم است بدانید که تنوع رشته های تحصیلی در دانشگاه آزاد نسبت به دانشگاه علمی کاربردی بیش تر می باشد.

به شما توصیه می کنیم که حتما موارد مختلف و تفاوت های دانشگاه های آزاد و علمی کاربردی را در نظر بگیرید و به خوبی آن ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید با خیالی آسوده، به ادامه تحصیل بپردازید.

3.7/5 - (6 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مدرک دانشگاه علمی کاربردی بهتره یا آزاد؟

به طور کلی مدرک هر دو دانشگاه آزاد و علمی کاربردی معتبر می باشد.

شهریه دانشگاه علمی کاربری بیش تر یا آزاد؟

شهریه دانشگاه آزاد نسبت به شهریه دانشگاه علمی کاربردی بیش تر می باشد.

رشته های دانشگاه علمی کاربردی بهتره یا آزاد؟

هر دو دانشگاه آزاد و علمی کاربردی رشته های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر گرفته اند.

نظرات

 1. Avatar photo
  میم
  ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۰

  سلام، میخواستم بدون کنکور به دانشگاه ازاد بروم و سوالم اینه که هنوزم مثل قدیم بصورت پودمانی لحاظ میشه؟یا مدرک مثل بقیه با کنکور فرقی نداره؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۹

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 2. Avatar photo
  مارال
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۲

  سلام. سوالم این هست که در دانشگاه علمی کاربردی که بیشتر برای شاغلین هست اگر سر کلاس حضور نداشته باشیم البته با هماهنگی اساتید، مشکل حذف واحد پیش نمیاد. اما در دانشگاه آزاد هم برای شاغلین اینطور هست،؟؟

  • Avatar photo
   alizadeh
   ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۷

   سلام روزبخیر
   اگر با هماهنگی استاد باشه مشکلی نداره
   ولی در دانشگاه آزاد بیش ار سه جلسه غیبت حذف میکنن.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور