تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی 1401 + مهلت معرفی | ایران تحصیل

معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مهلت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که مشمولان خدمت از خود می‌پرسند. زیرا آن‌ها قصد دارند بدانند که بعد از دریافت مدرک کارشناسی چقدر زمان دارند تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند یا اینکه برای رفتن به کارشناسی ارشد اقدام کنند. در حال حاضر اکثر دانشجویان بعد از مقطع کارشناسی ادامه تحصیل نمی‌دهند. به همین دلیل دانستن سربازی بعد از لیسانس و مهلت معرفی آن‌ها بسیار مهم است.

در حال حاضر معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی 1401 با توجه به آیین‌نامه سازمان نظام وظیفه مشخص شده است. بنابراین کسب اطلاعات بروز در این خصوص می‌تواند بهتر باشد. زیرا در صورتی که اگر آن‌ها زمان مشخص شده خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نکنند، آنگاه وارد دوره غیبت سربازی خواهند شد که این اقدام مشکلات دیگری را برای آن‌ها خواهد داشت.

به دلیل اینکه مهلت معرفی معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی بسیار اهمیت دارد و مشمولین زیادی در این خصوص اطلاعات کامل و درستی ندارند. به همین دلیل در این مقاله از ایران تحصیل قصد داریم در این خصوص بیشتر صحبت کنیم.

 

کلیه علاقه‌مندان معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی، مهلت معرفی مشمولین خدمت، سقف سنوات تحصیلی مشمولین خدمت، تمدید سنوات تحصیلی مشمولین، سربازی بعد از لیسانس، معافیت سربازی، مدارک لازم جهت معافیت خدمت و مراحل دریافت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی با شماره‌های زیر سامانه ایران تحصیل بدون گرفتن کد تماس حاصل نمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور

9099075307 تماس از استان تهران

پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

سربازی بعد از لیسانس

سربازی بعد از لیسانس

 

 

جهت دریافت شرایط مهلت یک ساله سربازی روی لینک کلیک کنید.

 

 

شرایط فراغت از تحصیل کارشناسی 1401

شما برای اینکه به عنوان مشمولین خدمت فارغ‌التحصیل کارشناسی به حساب بیاید باید مدارک زیر را تکمیل کنید:

 • پرونده شما کامل باشد و در آن اصل مدرک مقطع قبلی مانند اصل دیپلم برای مقطع کاردانی و اصل گواهینامه موقت فوق دیپلم برای کارشناسی را در پرونده داشته باشید. همچنین اصل تاییدیه تحصیلی ریز نمرات مقطع قبلی خود را بگیرید.
 • مشکل آموزشی نداشته باشید. این مشکلات می‌توانند شامل گذراندن کلیه واحدهای درسی، معدل بالا 12، بیش از حد مجاز مشروطیت بودن و عدم رعایت سنوات.
 • در دانشگاه‌ها خود بدهی شهریه نداشته باشید و با کلیه قسمت‌های مندرج در برگه تسویه حساب، تسویه کرده باشید.

حال اگر هر کدام از مدارک بالا را نداشته باشید، به عنوان فارغ‌التحصیل کارشناسی به حساب نمی‌آیید. بنابراین باید آن‌ها را تکمیل کرده و برای انجام مراحل بعدی با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

مراحل دریافت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی و معرفی آن‌ها به سازمان نظام وظیفه

شاید یکی از سوالاتی که به ذهن شما می‌رسد این است که سربازی بعد از لیسانس چگونه است و برای معرفی خود به سازمان نظام وظیفه چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

خوب است بدانید که کسب اطلاعات بیشتر در این می‌تواند از بروز مشکلات ثانویه جلوگیری کند. زیرا بسیاری از فارغ‌التحصیلان کارشناسی بدون داشتن اطلاعات لازم در این خصوص به سازمان نظام وظیفه مراجعه می‌کنند و روند آن‌ها به مشکل برخورد می‌کند. به همین دلیل لازم است آن‌ها در مورد مراحل دریافت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی آگاه شوند.

آن‌ها برای معرفی خود به سازمان نظام وظیفه تنها باید مدارک فارغ‌التحصیلی خود را ارائه دهند که این مدارک را در بالا برای شما مشخص کرده‌ایم.

بهتر است مشمولین خدمت حداقل دو ماه مانده به اتمام معافیت فارغ‌التحصیلی خود به سازمان نظام وظیفه خود را معرفی کنند. در غیر این صورت وارد دوره غیبت شده و مشمول اضافه خدمت می‌شوند. در این صورت نیز آن‌ها از برخی حقوق و مزایای خود برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر محروم خواهند شد.

 

 

جهت دریافت اطلاعات در مورد مشاوره سربازی نظام وظیفه روی لینک کلیک کنید.

 

 

مراحل دریافت سربازی بعد از لیسانس

مراحل دریافت سربازی بعد از لیسانس

 

برای دریافت گواهینامه موقت پایان تحصیلات چه شرایطی باید داشته باشیم؟

تمام فارغ‌التحصیلان کارشناسی باید برای سربازی بعد از لیسانس شرایطی را داشته باشند تا گواهینامه موقت پایان تحصیلات را دریافت کنند. البته در صورتی که آن‌ها وکیل قانونی با وکالت‌نامه محضری داشته باشند می‌توانند گواهی‌نامه موقت پایان تحصیلات خود را توسط آن‌ها نیز را دریافت کنند. حال در زیر در مورد شرایط لازم برای دریافت گواهینامه موقت پایان تحصیلات صحبت می‌کنیم:

 • وضعیت نظام وظیفه آن‌ها مشخص شود و مدارک لازم را در این خصوص ارائه دهند.
 • اصل مدرک قبلی خود را ارائه دهند.
 • وضعیت وام دانشجویی خود را مشخص کنند که برای این کار باید به واحد وام دانشجویی دانشگاه مراجعه کنند.
 • دو قطعه عکس جدید داشته باشند.
 • رسید اصل گواهینامه مذکور را ارائه دهند.

 

 

برای معافیت پوکی استخوان روی لینک کلیک کنید.

 

 

برای انجام امور فارغ‌التحصیلی چه مدارکی را باید ارائه دهیم؟

یکی از اساسی‌ترین سوال‌های معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی 1401 این است که برای انجام امور فارغ‌التحصیلی چه کارهایی را باید انجام دهند؟ آن‌ها برای این کار باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • کپی مدارک شناسایی که شامل تمام صفحات شناسنامه، کارت ملی و کارت پایان خدمت یا معافیت دائم و موقت آن‌ها می‌باشد.
 • 4 قطعه عکس رنگی به همراه یک عدد تمبر 10 هزار ریالی بانک ملی
 • اصل مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی فارغ‌التحصیلان کاردانی و کارشناسی
 • اصل مدرک کاردانی فارغ‌التحصیلان کارشناسی پیوسته
 • تاییدیه دیپلم و پیش‌دانشگاهی فارغ‌التحصیلان کاردانی و کارشناسی
 • تاییدیه کاردانی فارغ‌التحصیلان کارشناسی ناپیوسته
 • ارائه کارت دانشجویی به آموزشگاه دانشگاه
 • اصل ریز نمرات متوسطه و پیش‌دانشگاهی خود را در صورتی که فارغ‌التحصیل کارشناسی باشند، ارائه دهند.
 • اگر فارغ‌التحصیل کارشناسی ناپیوسته هستند باید اصل ریز نمرات کاردانی خود را ارائه دهند.

حال اگر هر گونه سوالی در مورد مدارک لازم جهت انجام امور فارغ‌التحصیلی کارشناسی 1401 داشته باشید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید تا آن‌ها هرچه سریعتر شما را برای سربازی بعد از لیسانس آماده کنند.

 

 

مدارک لازم برای معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

مدارک لازم برای معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

 

حداقل مهلت معرفی معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی چقدر است؟

همان‌گونه که می‌دانید تمام مشمولان خدمت تا سن 20 سال تمام می‌توانند در کنکور شرکت کنند و از معافیت تحصیلی دانش‌آموزی استفاده کنند، بعد از آن برای مقطع کاردانی دو و نیم سال، برای کارشناسی پیوسته 5 سال و برای کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال سنوات تحصیلی در نظر گرفته شده است. بعد از آن نیز دوره کارشناسی ارشد پیوسته نیز حداکثر سه سال سقف سنوات تحصیلی دارد که این رقم برای دکترای پزشکی پیوسته 8 سال و برای دکترای تخصصی 6 سال است. بنابراین مشمولین خدمت بعد از اتمام سقف سنوات تحصیلی خود باید وضعیت خدمت خود را تعیین کنند، در غیر این صورت وارد دوره غیبت شده و جریمه خواهند شد. البته کسانی که طلاب هستند حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل آن‌ها به شکل زیر است.

 

 

جهت دریافت اطلاعات در مورد مشاوره غیبت سربازی روی لینک کلیک کنید.

 

 

سنوات تحصیلی طلاب حوزه‌ علمی تشیع

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح یک

(از پایه 1 تا 6)

6 سال و حداکثر 9 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو

(از پایه 7 تا 9)

3 سال و حداکثر 6 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

سطح سه

(پایه 10 و دو سال کلاس‌های خارج از فقه)

حداکثر 3 سال

(معادل مدرک کارشناسی ارشد)

سطح چهار

(تحصیل در دروس خارج فقه)

حداکثر 12 سال

(معادل مدرک دکتری)

 

سنوات تحصیلی طلاب مدارس اهل سنت

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح مقدمات حداکثر تا 20 سالگی تمام

(معادل مدرک دیپلم)

سطح یک حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

 

البته در صورتی که مشمولین خدمت در این مهلت زمانی دچار بیماری یا مشکل دیگری شدند، آنگاه یک سال به سقف سنوات تحصیلی آن‌ها با تشخیص کمیسیون موارد خاص اضافه می‌شود. بنابراین با توجه به مطالب گفته شده تمام دانش‌آموزان، دانشجویان مشمول و همچنین طلاب حداکثر یک سال پس از فراغت از تحصیل خود مهلت دارند که در دانشگاه دیگری پذیرفته شوند یا اینکه خود را برای سربازی بعد از لیسانس معرفی کنند.

 

 

برای معافیت سربازی دررفتگی مفاصل روی لینک آبی کلیک کنید.

 

 

حداقل مهلت معرفی معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

حداقل مهلت معرفی معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

 

 

چگونه می‌توان معافیت تحصیلی کارشناسی را تمدید کرد؟

برخی از مشمولین خدمتی که در دوره کارشناسی تحصیل می‌کنند ممکن است بر اساس شرایط و مشکلاتی نتوانند در سقف سنوات تحصیلی خود فارغ‌التحصیل شوند، در این صورت آن‌ها می‌توانند با رای کمیسیون موارد خاص دانشگاه سقف سنوات تحصیلی خود را افزایش دهند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه حداکثر تمدید معافیت تحصیلی را برای این دانشجویان مشخص کرده است که در جدول زیر آن را مشخص می‌کنیم.

ردیف مقطع تحصیلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل سقف قابل افزایش توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه
1 دوره 2 ساله کاردانی 2.5 1 نیمسال
2 دوره 2 ساله کارشناسی ناپیوسته 3 1 نیمسال
3 دوره 2 ساله کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 1 نیمسال
4 دوره 4 ساله کارشناسی پیوسته 3 2 نیمسال
5 دوره 5 ساله کارشناسی ارشد پیوسته 6 2 نیمسال
6 دوره 7 ساله دکتری پزشکی پیوسته 8 2 نیمسال
7 دوره 5 ساله دکتری تخصصی ناپیوسته 6 2 نیمسال

 

حال شما هر گونه سوالی در مورد آن‌ها داشته باشید و نیاز به توضیحات بیشتری در مورد سربازی بعد از لیسانس، معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی دانشجویان خارج از کشور و دانشجویان انصرافی داشته باشید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

 

جهت خروج از کشور با معافیت تحصیلی روی لینک کلیک کنید.

 

 

تمدید مهلت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

تمدید مهلت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی

 

کلیه علاقه‌مندان معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی، مهلت معرفی مشمولین خدمت، سقف سنوات تحصیلی مشمولین خدمت، تمدید سنوات تحصیلی مشمولین، سربازی بعد از لیسانس، مدارک لازم جهت معافیت خدمت و مراحل دریافت معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی با شماره‌های زیر سامانه ایران تحصیل بدون گرفتن کد تماس حاصل نمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور

9099075307 تماس از استان تهران

پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

خلاصه مطلب

در این مقاله همواره سعی کردیم به تمامی سوالات پیرامون معافیت فارغ التحصیلان کارشناسی 1401 جواب دهیم تا آنها بتوانند معافیت تحصیلی خود را بعد سربازی بگیرند. هم‌چنین در مورد حداقل زمان لازم برای معرفی مشمولین به سازمان نظام وظیفه اشاره کردیم و توضیحاتی را در مورد تمدید سنوات تحصیلی مشمولین دادیم. حال اگر شما سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

 

جهت دانلود این مقاله روی لینک کلیک کنید.

 

 

4/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

حداکثر مهلت معرفی معافیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی 1401 چقدر است؟

تمام فارغ‌التحصیلان کارشناسی حداکثر یک سال بعد از فراغت، انصراف، ترک تحصیل یا اخراج از دانشگاه مهلت دارند خود را برای سربازی بعد از لیسانس به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند. در غیر این صورت آن‌ها وارد دوره غیبت سربازی شده و مشمول جریمه خواهند شد.

آیا امکان تمدید سقف سنوات تحصیلی وجود دارد؟

بله، تمام مشمولینی که نتوانستند در دوره سنوات تحصیلی خود فارغ‌التحصیل شوند می‌توانند طبق کمیسیون موارد خاص دانشگاه سقف سنوات تحصیلی خود را تمدید کنند.

در صورتی که مشمولین خدمت در زمان معرفی خود برای سربازی بعد از لیسانس اقدام نکنند، چگونه با آن‌ها برخورد خواهد شد؟

خوب است بدانید که کلیه دانش آموزان و دانشجویان حداکثر یک سال مهلت دارند بعد از فراغت از تحصیل خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند، در غیر این صورت آن‌ها از جریمه دوره غیبت سربازی برخوردار خواهند شد که برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

 

 

 

 

نظرات

 1. علی
  ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۷

  سلام وقت بخیر.
  میبخشید من تا ۱۴۰۲/۶ سنوات دارم ولی نظام وظیفه بهم گفت که چون ۱۴۰۱/۳/۳۱ فارغ التحصیل شدم تا ۱۴۰۲/۳/۳۱ مهلت دارم برای مقطع بعدی اقدام کنم…میخواستم بپرسم من میتونم کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم و دانشگاه ثبت نام کنم؟ چون تا نتایج کنکور بیاد و من ثبت نام کنم حدود ۳/۴ ماه از این مهلت یک سالم میگذره.اگر این موضوع مشکل ساز میشه راهی هست حلش کنم و سال دیگه برم دانشگاه؟

  • karimi
   ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۹

   سلام چندسالتونه برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 2. سهیل قنبری
  ۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۵

  با سلام من داشنجوی رشته مدیریت بازرگانی هستم ترم آخر دانشگاه آزاد هفته ی دیگه امتحاناتم تمام میشه خواستم ببینم نیازی نیست ک به نظام وظیفه فعلا مراجعه کنم تا یک سال تنفس دارم بعد تحصیل بعد خواستم ببینم میتونم تو این یک سال ک تنفس دارم واسه استخدامی شرکت کنم ممنون

  • fathollahi
   ۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۱

   سلام بعد از اتمام دوره کارشناسی یکسال فرصت دارید و برای استخدامی اگر نیازی به کارت پایان خدمت نباشه میتونید

 3. رضا
  ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

  سلام خسته نباشید
  بنده ورودی 96 کارشناسی پیوسته بودم و ترم مهر 1400 فارغ التحصیل شدم
  اما کارهای فارغ التحصیلیم تا اوایل 1401 طول کشید و اوایل 1401 تسویه حساب دانشگاهم انجام شد و پروندم تکمیل شد برای فارغ التحصیلی
  خواستم بدونم تا چه زمانی فرصت دارم خودم رو معرفی کنم … و اینکه به جز ثبت نام برای ارشد آیا راهی هست که عقب بیفته این موضوع؟
  ممنون

  • alizadeh
   ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۲

   سلام وقت بخیر یک سال بعد از اتمام درستان فرصت دارید برا ی کسب اطلاعات دقیق به مقالات سایت رجوع فرمایید

 4. علی
  ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۸

  سلام وقت بخیر
  من تا تاريخ 31/06/1401 معافیت تحصیلی داشتم و یک ترم به تحصیلم اضافه شد
  و در برگه فراغت از تحصیلم تاریخ 17/11/1400 فارغ التحصیل شدم سوال داشتم تا کی فرصت پست کردن دفترچه دارم؟

  • fattahi
   ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۹

   سلام وقت بخیر
   اگر فارغ التحصیلی شما در زمان سنوات مجاز تحصیلی بوده باشد تا یکسال پس از فراغت از تحصیل معافیت دارید اما اگر از سنوات ارفاغی استفاده کرده اید تا همان تاریخ سی و یک شهریور برای اطمینان بیشتر به مراکز پلیس به علاوه ده مراجعه نمایید.

   • علی
    ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۰

    ممنون از پاسخگوییتون
    من ترم مهر سال 96 وارد دانشگاه روزانه شدم یک ترم اضافه جز سنوات مجاز میشه یا ارفاقی؟

    • fattahi
     ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۶

     سلام وقت بخیر
     ترم ده جزو سنوات مجاز محسوب میشود و نیازی به گرفتن سنوات ارفاغی نیست برای گرفتن معرفی به استاد .

     • علی
      ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۳

      ممنون پس من طبق برگه فراغت از تحصیل که نوشته
      تا 17/11/1401 وقت برای پست دفترچه سربازی دارم؟

     • fattahi
      ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۸

      سلام وقت بخیر
      بله طبق همان تاریخ اعلامی وقت برای رفتن به خدمت یا پذیرش در مقطع ارشد را دارید.

 5. شریفی
  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۱

  سلام
  اگه یه فردی امسال کنکور ارشد بده ولی دانشگاه نره و بخواد از یکسال تنفسش استفاده کنه ایا سال دیگه میتونه دوباره کنکور بده یا سرباز هستش ؟ حد تنفسش 1401/11/30 هستش

  • کارشناس ارشد
   ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۸

   سلام خیر در صورت پذیرفته نشدن در آزمون ارشد از تاریخی که معافیت تحصیلی تمام شود وارد غیبت شده و حق ادامه تحصیل از او سلب میشود .

  • فری
   ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۱

   با سلام، اگر کسی در مقطع کارشناسی پیوستهو ۲ ترم سنوات مازاد بگیره و درسش رو ۱۲ ترمه تموم کنه، بعد از اتمام درسشو چقدر فرصت داره تا بره سربازی؟

   • کارشناس ارشد
    ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۸

    دوسال

مطالب مرتبط

ایران تحصیل
تماس با مشاور