ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

طرح پزشک پژوهشگر 1403 + شرایط طرح پژوهشی پزشکی عمومی

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
طرح پژوهشی پزشکی عمومی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

طرح پزشک پژوهشگر برای افراد واجد شرایط اجرا می‌شود. در بسیاری از مراکز تحقیقاتی، به خاطر دلایل مختلف نمی‌توان پژوهشگر دائمی جذب کرد. یکی از این دلایل، کمبود بودجه است. به همین دلیل با استفاده از این طرح، می‌توان این کمبود پژوهشگر را جبران نمود.

در سراسر جهان کسانی که در یکی از رشته‌های دکترای حرفه‌ای پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی فارغ‌التحصیل شده باشند، به عنوان منابع اصلی تحقیقاتی به شمار می‌آیند. از این رو، این افراد می‌توانند به عنوان پزشک پژوهشگر نیز در نظر گرفته شوند.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ایران امسال اعلام کرده که واجدان شرایط می‌توانند در این طرح شرکت کرده و وارد مراکز تحقیقاتی شوند. البته لازم به ذکر است که طرح ذکر شده ظرفیت محدودی دارد و متقاضیان باید در زمان کوتاه‌تری برای ثبت‌نام اقدام کنند.

در این مطلب از ایران تحصیل، اطلاعات بیشتری درباره این طرح و شرایط آن در اختیار شما قرار خواهیم داد. لذا شما هر گونه سوالی داشته باشید می توانید با شماره تلفن 9099075307 در میان بگذارید.

آشنایی با طرح پژوهشی پزشکی عمومی

قبل از آشنایی با جزئیات کامل طرح پزشک پژوهشگر، لازم است کمی با این طرح آشنا شوید. پزشک پژوهشگر در واقع به شخصی گفته می‌شود که تخصص بالینی خود را دریافت کرده است. به این صورت که در این بازه زمانی و به منظور دریافت این تخصص، تقریبا نیمی از زمان خود را برای تحقیق و پژوهش گذرانده است.

فارغ التحصیلان دکترای عمومی که جزو برترین‌های دانشگاه و حتی کشور هستند، می‌توانند در طرح پژوهشی پزشکی عمومی شرکت کنند. از آنجاکه این افراد به‌ عنوان نخبه و امتیازات نمونه کشور به شمار می‌روند، می‌توانند تاثیر بسیار زیادی در بهبود روند تحقیقات داشته باشند.

آشنایی با طرح پژوهشی پزشکی عمومی

این افراد به منظور پذیرش در این دوره، باید علاوه بر موفقیت در آزمون، در مصاحبه سازمان یافته نیز شرکت نمایند. سپس در صورت موفقیت و کسب نمره لازم، وارد دوره خواهند شد. تمام اطلاعیه‌های این طرح از طرف وب‌سایت معاونت تحقیقات و فناوری در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

طرح پژوهشی پزشکی عمومی از بهترین و کاربردی‌ترین طرح‌ها برای متخصصان بالینی است. حتی بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند که این دوره را می‌توان به عنوان بهترین فرصت برای تحصیل و تحقیق به صورت همزمان نامید. در صورتی که پزشکان و دندانپزشکان برتر کشور با موفقیت این دوره را به اتمام برسانند، می‌توانند مدرک phd خود را بگیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون دستیاری پزشکی، روی لینک آن کلیک کنید.

علاوه بر این، دکتر شاهین آخوندزاده، قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اعلام کردند که این طرح به منظور جلوگیری از مهاجرت نخبگان نیز در نظر گرفته شده است. به طور کلی، یکی از مهمترین اهداف این طرح، حمایت از افراد نخبه در رشته دکترای عمومی است. بعد از اتمام این دوره، متقاضیان و فارغ التحصیلان مدرک معتبری دریافت خواهند کرد.

نکته جالب توجه درباره طرح پژوهشی پزشک عمومی این است که فارغ التحصیلان و دریافت کنندگان مدرک بعد از اتمام دوره، خیلی راحت امکان استخدام شدن را دارند. زیرا این افراد به بهترین شکل ممکن در مسائل درمانی، آموزشی و یا پژوهشی فعالیت می‌کنند. این افراد که در زمینه موضوعات پژوهشی فعالیت دارند، با عنوان دستیار نیز شناخته می‌شوند.

دلیل برگزاری طرح پژوهشی پزشکی عمومی

بر اساس موارد ذکر شده، به احتمال خیلی زیاد متوجه شده باشید که یکی از مهم‌ترین اهداف برگزاری این دوره، استفاده از نیروهای جوان و نخبه کشور است. به علاوه، در این دوره پزشکان پژوهشگر می‌توانند در زمینه‌های مختلف به صورت کاملا حرفه‌ای فعالیت موثری داشته باشند.

دلیل برگزاری طرح پژوهشی پزشکی عمومی

محتوای موجود در دوره طرح پزشکی پژوهشگر ترکیبی از مطالب موجود در دوره‌های تخصص و فوق تخصص است. افرادی که مدرک دوره طرح پزشک پژوهشگر را دارند، نسبت به کسانی که ورودی دوره تخصصی و فوق تخصصی یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند، برتری دارند، زیرا همان‌گونه که گفتیم، فارغ التحصیلان این دوره به عنوان استعدادهای درخشان و نخبه‌های این رشته شناخته می‌شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزادسازی مدرک پزشکی دانشگاه آزاد و آیین نامه آن روی لینک کلیک کنید.

شرایط پژوهشی پزشکی عمومی 1403

افراد باید برای ثبت‌نام در طرح پژوهشی پزشکی عمومی شرایط خاصی داشته باشند. زیرا این دوره ارزش بسیار زیادی برای شرکت‌کنندگان دارد. کسانی که این دوره را با موفقیت سپری کنند، می‌توانند به تسهیلات متنوعی دسترسی داشته باشند.

مهمترین شرایطی که در دوره پژوهشی پزشکی عمومی بررسی می‌شوند، رهبری، تفکر انتقادی و تحلیلی، آموزش، تحقیق، نوآوری، علاقه، بازده تحقیقاتی، بصیرت علمی و تعهد ملی هستند.

از دیگر شرایط موثر در ثبت‌نام در این دوره، می‌توان به نیاز دانشگاه مورد نظر اشاره کرد. به این صورت که اگر یک دانشگاه یا مرکز تحقیقاتی به دستیار پژوهشی نیاز داشته باشد، متقاضیان می‌توانند برای شرکت در آن دوره اقدام نمایند. سایر شرایط ثبت‌نام در این دوره، به شرح زیر هستند. در واقع تنها افرادی امکان ثبت‌نام در دوره را دارند که شرایط زیر را داشته باشند.

🟢 کسب نمره حداقل 90 درصد در آزمون ورودی دستیار تخصص، فوق تخصص یا فلوشیپ

🟢 بهره‌مندی از دانشنامه دکترای حرفه‌ای پزشکی یا دندانپزشکی از طرف یکی از دانشگاه‌های مورد تایید سازمان وزارت بهداشت

🟢 میانگین نمره 16 در یکی از مقاطع دکترای حرفه‌ای پزشکی یا دندانپزشکی

🟢 کسب نمره قبولی در آزمون زبان انگلیسی MHLE

🟢 عدم اشتغال در مکان دیگر موقع ثبت‌نام در دوره (زیرا این دوره به صورت تمام وقت برگزار می‌شود)

🟢 سن حداکثر 30 سال برای افراد بدون تخصصی بالینی و 35 سال برای افرادی با تخصص در رشته‌های مختلف یا دستیاران بالینی دوره تخصص یا دارندگان مدرک phd یا فلوشیپ

🟢 کسب امتیاز 5 علمی تحقیقاتی (با داشتن مدال طلا، نقره یا برنز المپیاد دانش آموزی در یکی از رشته‌های تخصصی، داشتن مقاله تحقیقاتی، اختراع به ثبت رسیده، مدرک MD-PhD و مدرکBA یا BSc)

شرایط پژوهشی پزشکی عمومی

ثبت‌نام در طرح پزشک پژوهشگر

بعد از این‌که فراخوان جذب پزشک پژوهشگر در وب‌سایت معاونت تحقیقات و فناوری منتشر شد، متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام اقدام کنند. این وب‌سایت به آدرس www.rcd.research.ac.ir قرار دارد که در آن اطلاعات دیگری مانند ظرفیت مراکز میزبان، زمان و مهلت ثبت‌نام دیده می‌شوند.

متقاضیان و داوطلبان این دوره می‌توانند به صورت کاملا اینترنتی و آنلاین از طریق وب‌سایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، ثبت‌نام خود را نهایی کنند.

برای ثبت نام المپیاد دانشجویی پزشکی و شرایط، زمان و مدارک آن روی لینک کلیک کنید.

متقاضیان می‌توانند بعد از اعلام زمان آغاز ثبت‌نام، در طرح پژوهشی پزشکی عمومی شرکت کنند. بعد از تکمیل ثبت‌نام، تمام اطلاعات ثبت‌نام کنندگان درون سایت بررسی خواهد شد. در صورتی که آنها شرایط کافی برای گذراندن این دوره را داشته باشند، برای مصاحبه دعوت خواهند شد. در این مرحله، متقاضیان باید خود را برای یک مصاحبه کاملا سازمان یافته آماده کنند.

مصاحبه در طرح پژوهشی پزشکی عمومی

بر اساس مواردی که پیش از این ذکر کردیم، شما برای ورود به دوره طرح پزشک پژوهشگر باید در مصاحبه حضوری آن موفق شوید. این مصاحبه با نام structured interview شناخته می‌شود که شما به عنوان یکی از متقاضیان باید برای آن آمادگی کاملی داشته باشید.

همه متقاضیانی که واجد شرایط ورود به این دوره هستند، باید در زمان تعیین شده برای مصاحبه حضور پیدا کنند. در این مصاحبه به صورت پرسش و پاسخ سوالاتی پرسیده می‌شود و کلیه داوطلبان باید به همه این سوالات پاسخ درست بدهند.

گروهی از یک کمیته 9 نفری وظیفه مصاحبه با واجدان شرایط این دوره را بر عهده دارند. این اشخاص کسانی مانند رئیس مرکز تحقیقات میزبان، مدیر گروه تخصص بالینی میزبان، معاون آموزشی گروه تخصص، رئیس دانشگاه یا نماینده وی، معاون آموزشی دانشگاه، معاون پژوهشی دانشگاه معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه به همراه دبیر شورا هستند.

این اشخاص به ازای هر سوالی که از داوطلبان می‌پرسند، نمره‌ای برای آن ها در نظر می‌گیرند. در پایان، تمام این نمرات جمع شده و میانگین کلی آن ها را ایجاد می‌کنند. داوطلبانی که توانسته باشند بالاترین رتبه را به دست بیاورند، امکان ورود به دوره پژوهشی پزشکی عمومی را خواهند داشت.

برای دندانپزشکی رایگان خارج کشور و شرایط کشورها روی لینک کلیک کنید.

ظرفیت طرح پزشک پژوهشگر

میزان ظرفیت طرح پژوهشی پزشکی عمومی در هر سال می‌تواند کاملا متفاوت باشد. دلیل این تفاوت هم میزان نیاز کشور در سال‌های مختلف است. موقع فراخوان ثبت‌نام این دوره، جدولی به همراه آن منتشر می‌شود که در آن می‌توان ظرفیت تمام مراکز تحقیقاتی، میزبان‌ها و دانشگاه‌ها را مشاهده خواهید کرد.

ظرفیت طرح پزشک پژوهشگر

لازم به ذکر است که تمام پذیرش‌های اعلام شده در این دوره برای استعدادهای درخشان اعلام می‌شود و این افراد بر ظرفیت‌های ورودی دوره‌های تخصصی و فوق تخصص دانشگاه‌های علوم پزشکی برتری دارند.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره تعداد ظرفیت مورد نیاز برای طرح پزشک پژوهشگر اعلام نشده است. با این حال، در سال‌های گذشته و سال 1399 که این دوره برگزار شد، ظرفیت آن در 47 مرکز تحقیقاتی در سراسر کشور نزدیک به 64 نفر بود. همانطور که گفته شد، این آمار می‌تواند در هر سال تغییر کند.

به منظور افزایش اطلاعات خود در زمینه اعلام نتایج آزمون دستیاری پزشکی، روی لینک کلیک کنید.

تعداد واحدهای دوره پژوهشی پزشک عمومی

همان‌طورکه می‌دانید، ثبت‌نام و شرکت در این دوره برای متقاضیان اختیاری است. واجدان شرایط بعد از موفقیت در مصاحبه، می‌توانند دوره خود را آغاز کنند. اولین سال این دوره شامل 9 واحد درس عمومی است.

بعد از گذران واحدهای عمومی در دوره اول، نوبت به 9 واحد تخصصی می‌رسد. این واحدهای تخصصی بر اساس نیاز استاد راهنما تعیین خواهند شد. لازم به ذکر است که دقیقا به اندازه سال‌های آموزش پژوهشگر، باید مقالات علمی ثبت شده داشته باشند.


 

خلاصه مطلب مقاله طرح پژوهشی پزشکی عمومی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد، طرح پزشک پژوهشگر یکی از بهترین فرصت‌ها برای افراد واجد شرایط در این دوره است. اشخاصی که بتوانند در این دوره شرکت کنند، این امکان را دارند که از تمام مزایای آن بهره‌مند شوند. این افراد می‌توانند در بخش زیادی از دوره‌های پژوهشی در مراکز تحقیقاتی فعالیت گسترده‌ای داشته باشند.

شما باید برای ثبت نام در طرح پژوهشی پزشکی عمومی شرایطی داشته باشید و در زمان اعلام فراخوان در سایت www.rcd.research.ac.ir ثبت نام کنید. حال اگر در حین مطالعه مقاله به هر گونه سوالی برخورد کردید یا جواب سوالات خود را پیدا نکردید می‌توانید با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید و اطلاعات خود را درباره این دوره فوق‌العاده افزایش دهید.

برای دانلود پی‌دی‌اف مقاله طرح پژوهشی پزشکی عمومی روی لینک کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط ثبت‌نام در طرح پژوهشی پزشکی عمومی چیست؟

متقاضیان باید شرایط زیادی داشته باشند که برخی از مهمترین آن ها، داشتن تخصص به ترتیب سن 30 و 35 سال برای افراد بدون تخصص و با تخصص، قبولی در آزمون زبان، میانگین نمره 16، کسب نمره حداقل 90 در آزمون ورودی و امتیاز علمی 5 هستند.

دوره پزشک پژوهشگر چند واحد است؟

تعداد واحدهای دوره پزشک پژوهشگر بر اساس نیاز و صلاحدید استادیار می‌تواند متفاوت باشد، اما بیشتر مواقع این دوره شامل 9 واحد عمومی 9 واحد تخصصی است.

ظرفیت طرح پزشک پژوهشگر چقدر است؟

میزان ظرفیت این طرح بسته به شرایط مختلف مانند مرکز تحقیقاتی یا دانشگاه میزبان می‌تواند متفاوت باشد. هر سال این ظرفیت با سال دیگر متفاوت است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • زمان ثبت نام کنکور فنی حرفه ای

  زمان ثبت نام کنکور فنی حرفه ای 1403+ تاریخ دقیق

  دانشگاه‌های فنی حرفه ای از متقاضیان و فارغ التحصیلان هنرستان‌ها، دارندگان مدارک دیپلم کار و دانش، فنی حرفه ای و حتی رشته های نظری، جهت ورود به رشته های مختلف هر ساله با ظرفیت مشخص استقبال می‌کند. با توجه به...
 • ثبت نام آزمون تغییر رشته دبیرستان

  ثبت نام آزمون تغییر رشته دبیرستان 1403 + زمان، شرایط پایه ها | irantahsil

  ثبت نام آزمون تغییر رشته دبیرستان برای دانش‌آموزانی مناسب است که بعد از انتخاب رشته، متوجه می‌شوند به رشته خود علاقه ندارند. هم دانش‌آموزان پایه دهم می‌توانند برای تغییر رشته به یازدهم اقدام کنند و هم دانش‌آموزان پایه یازدهم، می‌توانند...
 • حذفیات آزمون وکالت

  حذفیات آزمون وکالت 1403 + مباحث مهم و پرتکرار | ایران تحصیل

  در آزمون وکالت سال آینده، برخی از دروس حذف خواهند شد. اطلاع از حذفیات آزمون وکالت برای شرکت کنندگان بسیار مهم است. چراکه برخی از سوالات مربوط به هر درس بسیار سخت هستند و اگر حذف شوند، شانس قبولی داوطلبان...
 • تمدید ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه

  تمدید ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه 1403 + مهلت مجدد | ایران تحصیل

  تاریخ تمدید ثبت نام آزمون وکالت قوه قضاییه ۱۴۰۳ اعلام شد. تمدید مهلت نام‌نویسی یک فرصت مجدد برای افرادی است که نتوانسته‌اند مراحل ثبت نام خود را تکمیل کنند. برای اسم‌نویسی در آزمون وکالت قوه قضاییه هر ساله مهلت چند...
تماس با مشاور