ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل + آیین نامه 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲
شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل اعلام شد. بررسی آیین نامه جدید حذف نمرات زیر ۱۰ از معدل کل دانشجویان دانشگاه‌های سراسری و آزاد در صورت عدم کسب حد نصاب نمره قبولی در دروس تحصیلی بسیار اهمیت دارد. در صورتی که دانشجو در درسی مردود شود و در ترم بعدی با نمره بالاتر قبول شود، باعث بی اثر شدن نمره مردودی نخواهد شد. همچنین، تاثیر نمره صفر در معدل و نحوه حذف نمره صفر از کارنامه نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

ما در ادامه در خصوص حذف نمره مردودی از معدل کل کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز مطالبی را برای شما بیان خواهیم کرد و همچنین اگر در خصوص حذف نمره مردودی از معدل کل پزشکی و شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل نیاز به اطلاعات تکمیلی دارید، می توانید با مشاورین تحصیلی ایران تحصیل از طریق شماره 9099075307 در ارتباط باشید تا شما را به بهترین شکل یاری کنند. 

تأثیر نمرات تک رقمی در معدل

تأثیر صفر به عنوان نمره در معدل دانشجویان دانشگاه‌های سراسری و آزاد در سال جاری براساس آیین‌نامه‌ای که توسط شورای عالی آموزش اعلام‌شده‌است، حذف خواهد شد. به این ترتیب، در صورتی که دانشجویان در یک واحد درسی نمره ضعیفی بگیرند، در نیمسال‌های بعدی می‌توانند آن درس را مجددا اخذ کرده و نمره بهتری دریافت کنند و در واقع باعث بی اثر شدن نمره مردودی خواهد شد.

نمره مردودی دانشجو در میانگین معدل دانشجو حساب نخواهد شد اما در کارنامه ثبت می گردد. توجه نمایید اگر دانشحو در روز امتحان بر سر حلسه حاضر نگردد، نمره صفر برای آن در نظر گرفته می شود و در صورت ارائه گواهی پزشکی معتبر این نمره برای او در نظر گرفته نخواهد شد و این نمره در معدل آن حساب نمی گردد.

در صورتی که دانشجو قادر به ارائه مدرک پزشکی نباشد یا به دلایل مختلفی در جلسات آزمون شرکت ننموده باشد، نمره این درس به صفر تبدیل می‌شود و تاثیری در معدل کل دانشجو دارد. 

با در نظر گرفتن این موضوع که فرد قادر است در ترم‌های بعدی نمره‌ای که در آن صفر گرفته است را به نمره قبولی تبدیل کند، نمره جدید قبولی در میانگین کل دانشجو محاسبه خواهد شد و مطابق با آیین نامه جدید، باعث حذف نمره صفر از کارنامه می گردد.

 برای اطلاع در مورد امکان ترمیم معدل دانشجویان دکتری بر روی لینک کلیک کنید.

بی اثر شدن نمره مردودی و حذف نمره مردودی از معدل کل کارشناسی

تأثیر نمرات زیر ۱۰ در معدل کل دانشجو

در سال جاری آیین نامه مربوط به حذف نمرات زیر ۱۰ از سوی شورای عالی آموزش برای همه دانشجویان دانشگاه های سراسری و آزاد همه مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اعلام شده و براساس این اطلاعیه، دانشجویان در صورت عدم قبولی در هر یک از واحدهای درسی و اخذ نمره پایین می توانند در نیمسال های بعدی، درس مورد نظر را دریافت کرده و نمره بالایی را کسب کنند.

بعلاوه نمره مردودی اولیه دانشجو در کارنامه ثبت خواهد شد، اما در میانگین معدل کل لحاظ نخواهد شد و صرفاً آخرین نمره قبولی وی در معدل کل محاسبه می گردد. ممکن است دانشجو در جلسه امتحان شرکت نکند؛ بنابراین، نمره امتحانی وی صفر لحاظ می شود و تنها در صورت ارائه گواهی پزشکی در جلسه شورای آموزش دانشگاه و تایید گواهی دانشجو از سوی کارشناسان جلسه، نمره صفر برای این دانشجو لحاظ نشده و در معدل وی محاسبه نخواهد شد.

اما چنانچه دانشجو قادر به ارائه گواهی پزشکی نباشد و یا به دلایل متعدد در جلسه امتحان شرکت نکرده باشد؛ نمره واحد درسی مورد نظر صفر و در معدل کل وی تاثیرگذار خواهد بود. چنانچه فرد بتواند در ترم های تحصیلی بعد در درسی که در آن نمره صفر گرفته، نمره قبولی بگیرد، براساس آیین نامه جدید نمره قبولی اخذ شده در میانگین کل کارنامه لحاظ خواهد شد. اگر می خواهید بدانید غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟ مطالعه مقاله زیر را پیشنهاد می کنیم. 

برای اطلاع از عواقب غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل بر روی لینک کلیک کنید. 

قوانین و شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل

در زمان انتخاب واحد در دانشگاه سراسری و آزاد، همه دانشجویان در تمام مقاطع تحصیلی می‌توانند واحد‌های درسی خود را طبق سقف انتخاب واحد دانشگاه‌ها انتخاب کنند. این افراد باید در طول سال تحصیلی حاضر‌شده‌و در تمامی مباحث درسی مسلط باشند تا بدون هیچ مشکلی در امتحانات دانشگاهی شرکت کنند.

هنگام پایان ترم تحصیلی، دانشجویان می‌توانند برنامه‌ریزی صحیحی برای مطالعه منابع درسی خود انجام دهند تا نمره حدنصاب لازم را در تمامی دروس خود کسب کنند و مردود نشوند؛ اما ممکن است به دلیل حجم بسیار مطالب درسی و زمان محدود، دانشجویان نتوانند در برخی از دروس نمره قبولی لازم را کسب کنند که باید برای بی اثر شدن نمره مردودی خود اقدام نمایند..

لازم است ذکر شود که طبق قوانین و شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل و حذف نمرات زیر ۱۰ توسط معاون آموزش عالی، در صورتی که دانشجویان بتوانند نمره مردود خود را جبران کرده و نمره قبولی بالاتری را کسب نمایند، نمرات زیر ۱۰ و یا مردودی آن‌ها فقط در کارنامه ثبت خواهد شد و تاثیری در میانگین معدل کل نخواهد داشت و در واقع می توان گفت باعث بی اثر شدن نمره مردودی می گردد.

نحوه حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل

دانشجویان باید با توجه به تعداد واحد هر ترم دانشگاه سراسری و آزاد، در جلسات کلاسی این واحدهای درسی در زمان مشخصی حضور داشته باشند و پس از پایان کلاس‌ها برای قبولی در امتحانات هر ترم تلاش کنند. دروس ارائه‌شده‌در هر ترم تحصیلی متفاوت هستند و بسته به نوع دروس تخصصی و اصلی، قبولی در هر درس برای دانشجویان مشکل است.

بنابراین، دانشجو احتمالا با تلاش فراوان قادر به قبولی و کسب نمره لازم نشود. بنابراین، طبق آئین‌نامه جدید در سال جاری حداقل نمره قبولی هر درس نمره ۱۰ در نظر گرفته‌شده‌و اگر دانشجویی در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکند؛ نمره مردودی وی در ریزنمرات و معدل وی حساب خواهد شد.

در صورتی که در نیمسال‌های آتی، دانشجویان نمرهٔ ناقصی دریافت کنند و نمرهٔ بالاتری نسبت به نمرهٔ قبلی خود کسب نمایند، نمرهٔ قبلی در ریزنمرات و یا کارنامهٔ تحصیلی آنان ثبت خواهد شد و باقی خواهد ماند. اما نمرهٔ ناقص در محاسبهٔ معدل کل حذف و بی‌اثر خواهد شد و تنها آخرین نمرهٔ قبولی در معدل کل ملاک قرار خواهد گرفت.

برای کسب اطلاع در رابطه با لیست مدارک لازم برای ترمیم معدل کنکور بر روی لینک کلیک کنید.

حذف نمره مردودی از معدل کل پزشکی

حذف نمره مردودی از معدل کل پزشکی، به صورت ترمیم معدل می باشد. این مورد بیشتر برای افرادی مناسب است که در زمان فارغ التحصیلی، معدل آن‌ها کمتر از حد نصاب برای شرکت در آزمون‌های بعدی باشد. دانشجویانی که دارای سنوات مجاز هستند و معدلشان زیر حد نصاب است، می‌توانند با انتخاب واحد، معدل کل خود را ترمیم کنند تا دروس را با نمره بهتری قبول کنند و معدلشان بهبود یابد و جبران شود.

لازم به ذکر است که فارغ التحصیلانی که مدرک صادر‌شده‌است، دیگر امکان ترمیم معدل برای آن‌ها وجود نخواهد داشت. موضوع مهم این است که گرفتن مدرک معادل کلا از بین برده‌شده‌است و به جای آن، ترمیم معدل ممکن است، اما بعد از فارغ التحصیلی و گرفتن مدرک دیگر، این امکان وجود ندارد.

 

حذف نمره مردودی از معدل کل پزشکی

نکاتی در خصوص شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل 

با توجه به اعلام آیین‌نامه جدید درباره حذف نمره مردودی از معدل کل دانشجویان، احتمالا این سوال در ذهن افراد ایجاد می‌شود که آیا بهتر است درس را حذف کنند یا نمره مردود دریافت کنند؟ در پاسخ به این سوال، نیاز است توضیح داد که شرایط تحصیلی هر دانشجو متفاوت است و هر فرد باید با توجه به ویژگی‌ها و شرایط خود تصمیم بگیرد که آیا قبل از شروع امتحانات درس را حذف نماید یا در آن شرکت کند.

در واقع، در شرایطی مانند بیماری، ناتوانی در یادگیری دروس به دلیل پیچیدگی مطالب، فشار و مشکلات تحصیلی و یا مشکلات اقتصادی قرار می‌گیرد. اگر این اتفاق بیفتد، دانشجویان ممکن است قادر به شرکت در جلسه امتحان نباشند؛ بنابراین، در حدود دو هفته قبل از برگزاری امتحانات، می‌توانند در حذف اضطراری دانشگاه‌های سراسری و آزاد شرکت کرده و درس موردنظر خود را حذف نمایند.

لازم است توجه شود که دانشجویان درخواست‌کننده حذف و اضافه فقط مجاز به حذف یک واحد درسی هستند. سپس درس حذف‌شده‌از لیست تعداد واحدهای اخذ‌شده‌حذف خواهد شد و تاثیری بر معدل و یا ریزنمرات فرد نخواهد داشت؛ اما اگر دانشجو تصمیم به حذف درس نگیرد و در امتحان درس موردنظر شرکت کند، ممکن است فرد نمره قبولی یعنی بیش از ۱۰ را به دلیل دلایلی مانند تنظیم سوالات امتحانی در سطح متوسط و یا آسان کسب کند. و یا به دلیل دشواری سوالات و یا عدم آمادگی نمره مردودی را کسب کند و به‌طور متداول در درس موردنظر قرار بگیرد. این نمره مردودی در کارنامه و ریزنمرات او ثبت خواهد شد و در صورت قبولی با نمره بالاتر در نیمسال‌های بعد؛ نمره مردودی قبلی از معدل کل حذف خواهد شد و نمره قبولی بالاتر در نظر گرفته خواهد شد.

در حال حاضر، حذف نمرات مردودی از کارنامه یک امر کاملا غیرممکن است و دانشگاه‌ها هیچگونه سیاستی در این زمینه را اجرا نمی‌کنند. این قاعده، توسط مقررات و قوانین دانشگاهی تعیین‌شده‌است و دانشگاه‌ها ملزم به رعایت آن هستند. بنابراین، هیچ دانشجویی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که نمره مردودی از کارنامه‌اش حذف شود. در ضمن، تصمیم‌گیری درباره حذف نمرات مردودی از کارنامه نیازمند تغییراتی در سیاست‌ها و قوانین دانشگاهی است. این تغییرات باید بر اساس تحقیقات و مطالعات علمی صورت بگیرد و تاثیرات مثبت و منفی آن را بر روی فرآیند ارزیابی و تربیت دانشجویان در نظر بگیرد. همچنین، نظرات و دیدگاه‌های مختلف اعضای هیات علمی، دانشجویان و سایر افراد مرتبط نیز باید در این تصمیم‌گیری مورد توجه قرار گیرند.

برای اطلاع از ترمیم معدل دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک نمایید.

حذف نمره صفر از کارنامه

اخبار پیرامون حذف نمره مردودی از معدل کل

 • قانون حذف نمره مردودی از معدل کل کارشناسی لغو شد

دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه شهید بهشتی، همان‌طور که شناخته‌شده‌است، طبق تبصره ۵ ماده ۱۴ مصوبه شورای آموزشی دانشگاه شهید بهشتی مورخ ۱۳۹۷.۰۵.۳۰، در صورتی که در یکی از دروس نمره‌ای کمتر از ۱۰ کسب کنند، در هر صورت معدل ترم و معدل کل دانشجو محاسبه خواهند شد. در حالی که این موضوع در دانشگاه‌های دیگر سطح یک به همین شکل نیست و نمره جدید جایگزین نمره قبلی خواهد شد (مشابه مصوبه شورای آموزشی ورودی‌های قبل از سال ۱۳۹۷ دانشگاه). اخیرا در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با وجود یک‌بند مشابه، پس از اعتراض دانشجویان، این‌بند بی اثر شدن نمره مردودی به‌ طور کلی حذف شد.

خلاصه مطلب 

ما در این مقاله در خصوص حذف نمره صفر از کارنامه و شرایط حذف نمرات مردود از کارنامه و معدل توضیحاتی را برای شما بیان نمودیم. شما قادر خواهید بود به کمک آیین نامه به ترمیم معدل خود بپردازید. افرادی که مایلند نمرات مردودی خود را به علت تقلب یا غیبت، از معدل کل حذف کنند، باید شرایط حذف نمره را داشته باشند.

در صورتی که پس از مطالعه مقاله نیاز به دریافت راهنمایی های بیشتر در خصوص حذف نمره صفر از کارنامه داشته باشید، می توانید با مشاورین ایران تحصیل از طریق شماره 9099075307 ارتباط گرفته و پرسش های خود را مطرح نمایید. مشواران خبره ما در اولین فرصت پاسخگوی سوالات و ابهامات شما خواهند بود. 

برای دانلود و مطالعه پی دی اف مقاله کلیک نمایید.

 

5/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا نمره زیر ده در معدل کل دانشجو تاثیر دارد؟

بله، اگر دانشجو در جلسه امتحان شرکت نکند، نمره صفر برای او در نظر گرفته می‌شود که برای آگاهی از تاثیر آن در معدل کل، می‌توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.

قانون و آیین نامه جدید حذف نمرات زیر ۱۰ از معدل چگونه عمل می‌کند؟

به این قانون توجه کنید که اگر در نیمسال‌های بعد نمرات بالاتری بگیرید، نمرات زیر ۱۰ قبلی شما از معدل کل حذف خواهند شد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.

چگونه نمره مردودی از معدل کل حذف می‌شود؟

توضیحات کامل در خصوص نحوه حذف نمره مردودی از معدل کل در متن مقاله ارائه‌ شده‌ است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • دریافت کد 12 رقمی ایثارگری

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری + راهنما استعلام و مشاهده Isaar.ir

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش، سپاه، بنیاد شهید و نیروی انتظامی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان کنکور اهمیت بسزایی دارد. بهره مندی از سهمیه‌ها به خصوص سهمیه ایثارگران می‌تواند در ارتقاء رتبه داوطلبان موثر باشد. شورای عالی...
 • معلم شدن بدون آزمون استخدامی

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی + شرایط و مراحل | medu.ir

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی امکان‌پذیر است؟ با توجه‌ به سخت بودن آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش و همچنین وجود شرایط سنی، خیلی‌ از افراد پذیرفته نمی‌شوند. از همین رو به دنبال روش‌‌های دیگری برای رسیدن به این شغل هستند....
 • صدور گواهی اشتغال به تحصیل

  صدور گواهی اشتغال به تحصیل 1403 + فرم دریافت اینترنتی | راهنما

  دانشجویانی که قصد درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل دارند، می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه سجاد برای این امر اقدام نمایند. گفتنی است که گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان غیرحضوری و حضوری، به صورت اینترنتی بوده و دیگر نیازی...
 • چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی

  چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی + بروزرسانی 1403 | ایران تحصیل

  چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی یک راهنمای تحصیلی است که شامل لیست دروس واحد‌های مورد نیاز در دوره دندانپزشکی است. این چارت ترمی دندانپزشکی، ترتیب دروس و تعداد واحد های رشته دندانپزشکی را مشخص می‌کند. هدف اصلی این چارت درسی...
تماس با مشاور