تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد

قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1401 + سقف تعداد واحد | ایران تحصیل

قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد دارای ماده و تبصره هایی می باشد که دانشجویان باید از تمامی آنها اطلاع داشته باشند و در هنگام انتخاب واحد به تمامی آنها دقت کامل داشته باشند. تا بعدها دچار مشکل نشوند. انتخاب واحد دانشگاه آزاد همواره از طریق الکترونیک و سامانه آموزشیار انجام می گردد.

 

قوانین انتخاب واحد در دانشگاه آزاد بسیار مهم می باشد که برخی از آنها مربوط به حداکثر تعداد مجاز انتخاب واحد و حداقل مقدار مجاز واحد های انتخابی در حالت کلی سقف انتخاب واحد و همچنین انتخاب دروس از روی چارت تحصیلی تهیه شده از طرف دانشگاه که باید در این چارت تحصیلی به تمام موارد هم نیاز و پیش نیاز دقت زیادی شود چون در صورت عدم دقت ممکن است دروس در آخر از طرف دانشگاه و دانشکده حذف گردد.

 

از جمله دیگر قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد این است که دانشجویان در شرایط خاص چند واحد حق انتخاب واحد دارند و یا در صورت مشروطی چند واحد درس می توانند انتخاب کنند و در صورت معدل الف و کسب معدل ۱۷ به بالا چند واحد می توانند انتخاب کنند که افراد باید از تمامی این موارد آگاهی داشته و بر اساس این قوانین انتخاب خود را از روی چارت قرار داده شده برای هر رشته انتخاب کنند و در صورت نیاز می توانند برای آگاهی بیشتر از قوانین انتخاب واحد با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشند.

 

 

جهت اطلاع از قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1401 + سقف تعداد واحد با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

سقف انتخاب واحد در دانشگاه آزاد

دانشجویان باید قبل از شروع ترم جدید با پرداخت بخشی از  شهریه ثابت و متغییر وارد سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد شوند زمان انتخاب واحد در جدول زمان بندی درج می گردد وبا ورود در زمان تعیین شده می توانند دروس عمومی و اختصاصی خود را انتخاب کنند و لازم است در زمان انتخاب به قوانین و ضوابط انتخاب واحد دقت بسیار زیادی داشته باشند. افراد در هنگام انتخاب واحد باید به سقف حق انتخاب واحد نیز دقت داشته باشند. سقف انتخاب واحد در هر یک از دانشگاه ها و رشته های تحصیلی ممکن است متفاوت باشد. همچنین سقف انتخاب واحد در مقاطع مختلف دانشگاه آزاد نیز متفاوت می باشد. امکان انتخاب بیش از سقف تعیبن شده برای هر دانشجو ممکن نمی باشد.

دانشجویانی که در دانشگاه آزاد ثبت نام کرده باشند در هر واحدی از دانشگاه آزاد که تحصیل می کنند باید بر اساس سقفی که برایشان تعیین شده است انتخاب خود را انجام دهند. برای طی کردن فرایند انتخاب واحد بایستی وارد سامانه انتخاب واحد دانشگاه آزاد شوند. در اینجا شما را با سقف انتخاب واحد در مقاطع مختلف و شرایط مختلف آشنا می کنیم که به شرح زیر می باشد.

 

 

 

جهت اطلاع از کد ارائه دروس انتخاب واحد چیست؟ و زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

 

در مقطع کارشناسی معدل زیر ۱۲: ۱۲ تا ۱۴ واحد حق انتخاب واحد دارد.

معدل بین ۱۲ تا ۱۷: ۱۲ تا ۲۰ واحد حق انتخاب واحد دارد.

معدل ۱۷ به بالا: ۱۲ تا ۲۴ واحد می تواند انتخاب کند.

در مقطع کارشناسی ارشد، تمامی معدل ها به غیر از مشروطی ها: ۸ تا ۱۴ واحد حق انتخاب واحد دارند.

تمامی معدل ها به غیر معدل های مشروطی در شرایط خاص به تایید مدیر گروه : ۸ تا ۱۶ واحد حق انتخاب دارند.

در مقطع دکتری، تمامی معدل ها به غیر مشروطی ها : ۱۰ واحد حق انتخاب دارند.

 

 

سقف انتخاب واحد در دانشگاه آزاد

سقف انتخاب واحد در دانشگاه آزاد

 

 

مشاهده سقف انتخاب واحد دانشگاه آزاد

برای مشاهده سقف انتخاب واحد باید دانشجو وارد سامانه آموزشیار شوند باید در این سایت اطلاعات خود را درج کنند باید در قسمت ثبت نام دروس دانشجو بر روی گزینه مشاهده آخرین وضیعت ثبت نام ترم جاری کلیک کنید.

در صفحه پیش رو مشخصات دانشجو و مشخصات تحصیلی اش درج شده است. که سقف انتخاب واحد برای دانشجویان ۲۰ واحد می باشد. که این سقف انتخاب واحد بر اساس معدل ترم پیش تعیین می شود و ممکن ایت کمتر و یا بیشتر شود.

 

نکات مهم درباره قوانین پی نیازانتخاب واحد دانشگاه آزاد

۱: انتخاب واحد بدون رعایت پیش نیاز دانشگاه

اگر دانشجو به قوانین پیش نیاز و هم نیاز دقت نکرده باشد و در ترم آخر معلوم شود که درس پیش نیازی را نگذرانده باشد بنابه تایید کارشناس می تواند این دروس را در ترم آخر انتخاب کنند ولی در صورتی که تعداد واحد هایی که دروس پیش نیاز برای آنها رعایت نشده باشد زیادتر باشد دروس حذف می شوند و از اول باید انتخاب واحد کنند.

 

 

 

جهت اطلاع از قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد و معرفی به استاد چیست؟  بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

سقف انتخاب واحد تابستانه در دانشگاه آزاد

دانشجو ها در دانشگاه ها به غیر از ترم اول و دوم مجاز می باشند که برای تابستان نیز انتخاب واحد کنند. معمولا سقف انتخاب واحد برای ترم تابستانه از طرف دانشگاه ها تعیین می شود و ممکن است با هم فرق داشته باشند. دانشجو ها باید با توجه به سقف تعیین شده از طرف دانشگاه انتخاب واحد خود را انجام دهند. لازم است دانشجویان مطلع باشند که برداشتن ترم تابستانه در دانشگاه آزاد اجباری نمی باشد. دانشجو در صورت نیاز با توجه به سقف تعیین شده از طرف دانشگاه با ورود به سامانه انتخاب واحد برای ترم تابستانه انتخاب واحد کند. لازم است دانشجویان بدانند که در ترم تابستانه دروس تخصصی و اختصاصی ارائه نمی شوند. انتخاب واحد در ترم تابستانه به منظور جلو افتادن دانشجو صورت میگیرد.

ماده ۳۱: غیبت غیر موجه: در صورتی که دانشجو در بیش از سه شانزدهم ساعات کلاس دروس نظری و عملی و یا نظری و کاراموزی و کارورزی غیبت داشته باشد در نیم سال موجب حذف آن درس می شود.

ماده ۳۵: غیبت موجه در جلسه امتحانی هر درس و غیبت غیر موجه تا ۳ درس موجب حذف آن می شود.    

نکات مهم: دانشجویان دانشگاه آزاد مجاز هستند در ترم تابستانی نیز انتخاب واحد کنند. حداکثر سقف مجاز برای انتخاب واحد در ترم تابستانه ۸ واحد می باشد. این تعداد به غیر از وصایای امام و آموزش قران می باشد. در صورتی که دانشجو با ۱۰ واحد در ترم تابستانه فارق التحصیل شود با تایید دانشگاه می تواند ۱۰ واحد را انتخاب کند.

 

 

 

جهت اطلاع از انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی و انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

سقف انتخاب واحد برای دانشجوبان ترم آخر در دانشگاه آزاد

دانشجویانی که در ترم آخر هستند، با توجه به نظر مدیر گروه تا سقف ۲۴ واحد می توانند انتخاب واحد کنند.

 

شرایط معرفی به استاد دانشگاه آزاد

تمامی افراد در دوره های کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته و کارشناسی ناپیوسته و پیوسته می توانند حداکثر فقط یک بار خارج از تقویم دانشگاهی دو درس نظری را به صورت معرفی به استاد انتخاب کنند. نکته در این باره این است که این دروس معرفی به استاد نمی توانند عملی باشند. همچنین نمی توانند پیش نیاز هم باشند. دو درس و ۴ واحد درسی را می توانند برای معرفی به استاد انتخاب کنند.

 

 

سقف انتخاب واحد برای دانشجوبان ترم آخر در دانشگاه آزاد

سقف انتخاب واحد برای دانشجوبان ترم آخر در دانشگاه آزاد

 

 

قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد

ماده ۷: دانشجو بایستی در هر نیم سال تحصیلی اول و دوم حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۰ واحد را انتخاب کند. حداکثر تعداد انتخاب واحد برای ترم تابستانه بین ۶ الی ۸ واحد است.

تبصره ۱: در صورتی که کارنامه دانشجو در ترم قبل ۱۷ و ۱۷ به بالا باشد با تایید دانشگاه می تواند ۲۴ واحد انتخاب کند.

تبصره ۲: در صورتی که دانشجو درترم آخر با ۲۴ واحد می تواند فارق التحصیل گردد اگر معدلش بالای ۱۰ باشد با تاییده دانشگاه می تواند تمام واحد های باقیمانده را انتخاب کند.

تبصره ۳: دانشجو می تواند در صورتی که با ۱۰ واحد فارق التحصیل می شود تمامی واحد ها را در ترم تابستانه انتخاب کند.

تبصره ۴: دانشجو همزمان نمی تواند از مفاد ۲ و ۳ استفاده کند.

تبصره ۵: در صورتی که واحد های دانشجو بنا به دلایل آموزشی به کمتر از ۱۲ واحد برسد و در اختیار دانشجو نباشد، این نیمسال برای دانشجو به عنوان نیمسال کامل محسوب خواهد شد. لازم است بدانید که در مشروط و یا ممتاز شدن دانشجو کاملا بی تاثیر می باشد.

 

 

 

جهت اطلاع از سامانه سیدا دانشگاه آزاد اسلامی و شرایط میهمانی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

 

ماده ۴: دانشجو می بایست در زمان تعیین شده برای انتخاب واحد نسبت به انجام فرایند انتخاب واحد در بازه زمانی تعیین شده اقدام کند. در صورت تاخیر نباید تاخیرش بیش از سه شانزدهم ساعات هر کلاس باشد. مدت تاخیر در انتخاب واحد دانشجو جزو غیبت برای او محاسبه می شود.

ماده ۱۴: هر درسی از لحاظ ارتباط با دروس دیگر به دو حالت می باشد، آن دو حالت وابسته و مستقل هستند.  

ماده ۸: اگر دانشجو برای فارق التحصیلی خود دو درس نظری داشته باشد و بر حسب سقف انتخاب واحد نتواند آن دو درس را در نیمسال انتخاب واحد کنم با تایید مدیر گروه می تواند آن دو درس را یا معرفی به استاد و یا در ترم تابستانی انتخاب کند.

تبصره ۱: در صورتی که دانشجو درسی را انتخاب کند که هم واحد عملی و هم نظری داشته باشد و در واحد عملی نمره قبولی را کسب کرده باشد ولی در واحد نظری قبول نشده باشد بنا به این ماده می تواند واحد نظری را به صورت معرفی به استاد انتخاب واحد کند.

ماده ۱۰: تعداد واحد جبرانی برای دوره کارشناسی ناپیوسته اگر با تایید و تشخیص گروه آموزشی همراه باشد حداکثر ۶ واحد می باشد. نمره دروس جبرانی کارنامه کل و میانگین نمرات محاسبه نمی گردد.

 

 

 

جهت اطلاع از سامانه مجازی دانشگاه آزاد و سامانه ساهم دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

تبصره ۱: دانشگاه می تواند برای دانشجویان دوره کاردانی پیوسته و یا دوره کارشناسی ناپیوسته که  معدل آنها زیر ۱۴ است و در رشته غیر مرتبط پذیرفته شده اند، حداکثر ۲۰ واحد دروس جبرانی به آنها ارائه دهد. لازم است دانشجویان مطلع باشند که نمره دروس جبرانی در معدل میانگین نیم سال و کل محاسبه نمی گردد.

ماده ۱۸: دانشجویان باید مطلع باشند که حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۰ می باشد.

تبصره ۱: اگر دانشجویی در نیم سالی در تعدادی از دروس نمره قبولی و در تعدادی نمره مردود کسب کنند. و در ترم بعد دروس مردودی را انتخاب کرده و قبول شوند تمامی نمرات قبولی و مردودی در کارنامه آنها ثبت خواهد شد و باقی می ماند ولی این نمرات در محاسبه میانگین کل بی تاثیر و بی اثر هستند.

تبصره ۲: گذراندن دروس با استفاده از تبصره ۱ صرفا برای محاسبه میانگین کل دوره تحصیلی در هنگام دانش آموختگی می باشد و برای خنثی کردن مشروطی دوره و نیم سال قبلی می باشد.

تهسیلات این ماده شامل افرادی که برای تقلب و یا حکم کمیته انضباطی نمره مردود کسب کرده اند نمی شود.

ماده ۱۹: در صورتی که میانگین نمرات دانشجو در هر نیم سال کمتر ۱۲ باشد. دانشجو در آن نیمسال مشروط تلقی می شود. این افراد حداکثر در نیم سال بعد می توانند ۱۴ واحد انتخاب واحد کنند.

 

تبصره ۱: اگر دانشجو در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دو نیمسال و در دوره کارشناسی پیوسته ۳ نیمسال اعم از متوالی و با متناوب مشروط شده باشد، از تحصیل محروم می شود.

 

 

 

جهت اطلاع از ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد و کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد بر روی لینک قرمز کلیک نمایید.

 

 

 

 رعایت پیش نیاز در هنگام انتخاب واحد بسیار مهم می باشد و در صورت رعایت نکردن ممکن است در آینده دروس حذف شوند و دانشجو مجبور شود آنها را دوباره انتخاب واحد کند.

حداقل تعداد انتخاب واحد در کارشناسی ارشد ۸ واحد می باشد، و حداکثر ۱۴ واحد می توانند انتخاب کنند.

در صورتی که دانشجو قصد دارد واحد پایان نامه خود را تمدید کند، تمدید پایان نامه نیازی به پرداخت شهریه متغییر ندارد. تنها کافیست شهریه ثابت پرداخت شود.

حداقل میزان انتخاب واحد برای دانشجویان دکتری ۶ واحد بوده و حداکثر ۱۰ واحد می باشد که دانشجوبان می توانند انتخاب کنند.

 

بعد از اتمام حذف اضافه در صورتی که دانشجو سقف انتخاب واحد را رعایت نکرده باشد دروس مازادش از طرف اداره آموزش حذف می گردد و دروسی که در آنها پیش نیاز هم رعایت نشده باشد حذف می شوند.

هر دانشجو باید بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه در زمان مقرر برای انتخاب واحد اقدام کنند. در صورتی که دانشجویان به این مورد دقت نداشته باسند و رعایت نکنند، باعث بروز مشکلات متعدد برای خود می شوند که تمامی عواقبش به عهده خود دانشجو می باشد.

 

 

جهت دانلود pdf این مقاله کلیک نمایید.

 

 

خلاصه مطلب

انتخاب واحد دانشگاه آزاد دارای ماده و تبصره های زیادی می باشد که دانشجو ها باید به تمامی قوانین و ضوابط دقت زیادی داشته باشند تا بعدها به مشکل بر نخورند در بالا سقف انتخاب واحد برای دانشجویان مقطع های مختلف بیان شده است. تعدادی از قوانین انتخاب واحد هم درج گردیده است دانشجویان و داوطلبان با خواندن این مقاله اطلاعات کامل را درباره قوانین انتخاب واحد کسب می کنند در صورت اینکه دانشجویان سوالاتی درباره قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد داشتن می توانند از مشاوران و کارشناسان ایران تحصیل راهنمایی دریافت کنند و یا می توانند با شماره های ایران تحصیل تماس حاصل کنند.

 

 

جهت اطلاع از قوانین انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1401 + سقف تعداد واحد با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

4/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

نظرات

 1. فرد
  ۶ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۹

  سلام براي امور فارغ التحصيلي حضور دانشجو مهمه؟ آيا امكان هست كار فارغ التحصيلي رو به يكي از افراد درجه يك واگذار كرد
  ممنون ميشم پاسخ بديد

  • مشاور عیسائی
   ۱۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۷

   سلام وقت بخیر
   باید با واحد دانشگاهی هماهنگ کنید.

مطالب مرتبط

ایران تحصیل
تماس با مشاور