ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری + بخشنامه 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۲
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۹ بهمن ۱۴۰۲
شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری + بخشنامه 1403 | ایران تحصیل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری، موضوعی قابل توجه برای دانشجویانی است که نتوانستند معدل لازم در مقطع کارشناسی را از دانشگاه دولتی اخذ کنند. این مبحث به قدری برای افراد مهم است که برای ورود به ارشد و همچنین شرکت در آزمون دکتری، احتیاج به ترمیم معدل دارند. دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه سراسری، آزاد و پیام نور شرایطی را برای دانشجویان فقط یک بار در سال در نظر می‌گیرند تا دانشجو با گذراندن دوباره درس، بتواند به ترمیم نمره و معدل خود بپردازد. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط ترمیم معدل دوره کارشناسی در دانشگاه دولتی و  مدارک لازم برای ثبت درخواست در سامانه  دانشگاه، مطابق با قانون سال 1403 صحبت کنیم.

ترمیم معدل کارشناسی چیست؟

اگر دانشجوی دانشگاه سراسری هستید که نتوانستید واحدهای درسی خود را در مدت زمان مشخص سپری کنید و یا در برخی از دروس نمره قابل قبولی نگرفته‌اید، نگران نباشید، دانشگاه‌های دولتی نیز همانند همه دانشگاه های دیگر مثل آزاد و پیام نور فرصت یکبار جبران را برای دانشجویان در نظر گرفته است که به آن ترمیم معدل کارشناسی گفته می‌شود. در واقع ترمیم معدل بحثی بسیار داغ برای دانشجویان مقطع کارشناسی است. زیرا این طرح برای آن دسته از دانشجویانی به اجرا درآمده که در گذراندن واحدهای درسی خود به هر دلیلی دچار مشکل شده‌اند. بنابراین دانشگاه سراسری شرایطی را برای این دسته افراد فراهم کرده است تا بتوانند با استفاده از شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری از طرق دیگری واحدهای درسی خود را بگذرانند.

شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری + بخشنامه 1403 | ایران تحصیل

شرایط ترمیم معدل کارشناسی دولتی 

ممکن است شرایط ترمیم معدل کارشناسی در هر دانشگاه با توجه به سیستم آموزشی که دارد، متفاوت باشد. بنابراین برای آشنایی بهتر داوطلبانی که می‌خواهند شانس خود را برای درست کردن نمرات پایین جبران کنند، موارد مهمی از ترمیم معدل دانشگاه سراسری را خواهیم آورد. در بسیاری از دانشگاه‌‌ها، شرایط ترمیم معدل عموما به صورت زیر است:

✔ حداقل معدل مورد نیاز: دانشگاه‌‌ها معمولا حداقل معدل مورد نیاز برای ترمیم معدل را تعیین می‌‌کنند. این معدل ممکن است بر اساس سیستم نمره‌دهی دانشگاه (مثلا از 20 یا 4) و یا بر اساس درصد معدل باشد. برای ترمیم معدل، شما باید معدل خود را به حداقل مورد نیاز برسانید.

✔ تعداد واحدهای قابل ترمیم: دانشگاه‌‌ها ممکن است محدودیتی در تعداد واحدهایی که می‌‌توانید ترمیم کنید، اعمال کنند. به عنوان مثال، ممکن است شما بخواهید 12 واحد از دروس مهم را با نمراتی بهتر پاس کنید.

✔ نوع دروس قابل ترمیم: برخی دانشگاه‌‌ها ممکن است محدودیتی در نوع دروسی که می‌‌توانید ترمیم کنید، اعمال کنند. به عنوان مثال، ممکن است که شما بخواهید حداقل 50٪ از واحدهای قابل ترمیم را دروس تخصصی یا پایه رشته خود بگذرانید.

✔ زمان محدود: معمولا دانشگاه‌‌ها یک زمان محدود برای ترمیم معدل تعیین می‌کنند تا دانشجویان در آن بازه زمانی اقدامات لازم را انجام دهند. شما باید در این زمان محدود، شرایط ترمیم را برآورده کنید.

✔ پرداخت هزینه ترمیم معدل: آخرین شرط ترمبم معدل در مقطع کارشناسی، پرداخت هزینه‌ای است که در سایت به منظور امتحان مجدد دانشجویان برای درست کردن معدل خود گذاشته شده است.

نحوه استفاده از ترمیم معدل کارشناسی سراسری چگونه است؟

همانطور که گفته شد دانشجویانی که قصد دارند از ترمیم معدل به نحو احسن برای ورود به مقطع ارشد، استفاده نمایند، تنها یک مرتبه می‌توانند از این فرصت طلایی به نحو احسن استفاده کنند. در بخش قبلی به طور مفصل شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری را برایتان شرح دادیم. اکنون قرار است نحوه انجام ترمیم معدل کارشناسی دولتی را توضیح دهیم.

استفاده از ترمیم معدل کارشناسیدانشجویان کارشناسی در هر ترم مجاز به انتخاب تنها 6 واحد هستند، به این معنا که دانشجو علاوه بر گرفتن واحدهای انتخابی در آن ترم، با مشورت مدیر گروه خود می‌تواند ۳ تا ۶ واحد اضافه‌تر برای ترمیم نمره بگیرد. همچنین در طرح ترمیم معدل اگر دانشجو توانست نمرات بالاتری نسبت به نمره قبلی خود بگیرد، نمره جدید جایگزین نمره قبلی خواهد شد، اما اگر نتوانست نمره بالاتری بگیرد، همان نمرات قبلی برای او ثبت می شود..

ترمیم معدل شامل چه دروسی است؟

اگر قصد استفاده از ترمیم معدل کارشناسی دولتی را دارید، بهتر است بدانید فقط این امکان برای دروس تخصصی و غیر عملی امکان پذیر است و شامل دروس عملی و عمومی نمی‌شود. بنابراین به خاطر اینکه این فرصت فقط و فقط یک بار در اختیار شما قرار داده می‌شود، سعی کنید  یا اخذ تصمیمی درستی در انتخاب دروس از این طرح به نحو احسن استفاده نمایید. در غیر این صورت فرصت خود را برای اصلاح معدلتان که زیر 12 است، از دست خواهید داد.

برای ترمیم معدل کارشناسی چه مدارکی لازم است؟

برای ترمیم معدل دوره کارشناسی، ممکن است هر دانشگاهی الزامات و مدارک مختلفی نیاز داشته باشد. اما به طور کلی، مدارک مورد نیاز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درخواست ترمیم معدل شما باید یک درخواست کتبی و رسمی برای ترمیم معدل خود انجام دهید. این درخواست می‌‌تواند به صورت نامه‌ای یا فرم رسمی دانشگاه باشد که برای ترمیم معدل خود بایستی ارائه دهید. مدارک تحصیلی شما باید مدارک تحصیلی خود را از دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید، ارائه دهید. این مدارک شامل موارد زیر است:

✅کپی صفحه اول شناسنامه به همراه اصل آن

✅کپی و اصل هر دو صفحه پشت و رو کارت ملی

✅فرم درخواست تاییدیه تحصیلی

✅رسید واریز هزینه ترمیم معدل

✅و سایر موارد که هر سال امکان دارد حذف و یا اضافه شود.

 

برای اطلاع از ترمیم معدل برای دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید

خلاصه مطلب

ما در این مبحث سعی کردیم شما را با شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری آشنا کنیم. دانشجویانی که نتوانند برای فارغ التحصیلی معدل لازم را کسب نماید، با ترمیم معدل این امکان برای آنان وجود دارد که برای اصلاح و یا افزایش معدل خود درخواست کتبی خود را برای دانشگاه دولتی ارسال کنند. این فرصت فقط یکبار به دانشجو داده می شود و پس از اخذ معدل جدید، می‌تواند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آماده شود. همچنین دستورات لازم برای ترمیم معدل در دوران کرونا اعلام شده است و دانشجویانی که در این دوران 6 واحد را گذرانده‌اند ولی نمره آنها کمتر از 12 است، می‌توانند از این طرح استفاده کنند. مدارک مورد نیاز این طرح شامل ثبت درخواست کبی، کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی، رسید واریز هزینه برای ترمیم معدل و مواردی دیگر است که در سامانه دانشگاه ذکر می‌شود.

 

برای دانلود فایل PDF شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

معدل قابل قبول برای ترمیم معدل کارشناسی چند است؟

ترمیم معدل کارشناسی برای دروسی است که دانشجو نمره بین 0 تا 12 گرفته باشد.

آیا ترمیم معدل بعد از فارغ التحصیلی در دانشگاه سراسری نیز انجام می گیرد؟

شما می توانید برای کنکور کارشناسی ارشد با وجود شرایط حاکم، معدل کارشناسی خود را افزایش دهید و این قانون شامل همه افراد می شود.  

حداقل معدل کارشناسی برای ترمیم نمرات چند است؟

حداقل معدل برای ترمیم نمره 12 می‌باشد.

نظرات

2 دیدگاه دربارهٔ «شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری + بخشنامه 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo امیر گفت:

  زمانی که در حال تحصیل در مقطع ارشد هستیم هم میتونیم ترمیم معدل کارشناسی انجام بدیم ؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   تا قبل از فارغ التحصیلی در همان مقطع امکان پذیر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • دریافت کد 12 رقمی ایثارگری

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری + راهنما استعلام و مشاهده Isaar.ir

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش، سپاه، بنیاد شهید و نیروی انتظامی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان کنکور اهمیت بسزایی دارد. بهره مندی از سهمیه‌ها به خصوص سهمیه ایثارگران می‌تواند در ارتقاء رتبه داوطلبان موثر باشد. شورای عالی...
 • معلم شدن بدون آزمون استخدامی

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی + شرایط و مراحل | medu.ir

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی امکان‌پذیر است؟ با توجه‌ به سخت بودن آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش و همچنین وجود شرایط سنی، خیلی‌ از افراد پذیرفته نمی‌شوند. از همین رو به دنبال روش‌‌های دیگری برای رسیدن به این شغل هستند....
 • صدور گواهی اشتغال به تحصیل

  صدور گواهی اشتغال به تحصیل 1403 + فرم دریافت اینترنتی | راهنما

  دانشجویانی که قصد درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل دارند، می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه سجاد برای این امر اقدام نمایند. گفتنی است که گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان غیرحضوری و حضوری، به صورت اینترنتی بوده و دیگر نیازی...
 • چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی

  چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی + بروزرسانی 1403 | ایران تحصیل

  چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی یک راهنمای تحصیلی است که شامل لیست دروس واحد‌های مورد نیاز در دوره دندانپزشکی است. این چارت ترمی دندانپزشکی، ترتیب دروس و تعداد واحد های رشته دندانپزشکی را مشخص می‌کند. هدف اصلی این چارت درسی...
تماس با مشاور