ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴۹۹
 • تاریخ بروزرسانی: ۹ خرداد ۱۴۰۳
ترمیم معدل چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ترمیم معدل یکی از راه هایی است که به دانش آموزانی که نمرات پایین در امتحانات نهایی کسب کرده اند، فرصت جبران اشتباهات را می‌دهد. متقاضیان ترمیم معدل باید در تاریخ اعلامی در این آزمون شرکت کرده و در روز مقرر شده در جلسه آزمون حضور یابند. فراموش نکنید که شرکت در این آزمون برای دانش آموزان دیپلمی و پیش دانشگاهی دارای شرایط و مقررات خاصی است که باید با علم بر این مسائل برای شرکت در آزمون ثبت نام کرد. اگر نمی دانید که شرایط ترمیم معدل چیست؟ تا انتهای مقاله همراه ما باشید. در این مقاله به صورت کامل شرایط ترمیم معدل پیش دانشگاهی و دیپلم را بررسی خواهیم کرد.

 

ثبت نام طرح ترمیم معدل

برخی از داوطلبانی که معدل آن ها بالا نیست ممکن است این گونه تصور کنند که هیچ راه حلی برای جبران معدل گذشته خود ندارند. در صورتی که می‌توانند بعد از دریافت معدل دیپلم با کد ملی، اقدام به ترمیم معدل نمایند.

برای ثبت نام در طرح ترمیم معدل باید ابتدا به آموزش پرورش منطقه محل سکونت خود مراجعه کرده و سپس مدارک مورد نیاز را تحویل دهید. همچنین می‌توانید جدید ترین اخبار و اطلاعیه ها را از طریق سامانه آموزش و پرورش منطقه محل زندگی خود به دست آورید و یا با مراجعه به مدرسه محل تحصیل از نحوه ثبت نام و شرایط ترمیم معدل پیش دانشگاهی و دیپلم کسب اطلاع کنید.

برای اطلاع از تخمین رتبه با تاثیر معدل کلیک کنید.

 

تماس با مشاوران

تماس با مشاوران

 

🔸 ترمیم معدل چیست؟  آیا تمامی داوطلبان می‌توانند از این طرح استفاده کنند؟ شرایط ترمیم معدل پیش دانشگاهی و دیپلم چیست؟ خوشبختانه، برای تمامی دانش آموزان و فارغ التحصیلانی که مدرک خود را پس از سال 84 دریافت کرده اند، امکان بهره مندی از ترمیم معدل و شرکت در آزمون وجود دارد. قطعاً با مشاهده کارنامه رتبه های برتر کنکور متوجه معدل بالای آنان می‌شوید که با استفاده از پرداخت هزینه ترمیم معدل برای کنکور، خواهید توانست از این طرح استفاده کنید.

برای اطلاع از شرایط ترمیم معدل کارشناسی سراسری روی لینک کلیک کنید.

 اطلاعیه: نمراتی که داوطلبین در ترمیم معدل به دست می‌آورند تنها بر روی سوابق تحصیلی آن ها تاثیر گذار است و بر روی معدل کل دیپلم تاثیری نخواهد گذاشت.

شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور 1403

یکی از سوالات پر تکراری که داوطلبان از مشاورین ایران تحصیل در رابطه با ترمیم معدل می‌پرسند، به موضوع شرایط ترمیم دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور بر می گردد. در این رابطه باید بگوییم خوشبختانه برای شما هیچ گونه محدودیتی برای مشخص نمودن نمرات پایین قرار داده نشده است.

کلیه داوطلبانی که معدل دیپلم آنان پایین تر از نمره 20 است، می‌توانند نسبت به ترمیم معدل و ثبت نام در آزمون های مد نظر اقدام کنند.

جهت اطلاع از غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل کلیک کنید.

برخی از دانش آموزان پس از دریافت پاسخ ترمیم معدل چیست؟ سؤال بعدی که ممکن است داشته باشند مربوط به محدودیت درس برای ترمیم  است که در این زمینه می‌توانیم به اطلاع این دسته از داوطلبان برسانیم که خوشبختانه هیچ گونه محدودیتی برای درس های مورد نیاز ترمیم وجود ندارد. بنابراین، در سامانه ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور می‌توانید معدل و نمرات جدید خود را وارد کنید. داوطلبین مجاز به شرکت در طرح ترمیم معدل در خرداد هستند. شرایط ترمیم دیپلم برای کنکور 1403 به شرح زیر می باشد:

شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور سراسری
داوطلبین که قصد ترمیم نمرات خود را دارند می‌بایست در یکی از دوره های امتحانات نهایی خرداد، دی  یا شهریور شرکت کنند و نمی‌توانند هر یک از امتحان های خود را در دوره های مختلف امتحان دهند.
اگر فردی قصد شرکت در طرح ترمیم معدل را داشته باشد می‌تواند در امتحانات نهایی شرکت کرده و برای او در تعداد دروس، محدودیتی وجود ندارد.
افرادی که دارای دیپلم نظام قدیم می باشند می‌توانند هم دروس نهایی سال سوم خود را و هم دروس نهایی دوره پیش دانشگاهی خود را ترمیم کنند.
نمراتی که در ترمیم نمرات به دست خواهد آمد فقط بر روی سوابق تحصیلی تاثیر می‌گذارد و بر روی معدل دیپلم تاثیر ندارد و معدل دیپلم را تغییر نخواهد داد.
اگر در زمان ترمیم، نمره کمتری از نمره خود به دست آورید، نمره قبلی یعنی نمره بالاتر برای شما لحاظ خواهد شد.
برای شرکت در آزمون ترمیم نمرات باید به ازای هر امتحان مبلغی را پرداخت کنید. این مبلغ در هر سال و با توجه به منطقه زندگی هر فرد متفاوت می‌کند.
برای افرادی که دارای دیپلم نظام جدید و قدیم هستند دو دسته سوال طراحی خواهد شد.
اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید می بایست حتما مدرک دیپلم خود را گرفته باشید و اگر هنوز دانش آموز می باشید نمی توانید در طرح ترمیم نمرات شرکت کنید.
تنها افرادی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد گرفته باشند مجاز به ترمیم نمره است.
هر فردی که معدل کمتر از 20 دارد می تواند در این طرح شرکت کند و هر فرد تنها یک بار مجاز به این کار است.
اگر قصد ترمیم نمرات خود را دارید باید 30 الی 45 روز قبل از آغاز امتحانات نهایی با مراجعه به مدارس بزرگسالان منطقه محل تحصیل خود ثبت نام کنید.

جهت مطالعه تاثیر معدل در کنکور کارشناسی ارشد کلیک کنید.

 

کال تو اکشن تماس

کال تو اکشن تماس

هزینه ترمیم نمرات در معدل برای کنکور 1403

پس از اینکه به پاسخ سوال ترمیم معدل چیست؟ دست یافتید، سوال بعدی ممکن است این باشد که هزینه ترمیم نمرات برای کنکور به چه میزانی است؟ هزینه سال گذشته برای ترمیم نمرات در نظر گرفته شده بود مبلغ 20 هزار تومن برای هر درس است. آن دسته از داوطلبانی که از ثبت نام کنکور جامانده اند نیز می‌توانند در زمان ثبت نام مجدد کنکور اقدام به ثبت نام کنند.

داوطلبان و دانش آموزان عزیز توجه داشته باشند که هزینه ترمیم نمرات برای کنکور برای هر درس است و نه هر واحد. با توجه به ثبت کد سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی، برای کلیه داوطلبان ، لازم است در زمان مقرر اقدام به ثبت و دریافت کد سوابق تحصیلی کنند.

برای اطلاع از اعلام نتایج ترمیم معدل کلیک کنید.

مهلت ثبت نام در آزمون ترمیم نمرات 1403

در رابطه با مهلت ثبت نام ترمیم نمرات نیز همانند زمان برگزاری امتحانات اصلی که در مدارس برگزار می‌گردند، داوطلبان و دانش آموزان مهلت شرکت و ثبت نام در آزمون ترمیم نمرات را خواهند داشت. هر یک از دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در این طرح هستند می‌توانند در خرداد ماه و ماه نسبت به ثبت نام و استفاده از طرح مورد نظر اقدام کنند و هر فرد تنها یک بار می‌تواند از این طرح استفاده نماید.

ثبت نام ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی کنکور 1403، از 21  اردیبهشت  1403 ماه آغاز شده است.

برای ورود به سایت کلیک کنید.

 

مهلت ثبت نام ترمیم معدل

نحوه مشاهده کارنامه ترمیم نمرات 1403

پس از ثبت نام در طرح ترمیم نمرات و شرکت در آزمون های آن، افراد می‌توانند نتایج خود را به دو صورت حضوری یا اینترنتی مشاهده کنند.  در روش حضوری دانش آموز باید به مدرسه خود مراجعه کرده و از مدیر مدرسه درخواست کارنامه ترمیم نمرات خود را بکند. مدیر مدرسه با مراجعه به سامانه کارنامه فرد را دریافت کرده و به دانش آموز تحویل می‌دهد.

در روش غیر حضوری اما به این صورت است که دانش آموز ابتدا باید به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی my.medu.ir مراجعه کرده و با وارد کردن کد ملی و اطلاعات خود، کارنامه خود را دریافت کند.

برای مشاهده نمونه سوالات آزمون ترمیم معدل کلیک کنید.

بخشنامه ترمیم معدل 1403

بخشنامه ترمیم نمرات از طرف اداره آموزش و پرورش صادر می‌شود و کلیه دانش آموزان موظف به اجرای تمامی بندهای این بخشنامه خواهند بود. برخی از سنوات و مفاد این بخشنامه را در قسمت ترمیم معدل چیست به خدمت شما دانش آموزان عزیز رسانیدم و توضیحاتی را ارائه کردیم که در رابطه با سایر بخش های آن شامل مواردی همچون عدم محدودیت برای انتخاب دروس مورد نظر توسط فارغ التحصیلان است.

محل ثبت نام برای کلیه دانش آموزان و فارغ التحصیلان ، مدارس بزرگسالان آن هم مدارس دولتی است. با توجه به امکان شرکت و فرصت یک باره برای ترمیم نمرات، توصیه می‌کنیم چنانچه مایل به شرکت در این طرح هستید، بهتر است خود را برای کسب نمره خوب و عالی آماده کنید.

حتما بخوانید: چند بار می‌توان ترمیم معدل کرد؟

مدارک مورد نیاز ترمیم معدل 1403

برای شرکت در طرح ترمیم نمرات، دانش‌آموزان و والدین آن‌ها باید مدارکی را تهیه و به اداره آموزش و پرورش ارائه دهند. این مدارک نقش بسیار مهمی در فرایند بررسی و تایید درخواست ترمیم نمرات ایفا می‌کنند. در این بخش به معرفی و توضیح مهم‌ترین مدارک مورد نیاز می‌پردازیم تا شما به‌خوبی با الزامات این طرح آشنا شوید و بتوانید به بهترین شکل ممکن اقدام کنید. اولین و شاید مهم‌ترین مدرک، کارنامه رسمی سال تحصیلی گذشته است. این کارنامه باید به‌طور کامل نمرات تمامی دروس را در بر داشته باشد و به‌طور رسمی از سوی مدرسه تایید‌ شده‌ باشد. بدون این کارنامه، امکان بررسی درخواست وجود ندارد. برخی دیگر از مدارک مورد نیاز ترمیم به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه فرد متقاضی
 • اصل کارت ملی هوشمند
 • ارائه مدرک دیپلم الزامی است
 • ارائه ریز نمرات دیپلم
 • رسید هزینه شرکت در طرح ترمیم دیپلم

برای خبر از شرایط ترمیم معدل دانشگاه غیرانتفاعی کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ترمیم معدل

جدیدترین اخبار پیرامون ترمیم نمرات

فرصت ویرایش نمرات کنکوری‌ها از ۲۱ اردیبهشت آغاز شد.

امکان ویرایش دروس انتخابی برای ایجاد و ترمیم سابقه تحصیلی در سال جاری از ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ فعال می‌شود. متقاضیان ترمیم نمره و ایجاد سابقه تحصیلی که داوطلب کنکور سراسری ۱۴۰۳ هستند، می‌توانند از طریق سامانه سنجش به نشانی اینترنتی my.sanjesh.org اقدام به انتخاب دروس موردنظر جهت ترمیم و ایجاد سابقه تحصیلی کنند.

 


 

برای دانلود PDF ترمیم معدل چیست؟ کلیک کنید.
3.8/5 - (21 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل فرصتی دوباره برای داوطلبان آزمون سراسری است که امکان افزایش نمره و به دنبال آن معدل را برای آن ها فراهم می کند. در مقاله فوق می توانید شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را مشاهده کنید.

شرایط شرکت در طرح ترمیم معدل چیست؟

شرکت در ترمیم معدل تحت شرایطی برای فرد انجام می شود. برای اطلاع از این شرایط با مشاوران ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل کنید.

منابع مورد مطالعه برای ترمیم معدل چیست؟

منابع مورد مطالعه برای شرکت در ترمیم معدل همان کتب درسی شما هستند.

نظرات

499 دیدگاه دربارهٔ «ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403»

 1. Avatar photo M گفت:

  سلام خسته نباشید، ترمیم معدل برای پایه های دهم تا دوازدهم ممکنه؟ اگر نمرمون بالاتر شد تاثیری توی رتبه‌ی کنکورمون داره؟ و اینکه میتونیم فقط یسری دروس خاص رو امتحان بدیم؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام بله فقط دروس نهایی رو میتونید ترمیم کنید

 2. Avatar photo هانیه گفت:

  سلام ترمیم معدل روی رتبه‌ی کنکور هم تاثیر داره؟ و اینکه میتونیم فقط برای بعضی از درس ها اقدام به امتحان مجدد کنیم؟؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام ترمیم معدل کمک میکنه که سوابق تحصیلی تون بهتر بشه و تاثیر بیشتری برای کنکور داشته باشد

 3. Avatar photo Negin گفت:

  سلام وقت به خیر
  در ترمیم معدل میتونیم کلیه دروس رو ترمیم بزنیم یا تعداد دروس محدود؟؟؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام میتونید همه دروس رو برای ترمیم معدل درخواست بدهید

 4. Avatar photo فرامرز گفت:

  سلام
  هر دانش آموز چند بار فرصت ترمیم معدل را دارد
  و اینکه اگه ثبت نام کنیم ولی تو امتحانات ترمیم معدل شرکت نکنیم آیا بعنوان یه فرصت استفاده شده محسوب میشود یا خیر

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام و وقت بخیر
   دو بار

 5. Avatar photo داریوش گفت:

  اگه برای ترمیم معدل رشته را اشتباه بزنیم باید چکار کنیم راهکاری هست؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   باید حضوری به آموزش و پرورش مراجعه کنید

 6. Avatar photo سپیده گفت:

  سلام میخواستم بدونم اگر در ترمیم معدل ثبت نام کنیم و در بعضی از درس ها شرکت نکنیم برامون نمره صفر لحاظ میشه؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام خیر همان نمره قبلی ولی باید برای عدم حضور خود گواهی ارائه بدهید

 7. Avatar photo Nanj گفت:

  سلام ببخشید من ناحیه محل سکونت 2 هست و مدرسه ام ناحیه 1 باید کدوم و امتخاب میکردم من ناحیه 2 زدم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   مسئله ای ندارد.

 8. Avatar photo محمدی گفت:

  دوست عزیز کارت ورود به جلسشو از کجا باید بگیریم؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   هم از سایت سنجش میشه گرفت هم سایت مای مدیو

 9. Avatar photo بینا گفت:

  برای رشته ریاضی ها هم ترمیم نمره ممکنه ؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای همه رشته ها مجازه.

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای 1403+ زمان و نحوه ثبت نام

  زمان ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای 1403+ تاریخ دقیق

  ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای 1403 یکی از مراحل مهم و حساس برای داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های فنی و حرفه‌ای را دارند. این کنکور فرصتی مناسب برای افرادی است که می‌خواهند مهارت‌های تخصصی خود...
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
 • ثبت نام کنکور کارآگاهی

  ثبت نام کنکور کارآگاهی 1403| مراحل، زمان و محل برگزاری

  کسانی که به شغل کارآگاهی علاقه دارند می‌توانند در زمان ثبت نام کنکور کارآگاهی برای شرکت در این آزمون اقدام کنند. این رشته، یکی از شغل‌های حساس کشور است که در آن تنها افراد خاصی می‌توانند استخدام شوند. شما برای...
 • دریافت کد 12 رقمی ایثارگری

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری + راهنما استعلام و مشاهده Isaar.ir

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش، سپاه، بنیاد شهید و نیروی انتظامی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان کنکور اهمیت بسزایی دارد. بهره مندی از سهمیه‌ها به خصوص سهمیه ایثارگران می‌تواند در ارتقاء رتبه داوطلبان موثر باشد. شورای عالی...
تماس با مشاور