ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۵۶۵
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
ترمیم معدل چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا میدانید ترمیم معدل چیست؟ ترمیم معدل یکی از راه‌هایی است که به دانش آموزانی که نمرات پایین در امتحانات نهایی کسب کرده اند، فرصت جبران اشتباهات را می‌دهد.  هدف اصلی از ترمیم معدل، افزایش نمرات و بهبود معدل کلی دانش‌آموز یا دانشجو است تا بتوانند شرایط بهتری برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار داشته باشند.

متقاضیان ترمیم معدل باید در تاریخ اعلامی در این آزمون شرکت کرده و در روز مقرر شده در جلسه آزمون حضور یابند. فراموش نکنید که شرکت در این آزمون برای دانش آموزان دیپلمی و پیش دانشگاهی دارای شرایط و مقررات خاصی است که باید با علم بر این مسائل برای شرکت در آزمون ثبت نام کرد.

ثبت نام طرح ترمیم معدل

ثبت نام طرح ترمیم معدل برای دانش‌آموزانی که قصد دارند نمرات خود را بهبود بخشند، فرصتی مناسب فراهم می‌کند. این طرح به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا در دروسی که نمرات پایینی کسب کرده‌اند، مجددا امتحان دهند و نمرات خود را ارتقای دهند. برای ثبت نام در این طرح، دانش‌آموزان باید به سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی my.medu.ir مراجعه کرده و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنند.

همچنین، پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت نام و شرکت در امتحانات نیز الزامی است. پس از ثبت نام موفق، دانش‌آموزان می‌توانند در تاریخ‌های تعیین‌ شده‌ در امتحانات شرکت کرده و نمرات جدید خود را دریافت کنند.

 

 

تماس با مشاوران

تماس با مشاوران

 

مهلت ثبت نام در آزمون ترمیم نمرات 1403

در رابطه با مهلت ثبت نام ترمیم نمرات نیز همانند زمان برگزاری امتحانات اصلی که در مدارس برگزار می‌گردند، داوطلبان و دانش آموزان مهلت شرکت و ثبت نام در آزمون ترمیم نمرات را خواهند داشت. هر یک از دانش آموزانی که مایل به ثبت نام در این طرح هستند می‌توانند در خرداد ماه و ماه نسبت به ثبت نام و استفاده از طرح مورد نظر اقدام کنند و هر فرد تنها یک بار می‌تواند از این طرح استفاده نماید.

ثبت نام ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی کنکور 1403، از 21  اردیبهشت  1403 ماه آغاز شده است.

جهت اطلاع از عواقب غیبت در امتحانات نهایی وارد لینک شوید.

شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور 1403

یکی از سوالات پرتکراری که داوطلبان از مشاورین ایران تحصیل در رابطه با ترمیم معدل می‌پرسند، به موضوع شرایط ترمیم دیپلم و پیش دانشگاهی برای کنکور برمی‌گردد. در این رابطه باید بگوییم خوشبختانه برای شما هیچ گونه محدودیتی برای مشخص نمودن نمرات پایین قرار داده نشده است. کلیه داوطلبانی که معدل دیپلم آنان پایین تر از نمره 20 است، می‌توانند نسبت به ترمیم معدل و ثبت نام در آزمون های مد نظر اقدام کنند.

همچنین لطفاً برای ورود به سامانه آموزش و پرورش جهت انجام فرآیند ترمیم معدل دانش آموز، علاوه بر کد ملی و شماره سریال شناسنامه، تاییدیه تحصیلی برای ترمیم معدل را آماده نمایید.   شرایط ترمیم دیپلم برای کنکور 1403 به شرح زیر می باشد:

 • به فارغ التحصیلان دوره متوسطه و دبیرستان و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی اجازه داده می‌شود، تا در صورتی که نمرات خوبی در امتحانات نهایی خود بدست نیاورده اند، می‌توانند ثبت نام آزمون ترمیم معدل خود را انجام دهند. داوطلبان دارای شرایط می‌توانند در امتحانات نهایی دروس انتخابی خود در خرداد ماه شرکت نمایند، تا نمره‌های خود را با ترمیم معدل ارتقا داده و سوابق تحصیلی ایشان با نمره بهتری در کنکور اعمال شود.
 • با شرکت این طرح داوطلب ضرری نخواهد کرد چرا که اگر در امتحان ترمیم معدل، نمره بالاتری را کسب نکرده و نمره داوطلب از بار اول هم کمتر شود، سازمان سنجش نمره بالاتر را برای ایشان لحاظ می‌کند. براساس اعلام رئیس آموزش و پرورش سابقه تحصیلی باید تا تیر ماه به سازمان سنجش ارسال شود و هر فردی می‌تواند برای هر درسی فقط یک بار اقدام به ترمیم نمره کند.
 • ترمیم معدل تنها مختص ثبت نام کنکور است و نمراتی را که در این طرح جبران می‌شوند، در کارنامه کتبی دیپلم شما اصلاح نمی‌گردد و آموزش پرورش در هنگام ثبت نام در کنکور نمرات جدیدی که کسب کردید را به صورت سیستماتیک ارسال خواهد کرد. همچنین، محدودیتی برای افراد در تعداد دروسی که برای ترمیم معدل تصمیم به شرکت دارند، وجود ندارد.

 

کال تو اکشن تماس

کال تو اکشن تماس

هزینه ترمیم نمرات در معدل برای کنکور 1403

ثبت نام برای ترمیم معدل و یا معدل کلی، در مدارس دولتی بزرگسالان انجام می‌شود و برنامه امتحانات ترمیم معدل بلافاصله پس از ثبت نام برای دانش‌آموزان در دسترس قرار گرفته می‌شود. دانش‌آموزان باید درخواست ثبت نام خود را در مدرسه ارائه دهند و فارغ‌التحصیلان باید درخواست ثبت نام نمرات ترمیم معدل خود را به پایگاه‌های آموزش و پرورش اعلام کنند.

متقاضیان این طرح در سال ۱۴۰۳ باید توجه داشته باشند که برای هر درس، هزینه‌ای برای چاپ و تصحیح اوراق از دانش‌آموزان دریافت می‌شود که این هزینه متغیر است و داوطلبان باید به مدرسه مربوطه مراجعه کنند تا مبلغ مورد نظر خود را پیگیری کنند.

برخی از مدارس ممکن است بر اساس نوع منطقه، درس و یا واحدهای درسی متفاوت باشند. نحوه پرداخت مبلغ ثبت نام  به دو صورت ثابت و متغیر در دروس مختلف برای ثبت نام این طرح در نظر گرفته‌ شده‌ است.

برای اطلاع از ترمیم معدل برای دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

نحوه مشاهده کارنامه ترمیم نمرات 1403

پس از ثبت نام در طرح ترمیم نمرات و شرکت در آزمون های آن، افراد می‌توانند نتایج خود را به دو صورت حضوری یا اینترنتی مشاهده کنند.  در روش حضوری دانش آموز باید به مدرسه خود مراجعه کرده و از مدیر مدرسه درخواست کارنامه ترمیم نمرات خود را بکند. مدیر مدرسه با مراجعه به سامانه کارنامه فرد را دریافت کرده و به دانش آموز تحویل می‌دهد.

در روش غیر حضوری اما به این صورت است که دانش آموز ابتدا باید به پنجره واحد خدمات الکترونیک آموزش و پرورش به نشانی اینترنتی my.medu.ir مراجعه کرده و با وارد کردن کد ملی و اطلاعات خود، کارنامه خود را دریافت کند.

نحوه مشاهده کارنامه ترمیم نمرات

بخشنامه ترمیم معدل 1403

بخشنامه ترمیم نمرات از طرف اداره آموزش و پرورش صادر می‌شود و کلیه دانش آموزان موظف به اجرای تمامی بندهای این بخشنامه خواهند بود. برخی از سنوات و مفاد این بخشنامه را در قسمت ترمیم معدل چیست به خدمت شما دانش آموزان عزیز رسانیدم و توضیحاتی را ارائه کردیم که در رابطه با سایر بخش های آن شامل مواردی همچون عدم محدودیت برای انتخاب دروس مورد نظر توسط فارغ التحصیلان است.

محل ثبت نام برای کلیه دانش آموزان و فارغ التحصیلان ، مدارس بزرگسالان آن هم مدارس دولتی است. با توجه به امکان شرکت و فرصت یک باره برای ترمیم نمرات، توصیه می‌کنیم چنانچه مایل به شرکت در این طرح هستید، بهتر است خود را برای کسب نمره خوب و عالی آماده کنید.

برای نحوه محاسبه معدل کل برای دانشگاه فرهنگیان کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز ترمیم معدل 1403

برای شرکت در طرح ترمیم نمرات، دانش‌آموزان و والدین آن‌ها باید مدارکی را تهیه و به اداره آموزش و پرورش ارائه دهند. این مدارک نقش بسیار مهمی در فرایند بررسی و تایید درخواست ترمیم نمرات ایفا می‌کنند. در این بخش به معرفی و توضیح مهم‌ترین مدارک مورد نیاز می‌پردازیم تا شما به‌خوبی با الزامات این طرح آشنا شوید و بتوانید به بهترین شکل ممکن اقدام کنید. اولین و شاید مهم‌ترین مدرک، کارنامه رسمی سال تحصیلی گذشته است. این کارنامه باید به‌طور کامل نمرات تمامی دروس را در بر داشته باشد و به‌طور رسمی از سوی مدرسه تایید‌ شده‌ باشد. بدون این کارنامه، امکان بررسی درخواست وجود ندارد. برخی دیگر از مدارک مورد نیاز ترمیم به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه فرد متقاضی
 • اصل کارت ملی هوشمند
 • ارائه مدرک دیپلم الزامی است
 • ارائه ریز نمرات دیپلم
 • رسید هزینه شرکت در طرح ترمیم دیپلم

مدارک مورد نیاز ترمیم معدل

 


 

برای دانلود PDF ترمیم معدل چیست؟ کلیک کنید.
3.8/5 - (27 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل کنکور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل فرصتی دوباره برای داوطلبان آزمون سراسری است که امکان افزایش نمره و به دنبال آن معدل را برای آن ها فراهم می کند. در مقاله فوق می توانید شرایط ترمیم معدل دیپلم و پیش دانشگاهی را مشاهده کنید.

شرایط شرکت در طرح ترمیم معدل چیست؟

شرکت در ترمیم معدل تحت شرایطی برای فرد انجام می شود. برای اطلاع از این شرایط با مشاوران ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل کنید.

منابع مورد مطالعه برای ترمیم معدل چیست؟

منابع مورد مطالعه برای شرکت در ترمیم معدل همان کتب درسی شما هستند.

نظرات

565 دیدگاه دربارهٔ «ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403»

 1. Avatar photo فانیز گفت:

  اگه یه درس وکه ترمیم کردیم نریم بدیم صفر میزارن یا از سال قبل

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   کلا اون درس بزای شما حذف نیشود

 2. Avatar photo زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  اگر کسی توی درسی نمره کتیبی نهایی کمتر از ۷ رو بگیره و مردود شه امکان داره در ترمیم معدل شرکت کنیم اگه نتونست راه دیگه ای وجود داره

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   شما هم میتونید تک ماده کنید و هم امکان ترمیم دارید

 3. Avatar photo مرجان گفت:

  سلام من دیپلم مجدد هستم اما امتحان نهایی هارو چندتاشو خراب کردم و ترازمو پایین میاره .من میتونم سال ۱۴۰۴ترمیم کنم؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر بله میتونید

 4. Avatar photo زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  اگر توی درسی نمره کتیبی نهایی کمتر از ۷ بگیریم میشه ترمیم معدل شرکت کنیم اگه نتونستم راه دیگه ای وجود داره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   خیر

 5. Avatar photo mohsen گفت:

  سلام من یک سال هست فارغ التحصیل شدم
  میخواستم بدونم اگر توی درس زبان مثلا خرداد پارسال نهایی ۷ گرفته باشم وامسال که برای ترمیم شرکت کردم دوباره نمرم همون ۶ اینا شده باشه
  چه اتفاقی میفته ؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   یه بار دیگه میتونید اقدام کنید

   1. Avatar photo mohsen گفت:

    اگر اقدام نکنم چی میشه ؟ چون نمیخوام امتحان بدم

    1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

     سلام وقت بخیر
     اتفاق خاصی برای شما نمیافتد و فقط دروسی که ازمون ندادید حذف میشود

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حوزه‌ های برگزاری کنکور سراسری در تبریز

  حوزه‌ های برگزاری کنکور سراسری در تبریز 1403 {آدرس و مسیر}

  لیست حوزه های برگزاری کنکور سراسری در تبریز هر سال بعد از اعلام مهلت ثبت نام آزمون سراسری در سنجش اعلام می‌شود. در واقع داوطلبان رشته‌های تجربی، ریاضی فیزیک، انسانی، زبان و هنر با دریافت کارت ورود به جلسه خود...
 • rahgiri.sanjesh.org

  پیگیری درخواست سامانه سنجش + راهنما rahgiri.sanjesh.org

  سامانه پاسخگویی اینترنتی سنجش آموزش کشور به آدرس اینترنتی rahgiri.sanjesh.org از سوی این سازمان ایجاد شده است تا متقاضیان گرامی بتوانند به صورت غیر حضوری و اینترنتی جهت ثبت درخواست سازمان سنجش اقدام کنند. در این سامانه هم چنین می...
 • سیستم پاسخگویی سازمان سنجش

  سیستم پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش + request.sanjesh.org

  سیستم پاسخگویی سازمان سنجش برای استفاده کلیه افراد و داوطلبان کنکوری فعال شد. کلیه متقاضیان می‌توانند در صورت نیاز به استفاده از سامانه ثبت درخواست سنجش وارد نشانی request.sanjesh.org شده و درخواست خود را در این سامانه درج فرمایند. همچنین...
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
تماس با مشاور