ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ترمیم معدل ارشد ۱۴۰۳ + آزاد و سراسری و پیام نور

ترمیم معدل کارشناسی ارشد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ترمیم معدل کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد و سراسری و پیام نور شیوه ای از ارائه خدمات تحصیلی برای دانشجویان می باشد. در صورت داشتن معدل پایین بتوانند کسری معدلشان را جبران کنند تا به معدل مورد نظرشان دست پیدا کنند. در اینجا قصد داریم روش ترمیم معدل در دانشگاه آزاد و دولتی و پیام نور را بررسی کنیم، که دانشجویان در چه صورت می توانند در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری اقدام به ترمیم معدل کنند.

بحث ما در این قسمت امکان ترمیم معدل کارشناسی ارشد می باشد. با ما همراه باشید تا به صورت کامل با جزییات این قضیه اشنایی یابید. با توجه به بخشنامه های جدید امکان ترمیم معدل برای دانشجویان دکتری وجود نداشته و این خبر تا دسترسی به خبر جدید اجرا می گردد.

ترمیم معدل کارشناسی ارشد به معنای اخذ دروسی با نمرات پایین می باشد که نیاز داریم با نمره جدید در ان درس قبول شده و تاثیر ان را در معدل خود مشاهده نماییم. اغلب شرایط بسیاری برای این کار وجود دارد که در این مقاله به تک تک ان ها می پردازیم. این شرایط در انواع دانشگاه های مختلف تفاوت اندکی با یکدیگر دارند و به همین دلیل انواع دانشگاه ها را برای شفاف سازی شما بررسی نمودیم.

 ترمیم معدل دیپلم برای مهاجرت

قبل از شروع مبحث ترمیم معدل به توضیح اینکه ترمیم معدل دیپلم برای مهاجرت وجود دارد. اگر دانش اموزان از نمرات خود در امتحانات نهایی راضی نباشند می توانند اقدام به این امر نمایند. البته در حالت کلی ترمیم این معدل نهایی بر روی معدل دیپلم ان ها موثر نخواهد بود و صرفا برای سوابق تحصیلی تاثیرگذار می باشد.

ترمیم معدل در دانشگاه آزاد

ترمیم معدل در دانشگاه آزاد جزو خدماتی می باشد که از طرف دانشگاه برای دانشجویانش گذاشته شده است. در سال های اخیر برای کسب معدل بالا و جبران معدل پایین این قانون در دانشگاه های آزاد و دیگر دانشگاه ها به تصویب رسیده است. در این طرح دانشجویان در هر مقطعی از کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری بنابر شرایط خاص می توانند ترمیم معدل کنند.

ترمیم معدل کارشناسی ارشد

ترمیم معدل برای دانشجویانی که به صورت مجازی در حال حاضر و به صورت حضوری در سال های اخیر در دانشگاه ها تحصیل میکنند و میکردند می تواند موثر باشد. شیوه اجرا و عملی شدن این طرح بدین گونه می باشد اگر دانشجویی در مقطع کارشناسی نمره کمتر از ۱۲ را کسب کند، تا یکسال فرصت دارد مازاد بر انتخاب خود حداکثر ۳ درس تا ۶ واحد را مجدد بدون پرداخت شهریه ای انتخاب کنند و در کلاس های آموزشی شرکت کرده تا نمره بالاتری کسب کنند. این طرح برای افرادی که به هر دلیلی احتیاج به افزایش معدل خود دارند بسیار مفید و موثر می باشد.

ترمیم معدل کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و پیام نور

همان طور که در متن بالا به این موضوع اشاره شد دانشجویان می توانند در صورت موافقت دانشگاه خود ترمیم معدل انجام دهند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در صورت کسب نمره کمتر از ۱۴ تا یکسال وقت دارند علاوه بر واحد انتخابی خود ۳ درس تا سقف ۶ واحد را برای ترمیم معدل خود انتخاب کنند. این انتخاب بدون پرداخت شهریه برای ارتقا نمره ممکن می باشد. دانشجویان دکتری نیز در صورت داشتن نمره کمتر از ۱۴ می توانند درخواست ترمیم معدل کنند. این ترمیم معدل برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بدون پرداخت شهریه امکان پذیر خواهد بود.

دروس ترمیم معدل دانشگاه آزاد

دروسی هستند که نمیتوان آنها را به عنوان ترمیم معدل انتخاب کرد این دروس شامل، پیشنیاز دانشگاهی، آشنایی با قران کریم، دروسی که در ترم دانشجو با رای کمیته انضباطی نمره مردودی کسب کرده باشند و دروس عمومی و عملی و آزمایشگاهی و تربیت بدنی ‌ … از جمله دروسی می باشند که نمیتوانید برای ترمیم نمره انتخاب کنید. دروس نظری می تواند جزو دروس ترمیم معدل واقع شود و دوباره انتخاب گردد تا با کسب نمره بالا بتوانند معدلشان را بالا ببرند. در شرایط کرونایی که کلاس های دانشجویان به صورت غیر حضوری برگزار می گردد می توانند نسبت به دروس نظریشان به صورت غیر حضوری اقدام به ترمیم نمره کنند و در کلاس های آنلاین شرکت کنند. دانشجویان دانشگاه آزاد که در این دوران کرونا به صورت مجازی مشغول به تحصیل می باشند می توانند از ترمیم معدل استفاده کنند.

دانشگاه آزاد با امکانی که برای دانشجویانش در مقاطع مختلف تحصیلی فراهم کرده است تا با این طرح دانشجویان بتوانند نمرات دروس و معدل خودشان را ترمیم کنند و فرصتی پیش آید تا معدل کل خودشان را افزایش دهند.

سوالی که در ذهن تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد شکل میگیرد این است که آیا ترمیم نمره می تواند معدلشان را بالا ببرد و به آنها کمک کند؟ قابل ذکر است که در تمامی دروس را نمیتوانید برای ترمیم انتخاب کنید. و در صورت کسب نمره بالاتر می توانند معدشان را بالا ببرند.

ترمیم معدل دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با امکان ترمیم معدل دانشجویان دکتری کلیک کنید.

ترمیم نمره دانشگاه آزاد

همه دانشجویانی که در دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند تلاش بر این دارند که دروس خود را با نمرات بالا پاس کنند و فارق التحصیل شوند. دانشگاه آزاد این امکان را برای دانشجویانش که نمره خوبی کسب نکرده اند فراهم کرده است. تا بتوانند برای کسب نمره بالاتر تلاش کنند.

دانشجویان در مقطع کارشناسی که معدل کل شان پایین تر از ۱۲ و در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از ۱۴ باشد طبق شرایطی که در این مقاله بیان شده است می توانند برای ترمیم معدل شان انتخاب واحد کنند.

برای اقدام به ترمیم نمرات، دانشجویان در اول باید از نمراتشان درهر ترم و در هر سال اطلاع داشته باشند تا بتواند در زمان لازم اقدام به ترمیم نمره کنند.

شرایط ترمیم معدل کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

 • ترمیم نمرات دارای شرایطی می باشد که از جمله شرایطش این می باشد که تمامی دروس شامل ترمیم نمره نمی باشند و همچنین شرایط و ضوابط خاصی دارد که باید رعایت شود. در این قسمت به طور مختصر به شرایط ترمیم نمرات می پردازیم
 • طرح ترمیم نمره در دانشگاه آزاد برای مقاطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل اجرا می باشد ولی در برخی مواقع برای مقطع دکتری این طرح اجرایی نیست.
 • این طرح برای مقاطع کاردانی و کارشناسی زمانی که دانشجو معدلش زیر ۱۲ باشد قابل اجرا و در کارشناسی ارشد ۱۴ به پایین اجرا می شود.
 • دانشجویان برای ترمیم نمرات مجاز می باشند حداکثر ۳ درس و یا ۶ واحد را برای ترمیم نمره انتخاب کنند.
 • در صورتی که بعد از اخذ دروس برای ترمیم نمره نتیجه امتحاناتشان بالاتر از قبلی بود ثبت می شود و اگر نمره دروس انتخاب شده پایین تر باشند نمره بالا تر ثبت خواهد شد.
 • در سال فقط یکبار دانشجویان به شرط عدم اتمام سنوات تحصیلشان می توانند تسبت به اخذ واحد برای ترمیم بدون پرداخت شهریه اقدام کنند.
 • دانشجویان ممکن است به هر دلیلی مانند عدم قبولی در مقطع بالاتر با معدل پایین اقدام به ترمیم نمره کنند و ترمیم نمره بسیار مورد استقبال دانشجویان در مقاطع مختلف قرار گرفته است.

ترمیم معدل در دانشگاه پیام نور

در اینجا قصد داریم ترمیم معدل در دانشگاه پیام نور در سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۳ را بیان کنیم.

در خصوص دروس ترمیم معدل در دانشگاه پیام نور باید بگوییم که در صورتی که بعد از گذراندن تمام دروس معدل کل دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از ۱۴ و در مقطع کارشناسی کمتر از ۱۲ باشد، در صورتی که حداکثر زمان تحصیل دانشجو به پایان نرسیده باشد می تواند در مقطع کارشناسی تا ۲۰ واحد و در دوره کارشناسی ارشد تا سقف ۱۲ واحد تکراری اخذ کند. تا حداقل معدل لازمه را کسب کند. قابل ذکر است که دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۲ واحد تکراری را باید در دو نیمسال انتخاب واحد کنند.

ترمیم معدل در دانشگاه پیام نور

طرح ترمیم معدل در دانشگاه پیام نور نیز با توافق رییس دانشگاه قابل اجرا می باشد. در دانشگاه پیام نور نیز مانند دانشگاه آزاد دانشجو ها مجار می باشند در هر ترم ۳ درس و حداکثر ۶ واحد درسی را برای ترمیم معدل بدون پرداخت شهریه انتخاب کنند.

دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۲ واحد ترمیم معدل را باید حداکثر در دو نیمسال اخذ کنند.

شرایط  ترمیم معدل به طور تقریبی در تمامی دانشگاه های سراسری و آزاد و پیام نور به صورت یکسان می باشد و ممکن است در برخی قوانین ریز با هم فرق داشته باشند و همچنین تاییدیه ترمیم نمرات و ترمیم معدل به تصویب کمسیون رسیدگی به موارد خاص و رییس دانشگاه می باشد.

ترمیم معدل ارشد

امکان انتخاب دروس ترمیمی در زمان حذف و اضافه

دانشجویانی که تا زمان این زمان این دروس را انتخاب نکرده اند، می توانند در حذف و اضافه انتخاب خود را انجام دهند. پس باید در زمان و تاریخ حذف اضافه نسبت به انتخاب دروس برای ترمیم نمره و معدل خود اقدام کنند.

نکات مهم آیین نامه آموزشی دانشجویان کارشناسی ارشد

 • انتخاب واحد در هر ترم با احتساب دروس جبرانی ۱۴ واحد می باشد و دانشجو مجاز به انتخاب بیش از ۱۴ واحد در آخر نمی باشد.
 • حداقل واحد اخذ شده برای دانشجویانی که از معافیت تحصیلی استفاده نمیکنند در هر ترم ۵ واحد می باشد.
 • قابل ذکر است که انتخاب واحد پایان نامه فقط در ترم اخر امکان پذیر می باشد.
 • دانشجو می تواند فقط یک درس را همراه با پایان نامه خود اخذ کند و نکته قابل ذکر این است که تعداد واحد درس انتخاب شده همراه پایان نامه مهم نمی باشد.
 • حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۲ می باشد.
 • در دروس انتخاب شده به عنوان ترمیم معدل نمره مردود شده در کارنامه شان ثبت نخواهد شد و در معدل کل لحاظ نخواهد گردید.
 • دانشجو می تواند فقط از دو نیم سال به صورت پشت سر هم برای مرخصی تحصیلی استفاده کند. کسانی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند فقط می توانند از یک نیم سال به عنوان مرخصی تحصیلی استفاده کنند.
 • برای انتخاب دروس به عنوان  جبرانی دانشجو می تواند از بین دروسی  که ۱۲نمراتشان  کمتر و یا ۱۳  بوده است انتخاب کند. حداکثر مدت مجاز برای دانشجوی کارشناسی ارشد که از معافیت تحصیلی نیز استفاده می کند ۳ سال می باشد.
 • انتخاب واحد برای ترمیم نمره به صورت معرفی به استاد غیر ممکن می باشد.
 • کسب معدل کل ۱۴ به بالا در دوره کارشناسی ارشد الزامی می باشد.

خلاصه مطالب

امکان ترمیم معدل برای دانشجویان در مقاطع مختلف با شرایط درج شده در این مقاله وجود دارد. در این بین دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف نیز می توانند با توجه به شرایط خود اقدام به ترمیم معدل خود نمایند. نکات بسیاری وجود دارد که باید رعایت گردد، بهتر است این مقاله را به صورت دقیق و کامل خوانده و در صورت نیاز به مشاوره با ما تماس بگیرید.

1/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

امکان ترمیم معدل برای تمامی مقاطع در دانشگاه های آزاد و سراسری و پیام نور ممکن می باشد؟

قانونی در این میان به تصویب رسیده است که دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی و کارشناسی ارشد با داشتن شرایط لازمه درج شده در این قانون می توانند تا یک سال اقدام به ترمیم معدل خود کنند و مازاد بر دروس انتخابی واحد هایی را برای جبران نمره های خود انتخاب کنند. بر اساس مصوبه هیئت رییسه دانشجویان می توانند بدون پرداخت شهریه آموزش های لازمه را دریافت کنند تا بتوانند نمره خود را ارتقا دهند. افراد باید از این فرصت استثنایی به نحوه احسنت استفاده کنند چون این نمرات در معدل کل آنها دخیل می باشند. شرایط و قوانین ترمیم نمره و ترمیم معدل در بالا بسیار بیان شده است.

اولین مرحله در ترمیم نمرات کارشناسی ارشد چه می باشد؟

برای اقدام به ترمیم نمرات، دانشجویان در اول باید از نمراتشان درهر ترم و در هر سال اطلاع داشته باشند تا بتواند در زمان لازم اقدام به ترمیم نمره کنند.

نظرات

3 دیدگاه دربارهٔ «ترمیم معدل ارشد ۱۴۰۳ + آزاد و سراسری و پیام نور»

 1. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام من دانشجوی ارشد هستم برای اخذ درس جبرانی برای ترمیم معدل برای این نیمسال درس کمتر از 14 ندارم میتوانم درسی که 14 شده ام را بعنوان درس جبرانی اخذ کنم؟

 2. Avatar photo پوریا گفت:

  سلام
  من دانشجو کارشناسی ارشد دانشگاه روزانه هستم،24 واحد پاس کردم و فقط سمینار و پایان نامه باقی مانده
  امکان ترمیم معدل وجود داره برای من؟
  مثلا درس یا دروسی رو به صورت اختیاری اخذ کنم که معدلم افزایش پیدا کنه؟

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان پذیر نمیباشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

  شرایط انصراف از دانشگاه آزاد + راهنمای مراحل بخشنامه 1403

  پیرو انتشار آیین نامه جدید دانشگاه آزاد، شرایط انصراف از دانشگاه آزاد و ثبت نام مجدد مشخص گردید. کلیه متقاضیان محترم قبل از تکمیل فرم انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد، از شرایط ادامه تحصیل بعد از انصراف از دانشگاه و...
 • تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد

  تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + شرایط و دانشگاه ها

  شرایط ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد اعلام شد. دانشگاه آزاد برای پذیرش افراد متعهد و علاقه‌مند به معلمی، رشته‌های بدون کنکور تربیت معلم را ارائه داده است. از این رو افرادی که شانس قبولی در دانشگاه فرهنگیان...
 • استخدام بانک ملی

  استخدام بانک ملی 1403 + ثبت نام آزمون، زمان، رشته ها و شرایط

  ثبت نام برای استخدام بانک ملی در سال 1403 برای تمامی افراد متقاضی ورود به این بانک معتبر در سایت استخدام بانک ملی آغاز شد. کلیه داوطلبان می‌توانند بعد از کسب اطلاعات در رابطه با شرایط و زمان استخدام پیمانی...
 • شرایط استخدام آموزش و پرورش

  شرایط استخدام آموزش و پرورش + بخشنامه جدید 1403

  امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان در رشته های مختلف به دنبال اطلاع از شرایط استخدام آموزش و پرورش هستند، چرا که فرهنگیان آموزش و پرورش و معلمان ساعات کمتری نسبت به کارمندان مشغول کار هستند و همچنین از حقوق بازنشستگی...
تماس با مشاور