ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

رهگیری مرسولات پستی

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۱۲
رهگیری مرسولات پستی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بیش از زمان اعلام شده از سوی پست، منتظر دریافت مرسوله پستی خود بوده‌اید. چه ارسال کننده مرسوله به شما شخص باشد و چه سازمان یا نهادی اداری، رهگیری مرسوله پستی یکی از امکاناتی است که خیال گیرنده را نسبت به زمان دریافت و موقعیت فعلی مرسوله راحت می‌کند. بعلاوه، با فراگیر شدن خریدهای اینترنتی از سوی هموطنان، یکی از دغدغه‌های اصلی افراد پس از خرید اینترنتی اطلاع از وضعیت ارسال آن است. امروزه خدمات جدیدی برای رهگیری مرسولات پستی از سوی شرکت ملی پست ارائه شده است. افراد با صرف کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به مراجعه حضوری در اداره پست، می‌توانند از آخرین وضعیت مرسوله پستی خود، نام مامور فرستنده، وزن محصول و دیگر اطلاعات با خبر شوند.

برای پیگیری مرسولات نسبت به این‌ که ارسال کننده شخص است یا سازمان، روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه انواع روش‌های رهگیری مرسولات پستی به صورت گام به گام توضیح داده شده است. همچنین روشی جهت پیگیری مرسوله پستی بدون نیاز به اینترنت ارائه شده است. اگر شما نیز محصولی را به صورت اینترنتی سفارش داده و در زمان مقرر دریافت نکرده‌اید و یا می‌خواهید از وضعیت ارسال محصول با خبر شوید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

روش‌های رهگیری مرسولات پستی

 در گذشته تنها راه رصد موقعیت مرسولات پستی، وبسایت رسمی پست کشور بود. به این صورت که برای پیگیری آنلاین ارسال مرسوله پستی، افراد وارد وبسایت شده، کد رهگیری را در کادر جستجو وارد کرده و برای رهگیری مرسوله خود اقدامات لازم را انجام می‌دادند. اما امروزه به دلیل گسترش خدمات حوزه اینترنت، روش‌های دیگری نیز برای رهگیری مرسولات پستی وجود دارد.

به صورت کلی دو نوع مرسوله پستی داریم:

✔️ مرسوله پستی ساده: که توسط یک شخص به شخص دیگر یا نهادی اداری ارسال می‌شود.

✔️ مرسوله پستی سازمانی: که توسط سازمان یا نهادی اداری به شخص ارسال می‌شود.

به صورت کلی روش‌های دیگر رهگیری مرسولات پستی، شامل پیگیری مرسوله پستی با کد ملی، کد رهگیری، کد USSD و پیامک می‌شود. البته این روش‌ها برای انواع مرسوله‌های پستی شخصی و یا سازمانی متفاوت می‌باشد. در ادامه دسته بندی مفیدی از روش‌های پیگیری مرسولات پستی ارائه شده است تا شما با انواع روش‌های پیگیری مرسولات پستی آشنا شوید.

 رهگیری مرسولات پستی
 مرسولات پستی مرسولات پستی سازمانی
سامانه رهگیری کد ملی
پیامک کد USSD

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پیگیری مرسولات پستی با کد ملی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

رهگیری مرسولات پستی با کد رهگیری

از هر جایی که به صورت اینترنتی خرید کنید، کدی 20 رقمی به عنوان کد یا شناسه رهگیری در اختیار شما قرار می‌گیرد. با استفاده از این کد و با مراجعه به سامانه رسمی رهگیری مرسولات پستی، به راحتی می‌توانید مرسوله خود را پیگیری کنید. پس از درج کد رهگیری در قسمت مشخص شده از سامانه، تمامی جزئیات مربوط به بسته پستی نمایش داده می‌شود. اطلاعاتی نظیر اداره پست مبدا، اداره پست مقصد و حتی نام مامور پستی که بسته شما را در دست دارد مشخص خواهد شد.

افراد برای رهگیری مرسولات خود ابتدا باید به آدرس اینترنتی tracking.post.ir مراجعه کنند. با مطالعه راهنمای زیر، به راحتی می‌توانید از وضعیت بسته پستی خود با خبر شوید.

✔️ در اولین گام نشانی اینترنتی سامانه رهگیری مرسولات پستی «tracking.post.ir» را در موتور جستجوی تلفن همراه و یا رایانه شخصی خود جستجو کرده و وارد صفحه اصلی این سامانه شوید.

✔️ سپس کد رهگیری 20 رقمی را در کادر مشخص شده درج کرده و علامت ذره بین را انتخاب کنید.

رهگیری مرسولات پستی با شناسه رهگیری

✔️ در صورت وارد کردن صحیح کد رهگیری، صفحه زیر به شما نمایش داده خواهد شد.

پیگیری بسته پستی

✔️  با انتخاب کادر زرد رنگ «مشاهده جزئیات کامل مرسوله» می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت بسته پستی خود به دست آورید.

رهگیری بسته پستی

برای اطلاع از علت نرسیدن مرسوله پستی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

رهگیری مرسوله پستی از طریق پیامک

روش دیگری که می‌توانید از آن برای رصد مرسولات پستی خود استفاده نمایید، رهگیری مرسوله از طریق پیامک است. در صورتی که به اینترنت دسترسی ندارید می‌توانید کد رهگیری محصول را به شماره 2000441 ارسال کنید تا وضعیت مرسوله به شما نشان داده شود.

📌 اگر پس از ارسال پیامک، جزییات مرسوله برای شما ارسال نشد، کافی است حرف R را کنار کد رهگیری خود تایپ کنید و مجددا پیامک را ارسال کنید.

رهگیری مرسولات پستی با کد ملی

برای پیگیری مرسولات پستی با کدملی می‌بایست از طریق سامانه رهگیری سازمانی پست اقدام نمایید. این روش تنها برای مرسوله‌های سازمانی نظیر کارت نظام وظیفه و یا گواهینامه کاربرد دارد. در این روش ابتدا باید به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی مراجعه و نوع مرسوله را انتخاب کنید. برای پیگیری بسته پست سازمانی، راهنمای زیر را دنبال کنید.

📌 بر اساس نوع مرسوله اطلاعات تکمیلی متفاوتی از شما خواسته خواهد شد.

✔️ در اولین گام به نشانی اینترنتی سامانه رهگیری مرسولات پستی سازمانی «najatracking.post.ir» مراجعه کرده و نوع سند خود را انتخاب نمایید.

پیگیری مرسولات با کد ملی✔️ در این مرحله، افراد باید کد ملی خود را درج کرده و سپس اعداد کنترلی که در کادر مقابل وجود دارند را به درستی وارد نمایند. در نهایت بر روی گزینه جستجو کلیک کرده و  محصولات خود را پیگیری کنند. 

📌 همانطور که گفته شد جهت پیگیری اسناد دیگر، نظیر کارت سوخت و یا کارت خودرو به اطلاعات بیشتری نیاز است.

رهگیری مرسولات با کد ملی

 

رهگیری مرسولات با کدهای USSD

برای رهگیری آنلاین مرسوله پستی سازمانی با استفاده از کد USSD کافی است کد دستوری #110* را شماره گیری کرده و طبق دستورالعمل‌های زیر پیش بروید.

✔️ همانطور که گفته شد، نخست کد دستوری #110* را شماره گیری کرده و سپس اولین گزینه، یعنی «خدمات قابل ارائه» را انتخاب کنید.

پیگیری بسته پستی با اس ام اس

✔️ سپس از بین مراکز موجود، «پلیس +10» را انتخاب کنید.

رهگیری بسته پستی با پیامک

✔️ در صفحه زیر، گزینه «وضعیت مدارک» را انتخاب و شماره گیری کنید.

رصد بسته پستی سازمانی

✔️ در این مرحله با توجه به سند مورد نظر، از بین گزینه‌های موجود نوع مرسوله خود را انتخاب کرده و در نهایت اطلاعات خواسته شده را وارد کنید تا از وضعیت بسته پستی سازمانی خود آگاه شوید.

پیگیری مرسولات پستی سازمانی

خرجش فقط یک زنگه

رهگیری مرسولات پستی بین المللی

هر روز افراد بسیاری مرسوله های پستی خود را به خارج از کشور می‌فرستند و یا مرسوله دریافتی از خارج کشور دارند. برای این افراد آگاهی از وضعیت مرسولات از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این قسمت ما قصد داریم نحوه رصد مرسولات پستی بین المللی را بررسی نماییم. برای رهگیری مرسولات پستی بین المللی بسته به اینکه از کدام شرکت ارائه دهنده خدمات پستی اقدام کرده باشید، متفاوت خواهد بود.

شرکت‌های متعددی به صورت خصوصی به این خدمات مشغول هستند که برای رهگیری مرسولات پستی خود کافی است به وبسایت رسمی این شرکت‌ها مراجعه کرده و یا با شماره‌های آن‌ها تماس بگیرید. اگر هم با استفاده از خدمات رسمی پست جمهوری اسلامی بسته‌های خود را به خارج از کشور فرستاده باشید، کافی است به آدرس www.post.ir مراجعه نمایید و از طریق سرویس‌ها فعالی که در این سامانه وجود دارد و وارد کردن کد رهگیری خود از وضعیت مرسوله در خارج از کشور باخبر شوید.

📣 توجه 📣

  رهگیری تمام مرسولات بین المللی (وارده و صادره) در آدرس tracking.post.ir با داشتن کد رهگیری مرسوله قابل پیگیری بوده و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره سرنوشت مرسوله خود می‌توانید در سراسر کشور با شماره تلفن 193 داخلی 4 تماس حاصل نمایید.

 رهگیری مرسولات تیپاکس

علاوه بر شرکت ملی پست، بسیاری ممکن است از خدمات تیپاکس نیز برای ارسال کالاهای خود استفاده نمایند. به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم انواع روش‌های رهگیری آنلاین مرسوله پستی از طریق تیپاکس را بررسی کنیم. انواع روش‌های رهگیری مرسولات شرکت تیپاکس شامل موارد زیر می‌شود.

 • رهگیری با شناسه
 • رهگیری با تیپاکس من
 • رهگیری با تلفن
 • رهگیری با مراجعه حضوری

رهگیری تیپاکس از طریق سایت

برای رصد مرسولات از طریق تیپاکس، کافی است به سامانه /tipaxco.com/tracking مراجعه نمایید. سپس کد رهگیری تیپاکس و شناسه بارکد خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که کد رهگیری تیپاکس به شماره موبایل شما ارسال می‌شود. با وارد کردن کد مرسوله در وبسایت، صفحه‌ای به شما نمایش داده می‌شود که تمامی اطلاعات مرسوله در آن درج شده است.

پیگیری تیپاکس از طریق سایت

برای کسب اطلاع از نحوه دریافت کد پستی با شماره تلفن روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

رهگیری تیپاکس در تیپاکس من

علاوه بر سامانه آنلاین رهگیری و رصد مرسوله پستی در وبسایت تیپاکس، می‌توانید از برنامه تیپاکس من نیز استفاده کنید. برنامه تیپاکس من نام اپلیکیشنی است که جهت نصب بر روی گوشی تلفن همراه، ارائه شده است. برای رهگیری مرسولات پستی از برنامه تیپاکس من، کافی است برنامه MyTipax را از بازار دانلود کرده و یا حتی از نسخه تحت وب این برنامه استفاده نمایید.

پس از نصب برنامه از شما اطلاعاتی نظیر شماره همراه و رمز عبور خواسته می‌شود که با وارد کردن این موارد می‌توانید به پنل کاربری خود وارد شوید؛ این برنامه از امکانات زیادی برخوردار است که یکی از آنها امکان رهگیری مرسوله های پستی است.

رهگیری مرسولات تیپاکس با تلفن

برای رهگیری مرسولات پستی از طریق تلفن لازم است با شماره تلفن شعبه خودتان تماس بگیرید. اگر به شماره تلفن دسترسی ندارید، کافی است شماره ۸۴۵۷-۰۲۱ را گرفته و از این طریق بسته خود را ردگیری نمایید. همچنین در صورت در اختیار داشتن زمان کافی می‌توانید با مراجعه به نمایندگی‌های تیپاکس در محدوده خود، اقدام به پیگیری حضوری مرسولات پستی نمایید.

جدیدترین اخبار رهگیری مرسولات پستی

امکان رهگیری مرسولات پستی در نرم افزار فام موسسه اعتباری ملل

به منظور تسهیل در انجام امور مشتریان، امکان رهگیری مرسولات پستی از طریق نرم افزار فام موسسه اعتباری ملل ایجاد گردید. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت رسمی موسسه، نرم افزار مربوطه را روی موبایل خود نصب کرده و از امکانات آن استفاده کنند.

رهگیری مرسولات پستی در خریدهای اینترنتی

بنابر اعلام پست بار، کد رهگیری پست می‌تواند به ارسال کنندگان کمک کند که از سرنوشت محموله‌های پستی خود اطلاع پیدا کنند. 

افتتاح سامانه رهگیری مرسولات پستی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

سامانه‌ی رهگیری مرسولات پستی ارسالی به منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افتتاح شد.

📣توجه📣

شرکت ارسال مرسولات پستی تیپاکس یک شرکت خصوصی برای ارسال مرسولات پستی می‌باشد که روند ارسال مرسولات پستی توسط این شرکت کمی با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران متفاوت است. 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما عزیزان با تمامی روش‌های رهگیری مرسولات پستی و تیپاکس آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که اگر نتوانستید از طریق یک روش محصولات خود را پیگیری کنید، جای نگرانی وجود ندارد. زیرا می‌توانید از طریق سایر روش‌های ذکر شده در این مقاله محصولات خود را پیگیری کنید.

اما اگر با کمک تمامی روش‌های ذکر شده نیز نتوانستید آن‌ها را پیگیری کنید، ممکن است مرسوله پستی ارسال شده به شما از طریق سامانه قابل پیگیری و جستجو نباشد و یا نیاز باشد که روش دیگری را امتحان کنید. گاهی هم پیش می‌آید که مرسوله از سمت مبدا به درستی ارسال یا در سیستم ثبت نشده باشد. در صورت نیاز به راهنمایی درباره کلیه امور ارسال و دریافت مرسوله‌های پستی، می‌توانید با شماره 9099075307 تماس بگیرید تا همکاران ما در این زمینه راهنمایی‌تان کرده و یا مرسوله مورد نظر را برای شما پیگیری کنند.

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

5/5 - (6 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا برای رهگیری مرسولات پستی می توان از کد ملی هم استفاده کرد؟

برای مرسوله های پستی سازمانی می توانید از کدملی نیز استفاده نمایید.

آیا امکان رصد مرسولات پستی از طریق پیامک وجود دارد؟

بله با استفاده از پیامک می توانید  دسته ای مرسولات خود را ردگیری کنید.

آیا سامانه آنلاین رهگیری و رصد مرسوله پستی بین المللی با محصولات داخلی متفاوت است؟

خیر هر دو تحت نظر پست جمهوری اسلامی هستند.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  فاطمه خانلری
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۹

  با عرض سلام و احترام
  برای رهگیری بسته های پستی که محتوای مقوایی داره به مشکلی خوردم. توی وبسایت زده بسته به اداره پست شهرآرا تحویل داده شده اما حضوری رفتم گفتن مرسوله من نیست. خواستم ببینم امکانش هست وبسایت اشتباه کرده باشه؟ میتونم الان به اداره مرکزی پست مراجعه کنم؟

 2. Avatar photo
  Parsa
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲

  آقا من هرکاری میکنم نمیشه برم تو سایت پست حالا نمیدنم مشکل از کد رهگیریه یا چی . حالا این روشی که میگید با شماره ملیه برای رهگیری مرسولات پستی غیر دولتی هم جواب میده؟

 3. Avatar photo
  میلاد شیخ امیری
  ۱۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۱

  با سلام خسته نباشید ببخشید من خواستم ببینم کارت پایان خدمت من در حال حاضر بعد از گذشت دو سه ماهه از محل خدمت ترخیص شدم خواستم برم در چه استانی قرار داده که قراره این کارت پایان خدمت من واسم بیاد و الان در حال حاضر تا چه حدی پیش رفته ممنون از لطف شما بابت پاسخگوی شما

  • Avatar photo
   isaei
   ۲۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۸

   سلام برای رهگیری مرسوله پستی تون باید به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی مراجعه کنید

 4. Avatar photo
  از طریق تماس با تیپاکس و دادن شماره موبایلت
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۳۰

  تیپاکس هم دزده هم در امانت داری خیانت کاره و مدارک رو جعل میکنه بدون اطلاع خودت پرونده رو میبنده دستکاری میکنه بسته و هزینه ی ارسال و عودت هم خورد از من به کی شکایت کنم حالا

  • Avatar photo
   isaei
   ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۸

   سلام وقتتون بخیر از طریق سامانه 195 شکایت خود را پیگیری کنید .

 5. Avatar photo
  مرتضی سیری
  ۲۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۵

  سلام مندرجات شناسنامه المثنی دادم پیشخوان مدیریت گفت برای باراول یکمآه پست میاره به آدرس که دادی الان 36 روزشده هنوز به دستم نرسیده چیکارکنم الان

  • Avatar photo
   ekhlasi
   ۲۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۷

   سلام وقت بخیر برای بررسی مرسوله تماس بگیرید

 6. Avatar photo
  محمدرضا قربان نژاد
  ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۹

  من یه بسته پستی داشتم ولی کد مرسوله و کد رهگیری شو یادم رفته چجوری میتونم این بسته رو پیگیری کنم

  • Avatar photo
   mohammadi
   ۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۶

   سلام وقت به خیر
   از طریق شماره 193 پیگیری نمایید.

  • Avatar photo
   از طریق تماس با تیپاکس و دادن شماره موبایلت
   ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۲۷

   تیپتکس خیانت کاره بسته و هزینه ی ارسال و عودت هم خورد از من به کی شکایت کنم حالا

   • Avatar photo
    isaei
    ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

    سلام وقتتون بخیر از طریق سامانه 195 اقدام کنید.

تماس با مشاور