ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد {آموزش تصویری} | saorg.ir

راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آشنایی با راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد برای دانشجویان فارغ التحصیل بسیار اهمیت دارد. دانشجویان دانشگاه دولتی پس از مدتی مدرک تحصیلی خود را تعهدی که به دولت دارند، خارج نمایند. رفع تعهد فقط از طریق سامانه سجاد صورت می‌گیرد. مدارک دانشجویان دولتی در این سامانه قابل پیگیری می‌باشد.

اگر به فکر آزاد سازی مدرک تحصیلی خود هستید و این سؤال برایتان به وجود آمد که چطور می‌شود آن را از سامانه سجاد به آدرس saorg.ir دریافت کرد، در ادامه راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد ارا ارائه خواهیم نمود.

برای آزاد سازی مدرک تحصیلی وارد سامانه saorg.ir شوید.

آزاد سازی مدارک چیست؟

هنگامی که در دانشگاه‌های سراسری در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستید، به ازای استفاده از خدمات دانشگاه و تحصیل در آنها هیچ گونه هزینه‌ای از شما دریافت نخواهد شد. اما در عوض به کشور ایران تعهد کاری دارید. در ازای دریافت کردن خدمات رایگان دانشگاه، باید به این تعهد کاری نیز پایبند بمانید.

اگر شما دانشجوی دانشگاه آزاد، پیام نور، غیرانتفاعی و دانشگاه‌های شهریه پرداز هستید که در ازای دریافت خدمات، شهریه می‌پردازید، نیازی به پرداخت هیچ مبلغی برای آزاد کردن مدرک خود ندارید. از این رو دانشجویان دوره روزانه باید روند پیچیده‌تری برای آزاد کرد مدرک خود طی کنند.

از طریق سامانه سجاد شما می‌توانید مدارک زیر را آزاد کنید:

 • آزاد کردن مدرک لیسانس و دانش نامه دیگر مقاطع: در این مدرک اطلاعات فردی و اطلاعات تحصیلی افراد ذکر می‌شود. در واقع دانشگاه این مدرک را صادر خواهد کرد و حضور وی در دانشگاه طی دوره خاصی به تأیید خواهد رسید.
 •  ریزنمرات دانشگاهی: در این مدرک تعداد ترم‌های پاس شده، نمرات اکتسابی، معدل کل دانشجو، تعداد واحدها، معدل هر ترم و اطلاعات مربوط به نمرات و امتیازات ذکر خواهد شد.

برای آشنایی با استعلام مدرک تحصیلی سامانه سجاد وارد لینک شوید.

اهمیت اطلاع از راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

برای اطلاع از دریافت ریز نمرات سامانه سجاد کلیک کنید.

اهمیت اطلاع از راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

مدارک تحصیلی آزاد شده بیشتر برای مهاجرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه شما بخواهید برای مهاجرت اقدام کنید، باید ریز نمرات و دانشنامه خود را از دانشگاه سراسری دوره روزانه و محل تحصیل خود دریافت نمایید.

توجه داشته باشید برای دریافت پذیرش، باید دانشنامه رسمی و ریزنمرات آزاد شده نیازی ندارید و این امکان وجود دارد با ریزنمرات غیر رسمی که دانشگاه ارسال می‌کند، برای پذیرش تحصیلی درخواست دهید و حتی پذیرش دانشگاه مورد نظر را دریافت کنید.

اما مدارک رسمی زمانی باید ارائه شوند که شما پذیرش را گرفته‌اید و می‌خواهید مراحل پایانی ثبت نام در دانشگاه را تکمیل نمایید. مراحل نهایی در دانشگاه مقصد یا سفارتخانه کشور مقصد برای دریافت ویزا قابل پیگیری و انجام شدن خواهد بود. اما در ادامه لازم است به روش‌ها و راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی در سامانه سجاد امور دانشجویان اشاره کنیم.

اطلاعیه

تمام کشورها زمان اخذ ویزا ریزنمرات دانشجو را نمی‌خواهند. مثلاً سفارت آلمان برای ارائه ویزای تحصیلی، اصل مدرک آزاد شده و ترجمه رسمی دانشنامه همراه ریز نمرات را دریافت خواهد کرد.

چهار روش آزاد سازی مدرک تحصیلی در سامانه سجاد

برای اینکه فارغ التحصیلان دانشگاه سراسری دوره روزانه بتوانند مدرک خود را آزاد کنند، از چند روش می‌توانند این کار را انجام دهند.

 • پرداخت کردن هزینه آزاد سازی
 • استفاده از روش رایگان که با نامه عدم کاریابی امکان‌پذیر خواهد بود.
 • ارائه سابقه بیمه
 • ترکیبی از روش پرداخت کردن هزینه و ارائه سابقه بیمه

✔ پرداخت کردن هزینه آزاد سازی

در این روش شما می‌توانید به این علت که از خدمات تحصیلی رایگان دانشگاه استفاده کرده‌اید و هیچ نوع شهریه‌ای پرداخت نکرده‌اید، در ازای آزاد سازی، هزینه آن را بپردازید. در گام اول باید با دانشگاه تسویه حساب کنید. مثلاً اگر قبلاً وام دانشجویی گرفته‌اید، ابتدا باید آن را به طور کامل تسویه نمایید. علاوه بر این هر بدهی که به دانشگاه دارید، باید به طور کامل آن مبلغ بدهی را بپردازید.

در گام بعد، باید در پرتال دانشجویان وزارت علوم ابتدا اسم نویسی کرده و پس از آن مدارک خود را در سامانه Portal.saorg.ir بارگذاری نمایید.

پس از انجام مراحل ثبت نام، باید اطلاعات درخواستب از جمله تعداد واحدها، اطلاعات شخصی را در این سامانه درج کنید و مدارک خود را از جمله شناسنامه بارگذاری نمایید. در مرحله آخر نیز درخواست محاسبه هزینه آزاد سازی مدارک خود را برای کارشناسان بفرستید. هزینه‌ها در کل براساس معیارهای زیر محاسبه خواهد شد:

 • ورودی کدام سال تحصیلی هستید
 • رشته تحصیلی شما چیست
 • تعداد ترم‌ها
 • مقطع تحصیلی فارغ التحصیلی

پس از اینکه هزینه از طرف سامانه سجاد برآورد شد، باید آن را پرداخت نمایید. 10 الی 20 روز طول خواهد کشید تا مدارک شما به طور کامل آزاد و چست شود. برخی از دانشگاه‌ها، پس از آزاد سازی مدرک، درخواست دریافت مدرک موقت دانشگاهی را می‌دهند.

✔ ارائه نامه عدم کاریابی

شما اگر بخواهید از طریق نامه کاریابی برای آزاد سازی مدرک خود اقدام کنید، باید به سامانه کاریابی دولتی اعلام کنید که فارغ التحصیل بوده و دنبال کار می‌باشید. در شرایطی که پس از اسم نویسی تا 6 ماه شغلی پیدا نشود، می‌توانید در سامانه سجاد نامه عدم کاریابی خود را ارائه نمایید تا از آن طریق بتوانید مدرک خود را آزاد کنید.

✔ ارائه سایقه کار یا سابقه بیمه

با ارائه سابقه کار یا سابقه بیمه،می‌توانید اثبات کنید که مشغول به کار بوده و تعهد خود را انجام داده‌اید. در این روش شما هیچ مبلغی را پرداخت نمی‌کنید. میزان سابقه بیمه به منطقه زندگی، سهمیه‌ها از جمله سهمیه ایثارکری و جانبازی و همچنین مقطع تحصیلی دارد.

✔ ارائه سابقه بیمه و پرداخت هزینه

اگر شما دارای 4 سال تعهد کاری هستید و 2 سال را کامل کرده‌اید، می‌توانید هزینه 2 سال باقی مانده را بپردازید. علاوه بر این برای آقایان، دوره سربازی جزو سابقه بیمه محسوب خواهد شد. در این روش، هزینه‌های آزاد سازی مدرک کاهش می‌یابد.

برای اطلاع از آزاد سازی مدرک پزشکی دانشگاه آزاد کلیک کنید .

چهار روش آزاد سازی مدرک تحصیلی در سامانه سجاد

آشنایی با راهنما آزاد سازی مدرک تصیلی سامانه سجاد

همانطور که اشاره شد، آن دسته از فارغ التحصیلانی که به فکر مهاجرت تحصیلی هستند، باید مدارک خود را تعهدی که به کشور ایران دارند، آزاد کنند. سامانه سجاد قط برای فارغ التحصیلان وزارت علوم ایجاد شده است. دانشجویان وزارت بهداشت و آزاد باید از روش دیگری اقدام کنند. دانشجویان دانشگاه‌های سراسری و روزانه برای اسم نویسی در سامانه سجاد باید برای آزاد کردن مدرک خود از طریق 2 مرحله زیر اقدام کنند:

نام نویسی اولیه در سامانه سجاد

اگر پیش از این در سامانه سجاد نام نویسی کرده‌اید، نیازی نیست این مرحله را انجام دهید. اما اگر مراحل نام نویسی را انجام نداده‌اید، ابتدا باید در گوگل سامانه مورد نظر را جستجو نمایید. پس از اینکه وارد سامانه شدید، گزینه ثبت نام را انتخاب کنید. در صفحه بعد، شرایط سایت را می‌بینید که باید باید با آن موافقت خود را اعلام کنید.

جهت اطلاع از تایید مدارک دانشگاه غیرانتفاعی روی لینک کلیک کنید.

گام اول آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

در گام بعد، باید مشخصات به طور کامل ثبت کنید. پس از اینکه مشخصات را ثبت کردید، یک کد فعال سازی برای شما ارسال خواهد شد.

گام دوم آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

در گام بعد، کد فعال سازی را باید درج کنید. در بخش بعد باید مشخصات خود را به صورت لاتین بنویسید و اطلاعات تکمیلی را ثبت نمایید. برای آقایان یک کادر نظام وظیفه وجود دارد که باید وضعیت خود را در گزینه مربوطه انتخاب کنید.

علاوه بر این فایل تصویری کارت نظام وظیفه نیز باید بارگذاری شود. در ادامه این مراحل، شما باید تصویر شناسنامه، عکس پرسنلی و تصویر کارت ملی خود را آپلود کنید. برای بارگذاری، فایل اسکن شده صفحه اول شناسنامه و تصویر روی کارت ملی کافی خواهد بود.

جهت قانون جدید آزادسازی مدرک تحصیلی کلیک کنید.

گام سوم آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

در گام بعد باید مقاطع تحصیلی خود را به ترتیب از بالاترین تا پایین‌ترین مقطع درج کنید و سپس تصویر مدرک تحصیلی خود را آپلود نمایید. در این بخش آپلود کردن تصویر دانش نامه کافی خواهد بود و نیازی به ارائه تصویر ریزنمرات نیست. در ادامه باید گزینه اضافه را انتخاب نموده و اطلاعات دیگر مقاطع تحصیلی را وارد کنید. در نهایت با تأیید اطلاعات ثبت شده، ثبت نام شما در سامانه با موفقیت به اتمام خواهد رسید.

درخواست کردن تأییدیه تحصیلی در سامانه

برای دریافت کردن تأییدیه تحصیلی، پس از ورود به سامانه سجاد می‌توانید از طریق منوی “خدمات” مراحل زیر را طی کنید:

ورود به بخش خدمات

انتخاب اداره کل امور دانشجویان داخلی

انتخاب ” لغو تعهد آموزش رایگان ”

گام پنجم آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

در این قسمت باید با شرایط موافقت کرده و وارد مرحله بعد شوید. سپس مقطع تحصیلی را که قصد آزاد سازی مدرک خود در آن مقطع را دارید، ثبت کنید.

گام ششم آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

اگر می‌خواهید دیگر مدارک تحصیلی را آزاد کنید، باید بار دیگر کل مراحل را طی نمایید. در بخش بعد نیز باید کشور مقصد و علت ترجمه مدارک را نیز انتخاب کنید.

گام هفتم آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

جهت اطلاع از نحوه بازیابی رمز عبور سامانه سجاد وارد لینک شوید.

مرحله نهایی آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

در بخش نهایی شما باید تعیین کنید که کدام مدرک (دانش نامه، ریزنمرات، گواهی اشتغال به تحصیل و ..) را باید آزاد کنید. معمولاً برای افرادی که قصد مهاجرت دارند، آزاد سازی ریز نمرات و دانش نامه الزامی است و باید تمام صفحات و برگه‌های این دو مدرک بارگذاری شوند.

گام هشتم آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

چنانچه به صندوق رفاه دانشگاه بدهی ندارید، نیازی نیست مدارک تسویه حساب صندوق رفاه را آپلود کنید. اگر بدهی دارید، پس از پرداخت آن، کد پیگیری برای شما ارسال خواهد شد که به منزله تأیید نهایی مراحل آزاد سازی است.

تأییدیه نهایی از طریق پست الکترونیکی و یا پیام کوتاه برای شما ارسال خواهد شد. در صورتی که مشکلی در روند تأییدیه به وجود نیاید، در سریعترین زمان تأییدیه برای شما ارسال می‌گردد.

پس از دریافت تأییدیه، وارد پنل کاربری خود شوید و با کلیک بر روی تأییدیه مدرک، فایل پی دی اف حکم تأییدیه تحصیلی را دریافت نمایید.

خلاصه مقاله راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد

در این مقاله سعی کردیم توضیحات کاملی در ارتباز با نحوه آزاد سازی مدرک تحصیلی ارائه کنیم. آشنایی با راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی در سامانه سجاد باعث می‌شود که سریعتر بتوانید دانشنامه و ریزنمرات خود را از تعهد خارج کنید.

آن دسته از افرادی که قصد مهاجرت دارند، از طریق روش‌های مختلف و همچنین راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی می‌توانند فرایند خروج از تعهد کاری کشور ایران را انجام دهند. چنانچه شما متقاضیان گرامی، پس از مطالعه این مقاله در ارتباط با نحوه خارج کردن دانشنامه و مدارک تحصیلی خود از تعهد، سؤال و ابهامی دارید، می‌توانید با مشواران ما در آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید تا شما عزیزان را به بهترین نحو راهنمایی کنند.

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آزاد سازی مدارک چیست؟

در این مقاله به منظور از آزاد سازی مدرک تحصیلی اشاره کردیم.

اهمیت اطلاع از راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد چیست؟

آزادسازی مدارک تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی بسیار اهمیت دارد.

راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد چیست؟

در متن مقاله راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد را ارائه کرده ایم.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • منابع آزمون جهشی

  منابع آزمون جهشی 1403 + ابتدایی و متوسطه | ایران تحصیل

  اگر دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول یا دوم احساس کند که توانایی یادگیری او بیشتر از سطح حال حاضر است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند، می‌تواند در آزمون جهش...
 • رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار {راهنمای تصویری} | ایران تحصیل

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار برای دانشجویانی که در حال انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود هستند، اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی از مشکلات اساسی که دانشجوها ممکن است با آن مواجه شوند، مشابهت‌یابی برای پروپوزال است. سامانه پژوهشیار،...
 • تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟ | مشاوره ایران تحصیل

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه یکی از موضوعات ابهام برانگیز است که همیشه در مورد آن سوال می‌شود. عده‌ای از دانش‌آموزان ممکن است شرایط تحصیل در مدارس عادی را نداشته باشند و به همین دلیل مدارس بزرگسالان را انتخاب کنند....
 • بخشنامه ترمیم معدل

  بخشنامه ترمیم معدل سال 1403 + قوانین جدید | ایران تحصیل

  شرایط بخشنامه ترمیم معدل هرسال به منظور اصلاح معدل دانش‌آموزان اعلام خواهد شد. داوطلبان کنکور سراسری در سال‌های اخیر دچار برخی تغییرات اساسی شده‌اند. به طوری که میزان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی، نسبت به سال اخیر 10% افزایش داشته...
تماس با مشاور