ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تطبیق واحد دانشجویان اخراجی + شرایط آیین نامه جدید

تطبیق واحد دانشجویان اخراجی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی 1401 منتشر شد. آن دسته از افرادی که دانشجوی اخراجی محسوب شده و مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه یا رشته جدید هستند، در صورت داشتن شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی می توانند دروس گذارانده شده را با واحدهای درسی مرتبط تطبیق داده یا معدل سازی کنند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد جزئیات شرایط آیین نامه توضیحاتی را ارائه دهیم.

همچنین، چنانچه دانشجویان گرامی در تمام حالت های عادی، انصرافی یا اخراجی قصد ثبت نان یا تغییر رشته می باشند و در مورد نحوه معادل سازی، میزان شهریه، و یا سایر موارد دیگر در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری با سوالی مواجه شدند، می توانند با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرند. 

 

 

اگر می خواهید با جزئیات آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

تطبیق واحد دانشجویان اخراجی چه مواردی را شامل می شود؟

 

 

تطبیق واحد دانشجویان اخراجی چه مواردی را شامل می شود؟

 

در برخی از موارد ممکن است که دانشجویانی که به هر دلیلی از دانشگاه اخراج شده اند، تصمیم به ادامه تحصیل گرفته و برای کاهش طول تحصیلات به دنبال تطبیق واحد یا معادل سازی دروس باشند. برای این منظور اطلاع از قوانین و شرایط مربوطه اهمیت بسیاری دارد. قبل از هر چیز باید بدانیم که منظور از دانشجوی اخراجی چیست؟

اگر بخواهیم به طور خااصه بگوییم، بر اساس ضوابط موجود دانشجوی اخراجی به کسی می گویند که در مقطع کاردانی میانگین نمره های دو نیمسال تحصیلی و در مقطع کارشناسی نمره های سه نیمسال متوالی کمتر از 12 باشد. همچنین برای دانشجویان دوره دکتری حرفه ای چنانچه در 4 نیمسال متوالی میانگین کمتر از 14 را به دست آورند، مجاز به ادامه تحصیل نبوده و به اصطلاح از دانشگاه اخراج می شوند.

علاوه بر این، دانشجویانی که تحصیلات خود را در مدت سنوات مجاز و یا ارفاقی به اتمام نرسانند، از تحصیل محروم خواهند شد. البته، شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی را می توان برای دانشجویان انصرافی نیز نسبتا یکسان دانست. یعنی افرادی که از ادامه تحصیل منصرف شده و انصراف خود را به ثبت رسانده اند.

اما نکته ایی که در اینجا باید به آن اشاره کرد، این است که اگر دانشجو بنا به رای کمیته انضباطی اخراج شده باشد، بر اساس آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی ، ابتدا بایستی به هیئت تجدید نظر درخواست بررسی مجدد شرایط دهد. اگر رای مربوطه اشتباه بوده باشد، فرد می توانند مجددا ادامه تحصیل داده و واحد های خود را معادل سازی کند.

 

 

جهت آشنایی با آیین نامه تطبیق واحد وزارت علوم  وارد لینک شوید

 

 

جزئیات آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی

 

شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی

 

در زیر به شرح شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی خواهیم پرداخت. البته بسیاری از این قوانین برای دانشجویان عادی نیز صدق می کند.

 • سرفصلی دروسی که دانشجو در رشته مربوطه گذارنده است، مورد تائید وزارت خانه مربوطه باشد.

 

 • درخواست تطبیق واحد و معادل سازی دانشجویان اخراجی از سوی دانشگاه مورد نظر بررسی قرار خواهد گرفت.

 

 • پایان نامه، دروس کارورزی یا کار آموزی، و سمینار در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری قابل معادل سازی یا تطبیق نمی باشند.

 

 • نمرات دروس عمومی و پایه دانشجویان اخراجی یا انصرافی دوره کارشناسی که در دانشگاه های دانشگاه های دولتی یا سایر دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی تحصیل می کنند، می بایست حداقل 12 باشد.

 

 • حداقل نمره دروس اصلی و تخصصی دانشجویان عادی، اخراجی یا انصرافی دوره کارشناسی دانشگاه های دولتی 12 و سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی 14 باید باشد تا بتوان تطبیق یا معادل سایز کرد.

 

 • حداقل نمره دروس اصلی و تخصصی دانشجویان عادی، اخراجی یا انصرافی دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی 14 و سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی 16 باید باشد تا بتوان تطبیق یا معادل سازی کرد.

 

 • حداقل نمره دروس اصلی و تخصصی دانشجویان عادی، اخراجی یا انصرافی دوره دکتری دانشگاه های دولتی 16 باشد تا بتوان تطبیق یا معادل سازی کرد. برای سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این امر امکانپذیر نیست.

 

 • به هیچ وجه نمی توان دروس کاردانی و کارشناسی را برای مقطع کارشناسی ارشد معادل سازی کرد.

 

 • در برخی از دانشگاه ها شهریه پرداز، دانشجو موظف است تا به ازاء هر واحد درسی که معادل سازی یا تطبیق می شود، درصدی از شهریه ثابت یا متغیر را پرداخت نماید.

 

 • با معادل سازی و تطبیق سازی هر 12 تا 20 واحد در دوره کارشناسی، یک نیمسال از سنوات مجاز تحصیلی دانشجو کم خواهد شد.

 

 • با معادل سازی هر 8 تا 14 واحد در دوره کارشناسی ارشد، یک نیمسال از سنوات مجاز تحصیلی کاسته خواهد شد.

 

 • دانشجویان عادی، انصرافی و اخراجی می توانند حداکثر 49 درصد واحد های درسی را تطبیق یا معادل سازی کنند.

 

 • محتوای دروس گذرانده شده حداقل 80 درید با محتوای دروس رشته جدید اشتراک داشته باشد.

 

 • تعداد واحدهای گذرانده شده هر درس گذرانده شده با تعداد واحدهای درس مورد تقاضا برای تطبیق و معادل سازی یکسان باشد.

 

 • دروس اصلی و جبرانی که در دوره کارشناسی ارشد گذرانده شده اند قابل معادل سازی با دروس کاردانی و کارشناسی هستند.

 

 • نمرات به دست آمده از دروس گذرانده شده تاثیری در محاسبه معدل نیمسال ندارند، اما در میانگین کل محاسبه می شوند.

 

 

به منظور آگاهی از شرایط تطبیق واحد دانشگاه پیام نور لینک قرمز را لمس کنید

 

 

شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی برای چه کسانی است؟

در پاراگراف های بالا توضیحات مختصری در مورد شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی دادیم. اما شاید بهتر باشد تا قوانین مربوطه جهت تعریف دانشجوی اخراجی را به طور مفصل بدانیم تا امور مربوط به تطبیق بهتر انجام گیرد.

 

 • بر اساس آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی اگر معدل دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته در سه یا چهار ترم متوالی، و در دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در دو ترم متوالی کمتر از 12 باشد، مجاز به ادامه تحصیل نخواهد بود.

 

 • چنانچه دانشجو بیش از حد مشروط شود، مجاز به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی نمی باشد. اگر واحدهای مقطع پایین تر در رشته مربوطه را بر اساس قوانین تا سقف مجاز گذرانده باشد و معدل او از 12 پایین تر نباشد، می تواند مدرک مقطع پایین تر را دریافت نماید. اما چنانچه در آن رشته مقطع پایین تر وجود نداشته باشد، مجاز خواهد بود تا در یکی از رشته های تحصیلی نزدیک به خود در دانشگاه های دیگر تغییر رشته دهد.

 

 • اگر دانشجو به دلیل مشروط شدن بیش از حد از دانشگاه اخراج شود، به شرط لغو تعهداتی که در دوران تحصیل سپرده مجاز به تحصیل در آزمون سراسری شرکت خواهد بود. در چنین مواردی دانشگاه پذیرنده می تواند واحدهای گذرانده شده را مطابق با آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی با برنامه رشته جدید تطبیق دهد.

 

 

برای کسب اطلاعات در مورد شرایط تطبیق واحد پیام نور به دولتی و آزاد بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش کردیم تا همه بندهای آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی را ارائه و با تعریف دانشجوی اخراجی آشنا شویم.

با این حال بسیاری از دانشجویان اخراجی گرامی به دلیل عدم آشنایی با پروسه های ادارای و نحوه ارائه درخواست یا مراجعه به سازمان مربوطه دچار سردرگمی شده و این امر به طول می انجامد. چنانچه شما نیز در هر کدام از موقعیت های دانشجوی عادی، اخراجی یا انصرافی هستید، می توانید از طریق تماس با کارشناسان در همه روزهای هفته راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. 

 

 

چنانچه مایل به آگاهی از نحوه اجرای آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی یا انصرافی هستید، از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

تطبیق واحد یعنی چه؟ شرایط، مراحل + آیین‌نامه جدید

شرایط تطبیق واحد دانشگاه سراسری

شهریه ثابت و متغیر چیست؟ + نرخ جدید

دانشگاه شهید مطهری

شرایط تطبیق واحد دانشگاه فرهنگیان

تطبیق واحد دانشجویان اخراجی

3/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شرایط معادل سازی دروس دانشجویان اخراجی چیست؟

در این مقاله می توانید تمامی قوانین آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی را مطالعه فرمایید.

آیا تطبیق واحد دانشجویان اخراجی نیازمند هزینه است؟

در بسیاری از موارد بله. برخی از دانشگاه ها بسته به شرایط خود از دانشجویان اخراجی یا انصرافی جهت تطبیق واحد یا معادل سازی هزینه دریافت می کنند.

در صورت معادل سازی و تصبیق چند واحد، یک نیمسال از سنوات تحصیلی دانشجویان اخراجی کاسته می شود؟

با معادل سازی و تطبیق سازی هر 12 تا 20 واحد در دوره کارشناسی، یک نیمسال از سنوات مجاز تحصیلی دانشجو کم خواهد شد.

برای رفع مشکلات اجرای آیین نامه تطبیق واحد دانشجویان اخراجی به کجا مراجعه کنیم؟

دانشجویان عزیز می توانند برای دریافت هر گونه راهنمایی در این زمینه با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرند.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  فاطمه
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۷

  سلام وقت بخیر . بنده کل واحد های کارشناسی ارشد رشته مهندسی مواد رو در دانشگاه سراسری روزانه با معدل ۱۷ گذروندم ولی پایان نامم مونده، و تقریبا مهلت دفاعم داره تموم میشه اگه انصراف بدم میتونم دانشگاه آزاد بیام پایان نامه رو در دانشگاه آزاد کار کنم و دفاع کنم و مدرک بگیرم. یا اینکه کلا بدون دفاع مدرک ارشد بگیرم توروخدا جواب بدید اگر اطلاع دارید. ممنون

  • Avatar photo
   mansuri
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۶

   سلام وقت بخیر باید دفاع از پایان نامه را اقدام کنید در غیر این صورت با ثبت انصراف نمیتوانید در دانشگاه دیگری پایان نامه را دفاع کنید

 2. Avatar photo
  هادی
  ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۱۳

  سلام پدر من اعزامی سال ۶۹ بوده چند ماهی رو هم توی منطقه گذرونده امکان اینکه بتونم کسری بگیرم هست؟؟ و از کجا باید پیگیری کنم منابع انسانی ارتش؟ یا جای دیگه

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۸

   سلام وقتتون بخیر اگر مناطقی که پدر شما حضور داشتند جزو مناطق درگیر بعد جنگ بوده باشد و تایید شده باشد به ازای هر ماه حضور در جبهه پدر 12 روز ب شما کسری تعلق می گیرد از طریق یگان ترخیصی پدر پیگیر باشید چون پرونده پدر در انجا قرار دارد.

تماس با مشاور