ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

آیا آزمون بانک سخت است؟

آیا آزمون استخدامی بانک سخت است؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

با توجه به سوالات متداول کارجویان متعدد در رابطه با شیوه مطالعه برای قبولی در آزمون های استخدامی بانک ها و پیگیری این افراد برای پاسخ به این سوال که آیا آزمون بانک سخت است؟ لازم دانستیم گوشه ای از تجربیات استخدام شدگان آزمون را در این مقاله به اشتراک بگذاریم.

برای شرکت در هر آزمون استخدامی، افراد متقاضی می بایست از شرایط عمومی و خصوصی آزمون، منابع آزمون و همچنین تجربه افراد پذیرفته شده در آزمون های گذشته اطلاعات کافی داشته باشند. از این رو در ادامه به بررسی تجربه افرادی که در آزمون های بانک در سال های قبل شرکت کرده اند و علاوه بر آن معرفی شرایط و منابع آزمون بانک ها خواهیم پرداخت.

سطح آزمون استخدامی بانک

آزمون بانک یکی از مهم ترین و چالشی ترین آزمون های استخدامی ایران است که هر شخصی آرزوی قبولی در این آزمون را در سر دارد. اما برای بسیاری از افرادی که متقاضی حضور در این آزمون هستند، این سوال پیش می آید که ” آیا آزمون بانک سخت است” و مایل هستند تجربه افراد پذیرفته شده را در اختیار داشته باشند تا با خیالی آسوده و داشتن آمادگی کافی در این آزمون شرکت کنند. به همین جهت در ادامه تجربه کلی افراد از مرحله علمی آزمون بانک ها و بعد از تجربه عمومی افراد از شرکت در آزمون های استخدامی بانک در ادوار گذشته را عنوان خواهیم کرد.

نحوه برگزاری آزمون استخدامی بانک

 

برای اطلاع از شرایط استخدام بانک ها بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

تجربه استخدام شدگان از مرحله علمی آزمون بانک ها

بسیاری از افراد حاضر در آزمون استخدامی بانک، به این سوال که آیا آزمون بانک سخت است؟ اینگونه پاسخ داده اند که بستگی به آمادگی هر فرد برای حضور در آزمون دارد. برای بسیاری از افراد که به یکی دو منبع اکتفا می کنند، قبولی در آزمون می تواند بسیار سخت باشد و برای برخی از متقاضیان که با برنامه ریزی دقیق، پا به محل آزمون گذاشته اند، روند پاسخگویی به سوالات می تواند راحت تر باشد.

به طور کلی بر تسلط بر منابع عمومی همچون دروس زبان و کامپیوتر تأکید داشتند. به این جهت که شغل بانکداری، یکی از مشاغلی است که میزان تسلط به کامپیوتر و همچنین آشنایی با زبان انگلیسی در آن امری ضروری است، بنابراین مطالعه دروس مربوط به این حوزه ها از ضروریات خواهد بود.

بسیاری از افراد هم بر زمان مطالعه و بالا بردن میزان آن تأکید داشتند. برای بسیاری از افراد این موضوع از آن جهت حایز اهمیت است که منابع آزمون بانک از جمله منابعی چون قانون بانکداری، قانون تجارت و … بسیار زمان بر هستند و اگر برنامه ریزی مطالعاتی مناسبی وجود نداشته باشد، قطعاً زمان کمی برای مطالعه تمام منابع در اختیار خواهید داشت. از همین رو داشتن برنامه روزانه و افزایش زمان مطالعه بسیار ضروری است.

از سوی دیگر بسیاری از افراد بر مجری برگزار کننده آزمون تأکید داشتند. چرا که برگزار کننده آزمون هر سازمانی باشد، می تواند در منابع مطالعاتی افراد تأثیرگذار باشد. برخی از افراد پذیرفته شده معتقدند چنانچه مجری آزمون استخدامی بانک، سازمان سنجش باشد، سوالات آزمون استاندارد خواهد بود و سبک به اصطلاح کنکوری خواهد داشت. اما اگر مجری برگزار کننده آزمون جهاد دانشگاهی باشد، سوالات عمومی از سنجش راحت تر خواهد بود و چنانچه مجری برگزاری، ایران آزمون بود، سوالات پیام نور سال های گذشته می تواند منبع مناسبی برای مطالعه دروس عمومی باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت نام آزمون مشاوران رسمی مالیاتی ایران وارد شوید.

 

 

شرایط ثبت نام در آزمون استخدامی بانک

 

اطلاعیه

در فرایند استخدام بانک برای بعضی از سمت‌ های شغلی از جمله بخش حفاظت از بانک، انواع آزمون‌ های آمادگی جسمانی و تست ورزش نیز وجود خواهد داشت و متقاضیان علاوه بر شرکت در همه بخش‌ های پیشین، باید این بخش را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند.

 

بعد از اتمام این موارد، نتیجه مصاحبه از طریق مراجع رسمی از جمله سایت رسمی بانک مد نظر شما اعلام خواهد شد. البته در این مرحله نیز استخدام شما نهایی نخواهد شد. در فرایند استخدام در بانک، برخی از بانک‌ ها همه افرادی را که در این مرحله پذیرفته‌ شده‌ اند، با قرارداد آزمایشی استخدام می‌ کنند.

عملکرد، توانایی‌ های فردی و تخصصی، رفتار و سایر موارد مهم نیروی پذیرفته شده در طی یک بازه ۶ ماه الی ۲ سال، بررسی خواهد شد. در صورتی که مهارت ها و توانایی ها شما در این بازه اثبات شود، استخدام شما رسمی خواهد شد و به‌ عنوان یکی از نیروی اصلی، کار خود را ادامه خواهید داد. بعد از استخدام رسمی، بازه زمانی آزمایشی نیز به‌ عنوان بخشی از سابقه کاری شما در نظر گرفته خواهد شد و در این دوران، مانند سایر نیروهای رسمی، حقوق و مزایای معین به شما تعلق می‌ گیرد.

 

آمادگی‌ های لازم برای مصاحبه

مهم ترین و اولین فاکتور برای فردی که قرار است مورد مصاحبه قرار بگیرد، داشتن آرامش و اعتماد به نفس است. در واقع داوطلب باید کاملاً بدون استرس و با اعتماد به نفس کامل در جلسه مصاحبه حضور یابد. فاکتور دوم و مهم در مصاحبه بانک ها صداقت و راستگویی است که در نتیجه و قبولی در مصاحبه بسیار اثر گذار خواهد بود. علاقه و انگیزه متقاضی برای دستیابی به شغل درخواستی در بانک ها نیز مهم است.‌

آزمون استخدامی بانک

زمان و مکان برگزاری مصاحبه بانک ها

هر ساله با توجه به ظرفیت پذیرش نیرو در بانک ها، آزمون‌ های استخدامی در سراسر کشور برگزار خواهد شد. این آزمون‌ ها شامل دو مرحله آزمون کتبی و شفاهی یا همان مصاحبه حضوری خواهد بود.‌ غالباً پس از این که جواب آزمون کتبی اعلام شد، به میزان چند برابر ظرفیت خالی نیرو، نفرات برتر برای مرحله مصاحبه پذیرفته خواهند شد.

در اکثر مواقع، نفراتی که حد نصاب نمره قبولی را کسب کرده اند، با گنجایش سه برابری ظرفیت مجاز آزمون، به مصاحبه دعوت می شوند. به این نحو که از طرف مرکز سنجش آزمون‌ های بانک ها با افراد پذیرفته شده تماس گرفته شده و زمان و مکان دقیق مصاحبه را به اطلاع آن‌ ها خواهند رساند. بنابراین چنانچه نام شما هم در فهرست قبول‌ شدگان اعلام نتایج آزمون مرحله اول استخدامی بانک ها قرار داشت، حتماً باید خود را برای مصاحبه آماده نمایید. سعی کنید به موقع و حتی زودتر خود را به مکان برگزاری مصاحبه برسانید، چرا که چنانچه تأخیر داشته باشید، ممکن است از همان آغاز امر در مورد شما برداشت اشتباه کنند.

 

منابع آزمون استخدامی بانک ها 

برای آزمون استخدامی بانک ها، مطالعه منابع عمومی و تخصصی اهمیت بسزایی جهت آمادگی برای شرکت در آزمون دارد. بسیاری از افراد  تنها به مطالعه منابع تخصصی اکتفا می کنند و از نقش منابع عمومی جهت قبولی در آزمون غاقل هستند. به همین دلیل توصیه می کنیم برای هر دو منبع عمومی و تخصصی زمان کافی اختصاص دهید تا شانس قبولی شما در آزمون افزایش یابد. 

منابع عمومی برای همه متقاضیان یکسان است و شامل مواردی چون معارف اسلامی، ادبیات و نگارش اداری، زبان انگلیسی عمومی، اطلاعات عمومی، مهارت‌ های ICDL، هوش و استعداد تحصیلی و… خواهد بود. منابع تخصصی با توجه به رشته افرادی متقاضی و سمت مد نظر آن‌ ها متغیر است. از این رو برای کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط استخدام بانک باید به سایت و اطلاعیه‌ های همان بانک مراجعه نمایید. ممکن است این منابع برای برخی از بانک‌ ها متفاوت باشد و دلیل تأکید بر مراجعه به سایت و اطلاعیه‌ های بانک مد نظر شما، همین موضوع است. در ادامه به برخی از منابع عمومی و تخصصی آزمون استخدامی بانک ها اشاره خواهیم کرد. 

منابع عمومی آزمون استخدامی بانک ها (دولتی، خصوصی)

 • هوش و استعداد تحصیلی
  برای درس هوش و استعداد تحصیلی می توانید از کتاب های استخدامی، کتاب هوش و توانمندی های عمومی نشر آراه و یا کتاب هوش و استعداد تحصیلی و شغلی نشر آیین طب استفاده کنید. 
 • کامپیوتر
  برای آمادگی هر چه بالاتر در آزمون های استخدامی حاوی درس کامپیوتر این امکان را دارید که از کتاب هایکتاب کاربر ICDL 2016 نشر صفار، کتاب کامپیوتر نشر امید انقلاب و کتاب کامپیوتر ICDL نکته پلاس نشر آیین طب و کتاب علوم رایانه نشر آراه بهره ببرید.
 • زبان انگلیسی عمومی
  از میان منابع استخدامی مفید برای درس زبان انگلیسی عمومی می توان به کتاب های استخدامی، کتاب زبان انگلیسی نشر امید انقلاب و همچنین کتاب زبان انگلیسی نشر جهش اشاره کرد. 
 • ادبیات فارسی
  برای آمادگی برای درس زبان و ادبیات فارسی می توان به کتاب استخدامی زبان و ادبیات فارسی نشر آرسا، کتاب استخدامی زبان و ادبیات فارسی نکته پلاس نشر آیین طب و یا کتاب استخدامی زبان و ادبیات فارسی انتشارات امید انقلاب اشاره نمود. 
 • احکام و معارف اسلامی
  برای آمادگی برای درس زبان و ادبیات فارسی می توان به کتاب استخدامی فرهنگ و معارف اسلامی انتشارات امید انقلاب و کتاب استخدامی فرهنگ و معارف اسلامی نکته پلاس انتشارات آیین طب اشاره نمود. 
 • ریاضی و آمار
  منابع مفید برای آمادگی در درس ریاضی و آمار مقدماتی می توان به کتاب استخدامی ریاضی و آمار انتشارات آراه، کتاب استخدامی ریاضی و آمار انتشارات رویای سبز و یا کتاب استخدامی ریاضی و آمار نکته پلاس انتشارات آیین طب اشاره کرد. 
 • اطلاعات عمومی و دانش اجتماعی
  مهم ترین منابع برای مطالعه درس اطلاعات عمومی می توان به کتاب استخدامی اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و قانون اساسی نکته پلاس نشر آیین طب، کتاب استخدامی اطلاعات عمومی انتشارات آرسا و یا کتاب استخدامی اطلاعات عمومی انتشارات امید انقلاب اشاره نمود. 

 

منابع تخصصی آزمون استخدامی بانک ها (دولتی، خصوصی)

 

بانک ها

 • کتاب استخدامی بانک ها نشر آراه
 • کتاب استخدامی بانک ها نشر رویای سبز
 • کتاب استخدامی بانک ها نشر پرستش
 • کتاب استخدامی بانک ها نشر آوا کتاب
 • کتاب استخدامی بانک ها نشر طلیعه پویش
 • کتاب استخدامی بانک ها نشر مهرگان قلم

 

بانکدار کد ۱

 • کتاب استخدامی بانکدار کد ۱ نشر جهش
 • کتاب استخدامی بانکدار کد ۱ نشر اندیشه ارشد
 • کتاب استخدامی بانکدار نشر پرستش

 

بانکدار کد ۲

 • کتاب استخدامی بانکدار کد ۲ نشر جهش
 • کتاب استخدامی بانکدار کد ۲ (درسنامه + نمونه سوالات) نشر رویای سبز
 • کتاب استخدامی بانکدار کد ۲ (نمونه سوالات) نشر رویای سبز

 

حسابداری

 • کتاب استخدامی حسابداری نشر آراه
 • کتاب استخدامی نمونه سوالات حسابداری نشر نوآور
 • کتاب استخدامی درسنامه حسابداری نشر نوآور
 • کتاب استخدام یار حسابداری نشر اندیشه ارشد

 

متصدی امور دفتری بانک 

 • کتاب استخدامی متصدی امور دفتری نشر آراه
 • کتاب استخدامی متصدی امور دفتری نشر جهش

 

کارشناس حقوقی بانک

 • کتاب استخدامی کارشناس حقوق جزا نشر رویای سبز
 • کتاب استخدامی کارشناس حقوق عمومی نشر رویای سبز
 • کتاب استخدامی کارشناس حقوق خصوصی نشر رویای سبز

 

نحوه استخدام بانک

 

مزایا و معایب استخدام در بانک

موضوع همیشه پنهان اشتغال در بانک‌ ها، معایب آن است. بسیاری از افراد تنها یک روی سکه که همان مزایای استخدام در بانک است را می بینند، در حالی که از معایب شغل بانکداری آگاه نیستند. برای این که تصور واضح‌ تری نسبت به شرایط استخدام بانک و معایب آن داشته باشید، در ادامه به مزایا و معایب شغل بانکداری به صورت خلاصه اشاره خواهیم کرد.

مزایا:

 • کسب درآمد ثابت و مطمئن
 • توانایی کسب وام‌های مختلف
 • امنیت شغلی زیاد نسبت به دیگر مشاغل
 • احتمال ارتقای شغلی و افزایش درآمد

معایب:

 • فعالیت در محیط تقریباً راکد و دور شدن از به روز ترین پیشرفت‌ ها در حوزه حسابداری
 • فشار کاری و استرس بسیار زیاد
 • نیاز به دقت بسیار زیاد در همه روزها و ساعات کاری
 • عواقب سنگین در صورت وقوع اشتباهات کاری هر چند کوچک
 • ساعات کاری غیر قابل انعطاف، جا به‌ جایی و انتقال محل کار در بین شعب مختلف بدون داشتن هیچ گونه حق انتخاب
 • انجام فعالیت های روتین و تکرار شونده

پس از آشنایی با مزایا و معایب استخدام در بانک ها، می‌ توانید بررسی‌ های لازم را انجام داده و در صورت پذیرفتن همه سختی‌ ها و شرایط استخدام در بانک ها، با انگیزه بیشتری جهت شرکت در آزمون استخدامی تلاش کنید.

 

مشاوره ثبت نام استخدام بانک ها در سال ۱۴۰۲

غالباً ثبت نام جهت استخدام در بانک ها و یا برگزاری آزمون استخدامی بانک ها، در بازه زمانی متفاوت از یکدیگر انجام می شود. از این رو داوطلبانی که علاقه مند به شرکت در استخدام بانک ها می باشند، باید اخبار استخدامی را زیر نظر گرفته تا بتوانند با کسب آمادگی برای شرکت در آزمون، شانس قبولی و استخدام خود در آزمون های استخدامی بانک های مختلف بالا ببرند.

افراد متقاضی باید به این نکته توجه کنند که عموماً در هر دوره از برگزاری آزمون یا فراخوان استخدام بانک ها، پذیرش برای تعداد معدودی از رشته های شغلی و بعضی از استان ها صورت می گیرد، بر همین اساس داوطلبان باید قبل از ثبت نام از این موارد اطلاع پیدا کرده تا در صورت برخورداری از شرایط لازم برای اشتغال در آن رشته، جهت ثبت نام خود اقدام کنند.

متقاضیان علاقه مند به شرکت در فراخوان استخدام بانک ها در سال ۱۴۰۲ می توانند با دنبال کردن آزمون های استخدامی آکادمی ایران تحصیل از آخرین اخبار و اطلاعیه های در زمینه ثبت نام یا برگزاری آزمون های استخدامی بانک ها آگاهی یابند.

چنانچه بعد از مطالعه مطالب ذکر شده در پاسخ به این سوال که “آیا آزمون استخدامی بانک سخت است؟” ابهام داشته باشید، می توانید از طریق برقراری تماس با کارشناسان مجرب آکادمی ایران تحصیل پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

مهارت های لازم برای استخدام بانک

خلاصه مطالب

در این مقاله به این سوال که آیا آزمون بانک سخت است؟ پاسخ داده و در ادامه تجربه استخدام شدگان آزمون را در اختیار شما قرار دادیم. بانک ها بر اساس نیاز خود به نیروهای متخصص، ممکن است هر سال اقدام به برگزاری آزمون استخدامی نمایند. اما از آنجا که زمان و نحوه برگزاری آزمون در هر کدام از بانک ها، یکسان نخواهد بود، مجری برگزار کننده آزمون استخدامی نیز متفاوت می باشد. 

بسیاری از افراد در خصوص نتیجه آزمون و نحوه برگزاری آن در هر مرحله، سوالات خاصی دارند که اطلاع از تجربه استخدام شوندگان می تواند در گرفتن جواب این پرسش که آیا آزمون استخدامی بانک سخت است؟ به آنها کمک کند. چنانچه با توجه به مطالب بالا، همواره در خصوص نحوه برگزاری آزمون استخدامی بانک های سراسر کشور سوال و ابهامی دارید، می توانید با مشاوران مجرب آکادمی ایران تحصیل در تماس باشید. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید. 

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

 ثبت نام در استخدام بانک ها به چه صورتی انجام می شود؟

 مراحل و نحوه ثبت نام استخدام برای بانک های مختلف با یکدیگر متفاوت است که جزئیات آن در مقاله ارائه شده است.

زمان ثبت نام استخدام بانک های چه زمانی است؟

زمان ثبت نام استخدام هر بانک در وبسایت خود بانک نوشته میشود که در طول مقاله آدرس وبسایت ها قرار داده شده است.

آیا برای استخدام در بانک ها شرط معدل وجود دارد؟

بله هر بانک در دفترچه راهنما ثبت نام آزمون استخدامی خود شرط معدل را قرار داده است.

 

نظرات

 1. اقدس
  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۴۶

  سلام وقت بخیر لطفا کسی که قبول شده بگه از چ منابعی برای درس عمومی و تخصصی استفاده کرده..من سردرگممم نمدونم چی بخرم چکار بکنم توروخداهرکی میدونه بگه🙏🏻🙏🏻

  • مشاور ملکی
   ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۸

   سلام وقت بخیر
   لطفا جهت بررسی وضعیت شما با مشاورین ایران تحصیل در تماس باشید.

 2. آنا
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۳۹

  سلام، کسی که یه چشمش نابیناس آیا برا استخدام تو بانک ملی مانع هس .؟

  • rahdar
   ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۳۳

   سلام وقت بخیر.
   احتمال زیاد مشکل ایجاد خواهد شد.

 3. آناهیتا
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۲

  سلام وقتتون بخیر
  برای استخدام بانک ملی من که بومی شهرستان هستم میتونم آزمون تهران شرکت کنم9؟چون قید کرده شرایط بومی ، تهران و مرکز استان استثنا هست.

  • مشاور ابراهیمی
   ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۸

   سلام
   بومی شدن احتمال قبولی شما را بالا می برد

مطالب مرتبط

تماس با مشاور