ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

هزینه رشته داروسازی ۱۴۰۲ + اعتبار مدرک

شهریه رشته داروسازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

هزینه رشته داروسازی و میزان شهریه رشته داروسازی بدون کنکور در دانشگاه های غیر سراسری از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل می شود و بسته به میزان واحد های انتخابی دانشجو می تواند در بازه ای مشخص تغییر داشته باشد، علاوه بر این هزینه های ثابت در رشته داروسازی بستگی به نیمسال ورودی دانشجو دارد که در سال های مختلف متفاوت می باشد.

به طور معمول شهریه رشته داروسازی بدون کنکور در نوع ثابت هر ساله از بین ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند؛ البته که نرخ دقیق هرینه ها همواره قبل از آغاز مهلت پذیرش دانشجویان از سوی سازمان سنجش اعلام می گردد.

 

هزینه رشته داروسازی

هزینه رشته داروسازی

اطلاعیه

به اطلاع تمامی داوطلبان عزیز می رسانیم سازمان سنجش آموزش کشور در سال ۱۴۰۲ هیچگونه اطلاعیه ای در مورد جذب دانشجو در رشته داروسازی اعلام نکرده و جذب دانشجوی پیراپزشکی به هیچ عنوان به صورت بدون کنکور انجام نمی گیرد و اطلاعیه ارائه شده در زیر در خصوص دفترچه سال 94 ، 96 و 97 بوده است که به سال ۱۴۰۲ مربوط نمی شود.

 

شهریه رشته داروسازی بدون کنکور چقدر است؟

تحصیل بدون کنکور در تمامی رشته های پزشکی از جمله داروسازی که رشته ای محبوب می باشد طرفداران زیادی را دارد، اما بسیاری از افراد به این دلیل که در کنکور سراسری نتوانسته اند موفق باشند، از ورود به این رشته باز می مانند و به همین دلیل ثبت نام بدون کنکور در رشته داروسازی برای بسیاری از افراد جذاب می باشد، اما آیا تحقق این رویا امکان پذیر است؟ شهریه رشته داروسازی بدون کنکور چقدر است؟ و آیا می توان از عهده هزینه رشته داروسازی ۱۴۰۲ برآمد؟

در دهه ۸۰ وزارت علوم با توجه به ضوابطی امکان ورود بدون کنکور به رشته های پزشکی و پیراپزشکی را فراهم کرد، اما شرایط ورود به این رشته ها هر ساله متفاوت و متغیر بود و با اطلاعیه های مختلفی از سوی دانشگاه های مقصد دانشجویان این فرایند طی می شد.

اما در سال های گذشته دیگر چیزی به نام ورود بدون کنکور به رشته های پیرامون پزشکی وجود نداشته و ندارد و به نوعی می توان گفت تنها راه ورود رشته داروسازی شرکت و موفقیت در کنکور سراسری می باشد.

 

هزینه رشته داروسازی بدون کنکور دانشگاه پردیس خودگردان

قبل از ثبت نام در رشته داروسازی ابتدا باید به موضوع هزینه رشته داروسازی ۱۴۰۲ و و به عبارتی میزان شهریه رشته داروسازی بدون کنکور توجه داشته باشید و براساس میزان بودجه ای که دارید بررسی کنید که آیا می توانید از عهده شهریه رشته داروسازی بدون کنکور را بپردازید یا خیر. 

دانشگاه های پردیس خودگران زیر نظر دانشگاه های دولتی هستند و پس از دانشگاه های روزانه بالاترین اعتبار مدرک را دارند و همین مسئله سبب شده تا این دانشگاه ها مقصدی بسیار مناسب برای دانشجویان علاقه مند داروسازی باشد.

این دانشگاه ها با هدف پذیرش بیشتر دانشجو در سال های اخیر اقدام به فعالیت زیر نظر وزارت علوم کرده اند، اما به دلیل عدم موفقیتی که در این زمینه داشته اند در حال حاضر به فعالیت خود ادامه نمی دهند و این به معنای آن است که راهی به غیر شرکت در کنکور سراسری برای تحصیل در رشته داروسازی وجود ندارد.

اما در مورد هزینه های رشته داروسازی بدون کنکور در دانشگاه آزاد باید این نکته را به شما گوشزد کنیم که هزینه های ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگران نسبت به دانشگاه های آزاد بالاتر می باشد.

 

برای اطلاع دقیق از رتبه قبولی در رشته داروسازی پردیس بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

اعتبار مدرک داروسازی دانشگاه های پردیس بین الملل

همانطور که پیش تر گفتیم دانشگاه های پردیس بین الملل مراکزی هستند که زیر نظر دانشگاه های سراسری اقدام به فعالیت و سعی بر جذب دانشجوی خارجی داشتند.

زیر نظر دانشگاه های سراسری بودن این مراکز موجب شده است تا اعتبار مدرک تحصیلی این مراکز بعد از دانشگاهی سراسری روزانه در بالاترین رتبه قرار بگیرد به طوری که می توان اعتبار این مدارک را در رده دانشگاه های شبانه قرار داد.

دانشگاه های سراسری به این علت که فیلتر ورودی قوی ترین به نام کنکور دارند از اعتبار مدرک بالاتری هم برخوردار هستند، بر خلاف تصور همگان که فکر می کنند بعد از دانشگاه های سراسری دانشگاه های آزاد بالاترین اعتبار را دارند این دانشگاه های پردیس هستند که در جایگاه دوم قرار می گیرند.

 

اطلاعیه

جهت اطلاع دقیق از میزان هزینه رشته داروسازی بدون کنکور سال های گذشته و شهریه با کنکور شرایط و ضوابط ثبت نام دیگر رشته های بدون کنکور – پرستاری بدون کنکور – داروسازی بدون کنکور با ایران تحصیل در تماس باشید. 

 

علاوه بر این از آن جایی که این دانشگاه ها زیر نظر دانشگاه های دولتی فعالیت خود را انجام می دهند اساتید و مباحث و چارت درسی ای که در این دانشگاه ها ارائه می شود با دانشگاه های دولتی یکسان است و صرفا تفاوتی که وجود دارد این است که دانشجو بابت خدمات که به وی ارائه می شود باید هزینه پرداخت کند.

 

هزینه رشته داروسازی

هزینه رشته داروسازی

برای اطلاع دقیق از آزمون لیسانس به داروسازی بر روی لینک کلیک کنید.

 

هزینه رشته داروسازی ۱۴۰۲ دانشگاه آزاد

همانطور که می دانید دانشگاه آزاد از دیگر دانشگاه هایی است که در سال های گذشته اقدام به پذیرش بدون کنکور در رشته های پزشکی و پیرایپزشکی نموده است. دانشگاه آزاد برای پذیرش در این رشته ظرفیتی را در نظر دارد که در صورت تکمیل نشدن این تعداد از طریق تکمیل ظرفیت برخی از داوطلبان را پذیرش خواهد نمود.

در ادامه با جدول هزینه های ثبت نام داروسازی در دانشگاه آزاد با شما همراه هستیم.

رشته تحصیلی تعداد واحد شهریه ثابت شهریه متغیر به ازای هر واحد درسی مجموع شهریه ثابت و متغیر
داروسازی ۱۸ 7/424/797 تومان 150/000 تومان 9/500/000 تومان

 

برای دریافت پاسخ سوال آیا دانشگاه علمی کاربردی رشته داروسازی دارد؟ بر روی لینک کلیک کنید.

 

آینده شغلی رشته داروسازی بدون کنکور

آینده و بازار کار رشته داروسازی در ایران را می توان جزو درخشان ترین رشته ها دانست، به طور که با توجه به حجم زیاد بیمارستان ها برای هر ۱۱۰ تخت یک دکتر داروساز بالینی و یک دکتر داروساز عمومی نیاز می باشد، علاوه بر این بازار کار این متخصصین در داروخانه ها هم بسیار داغ می باشد.

در ضمن اگر دانشجوی رشته داروسازی باشید و قصد خروج از کشور را هم داشته باشید آینده درخشانی می تواند برای شما شکل بگیرد چرا که در بسیاری از کشور های اروپایی جذب متخصص داروساز برای مسئول فنی داروخانه ها در تراکم بالا صورت می گیرد و علاوه بر آن استخدام در بیمارستان های خصوصی در خارج از کشور چندان کار دشواری نمی باشد.

 

جهت ثبت نام دندانپزشکی بدون کنکور تهران بر روی لینک کلیک کنید.

 

شرایط تأسیس داروخانه

یکی از رویاهایی که هر دانشجویی در رشته داروسازی دارد تاسیس یک داروخانه می باشد، اما به قطع انجام این کار پیش نیاز هایی دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

 • ابتدا باید به امتیاز شهر خود توجه داشته باشید، یکی از مواردی که در مشخص کردن صلاحیت شما تاثیر گذار است همین موضوع می باشد.
 • دومین مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید امتیاز مدرک تحصیلی شما می باشد، امتیازارات مدرک تحصیلی برای تاسیس داروخانه بر اساس جدول زیر می باشد.
هزینه رشته داروسازی

هزینه رشته داروسازی

 

برای اطلاع از شرایط تاسیس داروخانه بر روی لینک کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب 

تا به اینجا به بررسی میزان هزینه رشته داروسازی پرداختیم، اما در صورتی که نتوانستید این مقاله را به طور کامل مطالعه نمایید در ادامه با بررسی نکات چشمگیر آن با ما همراه باشید:

 • هزینه های ثبت نام در رشته داروسازی از دو بخش ثابت و متغیر تشکیل شده است.
 • شهریه متغیر به معنی تعداد واحد های انتخابی دانشجو می باشد.
 • حداقل واحد انتخابی برای تبدیل به دانشجوی دائمی ۱۸ عدد می باشد.
 • در حال حاضر شرایط ثبت نام داروسازی بدون کنکور وجود ندارد برای همین اطلاعاتی در مورد هزینه های ثبت نام آن ارائه نمی شود. 

برای کسب اطلاعات در رابظه با جدول و میزان شهریه داروسازی بدون کنکور و همچنین دریافت پاسخ سوالات مطرح شده با مشاوران ایران تحصیل به شماره های 9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران) پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل تماس حاصل نمایید.

 

پادکست صوتی مقاله

 

3.3/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شهریه رشته داروسازی بدون کنکور به چه مقدار است؟

نمی توان مبلغ ثابتی را در نظر گرفت و شهریه رشته داروسازی بدون کنکور به عوامل مختلفی بستگی داد.

شهریه هر ترم داروسازی دانشگاه آزاد به چه صورتی محاسبه می شود؟  

شهریه هر ترم معادل است با حاصل جمع شهریه ثابت و شهریه متغیر واحدهای انتخابی که در متن مقاله کاملا توضیح داده شده است.

شهریه رشته داروسازی دانشگاه پردیس خودگردان چطور محاسبه می شود؟

این شهریه شامل دو بخش ثابت و متغییر می باشد که می بایست در هر نیمسال تحصیلی، مجموع میزان آن ها را بپردازید.

نظرات

 1. Avatar photo
  بهار برازندگان
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۲

  سلام آیا بالیسانس روان شناسی ومعدل18/14و دیپلم تجربی و معدل 18/56.میتوان بدون کنکور در دانشگاه آزاد تبریز یا پردیس خود گردان تبریز در رشته ی دکتری داروسازی در سال ۱۴۰۱و از مهر ماه تحصیل کرد،میشه لطفا راهنمایی ام کنید ،ممنون

  • Avatar photo
   aghazade
   ۲۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۱

   سلام
   شما در صورتی میتوانید برای این رشته اقدام به تحصیل کنید که اطلاعیه زده شود نیازه اطلاعیه هارو بررسی کنید

 2. Avatar photo
  کیمیا
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۹

  پسر من ترم ۲داروسازی یکی از دانشگاه های هند هست دانشگاه مورد تایید وزارت علوم،امکان انتقال به دانشگاه های داخل کشور رو داره؟؟؟

  • Avatar photo
   fathollahi
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۹

   سلام باید درخواستتون رو از طریق دانشگاه ثبت کنید تا نتیجه رو بهتون اعلام کنند

 3. Avatar photo
  آزی
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۷

  باسلام.من الان درمجارستان ترم دوم داروسازی هستم وقصدانتقالی به ایران رودارم ..شرایط انتقالی درپردیس خودگردان ازدانشگاه های خارج چی هست؟ممنون میشم جواب بدید

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۷

   سلام در حال حاضر تنها دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ازاد پذیرش دانشجویان خارج از کشور را دارد و شما باید بعد از اطمینان از این موضوع که دانشگاه شما مورد تایید وزارت بهداشت باشد برای انتقالی به ایران درخواست دهید.

 4. Avatar photo
  فاطمه فردوسی
  ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۳۵

  با عرض سلام وادب .من دارای ارشد زبان انگلبسی هستم بامعدل ۱۷/۰۸.کسب مقام ممتاز ورتبه دوم درکارشناسیدارای شش مدرک بین المللی در ازاء برگزده شدن مقاله هایی که از دانشگاه شهید بهشتی درتهران همراه با تندیس کسب نمودم چاپ دوکتاب شعر .سهمیه ی پنج درصدی ایثارگری بسبجی فعال تالیف چندین مقاله وچاپ دوعدد از انها در ژورنالvission ودردست بودن چاپ چهار مقاله ی اموزش پژوهشی که یکی از انها isi می باشدکسب مقام اول تاسوم درچهل مسابقه درحیطه های علمی ادبی ورزشی ترجمه وکارکردن فعالانه در حیطه اسیب های فضای مجازی وتعلیم گروهی وفردی همراه با دعوت از پلیس فتا کسب مقام کشوری درمسابقات مقالات وکتب انگلیسی از استان فارس به همدان فعالیت فراوان درزمینه پژوهش وکسب مقام در درس پژوهی ومقام اول در هنر پزوهی دارای ملاکهای استعدادهای درخشان دانشگاه روزانه شیراز عضویونسیف مراحل نهایی در عضویت انجمن سفیر صلح ودوستی کسب مقام برتر جهت ارسال مقاله به مناسبت یکصدمین سال تاسیس اموزش وپرورش فعالیت با سمت هوشمند یار وتعلیم ان به دیگر دبیران .مربی افتخاری بهداشت همراه با تهیه بروشورهای بهداشتی پزشگی نظارت وچک کردن بیماری های فراگیران کار در زمینه معاونت فن اوری شرکت درجشنواره ی دبیران موفق جهت تالیف کتب درسی تمامی تکه ای از رزومه من در طول سالهای متوالی می باشد وبه خداقسم همگی مستدل واماده تحویل استولی متاسفانه هرچه تلاش کردم کسی نتوانست به من درارسال به ارگان مربوطه کمکی نماید تا استادم که نزد ایشان درحال گدراندن مدارک ایلتس هستم من درحقیقت چیز مثمر ثمری دیگر دراین رشته نمی بینم وعلاقه ی بسیار زیادی به رشته داروسازی دارم چون از راهنمایی که البته رشته ی من علوم تجربی بود وبقیه دروس موفق بودم من این موارد را درچندین سایت فرستادم وفقط به من جواب میدهند که دیدگاه شما در دست بررسی می باشد که به خداقسم استخوان درزخم پن سرگردانم نموده درصمن اگر روش دیگری درپذیرش نیست من اماده ثبت نام دردانشگاه های پردیس خودپرور هستم خواهش میکنم منو درک بفرمایید وخاطر مبارک کسی مکدر نشود که من دستور یادامر می نمایم وا لحاظ مالی نیز خداراشکر مشکلی ندارم خواهش میکنم همکاری لازم را در رسیدن به این آرزوی دیرینه مرحمت بفرمایید درپذیرش من موافقت بفرمایید درحقیقت پدرم که یک نطالمی سختگیر است درانتخاب رشته من دست برد در دانشگاه پردیس خودگردان شیراز ایا میتوانم جهت ترم بهمن ثبت نام نمایم؟دعاگوی همیشگی شماهستم قانون خیلی بی رحم است ولی محبت وشادکردن کسی که تمام عمرش در راه اموختن علم وپزوهش گدشته از شما تقاضای موافقت دارد عذر تقصیر لطف میفرمایید پاسخ مرا بدهید چون الان دسترسی به تلفن ثابت ندارم درپناه حق

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۱

   سلام. در کنکور شرکت کنید و برای رشته داروسازی مطالعه کنید

 5. Avatar photo
  علی
  ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۷

  نتایج ارشد ۱۴۰۰ احیانا نمی خواد منتشر بشه؟ :((

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۴

   سلام وقت به خیر
   نتایج انتخاب رشته با کنکور مقطع ارشد منتشر شده است.سایت سنجش و سایت دانشگاه آزاد را چک بفرمایید.

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۹

   سلام منتشرشده

 6. Avatar photo
  دیانا
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۰۷

  من شنیدم با دادن کنکور و بی توجه به رتبه و بت توجه به معدل دارو برمیدارن درسته ؟ حداکثر تا چه رتبه ای پذیرش هست ؟

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۱

   سلام
   رشته داروسازی بدون کنکور در هیچ یک از دانشگاه های ایران ارایه داده نمیشوند

 7. Avatar photo
  دیانا
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۰۱

  سلام من شنیده بودم با شرکت در کنکور و بدون توجه به رتبه با شرط معدل دارو برمیدارن ولی حتما باید در کنکور شرکت کنیم چقدر صحت داره این گقته؟ و اکر درسته شرط معدلش به چه صورتع و تا چه رتبه ای حداکثر برمیدارن ممنون

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۱

   سلام بدون کنکور داروسازی امکان پذیر نیست

 8. Avatar photo
  اقرینه
  ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۲

  سلام.امکان پذیرش دانشگاه پردیس آبادان در رشته دارو در سال جدید هست یا خیر؟ چطور باید مطلع شوم؟

  • Avatar photo
   moshaverarshad
   ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۳

   سلام داروسازی بدون کنکور نیست و اعلام نشده

 9. Avatar photo
  سلام ملکی هستم
  ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۸

  فرموده بودین شماره تلفنمو بزارم ممنونم. شمارمو کنار ایمیل آدرسم ثبت مردم درسته؟

 10. Avatar photo
  ملکی
  ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۰

  سلام خسته نباشيد.آیا امکان داره بسته ی مشاوره را هزینه اش را خدمتتون کارت به کارت بکنم؟چون دسترسی به تلفن ثابت ندارم و امکان خرید آن لاین هم ندارم.خیلی ممنون

  • Avatar photo
   moshaverarshad
   ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲

   سلام ملکی لطفا شماره تماس خودتونو بزارید همکارامون باهاتون تماس بگیرند

 11. Avatar photo
  سمین
  ۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۵

  سلام ، ببخشید رشته ی داروسازی بدون کنکور برای سال 1400ّّ اطلاعی دارید که هست یا نه ؟
  و اینکه به جز این شماره که فقط باید از تلفن ثابت باهاش تماس بگیریم شما راه ارطباتی دیگه ای
  ندارید ؟ چون واقعا این روز ها دیگه کسی از تلفن ثابت استفاده نمی کنه زیاد

  • Avatar photo
   moshaverarshad
   ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۱

   سلام شما جهت قبولی در رشته بازیگری در دانشگاه تهران بعد از گرفتن دیپلم باید کنکور هنر شرکت کنید

 12. Avatar photo
  Jana
  ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۰

  سلام روز بخیر
  بالاخره امکان تحصیل در رشته دارو یا دندان بدون کنکور در پردیس هست یا خیر ؟
  کنکوری ۱۴۰۰ هستم

  • Avatar photo
   مشاور ارشد
   ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۵

   سلام امکان تحصیل بدون آزمون برای رشته دندان امکان پذیر نیست.

 13. Avatar photo
  سپهر
  ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۴

  با سلام واحترام ببخشید رشته داروسازی بدون کنکور در چه پردیس هایی هست ؟و لطفا شهریه هر ت م رو هم بفرمایید

 14. Avatar photo
  رویا
  ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۱۹

  سلام
  من میخواهم رشته داروسازی بدون کنکور ثبت نام کنم ،در درجه اول آزاد و درجه دوم بین الملل . لطفا راهنمایی بفرمایید .

  • Avatar photo
   مشاور ارشد
   ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷

   سلام رشته ی داروسازی بئون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی در دفترچه ارائه نشده است .

 15. Avatar photo
  علیرضا
  ۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۴

  سلام امکان ثبت نام برای دندان پزشکی در صورتی که حائز شرایط قبولی در دانشگاه نباشی راه حلی است یا نه

  • Avatar photo
   dr-naqizade
   ۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۴

   سلام بله
   جهت اطلاع دقیق با مشاوران مرکز مشاوره ایران تخصیل تماس بگیرید

 16. Avatar photo
  فرشته طالبی
  ۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۹

  برای ثبت نام رشته داروسازی کجا باید مراجعه نمایم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • Avatar photo
   dr-naqizade
   ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۷

   سلام و وقت بخیر
   جهت اطلاع از ثبت نام و هزینه رشته رشته داروسازی بدون کنکور 99-1400 با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور