ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی

مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

داوطلبین کنکور در زمانی که جهت ثبت نام در کنکور اقدام می کنند نیازمند سوابق تحصیلی خود می باشد که به جای وارد کردن دستی نمرات و معدل خود در فرم ثبت نام کنکور، می توانند به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی به نشانی اینترنتی dipcode.medu.ir مراجعه کرده و سوابق تحصیلی خود را که شامل نمرات امتحانات نهایی سه سال آخر دبیرستان آن ها می باشد را دریافت کنند. این سامانه توسط وزارت آموزش و پرورش کشور و با هدف جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سراسری برای ورود به دانشگاه های سراسر کشور راه اندازی شده است. در ادامه به نحوه ورود به سامانه و حل هر گونه مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی اشاره خواهیم کرد. اگر شما زا جمله متقاضیان کنکور سراسری هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

منظور از سوابق تحصیلی در کنکور چیست؟

تاثیری که سوابق تحصیلی هر فرد در هر گروه آزمایشی و مقطعی می تواند داشته باشد، در نتایج کنکور سراسری متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال  داوطلبانی که دیپلم آن ها غیر مرتبط با رشته گروه آزمایشی آن ها می باشد، از سوابق تحصیلی به میزان متفاوتی بهره مند خواهند شد. بنابراین منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکور سراسری، نمره هر یک از دروس مرتبط می باشد. البته که نمره تمامی امتحانات شامل سوابق تحصیلی نمی شود و تنها نمرات امتحانات نهایی است که جزء سوابق تحصیلی محسوب می شوند.

در کنکور سراسری 1401 سوابق تحصیلی به صورت 30 درصد تاثیر مثبت برای داوطلبانی اعمال می شود که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور یکسان می باشد. در صورت وجود تفاوت میان رشته دیپلم و گروه آزمایشی، تاثیر معدل در کنکور کمتر از 30 درصد خواهد بود. به عنوان نمونه اگر داوطلب کنکوری با دیپلم رشته علوم انسانی در کنکور گروه ریاضی شرکت کند، معدل وی حدودا 21 تا 25 درصد (بسته به نوع زیرگروه) در کنکور تاثیرخواهد گذاشت. 

 

برای اطلاع از سامانه ثبت نام با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی

داوطلبان کنکور سراسری که در حال تحصیل در پایه دوازدهم هستند، برای دریافت سوابق تحصیلی خود در دو مرحله باید اقدام کنند، به طوری که در مرحله اول باید نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی از دیپ کد اقدام و در مرحله دوم نیز سوابق تحصیلی خود را تایید کنند.

به همین دلیل داوطلبان کنکور سراسری در مرحله اول باید بر اساس اعلام مدارس در حال تحصیل خود به سایت dipcode.medu.ir یا سامانه sahat.medu.ir مراجعه و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در یکی از این دو سایت گفته شده، کد سوابق تحصیلی خود را دریافت و آن را در زمان ثبت نام در کنکور در فرم مربوطه وارد کنند. در این بخش راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی برای دانش آموزان پایه دوازدهم ارائه شده است. در صورت بروز مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید.

 • در مرحله اول می بایست داوطلب آدرس اینترنتی dipcode.medu.ir را در مرورگر خود جستجو نماید و وارد صفحه ای مانند صفحه زیر شود. اگر شما از دانش آموزان ایرانی هستید باید بر روی گزینه “ثبت نام دانش آموزان ایرانی”  کلیک کنید، در غیر این صورت جزو دانش آموزان اتباع می باشید و باید بر روی گزینه “ثبت نام دانش آموز اتباع” کلیک کنید.

دانش آموزان ایرانی برای دریافت کد سوابق تحصیلی

 • در مرحله بعد مجدد کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید و در نهایت پس از وارد کردن عبارت امنیتی نشان داده شده، بر روی گزینه ثبت نام کلیک نمایید.

ثبت نام دانش آموزان در سامانه کد دیپ

 • پس از گذراندن مراحل فوق، سامانه نام کاربری و رمز عبور را برای شماره تلفنی که وارد کرده اید ، ارسال خواهد کرد. برای اینکه بتوانید از امکانات سامانه استفاده کنید، لازم است که مجدد به صفحه اول برگردید و سپس بر روی گزینه “ورود به سامانه” کلیک کنید.

دانش آموزان ایرانی برای دریافت کد سوابق تحصیلی

 •  پس از ورود به سامانه بر روی گزینه ” برای مشاهده سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی کلیک کنید ” در پایین صفحه کلیک کنید.

مشاهده سوابق و دریافت کد سوابق تحصیلی

 • در مرحله بعدی می بایست کد دانش آموزی، کد منطقه، کد مقطع و تاریخ تولد دقیق خودتان را به درستی وارد نمایید.

وارد کردن اطلاعات دانش آموز برای دریافت کد سوابق تحصیلی

 • در ادامه وارد صفحه ای خواهید شد که اطلاعات فردی و تحصیلی شما را به صورت کامل و ثبت شده نشان خواهد داد. در صورتی که از درست بودن اطلاعات خود مطمئن هستید بر روی گزینه ” تایید اطلاعات ” کلیک کنید.
 • داوطلبان نظام جدید که  امتحانات نهایی خود را هنوز نداده اند می بایست در این قسمت فقط اطلاعات فردی خود را مشاهده خواهند کرد و در صورتی که در  امتحانات پایه دوازدهم شرکت کرده باشند ، می توانند کلیه نمرات خود را در این قسمت مشاهده کنند. با تایید اطلاعات خود می توانید کد سوابق تحصیلی خود را دریافت کنید.

مشاهده کد سوابق تحصیلی

 

برای اطلاع از کد منطقه برای سوابق تحصیلی کلیک کنید.

 

تایید سوابق تحصیلی

 • داوطلبایی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری را دارند، پس از پرداخت هزینه ثبت نام کنکور سراسری با صفحه ای مانند صفحه ی زیر روبه رو می شوند. در این صفحه باید وضعیت دیپلم و دوازدهم خود را مشخص کنند. 

تایید سوابق تحصیلی

 • پس از تعیین وضعیت خود اگر تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم شامل حال شما باشد، تصویری مانند زیر برای شما نشان داده خواهد شد که باید در آن کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی دیپلم خود را وارد کنید. درصورتی که تاثیر سوابق پایه دوازدهم هم داشته باشید این اطلاعات را برای پایه دوازدهم نیز باید وارد کنید.

وارد کردن اطلاعات کد سوابق تحصیلی

 • با وارد کردن اطلاعات خواسته شده در صفحه و کلیک بر روی گزینه ” بررسی و مشاهده ” سوابق تحصیلی شما به طور کامل نمایش داده خواهد شد که در صورت درست بودن اطلاعات می بایست گزینه ” تایید ” را انتخاب کنید.

تایید اطلاعات کد سوابق تحصیلی

 

داوطلبین در صورت عدم موفقیت و بروز مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی می توانند با استفاده از مشاوره رایگان ایران تحصیل، با کارشناسان ما تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنند. 

 

  دیپلمه‌ های شاخه نظری از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۹ نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی و نظام آموزشی جدید 6-3-3 برای تمامی رشته‌های ریاضی، علوم تجربی، ادبیات و علوم معارف اسلامی می‌توانند با مراجعه به سامانه دیپ کد جهت دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند.

 

مشکل شماره تلفن اشتباه در ساهت

یک مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی می تواند بروز مشکل شماره تلفن اشتباه در سامانه ساهت باشد. دانش آموزان، معلمان و یا پرسنل و کارکنان آموزش و پرورش که قصد ورود به سامانه ساهت را دارند ممکن است این مشکل برای آن ها ایجاد شود. به دلیل تازه تاسیس بودن سایت ساهت و نیز ترافیک بالای سایت در بازه های زمانی نزدیک به کنکور ممکن است مشکلاتی مانند اشتباه بودن شماره تلفن نشان داده شود. در چنین مواردی بهتر است که یکبار سایت را بسته و مجددا امتحان نمایید. گاهی نیز به علت وارد کردن اشتباه شماره تلفن همراه، چنین خطایی ایجاد می شود که بهتر است مجددا نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام نمایید. 

 

برای اطلاع از نحوه ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی  کلیک کنید.

 

چه کسانی مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور سراسری 1401 می باشند؟

با توجه به اینکه سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور سراسری سال 1401 تنها به صورت 40 درصد تاثیر مثبت خواهد بود و این تاثیر نیز برای داوطلبانی که نوع دیپلم و گروه آزمایشی آن ها در کنکور سراسری یکسان می باشد، اعمال خواهد شد. با این حال لازم است تا داوطلبان از افرادی که مشمول و یا غیرمشمول این طرح می باشند، کسب اطلاع نمایند. از این رو در این بخش از مقاله به بررسی دانش آموزان مشمول و غیرمشمول این طرح خواهیم پرداخت.

 دانش آموزان مشمول دریافت

 • تمامی فارغ التحصیلان نظام جدید که دیپلم خود را از سال 1398 به بعد دریافت کرده اند.
 • دانش آموزانی که دیپلم خود را در یکی از رشته‌ های نظری مانند تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی و از سال 1384 به بعد اخذ کرده باشند.
 • دانش آموزان رشته‌ های نظری که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 1391 به بعد دریافت کرده اند.
 • دانش آموزان فارغ التحصیل رشته های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش برای شرکت در کنکور کاردانی فنی حرفه ای 1401 باید داری مدرک دیپلم بوده تا بتوانند کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را دریافت کنند.

دانش آموزان غیر مشمول دریافت

 • داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را پیش از سال 1384 دریافت کرده باشند.
 • متقاضیانی که فارغ التحصیل نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه می باشند.
 • دانش آموختگان شاخه های فنی حرفه ای و کاردانش و نیز فارغ التحصیلانی که دارای دیپلم رشته های غیر نظری می باشند.
 • داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم تطبیقی از مدارس غیر ایرانی (خارج از کشور) می باشند و دارای کد سوابق تحصیلی نبوده و مشمول این قانون نمی شوند.
 • فارغ التحصیلان دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را قبل از سال 1391 اخذ نموده اند، مشمول این طرح نمی باشند.

 

اخبار مرتبط با سوابق تحصیلی

 • معاون سابق متوسطه آموزش و پرورش گفت: با افزایش سهم سوابق تحصیلی قدری به سمت جهت گیری عدالت محورانه حرکت خواهیم کرد، چرا که اجازه داده ایم این رقابت‌ها در زمین نسبتا برابری انجام شود. علیرضا کمره‌ای در مورد افزایش سهم سوابق تحصیلی در ورود به دانشگاه گفت: با افزایش سهم سوابق تحصیلی نقش آموزش و پرورش افزایش پیدا کرده و توجه دانش آموزان به دروس دبیرستانی خود که اساس تعلیم و تربیت از دید ما بر آن استوار است و کاملا منفک از آموزش عالی مورد تحلیل قرار می‌گیرد، جلب خواهد شد.
 • دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: بر مبنای مصوبه جدید معدل سال دوازدهم و اعمال آن در سال ۱۴۰۲، و معدل سال یازدهم در سال ۱۴۰۳ و معدل سال دهم در سال ۱۴۰۴ تأثیر قطعی خواهد داشت. بر اساس این مصوبه سهم ۶۰ درصد ارزیابی توانایی داوطلبان کنکور به دوره تحصیلی دبیرستان منتقل می‌شود و صرفاً طی ۴ ساعت کنکور، سرنوشت دانش آموزان محترم تعیین نخواهد شد و وزن بیشتر به علم و دانش عمیق دانش آموزان اختصاص پیدا خواهد کرد.

 

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی نحوه رفع مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی و نیز نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی پرداختیم. همچنین از اهمیت سوابق تحصیلی گفتیم و دانستیم که چرا دریافت این کد اهمیت زیادی در نتیجه کنکور سراسری شما می تواند داشته باشد. با این تفاسیر بهتر است در زمان اعلامی توسط مدرسه، نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایید. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا داشتن سوال می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید و یا برای ما کامنت بگذارید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

 

برای دریافت پی دی اف کامل مقاله مشکل در دریافت کد سوابق تحصیلی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

1/5 - (2 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

سایت ساهت در چه زمینه ای می توند به دانش آموزان کمک کند؟ 

دانش آموزان در طول تحصیل خود به کد سوابق تحصیلی خود نیاز پیدا خواهند کرد. آن ها می توانند کد سوابق تحصیلی خود را در کم ترین زمان ممکن از طریق سایت ساهت دریافت کنند.

برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود، نیازمند کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی هستیم. چگونه  این کدها را پیدا کنیم؟

کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی داوطلبان به ترتیب بر روی کارنامه دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها درج خواهد شد و با مراجعه به کارنامه خود به راحتی می توانید این کدها را دریافت کنید.

زمان دریافت کد سوابق تحصیلی کنکور ۱۴۰۱ چه زمانی است؟

داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ باید قبل از شروع ثبت نام کنکور سراسری خود و همزمان با اطلاعیه مدرسه نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام به دریافت آن از سایت ساهت و یا سایت دیپ کد نمایند.

نظرات

 1. علیرضا
  ۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۵

  سلام خسته نباشید
  من با مشکل تعداد دفعات مجاز دریافت اطلاعات کاربری به اتمام رسیده است . مواجه شدم دیگه نمیتونم کدم رو بگیرم اگه میشه چطوری ؟

  • مشاور محمدی
   ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۸

   سلام وقت به خیر
   اطلاعات دانش آموزان نظام جدید داخل سامانه ثبت شده است.در صورتی عدم دریافت کد سوابق از طریق مدرسه و آموزش پرورش ناحیه محل سکونت پیگیری نمایید.

 2. ساناز
  ۲۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۴

  با اینکه در سامانه دیپکد ، کد تصویر امنیتی رو درست وارد میکنم و سریع اما همش با ارور تصویر امنیتی منقضی شده است مواجه میشوم مشکل چیه ؟ مشکل از سایته ؟

  • rahdar
   ۲۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۲

   سلام وقت بخیر .
   سامانه dipcode دچار مشکل شده است و اشکال از طرف شما نیست دوست عزیز

 3. مهدی
  ۲۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۴

  سلام.
  من در سایت ثبت نام کردم و رمز هم برای من ارسال شد
  وقتی برای ورود به سامانه تلاش میکنم مینویسه که اطلاعات شما یافت نشد
  و وقتی هم که دوباره میخام ثبت نام کنم مینویسه که کد ملی شما در سامانه موجود است
  میشه کمکم کنید؟

  • مشاور محمدی
   ۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۴

   سلام وقت بخیر .
   مشکل فنی از سایت سامانه سوابق تحصیلی می باشد. برای دریافت کد سوابق تحصیلی خود به اموزش و پرورش مراجعه کنید.

 4. **
  ۱۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۲

  سلام وقت بخیر من هنگام ثبت نام درسایت سازمان سنجش بامشکل سوابق تحصیلی از آموزش پرورش به سازمان واصل نشده مواجه شدم به آموزش پرورش هم مراجعه کردم گفتن مشکلی از طرف ما نیست آیا مشکل از سایت است؟

  • rahdar
   ۱۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۱

   سلام وقت بخیر .
   ممکن است که مشکل از سایت باشد که میتوانید با سیستم پاسخگویی سنجش ارتباط برقرار کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر هم میتوانید با ما تماس حاصل کنید.

 5. Pinar
  ۱۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶

  سلام
  هنگام دریافت کد چون کد را فراموش کردیم بازیابی رو امتحان میکنیم ولی هشدار دفعات مجاز دریافت به پایان رسیده است رو دریافت میکنیم با مراجعه به مدرسه نیز مشکلمان حل نشد لطفا راهنمایی کنید.

  • مشاور جوادی
   ۱۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۶

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی سال گذشته کنکور شرکت کردین؟

   • مهدی
    ۲۶ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۸

    ببخشید منم همین مشکل رو دارم که بازیابی رمز عبور رو میزنم میگه (تعداد دفعات مجاز دریافت اطلاعات کاربری به اتمام رسیده است) و امسال دوازدهم هستم اولین کنکورمه چیکار باید بکنم لطفا میتونین بهم کمک کنین.

    • مشاور جوادی
     ۲۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۲

     سلام وقت بخیر
     دوست گرامی باید به آموزش و پرورش یا معاون اجرایی مدرسه مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور