ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن + {تاثیرات} | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴
مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

جهشی خواندن دروس به این معنی است که دانش آموزان یک پایه تحصیلی را به طور فشرده تمرین کنند و پس از قبولی در امتحانات آن به پایه بعدی ورود کنند. اما این کار چه معایب و مزایایی دارد؟ در سال های گذشته بسیاری از اولیای دانش آموزان بدون مشورت با مشاوران تخصصی فرزند خود را ترغیب می کردند تا پایه های تحصیلی را به صورت جهشی طی کند، در حالی که تصمیم گیری برای این امر بسیار حساس می باشد و دانش آموزان باید در آزمون های مختلف روانکاوی شرکت کنند تا شرایط آنها به طور دقیق سنجیده شود. ما در این مقاله به توضیح مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن پرداخته ایم.

برای انجام مشاوره هدایت تحصیلی و دریافت مشاوره جهت مناسب بودن جهش تحصیلی خواندن برای فرزند شما، تنها کافیست از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075307 تماس بگیرید. مشاوران آکادمی ایران تحصیل همه روزه آماده ارائه مشاوره به شما عزیزان هستند.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

معایب جهشی خواندن

جهشی خواندن دروس یکی از دغدغه هایی است که بسیاری از والدین با آن سروکار دارند. والدین زیادی بدون مطالعه و بررسی و تنها با استناد بر کارنامه تحصیلی فرزند خود تصمیم میگیرند تا او از یک پایه تحصیلی به سرعت عبور کند و به پایه تحصیلی بعدی برود. اما معایب جهش تحصیلی خواندن چیست؟ جهشی خواندن تصمیمی است که اگر والدین بدون مطالعه با یک مشاور تخصصی آن را اخذ کنند ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای روحیه و اعتماد به نفس فرزندشان داشته باشد. دانش آموزانی که یک پایه را جهشی می خوانند به طور معمول از لحاظ سنی از اغلب دانش آموزان دیگر پایه خود، کوچکتر هستند و همین موضوع ممکن است به یکی از چالش های بزرگ در برقراری روابط اجتماعی برای فرزند شما تبدیل شود. همچنین ممکن است همکلاسی ها و معلم ها با زدن برچسب “تیزهوش” بر دانش آموزانی که یک پایه را جهشی خوانده اند، فشار مضاعفی بر روی آنها بیاورند.

شما به عنوان والدین می توانید پس از بررسی های فراوان و دریافت مشاوره های تخصصی از مشاوران تحصیلی و همچنین گفتگو با فرزند خود تصمیم خود را مبنی بر انجام این کار بگیرید. اما پیشنهاد میکنیم که جهشی خواندن را مگر در شرایط خاص، به عنوان گزینه و راهکار آخر به کار ببرید. شما می توانید با مدیر مدرسه فرزند خود نیز مشورت کنید تا راه های خلاقانه ای برای تقویت استعداد های فرزندتان استفاده کنید. همچنین ثبت نام در کلاس های فوق برنامه در دروس و یا مهارت هایی که دانش آموز در آن استعداد دارد می تواند کمک بزرگی به شکوفایی فرزندتان بکند. چرا که بسیاری از افراد تنها در یک درس مانند ریاضی قوی هستند و جهشی خواندن کامل یک پایه ممکن است به دروس دیگر او آسیب بزند. 

یکی دیگر از معایبی که جهشی خواندن دروس به همراه دارد، این است که دانش آموز ممکن است برخی از مهارت های پایه ای را به طور کامل آموزش نبیند و همین موضوع او را تا پایان مقاطع تحصیلی آزار دهد.

 

مزایای جهشی خواندن چیست؟

 

مزایای جهشی خواندن چیست؟

جهشی خواندن می تواند مزایایی نیز به همراه داشته باشد. اگر فرزند شما از لحاظ تحصیلی از هم سن و سال های خود جلوتر است و بلوغ عاطفی و احساسی کافی برای تعامل با افراد بزرگتر از خود را دارد، جهشی خواندن می تواند مناسب فرزند شما باشد و  درس خواندن را برای او به چالشی مثبت تبدیل کند. چرا که اگر دانش آموزان از هوش بالایی برخوردار باشند ممکن است کلاس های درس پایه خود، برایشان کسالت بار باشد. هرچند والدین باید توجه کنند که این مهارت و استعداد دانش آموزان در درس نباید موجب غرور و تکبر در وی شود.

همچنین دانش آموز با قرار گرفتن در کنار همکلاسی هایی که استاندارد های تحصیلی شان با یکدیگر برابر است احساس بهتری خواهد داشت.

برای اطلاع از سوالات تست هوش جهش تحصیلی، با ما همراه باشید.

کدام پایه ها را می توان جهشی خواند؟

جهشی تحصیل کردن امکانی است که برای همه پایه های تحصیلی فراهم نمی باشد و دانش آموزان واجد شرایط، تنها در برخی از پایه های مورد تایید وزارت آموزش و پرورش امکان جهشی خواند را دارند. این پایه ها عبارتند از:

پایه اول به سوم (به شرط اخذ رای کمیسیون)
پایه دوم به چهارم
پایه سوم به پنجم
پایه چهارم به ششم
پایه پنجم به هفتم
پایه هفتم به نهم
پایه دهم به دوازدهم

 

برای ورود به سامانه ثبت نام جهش تحصیلی، کلیک کنید.

بنر کال تو اکشن

شرایط جهشی خواندن

همانطور که گفته شد، تنها دانش آموزانی امکان جهشی خواندن را دارند که دارای برخی از شرایط باشند. این شرایط برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت می باشد. در ادامه شرایط جهشی خواندن در مقاطع مختلف آورده شده است. 

 

شرایط جهشی خواندن در مقطع ابتدایی
دانش آموز باید در تمام دروس پایه های قبلی موفق به کسب نمره خیلی خوب شده باشد.
دانش آموز باید از صلاحیت های هوشی و روانی مورد قبول، برخوردار باشد.
دانش آموزان مقطع ابتدایی تنها مجاز هستند یک بار به صورت جهشی تحصیل کنند.

 

شرایط جهشی خواندن در مقطع متوسطه اول
دانش آموز باید در مقطع هفتم، موفق به کسب معدل حداقل 18 شده باشد.
حداقل نمره قابل قبول برای هر درس، 15 می باشد.
دانش آموز باید در مقطع هشتم، موفق به کسب معدل حداقل 16 شده باشد.
دانش آموزن مراکز استعداد درخشان(تیزهوشان) باید موفق به کسب حداقل معدل 19 شوند. به طوری که نمره آنها در هر یک از دروس نیز کمتر از 18 نباشد.

 

شرایط جهشی خواندن در مقطع متوسطه دوم
دانش آموز متقاضی جهش تحصیلی مقطع متوسطه دوم باید دارای حداقل معدل 18/50 باشند.
حداقل نمره قابل قبول برای هر یکی از دروس آزمون جهشی، 17 می باشد.
دروس تربیت بدنی و آزمایشگاه علوم تجربی 2 نیز شامل موارد گفته شده می باشد.

 

نحوه ثبت نام جهش تحصیلی

 

نحوه ثبت نام جهش تحصیلی

دانش آموزان متقاضی جهش تحصیلی، پس از بررسی مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن می توانند با مراجعه به مدرسه محل تحصیل و کسب نمره قابل قبول در سنجش ها، مدارک خود برای تحصیل جهشی را ارائه کنند. پس از بررسی و تایید مدرسه، آزمونی تحت عنوان IQ برگزار می شود و تنها دانش آموزانی که موفق به کسب حداقل نمره 120 شوند، اجازه شرکت در آزمون های درسی جهش تحصیلی را خواهند داشت. نتایج آزمون جهش تحصیلی در شهریور ماه هر سال، به متقاضیان اعلام می شود و پذیرفته شدگان می توانند از مهر ماه در پایه تحصیلی بالاتر، مشغول به تحصیل شوند.

برای ورود به سایت همگام کارنامه دانش آموزان، کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

در ین مطلب به مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن، شرایط و نحوه ثبت نام آن اشاره شد. والدین دانش آموزان می توانند با بررسی دقیق وضعیت فرزند خود و دریافت مشاوره های تخصصی دانش آموز خود را جهت شرکت در آزمون های جهش تحصیلی آماده کنند. برای اطلاع از مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن برای فرزند شما و دریافت مشاوره های تخصصی می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره 9099075307 تماس بگیرید.  

برای دانلود پی دی اف کامل مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن، کلیک کنید.

 

 

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چگونه می توان برای آزمون جشی ثبت نام کرد؟

 برای ثبت نام باید به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنید. نحوه ثبت نام در مطلب بالا توضیح داده شده است.

چه پایه هایی را می توان جهشی خواند؟

دوم به سوم، سوم به چهارم و ... برای مشاهده لیست کامل مقاله فوق را مطالعه کنید.

شرایط تحصیل جهشی در مقطع ابتدایی چیست؟

کسب نمره خیلی خوب در تمامی دروس پایه های قبل، قبولی در سنجش های هوش و روان.

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «مزایا و معایب جهش تحصیلی خواندن + {تاثیرات} | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo W گفت:

  سلام وقتتون بخیر پسرم می خواهد جهشی چهارم به ششم بخونه برنامه ریزی کرده حتی یک کتاب از پنجم را تموم کرده ولی نمرات سال های قبلش و چهارمش خیلی خوب بوده
  اما نوبت اول پایه دوم دوتا خوب داره پسرم بعدشم کرونا بود هر معلمی که بچمو حوضوری میدید میگفت درسش عالی اما دومش دوتا خوب داشت نوبت اولش به مشکل بر می خوره؟

  1. Avatar photo مشاور عیسائی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بستگی به نمرات پایه تحصیلی فعلی و نمرات آزمون دارد .

 2. Avatar photo ناهید گفت:

  شیشم به هشتم جهشی خوندن نداره؟ این واقعا یکی از معایبه دیگه. من پسرم برنامه ریزی کرده
  برای این کار کمیسیون تشکیل نمیدن؟

  1. Avatar photo مشاور ذوالنورنیا گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور