ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی ۱۴۰۳ + شرایط

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای بررسی شرایط ثبت‌نام پیش دبستانی

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

لیست مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی 1403 اعلام شد. والدینی که کودک آن‌ها از شرایط ثبت نام پیش دبستانی برخوردار است، بایستی ضمن نام نویسی نوآموز در سامانه مای مدیو، مدارک لازم را نیز ارائه دهند. پس از ثبت نام، مراجعه به پایگاه‌های سنجش سلامت نوآموزان و دریافت گواهی سلامت جهت ورود به مقطع پیش دبستانی الزامی است.

ناقص بودن مدارک نوآموز و یا عدم ارائه گواهی سنجش باعث به تاخیر افتادن ثبت نام در مقطع پیش دبستانی می‌شود. طبق آخرین اخبار رسمی آموزش و پرورش، تمامی کودکان زیر 6 سال تمام، بایستی دوره پیش دبستانی را بگذرانند تا بتوانند در مدارس اول ابتدایی ثبت نام کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام مقطع پیش دبستانی 1403

چپایه پیش دبستانی به عنوان آمادگی قبلی برای ورود به مقطع دبستان محسوب می‌شود. به همین خاطر اطلاع از زمان نام نویسی و ارائه مدارک به مدیر مراکز آموزشی برای والدین نوآموزان از اهمیت بالایی برخوردار است. به علاوه، ضرورت گذراندن این دوره به دلیل آمادگی‌های روحی و تحصیلی که ایجاد می‌کند، باعث شده تا آموزش و پرورش تاکید بسیار زیادی بر نام نویسی کودکان واجد شرایط سنی ثبت نام پیش دبستانی در این دوره داشته باشد.

مسلما برای ثبت نام دانش آموز در مدارس یا مراکز آموزشی به یک سری مدارک نیاز است. البته بر اساس قانون جدید پیش دبستانی، مدارک لازم برای ثبت نام این دوره در سامانه my.medu.ir اعلام می‌شود. به این ترتیب، کلیه مدارس دولتی و غیر دولتی باید مدارک لازم برای ثبت نام مقطع پیش دبستانی یکسانی را دریافت کنند که شامل موارد زیر است:

 • اصل شناسنامه دانش آموز به همراه کپی آن
 • اصل و کپی کارت ملی و صفحات شناسنامه والدین
 • سه قطعه عکس 3*4
 • اصل و کپی کارت واکسیناسیون دانش آموز پیش دبستانی
 • تکمیل فرم مشخصات دانش آموز پیش دبستانی
 • تکمیل فرم استفاده از سرویس در صورت تمایل و پرداخت هزینه آن
 • تکمیل فرم تعهد نامه
 • واریز مبلغ ثبت نام پایه پیش دبستانی

مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی

مدارک ثبت نام طرح سنجش سلامت پیش دبستانی 1403

بر اساس روال مرسوم، سلامت جسمی و روحی نوآموزان در ابتدای ورود به دوره پیش دبستانی باید مورد سنجش قرار بگیرد تا در صورت شناسایی هرگونه مشکل، معلمان و مدیران از آن آگاه باشند و در زمان تدریس سلامت نوآموز را مدنظر قرار دهند. این برنامه که پیش از ورود به مقطع پیش دبستانی و اول ابتدایی، از سوی آموزش و پرورش اجباری شده، تحت عنوان طرح سنجش سلامت پیش دبستانی و دبستان نامیده شده است.

در طرح مذکور، مواردی همچون وضعیت شنوایی، بینایی، سلامت روحی، میزان وزن و قد، سلامت پوست و مو و… مورد بررسی قرار می‌گیرد. باتوجه به اجباری بودن شرکت در پایش سلامت دانش آموزان، والدین موظف هستند تا ابتدا در زمان‌های مقرر شده فرزند خود را در مدرسه نام نویسی کنند و سپس به پایگاه‌های سنجش سلامت جهت دریافت گواهی سلامت مراجعه نمایند.

به این ترتیب پیش از مراجعه به پایگاه‌های سنجش سلامت، والدین باید برای ثبت نام طرح سنجش پیش دبستانی، مدارک لازم را آماده کنند که این مدارک به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه والدین
 • اصل شناسنامه دانش آموز
 • یک قطعه عکس سه در چهار از دانش آموز
 • برگ واکسیناسیون
 • واریز وجه مربوط به طرح سنجش

مدارک ثبت نام طرح سنجش سلامت پیش دبستانی

مراحل لازم برای ثبت نام پیش دبستانی

در سال‌های گذشته، ثبت نام کودکانی که از شرایط ثبت نام پیش دبستانی برخوردار بودند، از طریق مراجعه به نزدیکترین مدرسه به محل سکونت انجام می‌شد؛ اما بعد از شیوع بیماری کرونا و اینترنتی شدن ثبت نام همه پایه‌های تحصیلی در مدارس، از سوی آموزش و پرورش ثبت نام پیش دبستانی نیز به شیوه غیرحضوری اطلاع‌رسانی شد.

به طوری که والدین بایستی ضمن آماده کردن مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی باید آن در سامانه مای مدیو  بارگذاری کنند و مراحل نام نویسی نوآموز پایه پیش دبستانی را انجام دهند. گفتنی است زمان ثبت نام دوره پیش دبستانی از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز شده و تا آخر مرداد 1403 ادامه خواهد داشت. به این ترتیب والدین در مهلت‌های مقرر باید نسبت به تکمیل فرآیند نام ثبت نام پیش دبستانی اقدام کنند. مراحل لازم برای ثبت نام به شرح زیر است:

 • ورود به سایت مای مدیو به نشانی medu.ir و کلیک بر روی منوی ” ثبت نام پیش دبستانی” که در صفحه اصلی قرار دارد.
 • ثبت اطلاعات خواسته شده اعم از مشخصات فردی پدر و مادر، مثل نام، نام خانوادگی، کد ملی و شماره تماس. سپس بر روی گزینه ” جستجو” کلیک نمایید.
 • مراحل مورد نیاز  را تکمیل کرده و بعد از به اتمام رساندن کلیه مراحل، گزینه تایید ثبت نام را انتخاب کنید.

مشاوره 24 ساعته

مشاوره 24 ساعته

 

شرایط ثبت نام پیش دبستانی 1403

دانش آموزانی که باید برای ورود به دوره پیش دبستانی آماده شوند تا بتوانند پس از پایان دوره در پایه اول ابتدایی ثبت نام کنند، می‌بایست علاوه بر ارائه مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی از شرایط لازم در این دوره برخوردار باشند. شرایط ثبت نام پیش دبستانی شامل موارد زیر است:

 • حداقل و حداکثر سن ورود به پیش دبستانی 3 تا 6 سال است. برای مثال کودکان متولد نیمه اول سال 95 مجاز به ثبت نام در دوره پیش دبستانی 1403 هستند. متولدین نیمه دوم 95 نیز می‌بایست برای ثبت نام در پایه اول ابتدایی اقدام نمایند.
 • ارائه گواهی سلامت سنجش نیز ضروری است.
 • کارگروه آموزشی هر منطقه محل ثبت نام را مشخص می‌کند.
 • اگر نوآموزی قبلا در مراکز آموزشی پیش دبستانی دولتی و غیر دولتی ثبت نام کرده باشد، مجدد مجاز به نام نویسی در این مقطع نخواهد بود.

شرایط ثبت نام پیش دبستانی

مهلت دوباره جاماندگان ثبت نام پیش دبستانی

بر خلاف تصور بسیاری از افراد جامعه، دوره پیش دبستانی اجباری نیست؛ اما برای اینکه نوآموز با فضای مدرسه آشنا شود، ضروری است. به این ترتیب والدین می‌توانند در صورت تمایل فرزند خود را در این پایه ثبت نام کنند. به دلیل اجباری نبودن این دوره، برخی والدین از ثبت نام نوآموز برای ورود به دوره پیش دبستانی منصرف می‌شوند.

در صورتی که کودک ممکن است فرصت‌های بسیار خوب آموزشی را از دست بدهد و حتی پس از ورود به مدرسه دچار مشکلاتی شود. این مشکلات عمدتا به مسائلی همچون داشتن اضطراب ناشی از عدم آشنایی با محیط آموزشی، ترس زیاد به خاطر دوری از خانواده، عدم سازگاری و دوستی با سایر هم‌سالان، عدم آشنایی با نکات آموزشی و…ارتباط دارد.

به همین خاطر، اداره آموزش و پرورش معمولا فرصتی دوباره جهت ارائه مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی به جاماندگان اعطا می‌کند. البته مهلت در نظر گرفته شده محدود بوده و والدین می‌بایست در زمان‌های اعلام شده به مدارس مراجعه کنند یا از طریق سامانه مای مدیو نام نویسی نوآموز خود را انجام دهند. در ضمن، ثبت نام سامانه سنجش اول ابتدایی جدا از ثبت نام در سنجش دوره پیش دبستانی است.

تفاوت مدارک ثبت نام پیش دبستانی با دبستان

شرایط ثبت نام پیش دبستانی با مقطع دبستان، قابل قیاس نیست. علاوه بر شرایط، مدارکی که نوآموزان پیش دبستانی و والدین آن‌ها باید به مراکز آموزشی تحویل دهند با مدارکی که مدارس ابتدایی برای ثبت نام دانش آموزان ابتدایی لازم دارند، متفاوت است. به عنوان مثال مدارس مقطع اول ابتدایی باید از والدین  گواهی واکسیناسیون دانش آموزان و گذراندن دوره پیش دبستانی آن‌ها را دریافت کند.

در حالی که در دوره پیش دبستانی نیازی به ارائه مدرک یک دوره آموزشی دیگر نیست. فرآیند ثبت نام در حال حاضر در دوره پیش دبستانی و دبستان به صورت حضوری و غیرحضوری است؛ اما با این حال نحوه ثبت نام و ارائه این مدارک در سامانه مای مدیو برای مقطع دبستان به شکلی دیگر انجام می‌شود.

خلاصه مطالب مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی

اگر سن فرزند شما بین 3 تا 6 سال است باید مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی نوآموز خود را آماده کنید تا به موقع برای نام نویسی در مراکز آموزشی اقدام نمایید. از جمله مدارکی که در سال جاری از والدین نوآموز برای ثبت نام خواسته شده است، شامل سه قطعه عکس 3*4، کپی کارت واکسیناسیون، کپی شناسنامه و کپی از صفحات کارت ملی والدین است.

در واقع یکی از شرایط ثبت نام پیش دبستانی ارائه مدارک قبل از نام نویسی، به خصوص گواهی طرح سنجش سلامت است. پایگاه طرح سنجش سلامت به منظور بررسی بینایی، شنوایی، میزان قد و وزن نوآموزان زیر 6 سال نیز پایه‌ریزی شده تا معلمان و مدیران مطابق با شرایط جسمی و روحی نوآموز ثبت نام را انجام دهند.

برای دانلود PDF مقاله مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی روی لینک کلیک کنید.

2.3/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تماس برای بررسی شرایط ثبت‌نام پیش دبستانی

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مدارک لازم برای ثبت نام پیش دبستانی چیست؟

مدارم لازم برای ثبت نام پیش دبستانی شامل کپی از شناسنامه نوآموز، کپی کارت ملی والدین و گواهی واکسیناسیون است.

برای سنجس سلامت پیش دبستانی به مدرک خاصی نیاز است؟

بله. برای این امر اصل شناسنامه والدین، اصل شناسنامه دانش آموز، یک قطعه عکس سه در چهار از دانش آموز، برگ واکسیناسیون، واریز وجه مربوط به انجام سنجش نیاز ضروری است.

مهم‌ترین شرایط ثبت نام پیش دبستانی چیست؟

مهم‌ترین شرایط ثبت نام دوره پیش دبستانی، برخورداری از حداقل یا حداکثر سن مجاز از 3 تا 6 سال است.

 

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم

  حداقل معدل لازم برای رشته انسانی نهم به دهم ۱۴۰۳ + راهنما

  کسب معدل لازم برای رشته انسانی اهمیت زیادی برای دانش آموزان متقاضی آن دارد چراکه سرنوشت‌سازترین تصمیم‌گیری در مسیر تحصیلی و شغلی در آینده آن‌ها به شمار می‌آید. بسیاری از رشته‌های پرطرفدار مانند حقوق، حسابداری، روانشناسی و مدیریت از این...
 • Irtextbook.com + ورود به سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان

  سامانه ثبت نام کتاب درسی دانش آموزان 1403 + ورود irtextbook

  در چندین سال اخیر، نحوه خرید کتاب کاملاً متفاوت شده است و دانش‌آموزان باید از طریق سامانه ثبت نام کتاب درسی به آدرس irtextbook نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند. این سامانه، برای تسهیل فروش و توزیع مواد آموزشی و...
 • انتخاب رشته دبیرستان

  مشاوره انتخاب رشته دبیرستان ۱۴۰۳ + تست استعداد شما!

  انتخاب رشته دبیرستان از جمله مهم ترین و چالش برانگیزترین انتخاب هایی است که پیش روی دانش آموزان مقطع متوسطه قرار دارد. اینجاست که دریافت مشاوره  انتخاب رشته دبیرستان اهمیت زیادی پیدا می کند. با دریافت مشاوره انتخاب رشته دبیرستان...
 • شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع + شیوه نامه 1403

  شرایط ثبت نام مدارس دانش آموزان اتباع با دانش ‌آموزان ایرانی متفاوت است. این دسته از دانش ‌آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه‌ای که سازمان آموزش و پرورش معرفی کرده است، در پایه‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم ثبت...
تماس با مشاور