ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد

قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد + سقف واحد و شهریه 1401

قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد شامل یک سری قوانین ثابت و قوانین متغیر است.  به طور مثال اینکه در حذف و اضافه چند واحد میتوان برداشت و اینکه سقف انتخاب واحد در حذف و اضافه چقدر است از جمله مواردی است که در قوانین بررسی خواهد شد. شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد نیز از جمله مواردی است که در هر دانشگاه ممکن است با دانشگاه دیگر متفاوت باشد که توضیحاتی را در رابطه با آن ارائه خواهیم داد.

جزییات قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد شامل موارد مختلفی می شود که مهم ترین آن زمان انتخاب واحد است و همچنین این که حذف اضطرای و حذف پزشکی چیست و چه شرایطی دارد.

برای اطلاع از سایر قوانین مربوط به قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد چیست؟

تفاوتی ندارد در کدام شعبه از دانشگاه آزاد پذیرفته شده باشید، در هر صورت در تاریخ مشخصی می توانید به حذف و اضافه بپردازید. هر دانشگاهی قوانین حذف و اضافه مخصوص به خود را دارد که ما در این قسمت قصد داریم قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد را بیشتر بررسی کنیم. به صورت کلی انتخاب واحد در حذف و اضافه برای افرادی است که در زمان اصلی انتخاب واحد نتوانسته اند واحد مورد نظرشان را اخذ کنند و یا واحد اشتباهی را اخذ کرده اند و قصد دارند آن را حذف نمایند.

 

 

زمان انتخاب واحد در حذف و اضافه

برای انتخاب واحد در حذف و اضافه باید منتظر اعلام زمان دقیق آن بمانید. سپس در محدوده زمانی تعیین شده برای انتخاب واحد در حذف و اضافه اقدام کنید. در ادامه ما جدولی را آورده ایم که زمان انتخاب واحد در حذف و اضافه برخی دانشگاه ها در آن آمده است.

 

 

سقف انتخاب واحد در حذف و اضافه

 

 

برنامه زمانبندی حذف و اضافه نیمسال اول 1401 – 1401
زمان/ ورودی نوبت اول (از ساعت 8 الی 14) نوبت دوم (از ساعت 15 الی 21) نوبت سوم ( از ساعت 22 الی 6 صبح روز بعد)
گروه اول:

3 مهر 1401 / ورودی های 97 و ماقبل

و

4 مهر 1401 / ورودی های 97 و ماقبل

استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران، لرستان استان های گلستان، قم، اردبیل، البرز، آذربایجان غربی، زنجان، سیستان و بلوچستان و اصفهان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه دوم:

6 مهر 1401 / ورودی های 97 و ماقبل

و

7 مهر 1401 / ورودی های 97 و 98

استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه سوم:

8 مهر 1401 / ورودی های 97 و ماقبل

و

10 مهر 1401 / ورودی های 98 و 99

استان های آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، قزوین و مرکزی، بوشهر، همدان استان های ایلام، فارس، گیلان، یزد، کرمانشاه، سمنان و هرمزگان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.

 

 

نحوه حذف و اضافه انتخاب واحد دانشگاه آزاد

از جمله قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد می توان به آشنایی با مراحل آن اشاره کرد. در این قسمت همراه ما باشید تا مراحل این عملیات را بررسی کنیم. در ابتدا لازم است بدانید که برای حذف و اضافه کردن واحدهای دانشگاهی باید به سامانه آموزشی دانشگاه یعنی سامانه آموزشیار مراجعه نمایید. پس از مراجعه به این سامانه و وارد شدن به صفحه شخصی خودتان می توانید عملیات را آغاز نمایید.

مرحله اول این است که به سامانه در آدرس edu.iau.ac.ir مراجعه نمایید.

سپس مراحل کلی زیر را به ترتیب طی کنید:

گزینه دانشجو را انتخاب کرده و شماره دانشجویی خود را وارد کنید تا به صفحه شخصی خودتان دسترسی پیدا نمایید. قبل از اینکه وارد صفحه شخصی خود شوید، لازم است نام کاربری و رمز عبور دانشگاه آزاد خود را وارد کنید و سپس گزینه انتخاب گزینه ثبت نام دانشجو برای مشاهده دروس را بزنید. در این صفحه یک گزینه دیگر با نام ” حذف و اضافه ” وجود دارد که باید آن را انتخاب کنید.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این مورد داشتید مانند اینکه در حذف و اضافه چند واحد میتوان برداشت و یا سقف انتخاب واحد در حذف و اضافه چقدر است، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد

 

 

نکات مهم  در رابطه با قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد

ممکن است این قوانین در هر دانشگاه متفاوت باشد؛ اما به صورت کلی در تمامی مراکز دانشگاهی رعایت می شود. برای اطلاع از سایر قوانین می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

به صورت کلی تمامی انتخاب واحدها از 8 صبح آغاز شده و تا 8 صبح روز بعد یعنی به مدت 24 ساعت ادامه دارد.

در صورتی که هر مشکلی در مراحل انتخاب واحد به وجود بیاید، دانشگاه تنها در ساعت های اداری پاسخگو خواهد بود.

امکان استفاده از سایت دانشگاه نیز  برای انتخاب واحد دانشگاه آزاد در ساعات اداری ممکن است.

تمامی حذف و اضافه ها در ساعت های اداری و روزهای عادی انجام می شود.

توصیه می شود قبل از آغاز ساعت حذف و اضافه حتماً تمامی اطلاعاتی که نیاز دارید مانند کدهای دروس استخراج نمایید تا با ترافیک و کندی سرعت انتخاب واحد رو به رو نشوید.

هنگام انتخاب واحد برای جلوگیری از تداخل واحدهای انتخابی، حتماً به برنامه ریزی ساعت های برگزاری کلاس ها نیز توجه داشته باشید.

نباید دروسی که قبلاً انتخاب کرده اید، دوباره انتخاب کنید.

تطابق پیش نیازهای واحدهای اخذ شده بر عهده دانشجو است.

هر دانشجو فقط قادر به مشاهده دروس مرتبط با رشته تحصيلي خود می باشد.

 

 

برای اطلاع از زمان و نحوه اعلام نتایج انتقالی دانشگاه آزاد اسلامی وارد لینک مربوطه شوید.

 

 

حذف تک درس چیست؟

ما در موارد فوق سعی کردیم به تمامی سوالات شما در رابطه با در حذف و اضافه چند واحد میتوان برداشت و اینکه سقف انتخاب واحد در حذف و اضافه چقدر است پاسخ دهیم. در این قسمت همراه ما باشید تا نحوه حذف تک درس را به شما آموزش دهیم. به صورت کلی تمامی دانشجویان می توانند تنها یک درس نظری را حذف نمایند. حدود دو هفته قبل از شروع شدن امتحانات پایان نیم سال نیز امکان حذف کردن یک درس نظری با تایید گروه آموزشی وجود خواهد داشت. پس از واحد تک درس، نباید تعداد واحدها کمتر از 12 مورد شود.

دروس عملی (آزمایشگاهی، کارگاهی، پروژه، کارآموزی و…) قابلیت حذف اضطراری ندارند.

 

 

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد بر روی لینک کلیک کنید.

 

 

حذف ترم چیست؟

اگر در مورد اینکه حذف ترم چیست سوال دارید، در این قسمت همراه ما باشید. ممکن است برخی دانشجویان نیاز به حذف ترم داشته باشند که برای آن لازم است درخواست کتبی خود را برای

شورای آموزشی دانشگاه قبل از شروع امتحانات و با احتساب در سنوات انجام شده بفرستند. این درخواست باید حداقل دو هفته قبل از شروع شدن ترم انجام شود و قبل از تمام شدن زمان حذف و اضافه صورت گرفته باشد.

حذف ترم شامل پرداخت شهریه ثابت و متغیر می شود.

 برای دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته تنها یک بار از فرصت مرخصی یا حذف ترم ممکن است. برای دانشجویان کارشناسی پیوسته مجموعاً دو بار این امکان وجود خواهد داشت. اگر فردی در امتحانات شرکت نکند نیز تمام واحدهای ترم برای او حذف می شود،اما شهریه های ثابت و متغیر باید پرداخت شود.

 

 

در حذف و اضافه چند واحد میتوان برداشت

 

 

حذف پزشکی چیست؟

حذف پزشکی برای افرادی است که در چند روز مانده به امتحان پایان ترم، نمی توانند در امتحانات شرکت کنند و در نتیجه برای این که به معدل آن ها ضرری وارد نشود، از این روش استفاده می کنند. در این صورت امکان برداشتن این واحد در ترم های بعدی برای گذشت و همچنان نیاز به حذف یک واحد درسی و عدم حضور در جلسه امتحان را داشته باشید، امکان حذف پزشکی تا یک روز بعد از برگزاری امتحان وجود دارد.

برای حذف پزشکی می باید دانشجو دارای برگه تائید شده توسط پزشک را ارائه داده و یا پرونده پزشکی داشته باشد. تنها در این صورت است که دانشجو می تواند با مراجعه به آموزش این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد. اگر فردی بخواهد با این روش از امتحان انصراف دهد، نباید به هیچ عنوان در جلسه امتحان حضور داشته باشد.

 

 

نکات مهم در رابطه با حذف ترم و درس

اگر برای هر درس 16 جلسه حضور را در نظر بگیریم، داشتن غیبت بیشتر از 3 جلسه به معنای حذف کردن درس است. البته این شرط برای دانشگاه هایی است که حضور افراد در کلاس درس الزامی است.

اگر کسی غیبت در جلسه امتحان داشته باشد یعنی آن درس برای وی حذف شده است و هیچ هزینه ای به فرد بازگردانده نخواهد شد.

 

 

آیا برای حذف و اضافه دانشگاه آزاد باید شهریه پرداخت شود؟

شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد تشکیل شده از بخش ثابت و متغیر است. تمامی دانشجویان باید ابتدا شهریه ثابت را پرداخت کرده تا بتوانند انتخاب واحد را انجام دهند. اگر در این مرحله دانشجویان نتوانند واحدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند باید در مرحله حذف و اضافه اقدام کنند که در این مرحله نیاز است شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد پرداخت شود. میزان شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد تقریباً حدود 60 درصد بدهی دانشجو است. فرضا اگر دانشجو 1 میلیون تومان بدهی داشته باشد، باید حدود 600 هزار تومان بپردازد.

 

 

انتخاب واحد در حذف و اضافه

 

 

نحوه پرداخت شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد

در این قسمت همراه ما باشید تا جزییات مربوط به شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد را بیشتر بررسی کنیم.

برای آگاهی از میزان شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد لازم است در صفحه مربوط به آن میزان شهریه دانشگاه آزاد را که تعیین شده  پرداخت نمایید. برای پرداخت شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد نیز لازم است روی لینک “پرداخت الکترونیکی حداقل پیش پرداخت شهریه” کلیک کرده و سپس یکی از گزینه های بانک های مشخص شده را انتخاب کنید.

حالا نوبت به وارد کردن میزان بدهی در قسمت مشخص شده است و در نهایت باید پرداخت الکترونیکی را بزنید. توجه داشته باشید که رمز دوم اینترنتی شما باید حتماً فعال باشد تا بتوانید شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد را پرداخت نمایید.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد بپردازیم. قوانین حذف و اضافه دانشگاه آزاد شامل موارد مختلفی می شود که یکی از آن ها زمان انتخاب واحد در حذف و اضافه و همچنین سقف انتخاب واحد در حذف و اضافه است. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص شهریه حذف و اضافه دانشگاه آزاد و یا در حذف و اضافه چند واحد میتوان برداشت داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سقف انتخاب واحد در حذف و اضافه از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

ورود به سامانه سیدا دانشگاه آزاد آزمون های آنلاین

سامانه ساجد دانشگاه آزاد

چگونه در سایت دانشگاه آزاد انتخاب رشته کنیم؟

شرایط انتقالی دانشگاه آزاد بدون کنکور

 

1/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا حذف و اضافه دانشگاه آزاد در تمامی ترم ها اجرا می شود؟

بله هم در ترم اول و هم در ترم دوم دانشگاه اجرا می شود.

برای اطلاع از زمان حذف و اضافه دانشگاه آزاد چه راهی وجود دارد؟

می توانید از مسئولان آموزش دانشگاه خود اطلاعات لازم را بگیرید.

آیا امکان حذف ترم در حذف و اضافه وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد و شرایط آن نیز کامل توضیح داده شده است.

سقف تعداد واحدهای حذفی چقدر است؟

تا زمانی که تعداد واحدهای حذف شده شما کمتر از 12 واحد نشده می توانید حذف کنید.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  سارا
  ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۴

  آیا حذف و اضافه تمدید میشود

  • Avatar photo
   isaei
   ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰

   سلام وقتتون بخیر
   از واحد دانشگاهیتون باید بپرسید .

تماس با مشاور