ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت + بخشنامه 1403 pdf | ایران تحصیل

قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

یکی از نکات مهمی که هر داوطلبی در زمان انتخاب رشته باید به آن توجه کند، شرایط تعهد خدمت و طول مدت آن است. همانطور که می دانید برخی از رشته های وزارت بهداشت دارای تعهد به خدمت به مدت سه طول دوره تحصیلی هستند و برخی رشته ها تنها دارای دو سال تعهد به خدمت تحت عنوان طرح نیروی انسانی هستند؛ به همین دلیل نیز باید توجه کنید که رشته انتخابی شما دارای چه مدت تعهد به خدمت می باشد؟ اما آیا همه افراد می بایست به عهد خود عمل کنند و امکان لغو آن وجود ندارد؟ برای راهنمایی شما متقاضیان گرامی در این مقاله به بررسی کامل قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت 1403 خواهیم پرداخت. همچنین در این مقاله نحوه آزادسازی مدارک و تعهدات وزارت بهداشت را برای آن دسته از دانشجویانی که می خواهند از طریق گذاشتن وثیقه دانشنامه و ریزنمرات خود را دریافت کنند، شرح خواهیم داد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

فراموش نکنید که لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت دشواری های بسیاری دارد و ممکن است بارها به بن بست خورده و ناامید شوید؛ پیشنهاد ما این است که در چنین مواقعی حتما از کمک شخصی متخصص در این زمینه بهره مند شوید. چنانچه در هر یک از مراحل لغو تعهد خود با مشکل مواجه شدید، تنها کافیست با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس بگیرید. کارشناسان ایران تحصیل در تمامی ایام هفته (حتی روزهای تعطیل) نیز آماده خدمت رسانی به شما هستند. 

قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، زمان انتخاب رشته فرا می رسد و در این مرحله است که بیشتر داوطلبان گروه آزمایشی تجربی تمایل دارند تا در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی مشغول به تحصیل شوند؛ اگر چه انتخاب این رشته ها تنها با داشتن رتبه مناسب امکان پذیر است اما برخی نکات نیز وجود دارند که داوطلبان باید با آگاهی داشتن از آن ها رشته های وزارت بهداشت را انتخاب کنند. یکی از این نکات مهم، توجه به طول مدت طرح تعهد به خدمت است. لازم است بدانید که رشته های وزارت بهداشت دارای طرح تعهد به خدمت هستند که در برخی از رشته ها اجباری و برخی دیگر اختیاری است.

مدت زمان طرح تعهد خدمت با توجه به نوع رشته و سهمیه منطقه متفاوت خواهد بود؛ به عنوان مثال دانشجویان فارغ التحصیل شده با سهمیه منطقه یک تنها باید به مدت 1 برابر طول تحصیل خود خدمت کنند اما دانشجویان منطقه 2 و 3 می بایست به مدت 3 برابر طول تحصیل خود طرح خدمت را بگذرانند. البته برخی رشته ها نیز مانند مامایی دارای تعهد به خدمت اختیاری به مدت 2 سال می باشند.

باتوجه به محدودیت هایی که این طرح بعد از فارغ التحصیلی برای داوطلبان پدید می آورد، معمولا افراد به دنبال راه های لغو تعهد و آزاد سازی مدرک خود می گردند. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله به بررسی قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت بپردازیم و راه هایی را که می توان از طریق آن ها مدرک و تعهدات وزارت بهداشت را لغو کرد بیان کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

دو نوع تعهد برای دانش آموختگان وزارت بهداشت وجود دارد که عبارت است از:

🟢 تعهدات عام (تعهدات آموزش رایگان): این نوع از تعهد برحسب نوع سهمیه قبولی داوطلب، مقدار بهره مندی او از آموزش‌ های رایگان و نوع دوره تحصیلی دانش آموخته (شبانه یا روزانه بودن) محاسبه خواهد شد.

🟢 تعهدات خاص: با توجه به ماده 8 قانون «تامین وسایل امکانات تحصیل اطفال و نوجوانان ایرانی» که در سال 1353 تصویب شده است، دانشجویان و هنرجویانی که در دانشگاه‌ ها و موسسات عالی وابسته به وزراتخانه‌ ها مشغول به تحصیل هستند باید یک تعهد نامه رسمی و محضری را قبل از ورود به دانشگاه امضا کنند و متعهد به انجام طرح مذکور گردند. از جمله مواردی که باید در عهدنامه ذکر شود می توان به شرايط تحصيل و كيفيت و ضمانت اجرای تعهدات اشاره کرد. توجه داشته باشید که در این شرایط دانشجو علاوه بر تعهدات عام، متعهد به انجام تعهدات خاص نیز می گردد. 

انواع تعهدات دانش آموختگان وزارت بهداشت

اما امکان معافیت از طرح برای کدام یک از رشته های وزارت بهداشت که دارای طرح اجباری تعهد به خدمت هستند، وجود دارد؟ جدول زیر را مشاهده کنید. 

پزشكی دندانپزشكی داروسازی
پرستاری اتاق عمل هوشبری
پرستاری دندانپزشكی علوم آزمایشگاهی رادیولوژی
تكنسین فوریت های پزشكی

لازم به ذکر است که تمامی دانشجویان فارغ التحصیل شده از رشته های فوق مشمول معافیت از طرح اجباری تعهد به خدمت نخواهند بود بلکه لازم است تا از شرایط خاصی برخوردار باشند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت. برای اطلاع از تمامی رشته های گروه پزشکی که دارای طرح تعهد به خدمت هستند، با مشاوران ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس بگیرید.

 

🔗 آیا خرید تعهد پزشکی مناطق محروم امکان پذیر است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

چه کسانی مشمول قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت می باشند؟

معافیت های مختلفی برای افراد مشمول طرح تعهد به خدمت اجباری ارائه شده است که لازم است متقاضیان یکی از شرایط مذکور را داشته باشند و بتوانند برای دریافت معافیت اقدام کنند. براساس قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت سه دسته معافیت معرفی شده است که عبارتند از:

معافیت هایی که در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار دارند.

معافیت هایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار دارند.

معافیت هایی که متقاضیان می توانند از طریق خدمت نظام وظیفه دریافت کنند.

چه کسانی مشمول قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت می باشند؟

برای بهره مندی از معافیت های فوق، لازم است تا افراد دارای یک شرایط خاص باشند که در ادامه این شروط را مطرح خواهیم کرد که افراد در صورت داشتن آن می توانند برای دریافت معافیت خود اقدام کنند. با ما همراه باشید.

افراد دارای یکی از شرایط زیر، می توانند معافیت های در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور را دریافت کنند:

همسر و فرزندان شهدا و افراد مفقود شده در جنگ تحمیلی.

خواهر و یا برادر شهید (توجه داشته باشید که تنها یکی از اعضای خانواده شهدا می تواند از این معافیت بهره مند شود.)

آزادگان، فرزندان و همسران آزادگان.

جانباز بالای 25%، فرزند جانباز بالای 50% و همسر جانبازی که درصد جانبازی وی بالای 70% است. 

تک فرزند خانواده بودن.

مادری که حضانت فرزند خود را برعهده دارد.

معافیت طبق ماده 3 قانون: مخصوص متقاضیان آقا که خدمت نظام وظیفه خود را سپری کرده اند. (این معافیت نیازمند برخورداری از شرایط خاصی است که در ادامه بیان خواهد شد.)

معافیت طبق ماده 12 قانون: دانشجویان فارغ التحصیل شده از رشته های دارای طرح اجباری خدمت، بعد از رسیدن به 45 سال می توانند این نوع معافیت را دریافت کنند. 

فارغ التحصیلان دانشگاه های تابعه وزارت بهداشت می توانند دانشگاه محل فارغ التحصیلی یا محل سكونت خود را برای صدور گواهی معافیت و به عنوان حوزه پذیرش کننده انتخاب کنند، اما فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد می توانند حوزه پذیرش و بررسی درخواست خود را هر یک از دانشگاه های علوم پزشكی کشور انتخاب کرده و اقدام کنند.

نکته مهم: دانشجویانی فارغ التحصیلی که در خارج از کشور حضور دارند، برای صدور گواهی معافیت خود حتما باید به صورت حضوری به وزارت بهداشت مراجعه کنند.

 

افراد دارای یکی از شرایط زیر، می توانند معافیت های در اختیار وزارت بهداشت را دریافت کنند:

 دانشجویان فارغ التحصیلی که در مقطع تحصیلی قبلی خود، گواهی معافیت دریافت کرده اند.

دانشجویانی که دارای حداقل 6 ماه خدمت داوطلبانه در جبهه های جنگ هستند.

آن دسته از دانشجویان فارغ التحصیلی که در خارج از کشور قرار دارند یا انتقالی گرفته از خارج از کشور هستند و از مزایای ارزی دولتی استفاده نکرده اند، چنانچه در مدت تحصیلی خود در داخل ایران شهریه دانشگاه خود را پرداخت کرده باشند می توانند از این معافیت استفاده کنند.

دانشجویان فارغ التحصیلی که شورای عالی پزشكی به علت داشتن مشکل حاد پزشکی با معافیتشان موافقت کرده است.

فارغ التحصیلان خانم قبل از تاریخ اول آذر 1380، اگر متاهل باشند می توانند از این معافیت استفاده کنند.

مشمولان سطح اول آئین نامه عملكرد استثنائی و تسهیلات اعطایی به استعدادهای درخشان مصوب 83/10/8 شورای هدایت استعدادهای درخشان. (مشمولین این آیین نامه عبارتند از: نفرات اول تا دهم کنكور سراسری گروه تجربی، برندگان مدال طلا المپیاد کشوری، نفرات اول تا سوم آزمون پیش کارورزی یا پره انترنی، نفرات اول تا سوم آزمون جامع علوم پایه، نفرات اول تا سوم آزمون ورودی دستیاری تخصصی بجز رشته داروسازی.)

انجام خدمات قانونی در مقطع قبلی: فارغ التحصیلانی که خدمات موضوع قانون را در یکی از مقاطع تحصیلی قبلی خود انجام داده اند. به عنوان نمونه فرد فارغ التحصیل شده از رشته دکتری دندانپزشكی، اگر قبلا تعهدات پنج ساله خود را در مقطع کاردانی بهداشت دهان تمام کرده باشد، مشمول این معافیت می شود.

فارغ التحصیلان مازاد بر نیاز در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری (بند 2 بخشنامه شماره 33245 مورخ 83/3/10)

ماده 8 قانون: انجام خدمات مربوط به خدمت پزشكان و پیراپزشكان در سازمان پزشكی قانونی با اخذ تعهد محضری و پس از طی شدن مدت تعهد.

معافیت های در اختیار وزارت بهداشت

افراد دارای یکی از شرایط زیر، می توانند معافیت های خدمت نظام وظیفه را دریافت کنند:

این معافیت مربوط به ماده 3 قانون است؛ براساس این ماده افرادی که خدمت نظام وظیفه خود را به اتمام رسانده باشند، با داشتن یکی از شرایط زیر می توانند معافیت خود را از انجام طرح اجباری وزارت بهداشت دریافت کنند:

🔻 فارغ التحصیلانی که به مدت 12 ماه خدمت نظام وظیفه خود را پس از دریافت مدرک کاردانی در رشته های اجباری یا اختیاری طرح به اتمام رسانده باشند.

🔻 فارغ التحصیلانی که دوره خدمت نظام وظیفه خود را پس از دریافت مدرک کارشناسی و یا بالاتر در رشته های اجباری یا اختیاری طرح به اتمام رسانده باشند. توجه داشته باشید که میزان دوره خدمت برای دریافت معافیت حائز اهمیت باشد و میزان خدمت نظام وظیفه افراد باید به صورت زیر باشد:

🔴 افرادی که قبل از اول فروردین ماه 1391 به خدمت نظام وظیفه اعزام گردیده اند:

مقطع تحصیلی میزان خدمت نظام وظیفه 
مقطع کارشناسی 17 ماه
مقطع کارشناسی ارشد و دکتری 16 ماه
مقطع تخصص 15 ماه
مقطع فوق تخصص 14 ماه

 

🔴 افرادی که پس از اول فروردین ماه 1391 به خدمت نظام وظیفه اعزام گردیده اند:

شرایط خدمت افراد در مقطع کارشناسی و بالاتر در مناطق مختلف میزان خدمت نظام وظیفه 
خدمت در مناطق عادی  21 ماه 
خدمت در مناطق جنگی (امنیتی غیر درگیر، عملیاتی، مناطق محروم و بد آب و هوا) 19 ماه
خدمت در مناطق جنگی و امنیتی درگیر  18 ماه

نکته مهم: توجه داشته باشید افرادی که مدت خدمت آن ها کمتر از 12 ماه در مقطع کاردانی و کمتر از 21 ماه در مقطع کارشناسی و بالاتر هستند، می بایست از یگان مربوطه گواهی معتبری را مبنی بر دلیل کسر خدمت خود دریافت کرده و  ارائه کنند.

 

🔗 برای اطلاع از نحوه خرید تعهد خدمت فرهنگیان بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

چه اقداماتی را باید قبل از ثبت درخواست معافیت انجام داد؟

متقاضیان برای بهره مندی از قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت و ثبت درخواست معافیت باید قبلا برخی اقدامات را انجام دهند. در این بخش به بررسی این مراحل خواهیم پرداخت. این مراحل عبارتند از:

🔰 فارغ التحصیلانی که تمایل به ثبت درخواست معافیت دارند، می بایست ابتدا با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه حساب کنند. پس از تسویه حساب از درج بودن اطلاعات فارغ التحصیلی خود در سامانه آموزشی وزارت بهداشت (سما) اطمینان حاصل کنید؛ چرا که در صورت عدم وجود اطلاعات امکان ثبت معافیت را نخواهید داشت. جهت کسب اطمینان به معاونت آموزشی (اداره خدمات آموزشی) دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کنید. 

🔰 فارغ التحصیلان آقا می بایست وضعیت پایان خدمت یا معاف از خدمت نظام وظیفه بودن خود را مشخص کرده و کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت خود را ارائه کنند. (چنانچه کارت پایان خدمت شما صادر نشده است، می بایست نامه معتبری از ستاد کل نیروهای مسلح دریافت کرده و ارائه کنید.)

چه اقداماتی را باید قبل از ثبت درخواست معافیت انجام داد؟

نکته مهم: در صورتی که متقاضی تقاضای معافیت دهد و گواهی معافیت وی صادر شود، دیگر امكان لغو آن وجود نخواهد  داشت. (به عبارتی دیگر، اگر متقاضی تمایل به شاغل شدن در دانشگاه به صورت نیروی طرحی و دریافت حقوق و مزایای آن را داشته باشد، پس از معافیت از طرح این امكان مطابق قانون برای او وجود نخواهد داشت). لذا متقاضی باید تعهد دهد که تقاضای انصراف از معافیت نخواهد داد.

ممکن است در برخی از مراحل فوق با مشکل مواجه شوید و یا در رابطه با نحوه انجام آن سوال داشته باشید؛ در این صورت می توانید با کارشناسان ایران تحصیل به شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس گرفته و درخواست راهنمایی کنید. مشاوران ایران تحصیل در تمامی ایام هفته پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

 

🔗 برای اطلاع از آیین نامه انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

نحوه ثبت نام برای لغو تعهد خدمت و دریافت اصل گواهی

حال که از شرایط معافیت و قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت مطلع شدید، بهتر است تا با چگونگی ثبت درخواست معافیت و سامانه ای که باید به آن مراجعه کنید نیز آشنا شوید. در این بخش مراحل نام نویسی برای دریافت معافیت را شرح خواهیم داد. 

مراحل ثبت درخواست معافیت و لغو تعهد به خدمت عبارت است از:

🔹 برای ثبت درخواست معافیت می بایست ابتدا به سامانه طرح وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی tarhplus.behdasht.gov.ir مراجعه کنید. برای ورود مستقیم به سامانه، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

مرحله اول ثبت درخواست معافیت و لغو تعهد به خدمت در سامانه طرح

🔹 سپس بر روی گزینه «ثبت نام دريافت گواهی پايان خدمات يا معافيت» کلیک کنید. با صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد. 

مرحله دوم ثبت درخواست معافیت و لغو تعهد به خدمت در سامانه طرح

🔹 در نهایت نیز بر روی گزینه «ثبت نام» که در قسمت چپ صفحه قرار دارد کلیک کنید. با وارد کردن کد ملی و رمز ورود خود، به پنل کاربریتان وارد خواهید شد و می توانید در این قسمت برای ثبت درخواست معافیت اقدام کنید. 

🔹 پس از ثبت نام متقاضیان، باید شرایط اختصاصی حوزه پذیرش کننده که برای صدور گواهی در آنجا ثبت نام کرده است را مطالعه کرده و بر اساس شرایط درخواست شده اقدام کند. پیگیری وضعیت درخواست از این مرحله به بعد از طریق بخش پیگیری وضعیت ثبت نام امكان پذیر خواهد بود.

مرحله سوم ثبت درخواست معافیت و لغو تعهد به خدمت در سامانه طرح

نکته مهم: در رابطه با معافیت تک فرزند پس از ثبت نام در سامانه یک نامه استعلام از ثبت احوال محل صدور شناسنامه والدین در قسمت پیگیری وضعیت برای متقاضی قرار داده خواهد شد که متقاضی باید آن را چاپ کرده و با مراجعه به ثبت احوال جوابیه آن را دریافت کند. 

پس از ثبت نام در سامانه طرح وزارت بهداشت، لازم است تا براساس دستور العمل و يا شرايط اختصاصی دانشگاه ها، مدارک مورد نیاز را پست کنید و يا به صورت حضوری به دانشگاه تحويل دهید. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه ها دارای شرایط اختصاصی می باشند که لیست آن ها در ادامه بیان خواهد شد. برای مشاهده شرایط اختصاصی مورد نیاز، بر روی لینک های موجود کلیک کنید. 

واحد هایی که دارای شرایط اختصاصی می باشند عبارتند از:
ستاد مركزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی
اصفهان – دانشگاه علوم پزشكی اصفهان
بوشهر – دانشگاه علوم پزشكی بوشهر
تهران – دانشگاه علوم پزشكی ايران 
تهران – دانشگاه علوم پزشكی تهران 
تهران – دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی
خراسان جنوبی – دانشگاه علوم پزشكی بيرجند
خراسان رضوی – دانشگاه علوم پزشكی مشهد
خوزستان – دانشگاه علوم پزشكی آبادان 
فارس – دانشكده علوم پزشكی لارستان 
فارس – دانشگاه علوم پزشكی شيراز
قم – دانشگاه علوم پزشكی قم 
گيلان – دانشگاه علوم پزشكی گيلان 
همدان – دانشگاه علوم پزشكی همدان 
يزد – دانشگاه علوم پزشكی يزد

 

🔗 برای اطلاع از شرایط ادامه تحصیل متعهدین خدمت فرهنگیان بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

مدارک لازم جهت صدور معافیت در هنگام ثبت نام یا دریافت اصل گواهی

جهت ثبت درخواست معافیت و بهره مندی از قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت لازم است تا برخی مدارک را ارائه کنید. برخی از این مدارک عمومی می باشند و فارغ از شرایطی که متقاضیان دارند و نوع معافیتی که می خواهند دریافت کنند، می بایست ارائه کنند. اما برخی نیز اختصاصی می باشند که تمامی این مدارک را در ادامه بیان خواهیم کرد. با ما همراه باشید. 

مدارک لازم جهت صدور معافیت از طرح تعهد به خدمت وزارت بهداشت

💠 لیست مدارک عمومی برای همه واجدین شرایط قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت عبارت است از:

📁 ارائه تصویر اسکن شده شناسنامه متقاضی

📁 ارائه تصویر اسکن شده کارت ملی متقاضی

📁 ارائه مدرک وضعیت نظام وظیفه (مختص متقاضیان آقا)

📁 ارائه دو قطعه عكس 3×4 اداری و پرسنلی به صورت تمام رخ با زمینه سفید که حداکثر در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد. (توجه داشته باشید که عکس بانوان باید با حجاب اسلامی باشد.) 

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت آزادگان، جانبازان بالای %25 و فرزندان شهید:

📑 ارائه کارت بنیاد شهید و امور ایثارگران.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت همسران شهدا، مفقودین جنگ تحمیلی، خواهر و برادر شهید، فرزندجانباز بالای 50% و همسر جانباز بالای 70% :

📑 گواهی یا نامه رسمی از بنیاد شهید و امور ایثارگران.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت تک فرزند خانواده:

📑 ارائه شناسنامه پدر و مادر مشمول (تمام صفحات شناسنامه)

نکته: همانطور که در قسمت ثبت درخواست معافیت بیان کردیم، برای دریافت این معافیت نیاز به ارائه جواب استعلام از ثبت احوال خواهید داشت. 

💢 لیست مدارک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت مادرانی که حضانت فرزند خود را به عهده دارند:

📑 ارائه حكم حضانت رسمی از دادگستری.

📑 ارائه طلاق نامه.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت بانوانی که همسرشان فوت کرده است:

📑 ارائه گواهی فوت همسر.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت افرادی که سابقه حضور در جبهه دارند:

📑 ارائه گواهی شش ماه خدمت داوطلبانه در جنگ با تایید نیروی مقاومت بسیج کل (واقع در تهران – اتوبان بسیج – افسریه – روبروی اتوبان شهید محلاتی) و یا ارائه کارت حضور در جبهه به مدت حداقل 6 ماه و یا بالاتر.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت ماده 3 (کارت پایان خدمت وظیفه):

📑 ارائه گواهی معتبر از یگان مربوطه مبنی بر دلیل کسر خدمت برای افرادی که مدت خدمت آن ها کمتر از 12 ماه در مقطع کاردانی و کمتر از 21 ماه در مقطع کارشناسی و بالاتر می باشد.

📑 در صورتی که کارت پایان خدمت نداشته باشید، می توانید گواهی معتبری از معاونت عملیات نیروی انسانی کل در تهران (نداجا – نهاجا – نزاجا – پدافند – صنایع دفاع) مبنی بر انجام خدمت نظام وظیفه خود دریافت کنید. 

💢 لیست مدارک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت انجام خدمات قانونی در مقطع قبلی: 

📑 ارائه نامه رسمی از کارگزینی محل خدمت قبلی مبنی بر انجام تعهدات.

📑 ارائه آخرین حكم استخدام رسمی.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی:

📑 ارائه گواهی کارکرد برابر مدت تعهد محضری از سازمان پزشكی قانونی.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای معافیت استعداد های درخشان (نفرات اول تا دهم کنکور سراسری گروه تجربی):

📑 ارائه گواهی معتبر از سازمان سنجش آموزش کشور.

💢 مدرک اختصاصی مورد نیاز برای دریافت معافیت استعدادهای درخشان (برندگان المپیاد کشوری):

📑 ارائه معرفی نامه از باشگاه دانش پژوهان جوان.

توجه داشته باشید که ارائه مدارک عمومی و تخصصی بیان شده در قسمت بالا الزامی است و در غیر اینصورت درخواست شما مورد بررسی قرار نگرفته و رد خواهد شد. از طریق تماس با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) می توانید با مشاوران ایران تحصیل ارتباط برقرار کنید. کارشناسان ما شماره را در صورت نیاز به مشاوره و یا راهنمایی در رابطه با مدارک درخواستی به دقت راهنمایی خواهند کرد.

 

🔗 برای اطلاع از نحوه خرید طرح پرستاری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

بخشنامه جدید وزارت بهداشت در زمینه هزینه آزادسازی مدارک و لغو تعهدات وزارت بهداشت

براساس ماده 6 قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان که در تاریخ 1375/2/12 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، آن دسته از دانشجویان رشته‌ های علوم پزشکی که مشمول طرح‌ تعهد به خدمت اجباری هستند، نمی توانند با گذاشتن وثیقه و بدون انجام تعهدات قانونی خود نسبت به آزادسازی مدرک تحصیلی اقدام کنند. 

اما متقاضیانی که قصد دارند با هزینه شخصی خود در خارج از کشور مشغول به تحصیل شوند و مشمول طرح اجباری تعهد به خدمت پزشکی و پیراپزشکی هستند، باید این نکات را مد نظر قرار دهند: متقاضیان باید از دانشگاه های معتبر خارج از کشور که مورد تایید وزارت بهداشت و علوم هستند پذیرش تحصیلی دریافت کنند و با میزان ضمانت کافی ای را ارائه کنند و متعهد شوند که پس از فراغت از تحصیل تعهدات قانونی خود را انجام خواهند داد. 

هزینه آزادسازی مدارک و لغو تعهدات وزارت بهداشت

برای اطلاع از میزان ضمانتی که باید برای تحصیل در خارج از کشور ارائه کنید، به جدول زیر مراجعه کنید. 

میزان تضمینی که متقاضیان گروه پزشکی برای تحصیل در خارج از کشور باید ارائه کنند
مقطع تحصیلی مبالغ وثیقه
دانشگاه آزاد و شبانه و شعب بین الملل دانشگاه های دولتی مبالغی که به ازای هر سال خدمت طرح از مبلغ وثیقه کسر می شود.
دکتری حرفه ای دندانپزشکی 300 میلیون تومان  300 میلیون تومان به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان 150 میلیون تومان
دکتری حرفه ای پزشکی 300 میلیون تومان  300 میلیون تومان به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان 150 میلیون تومان
دکتری حرفه ای داروسازی 250 میلیون تومان  250 میلیون تومان به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان 125 میلیون تومان
کارشناسی ارشد 200 میلیون تومان  250 میلیون تومان به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان 100 میلیون تومان
کارشناسی 150 میلیون تومان  150 میلیون تومان به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان 75 میلیون تومان
کاردانی 100 میلیون تومان  100 میلیون تومان به علاوه هزینه خرید آموزش رایگان متناسب با زمان ایفای تعهدات

 

🔗 برای اطلاع از رتبه قبولی پزشکی تعهدی بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

اخبار پیرامون قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت

📢 اساساً هزینه‌ های آزاد سازی مدرک چطور محاسبه می‌ شود؟

دستور العمل جامعی سال 1396 تحت عنوان لغو تعهد آموزش رایگان ابلاغ شده بود. این دستور العمل قبلاً هم وجود داشته ولی تازه اجرا شده و به دانشگاه‌ های کشور هم اعلام شد. در آن جا ذکر شده چنانچه قرار باشد لغو تعهدی از سوی دانشجویی اتفاق بیفتد باید بر اساس 40 درصد از هزینه آموزشی و پژوهشی که صرف دانشجو می‌ شود از دانشجو گرفته شود.

متأسفانه 7،8 سال بود این اتفاق نیفتاده بود و ما نامه‌ ای را سال گذشته به آقای وزیر ارسال کردیم و ایشان این موافقت را اعلام کردند که به سمت این برویم که 40 درصد را اعمال کنیم.

ما بر اساس قانون عمل کردیم و این 40 درصد عددی بود که در قانون آمده بود. در آئین نامه تصریح شده که سال به سال باید این اتفاق بیفتد. 7،8 سال بود که انجام نشده بود و عملاً انباشته و روی ما آوار شد. ما چاره‌ ای جز این کار نداشتیم.

این قانونی بود که سال 1353 گذاشته و گفته شده بود تحصیل در دانشگاه‌ های داخل کشور رایگان است تا زمانی که دانشجو به اندازه تعهدی که داده بتواند خدمت ارائه کند اما اگر خواست لغو تعهد انجام دهد باید منابعی را که برایش خرج شده به خزانه کشور برگرداند.

 

خلاصه مطلب

داوطلبان کنکوری که قصد دارند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی تحصیل کنند، باید بدانند که فارغ التحصیلان این رشته ها مشمول تعهد به خدمت می باشند که گاه این تعهد اجباری و گاه اختیاری است. همچنین مدت زمانی که هر دانشجو باید به عنوان طرح تعهد خدمت سپری کند نیز برحسب رشته، منطقه و نوع قبولی وی متغییر خواهد بود؛ به عنوان مثال تعهد به خدمت رشته های پزشکی گاها تا سه برابر طول مدت تحصیل یعنی 21 سال می باشد و اگر متقاضی قصد داشته باشد برای تحصیل به خارج کشور برود ابتدا باید این طرح را گذرانده و سپس اقدام کند. ممکن است سوال کنید که آیا راه دیگری وجود دارد که بتوان این تعهد به خدمت را لغو کرد و مدرک را آزاد کرد؟ برای پاسخ به این سوال در مقاله فوق قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت را بیان کردیم.

تمامی دانشجویانی که رشته تحصیلی آن ها از جمله رشته های وزارت بهداشت است باید پس از اتمام تحصیلات خود، با گذراندن طرح تعهد به خدمت مدرک خود را آزاد کنند. اگر شما از جمله افرادی هستید که قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت مشمول شما نشده است، نگران نباشید. در مقاله فوق همچنین راه آزادسازی مدرک و تعهدات وزارت بهداشت را از طریق گذاشتن وثیقه شرح دادیم. پس از مطالعه دقیق مقاله فوق چنانچه در رابطه با قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت سوالی داشتید می توانید با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس بگیرید. علاوه بر تماس تلفنی می توانید برای ما کامنت گذاشته و سوالات خود را مطرح کنید. کارشناسان ما در کمترین زمان پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. 

 

📥 برای دانلود پی دی اف مقاله قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چه کسانی مشمول قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت می باشند؟

معافیت های مختلفی برای افراد مشمول طرح تعهد به خدمت اجباری ارائه شده است که متقاضیان می بایست برای بهره مندی از این معافیت ها دارای شرایط خاصی باشند و مدارک معتبر مربوط به شرایط خود را ارائه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله فوق مراجعه کنید. 

آیا تمامی دانشجویانی که در دوره های مختلف دانشگاهی تحصیل می کنند، برای آزادسازی مدارک خود باید طرح «تعهد به خدمت» را خریداری کنند؟

خیر؛ توجه داشته باشید که فقط دانشجویان دوره روزانه می بایست برای آزادسازی مدارک خود هزینه پرداخت کنند و دانشجویانی که در دوره های شبانه، پردیس و ... تحصیل کرده اند اگر قصد خرید تعهد به خدمت خود را داشته باشند باید فقط برای بخش اجباری طرح خود (دو سال اولیه) هزینه پرداخت کنند.

چه نوع معافیت هایی در قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است؟

در قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت سه دسته معافیت در نظر گرفته شده است که عبارتند از: معافیت هایی که در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار دارند، معافیت هایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار دارند و در نهایت معافیت هایی که متقاضیان می توانند از طریق خدمت نظام وظیفه دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله فوق مراجعه کنید.

نظرات

36 دیدگاه دربارهٔ «قانون جدید لغو تعهد خدمت وزارت بهداشت + بخشنامه 1403 pdf | ایران تحصیل»

  1. Avatar photo ارش گفت:

    سلام من phd از دانشگاه علوم پزشکی ایران دارم و سربازیم هم تموم شده ایا امکان خرید و ازادساری مدرکم رو دارم؟

    1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

      سلام وقت بخیر شما در صورتی این امکان را دارید که مدرک را ازاد کنید بالای 18 ماه سربازی بگذرانید در غیر این صورت خیر

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور