ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 | nkums.ac.ir

شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 اعلام شد. آن دسته از دانشجویانی که در طول تحصیل خود امکان شرکت در کلاس‌ها در یک یا چندترم متوالی را ندارند، می‌توانند برای دریافت مرخصی تحصیلی درخواست دهند. برای ثبت درخواست جهت گرفتن مرخصی تحصیلی دانشجویان علوم پزشکی می‌توانند درخواست خود را از طریق سایت nkums.ac.ir اقدام کنند. مسئولین دانشگاه با توجه به مدارک و دلایل مربوط به دریافت مرخصی موافقت یا عدم موافقت خود را اعلام خواهند کرد.

چنانچه پس از بررسی مستندات، با درخواست دانشجو موافقت شود، فرد متقاضی در صورت داشتن شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 می‌تواند می‌تواند برای پیگیری‌های بعدی به صورت حضوری به دانشگاه مراجعه کند. از انجا که ممکن است برخی از متقاضیان در مورد شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 اطلاعات کافی نداشته باشند، در ادامه این مقاله توضیحات بیشتری ارائه خواهیم کرد.

منظور از مرخصی تحصیلی چیست؟

مرخصی تحصیلی که در دوران دانشجویی به دانشجویان اعطا می‌شود، یکی از تسهیلاتی است که از سوی دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌های دولتی و آزاد به دانشجویان اختصاص یافته و متقاضیانی به دلایل مختلف نمی‌توانند در کلاس‌ها شرکت کنند، می‌توانند یک یا چندترم مرخصی دریافت نمایند. اگر دانشگاه با درخواست دانشجویان متقاضی موافقت کند، این افراد می‌توانند از تسهیلاتی که در این جهت به آنها اختصاص یافته، بهره‌مند شوند.

مرخصی یک شیوه برای مکث تحصیلی می‌باشد که با در نظر گرفتن سنوات تحصیلی به دانشجویان اختصاص می‌یابد و آن دسته از افرادی که می‌خواهند درخواست خود را ثبت کنند، حتماً باید از شرایط اعلام شده مطلع باشند. دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌های سراسری، آزاد و علوم پزشکی قوانین و ضوابط متفاوتی برای موافت با درخواست دانشجویان اعلام کرده‌اند. اما در ادامه بیشتر به توضیح در مورد دلایل دریافت مرخصی تحصیلی می‌پردازیم.

جهت اطلاع از نقل و انتقال و میهمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر روی لینک کلیک کنید. 

منظور از مرخصی تحصیلی چیست؟

دانشجویان همه دانشگاه‌ها از جمله دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی باید دلایل مذکور را به عنوان توجی عدم تحصیل خود ارائه کنند و برای اقدام جهت دریافت مرخصی، قبل از هر چیز باید شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی را بررسی کنند. از آنجا که اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی در سال 1403 بسیار اهمیت دارد به اهمیت اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی و مهمترین ضوابط و شرایط دریافت مرخصی برای دانشجویان این دانشگاه در سال جاری اشاره خواهیم کرد.

اهمیت اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403

🔶 دانشگاه علوم پزشکی یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های کشور می‌باشد که هر سال در رشته‌های پزشکی، دانشجویان متعددی را پذیرش می‌کند. در میان این دانشجویان ممکن است افرادی باشند که به دلایل مختلف از جمله داشتن کسالت، مأموریت همسر، بیماری والدین یا یکی از اعضای خانواده و … نتوانند در کلاس‌های یک یا چندترم خود حضور یابند. به همین مجبور می‌شوند که با ارائه مستندات موجه خود به دانشگاه، در یک نیمسال تحصیلی حضور نداشته باشند.

🔶 در این راستا همه دانشگاه‌های کشور یکسری قوانین و مقررات را برای دریافت مرخصصی تحصیلی در آیین نامه‌های خود به صورت بخشنامه ارائه کرده‌اند و دانشجویان در تبعیت از این شرایط باید جزو افرادی باشند که حائز شرایط مرخصی تحصیلی هستند. دانشگاه علوم پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در حال حاضر افرادی که می‌خواهند برای ثبت درخواست مرخصی خود اقدام کنند، باید حتماً شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی را مورد بررسی قرار دهند.

🔶 اگر افراد شرایط اعلام شده را داشته باشند، با درخواست آنها موافقت خواهد شد. بررسی شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی از این جهت اهمیت داد که افراد می‌توانند با تبصره‌هایی که در ذیل هر بند وجود دارد آشنا شوند و چنانچه در ارتباط با هر مورد، سؤال داشته باشند، با مسئولین دانشگاه در میان بگذراند و بررسی کنند که آیا جزو افراد مشمول هستند یا خیر. به علت حائز اهمیت بودن این موضوع، در بخش بعد شرایط دریافت مرخصی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

برای اطلاع از مرخصی از دانشگاه برای سربازی وارد لینک مربوطه شوید. 

 

اهمیت اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی

مهم‌ترین شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403

همانطور که اشاره شد مرخصی تحصیلی یکی از مهمترین تسهیلات است که دانشگاه‌های مختلف به دانشجویان ارائه می‌کنند. درخواست برای مرخصی تحصیلی به دلایل مختلف صورت می‌گیرد که برخی از آن‌ها می‌تواند به دلیل بیماری، سفر، بیماری والدین و … باشد. آن دسته از دانشجویان علوم پزشکی که میل به دریافت مرخصی هستند، باید از ضوابطی که دانشگاه تعیین کرده، مطلع شوند تا بتوانند برای دریافت مرخصی از طریق سایت nkums.ac.ir درخواست دهند و با آن موافقت شود، چراکه بدون داشتن شرایط معین آیین نامه این دانشگاه با درخواست افراد موافقت نخواهد شد. از مهمترین شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد متقاضی دریافت مرخصی تحصیلی می‌تواند بعد طی کردن یک نیمسال تحصیلی، در هر کدام از دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حداکثر به مدت 1 نیمسال و در مقطع کارشناسی پیوسته به مدت 2 نیمسال متوالی یا متناوب از مرخصی تحصیلی بهره ببرند.
 • دانشجویان متقاضی دانشگاه علوم پزشکی دوره شبانه، این امکان را دارند که در دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته، حداکثر به مدت 2 نیمسال و در مقاطع کارشناسی پیوسته حداکثر به مدت 3 نیمسال متوالی یا متناوب، مرخصی تحصیلی خود را دریافت کنند.
 • دانشجویانی که باردار هستند و در حال تحصیل در یکی از رشته‌های دانشگاه علوم پزشکی می‌باشند، این امکان را دارندکه با رعایت نمودن ضوابط دیگر از یک نیمسال مرخصی زایمان، بدون لحاظ کردن آن در سنوات تحصیلی خود بهره ببرند.
 •  در موارد خاص، چنانچه فرد دانشجو ترک تحصیل خود را موجه تشخیص دهد، باید دلایل دریافت مرخصی خود را حداقل یک ماه پیش از پایان یافتن همان نیمسال به دانشگاه ارسال کند. در صورت تأیید موجه بودن ترک تحصیل وی از سوی دانشگاه، می‌تواند مرخصی خود را دریافت کند
 • دانشجویانی که از گواهی پزشکی موجه برخوردار باشند و از سوی شورای پزشکی و شورای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تأیید شده باشد، این امکان را دارند که از حداکثر یک نیمسال مرخصی تحصیلی بدون لحاظ کردن آن در سنوات تحصیلی خود استفاده کنند.

 

اطلاعیه

با اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 دانشجویان می‌توانند راحت‌تر و در سریعترین زمان درخواست خود را ثبت کنند.

 

مهم‌ترین شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی

دلایل دریافت مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403

دانشجویانی که متقاضی وقفه در دوران تحصیل خود هستند، برای گرفتن مرخصی باید به دانشگاه مراجعه کنند و دلایل موجه برای مرخصی از دانشگاه را برای گرفتن مرخصی ارائه کنند. عواملی که باعث دریافت مرخصی تحصیلی دانشجویان می‌شود را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • بارداری یا زایمان دانشجویان زن
 • رفتن به سفر حج در طول نیمسال
 • مأموریت رفتن همسر یا پدر به خارج از کشور
 • مأموریت دانشجویان به خارج از کشور
 • عدم ارائه واحد درسی در نیمسال اول تحصیلی
 • داشتن کسالت شدید با توضیح در مورد طول درمان در گواهی پزشکی دانشجو

دلایل دریافت مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی

جدیدترین اخبار مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403

شرایط گذراندن دریافت مرخصی در مراحل پيش باليني آموزش دانشجویان علوم پزشکی 

براساس ماده 43 آیین نامه دانشگاه علوم پزشکی، فرد متقاضی بعد از گذراندن يك نيمسال تحصيلي این شرایط را دارد که در طول مراحل پيش باليني آموزش پزشكي، حداكثر دو نيمسال تحصيلي متناوب یا متوالی و در هر کدام از مراحل باليني تا حداکثر 6 ماه متوالي با لحاظ کردن در سنوات از مرخصي تحصيلي استفاده کند.

شرایط اعلام نظر دانشگاه برای مرخصی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی

تقاضاي مرخصي تحصيلي دانشجویان بايد به شکل كتبی و حداقل دو هفته پیش از شروع مراحل ثبت نام هر نيمسال براي هرکدام از مراحل پيش باليني و دو هفته پیش از شروع هر کدام از بخش‌ها براي مراحل باليني از سوی دانشجو به اداره آموزش دانشگاه ارسال شود. اگر درخواست برای گرفتن مرخصي تحصيلي خارج از موعد مقرر ارائه گردد، تصميم گيري به عهده شوراي آموزش دانشگاه می‌باشد. اداره آموزش دانشگاه باید بعد از دریافت نظر دانشكده ذيربط پیش از به پایان رسیدن مهلت ثبت‌نام،موافقت يا عدم موافقت با درخواست فرد متقاضی را کتباً اعلام خواهد کرد.

جهت اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی از دانشگاه آزاد وارد لینک مربوطه شوید. 

جدیدترین اخبار مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی

خلاصه مطلب

در این مقاله به بررسی شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 پرداختیم. از آنجا که بسیاری از دانشجویان ممکن است در طول دوران تحصیل خود با مشکلاتی مواجه شوند که قادر به ادامه تحصیل در یک یا چندترم دانشگاه نباشند، دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه سراسری، آزاد و دانشگاه علوم پزشکی و … برای دانشجویان تسهیلاتی به عنوان مرخصی تحصیلی در نظر گرفته‌اند. مرخصی تحصیلی به دلایل مختلف از سوی دانشجویان اخذ می‌شود.

دانشجویانی که در دانشگاه علوم پزشکی تحصیل می‌کنند، باید حتماً دلایل موجه خود را به دانشگاه ارائه دهند و چنانچه پس از بررسی شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 جزو افراد مشمول باشند، بدون هیچ مشکلی با درخواست آنها موافقت خواهد شد و اگر از شرایط برخوردار نباشند، درخواست آنها رد می‌شود. در این مطلب سعی کردیم در مورد مهمترین شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 توضیح دهیم. چنانچه پس از مطالعه مطالب این مقاله سؤال و ابهامی داشته باشید، می‌توانید با همکاران ما در آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید تا اطلاعات لازم و دقیق را به شما متقاضیان عزیز دانشگاه علوم پزشکی ارائه دهند.

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اهمیت اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 چیست؟

با اطلاع از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی دانشجویان می توانند راحت تر مرخصی خود را دریافت کنند.

شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 چیست؟

در این مقاله در مورد شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی توضیح کامل دادیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از شرایط مرخصی تحصیلی دانشگاه علوم پزشکی 1403 چکار باید کرد؟

برای دریافت اطلاعات تمکیلی می توانید با مشاوران خبره ما در آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید. 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • نتایج استخدامی وزارت بهداشت

  اعلام نتایج آزمون استخدامی وزارت بهداشت 1403 + راهنما مشاهده

  نتایج استخدامی وزارت بهداشت 1403 اعلام شد. آزمون استخدامی وزارت بهداشت در سال اخیر برگزار شده است و بسیاری از داوطلبان منتظر نتیجه آن هستند. افراد شرکت کننده در آزمون وزارت بهداشت بعد از قبولی در آزمونی کتبی، باید منتظر...
 • ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت

  ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 1403

  ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 1403 در زمان‌های اعلام شده از سوی سنجش، امکان پذیر است. داوطلبانی که در کنکور وزارت بهداشت ثبت نام کرده اما برخی از اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده‌اند، این امکان برای...
 • دفترچه آزمون دکتری وزارت بهداشت

  دفترچه آزمون دکتری وزارت بهداشت 1403 + لینک دانلود pdf

  دفترچه آزمون دکتری وزارت بهداشت، هر سال چند روز باقی مانده به زمان ثبت نام دکتری وزارت بهداشت، در وبسایت سنجش پزشکی به نشانی sanjeshp.ir منتشر می‌شود. تمامی افرادی که قصد شرکت در آزمون دکتری در رشته‌های علوم پزشکی را...
 • بهترین منابع کنکور ارشد وزارت بهداشت

  منابع کنکور ارشد وزارت بهداشت 1403 + پیشنهاد رتبه ها

  لیست منابع کنکور ارشد وزارت بهداشت 1403 منتشر شد. بسیاری این سؤال را دارند که چگونه می‌توانیم منابع کنکور فوق لیسانس وزارت بهداشت را دریافت کنیم؟ خلاصه و جزوه سؤالات کنکور ارشد کدام هستند؟ منابع کنکور ارشد وزارت بهداشت یکی...
تماس با مشاور